Anjerkaravaan in Leiden Volksdansers uit vele landen naar Sleutelstad BIOSCOPEN Raadslid noemt gymnastiekzaal de oorzaak van voetwratten Vanavond in Zuid-West: UNIEK VOOR LEIDEN Ophalen bedrijfsvuil wordt veel goedkoper MARKTEN Veemarkt blijft op vrijdag gehandhaafd Driedaags Festival PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1969 verkoopt oude lokalen voor Trianon: De langste dag 14 jr. Blote loeten verplicht in de gymzaal? Huismuziek en bridge In het kader van het plan Zuid- West Aktief organiseert de ver- j eniging voor huismuziek een mu- I ziekavond in een van de zalen van de Bevrijdingskerk. Aanvang 8.00 uur. Deze vereniging musiceert normaal in alle stilte in de huis kamers van haar leden. Ieder in Leiden Zuid-West die een instru ment bespeelt, blokfluit, viool, kla rinet of wat het ook mag zijn, wordt vanavond uitgenodigd te komen musiceren. Zo mogelijk moet men een muziekstandaard Tevens zal de Stichting Leidse Muziekschool in de pauze met een groepje leerlingen iets van de re- sultaten van hun muziekstudie la- I ten horen. Toegangsprijs 50 ct. Tevens is er vanavond gelegen- heid met buurtbewoners te brid gen in de kantine van de fa. Stok- kermans. Rijnlands Lyceum Bewijsvoering nogal duister Bezwaren De heer A. J. Kallenberg, leraar M.O. lichamelijke opvoeding op het St.-Bona- venturacollege te Leiden, blijkt tegen 4e bewijsvoering uit dat onderzoek nog al wat bezwaren te hebben. ,,Ik kan me inderdaad herinneren, dat destijds een arts in Voorschoten hier tegen nogal wat beswaren maakte. Er waren daar inderdaad leerlingen met voetwratten en in sommige gevallen verwerden deze wratten zelfs tot voet schimmel. Maar het is niet juist om als oorzaak hiervan direct de gymnas tiekzalen aan te wijzen." hetzelfde bleek onder meer uit het antwoord van b. en w., waarin de heer Pempe erop gewezen werd, dat ver spreiding van voetwratten overal mo- is, waar met blote voeten wordt g«lopen. Er bestaat verband tussen de wratten en een virus, een smetstof, die veel kleiner is dan de kleinste be- kfttde bacteriën. Onjuist Voordelen Ook b. en w. zijn van mening, dat het onjuist is van de leerlingen te eisen, dat zij de gymnastiekzalen uitsluitend op blote voeten betreden. In ieder geval wordt op de openbare scholen deze eis hunnentwege dan ook niet gesteld. Ook aan het dragen van gymnastiekschoe nen zijn echter gevaren verbonden, na melijk indien de leerlingen die schoenen ook op straat gebruiken. De mogelijk heid is dan aanwezig, dat met die schoe nen smetstoffen in de gymnastiekzaal worden gebracht. Het gevaar van in fectie, bijv. bij vallen, is dan minstens even groot, terwijl de gevolgen ernstiger kunnen zijn. Zij achten het daarom evenmin juist de leerlingen te verplich ten in de gymnastiekzaal wél gymnas tiekschoenen te dragen. Zij menen dit aan het inzicht van de ouders te moe ten overlaten. Op de vraag, of dit euvel door mid del van een andere vloer kon worden verholpen, antwoordden b. en w., dat besmetting op iedere vloer mogelijk is. ongeacht de wijze van aanleg of het j soort materiaal. Geen bewijs De juistheid van dit antwoord werd nog minder twijfelwekkend, toen we de „arts van praeventieve geneeskunde" zoals die in het schrijven aan b. en w. wordt genoemd raadpleegden. Dr. F. Wafelbakker (inspecteur van Volksge zondheid): „De enige arts, die dit zou moeten zijn, ben ik. Maar ik weet van geen bewijs af. Ik kan me wel herinne ren, dat ik enige tijd geleden het voet wratten-probleem in mijn brochure „Hy giëne voor jonge mensen" zeer in het kort heb aangehaald. Maar nogmaals, een bewijs, dat de gymnastieklokalen hiervoor verantwoordelijk zijn, heb ik' niet. En wel om de doodeenvoudige