BEPPE: KIND VAN IE VORIGE EEUW Geld voor Papoea s om petitie te geven Na overschot in 1972 tekort aan kleuterleidsters „Vroeger was niemand ziek, of hij werkte of hij ging dood" Automobilist moet tevoren weten als politie controleert Vijftig jaar geleden werd IEV opgericht Bijdrage aan Ned .-Indische maatschappij ELTDAG 20 JUNI 1969 PAGINA 11 (Van t r verslaggevers) [IJLST. Een door een archi tectonische meesterhand ge groepeerde rij huisjes, die door schone vaart van elkaar worden gescheiden. Een stad Jvan de koninklijke schaats- Jfabrieken J. Nooitgedagt, een ■sluimerende gemeenschap mid- "den in het Friese land waar de fgeur van het hooi overheerst. "■Wonderlijk om kennis te maken Jmet trotse Friezen op een ■dorpsweg, die voor de argeloze automobilist met een sierlijke draaiing eindigt in de tuin van een modern eengezinshuis. Wonderlijk om een jongeman van achttien jaar. balancerend met 'n kist spinazie op het stuur van zijn fiets, te horen vertellen, dat. het stadje volgende week zijn 701-jarig bestaan gaat vieren. Waarom gewoon niet aan de westerling meegedeeld, dat Ijlst reeds zeven eeuwen lang ligt te genieten van het ongerepte Friese platteland? Even verbazingwekkend misschien Is her korte antwoord weduwe Beppe Reinskjen Pruiksma-Bakker op de vraag hóe ze haar 108ste geboortedag morgen gaat vieren: ..Wij houden een receptie in het dorpshuis. Daar mag iedereen komen Het kind van de range eeuw voelt zich nog vitaal genoeg voor die receptie. Toen wij gistermorgen de huiskamer van liet gezin Zwaagman in IJlst- waar Nederlands oudste inwoonster woont betraden zat ze aan tafel. Haar wditte kapje achter op het hoofd, de handen op het tafelkleedKinderen uit het vijfde geslacht kropen bij Beppe Pruiksma op schoot. De lichamelijke en geestelijke toestand van de Jarige is zo goed, dat men die kan vergelijken met iemand van zeventig jaar. Ze weet dit donders goed. want op een gegeven moment 7,egt» ze in -liet - Fries: „Wat babbelen over me, mag ik het niet horen? Meer dan twee miljard aan schadepremie DEN HAAG (ANP) Hoewel exacte jfers nog ontbreken, kan als vaststaand orden aangenomen, dat in 1968 het to- lüe premieinkomen van het schadever- ekerlngsbedrijf de tweemiljardgrens j eeft overschreden. Dit blijkt uit het larovcrzicht 1968 van de Nederlandse li schadeverzekeraars. Wanneer men bedenkt welke risico's Nederlandse samenleving dagelijks edreigen, is dit niet verwonderlijk, zo het overzicht verder. Ou industrie- inen van relatief kleine omvang orden gigantische bedragen geïnve- leerd in fabrieken en bedrijven, die een eer dan gemiddeld brand- en explo- itierisico opleveren. De dekking, die aan Beppe Pruiksma ratelt verder In hel Fries, haar taal. die ze beter beheerst dan het Hollands wat te snel voor haar oren wordit gesproken. De Friese fotograaf en mevrouw Zwaagman fungeren als twee tolken en hel gaat uitstekend. Van mimiek heeft Beppe Pruiksma geen kaas gegeten. Tijdens het gesprek blijft ze nauwgezet in dezelfde houding en gezichtsexpressie de westerling aanharen. De 108-jarige laat geen loopje met haar nemen. „Ik hou niet van brutale kinderen. Vroeger kwamen mijn kinderen niel in een klerenkast. Tegenwoordig pakken ze d'r spullen al zelf eiuit. Dal. mag niet". Mevrouw Zwaagman: ,,'sMorgens vertelt ze me •wfut ik in mijn huishouden ben vergeten. Hel is een goed mensje. Ze is kwiek ennou goed, u ziet het zelf, ze is kras". Je