Rust noch duur Paus: tijd niet rijp voor toetreding Rome tot Wereldraad van Kerken TRAGISCHE DOOD VAN EENZAME OUDE VROUW Lurelei is niet dood Lurelei leeft OOK MET DE OGEN DICHT EEN VERRUKKELIJK FEEST mensen wat een mensen. -Seks-atlas voor Duitse scholieren Kritiek op vonnis S.J.'er Seghers voor Mauritshuis Kruisinga ziet weinig in mammoetwetten A Wet verkoop condooms door Kamer Na vijf jaar gevonden WOENSDAG 11 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 AMSTERDAM. Lurelei is niet dood, Lurelei leeft. De Amsterdamse cabaretgroep, die na een grandioze reeks vljjm- scherpe succesprogramma's en de half mislukte minimusical De Stunt in 1967 zacht en kalm overleed, is in het begin van dit jaar zonder veel tam tam in beeldbuisvermomming op aarde teruggekeerd. Ditmaal had hofschrüver Guus Vleugel zijn pijlen niet gedoopt in de vitriool, maar stelde hü zich tevreden met een recht toe recht aan schot in de amuse mentsroos. Het resultaat is inmiddels in enkele miljoenen Nederlandse en Belgische huiskamers bekend: „Rust noch duur", door de K.R.O. aanvankelijk bedoeld als een huis-, tuin- en keukenserie tussen het grote televisiewerk door, is een doorslaand sucoes geworden, dat inmiddels vergrijsde toppers van eigen bodem als „Pension Homméles", „Swiebertje" en „Ja zuster nee zuster" krachtig naar de kroon steekt. De kijkcijfers bewijzen het: na vier afleveringen staat „Rust noch duur" onbedreigd aan de top van het vaderlands televisie-amusement. De K.R.O. heeft dan ook haastig besloten om de lopende serie, die op maandag 16 juni wordt besloten, in het komend winterseizoen te vervolgen met een reeks van voorlopig zeven afleveringen. Voor Guus Vleugel betekent deze kolossale opdracht een nieuwe aanval op zijn lang gekoesterd bohémienbestaan. „Tot nog toe", zegt hij, „is het steeds gelukt, maar vraag me niet hoe. Ik had voor elke aflevering één maand en het is geen enkele keer voorgekomen, dat ik één dag, zelfs één uur over had. Toch is deze serie „Rust noch duur" voor mij een geweldige uitdaging. Voor het Jasperina met man Eric Herfst en rechts Guus Vleugel. In haar handen de l.p. van Rust noch duur, de t.v.-kraker. die nu ook zjjn draai heeft gevonden. pure cabaret was de laatste jaren steeds minder belangstelling, een begrijpelijke zaak overigens. Het echte cabaret staat of valt immers met het bijtende, brutaliserende karakter van de teksten. Maar als je op een gegeven moment dezelfde situaties op straat ontmoet, dan ga je nog niet eens tien gulden betalen om het in een zaaltje te kunnen zien. Sinds de taboes doorboord zijn is er voor het echte cabaretwerk geen reële markt meer. Die musical De Stunt is dan ook echt niet vanzelf uit de lucht komen vallen. Dat was twee jaar geleden gewoon een noodsprong, we moesten wat doen. In Amsterdam liep hij enorm, maar daarbuiten is hij als een baksteen gevallen. Toen begrepen we pas, hoeveel (mimositeit er nog is tussen steden als Rotterdam en Amsterdam. De Stunt was op en top een musical uit Mokum, met typisch Amsterdamse gein en Amsterdamse situaties. Maar hest verhaal op zich, de liedjes en de presentatie waren voor iedereen te pruimen. Dat dachten we tenminste in onze naïviteit. De levensgrote flop, die we gehaald hebben, heeft inmiddels het tegendeel bewezen". Verrukkelijk feest „Rust noch duur" heeft inmiddels ook zijn traditionele schellak echo gekregen, verpakt in èen kostelijke langspeelplaat, waarvan gisteren de eerste exemplaren door Philipsproducer Gerrit den Braber met gedempt feestgedruis zijn aangeboden. Daaruit blijkt, dat „Rust noch duur" ook met de ogen dicht een verrukkelijk feest is. De trefzekere teksten van Vleugel (met een handvol speldenprikken in de richting van bet Amsterdamse establishment, hij kan het nog niet helemaal laten) zijn door componist Joop Stokkermans sohijnbaar spelenderwijs tot gave cabaretliederen omgebouwd. En Jasperina de Jong, de ij zei-sterke vedette, die als Sweet Charity een puntgave netnylon met bijbehorend been voorzet, heeft er vervolgens meesterlijke cabaret juwelen van gemaakt, die springlevend en