VLIEGENDE HUISVROUW LOES LOON: „Als ik down ben ga ik altijd fijn een kwartiertje hangen" Koffie in Düsseldorf, asperges in Zeppe, kreeft in Oostende Kosmos Reisgidsen: pockets met mini-informatie MET DE BUS DE KONINKLIJKE PADEN OP EN LANEN IN JA, ZO'N REISJE OP DE RIJN RIJN RIJN ZATERDAG 21 JUNI 1969 Loes Loon: duivelse doordouw- ster met vrijheidsdrang. Zeg nu zelf, dat is uiterst klare vrouwentaal, die geen nadere uitleg vereist. De Cessna, waarmee ze vanmiddag de lucht ingaat, noemt ze vol walging „een ouwe- mannenfiets" en ze is dan ook niet van plan zich druk te maken. „Weet je wat het vreemde is", zegt ze stralend, „dat ik in de lucht nog nooit bang ben geweest. Met die kisten kan ook praktisch niks gebeuren. Het zijn net koffiemolens en als de motor op een gegeven moment afslaat, dan kun je hem nog altijd op een weilandje of bij een boer op het erf neerzetten. Vliegen is heerlijk, dat is je reinste rieleks. Als ik down ben of griep heb, ren ik altijd naar Zestienhoven en ga ik lekker een kwartiertje hangen. Ik voel me daarna als herboren, een jonge god, zo voel je je op dat moment. Je denkt nergens meer aan, al je sores zijn op de grond achtergebleven en het enige, wat je daar boven doet is dromen. Alleen als mijn zoontje meevliegt, dan heb ik geen tijd voor mooie gedachten. Die jongen is helemaal gefascineerd door zo'n machine en als je effe niet oplet zit hij gelijk met zijn fikken aan de knoppen. Zal hij op een gegeven moment de benzinekraan dichtdraaien, dan hang je toch mooi voor aap boven Hoek van Holland. Ik zet hem de laatste tijd ook niet meer naast me, maar achterin. Daar kan hij tenminste zijn gang gaan." Haar bliksemcarrière als vliegende huisvrouw begon in mei 1968, toen ze eindelijk haar zin kon doordrijven. „De hele familie dacht, dat ik met zelfmoordplannen rondliep en ze op een elegante manier wilde realiseren. Ze zagen ook al die koppen in de kranten: „Moeder in lesvliegtuig neer gestort". Allemaal flauwekul natuur* lijk, want er kan gewoon niks gebeu ren. Ik ben nou ruim een jaar bezig en in die tijd heeft onze club inderdaad drie leden verloren. Door auto-ongeluk ken. Als je weer op de grond staat, dan moet je oppassen. Als je ergens in de stad op een vluchtheuvel staat - en -denkt: „Mij kan1-niks gebeuren", dan vliegt tien tegen één net die ene auto uit de-bocht. Ik ben dan ook zo vrij geweest om me^rtika'dam'te' trek ken van alle goede raadgevingen en praatjes in de trant van „Loes, weet wat je doet". Ik ben nu eenmaal altijd gek geweest op avontuur, op snelheid. Sportwagens, man, daar ben ik gek op. Hard scheuren, dat is het einde". Doordouwster Op Zestienhoven weten ze ondertussen ook al, dat Loes Loon een' duivelse doordouwster is. Na tien lesuren maakte ze al haar eerste solovlucht „Een verrukkelijke sensatie", zegt ze en nu snort ze welgemoed in de richting van de 200 captains-uren, die nodig zijn voor het beroepsbrevet. Tussen de bonte gezinswas en de Fabel tjeskrant door stampt ze daarvoor ook nog de theoretische ballast in haar hersenschors. „Ik moet die papieren zo vlug mogelijk zien te halen", zegt ze, „want ik wil een luchttaxibedrijfje beginnen. Het stikt in Nederland van de kleine vliegveldjes, waar je met een vier- of zespersoonskistje kunt- landen en naarmate de wegen voller worden, zullen steeds meer zakenmensen het vliegtuig boven hun eigen auto of de trein prefereren. Het enige probleem is: hoe versier ik een goeie kist? Aan kopen hoef ik voorlopig niet te denken en. dus zal ik op de hulp van. vlieg- clubs moeten rekenen". Vooruitvliegend op