1 IJ V Engeland heeft z'n kleurlingen hard nodig S; er TRINS SNIJDERS EN HANS TIEMEYER BESTE TONEELROLLEN VAN 'T SEIZOEN ONDANKS ENOCH POWELL In 5 jaar 551 misdrijven met vuurwapens De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Prof. dr. W. Grossouw I vraagt dispensatie van priesterplichten Leraren willen landelijke vereniging Wielrenner botst frontaal op auto Nieuwe stimulans eenheid Kerken Oecumenisch actiecentrum Geen snelrecht voor 660 bezetters van Maagdenhuis rOENSDAG 11 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT Van onze correspondent Ben Sies) LONDEN. Bij de felle discussies over emigratie kleurlingenproblemen in Groot-Brittannië inoch Powell zorgde gisteravond weer voor een ïieuw hoofdstuk van zjjn schaamteloze haat- ■vangelie wordt er telkens op gewezen, dat tal- essentiële Engelse diensten zonder behulp van mitenaf eenvoudig ineen zouden storten. En voor edreen met normale ogen en oren moet duidelijk jjn, dat vooral de Britse nationale gezondheids dienst afhankelijk is van emigranten. Tot voor kort exacte cijfers niet beschikbaar. Nu heeft de Iritish Medical Association, de organisatie voor irtsen, belangrijk cijfermateriaal verzameld. De jegevens staven de vermoedens: niet minder dan (3 percent van alle dokters in Groot-Brittannië tornt uit het buitenland: en de meeste van die buitenlanders zijn Aziaten en Afrikanen. Onder de •erpleegslers is hel percentage zo goed als zeker tog hoger. Over enkele maanden hoopt men ook op dat punt een onderzoek te voltooien. Verder blijkt, dat het percentage buitenlandse dokters zo goed als zeker snel zal toenemen. Nu il evenaart het aantal emigrerende artsen het totaal aantal mensen, dat de Engelse medische icholen per jaar afleveren. In beide gevallen 1900. Deze ontwikkeling heeft belangrijke en veelal alar merende gevolgen voor de Britse gezondheids dienst, voor de emigrerende dokters zelf en vooral or de onderontwikkelde landen. Deze lan den hebben al veel te weinig dokters en zij kun- (ADVERTENTIE) Onervaren artsen in overvloed worden, zou hij van de staat nog maar drie maal zoveel krijgen. En dat is dan veel minder dan een Engelse dokter krijgt (het is overigens interessant, dat de Engelse arts op zijn beurt weer veel minder verdient dan, b.v. zijn Nederlandse collega: de huisartsenhonoraria variëren in Groot-Brittannië van 25.00 tot 40.000 gulden per jaar). nen zich niet. veroorloven de schouders op te halen over het verlies van mensen die een van de schaar se plaatsen voor medische opleidingen hebben be zet en wier studie een bijna niet op te brengen investering betekende. Men moedigt ze dan ook niet aan te vertrekken. Integendeel. De jonge me dici gaan vrijwel allemaal naar het buitenland met de vooropgezette bedoeling om praktische ervaring op te doen met moderne medische middelen en methodieken. Na afloop van die periode blijven de meesten hangen, omdat de omstandigheden in hun eigen land zo erbarmelijk zijn. Laat ons India als voorbeeld nemen. Een dokter heeft daar een bijzonder hard bestaan. Hij kan rekenen op 5.000 tot 10.000 patiënten, die veelal over een zeer groot gebied verspreid wonen. Me dische faciliteiten en de hulp van ziekenhuizen en specialisten zijn zelden beschikbaar. Moderne geneesmiddelen ontbreken bijna altijd. Bovendien moet een arts in India onafgebroken worstelen met bijgeloof, vooroordelen en de daarmee samen gaande concurrentie van zo'n 300.000 kwakzalvers die als „inheemse medici" een grote reputatie ge nieten ook in de hoogste kringen. Bovendien is de gezondheidsdienst in India geen nationale aan gelegenheid maar de zaak van de talloze verschil lende staten, die er ieder hun eigen systeem van frustrerende bureaucratie op na houden, Als de arts in India geen zeer sterke menselijke roeping gesteld, dan gaat het meestal heeft, zal hij de financiële compensatie voor dit moeizame probleembestaan onvoldoende achten. Hij ontvangt namelijk net 400 tot 800 gulden „per maand". Zelfs als hij uiteindelijk professor zou Toch blijft de geëmigreerde dokter en heel na drukkelijk die met een donkere huid ook in Groot-Brittannië heel vaak een figuur van het tweede plan. De academische ziekenhuizen en betere ziekenhuizen in