Vflï, mek! SCHIJNWERELD OP ANTILLEN IS ONDER HET PLIN VERDWENEN Hoe laat is het? Kijkon uw Prisma horloge! Kies uit de volledige Prisma kollektie! geef PL O Bollen vinden hun weg naar Amerika Beroep Brezjnev om eenheid te bewaren BESTUUR OP DRIE LAGEN NOODZAAK Financiën moeten op helling Overleg over militaire oefenterreinen Betrapt in Turks bad' Werknemers moeten commissarissen kunnen aanwijzen Conclusie van Groep van 18 Nederland kan vraag moe aan Wie zeier ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? VRIJDAG 6 JUNI 1969 DE T.ETDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG De 250.000 bewoners van de Nederlandse Antillen wachten. Na de 24-uursopstand van vorige week op een nieuwe regering en 'n nieuwe volksveregenwoordiging. Zij moeten po litieke en sociaal-economische hervor mingen, zo men wil een politieke en sociale revolutie, inluiden. Dit is het gevolg van 'n woede-uitbarsting die de Antillen tot in 't diepst van het hart geraakt heeft. Wat 15 jaar statuut, 15 jaar Antilliaanse democratie en parle mentaire reizen vice-versa niet hebben kunnen bereiken, deden enkele duizen den Antilliaanse werknemers in één etmaal; de wereld van zes tropische eilanden op zijn kop zetten. De uitbarsting op Curasao kwam on verwachts zei men. Zoiets zeiden ook verschillende Nederlandse parlementa riërs. Een merkwaardiger opmerking heeft men zelden gehoord want in de merkwaardiger opmerking) want in de vijftien jaren dat 't koninkrijksstatuut bestaat hebben deze parlementariërs jaarlijks met uitgebreide delegaties de Antillen bezocht. Gebruind en opgewekt thuis komend schreven ze hun rapport, dat vol bemoedigende schouderklopjes stond. Rapporten over de gebrekkige werking van de Antilliaanse democratie, over de familiebanden in de politiek, in het organisatie- en zakenleven. Over de grote sociale tegenstellingen is in de af gelopen vijftien jaar nog nooit iets in 't openbaar verschenen. Vijftien jaar geleden het konink rijksstatuut was nog maar pas onder tekend waarschuwden verschillende Antillianen al; „Het is prachtig en mens lievend, dat Nederland zo goed wil zor gen voor de achtergebleven gebieden, maar op eigen terrein kan en moet het nog veel meer presteren". Toeristen Dezelfde tijd wees men er op Curacao al op, dat de tegenstellingen tussen de verschillende bevolkingsgroepen sterk zijn, tegenstellingen waarvoor tal van oorzaken aan te wijzen zijn: „Vooral het gebrek aan goede vakorganisaties gaat zich nu al wreken", aldus enke le bekende Antillianen in 1955. Toen ook wees men ons op het toenemende aan tal toeristen, dat de Antillen bezocht: „Het levert een nieuwe bron van in komsten op, maar wij moeten ons ter dege realiseren dat een groot deel van onze mensen wakker zal worden. Dat zal een aantal veranderingen nood zakelijk maken". De zes eilanden van de Nederlandse Antillen zijn ieder in hun eigen soort boeiend. Een tropisch klimaat; een on gekend mooie plantengroei; op de mees te eilanden prachtige standen. Ideaal voor de rijke toerist, die de laatste ja ren bovendien kan kiezen uit luxe-ho tels met roulettes, uit fraaie bungelows op Aruba en Bonaire onder meer ge bouwd door de Portoricaans-Ameri- kaanse zanger Henry Belafonte. Dit alles dan wel voor de rijke toerist. Vliegtui gen vol Amerikanen komen op de ca sino's op Curacao en Aruba af, sedert het Cubaanse Havana vast in handen, is van Fidel Castro en zijn getrouwen. Het geld stroomt binnen in de casino's en in de vele winkels. Maar daarmee bouwt men geen een heid op integendeel: wanneer van de ene kant veel geld in banden komt van 'n bovenlaag zakenlieden-politici en van de andere kant de hoofdbron van het bestaan voor de „gewone" Antilliaan opdroogt, dan liggen de tegenstellingen al voor het grijpen. Sedert jaar en dag was de Shell de al lerbelangrijkste werkgever. Het aantal werknemers was rond de vijftiger ja ren uitgegroeid tot 27.000: Antillianen, Surinamers. Portoricanen, bewoners van de Engelstalige eilanden in het Caraï- bisch gebied. Nadien is de situatie zeer snel veranderd, toen Shell in die jaren begon te