haar eigen 'lucM- taxibedrijf heeft ze kortgeleden vast een filmploeg op sleeptouw genomen, die voor de NCRV een documentaire moest maken van de Waddeneilanden. Om routine op te doen gaat ze de laatste tijd ook bij voorkeur koffie drinken in Düsseldorf. Ze huurt dan met erikele leden van de gestampte vliegpot een kistje, dat goed afgetrimd is en zeilt in drie kwartier naar het Ruhrgebied. Op dezelfde luchtige ma nier haalt ze haar asperges in de buurt van het vliegveld Zeppe en de kreeft in Oostende. „Akkoord", geeft ze toe, „het wordt op die manier wel een duur kopje koffie, maar het smaakt ons dan ook stukken beter dan op een Schevenings terrasje". In formatie Toch zijn die solovluchten in een ijzer- sterke hakkepuf vopr Loes Loon niet de opperste sensatie. „Het is natuurlijk fijn om even boven de Scheveningse Pier te hangen", legt ze uit, „want hoe dan ook, je hebt op zulke momenten een gevoel van vrijheid, maar als je mij vraagt: wat is het echte vliegen?, dan zeg ik: „in formatie". Als je met een stel de lucht ingaat en vlak bi) elkaar blijft, dan gaat het om de precisie waarmee je je handelingen verricht. Als je in je eentje vliegt, kun je nog eens een steek laten vallen en dan is er geen hond, die er iets van merkt. Maar bij het formatievliegen kan elke fout het einde betekenen". „Weet je wat ook fijn is? Een looping. Je duikt met volle snelheid, trekt je gas terug en een seconde later ga je op je rug. Als je dan maar zorgt dat je niet ^cheef gaat, kan er niks gebeu ren. Dat ligt voor TÖO procent aan degene, die achter het stuur zit. Als je die kist een flinke schop geeft doet bü alles wat je wil." Poliewop Loes Loon („ik leerde waterskiën, toen ik vijf maanden in verwachting was") woont sinds kort in een flat aan de rand van Rotterdam. „Het is jammer dat ik niet op een hogere etage terecht kon", zegt ze, „want dan had ik vanuit" mijn raam op Zestienhoven kunnen kijken. Ik ben de hele dag razend nieuwsgierig', wat ze daar nou weer uitvreten". Op deze handwarme junidag heeft ze in elk geval niet te klagen. Goed, haar kist is een ouwe-mannenfiets. maar voor de rest kan ze haar hart ophalen. Ze hijst zich in het miniatuurcompar- timent, rukt eens vrijblijvend aan het stuurwiel en zet dan haar tas naast de bestuurdersstoel. Ze heeft de strijd vaardige blik van tante Poliewop, die terwille van haar Pinkelman de stunt niet schuwt. Als buitenstaander krijg je overigens het sterke gevoel, dat het niet allemaal serieus bedoeld is. Als Loes Loon bij voorbeeld ontdekt, dat het vliegtuig net in de verkeerde richting staat, lopen twee instruoteurs op een sukkel draf naar de staart van de Cessna, pakken hem op en duwen de kist in de richting van de startbaan. Loes opent het raam en roept enthousiast: „Bedankt jongens". Vervolgens draait ze het contactsleuteltje om en brengt de koffiemolen op gang. Ereronde Een kwartier later maakt ze haar eerste ereronde over het Gevers Dey- nootplein in Scheveningen. De opstal len van vader Zwolsmari lijken opeens tot hun ware proporties teruggebracht, het plein zelf blijft edhter ongegeneerd bloot. Loes Loon heeft ondertussen radio contact gezocht en neust met zachte fluwelen stem haar bekentenissen naar de aarde. „Papa Hotel, Victor Romeo, Romeo". De toren antwoordt met een klagelijke boer, die als warme stroop uit de radio valt. Loes knikt, Loes heeft het waar achtig nog begrepen ook. Ze rommelt wat aan de vlerken van het toestel en ontstijgt langzaam aan de Westlandse broddellap; twee minuten later zeilen we over de scheepswerf van keizer Verolme, waar de