voelt je weer terug in je jeugd, als je met Beppe Pruiksma een babbeltje maakt. Over alles en nog wat, over de maanreis bijvoorbeeld. Beppe: „De mens wil het steeds beter hebben. Ik vind de maanreis niet nuttig. Ik heb genoeg aan mijn dagelijks leven aan tafel. Laten ze het geld nou maar op een andere wijze besteden. Het is een wonder, dat ik zo oud ben en leef in een wereld die op z'n kop staat". Beppe Pruiksma maakte de glorieuze wereldverovering door de vernuftige stoommachine mee. Als ze diep in het geheugen graaft, komt ze uit in de woeliger tachtiger jaren van de vorige eeuw. De eerste treinen, de Icinderarbeid, de mensonterende toestanden in de gloeiendhete fabrieken, het platteland waar mens en dier zioh in het zweet en vaak in het graf werkten. Beppe heeft inmiddels haar gepoetste ziekenfondsbrilletje op de neus gezet. Ze vouwt haar handen ineen. „Vroeger heerste er armoede. Het is verbazend om te zien hoe alles zich snel heeft ontwikkeld. Ik had een winkel, een groentewinkel. Tien cent voor zeven pond aardappelen. Prachtig mooi vlees van een jonge koe, twaalf pond voor een gulden. Ik heb het meegemaakt dat ze alles opvraten, de hongerige mensen uit de stad. Ingewanden van varkens schrokten ze naar binnen". Over ziekenhuizen: „Vroeger was niemand ziek. Of hij werkte of hij ging dood. De ziekenhuizen liggen nu barstens vol mensen met allerlei kwaaltjes en dat ondanks al diie medische begeleiding". Beppe Pruiksma bezit veel wijsheid, ?en 108-jarige wijsheid. In haar oude leven snelde ze éénmaal naar een dokter: vier jaar geleden toen zij een flinke longontsteking had opgelopen. „Ja, dat was op het karntje af", herinnert Beppe zich. De weduwe Pruiksma ls hervormd. Haag godsdienst» achtergrond om geeft haar volgende uitspraak met Onderzoek Groningse professor Rijders met magere beurs (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Politie-acties op het gebied van de verkeersveiligheid hebben pas succes, wanneer het publick er te voren van op de hoogte is gebracht en wanneer dc politie intensief controle uitoefent op de verkeersdeelnemers: Dit blijkt uit een gisteren in boek vorm verschenen onderzoek van de Gro ningse hoogleraar prof. dr. W. Buik huizen. Vergelijkende proeven in Gro ningen en Leeuwarden met betrekking tot het rijden op gladde banden hebben geleerd, dat in Groningen, waar de po litie de actie wereldkundig had gemaakt, tweemaal zoveel automobilisten hun banden hadden laten vernieuwen dan in al omdat veel automobilisten niet we ten, 'hoe gevaarlijk bepaalde defecten kunnen zijn. Deze voorlichting mag nooit een beroep doen op reeds aanwe zig veronderstelde kennis en mag niet le intellectualistisch zijn. Op grond van zijn onderzoek doet prof. Buikhuizen ook suggesties voor effectieve politiecontrole op het gebied van de verkeersveiligheid. De politie moet de acties aankondigen, zodat niemand het gevoel krijgt erin te zijn gelopen. Er moet ook tijdens het weekeinde gecontroleerd worden en op avonden. Voorgesteld wordt te komen tot verkeersinspeetioteams bestaande uit een of twee opgeleide politiefunctio narissen en een aantal burgers. De taak van deze teams zal zich moeten beper ken tot regelmatig aanhouden en in specteren van aan het verkeer deelne mende motorrijtuigen. Andere maatrege len. die worden voorgesteld als uit vloeisel van het verrichte onderzoek, zijn het invoeren van een veiligheids