%£oid4eSoii^ant Indonesië Vier zangeressen zingen 8 liedjes Dubbelspion over wraak Aangrijpende Bachcantate met John Shirley'Guirk TELEVISIE VANAVOND RADIOPROGRAMMA AlilrilA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1969 Veel materiaal, weinig oordeel F EN nota van nog geen negen pagina'; en een vijftiental bijlagen die meei dan een tienvoud van deze negen pagina'; brengen. Hierop komt neer het verslag door het kabinet-De Jong aan de Kamer gebracht over wat officieel heet „Archie- venondetzoek naar gegevens omtrent excessen in Indonesië begaan door Neder landse militairen in de periode 1945—1950". Het is geworden wat we van dit on derzoek verwacht hadden: veel materiaal en weinig oordeel. Want de negen pagina's van de eigenlijke nota zijn grotendeels weer een verantwoording omtrent de uitgangspunten en de methode van het onderzoek. De regering herhaalt dat zij, ook niet in verband met de gepleegde excessen, in staat is te ontleden laat staan te beoordelen wat men de Nederlandse politiek in het Indonesische vraagstuk zou kunnen noemen. Daarvoor is een tijdvergend historisch bronnenonderzoek nodig, waarbij dan ook een meer betrouwbaar- oordeel gevormd zal kun nen worden over het gedrag van de Nederlandse troepen en de taakvervulling van de mensen die boven die troepen politieke verantwoordelijkheid hebben gedragen. Dit klinkt een beetje als een dood doener, maar het is zo toch niet. Soms heeft onze samenleving eeuwen, of ten minste generaties nodig om autoriteiten en groepen in een juist daglicht te zetten. Soms blijkt na een paar tientallen jaren in onze tijd een eerste objectief bronnen onderzoek ook al weer de waarheid op belangrijke punten geweld te hebben aangedaan. rVlT alles neemt niet het feit weg, dat •'er in Indonesië gruwelijke excessen hebben plaats gevonden; soms streng bestraft, soms lichter aangerekend om dat de omstandigheden waaronder de excessen plaats vonden als verzachten de, omstandigheden zijn aangerekend. De nieuwe regeringsnota ontkent niet de redelijkheid van de vraag of men vandaag niet de mening mag hebben dat er tussen 1945 en 1950 te veel met verzachtende omstandigheden gewerkt is. Zulke vragen rijzen zeker bij het door lezen van de bijlagen met details over wandaden, vergissingen, gerechtelijke beoordelingen en vonnissen. Lectuur even onthutsend en pijnlijk als men ont moet in de rapporten over terreurdaden van welk totalitair regime ook en van revoluties met de daarop volgende represailles. Het trieste in de geschiede nis is nu eenmaal, dat Gods schepselen, van welk standpunt ook uit bekeken, zij pretenderen de rechtvaardigheid te dienen, altijd maar weer erin slagen op gruwelijke wijze onrechtvaardig te zijn. De meeste excessen die de nieuwe nota noemt, waren bekend. Het is hun collec tiviteit die op dit moment wel het mees te schokt. Zelfs als men weet, dat tegen over Nederlandse excessen misschien even verschrikkelijke daden van Indo nesische zijde staan. ÏI7AT de Kamer met deze nota moet doen, lijkt ons een moeilijke zaak. Om heropening van strafzaken in- zoverre die mogelijk zouden kunnen zijn is het ditmaal niet begonnen. De vermelde en voorlopig beoordeelde feiten kunnen een waarschuwing zijn. Maar vandaag weten wé, dat waarschijnlijk in Biafra, Nigeria, Vietnam, Griekenland, China, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Afrika gebeurtenissen plaats vinden, waarin de trieste geschiedenis zich op even trieste wijze aan het herhalen is. Dat wekt misschien een gevoel van onmacht op. Verzet hiertegen blijft een dringend geboden zaak. Plus het voor nemen om voorzichtig te zijn met de uitspraak dat voor een gerechtvaardigde zaak veel geoorloofd is. Want keer op keer blijkt, hoe betrek kelijk de rechtvaardigheid is van datgene was men, hetzij uit eigen overtuiging het zij op impuls van anderen, daarvoor heeft aangezien. Tweede bedrijf in thriller van het prijsbewaking sbeleid OP het toneel van Nederlands prijsbe- wakingsbeleid is dezer dagen het tweede bedrijf begonnen. Het eerste be drijf van de thriller eindigde met een krachtig en met veel pathos de zaal inge worpen „stop" van het ministerie van Economische Zaken. Het maakte indruk, hoewel hier en daar sommige toeschou wers zich afvroegen, of de uitroep psycho logisch niet een beetje laat kwam en of ze daardoor niet onvoorwaard el ijker moest klinken dan bij het wat