reuzentanker er op eens zielig bij ligt als een zestien cents bolknak met beschadigd dekblad. Vlak daarna roept Loes: „Zie jij het vlieg veld al liggen? We moeten er nou toch vlak bij zijn". De hulpeloze bijzit kijkt haar verbijs terd aan.. Wil Loes hiermee zeggen. landen? Hij maakt zijn das los, Vraagt „Mag er een raampje open". Opeens heeft hij het afschuwelijk warm. „Geen paniek", roept Loes, „daar ls het al". Ze wijst op een^vlek pal voor ons. Ze draait wat kranen dicht, geeft het stuurwiel een. krachtige slinger en begint te dalen. Als ze op honderd meter zit, schudt ze haar hoofd en zegt: „Verrek, dat is Delft, we moeten meer naar rechts". Goed pot Welgemoed neemt ze het draadloos orakel van Zestienhoven weer in de arm, weer volgen er enige gave opris pingen uit de radio en weer knikt Loes. Ze heeft het helemaal begrepen. Papa Hotel, Victor Romeo, Romeo weet er alles van. Vier minuten later zet Loes Loon de Cessna inderdaad punt gaaf op het beton neer. Of ze daarbij ook aan haar prop heeft gehangen is onduidelijk. Ze heeft iin elk. geval goed pot op ge houden. En dat is ook wat waard. ZESTIENHOVEN' Als Loes Loon op het terras van Zestienhoven onthult, dat ze weer eens duchtig aan haar prop heeft gehangen, dan knikken alle mannen broeders van de Rot terdamse Vliegclub bewonderend. Er is nie mand, die op dat moment vraagt, wat ze be doelt, want wat Loes in het zwerk boven de Randstad doet is immers altijd wel gedaan. Loes heeft gewoon gas teruggenomen en is uiterst omzichtig geland. Dat is alles. „Je moet zorgen", zegt Loes opgewekt, „dat je er altijd goed pot op houdt, want toevallig heb ik geen zin om op mijn bek te gaan". 'Aan de nog steeds wassende reisliteratuur heeft Kosmos, de bekende uitgever van mini- toeristengidsen, drie nieuwe pockets toegevoegd. Handige, geplastificeerde boekjes, die als enig nadeel hebben, dat ze bij veelvuldig gebruik on herroepelijk uit de band springen. Een kwestie van een zwakke rug. De inhoud van de spaarzaam geïllus treerde gidsjes biedt gelukkig wat steviger kóst, ofschoon men nu ook weer niet moet- denken, dat de samenstellers de behandelde landen met de vlooienkam hebben be werkt. De gebieden, waar het deze keer om gaat zijn Ier land, Schotland en het Teuto- burgerwoud. Alle pockets be ginnen met een summiere inleiding, waarin wat encyclo pedische feiten gespuid wor den (spaart u weer de aan koop van een Winkler Prins). Veel nieuws steekt u er niet van op, niaar wat verwacht u van een binnenkomertje? Daarna ioordan de streken pleet met routes, kaarten, plaatsen en de onvermijdelijke pittoreske doorkijkjesHet is jammer, dat met geen enkel woord wordt gerept over de hotels en pensions in deze ge bieden; ook een voorzichtige prijsindicatie ontbreekt. Wel zijn in de gidsen over Schot land en het Teutoburgerwoud lijsten met campings en na tuurvriendenhulzen opgeno men. Onze Ierse man had daar zelfs geen tijd voor en beperkt zich uitsluitend tot zijn sightseeing. Conclusie: deze kersverse Kosmosuitga- ven wekken niet de indruk, dat ze het resultaat zijn van lang durig spit- en graafwerk in de toeristische mogelijkheden van de betreffende landen. Er zijn beslist betere gidsen op de markt, maar als er toch nog plaats is in uw broekzak dan kunt u hem er altijd nog bij douwen. Taxandria- route: een typisch grensgeval Sinds een week of twee heeft Nederland er weer een nieuwe toeristische vluchtweg bij. Het is de Taxandriaroute, die voor iénderde over Nederlands gebied en voor de rest door het bosrijk deel van de provincie Antwerpen loopt. De hoofdschotel wordt