ABP loopt snel op achterstand in „Zo maar n zomeravond geschoeid op nieuwe leest Elfde Pasar Malam wacht record cijfers Motions terug uit Amerika Amsterdam krijgt er cultuurcentrum bij PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1969 EERSTE FAZE VERHUIZING NAAR HEERLEN VOLTOOID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog eind van dit jaar zal de werkachterstand bij het algemeen burgelijk pensioenfonds (ABP) zodanig zijn ingelopen, dat dan de overgang van loon naar pensioen normaal zal kunnen geschieden. D.w.z., dat pensioen uitkeringen dan in de maand volgend op de pensionering uitbetaald kunnen worden. Dit geldt voor de normale ge vallen van de weduwen en eigen pen sioenen. Dit deelde staatssecretaris Van Veen (ambtenarenzaken) mee op een perscon ferentie over de stand van zaken bij het ABP. Medio 1972 zal het ABP geheel naar Heerlen zijn verhuisd. Eind 1971 komt in Heerlen van het nieuwe gebouw de laagbouw gereed en medio 1972 het hoog- bouwgedeelte. De eerste faze van de van de overplaatsing is reeds voltooid De bestaande Heerlense dependance is met 400 man personeel i-eeds goeddeels bezet. In Den Haag werken nu nog 600 Van de 400 reeds in Heerlen werkza me personeelsleden zijn er 120 afkom stig uit Den Haag. waaronder 60 Lim burgers, die in Den Haag een inwerk- periode hebben doorgemaakt en inmid dels weer teruggegaan zijn. Onder de 600 man in Den Haag bevinden zich nog eens 120 Limburgers, die het hier kenne lijk zo naar de zin hebben, dat ze niet naar Heerlen terug willen. Van de overi ge Hagenaars is onbekend hoeveel er naar Heerlen zullen gaan. „Ideaal zou zijn. indien ze alle 600 naar Heerlen zouden willen" aldus staatssecretaris van Veen. Momenteel bevinden zich van het hoger gekwalificeerde personeel pro centueel meer mensen in Den Haag als in Heerlen. De verhuizingsweerstand is bij deze categorie hoger dan bij het la gere personeel. Het hogere personeel is ook vaak al langer in dienst en min der mobiel door gehechtheid aan de rand stad in zijn culturele klimaat. Deze men sen kunnen ook gemakkelijker van baan veranderen, hetgeen in een aantal ge vallen in 1968 ook al is gebeurd. De al dus ontstane vacatures heeft men in middels bijna geheel weer kunnen op vullen. Dankzij veel overwerk, dat nu achter rug het kinderziektes bij de overgang op de com puteradministratie, is het ABP flink doen de de achterstanden in te halen. De werkvoorraad pensioenaanvragen is de laatste anderhalf jaar van 3000 naar het normale aantal van 2000 teruggelopen. Het aantal aanvragen voor inkoop-pen sioenen daalde van 47.000 naar 17.000. Het aantal bezwaarschriften 9teeg echter van 1205 naar 1356. Het aantal premie betalers steeg de afgelopen anderhalf jaar van 600.000 naar 650.000. Het aan tal bezwaarschriften steeg echter van 1205 naar 1356. Het antal premiebeta lers steeg de afgelopen anderhalf jaar van 600.000 naar 650.000. Het aantal ge pensioneerden, die uitbetalingen krijgen, van 215.000 naar 245.000. Staatssecreta ris van Veen en ABP-directeur Wiarda merkten op, dat men eigelijk te laat met de automatisering is gestart.. STER (Reclameuitzendingen on 18.56, 19.03, 19.56, 20.11 NOS 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO •19.07 uur: De Flintstones, 19.32 uur: Lasso, documentaire 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Wat nu grote man, t.v.-serie 21.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 22.00 uur: Treffer-serie, t.v.-seri Journaal (NOS) 23.00 uur: En France avec Nicolas (TELEAC) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56. 19.56. 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA 19.30 uur: Coronation Street, t.v.