anders dan andere STAKINGSRECHT AMBTENAREN SPOEDIG IN NOTA Bedrijfssluiting en voetbalconflict in V AR A-t. v.-rechtbank 9a£eidóe(3ou/ïant Eigentijds toneel hoofdzaak in nieuw seizoen Haagse Comedie Weekendbespelingen van voormalige Oosterkerk Ziektekosten en pensioenen moeilijk punt RADIOPROGRAMMA Saunaman N V opgericht Satire over marsmuziek 25 stuks 1.75 PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1969 Vreemde talen op basisscholen vraag of men in Nederland op de basisscholen met enig onderricht in de vreemde talen moet gaan werken, wordt actueel. Dan heeft men dus niet meer op het oog de facultatieve Franse of Engelse les, maar onderricht aan alle leerlingen van de hoogste klassen op de basisschool. Enschede is een van de steden, waar men op dit gebied reeds bezig is met praktische proefnemingen. Maar daar werkt men niet zoals elders met Engels, maar met Duits. Didactisch voert men hiervoor het argument aan. dat Duits qua woord- en zinsconstructie, ook qua uitspraak, zich het best leent als overgangstaal tussen het Nederlands en andere talen. Meer praktisch zal wel de geografische ligging van het aan Duitsland naburige Twente gewicht in de schaal hebben gelegd. We hebben de opzet van dit onderricht nagegaan en beamen graag, dat er veel goede mogelijkheden geschapen zijn. De vraag waarmee we zijn blijven zitten, is alleen of bij het voortgezet onderwijs dan van de bereikte taalvaardigheid met Duits wordt uitgegaan, of dat men dat In het laatste geval zal het eerste leerjaar Duits bij het voortgezet onderwijs praktisch ééq grote herhalings oefening worden. In het andere geval wordt een deel van de door de mammoet begeerde aanpassing in dat leerjaar weer moeilijk. Veronderstel dat men op de basisscholen in het oosten des lands met Duits, in Limburg en Brabant met Frans en in het westen met Engels gaat werken, dan betekent elke verhuizing naar een andere regio het scheppen van onderwijs problemen. Meer doorzichtigheid nodig bij pensioenregeling /"bP een door hert N.V.V. georganiseerde pensioenconferentie heeft een van de inleiders, de heer J: Varkevisser. zich geconformeerd aan de feitelijkheid, dat de voor een goede pensioenregeling nodige gelden bijeengebracht worden door premies van werkgevers en werknemers beiden. Intussen gaan er ook stemmen op, die adviseren deze premiebetaling geheel bij de werkgever onder te brengen, omdat dit administratief en qua efficiency verschillende voordelen zou kunnen hebben. De heer Varkevisser evenwel had een andere pijl op zijr. boog: hij pleitte voor meer doorzichtigheid bij de pensioen regelingen. Die doorzichtigheid is zijns inziens van het hoogste belang, wanneer men de medewerking hebben wil voor het betalen van de hoge premies, die voor een goede pensioenvoorziening nodig Inderdaad laat deze doorzichtigheid yeel te wensen over. Niet alleen wat betreft bijzondere clausules als die welke de afkoop of het premievrij maken betreffen, maar soms ook het punt van gewone bepalingen. Soms weet een werk nemer alleen maar wat hij en de zijnen op het huidige ogenblik te verwachten hebben, maar missen ze elk inzicht in hun rechten op langere termijn. En dat kan zeer belangrijk zijn, wanneer er feitelijk een noodzaak tot bijverzekering in het spel zit. Helaas kan men wat dit betreft niet bij de overheid te rade gaan. Wanneer iets aan doorzichtigheid te wensen over laat, dan is het vaak de overheidspensioen- regling. Bekend is, dat overheids- pensioenen in hel algemeen beter uit vallen dan dat waf men in het particu liere bedrijfsleven aan ..oude dag"- rechten te verwachten heeft. Maar vele overheidsdienaren doen meer aan ver wachten dan aan weten! Wie zich met behulp van een op dit terrein geschoolde in de stukken duikt, kan er uit komen. Maar het is toch vreemd dat veel werknemers in de overheidssfeer alleen