Londen en de grote steden geven onverbloemd de voorkeur aan Engelse afge studeerden van Engelse medische scholen. Als er die elite-instituten al emigranten worden aan- uit blan ke gemenebestlanden. De meeste kleurlingen ko- n terecht in de slechtste provinciale ziekenhui- i en slechter kan men ze zo goed als zeker •gens anders in West-Europa vinden. Het spreekt vanzelf, dat een concentratie van on ervaren artsen, uit een andere cultuur, in slecht geoutilleerde ziekenhuizen, ernstige gevaren in houdt. De patiënten ontvangen niet de specialisti sche verzorging, waarop ze in een moderne samen leving aanspraak mogen maken. De dokters krij gen een gebrekkige verdere opleiding; met de nieuwste ontwikelingcn op het terrein van de me dische wetenschappen komen zü nooit in aan raking; hun promotiekansen zün uitermate gering. Waarom komen zij dan meestal toch naar Groot- Brittannië en niet, b.v., naai- Nederland De ant woorden zijn weer ontmoedigend duidelijk. Het overgrote deel van de onderontwikkelde wereld bestaat nu eenmaal uit voormalige Britse kolo- nieën. Het hoger onderwijs wordt daar meestal in het Engels gegeven wegens de Engelse traditie en de veelheid van plaatselijke dialekten. Veel van de landen behoren tot het gemenebest. Jonge artsen uit de betreffende landen kunnen dus ge makkelijk toegang krijgen tot Groot-Brittannië, terwijl hun diploma's meesial zonder meer worden erkend. En Engeland heeft die emigrerenre dok ters hard nodig voor het instandhouden van de National Health Service op het tweede plan dat is het grootste gedeelte. Dat de landen van her komst. de aankomende dokters en ook de patiënten ernstig tekort wordt gedaan schijnt dan van geen betekenis meer te zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de afgelopen vijf Jaar zijn in ons land 551 misdrijven met vuurwapens gepleegd. Dit heeft minis ter mr. C. H. F. Polak van Justitie mee gedeeld in een brief aan de Tweede Ka- een bij de brief gevoegd overzicht blijkt dat 247 maal een misdrijf met een pistool of revolver werd gepleegd, 68 maal met een flobertbuks, 79 maal met ïweer (incl. jachtgeweren), 16 maal machinepistool (stengun), 31 maal gas pistolen, 59 maal een alarmpistool, ter- n 51 gevallen het soort vuurwapen onbekend bleef. In genoemde periode vonden 67 gevallen moord, c.q. doodslag plaats waarbij een vuurwapen gebruik was ge maakt. Hier was de verdeling: 44 maal pistool of revolver, 17 maal de flobert- buks, vijf maal hel geweer en eenmaal ?n onbekend soort wapen. In 66 gevallen werd de afgelopen vijf jaar opzettelijk lichamelijk letsel toege bracht met gebruikmaking van een v wapen. Tweemaal werd in deze periode overval gepleegd, waarbij als gevolg het gebruik van een vuurwapen dodelijk slachtoffer viel te betreuren. Blote actie in Wageningen door 200 studenten veroordeeld I WAGENINGEN (ANP) Een groep studenten die niet akkoord gaan met de wijze waarop maandagavond een aantal S.V.B.'ers een faculteitsvergadering van de landbouwhogeschool heeft verstoord, heeft aan de rector-magnificus. prof. i dr. ir. F. Hellinga, een door ongeveer 1200 studenten ondertekende verklaring aangeboden. Hierin geven zij als hun mening te kennen, dat een actie als van gister avond afbreuk doet aan de image van de student en niet in het belang kan zijn van het overleg ten aanzien van de onderwijshervorming. Er zijn 2200ver^g. tg«fl. Op de postkantoren kun zelfs ook op vrijdagavond of postagentschappen galden a u de hele dag terecht. 8 plaetsehike koopavond iarte openingstijden. y (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. Prof .dr. W. K. Gros souw, 62 jaar, 30 jaar priester en hoog leraar aan dc universiteit van Nijmegen, heeft dispensatie gevraagd rechten cn plichten als priester. Hü voornemens in het huwelijk te treden. Aldus Is gisteravond bekendgemaakt in „Echo" van de KRO. Prof. Grossouw is voorzitter van de theologische faculteit. )R De dispensatie van prof. dr. Grossouw uit de rechten en verplichtingen van het priesterambt, zal bij veel katholieken aankomen als een donderslag bij heldere hemel. De 62-jarige hoogleraar in de nieuwtestamentische exegese aan de uni versiteit te Nijmegen, heeft in zijn bijna 40-jarige priesterlijke arbeid