uitdagend uit de groeven springen. de plaat „Jasperina de Jong met liedjes uit de Lurelei televisieserie Rust noch Duur" bevat, is er niet één, die onder de maat blijft (wat een zege is na al die halfgare baksels, die de laatste jaren door de platenmaatschappijen op de markt zijn gebracht). Hoogtepunten noemen heeft dan ook weinig zin, tenzij u onze persoonlijke voorkeur wilt weten. Daar gaat-ie dan: een heerlijke meedreiner worden beslist „Welterusten groenteman", „Geketend en gekooid" en vooral „Zij liep onschuldig in de val", waarin Jasperina de Jong met dubbelgebeide zuidelijke tongval alle smartlappen in het bronsgroen eikehout terugdrijft. Daarnaast maken „Ik heb geen soul" en „Zo zenuwachtig" een beste kans om hoge ogen te gooien in de tóp-twintig. Maar datzelfde kan ook gezegd worden van „God zegene u mevrouw Vink", „Hoe hoort het eiigeftlijk", „Had een mens maar geen familie" en „Het Nederlandse leefklimaat". Om over „Klaar voor de volgende vraag", „Rust noch duur", „Charme" en „Happy end" maar te zwijgen. En dan heb je er toch weer dertien. Er zit dus niks anders op: gewoon kopen die plaat. Gebedsdienst vol eenvoud en Latijnse mis (Van onze speciale verslaggever Alfred van de Weijer) GENèVE Paus Paulus heeft gister middag de Wereldraad van Kerken laten weten dat, z.i., de tijd niet rijp is voor toetreding van de Katholieke Kerk tot de Wereldraad. „Eerlijk gezegd lijkt deze kwestie niet rijp genoeg, om nu al afdoende te beantwoorden. De \\eg zal lang en moeilijk zijn. Maar dat verhin dert ons niet u te verzekeren van onze grote bewondering en onze diepe gene genheid. Beiden blijven wij zoeken vol hoop en herderlijk realisme naar de een heid die Christus gewild heeft". Tevoren had de Paus zichzelf voorge steld: „Onze naam is Pieter. Wij zijn ervan overtuigd dat de Heer ons in dienst van de eenheid heeft gesteld. En onze andere naam Paulus geeft voldoende aan op welke doeleinden wij ons apostolaat willen richten". De Paus zag in zijn ont moeting met de Wereldraad een duide lijk teken van de christelijke broeder schap die tussen alle gedoopten bestaat. De eenheid is echter verre van volmaakt. „Dit houdt ons nederig en vol spijt. Maar deze gevoelens verontrusten ons niet en maken ons geweten zuiverder dan ooit". Indrukwekkend in haar eenvoud was de gebedsdienst, die volgde. Nadat de voorzitter van het centrale comité, van de Wereldraad, M. Thomas, een gebed had uitgesproken, las kardinaal Wille- brands uit het Johannesevangelie een passage voor, waarin Christus zichzelf vergelijkt met de wijnstok en zijn volge lingen met de ranken. Daarop volgde een BONN (A.P.). Als de 13 jaar oude Duitse scholier dit najaar naar school gaat, bestaat de kans dat de onderwijzer hem een spiksplinternieuw boek over handigt met een kleurige abstracte af beelding van de baarmoeder op de om slag. En als hij begint te bladeren door de 48 rijk geïllustreerde pagina's, zal hij zeer vrijmoedige bijzonderheden kunnen lezen over de geboorte, de menstruatie en geslachtsziekten. Er staat ook een opsomming in van veilige methoden voor geboortenbeperking. Hij zal grote foto's zien van de bevruchting en op pagina 18 kan hij lezen over het geslachtsverkeer tussen man en vrouw met inbegrip van enige technieken voor groter genot, die misschien zelfs zijn vader de wenkbrau wen zullen doen fronzen. Frau Kaeta Strobel, de minister voor Openbare Gezondheidszorg, heeft giste ren de „Seks Atlas" gepresenteerd. Zij zei dat het het meest progressieve seks- leerboek in Europa is. Als groot voor deel noemde mevrouw Strobel (62) dat het boek „de noodzakelijke feiten en derhalve de essentiële basis biedt voor «en dialoog tussen jonge mensen en hun onderwijzers en ouders". Het boek is in eenvoudige, korte zinnen geschreven, iets wat zelden gebeurt in Duitse leerboeken. LEIDEN (ANP) „De ongehoorde bestraffing van een lid van S.J., name lijk drie maanden gevangenisstraf en ontzetting uit het kiesrecht, toont aan, dat in dit geval de rechter zich heeft laten inschakelen in een-hetze tegen de I S.J. en andere zogeheten destructieve I elementen", aldus luidt een verklaring van het bestuur van de N.S.R. en be sturen van enkele studentengrondraden, w.o. ASVA, USF en ATSO. „Sedert de naoorlogse bijzondere rechtspleging is geen ontzetting uit het kiesrecht meer uitgesproken: het S.J.