gevormd door de Chaamse Staatsbossen, het landgoed „De Utrecht" en een Belgisch natuurgebied van dennen en hen. Ter afwisseling zijn in de route ook nog opgenomen het heuvelgebied Sussen Herentals en Lichaart, waar zich schitterende land- duinen hebben gevormd. Ook loopt een groot gedeelte van het Belgisch traject door het kempisohe „lake district", een gebied van meren, ontstaan door de winning van zand. De 180 kilometer lamge Taxan driaroute gaat door of langs Strijbeek, Ulvenhout, Chaam- De doorrookte stem van Richard Burton zal tussen 16 juli en 20 september elke avond opnieuw zijn echo's werpen tegen de pompeuze gevel van het Engelse Blenheim Paleis. Hij heeft dat machtig geluid daartoe in bruikleen afgestaan aan een „Son et Lumière"-produhtie, ANWB: voortreffelijke gids in Normandië en Bretagne Op de kop af 25 jaar na D- day heeft de ANWB zijn voor treffelijke serie reisgidsen voor het buitenland uitgebreid met een lijvige gids van Nor mandië, Bretagne en de En gelse kanaaleilanden. De naamloze samenstellers zijn er schijnbaar moeiteloos in ge slaagd om een allround beeld te geven van een gebied, dat nog steeds niet door de Neder landers overlopen wordt. Na een plezierige inleiding vol feiten en nuttige bijzonder heden en een kenschets van landschap en klimaat, wordt uitvoerig aandacht besteed aan de tegendraadse bevolking van beide Franse kuststreken. Men wordt ook volledig op de hoogte gebracht van de toegangsroutes, de logiesmo- gelijkheden, typische eet- en drinkgewoontes, wandel- en sportmogelijkheden en auto tochten, die gemaakt kunnen worden. Ook een toeristisch overzicht van de zeebadplaat sen, de voornaamste vakantie oorden In het buitenland, kastelen, klank- en licht spelen en verdere bijzondere evenementen zijn in deze gids opgenomen. Van elke plaats in Normandië, Bretagne en van de Engelse kanaaleilan den is een beschrijving opge nomen. vaak verlucht met een kaart of een tekening. Een hele goeie reisgids voor een hele civiele prijs. ER IS NOG PLAATS VOOR U... Bent u nog steeds aan het aarzelen, weert u nou nog niert, of u van dat vakantiegeld naar Ameland gaat of ijzei'sterke duff eitjes voor de kinderen koopt? Mocht het toch uitdraaien op een vlucht adhter de horizon, bedenk dan wel, dart een zwervende t op de bonnefooi nauwelijks meer onder dak komt. Wilt i daarom het zekere voor he onzekere nemen (en tegelijk een kersverse ontdekking doen) dan moet u de ste wenden in de richting waar hij John Churchill, de eerste hertog van Marlborough voor zijn rekening neemt. Blenheim Paleis, op honderd kilometer van Londen gelegen in Woodstock bij Oxford, werd in het begin van de achttiende eeuw ontworpen door Sir John Vanbrugh, die zich duidelijk liet inspireren door het paleis van Versailles. Blenheim werd dóór koningin Anne aan de hertog van Marlborough gegeven, omdat hij zo keurig Lodewijk de Veertiende en zijn Franse legers in de pan had gehakt (dat noemen ze dan In Engeland met dat verrukkelijk understatement „een aardig heidje"). In dit pompeuze huis werd in 1874 tevens WinstQn Churchill gebot**. De kam&, waarin dat gebeurde, ts uiteraard te beaicA#(pen De N.V. Rederij Rijnvakantie- Rotterdam, dynamische ben jamin in de familie van Rijn rederijen, heeft voor het tweede jaar van zijn storm achtig bestaan een ambitieus vakantieprogramma samenge steld. De vloot bestaat nu uit vier schepen: het vlaggeschip ms Rijnpoort, die begin mei aan zijn eerste zevendaagse is begonnen, het ms Rijnstroom, het ms Rijnhaven en het ms Rijnmond. Er worden tot 11 oktober 97 reizen gemaakt, die alle