vroeger inlassen van krachttermen nodig zou zijn geweest. Het tweede bedrijf begint inderdaad met moeilijkheden. Een groot deel van het ondernemersfront en met hen een deel van de politici op de achtergond heeft de vraag opgeworpen hoelang het onvoorwaardelijke ;.stop" gelden moeG In heb kappersbedrijf kan ^eeïl^hefcl' woelige situatie ontstaan, nu de patroons bonden verboden is om de jiieuwe, pas door minister Roolvink goedgekeurde nieuwe C.A.O. met inbegrip van doorbere kening in de prijzen in te voeren. De overheid bevestigt dat ze inderdaad be paalde toezeggingen tot doorberekening heeft gedaan, maar ze heeft daarbij niet de datum van ingang vernield. Echt een onverwachte wending, die men iü een thriller verwachten kan. Wellicht vreest hoofdrolspeler overheid, dat ze een beetje veel in complicaties kan geraken, nu de Sociaal-Economische Raad vanwege zajn zeer verdeeld advies inzake compensatie voor prijsstijgingen zelf de knoop moet doorhakken. Zijletra's „ei van Columbus" om in de bedrijfstakken te laten onderhandelen over een compensa tie van één procent heeft in de S.E.R. minder bijval gekregen dan verwacht werd; als gevolg hiervan keren de vak centrales terug naar hun eerste eis (door verschuiving van premiedruk twee pro cent minder sociale lasten voor de werk nemers), terwijl bijna niemand in het be drijfsleven een goed woord heeft gespro ken over de regeringssuggestie om door verlaging van de melkprijs de druk op de prijsketel voor de consumenten wat te verlagen. Het grote porbleem lijtot ons, of het kabinet-De Jong in het nu aan de gang zijnde tweede bedrijf voor de door de vakbeweging krachtig bepleite compensa tie een oplossing kan vinden, die niet te gelijkertijd noopt uitzonderingen op ae prijsstop toe te staan. Met wat schuiven en meten in nieuwe collectieve^ arbeids overeenkomsten is minister Roolvink 'tot dusverre erin.geslaagd ernstige onrust aan het sociale- front te voorkomen. -Maar by de kwestie van de incidentele compensatie voor de in het eerste halfjaar flink „door geschoten" prijzen lijkt het onmogelijk om door niets te doen de kool en de geit te sparen. En toch zou de regering waarschijnlijk met belangrijke beslissingen willen wach ten tot het algemeen begrotingsbeeld voor 1970 en de daaraan ten grondslag liggende economische verwachtingen be kend kunnen worden gemaakt. Maar of de regering dit lukken zal? We vrezen dat binnen afzienbare tijd, zo de overheid bij een afwachtende houding volhardt, niet alleen de kappers zullen tonen, dat ze zich „gesohoren" voelen. Twijfelachtig advies ONDER invloed van pleidooien voor maatschappelijk en politiek engage ment gaan sommige tonelisten verkondi gen dat het medium toneel bij uitstek geschikt is om gerichte politieke actie te voeren en dat een dergelijke gerichtheid wellicht in de nabije toekomst het enige bestaansrecht voor het toneel gaat wor- Inderdaad heeft In de toneelliteratuur van de Griekse tragici af politieke bewogenheid een belangrijke rol gespeeld, maar deze bewongenheid is ook steeds slechts één van de elementen geweest, waaraan het toneel zijn vernieuwende toekomst te danken heeft gehad. Toneel waarvan het enige bestaansrecht gerichte politieke actie is, komt gemakkelijk op basis van politieke opportuniteit in plaats van een politieke bewogenheid te staan. En wat de publieke belangstelling be treft, moet men de invloed van politieke gerichtheid niet overschatten. De politiek vervreemdt de massa vaker van zich dan dat ze die massa aanspreekt. De exclusief politiekgericht toneel zou wel eens kun nen neerkomen op een herhaling van het drama van het kind dat met het badwater wordt weggespoeld. (Vervolg van de voorpagina) Uit de nota blijkt dat de krijgsraden in Indonesië duizenden militair-strafba re feiten -ehandeld hebben. Daaruit re sulteerden soms forse gevangenisstraf fen. Maar ook werden vele zaken zon der meer afgesloten: vanwege verzach tende omstandigheden, omdat de schuld niet aantoonbaar was, of omdat de antwoordelijke militairen niet achter haald konden worden. Dikwijls ook dek ten de lagere commandanten hun schul dige militairen en in vele andere geval len kwam de tijd te hulp. Na 1949 zijn namelijk praktisch alle vervolgingsza ken zonder meer gesloten: deels door de toen afgekondigde amnestie, deels door onderling afspraken bij de Indone- sisch-Nederlandse onderhandelingen in 1949. Oordelen