„DE BLANKE SLAVIN" It Achter de schermen van wordt driftig gecijferd „SELF MADE- PRODUCENT GIJS VERSLUYS ZIET MOGELIJKHEDEN VOOR CO-PRODUCTIES Als Cinetone maar een kleuren laboratorium had... ZATERDAG 7 JUNI 1969 Rijk de Gooyer, die de particulier detective de fiimacademie (Van onze filnvredactie) „Nederland zou een zeer aantrekkelijke partner in co-produkties met andere landen zün, mits Cinetone over een eigen kleurenlaboratorium kon beschikken. Nu gaat te vee! tyd soms wel vyf dagen en geld aan telegrammen verloren, omdat het materiaal in het buitenland moet worden ontwikkeld en afge drukt". Deze woorden tekenen wij op uit de mond van Gys Versluys, met zijn 32 jaren niet alleen een van onze jongste filmproducenten, maar tevens een, die zich rustig „selfmade" kan noemen. In 1962 brak hij zyn driejarige studie economie af, bang als hü was op een duf kantoor te belanden. Hü schreef in produktie en handelsexploitatie van het foldertje vermeld. Er bleek die de speelt in René Daalders „De blanke slavin". echter geen docent voor dit vak te zün. Gijs zette echter door en na als produ cent te zijn opgetreden voor Adriaan Detvoorsts „Paranoia" in 1967 in Berlijn met succes vertoond, waarna nog een tweetal korte films „om in de running te blijven" is hij nu de grote man achter de schermen van de Nieuwe Nederlandse speelfilm van René Daalder, „De blanke slavin". „Bij „Paranoia" stapte ik erin om Adriaan en omdat ik vertrouwen had in de roman van Hermans, die zelf aan het script zou meewerken", vertelt Versluys in de ruime kantine van Cinetone. „Maar „De blanke slavin" is de eerste produktie waar ik ook aan de wieg stond". „Ik ben naar René Daalder gestapt omdat ik wist dat hij een heleboel scripts en ideeën voor nieuwe films had. Eén was er kant en klaar voor verfilming, maar het leek ons op dat moment niet zo geschikt. En zo kwa men we tot het verhaal van „De blanke slavin", waarover ik eigenlijk niet meer zou willen loslaten op dit moment dan dat het een heel ongewoon gegeven is". Methodisch Versluys is zeer methodisch te werk gegaan. Na het verhaal kwam het draaiboek en naar aanleiding daarvan werd het budget bepaald. Vervolgens werd met de cijfers in de hand eerst de buitenlandse financiering geregeld. „Een Nederlandse film kan nu een maal niet zonder het buitenland uit de kosten komen", zegt Versluys, die meteen eraan toevoegt, dat van dat eerste budget niet veel meer klopt. Hij laat stapels tabellen zien, telkens weer met nieuwe berekeningen. „Ik bewaar ze allemaal, je leert van de fouten die je maakt". Na de financiële voorbereidingen ook in eigen land kwam de organi satorische voorbereiding. Allereerst moest, een rolbezetting worden gezocht met acteurs en actrices, die zich allen in dezelfde periode konden vrijmaken. Het aantal draaidagen werd uitge rekend en de uiterste datum waarop de decors klaar moesten zijn, terwijl Regisseur René Daalder en Günther Ungeheuer (op de achtergrond) tijdens buitenopnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm de cameramensen vast hun lenzen gingen uitzoeken. Wat de rolbezetting betreftc Andrea Domburg, die al onder René Daalder had opgetreden in de korte film „Lichaam en ziel", was de aangewezen actrice om Loudy te spelen. „Günther Unge heuer had René op de Duitse televisie gezien en hij moest en zou hem voor zijn film hebben", herinnert Versluys zich. „We reisden naar Hamburg waar we hem nog eens in de rol van Macky Messer zagen in de Drei Groschen- Oper. Hij zei onmiddellijk ja. Rijk de Gooyer, die de particulier