- lid is een straf opgelegd, die tot op he den enkel is toegepast op collaborateurs bij het nazi-bewind. De rechterlijke macht die onder het mom van objectivi teit en neutraliteit dergelijke, wel dege lijk politieke vonnissen produceert zoals ook bij de Maagdenhuisprocessen is te vrezen is toe aan een grondige kritiek", aldus de verklaring verder. Ook de afdeling Amsterdam van de P.v.dA„ de Socialistische Jeugd Lim burg, gewest Limburg van de PSP, ge west Limburg van de P.v.d.A., 't dage lijks bestuur van de F.J.G. Limburg, Kri tische Universiteit Limburg, de heer Waltmans, gewestelijke voorzitter P.P.R., en de heer Van Litsenburg, lid hoofdbestuur D '66 protesteren in een uitgegeven verklaring scherp tegen het De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een gokje gewcaga. Het ging om het spel Roulex, dat verleden jaar door de politie in beslag werd genomen. Na het gokje was de officier van justitie van mening, dat het hier niet om een behendigheidsspel ging, maar om een gokspel. Bouiv zwembaden in steeds sneller tempo (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid wil niet ingaan op de suggestie van de Eerste Kamer om een algemene wet op de hygiëne tot stand te brengen. Hij acht het beter om telkens als de nood zaak zich aandient en de inzichten in een bepaalde problematiek zijn gerijpt, wet telijke regelingen voor de deelgebieden van de milieuhygiëne te ontwerpen. Als men meteen streeft naar een het gehele terrein bestrijkende wettelijke regeling, kan het zijn dat het ontbreken van vol doende inzicht op het ene deelgebied be lemmerend werkt op de totstandkoming van een regeling op een deelgebied, dat veel dringender om een wettelijke voor ziening vraagt. Zo schijft hij in de memorie van ant woord op opmerkingen vanuit de Senaat betreffende het wetsontwerp „Hygiëne en veiligheid zweminrichtingen". „Het creëren van de hier bedoelde grote mam moetwetten voor grote gebieden van öVerHeiclszórg heeft niet alleen positieve aspecten. Het tegendeel is in het buiten land dikwijls het geval gebleken. Wetge ving in dit type veelomvattende wet ten kan vaak onvoldoende op de belan gen van een specifiek deelgebied zijn ge richt", aldus de staatssecretaris. Hij herinnert eraan, dat al regelingen zijn getroffen of in de maak zijn inzake de hygiëne op de kampeerplaatsen, inzake de luchtverontreiniging en veront reiniging oppervlaktewater. Dr. Krui singa gaat na of een centrale wettelijke regeling wenselijk is op het gebied van (ADVERTENTIE) HOOFDPIJN? Weg pijn... fijn! -v^r Want WITTE KRUIS helpt 1(en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. De Paus heeft tijdens zijn bezoek aan Genève een ontmoeting gehad met keizer Hatte Selassie van Ethiopië, die aanwezig was op de jubileum bijeenkomst van het Internaitionale Vakverbond. litanie die werd voorgebeden door me tropoliet Meliton van Chalcedon en het gebed van Paus Johannes. Voorts bad de hele vergadering, ieder in zijn eigen taal, het Onze Vader. De Paus begaf zich vervolgens direct naar het Pare de la Grange waar min stens honderduizend mensen hem op wachtten voor de viering van de plech tige eucharistie in de open lucht. De mis werd, afgezien van enkele gezangen en gebeden, geheel in het Latijn ge vierd. Met de steun van een koor in de rug zong de hele menigte de bekende melodiëen van kyrie, gloria, credo en sanctus mee. De Paus hield een korte toespraak over het thema: „Zalig de vreedzamen, want zij zullen kinderen van God worden genoemd". De dienst had een uitgesproken rooms- katholiek en geen oecumenisch karakter. Gelukkig was het een echte gebedsdienst, die ook de aanwezige niet-katholieken kan hebben aangesproken. Want dat ve len met argusogen naar deze eucharis tieviering, die door de Heidelbergse ka- techismus een paapse afgoderij wordt genoemd, hebben staan kijken, daaraan