-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: De Shadoks em de Gibi's, t.v.-strip 20.22 uur: Zo maar een zomer avond, amusements programma 22.20 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC 10.15 uur: Filmkunde 11.00 uur: En France avec Nicolas NCRV 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Hotel Forellenhof, t.v.-serie 16.50 uur: Kijkkast, j eugdprogramma De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. 24 t/m 28 juni in Houtrusthallen De Haagse wethouder van Economi sche Zaken B. Bol zal dinsdagmorgen 24 juni om half twaalf de elfde In dische Jaarmarkt „Pasar Malam" openen. De sterke toename van de zakelijke en publieke belangstelling, die vorig jaar al geconstateerd kon worden, heeft zich wat het eerste be treft dit jaar wederom voortgezet. Waren er vorig jaar zeventig stand houders, dit jaar zullen het er vier ennegentig zyn. Dc publieke belang stelling liep vorig jaar al met ruim 20.000 op tot 46.000 en men hoopt thans te kunnen rekenen op zo'n vijftig- tot vijfenvijftigduizend be- Voor het eerst zullen de beide Hout rusthallen volledig door de Pasar Malam in gebruik worden genomen, nadat vorig jaar al een groot deel van de tweede hal voor de jaarmarkt was vrijgemaakt. De toenemende be langstelling vorig jaar was volgens organisatrice Ellen Boon-Derksen voornamelijk toe te schrijven aan de grote toeloop van ook niet-Indische Nederlanders. Zij hoopt en verwacht dat het dit jaar niet anders zal zijn. Men schijnt zo langzamerhand door te hebben dat de Pasar Malam geen „koloniaal of Indisch feestje" is. Bo vendien gaan we ons nu niet meer specifiek richten op Indonesië, maar ook op overige Oosterse landen. Zo is er onder meer een stand met kle ding en sieraden uit Afghanistan. Op de affiches staat nog steeds „Indische Jaarmarkt" maar dat zal in de toe komst „Oosterse Jaarmarkt" moeten De consumptiestands kenmerkend Op deze Pasar Malam ook als ge woonlijk weer veel „eigen werk". Voorbeelden hiervan zijn een ten toonstelling van kleuterhandarbeid. een kunstexpositie, en veel ander handwerk. Een bijzonderheid is dit maal zeker de kleutertuin, waar kin deren van bezoekers worden bezig gehouden onder leiding van gezins verzorgsters van de Hervormde Stichting voor Kerkelijk Sociale Ar beid (KSA). Naast stands gevraagd voo aarin aandacht wordt allerlei instellingen, stand waarin alle 92 Nederlandse klederdrachten worden getoond, evenals een stand met com plete rijsttafels in blik; een primeur Dagelijks zullen drie modeshows worden gehouden; shows van Aziati sche klederdrachten, Bouboudima exotisch bedrukte katoenstof, en hippe mode uit een boetiek. Ook dagelijks optreden van bekende artiesten, zo als The Hearts of Soul. The Blue Diamonds, gamelanmuziek, steelband Verder voor de liefhebbers nog katapultschieten, een vrolijke keuken, rommelmarkt, tropische tuin, lampjes van klapperdoppen, Indische dansen. Koreaans karate, kortom teveel om De Pasar Malam is van dinsdag 24 juni tot en met donderdag 26 juni geopend van twee uur 's middags tot 's avonds elf uur. vrijdag 27 juni van twee tot twaalf uur en zaterdag 28 juni van twaalf uur 's middags tol twee uur 's nachts. Op de Pasar Malam zullen dagelijks modeshows gehouden worden. Ditmaal niet alleen aandacht voor uitsluitend Aziatische klederdrachten, maar ook voor hippe kleding, waarvoor exotisch bedrukte katoenstof is gebruikt. Het model rechts op de foto laat daarvan een voorbeeld zien. voor de Pasar Malam vormen echter nog steeds dc hoofdschotel van de jaarmarkt. Ongeveer eenderde van het aantal stands valt onder de ze groep. In deze stands worden veel al door huisvrouwen bijzondere hoofdzakelijk Indische en Chinese gerechten bereid, die men zelden in