Poher krijgt geen steun van Franse communisten g@ff PRIJSSTOP HOUDT HOGERE ZIEKENPREMIE NOG TEGEN Geen deling Frankrijk in twee blokken Gewoon 120 jaar worden ptek! Levenslang geëist tegen Dominas BEWONERS ZAGEN RESTEN ZAKENWIJK VAN WILLEMSTAD Verzekeraars dringen aan op ontheffing Reorganisatie van zielzorg in Haarlem matmeti Djajapoera: veel mensen rimboe in ZWAARDEMAKER Verzorging van bejaarden een kostbare zaak DINSDAG 3 JUNI 1969 j_/i£ LEIDSE COURANT PAGINA 7 PARIJS In bet komende duel tot 15 juni zal Pompidou zijn tegenstander Poher niet meer kunnen verwijten dat hij naar bet Elysée met communistische benzine rijdt. Het bestuur van de com munistische partij heeft namelijk maan dagmiddag besloten de kiezers van Jacques Duclos op te wekken bij de tweede ronde noch voor Pompidou, noch voor Poher te stemmen, maar zich van stemming te onthouden. In hoeverre dit parool zal worden opgevolgd moet men afwachten, maar men mag aannemen dat het door de overgrote meerderheid van de communistische kiezers zal wor den uitgevoerd. Poher zal het dus hoofdzakelijk moeten hebben van zijn eigen centrum aanhangers en van de steun die de linkse, niet-communistdsche partijen heni willen geven. Tot laatstgenoemde behoort de nieuwe Franse socialistische partij, die haar 5.06 procent of 1.130.050 kiezers heeft aanbevolen bij de tweede ronde voor Poher te stemmen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Rocard voor de socialistische splinterpartij met 3.65 procent en 815.512 stemmen dat voorbeeld volgen. In de vergadering van het socialistisch partijbestuur was de vroegere partijsecretaris Guy Mollet niet aanwezig, wait andermaal de verdeeld heid bij de socialisten naar buiten demon streert. Tegenover deze winst voor Poher, hoe gering ook, staat het verlies van de uiterst rechtse advocaat Tixier Vignan- court, die in het kiezerskorps kan reke nen op ongeveer 5 procent. Tixier is QUITO (AP) In Tiet afgelegen Vilcabambadol ergens in de bergen van Equador, vinden de mensen het heel gewoon 120 jaar te worden. Een groep doktoren vit quito heeft meer dan een derde van de 200 in woners van het dal onderzocht en weinig symptomen van ziekten ge vonden. Zij eeiden dat personen van boven de 100 jaar de harten en bloedvaten hadden van 65-jarigen. De leider van de groep, dr. Miguel Salvador, zei dat het absurd was „te denken dat er een paradijs be staat waar de mens vrij zou kun nen zijn van ziekte", maar hij voegde hieraan toe, „dat de levens omstandigheden in het dal in even wicht zijn op een wijze die nood zakelijk schijnt te zijn voor een lang leven". Het dal ligt ongeveer 1500 meter boven de zeespiegel en de tempe ratuur bedraagt het gehele jaar tussen de 65 en 75 graden fahren- heit. Deze combinatie schijnt vol gens dr. Salvador de mensen te be schermen tegen hart- en vaatziek ten en infecties. Een andere factor noemde hij het levenstempo. Elk gezin doet het kalm aan, verbouwt precies wat het nodig heeft om te eten en te ruilen voor andere benodigdheden. Twee echtparen roofden textiel voor f 180.000 BREDA Voor de Bredase rechtbank moesten maandag twee echtparen uit Tilburg terechtstaan die in de jaren 1965 tot eind 1968 bij textielfabrieken en magazijnen in Tilburg en andere plaat sen hadden ingebroken. In totaal had het viertal voor f 180.000,- aan textiel buit gemaakt. De officier van justitie, die van een compleet georganiseerde han delsonderneming sprak, eiste tegen de twee mannen 2Vi jaar gevangenisstraf. Tegen de vrouwen respectievelijk 12 en 7 maanden. namelijk overgelopen naar het kamp van Pompidou. Hetzelfde deed de scherts kandidaat Ducatel met 1.27 procent of 285.736 stemmen. In een persconferentie noemde hij Pompidou een immens grote figuur en hij besloot met de brallende uitroep: „Leve Frankrijk, leve de repu bliek, leve het individu, leve de mens heid". Daarbij verdwijnt deze figuur, die de rol van hofnar heeft gespeeld, van het politieke toneel. Tot dusver heeft Poher alle adviesen om zich uit de