ALGEMENE OPINIE IN GIRO: IEMAND HEEFT MERCKX EEN HAK GEZET Eddy Merckx ging altijd rustig en vol zelf vertrouwen naar controles CONTROLES NIET WATERDICHT Vedette voor maand geschorst „Ik herinner me dat we allemaal dopingcontrole weigerden, maar Eddy ging wel" Artsen De Vree en Rolink ARTIKELEN TEGEN DOPE OVER RUG VAN GERBEN KARSTENS GESCHREVEN PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1969 PAVIA In de Giro, die „dood" is, heeft de „zaak-Merckx" alles naar de achtergrond gedrongen. De strijd verkeerde in een beslissende faze, de etappes in de Dolomieten moeten nog komen, maar de Ronde is in Savone, na het startverbod voor Merckx, afgelopen. De grote strijd tussen Gimondi en Merckx, waarin de jonge Belg duidelijk op punten voorstond, krijgt geen winnaar. De voortzetting van het gevecht tussen de groten zal helemaal vervallen, want de maand schorsing, die Merckx in Italië boven het hoofd hangt, zal door de andere wielerbonden worden overgenomen. Het medeleven met Merckx is enorm groot. Twee Italiaanse supporters van de Belg slaagden er in tot zijn hotelkamer door te dringen. Een van de twee liep met schuchtere passen door tot vlak voor de grote kampioen en gaf hem de „vredeskus", op een manier waaruit bleek dat zijn be wondering voor de wielrenner door niets was geschokt. Daarna verdween de man onmiddellijk weer. Het was een gebaar, waar het grootste deel van de rennerskaravaan volledig mee instemde. Felice Gimondi: „Sinds twee jaar is men nu serieus bezig met de bestrijding van de doping, maar een aanvaardbare oplossing is nog niet gevonden. Het blijft nog altijd mogelijk, dat een on schuldige wordt gestraft. (Na de vorige Ronde van Italië is Gimondi het zelfde overkomen als Merckx nu). Ik ben er van overtuigd, dat iemand zonder scru pules Merckx de das heeft omgedaan." Vito Taccone: „Het is sabotage, hoe wel je je niet kunt voorstellen, hoe men Merckx deze hak heeft kunnen zetten." Luciano Armani: „Iemand heeft met Merckx een streek uitgehaald Waar schijnlijk heeft men iets in de bidon van Merckx laten glijden." Claudine Merckx, die haar echtgenoot tijdens de ronde volgde: „Het is ver schrikkelijk, maar ik blijf erbij, dat Ed die onschuldig is." Roberto Ballini, winnaar van de zes tiende rit: .,Ik geloof er niet in. Merckx heeft geen doping gebruikt, men heeft het hem toegediend, zoals het ook wel met paarden gebeurt". Rudy Altig: „Het recht moet zijn loop hebben. Wanneer dit een coureur van het tweede plan had geraakt, zou nie mand er een woord over vuil hebben ge maakt. Men zou hem hebben uitgesloten en verder niets. Maar nu Merckx het het slachtoffer is staat de hele wereld op zijn kop." „De zaak-Merckx is teleurstellend voor de Ronde van Italië, voor de Tour de France, voor Eddie Merckx, die bekend staat als een bijzonder serieus renner, en voor de hele wielersport," vertelde de heer Adriano Rodoni, voorzitter van de International Wielren Federatie (UCI) gisteren te Lausanne, Controle nauwgezet De heer Rodini zei verder: „Vanavond nog zal ik naar Milaan gaan en alle in lichtingen krijgen, die ik maar wens. Op dit moment ken ik de zaak nog niet tot in alle finesses. Maar ik weet wel zeker, dat de controle op het gebruik van ver boden stimulerende middelen in de Ron de van Italië bijzonder nauwgezet wordt gedaan." De heer Rodoni bevestigde, dat Merckx automatisch voor een maand zal worden geschorst en dat die uitsluiting alle wielerwedstrijden betreft. „Volgens de inlichtingen, die ik tot nu toe bezit, is Merckx gecontroleerd en nadat de reac tie op zijn urinemonster positief was, is een contra-expertise uitgevoerd, die het zelfde resultaat had. Dat houdt dus in, dat Merckx schuldig is aan overtreding van het antidopingreglement". Samenzwering Het antwoord van de president van de UCI op de vraag of het niet waarschijn lijk is, dat Merckx het slachtoffer is ge worden van een samenzwering, dat hij gedronken heeft uit de kruik van een an dere renner, of zelfs onbewust „vergif tigd" drinken van een toeschouwer heeft gekregen, was: „Men kan dat natuur lijk denken, maar