Driemanschap in Nijmegen Senaat staat alleen in afwijzen prof Van Wijnbergen Dochter vond na 35 jaar eindelijk haar eigen moeder Warm balletje gehakt voor rechter en officier Ziekenhuizen zoeken naar ideaal bestuur Particulier initiatief onontkomelijk Nixon hoopt op versneld terugtrekken uit Vietnam Kraaien vielen door warmte dood uit boom Bezetters van woningbureau veroordeeld LAAG PERCENTAGE HOGER LOON BIJ REMMING PRIJZEN Ing. voor HTS'ers Smokkelschip met sigaretten valt in handen van douane Kennedy liet telefoon King afluisteren rRIJDAG 20 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT Vetenschappelijke staf en personeel achter studenten (Van t ze correspondent) NIJMEGEN. Studenten, per- ineel en staf hebben gisteren irklaard onverminderd voort te illen gaan met de democratise- ng van de universiteit. Zonder tzondering verklaarden zij het Dor de afgetreden rector, prof. an Wijnbergen, gevoerde beleid ondersteunen. De stafleden erzoeken de senaat zijn stand- wnt zo te wijzigen, dat de rector jn functie kan blijven vervullen, ngeveer 200 studenten hielden stermiddag een demonstratieve t-in in de hal van het curatoren- Bbouw (het administratieve cen- um van de universiteit). Zij wilden daarmee protesteren tegen stane houding van de senaat en sloten ondanks de weigering van dit llege voorbereidingen te gaan treffen komen tot een universiteitsraad, /as besloten op de universiteits- rgadering van 11 juni. Zij zullen dit doen in overleg en menwerking met personeel en staf. Nu ige weken geleden curatoren hebben rklaard geen bezwaar te hebben tegen instellen van een universiteitsraad, aardoor zij in feite bereid blijken zich- If op te heffen, staat de senaat vol- igen geïsoleerd in zijn bezwaren tegen i snelle herstructurering. De sit-in het curatorengebouw had overigens i zeer vreedzaam verloop. Van de zijde 1 curatoren was zelfs voor thee ge- ■gd. resoluties van staf, personeel en stu nten werden voorgelegd aan de open- tre senaatsvergadering van gisteravond. voortzetting van de ver- dering van maandagavond, die wegens dgebrek werd verdaagd. Voorzitter was professor Duynstee. die Bandag een vau de felste oppositie-- tegen prof. Van Wijnbergen was west. De hoogleraren besloten haast liniem om in de vacante functie van rior-magnificus te voorzien door een lege van drie rectores. a het komende studiejaar zal het emanschap deze functie waarnemen, rectores zullen collegiaal besluiten AMSTERDAM (ANP) De 20-jarige barkeeper van de stu dentensociëteit Olofspoort, Adriaan M., die op de dag der ont ruiming van het Maagdenhuis met gehaktballen voor de stu denten naar binnen was gegaan, stond vanochtend voor de Amsterdamse politierechter mr. G. H. Nomes terecht. Hij bood deze en de officier van justitiemr. W. H. M. Wetzels, onder grote hilariteit van alle aanwezigen in het politie rechtzaaltje een bal gehakt aan. Hij legde deze voor politie rechter en officier op de tafel neer. „Niet omwille van het geschenk, dat ik waardeer, eis ik alleen een boete van f 200 subs. 20 dagen hechtenis', zei de officier „Ondanks de beau geste vonnis ik u overeenkomstig de eis van de officier van justitie", zei de politierechter. De bar keeper vroeg waar hij die vervangende hechtenis kon uit zitten. Als het in de zomer is wil ik naar Scheveningen dan kan ik zeggen dat ik in Scheveningen ben geweest, merkte hij op. Met „eet u smakelijk" tot de beide magistraten verliet hij het zaaltje. De 21-jarige Tilburgse student Franciscus G. kreeg een boete van f 200. Nadat de officier had opgemerkt dat hem niet bekend was dat de student eerder zich aan lokaalvredebreuk had schuldig gemaakt, zei deze dat hij in Tilburg in mei in de hogeschool hetzelfde feit had gepleegd. „Het vreemde is dat daar geen vervolging is geweestzo voegde hij eraan toe. In het