©aCöidseSouAant T.v.-materiaal verknoeid in Rhodesië Gemeentemuseum toont keus uit rijk bezit van eigen prentenkabinet Pierre Boulez opvolger van Bernstein TROS-programma's favoriet bij jongeren MINISTER BAKKER WIL ANTENNEWOUD OP DAKEN KAPPEN Plundering en brandstichting op W.-Irian PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 196» Vonnis zonder wijsheid ALS een paal boven water stond dat na het vonnis van de Amsterdamse politierechter, uitgesproken tegen een topman van de Socialistische Jeugd wegens ordeverstoring en majesteits schennis, de kreet „klasse-justitie" aan geheven zou worden. Dat zou gebeurd zijn bij elk ander vonnis behalve dan vrijspraak op motieven waarmee de Socialistische Jeugd zich in zijn ideologie gerechtvaardigd ziet. Maar de Amsterdamse politie heeft het de critici van zijn.vonnis wel erg gemak- gelijk gemaakt door de bijkomende straf van ontzetting uit de kiesrechten van de veroordeelde. In een hieronder geplaat ste beschouwing van onze juridische medewerker komt de vraag aan de orde of en in hoeverre de politierechter juri disch met deze uitspraak gefaald heeft, maar ook in de ogen van een niet-jurist is de uitspraak op deze manier een von nis zonder wijsheid. DOOR de verdachte werd ontkend dat hij met zijn vulgaire woorden het staatshoofd heeft willen beledigen; op recht of als smoesje bracht hij nu naar voren dat hij het slechts op Willem-van- de-Vuist (Duys) gemunt had. Al enkele malen hebben we het Dam-oproer van 30 april een zielig en qua methode fas cistisch aandoend zaakje genoemd. Maar zelfs wanneer de getuigen terzake van de geuite belediging gelijk hebben en de verdachte loog, vinden we ontzetting uit de kiesrechten (of dat nu één of tien jaar j is, telt niet mee) een verkeerde straf. Men moet tussen staatshoofd en het recht om te kiezen geen strafrelatie leg gen. Dat is koren op de molen van allen die niets van autoriteiten, ordebegrip, laat staan van een monarchale staats vorm moeten hebben. Veronderstel dat morgen de rechter die de bezetters van het Maagdenhuis gaat beoordelen op andere gronden dan die volgens welke ze ondubbelzinnige handelingen hebben gesteld die een op normale opvattingen geschraagde demo cratie niet hebben kan. H"\ITMAAL heeft oppositieleider Den Uyl met zijn kritische vraag aan de minister van Justitie dus gelijk. De over heid late in dit principiële onderdeel van een overigens heel duidelijke zaak, het laatste woord niet aan een politierechter die kennelijk een „black-out" gehad heeft voor de consequenties van zijn uitspraak. Wereldvreemd vonnis (Van onze juridische medewerker) MR. G. NOMEG, politierechter in Amsterdam, heeft maandag een vonnis gewezen, dat in alle opzichten ongelukkig is. Hij veroordeelde een lid van de Socialisbische Jeugd, dat op koninginnedag had deelgenomen aan de rellen op de Dam tot vijf maanden gevangenisstraf en tot ontzetting voor de tijd van vijf jaar uit het recht om bij de gewapende macht te dienen, en bovendien het kan niet op tot ontzetting van de tijd van vijf jaar uit het actief en passief kiesrecht. Zelfs als het waar is, dat de jongen met zijn uitdrukking leden van het koninklijk huis op het oog heeft gehad, en niet Willem Duys en consorten van de N.R.U., die toen op de Dam als gangmakers van de nationale pret fungeerden, is die straf van vijf maanden buiten alle proporties. Een rechter, die zo'n straf oplegt, schiet met een kanon op een vliegje. Ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen, zal een rechtgeaard lid van de Socialistische Jeugd een zorg wezen. Daarom is zo'n sti-af grotesk en op het belachelijke af. Wie weet voor hoeveel pacifistische jongens dit vonnis van mr. Nomeg niet een perspectief heeft geopend om op een simpele manier langs de dienstplicht heen te komen. Met die ontzetting uit het kiesrecht heeft mr. Nomeg wel een heel oude koe uit de sloot gehaald. Deze straf is na de oorlog in de rechtsspraak tegen landverraders en oorlogsmisdadigers bijna nooit meer opgelegd. Hoe men ook denkt over de activiteiten van