wedstrijd terug te trekken van de hand gewezen. De conservatlef- liberaal Giscard d'Estaing stuurde maan dag een delegatie naar Poher om hem tot staken van de strijd te bewegen, maar Poher weigerde de twee afgezanten van Giscard te ontvangen. Houdt Poher ermee op, dan wordt het bij de tweede ronde een duel tussen Pompidou en Jacques Duclos, en zouden alle aan hangers van De Gaulle gelijk krijgen met hun voorspelling dat Frankrijk ver deeld zou worden in twee blokken: het Gaullistische en het communistische. ADVERTENTIE Vijf vakantieguldens durig bedlegerige zieken van alle gezindten GIRO 11.55.555 Breda t.n.v. Vakantiefonds ZONNEBLOEM VAKANTIE-ACTIE Wantoestanden sociale centra DEN HAAG (ANP) De Tweede-Ka merleden Van der Lek (PSP) en Daams (PvdA) hebben de minister vein Sociale Zaken en Volksgezondheid gewezen op de berichten, volgens welke in verscheidene Limburgse sociale werkplaatsen op vrij grote schaal sociale wantoestanden voor komen. Vraagstellers willen van minister Roolvink vernemen of hij bereid is na zich terzake te hebben geïnformeerd, zo snel mogelijk en zo volledig mogelijk de Kamer hierover nader te berichten en, indien daartoe aanlieding zou bestaan, afdoende maatregelen te doen nemen. DORTMUND (DPA-ANP) In Dort mund heeft de openbare aanklager le venslange gevangenisstraf geëist tegen dt „zware jongen" Petras Dominas, dit voor de 2de maal terechtstaat op be schuldiging van moord op de 70-jarige herbergier Albrecht Hoehmann en diens 10 jaar jongere zuster Lina op 25aug. 1964. Dominas, die in 1964 2 roofoverval len op juweliers in Amsterdam heeft ge pleegd, waarvan op 26 september de ge ruchtmakende overval bij juwelier Her man Schipper aan de Heiligeweg, werd op 10 februari 1967 in Dortmund tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens talrijke overvallen, maar vrijgesproken van de beschuldiging van moord. Een broer van de slachtoffers, Hein- rich Hoehmann, die als mede-aanklager het proces bijwoont, zei ervan overtuigd te zijn dat de beklaagde de dubbele moord had gepleegd. Hij was niet met de eis tevreden en verklaarde: „Als de doodstraf nog bestond, zou ik het vonnis met eigen handen voltrekken". Kruidenier moet niet bang zijn voor supermarkt VALKENBURG Tijdens de alge nene vergadering van de Nederlandse Katholieke Kruideniersbond, die gisteren te Valkenburg werd gehouden, bleek dat de kruideniers niet zo'n slecht jaar ach ter de rug hebben. Tot deze conclusie kwam de bondsvoorzitter, de heer J. de Raad- Hij noemde het een foutieve instelling, indien een kruidenier bij een vestiging een supermarkt zich neerlegde bij de mening, dat het nu een verloren zaak zou worden. „Eerst dan komt 't neer op doorzettingsvermogen en vecht lust", aldus de heer De Raad. ,,'t Kleine winkeltje telt nog steeds mee inconcur- renntiie van de gorte zaken. Het zijn im mers de „menselijke winkels". Vanzelf sprekend ontbrak ook de B.T.W. niet in de rede van de bondsvoorzitter. De heer De Raad ging daarbij in op de plannen van de overheid om te komen tot het vaststellen van een tarief voor de krui deniers. „Dit zou alleen maar toegejuicht worden. Mits het gemiddelde niet hoger n vier procent, want dan is het mis"* T oneelkunstenaars eisen democratie in Griekenland DEN HAAG (ANP) Ongeveer 400 toneelkunstenaars uit ons land hebben hun handtekening gezet onder een peti tie, die minister mr. J. M. A. H. Luns Buitenlandse Zaken morgenochtend wordt aangeboden, en onder een oproep tan de Griekse regering is gericht. De toneelkunstenaars bepleiten de terug keer te bevorderen tot de democratische vrijheid in Griekenland. De petitie zal minister Luns worden' overhandigd door een delegatie van de toneelkunstenaars, onder wie Paul Steen bergen, Guus Hermus en Elisabeth An dersen. De actie werd ondernomen naar aanleiding van een directe oproep, die individuele toneelkunstenaars in ons land vanuit Griekenland bereikte. De onder tekenaars roepen de Nederlandse rege ring op om samen met regeringen van