middaguur gisteren heeft een der verdachten in het proces van de bezetters van het Maagdenhuis kans gezien met een dossier met kopieën van de stukken van zyn zaak uit het binnen en buiten zwaar bewaakte paleis van justitie te Amsterdam te verdwijnen. De verdachte zou morgen voor de politierechter terecht moeten staan. Op de griffie berust echter het dossier met de originele stukken zodat zijn zaak ook bij verstek kan worden behandeld. De verdachte wiens naam uiteraard bekend is, kwam op de griffie om zoals gebruikelijk is, zijn dossier in te zien dat hem ter hand werd gesteld. Zeer kort nadat hij de stukken had ingezien werd de verdwijning van het dossier geconstateerd. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze waarop de verdachte kans heeft gezien ongemerkt met zijn dossier te verdwijnen. nemen, terwijl de voorzittende rector de titel rector-magnificus gaat voeren. De senatus contractus (het dagelijks bestuur van de senaat), waarin twee leden van elke faculteit zitting zullen hebben, zal op de senaatsvergadering van 23 juni een voorstel doen ter samenstelling van dit college. Nadat de senaat het voorstel had aan genomen probeerde men via een resolu tie de uitspraken van 16 juni, waaronder prof. Van Wijnbergen was afgetreden, af te zwakken. Na tal van amendementen en sub-amendementen merkte prof. Van den Bergh op: „Die resoluties moeten blijven staan tot eeuwige schande van de senaat. Het is onzin om in een soort geschiedvervalsing deze verstrekkende resoluties nu weg te vagen". Na een complete spraakverwarring nam de senaat echter een voorstel aan, dat in de plaats moest komen van een gedeelte van een resolutie van 16 juni. Dit gedeelte was juist een van de be langrijkste punten van kritiek geweest CTECHT (ANP) De ziekenhuizen Ijn instellingen van openbaar nut ge- rorden en de verantwoordingsplicht ligt liarom niet meer tegenover de kerk, Baar tegenover de burgelijke maatschap- lij. De kerkelijke overheid kan zich ieperken tot haar wezenlijke taak, die IP het terrein van de geestelijke ver- lorging is gelegen". i de heer Th. W. Jentjens, vice- oorzitter van de vereniging van katho- ke ziekenhuis op de in Utrecht gehou- tn algemene vergadering van deze ver- iging. i dat bij de studie van een door WASHINGTON (Reuter-AFP) Pre- dent Nixon heeft op een persconferen- verklaard in augustus een beslissing zullen nemen over verdere teruglrek- ig van Amerikaanse troepen uit Zuid- etnam. De omvang van de terug te skken eenheden hangt af van de mate n gevechtsgereedheid van het Zuid- etnamese leger en van eventuele wuitgang op het vredesoverleg in Pa- De president hoopt de troepenterug- :kking sneller te doen verlopen dan is lorgesteld door oud-minister van Defen- Clark Clifford, die nog voor het eind i dit jaar 100.000 Amerikaanse mili- iren uit Vietnam wil halen en de rest het Amerikaanse contingent voor het nd van 1970. Nixon sprak zijn teleur- elling uit over het uitblijven van een •ordvietnamese reactie op zijn besluit, man Amerikaanse troepen uit etnam terug te trekken. Wat de vredesbesprekingen betreft, ►opt Nixon binne twee tot drie maanden •oruitgang en concrete besprekingen te nnnen waarnemen. Hij zei niet pessi- istisch gestemd te zijn over het resul- n da onderhandelingen. de VKZ ingestelde commissie van nieuwe statuten voor een katholieke ziekenhuis o.m. de vraag was gerezen, of het gezien de ontwikkeling op maatschap pelijk gebied nog wel juist is de in de vigerende statuten aan de bisschoppen toegekende bevoegdheid aangaande be noeming en ontslag van bestuursleden en de verantwoordingsplicht van het be stuur aan het bisdom nog langer te hand haven. Met de stellers van het rapport over het ideale bestuur is het VKZ-bestuur van oordeel, dat er een instantie dient te zijn, waaraan verantwoording kan worden