de Socialistische Jeugd, men bewijst hun veel te veel eer door hen het kiesrecht te ontnemen en men doet hen beslist onrecht door hen met landverraders en oorlogsmisdadigers gelijk te stellen. Mr. Nomeg heeft een heel slechte beurt gemaakt voor heel de Nederlandse rechterlijke macht. Het gezag van die rechterlijke macht steunt niet op de sabels en de gummistokken van de agenten, ook niet op de dikke tralies van de gevangenissen en de huizen van bewaring, maar op de innerlijke juistheid van haar vonnissen en op de aanvaarding daarvan door het volk. Als mr. Nomeg school maakt komt het gezag van die rechterlijke macht zelf in gevaar en dat zou voor de rechtstaat een ramp zijn. Nog is de rechterlijke macht gespaard gebleven van de rechtstreekse aanvallen door extreme groepen. Maar die aanvallen zullen beslist niet uitblijven als het rechtsprekend apparaat in zijn opvattingen niet mee-evolueert met het rechtsgevoel van het volk, en geen open oog heeft voor wat daar leeft. Wereldvreemde vonnissen zijn de dood voor het recht. HILVERSUM (ANP) Een televisie reportage van de VPRO over de poli tieke ontwikkelingen in Rhodesië, die op 21 juni a.s. zou worden uitgezonden, kan niet op het scherm worden ge bracht. Het materiaal is in Rhodesië onbruikbaar gemaakt. Verslaggever Leo Kool en cameraman Paul van den Bos bezochten Rhodesië in verband met het op 20 juni a.s. te houden referendum. Zij slaagden er onder meer in een vei-kiezingsbijeenkomst van Ian Smith te filmen en interviews op te nemen met de leider van de oppositiepartij. Pat Bashford; de politieke leider van de uiterst rechtse Conservatists Asso ciation, Robin James; de secretaris generaal van de „Afrikaanse Democra- tis Party", Samson Chibi, en de Me thodistische bisschop van Rhodesië, Abel Muzorewa. Bij terugkeer in Ne derland bleek vrijwel al het materiaal onbi-uikbaar. De films zijn door rönt genstraling zwaar beschadigd, terwijl het geluid vermoedelijk door gebruik van een zware magneet sterk in kwa liteit is teruggebracht. Het materiaal was door Kool en Van den Bos in een afgesloten hotelkamer, waarvan zij de sleutel constant in hun bezit hadden, achtergelaten. Men neemt aan dat het hotelpersoneel in deze zaak betrokken is geweest. Werk voor kritische discussie WAGENINGSE studenten, die op een "kinderachtige mafiiei' een faculteits- vergadering overvallen hebben, moet men er niet al te boos op aankijken. Ze hebben alleen gedacht dat nudiek hetzelfde is als ludiek. Er is dus in de kritische academische wereld nog meer werk aan de winkel, dan men al wist: nodig is ook een kritische discussie over de grens tussen ludiek en stompzinnig heid die men voor humor aanziet. Is dit soms de „vertaling" in eigen tijdse stijl van de platheden waaraan vroeger de toen traditionele studenten- corpora zich soms te buiten gingen? Een betere smaak moge verhoeden dat de nieuwste Wageningse protestmethode de stijl van „alle niveau's in alle geledin gen" wordt. De nu maatschappelijk-achtei-gebleven groepen kan men anders beter enthou siast proberen te maken voor het recht om hun kinderen niet naar het weten schappelijk onderwijs te hoeven laten gaan. Biesheuvels raad IN één en dezelfde reden heeft mr. Bies heuvel zichzelf aangeprezen als man die het in tegenstelling tot drs. Schmel- 2er graag cru zegt èn de K.V P. de raad gegeven om wat voorzichtiger te gaan spreken over de Partij van de Arbeid. Mr. Biesheuvel zou graag het aureool krijgen van de Nederlandse politicus die een verzoening tussen socialisten en Par tij van de Arbeid tot stand wist te bren gen. Wat ons betreft mag hij dit aureool best krijgen, maar hij moet zijn adviezen dan wel wat gelukkiger gaan spreiden. Wanneer Biesheuvel de K.V.P. bedoelt te bewegen om niet meer zo te hameren op het aambeeld van de interne span ningen in de Partij van de Arbeid, moet hij wel beseffen, dat die spanningen on der meer te maken hebben met de kans. of het binnen afzienbare tijd nog kan komen tot herstel van politieke samen werking tussen christen-democratische partijen en de Partij van de Arbeid. Mr. Biesheuvel zelf weet, hoe de socia listen erop speculeren om de anti-revo lutionairen los te maken van haar beide ideologische zusterpartijen. In het orgaan van zijn eigen partij is daarop meer dan eens gewezen. Een diplomatieke missie vereist voor zichtige tactiek. Maar wij geloven nu ook weer niet direct dat mr. Biesheuvel spanningen wegneemt door K.V.P.