hoeft men in Genève anno 1969 niet te twijfelen. De sfeer wordt bovendien getekend door enkele voorvallen eerder in de mid dag. Enkele aanhangers van de Noord- ierse dominee Ian Paisly posten bij de Ingang van het centrum van de Wereld raad, behangen met spreuken. „De Paus is de anti-Christ", en „Geen vrede met Rome" stond er te lezen, afgewisseld met „De Kerk van Rome is een mees terwerk van de satan" en „Geen capi tulatie voor het papisme". De heren wer den ruimschoots voor de aankomst van de Paus naar de achtergrond gediri- Na afloop van de eucharistieviering vertrok de Paus weer naar Rome, waar hij gisteravond tegen elf uur aankwam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het voorstel van minister Polak (Justitie) voor een nieuwe regeling van de verkoop van anti-con- ceptionele middelen (niet dc pil betref fende) haalt vandaag in de Tweede Ka mer de eindstreep. Dit wetsontwerp wil het verbod tot het verstrekken van deze middelen aan minderjarigen geheel schrappen. Wel wordt het de gemeenten mogelUk gemaakt om de verkoop en verstrekking van anti-conceptionele middelen buiten voor het publiek toe gankelijke besloten ruimten te ver bieden of onder beperkingen te regelen. In de gisteren gehouden tweede ronde van het debat over deze materie bleek, dat minister Polak twee ingediende amendementen van respectievelijk de PSP-er Wiebenga en de WD-er Geert- sema aan de Kamer ontraden. Het amen dement Wiebenga wil iedere mogelijk heid tot belemmeringen via gemeente lijke verordeningen uitsliten. Het amendement Geertsema wil de ge meenten alleen toestaan om de verkoop op bepaalde plaatsen te verbieden, mits dit geen besloten ruimten betreft. Geen bezwaar had minister Polak tegen het amendement van mej. Haars (CHU) en de heer De Vreeze (KVP), dat een ver beterde tekst bevat van hetgeen het wetsontwerp reeds bepaalt. Tenslotte was er een kansloze motie van de heer Boer- tien (AR), dat de vervaardiging en af levering van anti-conceptionele midde len aan een vergunningenstelsel wil onderwerpen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In de Franse kranten die vol staan met nieuws over de verkie zingen dat het publiek zo langzamer hand begint te vervelen, heeft Marie- Louise zonder het te weten voor wat afleiding gezorgd. Deze arme vrouw, in haar jeugd elegant en heel goed bij haar verstand, is op haar 65ste jaar op treurige manier aan haar eind ge komen. Vorige week vrijdag vond men haar dood op haar bed met haar eigen handig geschreven testament naast zich. Het lichaam was ene mummie geworden, want al i n februari 1964 heeft zij het tijdelijke met het eeuwi ge verwisseld. Van een overleden zuster had zij ;en villa geërfd in Sainte.-Pazanna, on geveer 35 kilometer van Nantes. Iede reen in het dorp dacht dat zij in Pa rijs woonde, want in haar villa zag men haar maar zelden. En als zij er was, bedelde zij bij de buren om een paar korsten droog brood en in de b sen sprokkelde zij wat hout om de ka chel aan te maken. Het Ministerie van Financiën in Parijs had haar verschei dene brieven geschreven om haar aan te manen successierechten te betalen, maar al die brieven bleven onbeant woord. De burgemeester van het dorp had een paar maal geprobeerd toe gang tot de villa te krijgen, maar dat Vloek op geërfde villa werd hem geweigerd door de prefec tuur en toen hij er kwam met een ach ternicht, bleek het slot van de villa volkomen te zijn verroest. Vrijdag probeerde hij het opnieuw. Ditmaal in gezelschap van 'n gendar me en van zijn plaatsvervanger op 't stadhuis. De deur was aan de bin nenkant gesloten, zodat men een ruit moest inslaan om binnen te komen. Op het bed van epn der vier kamers op de eerste verdieping vond de bur gemeester het stoffelijk overschot van Marie-Louise, dat verdroogd was tot mummie. Al die jaren hadden twee ramen te gen elkaar open gestaan, zodat het li chaam ook al door de ijzige kou van de winter van 1964 nog vrij goed ge conserveerd was. Marie-Louise droeg een zwarte man tel dichtgeknoopt met veiligheidsspel den, vijf truien, de linkerschoen zat aan de rechter voet