afgelegd. Echter zou aan deze in stantie ook de bevoegheid moeten wor den toegekend, verantwoording te vragen indien zij dit gewenst acht en wel op die terreinen waarop niet reeds via wet telijke bepalingen controlerende instanties zijn aangewezen. Naar veler overtuiging zal het bij de achterwege blijven van een particulier initiatief op dit punt ontkomelijk zijn, dat de overheid zich bij de wet steeds verdergaande bevoegd heden assumeert. Naar het oordeel van het bestuur dient dit laatste te worden voorkomen en is het daarom noodzake lijk dat een initiatief als bovenbedoeld wordt genomen door de ziekenhuisorga nisaties. In het bestuur komt de laatste jaren steeds meer de gedachten naar voren, dat het in de huidige verhoudingen minder juist zou zijn een ontwikkeling als hier geschetst te beperken tot de r.-k. zieken huizen. Vandaar dat werd gesproken van de ziekenhuisorganisaties. De heer Mertens van het NKV zag een dringende noodzaak om de besturen der ziekenhuizen anders samen te stel len. Het past niet meer in het tijdsbeeld van inspraak en medezeggenschap de belangenbehartiging van de patiënten uit de regio alleen toe te vertrouwen aan notabelen ter plaatse. ..Wij zullen in onze ziekenhuisbesturen ruimte moeten maken voor groepsverlegenwoordigers uit het verzorgingsgebied, waarbij te den ken ware aan een werkgeversvertegen woordiging. een vertegenwoordiging van middenstands- en werknemersorga nisaties. van kruisverenigingen en- af hankelijk van hel rayon misschien ook wel vertegenwoordigers van land en tuinbouworganisaties". op prof. Van Wijnbergen. Het nieuwe voorstel luidt: „De uitgebreide senatus contractus wordt belast met de taak om in overleg met de overige geledingen wegen te vinden om zo snel mogelijk le komen tot een voorlopige universiteits- Prof. Van Wijnbergen zette vervolgens de motieven uiteen, die hem tot hel, af treden hadden gebracht, waarna ie hoogleraren hierover uitgebreid in dis cussie gingen. Prof. Van den Bergh, die van mening was, dat de senaat bezig was een amusementsvoorstelling te geven, was van oordeel, dat met het aftreden van de rector een einde was gekomen aan een soort gaullistisch regime. Prof. Albinski distancieerde zich van deze uitdrukking. Hij was van oordeel, dat iedere toekomstige rector eenzelfde beleid zal moeten voeren als prof. Van Wijnbergen heeft gedaan, waarvoor nij zei alle waardering te hebben. „Deze rector heeft geen enkele beleidsfout ge maakt. Op 19 mei heeft de senaat hem nog met unaniem applaus gesteund", aldus prof. Weiier, die steun kreeg van een twintigtal hoogleraren. Prof. Van Wijnbergen werd dan ook verzocht ern stig te overwegen om in een nieuwe structuur met dezelfde positieve inzet aan de beleidsvorming deel te gaan nemen. De strijd van de Utrechtse studenten voor medebeslissingsrecht is een papie- renstrijd geworden van moties en amen dementen, van stencils en loze kreten. Gisteravond op de tweede universiteits vergadering, ditmaal weer in de aula, die, de heel wat kleinere hoeveelheden studenten dan de avond daarvoor ge makkelijk kon bevatten. Het is in alle opzichten een rustige vergadering geworden. De eerste motie was al erg gematigd: vanavond om elf uur 's avonds het „continue" discussie centrum te verlaten met het oog op het naderend weekeinde. Van 17.00 tot 20.00 uur morgen kan dan eerste de hearing van de commissie bestuursvorm plaats vinden en daarna de laatste plenaire ver gadering van deze week, met bijna al gemene stemmen aamgenomen. De volgende week maandag zijn de academiegebouwen min of meer aan de gemeente beloofd om „die mensen niet nodeloos te ergeren", zoals Willibrord de Graaf, voorzitter van de USF, het gister avond uitdrukte zal dan worden af gezien van „bezetting". Hij sprak dan ook als zijn mening uit, dat het. beter was „zelf de