IN SIBERIË GROEIEN MILJOENENSTEDEN EUROPA SCHUIFT OP OVER DE TAIGA Modebewust Het effect van deze en andere moder niseringenis in, de winkels en straten te zien. De Siberische industrie doet aan „moderne vormgeving", de Sibe rische textielfabrieken brengen ieder jaar nieuwe modestoffen uit. want de Siberische vrouw wordt modebewust en vooral de uit Europa afkomstige vrou wen zijn niet minder kieskeurig dan hun westerse zusters. De ontwikkeling van Siberië moge Amerikaans aandoen, de nieuwe stra ten mogen een Europees accent heb ben, maar Siberië is en blyft Rusland, met Russische gewoonten, met het Rus sische stempel. Het is te merken by de woningbouw, waar nog met Russische maatstaven wordt gewerkt. De flats zijn klein, hoewel (vooral de laatste jaren) beter dan in Europees Rusland. Men rekent met tien vierkante meter oppervlakte per gezinslid, hoewel er uitzonderingen op de regel zyn. Een professor aan de universiteit mag aan spraak maken op 20 vierkante meter méér, een journalist op 10 vierkante meter meer, want de „stand" In Sibe rië telt mee. bedrijven matig tol eten wil gaan moet voor zijn maaltijd uren uittrekken, want de kelner of het dienstertje heeft de tijd: ook de keu ken heeft de tijd. Men kan daar be zwaren tegen maken, maar de gerant zal hoffelijk verzekeren, dat hij er niets aan doen kan, want de betreffende de kelner, zo zal hij zeggen, is al meer dan 24 uur in touw: aan een stuk door, zonder rust. Mijnheer zal daar alle be grip voor hebben, maar geloven zal hij het waarschijnlijk niet. En toch heeft de gerant niet overdreven. Veel personeelsleden in de dienst verlenende sector maken werkda gen van 24 uur; niet omdat het zo nodig moet, maar omdat ze het plezie rig vinden. Want een dienstdag van 24 uur moet gevolgd worden door een vrije periode van 48 uur; de vermoei de trage kelner verdient zich op deze wijze regelmatig een extra-vakantie- Kerk De kerk-in Siberië vormt een hoofdstuk apart. In de meeste oude steden zijn de orthodoxe kerkgebouwen verlaten of voor andere doeleinden dan de ere dienst in gebruik. Maar elke oudere stad van betekenis heeft nog wel een kerk, waar diensten in gehouden wor den en deze kerken zijn tijdens de diensten overvol. Vreemde gezichten ziet men in die diensten niet graag en dat is wel eens uitgelegd als vrees voor pottenkijkers van de partij, maar die uitleg is geen juiste: men ervaart die vreemde ge zichten als storend voor het contact lussen de biddende mensen en God. Nee, de partij bekommert zich om die kerkgangers weinig: het orthodoxe ge loof is in het nieuwe Siberië een aflo pende zaak, die gewoon uitsterft, zon der onplezierige tussenkomsten van wie dan ook. Waarbij het overigens wel merkwaardig is, dat sekten, zoals Bap tisten, in Siberië momenteel een bloei tijd beleven En intussen groeien nieuwe nederzet tingen in de nog aityd b(jna ontoe gankelijke wouden. Met vliegtuigen overspringt men de nog niet door we gen opengelegde gebieden. Een nieuwe nederzetting van honderd mensen is over twee jaar een dorp van twee duizend mensen. Over tien jaar een stad van 100.000. Over de taiga rolt Europa naar het oosten. J. VEUGELERS ZATERDAG 21 JUNI 1969 Op deze pagina besteden we wat meer dan gewoonlijk aandacht aan een boek, dat recentelijk verschenen is bij het Verlag Kremayr und Scheriau in Wenen. Titel: „So sah ich Sibiriën". Auteur Hugo Portisch. Portisch is hoofdredacteur van het Weense dagblad „Kuriér" en heeft met zijn reisboeken (over China, de Sovjet-Unie, Afrika, Zuid-Amerika en Vietnam) een internationale bekendheid gekregen. Zijn boek „So sah ich Sibiriën", waarvan wij op deze pagina een indruk proberen te geven, richt de aandacht op een ontwikkeling, die amper twintig jaar gaande is, maar die ongezien door Europa en Airsrika, een der frappantste is uit de hele wereldgeschiedenis. Siberië (anderhalf maal zo groot als de V.S.) is bezig van woestenij een land van melk en honing te worden, waar tomaten groeien Schrijver Hugo Portisch. minder spectaculair. De sfeer is er grimmiger, het militaire en partijstem pel duidelijker, want achter de