-lei- ders te adviseren tegenover de Partij van de Arbeid de rol te spelen van meeleven de bezoekers aan het ziekbed van een patiënt. Hij weet zelf te goed dat die patiënt, als hij de kans kreeg, op zijn beurt de bezoeker graag via het zieken huis naar de begraafplaats zou laten overbrengen. Meer dan één socialist zegt dit trouwens hardop! 250 werken uil laatste 200 jaar Etherreclame uitgebreid tot 27 minuten BUSSUM, (A.N.P.) De zendtijd voor televisiereclame wordt met ingang van 1 januari 1970 met 6 minuten per dag uitgebreid tot 27 minuten per dag. Deze reclamezendtijd zal als volgt over de zenders zijn verdeeld: Twee reclameblokken van gemiddeld ca 180 seconden lengte rond het jour naal van oa. 19.00 uur, op elk der beide zenders, alsmede: twee reclameblokken van gemiddeld ca. '225 seconden lengte rond het journaal van ca. 20.00 uur, eveneens op beide zenders. Het totaal aantal reclameblokken per dag zal der halve 8 bedragen, te weten: 4 x 180 seconden is (12 minuten) en 4 x 225 seconden is (15 minuten). De tarieven voor televisiereclame zendtijd zullen per 1 januari 1970 geen wijziging ondergaan ten opzichte van de prijzen die thans gelden voor 1969. Voor uitzending van kleurenfilms ge- De zendtijd voor radioreclame wordt Riet ingang van 1 januari 1970 voor de zenders Hilversum I èn" II uitgebreid met 5 minuten per zender, te plaatsen respectievelijk na het nieuws van 7.00 uur, vóór en na het nieuws van 16.00 De radioreclamezendtijd op Hilver sum III zal vooralsnog geen wijziging ondergaan. De tarieven zullen evenals bij de tele visiereclame per 1 januari 1970 geen wijziging ondergaan. NEW YROK (AP) Pierre Boulez, de 44-jarige Franse componist en diri gent, is benoemd voor een periode van drie jaar tot eerste dirigent van de New York Philharmonic met ingang van het seizoen 1971-1972. Drie jaar lang heeft men uitgebreid gespeculeerd over de vraag wie jong. dynamisch en aantrekkelijk genoeg zou zijn als opvolger van Leonard Bernstein, die het orkest sedert 1958 heeft geleid. In het afgelopen seizoen heeft Boulez gastdirigentschappen vervuld bij ver schillende Amerikaanse orkesten, kesten. George Szell van het orkest van Cleve land zal in de komende twee seizoe nen de New York Philharmonic bijstaan als muzikaal adviseur. DEN HAAG Het Haags Gemeente museum gaat deze zomer speciale aan dacht vestigen op de collectie tekeningen en prenten uit eigen bezit. Drie maanden lang. van 28 juni tot 28 september wordt in het tentoonstellingsgebouw een keuze getoond uit de ruim 20.000 tekeningen en prenten, die in het prentenkabinet van het museum aanwezig zyn. In totaal zullen cr ruim 250 werken uit de laat ste 200 jaar te zien zyn. Het is voor het eerst dat een derge lijk grote overzichtstentoonstelling van prenten uit het eigen bezit in het Haags Gemeentemuseum wordt gehouden. De directe aanleiding daartoe is de ver bouwing van het prentenkabinet, waar mee onlangs een aanvang is gemaakt. Door deze verbouwing is een hergroe pering van de collectie noodzakelijk. De tentoonstelling bestaat uit twee de len. Het eerste deel is gewijd aan de kunst buiten Nederland en met name de prentkunst uit de 19e eeuw in Frank- ijk, met als hoogtepunt een uitgebreide reeks prenten van Odilon Redon, van wie het Haags Gemeentemuseum zo'n 175 stukken bezit. Andere belangrijke groepen die worden getoond, zijn die van de Franse landschapschilders en van Toulouse Lautrec. Daarnaast is er werk van de kunstenaars rond het Bauhaus. Het tweede deel van de tentoonstel ling geeft een historisch ovei-zicht van de Nederlandse prenten en tekeningen. Het gaat hier met name om werk van kunstenaars, van wie