grote in vloed uitgeoefend op de groei van de christelijke en met name priesterlijke spiritualiteit in Nederland. Dit deed hij als docent in de bijbelkennis en als raadsman van vele generaties semina risten en priesters van het bisdom Den Bosch in de 20 jaar die hij werkzaam was aan het grootseminarie te Haaren. Deze invloed ging eveneens uit van zijn meer populaire publikaties. Het medi- tatieboek „Innerlijk leven", dat -maar liefst zestig drukken beleefde en in ver schillende talen weM vertaald, de inlei ding op het bijbellezen „Bijbelse vroom heid", die hij in 1952 schreef, én de bundel opstellen „Een overlevende uit de voortijd", die vorig jaar verscheen. Zijn stimulerende activiteiten in het maandblad „Te elfder ure" zijn mede oorzaak geweest van het positieve gis tingsproces, dat de Katholieke Kerk in Nederland na de tweede wereldoorlog in beweging bracht. Behalve met de studie van het Nieuwe Testament heeft prof. Grossouw zich in (Van onze correspondent) ALMELO Een groep Ieraren bij het hoger onderwijs wil komen tot de oprichting van een landelijke leraren vereniging. die specifiek de behartiging op zich moet nemen van de materiële belangen van de leerkrachten. De groep i» verontrust door de trage, onbevredi gende en riskante manier waarop de bestaande lerarenorganisaties de positie van hun leden verdedigen. Via een communiqué aan alle colle ga's laten de initiatiefnemers van de landelijke lerarenvereniging in oprich ting wegen, dat de bestaande organisa ties twee vaak strijdige doelstellingen verstrengelen: het belang van het onder wijs enerzijds en het belang van de le raar anderzijds. de afgelopen jaren ook bezig gehouden met pastorale werkzaamheden. Zo bege leidde hij nogal wat priesters, die in een crisis verkeerden omtrent hun ambt. Ook zette hij zich in bij de verdediging van de schrijver Gerard Kornelis van het Reve, toen deze vanwege godslastering in het boek „Nader tot u" voor de recht bank moest verschijnen. Onder meer op diens visie was de vrijspraak voor Van het Reve gegrond. Hij was ook sterk bevriend met kardinaal Alfrink. Het ligt in de lijn van de verwachting dat hoogleraren, wetenschappelijke mede werkers en studenent in de dispensatie van prof. Grossouw uit het priesterambt, geen aanleiding zullen vinden hem te verzoeken zich als voorzitter van de faculteit en als hoogleraar terug te trekken. Zon en een bijna tropisch getinte lucht vormden in Noordivijk aan Zee i de vrolijke entourage bij de felle strijd tussen de deelneemster aan de i actie „Vrouw achter het stuur". Doel van de jacht was de titel „Lady Automobile 1969". De dames we mogen hier beter van „chauffeuses" spreken werden zwaar getest op I hun theoretische en praktische kennis van het autorijden en de verkeersveiligheid. Een van de geniepigste proeven was 't achteruit i rijden tot een hekje en dat zonder i dat een claxon aan het loeien ging 1 bij de minste aanraking uan bumper tegen hek. Den Uyl vraagt naar 130 miljoen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs Den Uyl iPvdA» heeft vla Kamervoorzitter mr Van TTüel aan de regering gevraagd, wanneer de beslissing te verwachten i6 over de be steding van het. bedrag van 130 a 140 miljoen gulden, dat beschikbaar was om de prijsstijgingen ten gevolgen van de BTW te compenseren. Het gaat om een besteding van dit bedrag voor dit jaar. Kamervoorzitter Van Tliiel heeft beloofd de vraag aan de regering te zullen over- brengen. DEN HAAG Op de weg Stuifzand- Beilen reed gisteravond een groepje van 10 a 12 wielrenners van „De Peddelaars". Plotseling schoot een 17-jarige jongen uit de meute ongelukkigerwijs pal tegen een juist tegemoetkomende auto. De jongen was op slag dood. In Haarlem werd een 12 jaar oude jongen op zijn fiets dodelijk aangereden door een auto bestuurd door een ver tegenwoordiger uit Dalfsen. Een 71-ja- rige weduwe uit St.