hoe zal men het ooit kunnen bewijzen?" gegrepen. Hij is een klasserenner en geen slikker. Het blijft ons een raadsel, hoe Eddie, die in deze Giro reeds acht maal negatief reageerde bij de test, ineens na een rit positief is." De Deense renner Ole Ritter won de zeventiende etappe, een rit, die volledig werd overschaduwd door de affaire Merckx. De felle discussies vooi start en de langzaam-aan-actie va renners waren er de oorzaak van de karavaan een uur te laat aan de rit over 182 kilometer naar Pavia begon. Zeg© zonder waarde Voor de karavaan vertrok had Felice Gimondi duidelijk laten blijken ook hele maal niet gelukkig te zijn met deze ont wikkeling in de Ronde. In de eerste plaats weigerde hij het roze-erehemd. dat de leider van het klassement onder scheidt, aan te trekken. Hij verscheen en vertrok in zijn groenwitroze Italiaan se kampioenstrui. Hij zei: „Als ik deze ronde zou winnen is het een zege zc waarde, nu Merckx zijn kansen niet meer kan verdedigen." Het algemeen klassement na de zeven tiende etappe is (alle renners zijn Itali anen): 1. Gimondi 76 uur 35 min en I sec, op 2 minuten 13 sec: 2. Zilioli, op 2.51" 3. Schiavm, op 3.13" 4. Bitossi op 3'25" 5. Michelotto, op 3'35" 6. Colom- op 3.25" 7. Dencelli, op 7.38" 8. Mori op 9.59" 9. Moser, op 14.52" 10. Carletto Achttiende partij in tweekamp afgebroken MOSKOU De 18e partij van de twee kamp Petros janSpassky (uitdager) het wereldkampioenschap schaken is gis teravond te Moskou op de 41e zet afge broken. De partij wordt vandaag uitge speeld. De stand is 98 in het voordeel van Spassky. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De omvang van de ramp die gisteren de wieler sport heeft getroffen kan men op dit moment nog niet geheel overzien. De schade die de affaire-Merckx de wielrennerij berokkent, zal lang doorwerken. Eddy Merckx, de fenomenale coureur, was eigenlijk de laatste strohalm waaraan men zich kon vastklampen. De overige kop stukken (Anquetil, Adorni, Pou. lidor, Janssen Zilioli Gimondi, Motta en Altig) zijn al eens betrokken geweest bij één of meer dopingaffaires. Daarom was het een zo gelukkige omstandigheid, dat de allergrootste. Merckx, kennelijk geen chemische produktcn nodig had om zijn opzien barende prestaties te verrichten. Hij werd, omdat hij zo dikwijls won, wel veertig keer per jaar gecontroleerd. En nooit vond men iets. Merckx was altijd de eerste, die opgewekt naar de dokter stapte om de controle te ondergaan. Er circuleerden in de wielerwereld vanzelfsprekend geruchten. Er waren coureurs die vertelden: „Hij heeft het middel dat wij toevallig niét hebben", en „Merckx mag alleen urineren, ons kijken ze altijd op de vingers". Maar die uitspraken kan men ook toeschrij ven aan verregaande jaloezie. Want men kon toch niet ontkennen, dat Merckx zich altijd zeer bereidwillig naar het onderzoek spoedde. Zelfs Jan Janssen getuigde daar gisteren nog van. Hij zei: „Ik herinner me dat wij (Anquetil, Poulidor, Gimondi, Merckx) vorig jaar in Parijs moesten rijden. Na afloop zouden we gecontro leerd worden op doping. We waren all ensolidair en hadden besloten niet te gaan. Eén man weigerde en ver voegde zich toch bij de anti-doping controle: Eddy Merckx. En nu hebben ze hem ook te pakken". Drie mogelijkheden Er zijn drie mogelijkheden voor het geen in Italië plaatsgevonden kan hebben: 1) Er kan een frauduleuze handeling zijn gepleegd, waarvan Merckx het slachtoffer is geworden (de gehele Belgische pers neemt dat aan). Iemand kan Merckx, die door zijn suprematie een grote bedreiging voor de andere wielrenners vormt (hoe moeten zij de kapitale bedragen die zij van hun extra-sportieve meesters jaarlijks ontvangen nog waar maken als Merckx alleen maar tweede plaat sen overlaat?) iets in zijn drinkbus hebben gedaan. Die mogelijkheid is aanwezig, hoewel Merckx altijd uiterst voorzichtig was. Daarvan ge tuigt zijn schoonvader, de oud-renner Lucien Acou: „Eddy liet, als hij in Italië wat wilde drinken, altijd een andere renner de drank halen zodat men niet wist dat het voor hem was. Een fraude in die zin is ook al eerder gebeurd in de TirenoAdriatico, toen daar de renners staakten, maar Zilioli er niet aan mee wilde doen. Bij de volgende dopingcontrole werd daarop Zilioli positief bevonden. Eddy heeft hem toen een brief gezonden, waarin hij zei deze gang van zaken zeer te betreuren". 