grote groepen werk in de verzameling aanwezig zijn. Te zien zijn onder meer tekeningen van kun stenaars van de Haagse School en pren ten van H. N. Werkman, M. C. Escher. Anton Heyboer en Constant Nieuwen- huvs. in plaats van de gebruikelijke cata logus zullen er bij deze tentoonstelling twee mapjes met reprodukties worden uitgegeven. Deze mapjes bevatten zowel zwartwit als kleui-enreprodukties. Zij vormen een introductie voor de teke ningen en prenten van respectievelijk de 19e en de 20e eeuw. Buitenlandse radiostations tonen grote belangstelling voor de muziekprogram ma's van het festival. De meest in drukwekkende aanvraag is die van een combinatie van vijftig stations in de Verenigde Staten. Zeven West- duitse stations hebben aanvragen in gediend en verder kwamen er verzoe ken van Denemarken, Finland. Frank rijk, Griekenland, Engeland. Hon garije, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, Tsjecho-Slowakije, IJsland, Zweden, Zwitserland, Australië, Cana da, Nieuw-Zeeland, Israël, Brazilië, Equador en de Nederlandse Antillen. Onderzoek wees uit: (Van onze ömroepcorrespondent) HILVERSUM In opdracht van de TROS heeft dr. P. Hofstede een socio logisch onderzoek ingesteld naar de be gunstigers en niet-begunstigers van het TROS-programma onder het televisie publiek. Hij maakte daarbij gebruik van de gegevens die gebaseerd zijn op het continu-programmaonderzoek, ver richt door Intomart te Hilversum. Om begripsverwarring te voorkomen zij op gemerkt, dat dr. Hofstede relatief zwa re TROS-kijkers samenvat onder de noemer „begunstigers" en het zgn. lichte TROS-publiek onder „niet- begunstigers". Het woord „begunstiger" heeft dus niets van doen met een beta lend lidmaatschap. Een van de opmerkelijkste uitkomsten van dit sociologisch profiel is wel, dat de helft van de TROS-begunstigers valt in de categorie van 15 tot 39 jaar. On der dit percentage worden vaak perso nen aangetroffen, die tot de grote ge- VARA's Achter het Nieuws was giste ren nagenoeg geheel gewijd aan een Amerikaans t.v.-interview met Sirhan, de man die Robert Kennedy vermoord de. In Amerika kan dat: gesprek met een man die zich aan „capital crime" schuldig maakt, het zwaarste vonnis kreeg en nu in een dodencel zijn lot afwacht. In ons land zou het, geloven wij, on mogelijk zijn. Zou het, geloven wij te vens. nauwelijks verantwoord moeten worden geacht om deze Amerikaanse film op het scherm te brengen. Het was namelijk iets gruwelijks in feite te zien hoe deze mooi'denaar ook dit interview gebruikte om rechtsmiddelen aan te dragen die kunnen leiden tot het niet executeren van zijn vonnis. Dat is begrijpelijk. Sirhan, een niet on intelligent mens zo te zien. verkeert in doodsnood. Hij is in zijn goed recht als hij voor eigen leven vecht. Maar een ander mens in doodsnood te kijk zetten is kwalijk. Zelfs als zijn dodencel op een ander continent staat. Wij vonden het merkwaardig dat com- mentariëx-ende psycholoog dr. J. Zit man wél bezwaar had tegen de Ameri kaanse film, maar niet tegen de Ne derlandse uitzending ervan. Indien zijn commentaar i.z. het vonnis alleen steun de op het materiaal, dat deze film aan droeg leek ons zijri corlSRfsH? -frat^êfg snel getrokken. Achter het Nieuws was begonnen met een kort gesproken commentaar op het vonnis van de Amsterdamse majesteits- schenncr. Men brak er de 'rode staf over. Gezien het feit dat mijnheer Den Uyl al vragen over dit vonnis stelde moesten wij aan 'n bekend Amerikaans grammofoonplatenmerk (HMV) denken. Voor het overige: zomer t.v.. We zagen Nana Moskouri ingeblikt en altijd de moeite waard, benevens Langs de weg van Diemen naar Naarden. reportage van Ben Steggerda die het midden hield tussen regiovizier en technische do cumentaire. Voor mensen die gek zijn op cutterzuigers, bulldozers en dat soort technische zaken meer waarschijnlijk het einde. Wij kregen de indruk dat de VARA niet nóg eens naar de Deltawer ken durfde gaan en het toen maar dicht bij het Gooise huis had gezocht. Op „II" bleek Ik vind dat..., het NOS- programma dat