reden, dat dit niet te bewijzen is! We hebben hier te maken met een virus infectie. welke gewoonlijk van mens op mens wordt overgebracht." Voor leerlingen, die wérkelyk gauw- last van deze kwaal hebben, zou het niettemin bijzonder prettig zijn, indien alle leerkrachten, die gymnastiekles sen geven, hen wat deze zaak betreft geheel vrij lieten. De heer Kallenberg: „Het verhaal, dat de gymnastiek vloeren (meestal uit kurklinoleum bestaand) hieronder zou lijden, is een sprookje. De schoenen kunnen hoogstens wat stre pen nalaten, maar in het belang van de gezondheid kan dit toch geen be- r.k. Jenaplanschool De gemeente Oegstgeest zal, als de gemeenteraad dit goedkeurt, een aantal lokalen en enkele rywieloverkappingen van het Rijnlands Lyceum aldaar, over nemen voor f 170.000.-. De lokalen aan de M. H, Tromplaan, zijn ten dele be- I stemd voor uitbreiding van de r.k. 'ena- planschool, die in september orgeveer I 188 leerlingen zal tellen. De lokalen zullen na verbouwing dienst. I doen als lesruimte voor de zesde klas en als grote ruimte voor groepswerk en sociaal-pedagogische activiteiten. De- j ze twee lokalen worden geformeerd uit vier kleine van het lyceum. Twee andere zullen voor het kleuteronderwijs wor den gereserveerd, tot ze over twee k I drie jaar wellicht ook voor het basis- 1 onderwijs nodig zijn. Het gymnastieklokaal van het Rijn lands Lyceum, dat bij deze aankoop inbegrepen is, zal worden afgebroken. Het staat op de grond waarop het Alg. Mijnwerkersfonds binnenkort een aan tal flats gaat bouwen. Dat geldt ook voor de overige bij het gymlokaal gele gen schoolruimten. DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 47-49 600 modellen - uniek in de kastenwereld Haarlem Den Haag Leiden De heer Kallenberg: „Het gymen op blote voeten biedt wel voordelen. De voetsporen ondergaan hierbij een veel betere ontwikkeling dan bij de licha-1 meiyke oefeningen met gymschoenen aan. Maar daarnaast zijn er genoeg na- delqp. Tijdens 'n intensieve gymnastiek les uullen de voeten zeker gaan transpi reren, waarbij een virus de bloedbanen kan bereiken, waarna inderdaad infec- i tie op kan treden. Maar begrijp goed: op kan treden. Mijn ervaringen op het Bonaventuracollege zijn daarmee prak tisch nihil. Tijdens mijn werkperiode is dit slechts een enkele keer voorgeko men. Nee, ik vind dit nou niet het grootste bezwaar. Een belangrijker ar gument tegen het gymen op blote voe ten vind ik het ontstaan van blaren, iets dat veel vaker voorkomt. De gym schoen biedt tevens een goede bescher- Kath. Vrouwengilde gaat twee maanden vakantie houden Het Katholiek Vrouwen Gilde heeft het seizoen '68-'69 afgesloten met een Eucharistieviering in de Pertuskerk. Ce lebrant was de Zeereerw. heer Vreeburg, waarna in het Petruszaaltje de tradi tionele dia-avond door de presidente, mevrouw H. Lindenhoff-Hop werd ver zorgd. Middels haar prachtige dia's met duidelijke, interessante toelichting en muzikale omlijsting neemt ze de leden ieder jaar mee op haar buitenlandse vakantiereizen. Na de stevige riem, die de heer Vreeburg de leden onder het hart had gestoken en opgefrist door de Zweedse natuur, ging een 50-tal dames- opgewekt huiswaarts, ieder met eigen vakantieplannen. (Prolongatie) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00 en 8.00 uur. Luxor: Andrea (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Therese en Isabelle (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Camera: Mensen ontmoeten elkaar (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2 30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Nachtvoorstelling do. vr. zat. 23.30 ui j Rex: Helga Michael (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Nachtvoorst, vrij. en zat. 23,30 u> i Indo: Amigos (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Korreltje PUNT. gold*'1 Medische diensten LEIDEN: Leidse hulsartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dok terstelefoon 22222. Apotheek: Centraal. Breestraat 74, tel. 20552. OEGSTGEEST: dkt. Meissner en Roe- lants, resp. L. de Colignylaan 20, telef. 