zeven dagen duren. Er zijn 7-daagse Rijnreizen Nijmegen-Rüdesheim v.v. met het vlaggeschip Rijnpoort (80 meter, 3 passagiersdek- ken, 73 hutten, volledig air dezelfde reis maken met het ms Rijnhaven (prij zen van 230 tot 430 gulden). Prefereert men Rotterdam als vertrekplaats, dan kan met het ms Rijnstroom rich ting Rüdesheim dobberen. Hier variëren de prijzt 170 tot 340 gulden. Tenslotte is er een 7-daagse Rijn Moezelcruise Arnhem—Co chem v.v. per ms Rijnmond, het kleinste, maar volgens kenners gezelligste schip van de rederij. Prijzen van 130 tot 280 gulden. Kindei I jaar 90% reductie, tot en met 4 jaar 50% en tot en met II jaar 30%. Alle inlichtingen bij de N.V. Rederij Rijn vakantie, Witte de Withstraat 86b, telefoon 010-14.15.2 Dagje ouder: dan dagje goedkoper Een plezierig nieuwtje voor reislustigen boven de 65 jaar: Hotam in Den Haag (Valkenbos- plein 18a, telefoon 392322) verleent alle personen, die met een legitimatiebewijs kun nen aantonen, dat ze AOW genieten, een kor ting van 2 gulden op onverzorgde dagtochten tot een bedrag van 10 gulden en een korting van 3 gulden op dag tochten boven dat be drag. Wegwijs via Weg wezen U Zit met een toeris tisch probleem, u broedt al wekenlang op een geweldig vakantie-ei, dat er maar niet uit wil. U wilt weten, of ze zoute pinda's verkopen in Lapland (want anders is de lol er gelijk af), u bent bang dat er in Spanje geen schuimrubbermatrassen zijn. Liggen zo uw proble men. kom er dan resoluut mee voor de draad. Zeg het on: /schrijf het proberen er een oplos- Weg Wezen. Dat geldt ook voor uw vragen. Schrijf naar WEG WEZEN, Postbus 9, Den Haag. ZWITSERS RESTAURANT MET PRIJZEN VAN VOOR DE OORLOG het Lago verrukkelijke hemelsblauwe, teelbezongen en door duizen den middelbare scholieren verplicht getekende plas sen Zwitserland en Italië Daar is tegenover Locarno t Ascona in het vissers- en wijndorp San Nazarro-Vairano De Koninklijke Houtvesterijen het nieuwe vakamtiecentrum met zijn 10.500 hectare het grootste Ronoaccio ontstaan. Het is eengesloten natuurgebied van een verzameling grote en is jaren lang taboe geweest voor aiuit Meine villa's, bungalows en motoren en bromfietsen. Wandelaars vakantieopbrekjes, die van aille fietsers daarentegen moohiten vrijelijk iijn komfort voorzien zijn. Voorts ronddwalen in dit kroondomein met zijn uiterst is er een kinderspeelplaats, gevarieerde vegetatie. rnbad, win- (telefoon 05760—12249) restaurant. Alle bij: Feriensied- bepaalde voorwaarden matuurtochrten per bus derdag 11 september wordt gemaakt. Deze io, 6575 Vaa Zwitserland, die tweeëneenhalf •telefoon 63905. Op het het Koninklijk Park achter paleis Het naar de ingang van Nederland, gaat. Aan elke natuurtooht kunnen per keer slechts drie bussen meedoen, anders wild te erg verstoord worden. De vertrektijden voorlopig vastgesteld op tien en drie reservering is verplicht. Voor individuele VW-Apeldoorn bezoekers heeft de VW-Apeldoom avondrirt ontworpen, die voorlopig donderdag in de periode tort en met don- de wrldspeurtoohit dart wij dit schreven, rustgebieden van het wild, dart in Het Loo was er nog volop plaats. De leeft. Een bijzonderheid is nog, dat huur gaat per week en in de door één van de mooiste lanen van Nedt appartementen ook per dag.de sogenaamde Koningslaan en een gedeelte ingelast in de gelegenheid bestaat Nederland gulden een wildschotel gébruiken. Vanuit de lucht zijn de opstallen van vader Zwolsman ongegeneerd bloot bij liggen. tot hun normale proporties teruggebracht. Het Gevers Deynootplein echter blijft

Leidse Courant | 1969 | | pagina 14