en de rechter schoen aan de linker voet, om het hoofd was een shawl gebonden, ter wijl de keel dichtgesnoerd was met 'n gordijnkoord, wat op zelfmoord wijst. Naast hel bed lag op een tafeltje het door Marie-Louise zelf geschreven testament, waarin zij haar villa, een stuk bijbehorend grond en al haar geld vermaakte aan een vrouwenklooster in Parijs. Het geld bestond uit een spaar- bankboeje met 12.0000 franc, aandelen ter waaide van 7000 franc en baar geld van 5000 franc. Uit een gevonden spoorkaartje bleek dat Marie-Louise in februari 1964 de trein had genomen van Parijs naar Sainte-Pazanne. In een brief aan e^n achternicht stond te lezen dat Marie-Louise haar had voor gesteld bij haar in huis te komen wo nen, maar de achternicht had laten weten op dat verzoek niet te kunnen ingaan, omdat zij zelf vier kinderen en een gebrekkige moeder had te ver zorgen. De achternicht had haar aan geraden. onderdak te zoeken in het te huis van ouden van dagen, beheerd door Parijse religieuzen. Maar ook dat advies had Marie-Louise naast zich neergelegd. Van eenzaamheid is zij gestorven en in een vlaag van depressie moet zij een eind hebben gemaakt aan haar leven. Dorpelingen geloven dat laatste niet, omdat Marie-Louise een over tuigd katholieke vrouw was. Zij me- hen, dat op de villa een vloek rust en als zij het sombere huis moeten pas seren. lopen zij over de middenweg en mijden zelfs het trottoir. het wegwerpen van afval. Vele ge meenten hebben dit wegwerpen al straf baar gesteld. De moeilijkheid is echter, dat zo'n verbod weinig effect heeft, om dat men overtreding ervan niet eenvou dig k^p opsporen. Voorts is een algeme ne maatregel van bestuur in voorberei ding, waarin wordt bepaald aan welke voorwaarden inrichtingen moeten vol doen, waarin het beroep van fysiothera peut wordt uitgeoefend. Hieronder valt het merendeel van de massageinstitu ten. Zwembaden Over de zwembaden deelt dr. Kruisin ga mee, dat privé-zwembaden niet onder de wet zullen vallen, wel echter zwem baden bij hotels en zweminrichtingen, die alleen openstaan voor leden van ver enigingen of personeelsleden van bedrij ven. De staatssecreataris heeft in zijn uiteenzetting ook aangegeven, aan welke normen zwemwater moet voldoen tenein de de gezondheid en veiligheid van de zwemmers zo goed mogelijk te waarbor gen, welke constructie-eisen aan baden moeten worden gesteld en hoe het be heer dient te zijn (onder meer niet te veel zwemmers). De memorie van antwoord maakt mel ding van het bestaan van 631 zwemin richtingen (waarvan 528 openluchtba- den) per september 1968. Toen waren tevens 104 inrichtingen in uitvoering (waarvan 44 openluchtbaden). De toe name in de laatste jaren is aanmerke lijk en gaat steeds sneller. Tenslotte heeft de bewindsman nog aangekondigd, dat hij bij algemene maatregel van be stuur zal bepalen, dat bepaalde perso neelsleden van een zwembad in het bezit moeten zijn van een EHBO-diploma. Zestien maanden in hoger beroep geëist voor mensensmokkel AMSTERDAM (ANP) Tegen de 37-jarige kelner Jan G. H. uit dc hoofd stad heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren in hoger beroep wegens uitlokking tot ver duistering van paspoorten een jaar en vier maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest geëist. Voor zijn aandeel in het met behulp van verduisterde Nederlandse paspoor ten smokkelen van mensen uit landen uit Oost-Europa naar het westen had de rechtbank H. veroordeeld tot acht maanden waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. De offi cier van justitie, die ook de nu door de procureur-generaal geëiste straf had ge vorderd, was in hoger beroep gegaan. Het bekendste geval, waarbij jonge mensen tegen een hun in het vooruit zicht gesteld bedrag van 750 gulden hun paspoorten hadden afgestaan, was dat van de twee Amsterdamse jongens Ruud Sternau en Lood van Bennekom. Zij werden in april 1968 in Oost-Berlijn ge pakt en veroordeeld tot twee' jaar en negen maanden en in maart en april j.l voor hun gehele straf om was in vrijheid gesteld.—

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11