certificaat. dat moet worden overge legd bij de verkoop van een auto en het elimineren uit het verkeer van auto's boven een bepaalde leeftijd. Verzoekschrift Russische intellectuelen in New York NEW' YORK (DPA-Rcuter) Een woordvoerder van de VN heeft meege deeld dat het door 54 Russische intel lectuelen ondertekende verzockschrllt. waarin de volkerenorganisatie wordt verzocht een onderzoek in te stel len naar „de onderdrukking van de rechten van dc mens in dc Sovjel-llnic". op het hoofdkwartier van dc VN in New York is ontvangen. De petitie zal door de VN-commissle voor de rechten van de mens behandeld maar niet geplubiceerd worden. We lzal men het Kremlin om commentaar vra gen. De VN zal de Russische rege ring niet laten weten wie het verzoek schrift ondertekend hebben. Men zal voorts nagaan of de persberichten juist zijn dat het voorlichtingscentrum van de volkerenorganisatie in Moskou gewei gerd heeft 't verzoekschrift in ontvangst te nemen. Op dit centrum werken allec-n Russen. De petitie heeft de VN bereikt via „Amnesty international", een inter nationale organisatie die strijdt voor het verlenen van amnestie aan politieke ge vangenen. De „New York Times" meldt dat er tegen een deel van de onderte kenaars van het verzoekschrift vergel dingsmaatregelen zijn genomen. Vijf van hen zouden hun baan hebben verloren en een zou naar een psychiatrische in richting zijn gezonden. het gelovig aureool van een godvrezend mens: „Het is een wonder dat ik dit mag meemaken. Ik denk dat mijn ziel weet hoe ver ik nog kan gaan. De wereld verandert, ik zie het met mijn ogen, ik begrijp het niet allemaal. Maar mijn leven eindigt sensals het tijd is word ik gehaald. We moeien geloven dat onze verlosser leeft". Nogmaals Beppe: „In de bijbel wordt geschreven, dat als de vijgeboom bloeit, en dat doet ze. en de kinderen worden brutaal, betekent het het einde der tijden". Een 108-jarige, die zioh het atoomtijdperk zeer bewust is. Ze sahriikt desondanks van de mededeling, dat één bom genoeg is om heel Friesland in puin te gooien. Mevrouw Zwaagman: „Ze is doodsbenauwd dat ze een vierde oorlog moet meemaken". Beppe: „In 1872 vochten de Duitsers en de Fransen, in 1914 opnieuw de Duitsers, maar nu met Eui-opa. vijfentwintig jaar geleden vooht de gehele wereld. Ik geloof dat het nog niet -is- afgelopen". Beppe Pruiksma eet wat de pot Beppe, trouw schaft. Niet veel, maar ze voedt rich goed. Ze kleed zichzelf, is het Friese kapje trouw gebleven met een gevoel van trots zoals alleen maar een Friezin een stuk streekeigen kan bewaren. Ze laat zich de krant voorlezen en 's avonds moeten de huisgenoten haar de brieven voorlezen, die uit alle delen van het land naar IJlst zijn gestuui"d. Ze vermaakt rich in huis: haar hoekje aan tafel is haar kleine koninkrijk, de gang wordt eens per dag bekeken en buiten komen doet. ze niet. Een kerngezonde vrouw, die Beppe. Ze bezit 140 kleinkinderen. Het jongetje op haar schoot, Reomdert geheten, vier lenites jong, moet bet-bel-overgrootmoeder zeggen. Beppe is helder van geest in een wereld, die op z'n kop staat. Dat laatste weerhoudt haar niet om te zeggen: „Hat is toch,.