-Michielsgestel werd Uen zijn met haar fiets de rijweg over wilde steken door een auto gegrepen en gedood. In Amsterdam overleed een 75- jarige man, die de vorige week op de rijksweg naar Naarden door een auto was gegrepen toen hij trachtte met zijn fiets de zeer drukke rijksweg over te steken. In het Friese dorpje Haulerwijk reed een 6-jarige jongen met het fietsje van een vriendje tegen een autobus op. Hij overleed aan zijn verwondingen. (Van o s verslaggever) UTRECHT Drie organen, die zich reeds jaren bezig houden met het vraag stuk van de eenheid der christelijke Ker ken hebben gisteren tijdens een perscon ferentie het oecumenisch actiecentrum ten doop gehouden. Leidende figuren van de Horstink, het katholiek commu nicatie- en oriëntatiecentrum voor Kerk en wereld te Amersfoort, Kerk en reld, stichting van de Nederlandse her vormde Kerk te Driebergen en de Sint- Willibrordvereniging, instituut ten dien ste van de oecumene te 's Hertogen, bosch, hebben besloten hun reeds jaren beslaande samenwerking een ni« hechte cn beweeglijke vorm te geven. Vim een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Alle 660 bezetters van het Maagdenhuis, die te beginnen mor genochtend om negen uur wegens lokaal vredebreuk voor de Amsterdamse poli tierechter terecht zullen staan, krijgen een apart, op de individuele zaak gericht requisitoir en daarna alle kans om zich te verdedigen. Er is geen sprake van, dat per verdachte maar zes minuten is uitge trokken. Het openbaar ministerie be schouwt dc berechting niet als een poli tiek proces, maar als een normale straf vervolging. Aldus mr. H. Hartsuiker, hoofd van het parket in Amsterdam. Dal het proces zo j snel gehouden wordt en zo'n massaal karakter heeft, is volgens hem noodzake- lijk, omdat de burgerij er recht op heeft, zo spoedig mogelijk hel oordeel van de1 onafhankelijke rechter over massale overtredingen te vernemen, ..Dit is goed j voor het klimaat in de stad", aldus mr. j Hartsuiker. „En voor de studenten is het i nuttig, omdat zij er bij toekomstige acties rekening mee kunnen houden". De maximale straf, die de twaalf inge schakelde officieren van justitie bij dit minstens tien dagen durende marathon proces kunnen eisen, is zes maanden we- i gens eenvoudige lokaalvredebreuk of drie1 maanden wegens lokaalvredebreuk in een dienstgebouw. Het zal van het oor- deel van de rechter afhangen, of het Maagdenhuis al dan niet als dienstge-1 bouw zal worden aangemerkt. Een ver- j oordeling tot ontzegging uit het actief en passief kiesrecht (zoals gebeurd ia bij de secretaris van de Socialistische Jeugd, die de rellen op koninginnedag veroor- zaakte) achtte mr. Hartsuiker niet waar-| schijnlijk. Bijrollen bekroond van Kitty Jansen en Sacco v. d. Made DEN HAAG Trins Snijders van de Haagse Comedie en Hans Tiemeüer van toneelgroep Theater zün door de jury die moest oordelen wie dit jaar de Louis d'Or en de Theo d'Or krijgen, aangewezen als de spelers van de beste hoofdrollen in het afgelopen seizoen. Dat bleek bü de uitreiking van de prijzen in het Haagse Congresgebouw, waar als afsluiting van het congres van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecteuren deze Jaarlijkse prijzen gegeven werden. Ook Kitty Jansen (Globe) en Saceo van der Made (NRT) deelden in de vreugde. Zü ont vingen de Colombine en de Arlecchino die gegeven worden voor kleinere rollen. voorzitter mr. 1 neelkunst dan wel ensemble werk Is maar dal er toch altijd soloprestaties aan te wijzen zijn die meer dan andere opvallen. Een toelichting op deze onder scheidingen gaf het rapport van de jury, die had be staan uit mei. Elsa den Hertog, Charles Boost, ds. J. J. van Hille en A. C'. Willink. Na een korte memorering van de dood van prof. Ros, die altijd deel uitmaakte van de jury, gaat het rap port met duidelijke overtuiging in op de prijstoe kenning aan Hans Tiemeijer. Hij krijgt zijn Louis d'Or teen gouden legpenning) voor zijn grote rol als Falstaff in een monsterproduktie van Theater van de twee delen van Shakespeares Hendrik IV', die onder regie stond van Hans Croiset en Adrian Brine „Het gulle exuberante talent van Tiemeüer heeft al in vele rollen geschitterd. Maar deze Falstaffcreatie is toch duidelijk de rol van zijn leven", stelt het Trina Snijders ontvangt dn prijs, de Theo d'Or, voor haar hoofdrol m „Het wijde land" van Schmtzler. De jury motiveert dat als volgt* Als laatste kreeg Kitty Jansen haar prijs, d. tlumbina, uit handen van mr. Reinink. De ander •kroonden, van links naar rechts: Sacco van de Made, Hans Tiemeyer en Trins