bij benadering weten waaraan zij wat betreft hun oudredomspensioen en de daarvan af geleide rechten toe zijn. Meer doorzichtigheid is zeker hier dringend gewenst! DEN HAAG De Haagse Comedie zal het toneelseizoen 1969-1970 vrijdag 29 augustus openen met het blijspel „Quatre pièces sur jardin" van Barillet en Grédy. Dit kortgeleden in wereldpremière gebrachte nieuwe werkstuk van het Parijse schrijversduo, wier „Veertig karaat" bij de Haagse Comedie meer dan honderd voorstellingen beleefde, krijgt in de Nederlandse vertaling van Paul Rodenko tot titel „Vier maal anders". Het wordt vrijdag 29 augus tus in première gebracht in decors van Hep van Delft. Ko van Dijk voert de regie. Twee stukken gelijktijdig bij Centrum Op zaterdag 6 september volgt de ee ste Nederlandse opvoering van „The boys in the band", het wrange maar zeker niet van humor gespeende toneelstuk Mart Crowley, over homofielen in buitengesloten situatie. De oorspronkelij ke Amerikaanse produktie van dit stuk valt op het ogenblik in Londen even groot succes ten deel als tevoren in New York. Wim van Rooij, gebruik makend van een vertaling van Dola de Jong, debuteert met dit stuk als zelf standig regisseur. Henk van Ulsen ver vult er een gastrol in. Dekorontwerper is wederom Hep van Delft. Op 13 sep tember gaat als derde première: „De vrouwen van Sjanghai" van de door dit stuk sterk in de aandacht gekomen Chinakenner Tore Zetterholm, die er een stuk zeer actuele wereldgeschiedenis (het ontstaan van de Chinese Volksre publiek) in heeft verwerkt, mét een dui delijke ook uit de titel blijkende verwij zing naar „De vrouwen van Troje" var Euripides. Bij de vier overige produk- Tien produkties bij Nederlandse Operastichting Menotti komt zelf „Saint" regisseren DEN HAAG De Nederlandse Ope rastichting beginthqt„ „seizoen1969-1970 op 28 augustus met een serie voorstel lingen te Amsterdam van Die Fleder- rnaus. Voor het seizoen zijn voorts tien opvoeringen voorzien, waarbij voorstel lingen gegeven zullen worden te Amste- dam, Scheveningen. Rotterdam, Findho- ven en Utrecht (de vermelde data zijn die van opvoeringen in het Circustheater te Scheveningen). Mozarts Don Giovanni wordt gegeven met medewerking van het Residentie orkest onder muzikale leiding van Hanfe Zanotelli. Peter Ebert regisseert, decors en kostuums zijn van Hans-Ulrich Schümckle. (19 en 21 sept.) Bij de Faust van Gounod zit het Kunstmaand- orkest in de bak. De leiding heeft Louis de Froment. Wolf-Dieter Ludwig regis seert en decors en kostuums zijn van Nicolaas Wijnberg. (15, 17 en 19 okt.) Op één avond gaat Arlecchino van Luigi Dallapiccola en II Prigionero van Ferruccio Busoni. Hier speelt 't Utrechts Symfonie Orkest; muzikale leiding heeft Francis Travis, de regie Georg Rien- hardt, decors en kostuums Heinrich Wendel. (21 en 23 nov.). Puccini's Tosca gaat met medewer king van het omroeporkest. Roberto Ben- zi dirigeert; de regie voert Jaques Du- pont die ook ekent voor decors en kos tuums. (6 en 23 december). André Rieu leidt uitvoeringen van Le Comte Ory van Rossini met medewer king van 't Brabants Orkest, regisseur Anthony Besch en decors en kostuums van Thierry Bosquet (15 en 17 jan). Die Walktire van Wagner gaat weer met medewerking van 't Utrechts Symfo nie Orkest. Dirigent is Richard Kraus, Peter Lehman regisseert en Wim Ves- seur maakt decors en kostuums. (18 en 21 februari). Armin Jordan dirigeert bij Offen- bachs Orphée aux enfers 't Kunstmaand- orkest, Herbert Graf regisseert. (12 en 14 maart en 5 april). Mozarts Die Entführung aus dem Se rail staat onder leiding van Jochem Slothouwer. Het Radio Kamerorkest as sisteert en Jan Bouws voert de regie (16 en 18 april), zelf Gian-Carlo Menotti komt de regie voeren van zijn The Saint of Bleekerstreet. Wie het Utrechts Sym fonie Orkest zal leiden wordt nog be kendgemaakt. (26 