restaurants kan bestellen. Koos Postema. Elles Berger en Pier Tania, het presenterende driemans schap van „zo maar 'n zomeravond". Via Nederland II brengt de VARA-le- levisie vanavond voor de eerste keer in dit zomerseizoen het wekelijkse pro gramma „Zo maar een zomeravond". In de formule van deze zomeravond- programma's zijn in vergelijking met vorig seizoen, enkele wijzigingen aan gebracht. De belangrijkste daarvan is dat niet meer van de zaal naar de studio in Bussum en vice versa zal worden geschakeld, maar dat het programma in z'n totaliteit vanuit één plaats, Am sterdam, wordt gepresenteerd. Een tweede belangrijke wijziging in ver gelijking tot vorig seizoen is het feit dat het programma niet meer in een grote tent in belangrijke vakantiecentra van Nederland wordt gebracht, maar dat voor alle programma's domicilie is gekozen in de Theater College Zaal aan de Nieuwe Doelenstraat in Amsterdam. De derde belangrijke wijziging is de frequentie waarmee het zomeravond programma wordt gebracht, namelijk: eenmaal per week. op vrijdag en za terdag, afwisselend op Nederland 1 en 2. De voornaamste elementen, waaruit „Zo maar een zomeravond" is opge bouwd, zijn: actualiteiten en amuse ment, maar ook de afdelingen Kunst, Documentaires, sport en film kunnen Incidenteel eeh bijdrage leveren. Te vens is er weer een enkel spelletje op genomen, zoals dat waarin de kennis van drie mensen over een bekende Nederlander op de proef wordt gesteld. Evenals dat vorig jaar het geval was. zullen er een groot aantal binnen- en buitenlandse artiesten optreden. Van avond treden voor de camera o.a. Ju lie Rodgers, het pianoduo Rinus van Galen en Cor Cools en Greet je Kauf- feld. Een ander vast onderdeel van „Zo maar een zomeravond" is een ac tuele schets, geschreven door Dimi- tri Frenkel Frank en gespeeld door Wim de Bie en Kees van Kooten. Ook het wekelijkse actuele lied ontbreekt niet. Het wordt gezongen door Anne- marie Oster. Het orkest van Tony Nol ten zorgt voor de muzikale begelei ding Elles Berger, Koos Postema en Pier Tania zijn de presentatoren. (Nederland 11-20.22 uur). Historisch museum AMSTERDAM (ANP) Het Amster dams Historisch Museum, dat gevestigd zal worden in het voormalige Burger weeshuis aan de Kalvcrstraat zal in no vember van dit jaar zijn eerste tentoon stelling herbergen. Medio september zal men er vermoedelijk al een kijkje kun nen nemen en mogelijk een hapje kun nen eten en eventueel onder de linde boom op de hongensbinnenplaats als 't mooi weer is, een drankje kunnen drin- In 1975 als Amsterdam zijn 700-jarig Verzet Griekse tegen Junta journalisten ATHENE (AP) Een bijeenkomst van ongeveer 350 journalisten ih Athene, leden van de journalistenbond van Atheense dagbladen is haastig dpor de voorzitter geschorst, omdat de journa listen riepen „weg met de junta" en „staken, staken". De journalisten waren bijeen om het jaarverslag aan te horen en nieuwe be- bestuursleden kandidaat te stellen. Terwijl spreker na spreker de censuur de regering aanviel begonnen aan wezigen te roepen. Een journalist zei, ze weigeren moesten om zich aan ensuur te houden en beweerde, dat deze de journalistiek in Griekenland had vernietigd. Toen de protesten nog luider werden schorste de voorzitter de bijeenkomst. bestaan viert zal het oude gebouw ge heel gerestaureerd zijn en als museum in gebruik zijn genomen. Tot dan blijft de Waag het dak, waaronder de vaste collectie van oudheidkundige en histo risch belangrijke zaken van Amsterdam verenigd zijn. Dit jaar komt de eerste fase van de restauratie klaar en dat betekent, dat staf en administratie van het museum er hun zetel vinden, dat het restaurant geopend kan worden en dat er een flinke