door Joop van Zijl verschrikkelijk goed wordt geleid, goed voor een paar lachertjes. Beste: de ANP-correspondente die klaagde dat „haar" nieuws uit Terschelling zo zel den de buis haalde. Joop van Zijl vroeg aanmoedigend „Heeft u nu iets leuks te berichten?" Haar spijtig antwoord: „Neen. vandaag is er geen schip ge- Vg. -innen behoren. Ouderen en mensen uit kleine gezinnen vindt men naar verhou ding maar weinig onder de TROS-kij kers. Overigens kijken de stedelingen meer naar de TROS dan de bewoners van het platteland. In Nooi-d-Holland is de TROS-aanhang duidelijk het grootst. Onder de kijkers bevinden zich in ver houding tot het totale televisiepubliek opvallend weinig mensen met uitslui tend lageronderwijs. Daarentegen veel personen met een ulo of middelbare schoolopleiding. Vastgesteld werd, dat het aan de dag leggen van een voorkeur voor TROS- programma's niet of nauwelijks ver band houdt met een politieke of gods dienstige overtuiging. Lezers van TROS-kompas zijn evenals abon- né's op andere programmabladen naar RATO vertegenwoordigd. Slechts de leden van de NCRV maken hierop een uitzondering. TROS-kijkers besteden aanmerkelijk minder tijd aan de televisie dan het to tale kijkende publiek. Ze gaan meer naar debioscoop en toneel. Tenslotte blijkt uit dit sociologisch rapport dat TROS-kijkers kritischer tegenover het totale t.v.-programma-aanbod staat dan het andere publiek. Co-produktie rond Concertgebouworkest (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Deze week wordt in het Concertgebouw in Amsterdam een begin gemaakt met een co-produktie van de NOS-televisie en de Duitse maatschappij Unitel. Het betreft hier opnamen in kleur van twee door het Concertgebouworkest te spelen wer ken van Ludwig van Beethoven, na melijk de „Tweede Symfonie" en de .Leonore Ouverture nr. 3". Gastdiri- gent is Rafaël Kubelik. De coproduktie past in het kader van een reeks door Unitel geproduceerde en nog te produceren concerten door befaamde orkesten, waarvan de NTS er sinds het winterseizoen 1967-'68 reeds een aantal uitzond De NOS-tele visie heeft bevorderd, dat ook het con certgebouworkest een plaats in deze be langwekkende reeks televisieconcer ten kon innemen. Dezer dagen werden de contracten tussen NOS en Unitel enerzijds en NOS en de Nederlandse Orkest Stichting anderzijds getekend. NEDERLAND I (STER- reclameuitzcndingen om 18.56, 19.03, 19.56. 20.16) NOS: 18.50 uurt Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Politieke uitzending (BP) 20.30 uur: Uitzending Stichting SOCUTERA 20.35 uur: Molland Festival Magazine 21.00 uur: Les quatre cents coups, film 22.35 uur: Joui'naal 22.40 uur: Onderwij stelevisi e in Nederland NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen oi 18.56. 19.56. 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.03 uur: Antonio, dansprogramma 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Bureau Bristol, 21.10 uur: Wie isMax ?risc' kenschets 21.40 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.05 uur: Ds. A. C. D. v. d. Bosch, overdenking 22.10 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA 5 Mededelingen. NCRV: 1 Pianorecital: klassieke rr mde middagdienst. NOS: 19.10 Gastcollege. R mi-klassieke gewijd) en weerpraatje. 184.1 Actu- Openbaar Kunstbezit, ele Herbewapening :19.50 19.50 Peter Howard: leven en brieven: lezing. N.O.S.: 20.00 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest en solist: klassieke, semi-klassieke en moderne muziek. (In de pauze: 10.25-22.40 Herdenkingsjaar Erasmus). 21.25 Let the peo- 22.10 Storing: populair programma over e tronlca. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekl van de NVSH. N.O.S.: 22.30 Nieuws. 22.38 1 sprong in het duister. 23.55-24.01 Boeren Partij. 18.30 Stereo: Klink Klaar moderne liederen. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek 19.45 Adviezen. 19.55 Lichte pian 20.00 Dierenverhaal. 10.19 Amusemenl 19.45 Adviezen. 19.55 Lichte pianomua Dierenverhaal. 20.19 Operettemuzii 23.45-0.30 Uit- DONDERDAG I (402 m) KRO 7.00 Nieuws. 