automatiseren. Als gevolg daarvan liep het aantal werknemers sterk terug: van 15.000 naar 5.000. Van de 10.000 vertrekkende werknemers wa ren er ruim 1400 van de Antilliaanse ei landen zelf afkomstig. Geteld bij het toch al te hoog percentage werklozen, bracht dit vele problemen met zich mee. Vooral omdat de sociale voorzieningen in dit rijkdeel zeer gebrekkig zijn. Een behoorlijke werkloosheidsvoorziening is er niet eens. Dit werkt sterk door, om dat een kostwinner op de Antillen dik wijls voor een hele familie moet zor- Opstand zonder oplossing: een vracht auto wordt geplunderd tijdens de ongeregeldheden in Willemstad. En juist hier liggen de voornaamste conflicten. De welvaart neemt wat toe, vooral als gevolg van het toerisme, daar naast blijft het werkloosheidscijfer te hoog, omdat het uitermate moeilijk is nieuwe werkgelegenheid te scheppen. De grondstoffen moeten van grote af stand aangevoerd worden en omgekeerd vragen de eindprodukten hoge trans portkosten. Wanneer dan een betrekkelijk kleine groep de meeste baat heeft bij het toerisme en de sociale voorzieningen voor ander groepen gebrekkig blijven groeien het onbehagen en de ontevre denheid razend snel. Vooral ook omdat de politieke sfeer voor velen bijzonder onbehagelijk is. Jarenlang hebben de Nationale Volks partij en de Democratische Partij een strijd op leven en dood geleverd om de politieke macht. Ieder met wisselend succes. De N.V.P. vond vooral zijn aan hang onder de zogenaamde donkere An tillianen. De D.P. vooral onder de lich tere landskinderen. Sedert de D.P. aan de macht is, veranderde dit beeld, on der druk van de gehele politieke en so ciale sfeer. Werknemers, die hun plaats in de samenleving wilden behouden werden lid van de Democratische Partij, die geleid en gesteund wordt door kapi taalkrachtige zakenlieden-politici. Communistische conferentie geopend MOSKOU (D.P.A.). Met een oproep tot eenheid van de communistische be weging heeft de Russische partijleider Leonid Brezjnev in de Russische hoofd stad de aangekondigde communistische wereldconferentie geopend. In een zaal van het Kremlin waren vertegenwoor digers van 75 partijen bijeen. lijk eind vorig jaar gehouden zijn, maar moest wegens de negatieve reacties van verscheidene communistische partijen op de interventie in Tsjecho-Slowakije verschoven worden. In zijn korte openingsrede legde Brezjnev de nadruk op de „positieve betekenis" van de grondige voorberei ding en verzekerde hij, dat zij elke deel nemende partij een diep inzicht ge schonken had in de huidige problemen van de communistische beweging, alsook een „coördinatie van de standpunten tegenover de actuele principiële kwesties van de strijd tegen het imperialisme" mogelijk had gemaakt. Van welingelichte zijde in Moskou wordt vernomen, dat de conferentie ver moedelijk tien dagen of iets langer zal De gedelegeerden hebben een in ver scheidene voorbereidende bijeenkomsten uitgewerkt basisdocument voor zich. Dit ontwerp wordt door het merendeel van de in Moskou vertegenwoordigde par tijen onderschreven. Maar enkele par tijen, waaronder de Roemeense en Ita liaanse, zouden tegen verscheidene pas sages bezwaren hebben opgeworpen. Na de opening werden allereerst procedure kwesties aan de orde gesteld. Volgens een mededeling van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben op de eerste dag van de confe rentie zes afgevaardigden het woord ge voerd over het basisdocument, te weten de afgevaardigden van Venezuela, Fin land, Libanon, Haiti, Jordanië en Ecua- Tot voorzitter van de eerste vergade ring werd de leider van de Australische delegatie, Laurie Aarons, gekozen. Op voorstel van Aarons zijn een conferentie- secretariaat en een redactiecommissie gevormd, die tot taak hebben de dage lijkse communiqués over de bijeenkom sten uit te geven. (ADVERTENTIE) doublé dameshorloge, sportief model 89,- (doublé dameshorloges reeds vanaf 64,-) gouden dameshorloge 165,- (gouden dameshorloges reeds vanaf 189,-) (in diverse uitvoeringen) DEN HAAG (A.N.P.). Noodzakelijk is een geïntegreerd bestuur op de drie bestuurslagen. Lokaal