andere landen al het mogelijke te doen, opdat de democratische vrijheid in Grie kenland terugkeert. De Griekse regering wordt opgereoepen de verklaring van de rechten van de mens strikt in acht te Vakbonden eisen nieuwe regering WILLEMSTAD (AP) Het goederen verkeer in het zwaargeteisterde deel van Willemstad is gisteren hersteld. Honder den mensen, waaronder ook nog toeris ten, trokken door de zakenwijk heen om te kijken naar wat er van over was, en naar de arbeiders die muren omver haalden, straten vrij maakten en hier en daar met herstelwerkzaamheden be gonnen. Tussen de puinhopen zijn de PvdA Amsterdam vindt bezetting onaanvaardbaar (Van c e correspondent) AMSTERDAM Na acht uur verga deren heeft de Partij van de Arbeid vannacht verklaard dat zij de bezetting van het Maagdenhuis, gegeven de Am sterdamse verhoudingen, niet aanvaard baar vindt. De principiële stellingname, zoals door de fractieleider in de Tweede Ka mer vertolkt over het gebruik van niet wettige middelen in. een democratie, on derschrijft het partijbestuur volledig en unaniem. Dit betekent dus dat van een scheuring in de Partij van de Arbeid vooralsnog geen sprake is. Het partijbestuur is met de fractie van mening dat in een democratie een bezetting alleen geoorloofd is als een uiterst middel. In een werkelijke nood situatie, tegenover een kennelijk onre delijke tegenstander en nadat alle mid delen om door normaal overleg het doel te bereiken, zijn uitgeput. (Van onze parlementaire redactie) DEN I1AAG De prijsstop van de Nederlandse regering heeft tot gevolg gehad, dat de premies voor de ziekte kostenverzekeringen voorshands niet verhoogd zijn. De ziekteverzekeraars hadden op 1 mei j.l. hun premies willen verhogen met 10 lot 15 procent als ge volg van de in 1968 en per 1 januari 1963 hoger geworden ziekenhuistarieven en kosten van medische hulp. Ieder jaar pleegt premie-aanpassing plaats te vin den. De verzekeraars hebben het volste vertrouwen, dat zij ontheffing van de prijsstop zullen krijgen, omdal de zieken fondsen reeds op 1 januari van dit jaar een premieverhoging doorvoerden. De voorzitter van de Nederlandse un:e van schadeverzekeraars, dhr. jhr. mr. W M. de Brauw, zei dit vanmorgen in zijn jaarrede voor de algemene vergadering van zijn organisatie. Hij toonde hiermee aan, dat de overheid wel degelijk de gang van zaken en de structuur van de ondernemingen beïnvloedt. In dit ver band sprak hij ook de verwachting uit, dat in het kader van de EEG aan de ver zekeraars hogere financiële eisei zullen worden gesteld dan thans in ons land het geval is. Hierdoor zal volgens jhr. De Brauw het aantal ondernemingen wel gaan verminderen door fusies. Kritiek had jhr. De Brauw ook op de door de overheid voorgenomen beperking van de mogelijkheid een belastingvrije reserve op te bouwen. Zo deze beperking voor levensverzekeraars al aanvaard baar zou zijn, dan is ze toch onaanvaard baar voor schadeverzekeraars, die zo veel meer risico's lopen bij calamiteiten. Sprekende over brandschade zei jhr. De Brauw, dat de directe brandschade in 1968 rond 400 miljoen heeft bedragen. De totale aan de Nederlandse economie toegebrachte schade, inclusief de be drijfsschade, het verlies van afzetgebied e.d. heeft volgens hem wel meer dan een miljard bedragen. Daarom vond jhr. De Brauw het niet onbegrijpelijk, dat er sprake is van een stroever worden van het acceptatiebeleld van brandverzeke- raars met betrekking tot bepaalde be drijven. Een man, gewapend met twee messen, heeft zich gisteren met zijn. twee kinderen in een huis in Londen verschanst. Even later omsingelde de politie het huis na een ivaarschuwing van de buren, dat de man, de 36-jarige Clarence Munroe, met messen uit het raam stond te zwaaien. Pas laat op de dag, nadat vijf politiemannen gewond waren geraakt, gaf de man het op. Een Prins geeft auto aan „Hartenberg"' DEN HAAG (ANPi - Prins Bernhard heeft de „9imca"-auto, die hem ter ge legenheid van de officiële opening op 16 mei van de nieuwe