zaal gereed is voor tijdelijke tentoonstel lingen. De eerste van deze tentoonstel lingen zal gewijd zijn aan de recreatie door de eeuwen heen in Amsterdam, met mogelijk zelfs nog een blik in de toe komst. In 1970 zal dit zalencomplex de CINOA, de internationale vereniging van kunsthandelaren onderkomen bieden voor een tentoonstelling van de interna tionale kunsthandel. In het najaar van 1870 is er een tentoonstelling voorzien over de geschiedenis van de joden in Amsterdam, met medewerking van h"ef Joods Museum, eveneens in de Waag ge vestigd en de joodse musea van New York en Jerusalem. Voor de somma van 18 miljoen gulden, want dit zal 't totaal bedrag zijn, dat met de restauratie en verbouwing tot mu seum gemoeid zal zijn, zal Amsterdam 'n attractief centrum van rust en cultuur in zijn binnenstad krijgen. Het oude wees huis, een waarlijk monument van sociale zorg uit de 16e eeuw, behoort tot de on bekendste en mooiste gebouwen van Am sterdam. Als het in 1975 geheel gereed is zal het zonder twijfel een trekpleister zijn voor Amsterdammers, buitenlui en toeristen; een trekpleister, omdat men er na een wandeling door de binnenstad rustig iets zal kunnen eten of drinken en tegelijkertijd in het visueel historisch archief van Amsterdam zal kunnen rond drentelen. RADIO PROGRAMMA ke slaap, hoorspel, (herhaling le herinneringen aan vroeger HILVERSUM II (298 m) 19.10 Jazz-rondo. 19.30 Nieuws. 19.35 Criteri um: kunst nader beschouwd. 20.00 Tot beter begrip: Fanfare-orkest speelt moderne mu ziek. 20.45 Raden-universiteit (II). gesprek ken. VARA: 21.00 Stereo: Radiokamerorkest Pianorecital: klassieke muziek (stereo). 22.30 HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 «euws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het :erste gehoor: lichte grammofoonmuziek met i Theologische etberleergar l Gymnastiek voor de huis Marga Kool (19) won met „Niemands land" de AVRO-wedstrijd voor aspi rant-toneel- en t.v.-schrijvers. Moeten we de AVRO-bode geloven dan is van haar oorspronkelijke inzending eigen lijk alleen het gegeven overgebleven. Voor ons een reden om een vraagte ken bij deze bekroning te zetten. Immers, het gegeven van Niemands land is in feite een parafrasering van „A taste of honey", het wereldsucces van Shelagh Delaney destijds 18) die haar basisgegeven, origineel gegeven, stevig bewerkt zag door het Theater Workshop in Londen. De voornaamste „Het was ln één woord grandioos", aldus de eerste reactie van Rudy Ben nett, populair voorzanger van de Haagse Motions, die vier dagen in New York mochten optreden. „We waren echt zenuwachtig de eerste avond in de „Scene", de club die ons gecontracteerd had. Maar gelijk toen we opkwamen kregen we al een geweldig applaus. We j hebben drie dagen lang met een uitver kocht huis gezeten". „En die Amerikaanse musici! De Monkees bijvoorbeeld. Ze zaten bij ons I in het hotel en waren de eerste avond toevallig in de club aanwezig. In de i pauze kwamen ze gelijk naar ons toe i om van hun enthousiasme te getuigen I Ze hebben ook meegewerkt aan onze Amerikaanse televisieshow, die in augus tus door de AVRO wordt uitgezonden". Aangezien ze de eerste keer zo goed ontvangen werden, gaan de Motions in I september twee weken terug naar New i York. „In de eerste plaats om een single I op te nemen in de Mercury Studio's. Daarnaast moeten we in verschillende clubs optreden. Na New York gaan we door naar Californië. We hebben nu al plannen gemaakt om ons permanent in Amerika te gaan vestigen, maar dat hangt natuurlijk ook nog van een even tueel succes in september af". Naast Amerika hebben de Motions ook hun oog laten vallen op Zuid-Afrika. „We hebben een tournee van een half jaar