bestuur is „ver fijning" van op hoger niveau uiter aard in volledig samenspel bepaalde doeleinden. Ook de centrale en de pro vinciale overheid moeten van een andere benaderingswijze worden doordrongen. Dit hield in het Nederlands Congres gebouw, mr. L. A van Splunder, burge meester van Hardenberg, op de tweede dag van het congres „Geld voor de toe komst" van de vereniging van Nederland se gemeenten, de deelnemers voor. Hij concludeerde, dat voor de toekomst in ieder geval geldt, dat alle politici en be stuurders, die op de verschillende lagen opereren, echt coöperatief bezig zullen moeten blijven om de mens een optimale ruimte en een optimale vrijheid te geven. Over de bestaande financiële verhou ding rijk-gemeente sprekend, meende mr. MINISTER SCHUT Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting co Ruimtelijk* Ordening) voert met de besturen van negen ge meenten overleg over de aanleg van mi litaire oefenterreinen. Als het overleg met deze gemeenten en de belangheb bende provincies afgerond zijn, zal de minister zo gauw mogelijk de toegezeg de nota aan de Tweede Kamer over de uitbreiding van militaire oefenterreinen toezenden;. Op vragen van de socialist Wierenga :i minister Schut in de Tweede Kamer, dat de beslissing inzake de oefenterrei nen de uitgangspunten van de tweede nota Ruimtelijke Ordening niet zal aan tasten. Overleg vooraf met de Tweede Kamer achtte de minister niet nodig. Er zullen vier grote oefenterreinen worden aangelegd. Een ervan zal waarschijnlijk in en bij het Kuinderbos in de Noord- Oostpolder komen te liggen, maar de beslissing daarover is in de nota aan de Tweede Kamer te lezen. De Harskamp wordt tot regionaal oefenterrein be stemd. Het oefenterrein bij Oirschot wordt uitgebreid en krijgt een regio naal karakter. Zoveel mogelijk wordt geprobeerd de militaire oefenterreinen op slechte landbouwgronden in te rich ten en de recreatiegronden te sparen. Maar het is niet mogelijk, aldus minis ter Sehut, uitsluitend ■Ij"iTtn tandboM*» gronden Is gebmlkw* Van Splunder. dat de:ze op de helling moet. Het principe „wie kosten veroor zaakt betaalt" vond hij nog niet zo gek. Confrontatie van de burger met de reële kosten van de voorzieningen, die hij wenst, kan in veel gevallen heilzaam werken. Men moet ook financieel weten wat men Dat behoeften om bevrediging vragen doet. aldus spreker. betekent, dat de vraag naar de juiste ver deling van de toeneming van liet natio naal inkomen over de bestedingscatego rieën consumptie, investeringen, overheid en hulpverlening buitenland, een steeds klemmender karakter krijgt. De vraag stukken, die hier liggen, aldus mr. Van Splunder. kunnen niet alleen door het lokale bestuur worden opgelost. Hier ligt naar zijn mening ook een uitdaging voor de politieke partijen. ISTANBOEL (AFP) Onder de deelnemers aan het tweeëntwintigste congres van de internationale kamer van koophandel in Istanboel is enige opschudding ontstaantoen twee plaatselijke bladen foto's publiceerden waarop men de i'rouwen van Ameri kaanse, Zuidafrikaanse en Scandinavische gedelegeerden in evakostuum bijeen zag n een Turks bad. Het bleek dat een ndiscrete fotografe kans had gezien het badhuis binnen te dringen, waar de dames uitrustten van de vermoeienissen. De secretaris-generaal van de IKK heeft een schriftelijk protest gestuurd aan de voorzitter van de Turkse dele gatie, terivijl het parket van Istanboel een actie tegen de betrokken bladen is begonnen wegens „het publiceren van onfatsoenlijke foto's". Opstand loste geen enkel probleem op worden vooral ook door aanwijsbare invloed van de strijdbare Amerikaanse negerorganisatie „Black Power". I Een lid van deze groep, werd vorige week als ongewenste vreemdeling uitgèwe-, zen. Er is een groot Winstpunt. De schijnwereld van rust en orde is ver dwenen. Diep geschokt ook door eigen falen veegt officieel Curagao nu de puinhopen bij elkaar. Op basis van een totaal nieuw overleg vooral met de vakbonden en het jonge intel- (ADVERTENTIE) lect reële wereld opgebouwd worden. Maar dan niet op basis van het be staande statuut tussen de