-een zegen om oud te worden". Leeuwarden, waar de controle zwegen. Het onderzoek wees ook uit, dat I mensen, die zich eigenlijk niet goed een auto kunnen veroorloven, de grootste risico's nemen. De enige zorg, die deze automobilisten kennen, is: hoe houd ik i met zo min mogelijk kosten mijn auto rijdende. In het hoofdstuk „Maatregelen" gaat j prof. Buikhuizen in op de manieren waarop geprobeerd moet worden de automobilist ertoe te bewegen, de kwali- I teit van zijn auto op peil te houden. De voorlichting moet duidelijk zijn, alleen Tsjechische toeristen blijven in Oostenrijk WENEN (AFP) Van de 34 inzitten den van een autobus die van Tsjecho- Slowakije via Oostenrijk op weg naar Hongarije was hebben er donderdag 27 de voorkeur aan gegeven, in Wenen ach ter te blijven. Het zijn 26 Tsjecho-Slowa- ken en een Roemeen. De autobus heeft aan de Oostenrijks-Hongaarse grens nog geruime tijd staan wachten, maar heeft tenslotte met de zeven nog overgeble- Tjondronegoro sprak met Rolz-Bennet PORT MORESBY (A.P. - A.N.P.). Zeven gekozen Australische leden van het parlement vin Australisch Nieuvv- Guinea hebben, 4000 dollar aangeboden om het twee vluchtelingen uit West- Irian mogelijk te maken aan de Ver enigde Naties een petitie over Indone sische onderdrukking aan le bicden. De vluchtelingen, Willem Zonggonao en Cornelia Runaweri, waren leden van provinciale raad van West-Irian tot toeristen de-reisT naar "Hongarije- zij twee weken geleden de grens met Australisch Nieuw-Guinea overstaken verzekeringsbedrijf gevraagd wordt, lat tot steeds hogere bedragen. De taak schadeverzekeraars wordt dus -aarder en uitgebreider. Verzekeraars Hen zich in 1969 bezig houden met de raag hoe hoog de premie moet zijn om chade en kosten op te vangen. Schade Curacao: 25 miljoen NAF WILLEMSTAD (ANP) Van de zijde in de regeringsvoorlichtingsdienst in Villemstad is vernomen, dat de totale nateriële schade, veroorzaakt bij de inlusten van 30 mei op Curagao ruim :5 miljoen Antilliaanse guldens be- Geen leidsters mor 5000 kleuters AMSTERDAM (ANP) De meis jes. die in augustus 1969 met een mulo diploma beginnen aan de driejarige opleiding tot kleuterleidster zullen, zo 1 laat het zich aanzien, in 1972 uit be trekkingen kunnen kiezen, zo verwacht de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.). Door het gewone vertrek uit het kleu teronderwijs zal er in 1972 een behoefte zijn aan 2350 tot 2500 nieuwe leidsters. Die zullen er dan niet zijn, want de toe loop naar de opleidingsscholen is zo 'ge ring, dat er niet meer dan 1850 a 1900 akten zullen worden uitgereikt in 1972. Dus voor 500 klassen geen leidster, d.w.z. meer dan 15000 kleuters voor wie plaats gevraagd is blijven thuis. De wet staat niet toe. dat onbevoegden een kleuter klas leiden. Dit tekort ontstaat volgens de A.N.O.F. aldus: de meisjes, die best kleuterleid ster zouden willen worden, worden afge schrikt door het spook van werkloosheid. Een verschijnsel, dat vandaag bestaat, al treedt het streeksgewijs verschillend op. In de jaren 1969 en 1970 zullen onge veer 1100 kleuterleidsters meer de akte verwerven dan er nodig zijn voor ver vanging. Door de sterke aandrang uit de Tweede Kamer mag verwacht wor den, dat de minister deze leidsters wel als extra leidsters te werk zal stellen in de kleuterscholen, waardoor een gerin ge verlaging van de gemiddelde klasse- grootte kan komen in een aantal van de kleuterscholen. In 1971 komen ongeveer 1600 nieuwe leidsters beschikbaar. Er zijn voor ver vanging in de cursus 197172 echter 2200 a 2400 leidsters nodig. De 600 a 800 dan open blijvende plaatsen zullen in het tijdvak december 1971 tot juni 1972 wel licht door getrouwde