aangeboden gekregen. Maar we weten nog niet wat we precies gaan doen. Je zit daar met die rassendiscri minatie. We kunnen wel zeggen, dat er bij muziek geen politiek hoort, maar dat is natuurlijk kolder. Echt, het is wel een klein probleempje". Voor de vele Hollandse fans, die hebben zitten wachten op de terugkeer hun idolen, hebben de Motions een I verrassing in petto. Volgende week vrij- dag presenteren zij in AVRO's „Doebi- doe" drie songs van hun nieuwste elpee I „Electric baby". i Vliegende schijvi plaatjes. (16.00—16.02 :iek. 7.20 Socialis ed jeugd. VPRO: Isverhoudingen. lO.Si later, lezing. 1 1: actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 1 VARA-varia. 13.13 Actualiteiten. 13.20 Top 10: Hitparade voor de jeugd. 14.00 Radio Jazz Magazine. VF.RSUM III l ■r). 17.55 Mededelingen 40 m en FM-kanalen) 9.02 Djinn: gevarieerd 11 11.00 Nieuws). NOS: en. NCRV: 13.00 Nieuws. o'clock tea: licht geve nu: wekelijkse sportshow BRUSSEL NED. (324 d muziekpro- elementen: blanke ongehuwde moedor van een zwarte baby en de vriend schap voor een homoseksueel waren overgenomen. Er vond alleen een be paalde vereenvoudiging plaats. Dat maakt het moeilijk om afgaande op de voorstelling van gisteiren tot een waarde-oordeel te komen. Omdat er teveel ontleende en door anderen toegevoegde elementen waren. Het spel, zoals wij dat zagen, kenmerkte zich door een goede dialoog en een bijna absoluut gebrek aan handeling. Jan Retèl kon dat in zijn regie niet verdoezelen. Overigens: een mooie, van binnenuit gespeelde rol van Cox Habbema. Er was nog een eenakter: Terrence McNally's Botticelli, gepresenteerd door de NCRV. Eigenlijk uitsluitend woordenspel, dus weinig kijkkansen biedend. Maar toch wel heel pregnant achter die facade van een dom spel letje tussen twee Amerikanen die in Vietnam even een tegenstander neer schieten: Pollaiuolo? nooit van ge hoord! Botticelli? nooit van gehoord! Christus? nooit van gehoord!. In AVRO's Televizier kwam eindelijk commentaar op de befaamde verkla ring van NKV'er Mertens. Dagen te laat, maar dat is de schuld van de collega-omroepen. Er was ook een BBC-rcportage over de public rela- tionsman die een goede boterham ver dient aan de doden van Biafra. Gru welijk idee! We zagen voorts een stukje NAVO-taptoe. evenement dat een naumachiakarakter kreeg ea toen maar werd gestopt. T.v.-came- ra's schijnen een onheilspellende uit werking te hebben op taptoes. We herinneren ons louter zeer natte re portages. Info herinnerde eraan dat Amsterdam meer problemen kent als die van re bellerende studenten. Huisvestingspro blemen voor lichamelijk gehandicap ten bijvoorbeeld. Die lenen zich niet zo goed voor speelse evenementen en trekken dus minder belangstelling. Ze zullen dan ook wel blijven bestaan als de rebellerende studenten van van daag allang tol de lakenuitdelende ge vestigde orde behoren. Vg. Kinder verlamming in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) In de afgelo pen weken is in Rotterdam één zeker en één mogelijk geval van kinderverlam ming ontdekt, zo heeft de Gemeentelij ke Geneeskundige Dienst vandaag mee gedeeld. Het betrof in beide gevallen kinderen, die niet tegen polio waren in- Uit het onderzoek is volgens de G.G.D. niet gebleken, dat er een uitgebreide cir culatie van het poliovirus in Rotterdam bestaat. De G.G.D. is er desondanks toe overgegaan de immuniteitstoestand van de leerlingen van een aantal scholen onder andere, die welke door pa tiënten werden bezocht op te voeren. Verder wil de G.G.D. kinderen, die geen herhalings- of eerste inenting tegen po lio kregen in de gelegenheid stellen zich lsnog te laten in tenten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2