53865 en L. de Colignylaan 19, tel. 53865. Wijkverpleging: zr. de Jonge, tel. 54500 b.g.g. 22222. LEIDERDORP: dkt. Bakema, Hoofdstr. 2, tel. 24828: apotheek: R. van Breest Smallenburg. VOORSCHOTEN: dkt. Kostense, Voor straat 23, tel. 2493; apotheek: za.: Voor- schotense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525; zo.: Centraal Apotheek. Breestr. 74, Leiden, tel. 01710-20552; wijkverple ging: zr. Molleman, Wijngaardenlaan 2, telefoon 2177. Op zaterdag, 21 juni a.s., arriveert om 13.00 uur bij molen „De Valk,, op de Lammermarkt in Leiden de Anjer karavaan. De Anjerkaravaan, bestaande uit 5 DAF 55 de Luxe automobielen, die na de hoofdprijs van 250.000. een eerste prijs van 50.000— en een tweede prijs van 25.000,— de 5 derde prijzen vormen in de Nationale Anjer loterij 1969. georganiseerd ten behoeve van het Prins Bernhard Fonds. De route van de 21e, van Gouda via een aantal plaatsen naar Leiden, telt mee voor de Anjerwedstrijd. Een weke lijkse wedstrijd, waarbij men vóór de wedstrijd per brief kaart moet opgeven hoeveel kilometers men denkt, dat de 5 auto's gemiddeld hebben afgelegd op de wedstrijddag. De kilometerstanden bij de start in Gouda zijn vastgelegd door Notaris Mr. F. J. J. Moerel uit Gouda. De kilometer standen bij aankomst op de Lammermarkt zullen opge nomen worden door Notaris C. J. A. Loenhoud, die aan de hand van de verschillen der standen bepaalt hoeveel kilometers er gemiddeld zijn afgelegd. Van deze aankomst zullen door de televisie opnamen worden gemaakt. Deze zullen worden uitgezonden op zon dag, 22 juni a.s. Nieuw type auto vervangt twee vrachtwagens Het ophalen van bedrijfsvuil wordt j In de toekomst belangrijk goedkoper in i Leiden. Burgemeester en wethouders i stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot de aanschaf van 'n vuilnisauto merk „Kliko" met kraakpersinriohttng, waardoor men ook met laadkisten. maar laadkisten te ledigen op de plaats waar zij worden aangeboden. Op het ogenblik werkt men ook niet laadkisten, maar «lie moeten iedere keer met een vracht- auto op en neer gereden worden naai de vuilverbranding. De aan te schaffen kraakpersauto kan de inhoud van 20 laadkisten (1.8 m3bevatten en kan daarom twee vrachtwagens gaan vervangen. Op het ogenblik wordt per laadkist 20 - ge- rekend. Met het nieuwe systeem wordt j het tarief per kist 13,50 voor een kist van 1,8 m3. Men zal ook een aantal j kleinere kisten gaan aanschaffen. Voor het ledigen van een laadkist van 0,77 m3 wordt 7.25 gerekend; 9.50 wordt in rekening gebracht als men gebruik maakt van een laadkist met een inhoud van 1,1 m3. De huurprijs van een laad kist zal naar de grootte variëren van 1,50 tot 2,50 per dag. De overgang op het nieuwe arbeids besparende systeem vergt van de ge meente een investering van 94.000.- 82.000 - voor een kraakpersauto en 12.000.