drie rijks delen. Want daarin staat onder meer: „Nederland. Suriname en de Neder landse Antillen zijn van oordeel, dat met de nieuwe rechtsorde ideële en materiële belangen van hun volken zijn gediend". De „materiële" belangen mag men nu wel vergeten. Bewezen is, dat deze nauwelijks gediend zijn. Ondanks de optimistische reisverslagen van vele parlementaire delegaties. De vakbonden vechten al jaren ver geefs voor sociale verbeteringen. Hun kracht scbijnt te gering te zijn, maar het ziet ernaar uit, dat dit veranderen gaat. Van zeer grote invloed zal de uitslag van de nienwe verkiezingen zijn. Het is echter een open vraag wie zal winnen: de Democratische Party of de Nationale Volksparty? De NVP is de laatste jaren echter sterk ach teruit gelopen na de dood van de be kwame politicus mr. Da Costa Gomez, die vooral een groot pleitbezorger ge weest is voor de werknemers. De Unie van Antilliaanse Progressie ven kan een belangrijke partij worden, maar is het nog lang niet. Bij de ko mende verkiezingen kan de URA wel licht het best samenwerken met de NVP. De vraag is echter of de jonge academici en studenten dit willen. Statuut Beslissend is bij deze verkiezingen waarschynlijk ook of de partijen het koninkrijksstatuut Antillen-Nederland- Suriname of de bestaande basis willen handhaven, willen wijzigen of willen opzeggen. Wij Nederlanders kunnen in dit verband van alles willen, maar wat wensen de Antillianen zelf? De opstand van eind vorige week heeft geen enkel probleem opgelost. De moei lijkheden vooral de directe proble men zijn alleen nog maar groter ge- Ivoorkust zorgt voor terugkeer olietechnici GENèVE (Reuter) Biafra heeft de regering van Ivoorkust verzocht de zorg op zich te nemen voor de repatriëring van de 18 Europese olietechnici, die na hun terdoodveroordeling in Biafra gra tie hebben gekregen. Dit heeft de buiten landse persdienst van Biafra in Genève meegedeeld. De gratieverlening was gis teren officieel bekend gemaakt in Lis sabon. Volgens een Italiaans blad zou voor de bevrijding van de veertien Italiaan se olietechnici, dc overige zijn drie Duitsers en een Libanees, 20 miljoen dollars aan losgeld zqn betaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook werknemers en ondernemingsraden moeten in hun on derneming rechtstreeks commissarissen kunnen kiezen. Andere regelingen, die meer invloed toekennen aan de werkne mers, moeten in ieder geval de goedkeu ring kunnen wegdragen van de onderne- mingsraden. Tot deze conclusie komt de groep 18 van de A.R., C.H.U. en K.V.P. in haar rapport over: „De herziening, van de ondernemingsstructuur". De groep 18 acht de medezeggenschap in de onderneming van het allergrootste I belang. De werknemers moeten daartoe mentaal voorbereid worden, waarbij het bedrijf en vakorganisaties een grote rol kunnen spelen. Noodzakelijk blijft het treffen van een aantal maatregelen om andere verhou dingen in de onderneming te scheppen, hiertoe behoren volgens de groep 18: i een klachtenproce dure binnen de onderneming, speciaal bedoeld voor de individuele werknemer. De verplichte openbaarmaking van de jaarstukken van de onderneming. Het enquêterecht. Een uitbreiding van bevoegdheden van de ondernemingsraad. Een geclausuleerd beroepsrecht als waarborg tegen onderncmingsbeslissin- gen die onredelijk zijn of kunnen wor den voor de werknemers. De groep 18 acht de wettelijke ver plichting tot openbaarmaking van de jaarstukken van groot belang. De maat schappij kan zich, aldus de groep, op deze manier een beter oordeel vormen over de situatie van de ondernemingen. Deze openheid moet ook gelden voor be sloten naamloze vennootschappen van 'n bepaalde omvang. Ondernemingsraden moeten bij dit al les een zeker medebeslissingsrecht krij- Vijf vakantieguldens van U vooreen vakantie van lang durig bedlegerige zieken van alls ZONNEBLOEM VAKANTIE-ACTIE gen bij kwesties over vitale werkne- mersbelangen. Hiertoe behoren onder meer een dreigend collectief ontslag, overplaatsing van een bedrijf, fusie, de invoering van totaal nieuwe produktie- methoden en dergelijke. De wet zou voor