10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badine- ie: klassieke en semi-klassieke muziek (gr). i Voor de huisvrouw. (9.00- terstanden). N.O.S. 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok. KRO: Nieuws. 11.02 Voor de Sportaclualitei HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stere Lichte gj-ammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gramm foonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.33 De Groenteman):. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Semi-klassieke gr< enuur: 1. Nederlandse gitaar- Sopraan en piano: klassieke iziek. 14.30 't Is historisch: - geschiedenis en archeolo- gramma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bii koffie. (11.00 Nieuws.) N.O.S. 12.00 Nieu 12.03 Fetlx Meurders. KRO: 13.00 Nieu 13.03 Actualiteiten. 13.08 T.N.T.: licht plat programma. 14.00 Nieuws. 14.93 Pop-In: licht platenprogramma. 15.00 Nieuws. 15.03 Hob lORRrrr hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 tuallteiten. 17.07-18.00 Draaijijofdraailk. zoekplatenprögramma. BRUSSEL NED (324 m) - I Beursberichten, lededelingen en Jazzkrontek. Ruimere keuze t.v.-programma's Maar Kamer wil zich nog niet aan CAS binden Toneelspelers naar de West AMSTERDAM (ANP) Van Schiphol vertrok gisteren een vijftal acteurs en actrices voor een veertigdaags tournee naar de Antillen en Suriname. Met, en onder leiding van Henk van Ulsen, wordt de reis gemaakt door Burny Every, Agaath Meulenbroek, Elsje de Wijn en Rutger Hauer. In totaal worden ongeveer 20 voorstel lingen gegeven waarvan een zo groot mogelijk aantal voor de jeugd, met een repertoire van Albee. Obaldi, Saunders. Wilder. Molière en Feydeau. Op de An tillen wordt een gedeelte van het pro gramma in de landstaal, papiamento ge speeld door Bumy Every, de eerste An tilliaanse toneelspeelster, van Aruba af komstig. die in Nederland haar oplei ding kreeg en werkzaam is. Op aandrin gen van het Cultureel Centrum Cura cao en in overleg met de Sticusa, door wiens bemiddeling de tournee plaats vindt. gaat dit gezelschap dal werkt onder de naam „Happy Journey "69". toch westwaarts, de schokkende situatie op Curacao ten spijt. De hoop leeft, dat juist door het door gang vinden van één en ander, een nor male gang van zaken op Curacao mede wordt gestimuleerd. Deze groepering to neelspelers, die speciaal voor deze tour nee werd geformeerd, heeft zich blijvend bereid verklaard onder de gegeven om standigheden door te werken. De werkpe riode in Suriname valt van 8 tot 19 juli a.s. daarna keert het gezelschap naar Nederland terug. In Wageningen, Tilburg en Groningen zijn inmiddels een aantal voorpremières gegeven van een gedeelte van het reper toire, voornamelijk voor Antilliaanse en Surinaamse studenten. Eigen huis voor „revolutionaire" kunstenaars AMSTERDAM (ANP) Het actie comité van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars heeft een hoofd kwartier gekregen in het gebouw waar tot voor kort het gemeentelijke water leidingsbedrijf gevestigd was aan de Nieuwe Herengracht in Amsterdam. Van uit dit nu nog schamel gemeubileerde ge bouw wordt de culturele revolutie ge predikt onder het motto de kunstenaar moet zün isolement doorbreken. Men wil dit o.m. doen door acties tegen de culturele bolwerken, door te infiltre ren zodra ergens sociale onrust ontslaat en door acties te voeren in galleries ten bate van de culturele en politieke be wustwording van kunstenaar en publiek. De acties worden gevoerd, zo blijkt uit een pamflet dat op ruime schaal ver spreid zal worden, omdat het huidige cultuurbeleid gericht is op het conser veren van reeds jaren en eeuwen be staande kunst en dus conservatief is en omdat de kunstenaars niets te zeggen hebben over de cultuur die zij zeil maken. Hel actiecomité stelt zich in het bijzonder op contra de Raad voor de Kunst. Blijkens door de heer Vijlbrief gedane mededelingen wordt de actie gesteund door het Orkestenverbond, de Nederland se Beroepsvereniging van Muziekdrama tische Kunst, de F.J.G., het