2) Merckx kan een middel gebruikt hébben dat men lange tijd niet terug kon vinden bij de onderzoeken, maar waarvoor men nu wel een controle mogelijkheid heeft gevonden. Dr. Schaepsdrijver van het farmacolo gisch instituut te Gent zei gisteren: „Ons onderzoek evolueert steeds. Wij vinden telkens nieuwe preparaten, waarop we ons onderzoek, na proef nemingen, afstellen. Maar ik geloof eerder dat Merckx het slachtoffer van een frauduleuze handeling is geworden. Hij had dit niet nodig. Er kan ook iets met de controle gebeurd zijn. Het moet wel omdat hij al zeven keer gecontroleerd was in de Giro en er niets bij hem was gevonden". 3) Merckx kan inderdaad doping ge bruikt hebben. Er heeft eens iemand gezegd: „Voor geen enkele wielren ner durf ik mijn hand in het vuur te steken". Maar bij Merckx moet men daarbij tooh enige ruimte voor twij fels laten. Hij is te vaak naar de controle gestapt, waarbij hij zoveel zelfvertrouwen en rust uitstraalde, dat men het voor onmogelijk hield dat Merckx iets had genomen. Hij is ook zo vaak gecontroleerd. Niet alleen in België, maar ook in Frankrijk, Nederland, Italië en Spanje. En vooral in ParijsNice van dit jaar, waar de jonge dokter Bouteille zeer veel werk van het onderzoek maakte en niets door de vingers zag. Gevolg: schor sing Aimar en Janssen. Maar Merckx ging vrijuit. M Ereronde Het tijdstip waarop Eddy Merckx is betrapt, had niet ongelukkiger kun nen vallen. Door de maand schorsing kan hij net niet aan de Ronde van Frankrijk deelnemen, die op 28 juni van start gaat. En vandaag had het een grote dag voor het concern in koffiezetmachines (Faema) moeten worden, dat Merckx in dienst heeft. Vandaag namelijk zou de Gix-okara- vaan twaalf keer een ronde langs het fabriekscomplex in St.-Zingonia ma ken waarbij Merckx met Faema op de borst in zijn roze leiderstrui van zelfsprekend een enorme reclame zou zijn geweest. Dat alles geeft toch te denken. Gisterochtend heeft Eddy Merckx in zijn hotel, Excelsior te Albisofa, op het toppunt van zijn roem ervaren, dat het geluk van een coureur tegen woordig (schuldig of niet schuldig) nog slechts van korte duur is. Zoveel gevaren bedreigen de renners. Zei Jan Janssen: „Er moeten snel maatregelen worden ge nomen. Wij moeten solidair worden en gaan vechten voor honderd procent sluitende con troles. Zo niet, dan rijdt er over een jaar of twee geen wielren ner meer. Want als dit zo door gaat, welk concern wil dan nog iets te maken hebben met zo'n troep?". (Van onze sportredactie) NIJMEGEN De biochemicus T. B. de Vree, verbonden aan het pharmacologisch instituut van de universiteit van Nijmegen, trekt de waterdichtheid van de doping controles ernstig in twijfel. Pr. De Vree: „Ik ken de voorschriften van de Italiaanse wielerbond wat betreft het onderzoek. Als de wetenschapsmensen voor honderd procent eerlijk zijn, moeten zij erkennen dat hun resultaten nog helemaal niet behoeven te betekenen dat Merckx ook stimulerende middelen heeft ingenomen". „Tussen het tijdstip van urineren en het tijdstip dat de controle plaatsvindt, kan er immers van alles gebeuren. Er kunnen fouten gemaakt worden, vergissingen plaatsvinden enz. Er is nog meer op dat onderzoek aan te merken. Volgens onze studie, en we doen die al gedurende twee jaar, kan men pas zeggen dat iemand voordeel van een middel heeft gehad als hij op drie verschillende tijdstippen uri neert. bijvoorbeeld op een uur, drie uur en vijf uur. Wat doet men echter bij de anti-dopingscontroles Men laat de renners een keer urineren en gaat dan na of er sporen van amfetamine in de urine te vinden zijn". „Weet u dat vijf miligram amfetamine helemaal geen stimulerende werking heeft? Daardoor moet men de dubbele dosis gebruiken. Maar van dit alles trekken de bij dit onderzoek betrokken personen zich