en 28 mei). Tenslotte een derde Mozartopera: Die Zauberflöte, waarover verder nog niets te melden valt (24 en 26 augustus 1970) LONDEN (A.P.) In het Leinster Towershotel in Londen-West heeft vanmorgen een zware brand gewoed. Tientallen gasten moesten zich via brandladedrs in veiligheid stellen en vijftien hunner moesten met een rook vergiftiging in een ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen heeft gisteren in een vergadering van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken toe gezegd. dat hij binnenkort een nota zal indienen over de kwestie van het al dan niet opheffen van het- stakingsverbod voor ambtenaren. Zo mogelijk zal dan op donderdag 3 juli a.s. het gesprek over deze materie worden geopend. Voorts zullen de staats secretaris en de ambtenarenorganisaties op korte termijn nader met elkaar spre ken over een mogelijke arbeidstijdver korting in 1970. Over de interimregeling ziektekosten 1969 heeft men gisteren in het georga niseerd overleg geen algehele overeen- stmming kunnen bereiken. De centrales van overheidspersoneel verzochten na melijk de hele systematiek van de inte rimregeling en de mogelijkheid van uit breiding van deze regeling tot zowel onder als boven de 65-jarige gepensio- Ds. Paisley mag Zwitserland neerden ter discussie te stellen. Zij widen de consequenties van deze discussie in de regeling voor 1967 laten doorwerken, ook als Riéfvo8rèxt'i^.-^'él'd' ter beschikking zou moeten worden ge steld. De staatssecretaris zei wel toe be reid te zijn tot een algehele discussie, doch hij wilde zich niet binden aan de mogelijkheid van uitbreiding van de interimregeling voor 1970 tot de gepen sioneerden. Op grond hiervan konden de samenwerkende centrales van over heidspersoneel en de centrale voor hogere ambtenaren niet akkoord gaan met de interimregeling 1969. Het ambtenaren- centrum kon, gelet op de toezegging van de staatssecretaris tot een nadere dis cussie, wel met deze regeling niet in BERN' (AP) De Zwitserse regering heeft de toegang tot het land ontzegd aan dominee Ian Paisley, de militante Noord- ierse politieke leider die tijdens het be zoek van Paus Paulus op 10 juni in Geneve een demonstratie had willen houden. In Belfast heeft Paisley gezegd dat hij toch maandag met zeventien collega's naar Genève wil gaan om te protesteren tegen het bezoek van Paus Paulus. Hij zei dat de reden van het Zwitserse ver bod was dat een vervalste brief gestuurd was naar de hoofdcommissaris van po litie in Genève waarin gedreigd wordt met een aanslag op het leven van de Paus Hij zei dat dit het werk was ge weest van de inte. nationale r.-k. actie. Laatste „Prom" zonder hoop en glorie (Van onze correspondent) LONDEN Het traditionele „Land of Hope and Glory" en „Rule Britannia" zullen niet meer tqdens het laatste prommenade- concert gespeeld, of belangrijker nog, gezongen worden. Ervoor in de plaats komt Haydns 97ste sym- Volgens William Glock van de BBC is het doel hiervan het pro gramma voor „veertig miljoen kij kers in Europa" en ook voor die in Engeland zelf, aantrekkelijker te maken. Het „Jerusalem" van Par ry zal wel gespeeld worden, maar in een uitvoering van Elgar die men sinds 1922 niet meer gehoord heeft. Colin Davis, de dirigent van het BBC-orchestra, die verleden jaar de plaats van Sir Malcolm Sargent ingenomen had, heeft al enige tijd te kennen gegeven dat hij hel niet eens is met de traditionele ouder wetse vorm waarin het laatste prommenadeconcert gegoten is. De eerste Britse persacties op hel schrappen van het lied dal „Britten nooit slaven zullen zijn" waren vernietigend, schrgef de Daily Express: ..Er is niets ver keerd aan om van je eigen land le houden. Als de BBC dat wel vindt moet zij de „British" en British Broadcasting Corporation maar laten vallen". ties, die door het Haagse gezelschap in het verdere