actie af te ronden". Er werd een motie aangenomen, waar in de curatoren het ultimatum werd ge steld vóór 8 uur vanavond hun stand punt voor openbaarheid van vergadering kenbaar te maken. Zij worden daarbij uitgenodigd om negen uur, een uur later dus, hun standpunt in een plenaire ver gadering te verduidelijken. HET WAS TE WARM HUIZEN (ANP) In Huizen vielen de kraaien (beter gezegd kauwen of to renkraaien) door het warme weer rara de afgelopen dagen dood uit de boom. Dit unieke geval in de vogelwereld deed voor op de oude begraafplaats in Huizen. Een tuinman trof daar een twin tigtal meer dode dan levende jonge kauwen aan. De politie werd ingescha keld, evenals mevr. C. Holzenspies van het vogelasiel en prof. dr. K. H. Foous van het zoölogisch museum uit Amsterdam. Aanvankelijk werd gevreesd voor ver giftiging van de vogels. Later stelden de vogeldeskundigen echter vast dat hier sprake was van een geval van uitputting en dood door gebrek aan water en vocht- houdend voedsel. De bakken met water die een vogelliefhebber snel op het kerk hof geplaatst had waren binnen ogenblik leeg, een overtuigend bewijs dat de dieren „dorst hadden als een paard" Zij gelijken sprekend op elkaar SCHIPHOL (ANP) De 35- jarige mevrouw Ina Zvvartjes- Becls te Amsterdam, in 1933 geadopteerd als baby van slechts enkele weken, heeft na jaar in Engeland haar wer kelijke moeder ontmoet. „Het as een onbeschrijfelijke ge- aarwording". zo vertelde zij op Schiphol bij haar terug komst uit Peterborough, En geland. waar haar moeder, de 53-jarige Muriel Clifford- Clark. woonachtig is. „We lij ken sprekend op elkaar en na twee dagen al had ik het idee nooit bü haar te zijn wegge- De hereniging van moeder en dochter na 35 jaar is de be kroning geweest van een hard nekkige speurtocht, die mevr. Zwartjes in de afgelopen 20 jaar stap voor stap naar haar doel heeft gevoerd. Haar Ne derlandse pleegouders, die zich in 1933 naar Engeland begaven om een kind te adop teren, aangezien dat in Neder land niet mogelijk was, had den haar nimmer verteld, dat zij niet hun eigen kind was. Kort na de bevrijding vond de toen 14-jarige Ina echter de stamkaarten uit de oorlog met op haar eigen geboorte datum de naam Yvonne Clark. Dat bracht haar aan het twijfelen over haar af komst. Toen ze dit probleem aan haar moeder voorlegde, in feite dus haar pleegmoe der, beaamde deze. dat ze in Engeland was geboren, maar dat haar Engelse moeder in 1933 was omgekomen bij de ramp van het KLM-lijntoestel „De Kwikstaart". Yvonne ging later stiekum archieven doorsnuffelen, maar trof de naam van mevr. Clark niet aan op de lijst van slacht offers en bleef dus twijfelen. Wel vond ze uit, dat ze alleen Mevrouw Zwartjes, i een paspoort aanvroeg bleek ze ook de Engelse nationaliteit :?r te bezitten. Nadat ze op haar 21e jaar ge- Irouwd was met de Amster- damse gemeenteambtenaar Zwartjes verwierf ze de Ne derlandse nationaliteit. Pas in 1963 kreeg zu uit uitlatingen van haar pleegmoeder het sterke vermoeden, dat haar echte moeder nog in leven X moest zijn, maar toch duurde het nog vijf jaar voor de deze ;y~ kon vinden. Daarbij is hel j Leger des Heils haar behulp- 'i„| zaam geweest- i; Zo verkreeg mevr. Zwartjes £|j eind vorig jaar eindelijk van k het Leger des Heils te Am sterdam de schriftelijke mede deling: „Wij hebben bericht ontvangen uit Londen, dat uw H moeder is gevonden. Ze heet ij thans mevr. Clifford en ze wil ïj graag van u horen. Stuurt u Uit de gevoerde corresponden tie bleek, dat Yvonne in de cember 1933 terstond na haar geboorte naar het adoptiehuis in Westminster Road 5 te Londen was gebracht, omdat de toen 18-jarige Muriel Clark ongehuwd was. Enkele weken later vervoegde de vader, die zü het wat laat besloten had toch maar met haar te trouwen, zich bü het adoptiehuis om zün baby