Amoer ligt de vijand: als zodanig ervaart men er de Chinezen, waar de Siberiër wei nig goede woorden voor over heeft. Op het vliegveld van Irkoetsk (het enige internationale vliegveld in Siberië) kijkt men minachtend naar de Chine zen, die er een tussenlanding maken op weg van Moskou naar Peking en demonstratief uit het toestel stappen om op Russische bodem de Interna tionale te zingen in het Chinees, zwaai end met rode boekjes en portretten van Mao. „Nekulturnje", zeggen de Si- beriërs: „Onbeschaafd volk". Men vreest Chinezen in de grensstreek. De stad Chabarovsk by de Amoer is voorzien van een machtig garnizoen. Veertig kilometer verder ligt China. Alles wat binnen die veertig kilometer ligt is zeker voor vreemdelingen „ver boden terrein". Militaire patrouilles beheersen de streek. Er liggen onge ziene versterkingen. Militair vrachtverkeer beheerst in Cha barovsk het straatbeeld. Het is een stad met een roerig militair verleden: in de burgeroorlog kwamen daar der tigduizend burgers om het leven. In het begin van de twintiger jaren was Chabarovsks inwonertal teruggelopen tot. 22.000. Nu wonen er weer 435.000 mensen in deze stad, die behalve mili tair knooppunt ook voor de handel van belang is: buiten de stad liggen grote havens, waar schepen uit vrijwel alle landen der wereld komen meren. Gi gantische hefkranen beheersen het beeld: zij zijn geïmporteerd uit Japan. De controle is er nauwgezet, want "hina staat voor deze open Siberische chterstand iet is voor een deel uuk deze verbit- erde vastberadenheid, die veel van de inde sfeer uit het Stalinistische tijd perk hier heeft doen voortleven, ook n de industrie. De belangrijke meu- telindustrie van Chabarovsk werkt nog teeds naar de oude methodes van pro- luktieplanning. Waar elders in Sibe- geluisterd wordt naar de wet vart raag en aanbod, werkt men hier nog net de (vanuit Moskou) vastgestelde iroduktiequota, ongeacht of men daar- loor teveel produceert of te weinig, ingeïnteresseerdheid in de kwaliteit •an het produkt is er het gevolg van. Je meubels van Chabarovsk behoren ot de slechtste voortbrengselen van de Iberische industrie. '.oals elders in Siberië begint men nu n de grensstreek langzaam maar zeker naar nieuwe opvattingen te werken, die hun vruchten al afgeworpen heb- bij temperaturen van zeventig graden onder nul en waar uit het schijnbare niets in enkele jaren steden met een miljoen inwoners uit de bodem rijzen. Een land waar Europa aan communistisch China grenst De moderne geschiedenis van Siberië is pas rijf tien jaètr geleden begonnen. Vanuit het Westen schuift de ontwik keling als een stoomwals vooruit, over de taiga, de dichte bossen, de sneeuw vlakten, de bevroren rivieren, naar de zwaar bewaakte grens met China. Vanuit Europees Rusland trekken hon derduizenden naar het vroeger ver vloekte land, ieder jaar komen nieuwe lichtingen naar steden, die twintig jaar geleden nog niet bestonden, maar die in de planning nu reeds groeien naar een bevolkingstal van een miljoen en meer. Want vrijwel onopgemerkt door de westelijke wereld heeft zich in Si berië het grootste bevolkings- en ont wikkelingsplan uit de moderne historie voltrokken: Europa is opgeschoven tot aan de Amoer. Niet zonder trots laten de Russen hun veroveringen zien aan de westelijke bezoekers, die nog het beeld meebrengt van de troosteloos heid der verbanningsoorden en die het niet kan nalaten, daar voorzichtig naar te informeren. Het antwoord is een schouderophaal: „Nitsjewo", we weten het niet, en het is voorbij. We vragen er zelf ook niet naar, maar we kennen er wel, die vroeger in de kampen ge zeten hebben en die hier nu wonen als vrije mensen. Een van hen is professor aan 'n Siberische universiteit. „U moet niet vragen wat er vroeger was. Vroe ger is voorbij. Het land is nieuw". Het is nieuw: een stuk vereuropeïserend Azië, dat anderhalf maal zo groot is als de Verenigde Staten. De oude namen zijn er nog: Omsk, Tomsk, Novosibirsk, Irkoetsk, maar het zijn nieuwe steden geworden, waaraan de groei van Siberië het duidelijkst zichtbaar is. Novosibirsk kreeg in 1953 'n