dergelijke situaties de verplichting moe ten opnemen dat directies, onderne mingsraad en raad van commissarissen met iedere groep eenderde deel van de stemmen gezamenlijk beslissingen moeten nemen. (Va nze correspondenth AMSTERDAM Nederland heelt in 1968 ruim 140 miljoen tulpenbollen ge ëxporteerd naar Amerika. Dit bleek uit cüfers, die gistermiddag in Amsterdam verstrekt zün door de voorzitter van het produktschap voor siergewassen, de heer H. Uylkema. In tegenstelling tot de ge woonte in Nederland werd verreweg liet grootste deel van dit aantal op de markt gebracht als bloembol voor de tuin, nameiyk 100 miljoen, terwül de rest dus 40 miljoen werd verkocht als pot plant (80 procent) en als snijbloem (20 procent). De heei Hvlkema verklaarde: „Lang zamerhand beginnen de tulpen, narcissen en hyacinten hun weg in Amerika te vinden. De Amerikaanse huisvrouwen gaan steeds meer om bloembollen vragen. Daar ligt een onbeperkte markt, hetgeen voor ons een prettig idee is. Vanwege die groeiende vraag hebben wij er groot belang bij, dat de broeiers van de bollen in Amerika geleerd wordt, op welke wijze zij de beste kwaliteit kunnen krijgen, en hoe zij effectief moeten werken. Ik doel hiermee op het onderzoekprogram ma van 200.000 dollar, dat gefinancierd wordt door het produktschap voor sier- ADVERTENTIE Zeker niet tfie mevrouw die vorige week voce de verandering eens géén King Corn nam. lang Corn wordt elke nacht overal in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vors op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. King Gsm «A enige dat uweggooit, is de verpakking tolleen King Corn kan dat zeggen)- De bloembollenexpert prof. De Hertoqh (links) en de heer Hylkema-, voorzitter van het produktschap van siergewassen. gewassen, tezamen met het centraal bloembollencomité. Dit wetenschappelijk onderzoek wordt uitgevoerd aan de „State university of Michigan" onder leiding van de Ameri kaanse hoogleraar De Hertogh, die er in de afgelopen 4% jaar met 6 assistenten aan heeft gewerkt. Het initiatief heeft tot resultaat gehad, dat dc bollenhandelaars en hot publiek in Amerika, maar ook de 125 Nederlandse exporteurs, die zich speciaal op de Verenigde Staten hebben gericht, tegenwoordig een deskundig in zicht hebben ten aanzien van de behan deling der bollen. De heer Hylkema zei voorts: „Ook de vraag naar gesneden tulpen stijgt enorm, al vormt de snübloem in Amerika tot nu toe slechts een klein deel van alle uit Nederland afkomstige flora. Naast de export van de 140 miljoen bollen wer den vorig jaar 890.444 gesneden tulpen in KLM-vliegtuigen de oceaan over gestuurd, omdat de Amerikaanse broeiers en bloemisten zelf niet over genoeg bollen en produktiemogelijkheden beschikten om aan de vraag te voldoen. In de eerste drie maanden van dit jaar is een record behaald van 1.600.OOp gesneden tulpen en voor 1970 wordt de export naar Amerika geschat op 3 miljoen. Deze cijfers werden bereikt ondanks een stijging van 75 percent van de produktie van snijbloemen (uit Nederlandse bollen opgegroeid) in Amerika zelf. Ook voor het volgend jaar wordt opnieuw een sty ging van 75 percent aan gesneden tulpen in Amerika verwacht. De prijs van de gesneden tulpen naar Neder landse maatstaven is in Amerika nog zeer hoog. Een dozijn kost er 6 tot 7 dollar. Desondanks kon men aan de vraag niet voldoen, vandaar de extra- import van gesneden tulpen uit Neder land. Onderzocht wordt, of de prijs niet naar beneden kan worden gebracht door verse tulpen te gaan verkopen in super markten. „Mocht dat lukken", aldus de heer Hylkema, „dan zal Nederland over 10 jaar niet eens aan de bollenvraag kun nen voldoen, tenzij de industrie uit breiding vindt in de nieuwe polders van het IJsselmeea-". BRUSSEL (ANP) In een ziekenhuis te Antwerpen is op 75-jarige leeftijd de Vlaamse componist Renant Veremans overleden. Veremans heeft vroeger samengewerkt met Felix Timmermans werd beschouwd als een vernieuwer i de Vlaamse opera. Hij componeerde voorts symfonische muziek, kerkmuziek Vlaamse liederen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7