Snijders. geen andere keus dan doorgaan. De gro- afwezigen bij deze doopplechtigheid ren de gereformeerde Kerken, doch uit de beantwoording van vragen tijdens de conferentie bleek, dat er toch reeds belangrijke persoonlijke contacten be staan met deze kerkformatie. Het oecumenisch actiecentrum richt daarom een oprecht gemeende uitnodi ging tot andere Kerken en organen om met mankracht en op andere wijze deel te nemen aan het voorlopig nog experi mentele werk van het O.A.C. Gestreefd wordt naar een mogelijk heid om de staven en de administratieve afdelingen van de drie deelnemende in stanties naar een centraal punt over te brengen. Als een van zijn eerste taken ziet het O.A.C. het adviseren en begelei den van plaatselijke en regionale Instan ties, die op hun terrein de oecumenise- ring nastreven. Vooral wordt gedacht aan lokale en regionale raden van Ker- Voorts zullen op gang zijnde experi menten worden begeleid cn bestudeerd. Ook coördinatie van allerlei oecumeni sche activiteiten zal worden nagestreefd. Door studie en meningsvorming, vooral door diverse publikaties hoopt het O.A.C. te kunnen functioneren als een oecume nische werkplaats. Tot dat doel zal het orgaan „Kosmos en oekumene" van de Sint-Willebrordvereniging kaderblad worden van het O.A.C. Uitbreiding van I de redactie is in voorbereiding. Het blad „De open deur - onderweg" uitgave van I Kerk en Wereld heeft reeds een oecume nische redactie. Het bias „Ecclesia" van de Horstink gaat zich ten dienst* stellen van de oecumenische gespreks groepen in ons land. De redactiestaf zal aan dit doel worden aangepast Het oe cumenisch vademecum van de St-Willi- brordvereniging krijgt eveneens een bre dere opzet. Tenslotte wordt „Katholiek Archief" van een specifiek katholieke uitgave een archief van de Kerken. De redactiestaf zal worden geoecumeniseerd. Tot de nieuwe geplande uitgaven be hoort een serie oecumene van de uitge verij Bosch en Keuning te Baarn, be stemd voor een breed publiek. KAMERLID MEENT: „PTT te traag met ochtendpost DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid Schipper (PvdA) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of hij niet van me ning is dat ongerief is ontstaan doordat I voor een deel der bevolking de postbe- stelling, die men 's morgens ontving, m de namiddag wordt bezorgd. Zo vinden, ildus de heer Schipper, mensen die ge- wend waren nog dezelfde dag gebruik te maken van hun bankpost, de banken ge sloten terwijl de ochtendkrant 'n avond blad wordt. „Is de minister niet van mening dat naast het ongerief bovendien de dienstverlening van PTT ln het ge ding komt", aldus vraagsteller, die er bij de minister op aandringt maatrege len te nemen die ertoe leiden dat bij één bestelling per dag de post in elk geval bijtijds in de ochtend wordt bezorgd. „De tragische verscheurdheid door Trins Snüderg met uiterst subtiele middelen door hel gladde uiterlijke vormenspel heen gesugge reerd. In een voortrefelük spelend ensemble en naast en formidabele rol van Ko van Dük tro kzü niette min de aandachttot zich door haar stülvolle fün LONDEN (Reutei') De Britse vlieger genuanceerde vertolking. James Thain heeft na iieD jaar strijA eerherstel gekregen. Volgens een Brits# Eerherstel voor Britse vlieger De Colombine wordt Kitty Jansen gegeven voor haar rol in „Little murders" van Jules Feiffer dat in de voorstelling van Globe „2, 4, 5. 6, 8, wie wordt om zeep gebracht heette. Ze speelde daarin de rol van een Jonge vrouw die zich vastklampt aan een zon derling die alle ellende van de wereld maar over zich laat komen Sacco van der Made krijgt zijn Arleechtno voor zijn kleine, maar sterke rol als joodse koopman in ..De Prijs' van Arthur Miller, dat vertoond werd door het Nieuwe Rotterdams Toneel. commissie van onderzoek is het vliegtuig ongeluk van 1958 in München met een verkeersvliegtuig van de British Euro pean Airways niet aan zijn nalatigheid te wijten. Er kwamen toen 23 mensen on» het leven, onder wie acht leden •an d# voetbalclub Manchester United. Thain is in 1960 door de BEA octslagaav Hij trok zich terug op een boerderij en heeft steeds gepoogd te bewijzen dot hij onschuldig was.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9