vestiging van „Simca- Nederland N.V." te Rotterdam is aange boden, geschonken aan het christelijk centrum voor geesteszwakken „De Harten- berg" te Wekarom bij Ede. Enige nieuw-aangekomen Nederland se mariniers hebben een kleine bende weggejaagd die in de getroffen zaken wijk op zoek was of er nog iets te halen was. Volgens niet officieel bevestigde berichten zijn er in totaal tussen de drie en de acht mensen gedood, jongstleden vrijdag, als gevolg van schoten, stenen en de branden. De materiële schade kan nog alleen maar worden geschat. Zij loopt in de vele miljoenen guldens. De vakbonden op Curagao hebben ge- eist dat Curagao een nieuwe regering krijgt, en dat er snel verkiezingen moe ten worden uitgeroepen. De „volledige internationale gevolgen" zullen voor de regering zijn als deze niet snel aan de eisen van de bonden tegemoet komt. De vakbonden, die in totaal 8000 leden hebben, wensen dat zij met handel en industrie gelijkelijk in een nieuwe rege ring vertegenwoordigd zijn. H. L. Spencer, de voorzitter van de vakbondsorganisatie en de leider van de bond van de arbeiders in de olieindustrie heeft later gezegd dat hij „pessimistisch" was over de resultaten van het overleg tussen de vakbonden en de parlemen taire delegatie. Hij had hun bereidheid om te luiste ren naar de argumenten van de vak bonden bemoedigend gevonden en ze hadden geen vragen gesteld over hun eis dat de regering diende af te treden, zei hij. Maar hij voegde er aan toe, dat het uitstel van het parlementaire debat over de voorstellen van de bonden en de voortzetting van de avondklok twij fel deden wekken aan het resultaat. HAARLEM (KNP) Het bisdom Haar lem is op zoek naar nieuwe vormen van zielzorg. De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, heeft dit in de pastorale raadsvergadering te Amsterdam meege deeld als resultaat van de z.g. Eilanden- dagen, waarop de bisschop, zün mede werkers en vertegenwoordigers uit de priester- en pastorale raden op 1 en 2 mei de reorganisatie van de zielzorg be sproken hebben. Het is de bedoeling om in het bisdom Haarlem naast de traditionele vormen van zielzorg nieuwe vormen te zoeken, waar de plaatselijke omstandigheden dat toestaan. Deze nieuwe vormen zullen worden gekenmerkt door de z.g. team zielzorg.. Hierbij stapt men af van de strikte parochiële grenzen en van pas toorsbenoemingen Op verschillende plaatsen in het bisdom reeds experimenteel werkzaam of i daarmee, zoals in de Bijl- Heerhugowaard, Schalkwijk, en de Amsterdamse binnenstad, niet de pastoor meer verantwoor- /oor de zielzorg, maar het team van priesters. Het is waarschijnlijk dat de methode van de teamzielzorg geleidelijk aan wordt ingevoerd, waar de plaatselijke voor waarden daarvoor aanwezig zijn. In die plaatsen zullen dan ook geen pastoors meer worden benoemd, maar pastores of z.g. deservitores, omdat de pastoor als zodanig onverplaatsbaar is. Dit zou re organisatie van de zielzorg kunnen be moeilijken. In andere parochies, waar de mogelijkheden voor teamzielzorg niet aan wezig zullen zijn. b.v. in de katholieke enclaves in Noord-Holland, worden nog wel pastoors benoemd. Het bisdom Haarlem volgt hiermee het voorbeeld van andere bisdommen, zoals Breda en Den Bosch, waar soortgelijke experimenten worden voorbereid. Hier is Prof. Van der Ven rector-magnificus in Utrecht UTRECHT (ANP) Bü koninklijk besluit is voor het cursusjaar 1969/1970 tot rector-magnificus van de Utrechtse universiteit benoemd prof. mr. J. J. M. van der Ven (61) thans secretaris van de academische raad. Prof- Van der Ven volgt in zjjn functie prof. dr. J. Lanjouw (66) op. Voor het academisch jaar '69-'70 is tot secretaris van de academische senaat benoemd prof. dr. F. van der Blij (46) gewoon hoogleraar met als opdracht de zuivere wiskunde, in het bijzonder de analyse en de getallentheorie, verbonden aan het matematisch Instituut in Utrecht Nog steeds bestaat gevaar voor instortingen in het geplunderde centrum van Willemstad. Het uit gestorven