Nederl. Toon- kunstenaarsverbond en het N.V.V. terwijl de Nederlandse afdeling van de Associa tion International des Arts Plastique overweegt het congres van deze interna tionale organisatie, dat dit jaar in Am sterdam zal worden gehouden als con gresthema de culturele revolutie te ge ven in plaats van het oorspronkelijke plan het modern maecenaat tot onder werp te kiezen. Vandaag zou in het Ste delijk Museum in Amsterdam een verga dering gehouden worden van alle ge- interesseerden. In Rotterdam is even eens een actiecomité opgericht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil de gisteren wel akkoord gaan met een voorstel van minister Bakker tot wijziging van de telegraaf- en telefoon- wet, maar zonder zich daarvoor te bin den aan de invoering van een centraal antennesysteem (CAS). Alvorens over het CAS beslissingen vallen, zal minis ter Bakker op verzoek van de Kamer eerst aan de Nozema vragen een con creet plan uit te werken over de tech nische uitvoering en de financiële en auteursrechtelijke aspecten van het CAS Daarna kan dit rapport besproken wor den met de bijzondere Tweede-Kamer commissie, die zich met deze zaak be zighoudt. „Hierdoor is de Kamer ervan verze kerd dat geen beslissingen over realise ring van het CAS genomen worden dan nadat de Kamer eerst gelegenheid heeft gehad daarover met mij te discussië ren", aldus minister Bakker. Hij zei de aarzelingen van de Kamer omtrent de invoering van het CAS te begrijpen. Toch stelde hij met grote nadruk, dat de mogelijkheden die een CAS biedt niet op even geschikte wijze langs an dere weg verkregen kunnen worden. Minister Bakker kon het intussen loch niet laten de voordelen van het CAS reeds breed uit te meten. Het CAS maakt een einde aan de antennewouden op de daken, leidt nationaal-economisch niet lot hogere kosten, garandeert een stabiele en voortreffelijke ontvangst kwaliteit en biedt aan een belangrijk deel van het Nederlandse volk een zeer verruimde keuze van tv- en fm-program- Goederentrein rijdt seiner dood UTRECHT (ANP) Omstreeks drie uur vannacht heeft een goederentrein, die van Rotterdam naar Utrecht onder weg was, bij Gouda twee personeelsle den \an het seinwezen aangereden, die daar op de spoorbaan aan het werk wa ren. De 41-jarige M. N. de Heer uit Den Haag overleed aan zijn verwondingen. Zijn stadgenoot, de 47-jaar oude H. A. te Lindert, liep lichte verwondingen op. Een derde Hagenaar, de 42-jarige J. P. Schroder, werd met zware blessures naar het ziekenhuis in Gouda vervoerd. De drie mannen waren werkzaam bij de sector het seinwezen van de Spoorwe gen in Den Haag. Ze waren vannacht bezig een wissel te revideren. Naar alle waarschijnlijkheid heeft het drietal de goederentrein te laat opgemerkt. De ge meentepolitie van Gouda is nog steeds met het onderzoek bezig. had gesteld zei minister Bakker, dat de investeringskosten van het CAS op 270 a 300 miljoen gulden worden geraamd voor 1,7 miljoen aansluitingen. Voor de gebruiker zullen de kosten van aanslui ting f 1,a f 1,50 per week bedragen. Het CAS zal zes tv-programma's zodanig doorgeven, dat zij op het normale tv- toestel zonder onderlinge storing kunnen worden ontvangen. Later zal dit aantal nog kunnen worden uitgebreid. Satellieten Aan de toepassing van satellieten voor directe overbrenging van tv-program ma's "kleven volgens de minister voorals nog ernstige bezwaren. Over 't bezwaar dat bij toepassing van 't CAS voors hands nog niet kan worden gedacht aan de kleinste dorpen en verspreide bebou wing zei de minister, dat zich bij elke oplossing „discriminatie" in een of an dere vorm zal voordoen. Net als bij telefonie, waterleiding en elektriciteit zal de ontwikkeling moeten gaan van dicht- naar dunbevolkte woongebieden. Akkoord op de Academie voor Podiumvorming DEN HAAG (ANP) De moeilijkheden tussen de eindexamenkandidaten van de Academie voor Podiumvorming in Den Haag en de leiding van deze beroepsopleiding, zijn opgelost. Het akkoord werd bereikt in overleg tussen bestuur, directie, docenten en leerlingen. De