hogeschool voor elektrotechniek; er waren in dat jaar 150 studenten. In 1967 waren er negen faculteiten, 44 leerstoelen, 800 professoren en docen ten en 16.000 studenten. Over een paar jaar zal 't studentenaantal in Novosi birsk de 22.000 hebben bereikt. De stad, voor de oorlog van slechts mid delmatige betekenis, groeit nu naar een inwonertal van 1,4 miljoen. Dat is het maximum, wil men haar leefbaar houden. Maar om haar heen, in een straal van vijfhonderd kilometer (en wat zijn nu vijfhonderd kilometer in dit land) groeit een ring van satelliet steden. Door de wouden heen groeien de verbindingswegen naar de kern- stad der superlatieven. Novosibirsk heeft het grootste operagebouw van de Sovjet-Unie; het gigantische Boisjoi- theater van Moskou kan er gemakke lijk in. Siberië is ondanks zijn nog altijd uitgestrekte wouden en vlakten niet meer oneindig en op de kaart zijn geen witte vlekken meer. De verban ningsoorden uit de tijd van de tsaren en de jaren van Stalin zijn namen geworden en achter die namen staan geen barakkenkampen. Een enkele is overgebleven, misschien bewoond, misschien onbewoond, de burgers uit de omgeving praten er niet graag over en vreemde pottenkijkers worden er niet toegelaten. De kampen van twintig, dertig jaar geleden horen bij de „voorhistorische" tijd van het nieuwe Siberië, ze doen er niet meer toe. danst er Amerikaans, zonder het schuldgevoel te krijgen, dat men zich overgeeft aan verfoeilijke imperialis tische bewegingen. Het sextaboe, dat in Europees Rusland nog bestaat, is hier doorbroken: sex is discussie onderwerp op jongerenbijeenkomsten, die niet georganiseerd worden door de overigens toch alomtegenwoordige Komsomol. In de nieuwe steden bloeit het culturele leven, het is de tegen hanger en de vervolmaking van het leven met de alomtegenwoordige tech niek, die de ontsluiting van Siberië mogelijk heeft gemaakt. Eenheidsbouw Dat culturele leven moet ook iets goed maken van de sfeerloosheid der nieuwe steden is te snel gebouwd en alle feilen van de Stalinistische en eerste post-Stalinistische jaren in Europees Rusland vindt men hier terug. Novosi birsk heeft eindeloos rechte straten met duizenden eendere flatgebouwen waarvan de oppervlakkige beschouwer terecht de kwaliteit betwijfelt. Maai zonder deze troosteloze eenheidsbouw zou men het tempo der ontwikkeling niet. bij hebben kunnen houden. De bouw is de laatste jaren al belangrij! verbeterd. Maar de kwaliteit van de opera i goed. Eu als de verbaasde bezoeket vraagt, of er in de oorlog geen anden dingen te bouwen vielen dan eei opera, schudt men het hoofd oin zo veel onbegrip. Juist toen was die oper nodig, zeggen die van Novosibirs! want daar werd het moreel versterf voor de strijd tegen de nazi's. Men heeft er het schaarse bouwmali riaal graag voor geofferd. En iederee heeft er aan meegedaan, vertellen d ouderen. Toen er geen materiaal mee was om het. bladgoud van de versie ringen te bevestigen, heeft de bevol king van de stad wekenlang afstan gedaan van het eierrantsoenmet hi eiwit kon het schaarse bindmiddel woi den gemaakt Een anekdote, die smr kelijk wordt verteld aan de vreemdt ling, die er bewonderend bij kijk maar die desondanks de opera nic werkelijk mooi kan vinden. Maar mot is hier vers twee. Eerst komt het nu En dat nu heet hier: moderne techniel Een jaar geleden nog was op deze plek niets anders dan het uit gestrekte Siberische bos. Nu groeit er een stad van één miljoen mensen. De ongewoon fraaie flats op de voorgrond kunnen in eigen dom worden verkregen. oud; desondanks heeft ze nu omstreeks 50.000 inwoners. De meesten van hen zijn betrokken bij wetenschappelijk on derzoek: de stad is een gigantische aca demie van wetenschappen, er is een Instituut voor warmtefysica, 'n instituut voor hydrodynamica en een weten schappelijk instituut voor economie en organisatie der industriële produktie. eigen computercen- academie hangen niet de portretten van de Russische leiders, maar wel een portret van Einstein. Tuinbouw Hier is het intellectuele reservoir van het Siberië van morgen. „Morgen", zegt een der