- voor de aanschaf van een aantal nieuwe laadkisten. In het voorstel is ook een regeling opgenomen voor bedrijven, die zelf laad kisten in eigendom hebben. Wanneer men binnen een half jaar na invoering van het nieuwe systeem overgaat tot de aanschaf van een nieuw type dan wordt een restitutie van 25 verleend op het bedrag, dat men in een half jaar betaald heeft aan rechten voor het ledigen. In vakantie geen ophalen grofvuil De kraakwagen van de grofvuilop- haaldienst zal volgende week en de we ken daarop niet langs de huizen komen. Ook in deze sector heerst vakantierust. De werkzaamheden van deze ophaal dienst worden weer opgevat op maan dag 25 augustus. Doordat de ladder, waarop hij stond, door midden brak, viel de 21-jarige Leidse monteur T. gistermorgen om streeks kwart over negen in de As serstraat bij het aanbrengen van een markies, van acht meter hoogte op het trottoir. Met een linker-schouderfrac- tuur werd hij per eerste hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De politie heeft de ladder, eigendom van T.'s werkgever, in beslag geno men voor een onderzoek door de ar beidsinspectie. Aan de School voor de Journalistiek te Utrecht zijn geslaagd: mej. I. Was senaar en de heren L. M. Heskes en P. J. de Tombe, allen uit Leiden. NKV-Herensi ngel amuseerde zich in „Bobbejaanland" i Deze week hebben de dames van het NKV Herensingel bij stralend weer hun j jaarlijkse uitgaansdag gehouden met be stemming „Bobbejaanland" in België. De busrit voerd eerst naar Zevenbergschen hoek in Noord-Brabant, waar de 50 da mes een heerlijk kopje koffie het gebak gebruikten. De reis werd voortgezet via i Baarle-Nassau naar het bosrijke land goed Schaluinen. Genoten werd hier van de prachtige bossen en omgeving. Het gezelschap werd uitgenodigd aan de Vlaamse koffietafel plaats te nemen. Deze werd alle eer aangedaan. Een uur tje later bevonden de dames zich op weg naar de grens om via Turnhout het plaatsje Lichtaart in België te bereiken. Hier bevindt zich het Recreatie- en Ont spanningscentrum „Bobbejaanland". Alle dames bezochten hier een muzikale show met bekende Belgische artiesten. Het programma werd door de bezoeksters zeer gewaardeerd. Om weer tijdig te kunnen dineren werd te ongeveer 5 uur de terugreis naar Res taurant „De Engel" in Baarle-Nassau aanvaard. Gelegenheid was er hier om even wat inkopen te doen. Het diner werd in een prima stemming genuttigd, j Toen de zon. die de dames nagenoeg de gehele dag had vergezeld, net was onder gegaan werd de thuisreis aanvaard. Dat de dag goed was bevallen bewezen de vele opgewekte gesprekken in de bus. De klok wees 11 uur toen de dames aan I de Herensingel arriveerden. VERKOOP PERCEEL GROND Firma A. Vonk Zn., de Goejestraat 9, wil van de gemeente kopen een bouw terrein, gelegen aan de Rooseveltstraat, groot ongeveer 435 m2. De firma heeft het voornemen op de onderhavige grond een werkplaats met bovenwoningen te bouwen. Raadsagenda van O.egstgeest De Oegstgeester gemeenteraad, die donderdag 26 juni om half acht bijeen komt. zal o.a. de volgende agendapunten behandelen: benoeming van mej. W. Riechelmann tot onderwijzeres aan de Floraschool; beschikbaarstelling van een krediet voor het bouwrijpmaken van gronden in Oegstgeest-noord; aankoop van grond van fa. L. P. van Geer; ver koop van grond aan het Algemeen Mijn- werkersfonds; beroepschrift tegen de weigering van vergunning voor verbouw en uitbreiding van het pand De Kem- penaerstraat 111; diverse aangelegen heden betrekking hebbende op het Ge west Leiden; aankoop van lokalen van het voormalige Rijnlands Lyceum; ver huur van sportterreinen aan onderwijs instellingen; beschikbaarstelling van een krediet tot verbreding van een gedeelte van de Abtspoelweg; reorganisatie van de financiële administratie der gemeen te; deelname aan een gemeenschappelijk energiebedrijf. Nou, net toen ik uit deze zijstraat kwam. LEIDEN, 20 juni, Vee Aanvoer: stieren 7; melkkoeien 65: vette koeien 185; vare koeien 30; vette kalveren 49; nuchtere kalveren 1; vette schapen 30; weideschapen 12; vette lammeren 246: zuigen 221; Tesselse 540; N.