centrum is ook zonder plunderaars levensgevaarlijk. ADVERTENTIE DJAKARTA (ANP) In West-Irian zijn bij de nadering van „daad van vrije keuze" en de daarmee gepaard gaande Indonesische campagne veel dor pelingen de rimboe ingetrokken, met na me in het gebied van de hoofdstad Dja japoera. Dat is de laatste weken geble ken bij verkiezingen voor de regionale raadgevende vergaderingen die zich er over moeten uitspreken of West-Irian al dan niet bij Indonesië blijft, zo meldt ANP-correspondent Brian May- de eerste persbureaucorrespondent die West-Irian bezocht sinds het gebied eind vorige maand weer voor journalisten was open gesteld. (West-Irian was na ongeregeld heden in Enarotali bijna drie weken „verboden gebied"). De Indonesische majoor Soewondo spoorde dezer dagen tweehonderd Westiriaanse dorpshoofden aan de rim boe in te gaan om hun mensen terug te halen, zodat ze konden deelnemen aan de „daad van vrije keuze". In zijn toe spraak die afgedrukt stond in het te Dja japoera verschijnende blad „Tjenderawa- sih", waarschuwde hij: „Ik trek de grens vast en duidelijk. Ik zeg dat ik de veiligheid zal beschermen en garan deren van ieder die voor Indonesië is. Doodschieten zal ik ieder die tegen ons is en al zijn medestanders". Dit drei gement werd zondag door Soedjarwo Tjondronegoro, hoofd van het bureau West-Irian in Djakarta, „slechts een mi litaire manier van spreken" genoemd. Soedjarwo zei voorts dat Djajapoera meer moeilijkheden gaf dan andere ge bieden wegens de nabijheid van Austra- lisch-Nieuw-Guinea van waaruit de on dergrondse beweging Vrij-Papoea volgens hem opereert. Wat de vlucht van Pa poea's uit de dorpen betreft verklaarde hij, dat er kortgeleden 200 waren terug gekeerd. Kapperspatroons kunnen CAO niet bekostigen UTRECHT (ANP) De algemene vergadering van de Nederlandse kap- persbond, heeft er in een resolutie op aangedrongen, dat op basis van kost prijsberekening richtprijzen worden opgesteld, die kunnen gelden voor de verschillende groepen kapperszaken. De vergadering besprak o.m. de moei lijkheden, die zijn ontstaan nu de kap pers stellen de nieuwe C.A.O. niet te kunnen uitvoeren, omdat zij de meer kosten, die daarvan het gevolg zijn, van de minister van Economische Zaken niet mogen doorberekenen in hun ta rieven. Pleidooi voor volksverzekering UTRECHT (ANP) „De algemene bijstandswet begint sterk het karakter van een bejaardenwet te krügen. Van alle bewoners van bejaardentehuizen heeft 60 procent (60.000 mensen) bijstand nodig om de verzorgingsprijs te kunnen betalen. Het is de vraag, of er voor hen wel ooit een goed functionerende groeps regeling zal komen en het is tevens de vraag of het wel juist is. dat 60.000 be jaarden onder de algemene büstandswet blüven vallen. Het komt ons voor. dat men moet gaan denken aan een sociale volksverzekering." Dit betoogde de voorzitter van da Al gemene Vereniging van Instellingen .voor Bejaardenzorg, mr. H. U. Thoden van Velzen, gisteren in Utrecht. Hij stelde verder, dat Nederland zich nu maar'eëhs moet realiseren, dat verzorging van be jaarden een kostbai*ë zaak is. De inves teringen voor iedere plaats in een be jaardenhuis zijn tussen 1961 en nu op gelopen van 8000 tot meer dan 25.000 gulden. Ook de omvang van de voor zieningen is toegenomen, terwijl uiter aard de loonstijging eveneens een rol heeft gespeeld. Dr. D. Dolman, econoom, merkte op, dat zestig procent van de bejaarden niet meer te verteren heeft dan het minimum loon: „Oude mensen zijn duur en worden met het klimmen der jaren steeds duur der. Bovendien komen velen van hen schromelijk te kort. Degenen die piepen over drukkende sociale lasten zullen nog wel harder gaan piepen." Hoewel ze eruit ziet als een strenge kostschooljuffrouw beweegt Sophia Loten zich hier frank en vr\j door de elite van Rome ter gelegenheid van een party, die de Italiaanse producer Lombardo zijn kennissen aanbood bü het 66-jarig bestaan van zijn Titanusstudio's.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7