verloop van het seizoen worden uitgebracht, bevindt zich 'n pro gramma van twee vrolijke Britse eenak ter: „The audition", een showbizparo- die van Sean Vincent, en „The real inspector Hound", een satirische afreke ning met het genre der thriller-toneel- stukken door Tom Stoppard, wiens „Ro- sencrantz en Guildenstern zijn dood", en „Ziehier, een vrij man", eveneens door de Haagse Comedie in Nederland zijn geïntroduceerd. „Play Strindberg" is de zowel naar Engeland als naar Zwe den verwijzende titel van de geestig- spitsvondige Zwitserse moralist Frie- drich Dürrenmatt. „De bakker, de bak kersvrouw en het bakkersjong", het jongste stuk van de grote Fransman Jean Anouilh. was het afgelopen sei zoen door de Haagse Comedie al in studie genomen, maar moest worden uitgesteld. Men gaat dit grimmige blij spel nu het komend seizoen uitbrengen. Deze zes toneelstukken zijn alle van eigentijdse, levende auteurs. De niet-ei- gentijdse auteur uit het repertoire van de Haagse Comedie voor het volgend seizoen is de Engelsman Thomas Otway (1652-1685), wiens pittige restauration-co- medy „The soldier's fortune" in een Nederlandse tekstbewerking van Bert Voeten onder de titel „De soldaten van fortuin" zal worden uitgebracht. Ontmoetingscentrum De premièredata van de genoemde stuk ken staan nog niet vast. Dit houdt ver band met de verbouwing van de Haagse voormalige Oosterkerk tot een Ontmoe tingscentrum voor theaterkunsten, waar de Haagse Comedie in weekendbespelin gen voorstellingen gaat uitbrengen waar voor de als lijsttheater ingerichte tradi tionele schouwburgen zich niet lenen. De ze verbouwing is op 't ogenblik nog niet zover gevorderd dat al met zekerheid kan worden gezegd, op welke datum daar voor het eerst gespeeld zal kunnen wor- Sjoerd Schamhart deze herfst feeste lijk zal worden ingewijd met de premiè re van een Nederlands stuk: „De clown I in het souterrain" in opdracht van het ministerie van CRM geschreven door Henk Sparreboom in samenwerking met j regisseur Guido de Moor. In de verdere loop van het seizoen zal dan voor wat betreft de voorstellin gen in het Ontmoetingscentrum nog „The narrow road into the deep north" van Edward Bond worden gespeeld en zal alweer afhankelijk van de datum van ingebruikneming en daarnaast ook van de ervaringen die men inmiddels met de bespelingsmogelijkheden van het nieuwe theater heeft opgedaan een keuze worden gedaan uit „La Baye" van Phillippe Adrien. „Die Pfarrhausko- mödie" van Heinrich Latensack, „Mu- zeeka" van John Guarre, „Monsieur Fugue" van Liliane Atlan en „The in habitants" van Peter Wymark. Samenwerking Wil men in het Ontmoetingscentrum een voortdurende open dialoog met het publiek bereiken door voor- en na besprekingen en tal van andere activi teiten, ook op ander gebied streeft de Haagse Comedie naar bij de ontwikke ling van onze tijd passende vormen van samenspraak en samenwerking. Zo moet samenwerking tussen Henk Sparreboom en Guido de Moor bij het tot stand ko ren van het toneelstuk „De clown in het souterrain" niet als incidenteel wor den gezien, maar als het begin van een permanente vorm van samenwerking met Nederlandse toneelschrijvers. Hier mee is ook door anderen al een begin ge maakt: André Kuyten werkt in CRM- opdracht aan een toneelstuk in samen werking met de acteurs Kees Coolen en Reinier Heidemann. Acteur-regisseur Wim van Rooij zoekt met diverse schrij vers naar nog niet bestaande vormen voor 'n speciaal kennismakingsprogram ma voor jongeren. Een opmerkelijke vorm van samen werking vindt het komende seizoen ook plaats tussen de Haagse Comedie en de toneelgroep Centrum. Beide gezelschap pen zullen, in onderling overleg, zowel Mart Crowley's „The boys in the band" alsook „The narrow road into the deep north" van Edward Bond uitbrengen. Voor het eerst in Nederland wordt door dit initiatief ook in de praktijk de tot dusverre alleen formeel opgeheven ex clusiviteit van opvoeringsrechten door broken. die een ernstige belemmering vormde voor een kwalitatief hoogwaardi ge repertoiresamenstelling van alle Ne derlandse toneelgezelschappen. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.56, 19.03, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.07 uur: Signalement, magazine 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Achter het nieuws, actual iteitenrubriek 20.45 uur: Televisierechtbank 22.40 uur: Journaal (NOS) 23.00 uur: En France avec Nicolas (TELEAC) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen on 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje -19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO: 19.30 uur: De Sovjets, documentaireserie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Hij en zij, tv-serie 20.45 uur: Harten 5, vakantie voor gehandicapten 20.50 uur: Voorwaarts mars, marsmuziek 21.20 uur: Bonanza, tv-serie 22.07 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 22.40 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC: 10.30 uur: Filmkunde in het voortgezet ónderwijs 11.00 uur: En France avec Nicolas AVRO: 16.09 uur: Journaal (NOS) 16.02 uur: Luchtvaartshow van Le Bourget De met aangegeven programma's zijn kleurenielevisieprogramma's VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.C Kerkorgelconcert: klassieke en semi-klassiek muziek. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.4 Actualiteiten. 19.00 Wereldpanorama. 19.1 Esmoreit, hoorspel. TROS: 22.00 Sentimental journey: muzikale herinneringen aan vr 23.15 Licht platenprogramm; hilvërsum' n (298 m) - vpro: is.oo .11 Opspraak, lezing. 18.20 Uitzen- Partij v. d. Arbeid: socialistisch ding bekeken. 18.30 H< volwassenen. 19.10 Jazzfonde. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Jazzmuziek. VARA: 21.00 Klassieke (opn.) 22.30 Nieuws. 22.40 o: prettig weekend 18.03 Popmuzli desportuitslagen. 18.30 Licht Tips voor het verkeer. 18.40 18.45 Sportkroniek. 18.52 T; Lichte muziek. 19.00 Nieuws, actualiteiten. Aansluitend: w< 19.40 Oude muziek. 20.15 Klassieke ne muziek. 21.38 Kamermuziek. 22. berichten en De Zeven Kunsten. 22.15 Caba retprogramma. 23.00 Nieuws. 23.10 Ge- HILVERSUM eerste gehoor: lichte grar ingclub: vakantietips. monisch orkest: 9.00 Theologische S*M2 m) G NCRV: 1.45 Stereo: Ween: Symfonie orkes AMSTERDAM (ANP) Met het.doel de handel in- en fabrikage van sauna- cabines, blokhutten en andere houten huizen en de exploitatie van saunabad inrichtingen is opgericht De Saunaman NV te Harderwijk. In de laatste twee jaar is het aantal saunainriebtingen in Nederland van 30 tot 120 stuks toegenomen. In West- Duitsland zijn thans 10.000 saunainrich tingen bij particulieren en 3500 bij open bare inrichtingen. Maandelijks maken tien miljoen mensen in West-Duitsland gebruik van de sauna. Het maatschap pelijk kapitaal van Saunaman NV be draagt f50.000. verdeeld in 50 aandelen, elk groot nom. f 1000. Van dit kapitaal zijn geplaatst en in contanten volge stort negen aandelen bij erven S.A. Ver meulen Epe NV. „Voorwaarts Mars" was de titel van de Noorse bijdrage aan het eind april j.I. gehouden festival van Montreux. De KRO heeft dit programma aange kocht en zal het vanavond uitzenden. Hoewel de titel militant aandoet, pre- j tendeert dit van zwart-wit naar kleur I overschakelend programma dat niet te zijn. De Noren hebben bekende composities van de koning der mars muziek John Philip Sousa in een nu j eens serieus bedoelde, dan weer sati- rische story gevat. De intentie van het programma is de i belangrijkheid van Sousa's marsen in het leven van de Noren aan le tonen. Daartoe praat de directeur van het enige Sousamuseum ter wereld, dat in Trotidheim staat, de losse program- ma-onderdelen aan elkaar door