terug te vragen, maar toen was het al te laat: de kleine Yvonne was juist aan pleeg ouders afgestaan en men ver telde hem niet wie dit waren. De vader zag later toch van het huwelük af. „M(jn moeder is later met een zekere Clif ford getrouwd en dat is dus mjjn stiefvader", aldus de dochter. Zwartjes Engeland gereisd. Bij de uitgang van het station in Peterborough, ruim 100 km ten noorden van Londen, stond haar moeder, letterlijk moederziel alleen, haar op te wachten- De twee vrouwen hadden geen moeite elkaar te herkennen, hoewel ze elkaar nooit eerder hadden Amsterdam nog altijd gezien: ze lijken sprekend op H^8|||j| m later elkaar. AMSTERDAM (ANP) „Gelijke mon niken, gelijke kappen", zei de Amster damse politierechter en veroordeelde de bezetters van 't gebouw van de gemeen telijke woningdienst van Amsterdam ondanks hun verschillend strafregister tot een week gevangenisstraf voorwaar delijk en een boete van f 75,-, subsidiair 7 dagen hechtenis. Van de zeven mensen, tegen wie pro ces-verbaal was opgemaakt wegens lo kaalvredebreuk, waren er vanmorgen vier komen opdagen, onder wie de 39- jarige Amsterdamse beeldhouwer Jacob Jutte. De anderen werden bij verstek veroordeeld. De officier van justitie had 14 dagen voorwaardelijk en dezelfde geldboete geeist. Lynch ligt voor bij verkiezingen in Ierland DUBLIN (Reuter) In de parlements verkiezingen van de Ierse republiek is de Fianna Fail partij van premier Jack Lynch tot dusver sterker uit de bus ge komen dan verwacht was. Zij heeft ech ter nog niet de absolute meerderheid in het parlement behaald. Toen vanmorgen vroeg het stemmen- tellen afgebroken werd, waren 123 van de 144 parlementszetels verdeeld, waarvan de Finna Fial er 65, de Fine Gael 42 en Labour 16 veroverd had. Vooral het re sultaat van Labour wordt als teleurstel lend beoordeeld. haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel, gratis bij f 4.-- aan speelgoed Vakbeweging terughoudend mits kosten DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris mr. J. H. Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen heeft in beginsel be sloten, dat aan afgestudeerden van hoge re technische scholen (hts) de titel „in genieur technische academie" wordt verleend, afgekort tot „ing" voor de Dit blijkt uit het antwoord,, dat de staatssecretaris geeft op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. M. Dijkstra van D' 66. Over de wettelijke voorzieningen wordt nog met de minister van Justitie en van Landbouw en Visserij nader overleg ge pleegd in verband met de verlening van de titel en de strafrechtelijke bescher- Nieuwe lancering Europa-1 WOOMERA (Reuter) Op 30 juni wordt een nieuwe proef genomen met de raket Europa-1, die bestaat uit een Brit se, een Franse en een Duitse trap. De eerste lancering van de 33 meter lange raket ln november jl mislukte door t mankement In het Duits» stuk. De i ket is ontworpen om, zo mogelijk tegen 1971, een verbindingssataUiafr ia ê&h 1 om denaard» to brenger* E*w*slderhi De Gaulle teruggekeerd, om de beëdiging turn niet stijgen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De vakbeweging heeft de regering wat betreft de uitkering ineens van 1 de vermanende vinger voorgehouden. Enerzyds werd van de zgde van het N.V.V. gesteld, dat de werknemers helemaal niet zo'n behoefte hebben aan hoge percentages, als ze er j maar wezenlyk op vooruitgaan. Maar. aldus het N.V.V.de percentages loons verhoging kunnen slechts laag blijven als de kostenontwikkeling ook beperkt blijft en als vooral de regering die kos tenontwikkeling niet zelf impulsen geeft. Het N.K.V. betoogde hetzelfde, zü het van een andere züde benaderd. Als de werknemers na de prijsverhogingen nog een wezenlijke loonsverbetering zouden krygen, dan zou er zeker een loonsverho ging van 9 uit de bus moeten komen. Een