docenten, „moet naast ie- dit land, want pionieren is goed, maar ontwikkelen iets anders. U kunt een pijpleiding bouwen. Wy hier ook. Maar wij moeten garanderen, dat het ding werkt by een temperatuur van zeven tig graden onder nul. Wat doe je met een bodem, waarvan slechts de boven ste halve meter af en toe ontdooit? We zoeken naar oplossingen en we zullen ze vinden. In Kamsjatka waar het altijd winter Sprontjsgowijs is, ontstaat nu een tuinbouwgebied. We kweken er tomaten en augurken, het Het is de stad met de merkwaardigste bevolking van de Sovjet-Unie. Van de jongelui, die men in de straten ont moet, zijn negen van de tien briljante wiskunstenaars en ieder jaar komt er een nieuwe lichting kleine Einsteintjes vanuit Europees Rusland naar Aka- demgorodok. Ze hebben deelgenomen aan een wetenschappelijke „olympiade" en ze zijn er de winnaars van. Vijf tien hooguit zestien jaar zijn ze als ze hier komen in een stad, die merk waardig westers aandoet. Het „cul tuurpaleis", dat Angara heet, zou er-, gens in Frankrijk, of Duitsland of Ne derland kunnen staan; de gigantische supermarkt in het hart van de stad zou afgekeken kunen zijn van een Amerikaans ontwerp. En men hoéft er niet in de rij te staan: alles is er te koop. In de buitenwijken, waar de Si berische bossen beginnen, staan de landhuizen van de profs. Een westerse stad. En in de bestuurskamer van de gebied wordt ondanks de i lopend self-supporting. We hebben de warme bronnen (het water heeft een temperatuur van tachtig graden) ons ten nutte weten te maken. Grondstoffen ontbreken in Siberië ove rigens niet. De kolenvoorraad wordt geschat op dertien triljoen ton, overal worden olievelden ontwikkeld, er wordt gas aangeboord. En een van onze ex portartikelen is elektrische energie." Die elektrische energie wordt opge wekt in oorden, waar amper twintig jaar geleden nog nooit iemand van had gehoord. Bratsk is zo'n oord, zeshon derd kilometer benoorden Irkoetsk. Het oude stadje Bratslc, driehonderd jaar, was een verzameling van houten huizen en een houten toren, die als gevangenis had gediend. Rondom wa ren niets dan zompige bossen met mil jarden steekmuggen. En uitgerekend dat onherbergzame oord lag gunstig voor de ontwikkeling van een water krachtcentrale.' Nu zijn de muggen ei niet meer. Het oude Bratsk ook niet: het ligt op de bodem van een nieuw stuwmeer behalve de houten gevange nistoren, die afgebroken en herbouwd is in het nieuwe Bratsk, als een sou venir aan vroeger. Dat nieuwe Bratsk heeft 150.000 inwoners. Over tien jaar zal Bratslc een stad van een miljoen De bevolking ontwikkelt zich sprongs gewijs in de nieuwe steden. Het is ei genlijk simpel, zeggen de Siberische deskundigen. Tienduizend mannen bouwen een stad. Er zyn bijna geen vrouwen: goed dan zorgen we, dat ze er komen. We bou wen er een textielfabriek en daar ko men de arbeidsters al. Er zyn ook wel plaatsen met een groot vrouwenover schot: dan werkt men in de omge keerde richting. Waarom zou men van zo'n plaats geen garnizoensstad maken? Zo gaat dat in Siberië. Siberië is het land van de ongetelde mogelijkheden. De wouden bieden grondstof voor cellulose- en papier fabrieken, hout is eveneens grondstof voor een drank, die men allerminst als frisdrank kan betitelen. Onder de wou den en de vlakten: aardgas, olie, goud. Elke Siberiër kent de namen van de legendarisch geworden goudklompen, die daar opgedolven zijn en waarvan de grootste meer dan 35 kilo woog. Enkele Siberiërs nebben minder pret tige herinneringen aan de goudwin ning: in Stalins tijd was het zoeken naar goqd slavenarbeid... China Verder oostwaarts bij de grens met China is de ontwikkeling van Siberië Akademgorodok De plaats, waar deZe techniek zijn grote bron heeft, is per auto vanuit Novosibirsk te bereiken. Ze heet Aka demgorodok en is amper twaalf jaar Geen winkel in West-Europa of de States: dit is de supermarkt van Akademgorodok, Het oude gedeelte van Irkoetsk toont nog net beeld van vroeger. De kerk op de achtergrond is de enige, die in de stad nog in gebruik is.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15