-Hollandse 420; drachtige zeugen 32; schrammen 77; biggen 351; geiten 41; paarden 4. Totaal 2311. Prijzen (per stuk): slacht- stieren 4.704.905.00; melkkoeien 975 —13001650; vette koeien 4.004.65 5.30, extra 5.60; vare koeien 7251000 1375; vette kalveren 3.303.603.95; vete schapen 105—115—135; vette lam meren 130—145—165; zuiglammeren 120 130150; Texselse lammeren 115 130140; weide lammeren, N.-Hollandse lammeren 110—130—137.50; drachtige zeugen 550—600—650; schrammen 120 —130—140; biggen 98—105—110; paar den 1000—1075—1175; geiten 40—65— 105. Overzicht handel: slachtstieren: wil lig; melkkoeien: rustig; vette koeien: redelijk: vare koeien: matig: vette kal veren: slepend; vette lammeren: matig, zuiglammeren: matig; Tesselse en N.- Holl.: matig tot rustig; zeugen: vlug; schrammen: vlug; biggen: vlug; paar den en veulens: rustig; geiten: willig. LEIDEN, 20 juni, Kaas Aanvoer 2 partijen Goudse en 4 partijen Leidse. Prijzen (in per kg): Goudse extra kwal. 4.28; Leidse le kwal. 4.25. Han del kalm. Importmarkt in Leiden? Vooruitlopend op een ministeriële be- schikking, dat vee uit zgn. derde landen (niet-lldstatèn van de EEG) op Neder landse markten voor de slacht kan wor den aangevoerd stellen burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voor in Leiden de mogelijkheid van een im portmarkt te openen. In principe zou deze markt op de eerste en derde donderdag van de maand gehouden moeten worden, evenwel voorafgaande aankondiging. Het kenmerkende van een import- markt Is, dat de aangevoerde dieren bin nen 72 uur naar een slachthuis of vlees- warenfabriek zijn geleid. De eventuele instelling van een im portmarkt moeten worden gezien als een proefneming. Omdat naast de invoer van runderen (en eventueel ook var kens) de invoer van schapen voor de handel aantrekkelijk kan zijn wil het college de importmarkt ook open stel len voor schapen. Zo dat van hogerhand mogelijk wordt gemaakt. De mogelijkheid van een importmarkt wordt aangegeven in het ontwerp voor een nieuwe veemarkt-verordening. Dit in verband met de overgang naar de „Groenoordhal" op 10 oktober. In de toelichting op het ontwerp schrijft het college ook, dat verplaat- I sing van de veemarkt naar een andere I dag dan vrijdag (de socialist Van Aken heeft dit in april aan de orde gesteld) liet risico inhoudt van verslechtering van de aanvoeren te Leiden. Op andere da gen worden elders in Nederland zeer be langrijke markten gehouden. Bovendien is de kans groot, dat de Kroon het be sluit van Leiden om de markt naar een andere dag te verplaatsen zal vernieti gen. Het programma In Leiden vermeldt: Vrijdag 4 juli: 13.30-15.00 demonstra tie van de deelnemende groepen op hel I Pieterskerkplein (bij slecht weer in d( Stadsgehoorzaal). 20.15 uur. Uitvoerin gen van alle deelnemende groepen in d< Stadsgehoorzaal. Einde ca. 23.00 uur. Zaterdag 5 juli: Een volledig dagpro gramma waarbij de gehele dag alle groe pen optreden in de grote zaal van d< Stadsgehoorzaal, terwijl gelijktijdig in de I andere zalen aktiviteiten zoals lesgeven, j vrydansen enz. ontplooid worden. 's Avonds vanaf 20.00 uur officiële voorstelling voor genodigden en deelne- i mers in de Stadsgehoorzaal. Zondag 6 juli: Vanaf 10.00 uur ee bal van alle deelnemers. Het afsluitings- I bal dat spontaan opgezet wordt, duurt tot ca. 16.00 uur. Om 20.00 uur een laatste optreden in de „Vijf Meihal" voor Leiden ZW door de Israeli en de Nederlandse dansgroep „Nitsanim" uit Den Haag. Kaartverkoop voor de voorstellingen toegankelijk voor publiek op 4 en 6 juli vanaf 2S juni bij de volgende voc koopadressen: VW Leiden, Steenstraat lb, tel. 34994; Stadhuis, kamer 14a, de heer J. Kagie, tel. 45344.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4