detective speelt, was met zijn UFA-filmschule- ervaring geen punt, maar voor de rol van Mariene hebben we half Europa afgezocht naar een blond meisje. Toen we een foto van Karin Feddersen zagen, was de zaak voor René beslist. Ze kon gelukkig". Demonstratie Inmiddels is een enthousiaste René Daalder de kantine binnengestapt. „Günther is geweldig in die scene met de beide meisjes op het terras", zegt hij en doet meteen op de vloer voor hoe Günther zich bij de ochtendgym nastiek op de handen opdrukte. Even later komt de Nederlandse Vicka Borg binnen. De opnamen zijn wat uitge lopen en zij heeft haar lunch gemist. Er is alleen nog een broodje kaas over. Günther Ungeheuer, een goed geconser veerde veertiger, heeft het beter ge regeld. Hij zit bij de grimeur zeg nooit kapper met een schaal hard gekookte eieren voor zich, die hij vol gens eigen recept met olie en azijn en een snufje peper verorbert. Bij zijn make-up staat op het dagelijkse call- sheet de aantekening „zweet". De gym nastische oefeningen onder de gloeiend hete lampen hebben daar echter al langs natuurlijke weg voor gezorgd. Aan de wand foto's van de sterren uit de film o.m. van Günther met een bepleisterd gezicht. „Dat moet wel", is het verklarend commentaar, „stel je voor dat de pleister bij een volgende opname te hoog, te laag of aan de verkeerde kant van zijn gezicht zit". Op de set zelf het interieur van dige lieden slopen de terrasmuur om een jachtslot is het nu rustig. Men een betere inkijk te krijgen. Het decor is bezig met het uitlichten van de waaraan drie w^ken werd getim- volgende opname en het repeteren merd en dat zelfs een plafond bevat voor het inrijden van de caniefa. Han-'fs waarschijnlijk duurde ooit~in Cinetone vervaardigd. „Het is waar schijnlijk ook de duurste film ooit dooi Nederland gemaakt", glimlacht Gijs Versluys, op de hoogte van alle cijfers, geheimzinnig. Geen sexfilm In „De Oosterling", zo n typisch Am sterdams etablissement waar, om de consumptie te verhogen, meer sta- dan zitruimte is, treffen we later Karin Feddersen, die op deze draaidag wat eerder vrij had. De lange, slanke blon dine is eigenlijk fotomodel „je ver dient er meer mee" maar speelde ook kleinere rollen in Matt Helms „The Ambushers" en met Katherine Hep burn en Danny Kaye in „The mad woman of Chaillot". Ze vindt zichzelf meer een type dan een echte actrice, maar ze zou nooit in een sexfilm willen optreden. „Dat kan je alleen maar doen als je aan de top staat. Al die andere meisjes zijn nooit verder ge komen dan 3000 Mark per film". Wel heeft ze plezier over het feit, dat zij een filmrol niet kreeg naast Brigitte Bardot, omdat B.B. dan dreigde uit de film weg te lopen. Het wordt voller in „De Oosterling" en plotseling ontdekken we vlak achter ons René Daalder, die in gezelschap van Günther Ungeheuer is binnenge komen om nog wat frisdranken voor de avond in te slaan. Beiden blijken best te spreken over de vorderingen die die dag zijn gemaakt en de anders zo weinig spraakzame Daalder: „Wat moet ik met mijn 25 jaar zeggen? Dat ik nu een meesterwerk ga maken. Je zult het wel zien", onthult meer over zijn film dan hij ooit daarvoor heeft gedaan. In een hoekje staat een man tegen de muur geleund ijverig te tekenen. Het is Daalders zwager, die het druk con verserende gezelschap in karikaturen vereeuwigd. OTTO MILO Gespannen sfeer De blanke slavin". V.l.p.r. Andrea Dom burg, Karin Feddersen, Rijk de Gooyer en Vicka Borg. Karin Feddersen type dan actrice

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13