leerlingen hebben de lessen hei-vat, nadat aan hun gerechtvaardigde verlangens tegemoet is gekomen, aldus wordt in een gezamenlijk bericht meegedeeld. Bovendien hebben bestuur en directie van de academie toezeggingen gedaan om tot een herstructurering van de opleiding le komen. Zoals bekend zou dit jaar voor het eerst eindexamen worden gehouden aan de Academie voor Podiumvorming. De examenklas telde negen leerlingen, die half mei een staking afkondigden, omdat zij uilden overleggen met de directie en de docenten over de positie van de academie, die volgens hen een beroepsopleiding dient te geven met overeenkomstige exameneisen. De sta kende leerlingen betwijfelden, dat de academie geeft, wat zij volgens de leiding van het instituut wel geeft: een alge mene beroepsopleiding voor podium vorming met specialistische mogelijk heden voor toneel, cabaret, show, musical en televisie. LEO VROMAN, de schrijver van „Voor grond. achtergrond" zal vrijdag 13 juni met echtgenote Tineke en doch ters Gery en Peggy op Schiphol aan komen. Het gezin zal op zondag 15 juni de première van het stuk in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag bijwonen en een week in Nederland blijven. „Voorgrond, achtergrond" zal in boekvorm uitkomen bij Em. Querido Uitgeverij N.V. DJAJAPOERA (ANP) Reizigers i het gebied van Merauke hebben in de Wcstirianese hoofdstad Djajapoera mel ding gemaakt van plundering en brand stichting door Indonesische troepen, be nevens de arrestatie van dorpelingen. Drie weken geleden hadden troepen het dorp Dormena aan de baai van Tanah Merah omsingeld, en er vijf personen onder wie twee onderwijzers ge vangen genomen die ervan verdacht s den deel uit te maken van de voor afhankelijkheid strijdende volksbeweging (OPM). De troepen maakten jacht op OPM- leden die het pro-Indonesische lid van de regentschapsraad Petrus Jabausabra in april hadden ontvoerd, en zich schuil hielden in de bergen rond Dormena. Een dorpeling vertelde de ANP-correspondent dat tijdens de operatie een papoea doodgeschoten. Anderen zeiden dat hui zen waren geplunderd nadat kampongs door de bewoners waren verlaten. Voorts zouden militairen vrouwen hebben ge molesteerd en de boeken van een onder wijzer uit Dormena hebben verbrand Volgens welingelichte kringen hebben op de avond van de 7de april leden van de Moejoe-stam, afkomstig uit de heu vels bij Merauke, drie Indonesische mi litairen met bijlen en messen vermoord. Ze zouden daarmee wraak hebben ge nomen voor de intimidatie van de in woners van het dorp Boepoel door het Indonesische leger. Militairen hadden gedreigd de dorpsbewoners dood te schieten als ze niet bekenden zich anti-Indonesische politieke activiteit schuidig te hebben gemaakt. Er onstond paniek en een deel van de bevolking vluchtte. De militairen hadden ook hier huizen geplunderd en er enkele in brand gestoken. Twee weken geleden, zo wordt verder vernomen, hadden in Kelapa Lima, drie km van Merauke, de dorpelingen massaal en spontaan „nee" geroepen toen Indonesische ambtenaar hun na een toe spraak vroeg of ze wilden dat West- Irian bij Indonesië bleef. De bevolking van Boeti, aan de kust bij Merauke, had hetzelfde antwoord gegeven. Ontvluchte gedetineerden aangehouden ASSEN (ANP) De rijkspolitie Borger heeft gisteren vier van de xcs gevluchtte gedetineerden uit de open in richting Bosoord te Vledder gearresteerd. Bosoord is een inrichting voor ter be schikking van de regering gestelden. De vier gevluchte gedetineerden lagen te slapen in de berm van een weg In Bor ger. Het zestal was zondagavond gevlucht en had zich inmiddels schuldig gemaakt aan een inbraak in een sportkantine te Assen en aan joyriding in Zuidlaren. De vier gearresteerden zijn de 28-jarige H. v. uit Gorkum. de 28-jarige C. J. D. uit Amsterdam, de 24-jarige S. S. uit Pa- pendrecht en de 20-jarige W. K. uit As sendelft. De overige twee zijn nog voort vluchtig. Vier van de zes hebben zich in het verleden schuldig gemaakt aan ze denmisdrijven

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2