leidsters, die niet meer in school staan, bezet kunnen wor den. Voor de cursus 197273 is noch van een eerder ontstaan overschot, noch van de reserve getrouwde leidsters echter meer soelaas te verwachten om de 500 plaatsen, die in de cursus 197273 onver vuld zullen blijven, le bezetten. Tenzij tussen nu en half augustus nog zoveel meisjes met een mulo-diploma ontdekken, dat voor hen in het kleuter onderwijs geen werkloosheid kan drei gen, aldus de A.N.O.F. met een petitie, opgesteld door de bewe ging Vrij Papoea. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, het hoofd van het bureau voor Westirianese zaken in Djakarta, heeft in New York een lang gesprek gehad met de onder secretaris van de Verenigde Naties, José Rolz Bennett. Dr. Soedjarwo is naar New York gekomen, omdat er ook in V.N.-kringen kritiek bestaat over de gang van Zaken in West-Irian. Secretaris generaal Oe Thant had eerder aan am bassadeur Roeslan Abdoelgani om een rapport gevraagd over de ongeregeld heden in dat gebied, maar hij heeft nog geen verslag ontvangen. Na afloop van het gesprek antwoordde de Indonesische afgevaardigde, dat er langdurig over de daad van vrije keuze was gesproken en ook over de manier waarop de uitslag straks in het najaar aan de Algemene Vergadering zal worden niet verwachten dat ,er overal V.N„- waarnetneVs bij whfen. Ten eerste zijn er maar twee teams", zo zei de heer ADVIES AAN TOERISTEN Verkeersdrukte door samenvallen van vakanties DEN HAAG (A.N.P.). Als gevolg van het samenvallen van het begin van de vakanties in Nederland en in de Westduitse deelstaten Bremen, Hamburg, Neder-Saksen en Sleeswijk Holstein, in het weekeinde van 27 tot 30 juni, valt op deze dagen een bijzonder grote ver keersdrukte te verwachten op de Duits» wegen, vooral op de noord-zuidverbin- dingen. Teneinde een vlotte doorstroming van het vakantieverkeer per auto zoveel mogelijk te bevorderen zijn staatssecre taris Keijzer en de Duitse verkeers minister Leber overeengekomen, aan de Nederlandse loeristen, die het plan heb ben in dat weekeinde per auto naar of door West-Duitsland te rijden, te vragen zoveel mogelijk op zaterdag 28 juni Ie reizen. De Duitse Bondsregering zal de Duitse vakantiegangers adviseren op zondag 29 juni of op een later tijdstip op reis te gaan. Aandeelhouder op vergadering overleden ROTTERDAM (ANP) De 79-jarige dr. C'. J. van Vessem uit Bergen op Zoom i is gisteren op de aandcelhoudersverga- j dering van RS Stokvis en Zonen NV in 1 Rotterdam, vermoedelijk als gevolg van e«-n hartverlamming overleden. Dr. Van Vessem, een fel opposant van het beleid van RS Stokvis, had kort te voren het ontslag geëist van de direc teuren, verantwoordelijk voor het ver lies in Venezuela, dat. naar werd mee gedeeld, in totaal 16 miljoen heeft be- De vergadering werd geruimte tijd on derbroken in afwachting van een arts, die moest constateren, dat de heer Van Vessem was overleden. President-commissaris mr. dr. K. P. van der Mandele legde nadat enige tijd stilte in acht was genomen, aan aan deelhouders de vraag voor af zij de ver gadering wilden voortzetten. Op verzoek van een van hen werd daartoe besloten. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België, momenteel op staatsbezoek in Finland, tijdens een middernachtelijke wandeling in de noordelijke Finse bossen, tvaar de zon in tijd niel gahaal ondergaat. DEN HAAG Op 13 juli is het vijftig jaar geleden, dat de Indisch- Nederlandse journalist F. II. K. Zaalberg in Djakarta het Indo Euro pees Verbond (IEV) oprichtte. Zaal berg voorzag daarmee in een diep ge voelde behoefte. Immers, bij de op komst van het Indonesische nationa lisme en het daaraan gepaard gaan de superioriteitsgevoel van de import- Nederlanders, dreigde een belangrij ke ethnische groep namelijk die van zowel Indonesische als Europese voor ouders, tussen w:;l en schip te gera- Deze gemengd» groep leefde voor dien sociaal, politiek en cultureel als „wees" in de toenmalige Nederlands- Indische maatschappij, maar leverde, na de bewustwording van eigen ka rakter, een belangrijke bijdrage aan deze maatschappij. Het IEV stelde zich ten doel voor alle Indo Europea- n«a (dus van gemengd Indonesisch- Bhwopeta afstemming i all« jeohten en plichten te realiseren van een vol ledige Europese status en pakte de ze reusachtige taak met dusdanige energie aan, dat dit doel ruim twintig jaar later vrijwel bereikt was. Resul taten zijn niet uitgebleven. Toen Ne derland en Indonesië na 1950 meer en meer van elkander begonnen te ver vreemden. had de Indische Nederlan der in Nederland noch in de VS of waar ook moeite met aanpassing. Sterker nog: uit hun gelederen kwa men staatslieden, intellectuelen, mi litaire leiders, artisten, schrijvers en bekwame vaklieden. Het IEV heeft, kort na de sovereini- teitsoverdracht. opgehouden te be staan, maar de invloed van het ver bond is van dien aard geweest dat een herdenking op rijn plaats wordt geacht. Daartoe is een comité opge licht bestaande uit: A. F. J. de Roza- rio, Leidschendam (voorzitter); J. F. van der Lee, Den Haag, Purmerend- straat 155 secretaris; mr. J. J. van der Linden, Den Haag, 2e secretaris; drs. A. the Bogaardt, Rijswijk, me vrouw M. Bröckel-Belten, Den Haag; Th. Dessauvagie, Den Haag; W. Doe- ve, Den Haag; prof. dr. W. L. G. Le- maire, Lelden; J. W. Mentel, Den Haag; Tj. Robinson. Den Haag; lr. A. Segond von Banchet, Den Haag A. P. Verduijn Lunel, Voorburg; ir. J. R. de Vries. Den Haag. De officiële viering zal pas plaats hebben op 1 november in het oonoert- gebouw te A meter dam. Sirenes schrikken Terneuzen wakker (Van onze correspondent) TERNEUZEN Huilende sirenes van Dow Chemical hebben woensdagnacht vele Terneuzcnaren opgeschrikt en ge durende 20 minuten uil hun slaap gehou den. Om even na een uur werd groot alarm geslagen, l'it het onderzoek bleek, dat een pakking in een leiding door nog onopgehelderde oorzaak was losgescho ten. waardoor een hoeveelheid amoniak- gas ontsnapte. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De Dow-directie kwalificeerde het on geval als niet-ernstig. Ondanks het lata uur spoedden tal van automobilisten z'ch naar het fabriekscomplex om moge lijk iets van de oorzaak van het alarm waar te nemen. De directie van Dow heeft medegedeeld, dat dit soort angst aanjagende alarmeringen spoedig tot het verleden zullen behoren. Brandende auto blokkeert verkeer op autoweg ETTEN-LEUR (ANP) De riiksauto- weg tussen Breda en Antwerpen is don derdagavond geruimte tijd geblokkeerd geweest door een brandende vrachtauto met aanhanger geladen met enkele tien tallen tonnen filmmateriaal, tijdschrif ten en bouwplaten. De wagen afkomstig uit Dordrecht brandde geheel uit door nog lo» onbekende oorzaak. Do brand- Ww en politie van Zunder» hedden aren-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11