uit het leven van Sousa en van diens muziek en muziekinstrumenten te vertellen. Zijn betoog dient echter niet op alle punten serieus te worden genomen. Dat de Noren de marsmuziek in het bloed hebben, levert een aantal amu sante scènes op Niet alleen komt elke rechtgeaarde Noor 'met marsmuziek ter wereld- ook is geen sportgebeurte nis denkbaar zonder harmonie- of fan farekorps. (Nederland II - 20.50 uur). Vondeling en Hom als clubbestuurders Vanavond presenteert de VARA een bijzondere uitzending van de tv- rechtbank. De rechtbank zal dan in kort geding twee arbeidsgeschillen be handelen. In beide zaken treedt prof. D. Simons op als president. Het eer ste geschil betreft het geval van een bedrijfssluiting. In Geldermalsen staat een fabriek van metaalwaren. Deze fabriek is gefuseerd met een groter bedrijf dat enkele vestigingen in Ne derland heeft. Het nieuwe bedrijf be- stop te zetten en over te brengen naar sluit de produktie in Geldermalsen de vestiging in Dordrecht. Dat heeft tot onmiddellijk gevolg dat voor voor lopig zestig personen ontslag is aange vraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Hierop volgen protesten van ar beiders en vakbonden. De werknemers hebben besloten een kort geding tegen het bedrijf aan te spannen, waarin wordt geëist: stop zetting van de ontmanteling van de fabriek; terugbrenging van de overge brachte machinerieën en voortzetting van de produktie in Geldermalsen op korte termijn. Voor de werknemers Hogere salarissen levensverzekering DEN HAAG (ANP) De salaris onderhandelingen tussen het levens- verzekeringsbedrijf en de samenwer kende werknemersorganisaties zijn thans met succes afgesloten. Het levensverzeke- ringsbedrijf zal de op 30 juni 1969 gel dende salarissen die reeds een ver- hoging van zes procent, per 1 januari j.I. inhielden per 1 juli nader verhogen met twee procent. De salarisschalen zullen dienovereenkomstig worden ver hoogd. Voorts is overeenstemming bereikt over enkele verbeteringen in de secun daire arbeidsvoorwaarden. zal in dit kort geding optreden de Haagse advocaat mr. E. Korthals Al- tes; de werkgevers worden vertegen woordigd door de Amsterdamse advo caat mr. J. A. van Waarden. Het tweede kort geding speelt zich af in de sfeer van het beroepsvoetbal. De Amsterdamse voetbalclub uit de eredivisie „Amstelsport", wil een goe de reservekeeper verkopen aan de Groningse eerste-divisieclub Martini. De Groningse vereniging wil één van haar voorhoedespelers, die inmiddels op de transferlijst is geplaatst, aan „Amstelsport" verkopen. Het transfer bedrag is voor elk der beide spelers 150.000 gulden. De Amsterdamse doel verdediger wil echter niet naar Groningen gaan. Hij is van mening dat door een dergelijke verhuizing zijn carrière als elektro-tech- nicus geschaad zal worden. Hij woont en werkt namelij in Woerden en is daarom wel ingenomen met het feit dat de in de ere-divisie uitkomende voet balclub „Rotterdam" hem graag wil overnemen. „Amstelsport" is echter niet bereid de keeper aan Rotterdam over te doen. Daarvoor worden door de Amsterdamse club verschillende redenen aangevoerd die echter door de doelverdediger en de voetbalclub Rotterdam niet worden aan vaard. Zij trachten de zaak te forceren „Rotterdam" sluit een contract met de doelverdediger. maar daaraan kan pas uitvoering worden gegeven wan neer „Amstelsport" meewerkt aan de overschrijving. De doelverdediger en „Rotterdam" spannen vervolgens een kort geding aan legen „Amstelsport", waarin zij eisen, dat de hoofdstedelijke voetbal club daaraan toch zal meewerken. Zij laten zich in deze zaak vertegen woordigen door de Rotterdamse advo caat mr. J. L. Jansen van Raay. Na mens „Amstel Dort" treedt de Haagse advocaat mr. J. Pruim op. Op deze zitting zullen ook bestuursle den van de twee clubs verschijnen. Na mens „Rotterdam" dr. A. Vondeling en namens „Amstelsport" Leo Horn. (Ne derland I 20.45 uur). met het oude Boek, lezing. 