van de zaken, waarvoor de vak beweging vandaag op de bres staat, is een uitstel van de huurverhoging. Een huurverhoging van 6 betekent een verhoging van de kosten van levens onderhoud met 0,6 per jaar. Zou men de huurverhoging een half jaar uitstellen, dan „wint" men in elk geval 0,3 over het hele jaar uitgerekend. Het is nog de vraag, of de werkgevers zullen instem men met een uitstel van de huurverho ging, want zij vertegenwoordigen ook vele particuliere huizenbezitters- De regering heeft al wel een zekere bereidheid getoond om een uitstel te accepteren, hoewel het haar geld gaat kosten. De huurverhoging dient immers mede ter verlaging van de subsidies. En met dat verlies alleen (door sommigen geschat op rond 20 miljoen gulden) is de regering er niet. als zij de vele suggesties tegemoetkomt. De vakbeweging die in Mgr. Gomes naar Portugal terug FATIMA (AP) Premier Caetano van Portugal beeft een einde gemaakt aan de ballingschap van twee politieke tegenstanders van zijn voorganger Anto nio Salazar. Antonio Ferreira Gomes, bisschop van Oporto, is na een verbanning van bijna elf ïaar naar Portugal teruggekeerd. Voor de presidentsverkiezingen van 1958 schreef de vooruitstrevende bisschop een open brief aan Salazar. Die brief be- vatte scherpe kritiek op het sociale be- j leid van de regering, i Tien maanden later werd Gomes aan i de grens met Spanje tegengehouden. Tot I hij uit Rome naar zijn diocees wilde te rugkeren. De andere banneling is de 44 jaar oude advocaat en socialistenleider Mario Soa- res, die op het eiland Sao Tome woon de. Hij heeft in oktober 1968 reeds toe stemming gekregen zijn advocatenprak tijk en politieke bezigheden in Lissabon 1 to hervatte». dit opzicht wel steun zal krijgen van de werkgevers is ooit gekant tegen een verhoging van de B.T.W op 1 januari 1970. De regering heeft deze verhoging nodig om de correctie op de loon- en inkomstenbelastingtabellen te kunnen effectuéren. De vakbeweging zal zonder enige twijfel herhalen, dat zij alleen dan terughoudend zal zijn in haar looneisen voor 1970 als de kostenstijging eveneens beperkt blijft. Het is niet helemaal dui delijk tenslotte weet men nog slechts vaag hoe de economie er als geheel zal uitzien welke kostenstijging het vol gende jaar nog aanvaardbaar is men hoort een percentage van 4 noemen. Daarmee zou men de zaak binnen de perken kunnen houden. (Van o e correspondent) GRONINGEN Voor de tweede maal binnen twee maanden heeft de douane recherche in Delfzijl kunnen voorkomen dat een grote hoeveelheid sigaretten (400.000 stuks) waarschijnlijk vanuit Duitsland naar Nederland zou worden gesmokkeld. De douanerecherche enter de het kleine motorschip Gerda, waar bij inspectie bleek dat zich vierhonderd duizend sigaretten in het schip bevon den. Het schip werd naar de haven Delf zijl gesleept. De twee opvarenden wer den gearresteerd. De in beslag geno men lading vertegenwoordigt een waar den van enige duizenden guldens. (Van onze correspondent Washington De beste vriend van Edgar Hoover, tevens diens plaatsver vangend directeur bij de FBI, Clyde Toisjon. heeft verklaard dat de inlich tingendienst door Robert Kennedy, toen deze hoofd van het departement voor Justitie was, gemachtigd was de tele foon van ds. Martin Luther King af te Dat de FBI regelmatig telefoonge sprekken van ds. King had afgeluisterd is eerder deze maand bekend geworden tijdens een proces waarin de voormalig zwaargewicht bokskampioen Cassius Clay beweerde dat de FBI zijn telefoon af getapt had. Een agent van de FBI zei toen dat hij er persoonlijk op toe had ge zien dat de afluisterinstallatie op de te lefoon van ds. King aangebracht werd en dat zijn telefoongesprekken afgeluisterd werden tot hij ln april verleden Jaar vermoord werd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5