kennelijk niets aan. De lijst van ver boden middelen klopt ook helemaal niet. Ik noem u slechts een middel: het is een eetlust remmend produkt. Het staat niet op de dopinglijst, maar het geeft bij een controle wel een positieve reactie". Ook de bekende sportarts dokter J. Rolink (clubarts van Ajax) zegt dat de con troles niet waterdicht zijn. Rolink: „Om dat te bereiken, moet er zelfs een toestel dat 600,000 gulden kost worden aangeschaft. En bij mijn weten is dat nergens, waar de onderzoeken worden gehouden, aanwezig". LUCKY, LUKE: CALAMITY JANE BIGGLES: IN HET VERRE OOSTEN SUSKE EN WISKE: DE JUNGLEBLOEM Teleurgesteld is een x woord. Eddy Merckx ontredderd toen he ip gedeeld dat hij was uitgesloten voor de Giro. Terwijl hem een interview wordt afgenomen in zijn hotelkamer, trachten de collega's Gimondi (links) en Arrrumi hem te troosten. (Van onze sportredactie) BREDA „Bewust heeft Sport- expres gepoogd Gerben Karstens te treffen. Wat er in deze twee edities over hem heeft gestaan, is in grante strijd met de waarheid en zopder onrechtmatig. Het ging h' maal niet om de dopingJn het alge meen, maar op basis van onware en onjuiste gegevens zjjn artikelen tegen dope over de rug van Gerben Kar stens geschreven. Om dit te illustre ren: in de woonplaats van Karstens hebben drie colporteurs huis huis gewraakte nummers ten verkoop aangeboden, met „kijk, het gaat o Gerben uw dorpsgenoot". Dit gistermiddag mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, eisende partij in een geding in verkorte vorm, dat gisteren i de Bredase rechtbankpresident mr. J. K. Schellenbach diende. De wielrenner Karstens voelt zich geschokt en meent, dat hem schade is berokkend door twee artikelen in het sportweekblad „Sportexpres", uitgegeven door „De Vrijbuiter" te Tilburg. Zijn raadsman, mr. Lap, deelde mee, dat Karstens geen eis schadevergoeding heeft willen indie nen, maar dat zijn gekrenkt eergevoel zal zijn hersteld, als bij vonnis de rechtbank zal worden bepaald, dat het blad „op de voorpagina en in het- zelfe lettertype als de twee artikelen" zal worden medegedeeld dat de ver halen op onwaarheid berusten. Onder koppen als „Trieste waar schuwing tegen doping", „Het drama Gerben Karstens", stonden in de ge wraakte editie van het blad artikelen dat Karstens, verslaafd aan doping was en ongeneeslijk ziek in een gek kenhuis was opgeborgen. Zijn n, zou nooit meer worden genoemd, zelfs niet meer bij de uitslagen van kermis- koersen. Karstens is een wrak, aldus het blad. Bemoeilijkt Mr. Lap: „Karstens is een gevierd renner geweest. Hij heeft een in king gehad. Hij is voor psychiatrische begeleiding veertien dagen opgenomen geweest in de kliniek „Endegeest" te Oegstgeest. Helemaal niet wegens doping. Hij hoopt snel een comeback te maken, die door deze publikaties zeer is bemoeilijkt", aldus mr. Lap. Karstens, die de zaak bijwoonde, er verre van ongeneeslijk ziek uit. Psycholoog H. Schnijder had mr. geschreven: „Karstens is een eem dig, dagelijks gevalletje". Verweer Het verweer van de raadsman „Sportexpres", mr. G. Mannaerts uit Tilburg, kwam erop neer dat wat in de artikelen heeft gestaan, waarheid is. Hij refereerde aaneen aantal kranteartikelen en uitspraken Karstens zelf over dopingaffaires. Drie redacteuren van het blad zijn in de kliniek geweest. Hen is de spe ciale afdeling gewezen en er is ge zegd „dat is dc dopingafdeling". Het gepubliceerde zijn meningsuitingen van redacteuren. Het oogmerk was misschien pregnant heel duide lijk welke onaangename gevolgen doping kan hebben. Karstens heeft geen schade geleden door de v~~ halen", aldus mr. Mannaerts. ..Het hele onderzoek", repliceerde i Lap „van d redacteuren bestond uit een aanwijzing van een concierge Oegstgeest. Karstens heeft nooit e: pliciet toegegeven doping te hebben gebruikt. De redacteuren hebben hun verhalen niet beperkt tot menings uitingen maar in positieve termen ge schreven. Hun laatste opmerkingen hadden de vorm van stellingen", al dus mr. Lap. De president zal op 17 juni uitspraak

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6