11.15 Solarium: hoogtezonprogramma voor 't hele gezin. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: lichte or kestmuziek. 12.14 Marktberichten. Overheids voorlichting: 12.16 Exportlvitelten. Nieuws, wenken en adviezen op exportgebied. KRO: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Zon der grenzen: rubriek over missie en zending. Christian Science: 13.00 Wat wil het zeggen je best te doen?, vraaggesprek. NOS: 13.15 Vliegende schijvenvei zoekplatenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 Stereo: P.M.. een weekblad met veel plaatjes. (16.00—16.02 Nieuws). NOS: 16.30 Inzet!, een programma over amateuristische muziekbeoefening. HIRO: 17.00 HIRO-Magazine. 17.15 Gasten de week. KRO: 17.30 6-8-6-9: muziek voor w)ier tisch strijdlied. 7.23 Weekend: gevarieerd pro gramma voor de jeugd. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. Aansluitend: van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd program ma. 10.30 Werkgeven en -nemen: programma over arbeid en arbeidsverhoudingen. 10.50 Voor nu en later, lezing. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: een nieuw geluld: kennismaking met jongee artiesten. 11.25 Afrikaanse kro niek. 11.45 Stereo: Ina en Ton - samen en alleen, cabaretprogramma. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-varia. 13.13 Actualiteiten. 13.20 Stereo: Stam Tam Tam: lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 14.00 Uitlaat: programma voor ■els: 16.02 r huis, reportage vanuit de Sehiedai ziekschool, 16.35 Artistieke staalkaart. 17.16 Operamuziek (gr.). 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarieerd Twee prijzenswaardige TROS-program- ma's gisteren: Steden in puin en Elis Regina zingt. Dat laatste vooral was een verrassing: een ons totaal onbëken- de Braziliaanse jazz-zangeres die een wonder aan muzikaliteit ten toon spreidde. Eigenlijk alleen vocalises, ook als zij tekst zong, maar van een voor treffelijkheid die haar naar onze smaak heel hoog op de lijst van de heel gro ten plaatst. Karei Prior had in haast moeten regisseren. Die haast was niet af te zien. Van de Britse serie Steden in puin wa ren we niet eerder in de gelegenheid kennis te nemen. De aflevering van gis teren, gewijd aan Londen in de twee de wereldoorlog maakte op ons de in druk van een treffend document. Het verhaal van de Slag om Engeland is ook via de t.v. al vaak verteld, maar nim mer zo van-binneuit dachten we. Merkwaardige „extra" was een gesprek met mr. J. J. Dodeweerdt van de Utrechtse arbeidsinspectie, gevoerd door TROS-voorzitter mr. Landré. On derwerp was de exploitatie van kind sterretjes en de strijd die de arbeids inspectie daar tegen aanbindt. Een moeilijke strijd, want de exploitanten trekken vaak de grens over voor hun opnamen. Mr. Dodeweerdt citeerde in dit verband een zekere Wilma (11 jaar!) die rust noch duur kent. Volgens een tijdschriftenartikel heelt het schaap na genoeg geen tijd om kind te zijn en moet ook nog in paas- .pinkster- en grote vakantie opdraven voor plaat- en filmopnamen. Mr. Landré was duidelijk begaan met haar lot, vooral omdat in het verleden al eens gebleken is dat zo'n kind een blijvende geestelijke beschadiging van dergelijke snode praktijken kan hebben. Hij deelde mee dat de TROS in elk ge val zich op maatregelen zou bezinnen om dergelijk wan-praktijken uit te bannen. Een verheugend geluid! Voorafgaand aan het gesprek: een eigen TROS-programma over Wilma (11 jaar!). Gemaakt in Duitsland, waar de arm van de arbeidsinspectie niet reikt. Echt een programma waar hard op was gewerkt. In de paas- of pinksterva kantie waarschijnlijk. Vg. ADVERTENTIEf caballero Toneelspeelster en TV-eetrlce Jenny Areen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2