achteraf is voor minister-pre sident De Jong een zeer hachelijke kwes tie. Hij schrijft hierover: „wil men ko men tot beter inzicht in de veelszins be klemmende vragen, die het verschijnse van de door Nederlandse militairen ge pleegde excessen oproept dan zal men moeten trachten zich rekenschap te ge ven van de omstandigheden en de om geving waarin zij zich geplaatst zagen voor het volbrengen van een taak, die zij vrijwillig of als dienstplichtigen veelal met goede wil hadden aanvaard". Het grote verschil van polotieke opvat tingen over Indonesië tijdens en na de tweede wereldoorlog is hierbij van over wegende belang. Enerzijds beschouwde men de Insonesische leiders als collabo rateurs met de Japanse bezetters en maaktte men zich grote zorgen over de vele Nederlandse geïnterneerden. An derzijds was er een grote stroming ook in Nederland, die de onafhankelijkheid van Indonesië zo snel mogelijk tot stand wilde brengen. Met deze gees telijke en mentale belasting wer den De Nederlandse militairen naar Indonesië gestuurd. „Voor velen was het een beginsel dat Nederland in Indo nesië een taak te vervullen had, waar aan het zich niet kon onttrekken en die het zonder gebruik te maken van mili taire middelen niet zou kunnen ten uit voer brengen", aldus de minister-presi dent. Hij besluit zijn nota aan de Tweede Kamer: „Tegenover de negatieve feiten staat naar algemeen bekend is een over daad aan positief materiaal, dat niet ver zameld is. maar dat betrekking heeft op daden van zorgzaamheid en opofferings gezindheid voor de Indonesische bevol king". Een historisch onderzoek naar het mi litair en politiek gedrag in deze periode, „dat een meer evenwichtiger beeld zal geven" is daarom reeds opgedragen aan de Utrechtse hoogleraar professor dr. S. L. van der Wal. Meer reservisten voor legerkorps SQHAARSBERGEN (ANP) Prins Bcrnhard heeft in Scliaarsbergen op de jaarvergadering van de algemene vereni ging van Nederlandse reserve-officieren gezegd, dat als gevolg van herstructure ring het legerkorps ongeveer 10 procent meer reserve-officieren en dienstplichti ge onderofficieren nodig zal hebben dan thans het geval is Bepaalde sleutelfuncties bij de mobili sabele eenheden, die thans bezet worden door beroepspersoneel, zullen binnen af zienbare tijd vervuld worden door reser ve- en dienstplichtig personeel. De posi tief van het actief dienende reserveper- soneel zal daardoor ongetrwijfeld in po sitieve zin beïnvloed worden, aldus de Twee topfiguren uit Engeland. Links televisiegrootheid David Frost, rechts prins Charles. Het gesprek vond plaats voor een film, die de kroning van prins Charles tot prins van Wales als onderwerp zal hebben. DCN ontevreden over kabinet (Van o e parlementaire redactie DEN HAAG Het Democratisch Centrum Nederland (DCN), een poli tieke vernieuwingsstroming in de KVP, heeft in een verklaring gezegd, dat de huidige regeringsploeg onvoldoende aanknopingspunten biedt voor de rea lisering van twee centrale politieke thema's van het D.C.N. Die thema's behelzen: nationale vernieuwing als centrale doelstelling van binnenlandse politiek en de op bouw van een strategie van de vrede als centrale doelstelling van buiten landse politiek. Het D.C.N. betreurt voorts, dat in recente Kamerdebatten door de regeringspartijen te weinig ac cent is gelegd op de noodzaak om te komen tot een resolute democratisering van het wetenschappelijk onderwijs. Deze democratisering maatot een essen tieel onderdeel uit van het proces van nationale vernieuwing, dat zich de ko mende jaren dient te voltrekken;en is als zodanig een noodzakelijk aspect van de consequent vooruitstrevende po litiek, waartoe met name de KVP zich heeft verplicht. De verklaring van het D.C.N. is toe gezonden aan het KVP-partijbestuur. In de verklaring wordt melding ge maakt van de vorming van een kleine kerngroep, die leiding zal geven aan het verdere vemieuwingsstreven. De AVRO-Telcvisie presenteert de kij kers vanavond in kleur een muzikaal programma onder de titel „Vier". Dit betekent, dat vier meisjes te weten Con- ny Vink, JTeanette van Zutphen, Iris Zcgvled en Irene Lardy, acht liedjes zin- Deze vier meisjes worden begeleid door het orkest „The Skymasters" onder lei ding van Sander Sprong. Henk Somers spreekt tussen de liedjesteksten met als onderwerp: het woord, begrip of cijfer „4". Op het programma staan: „Walk ride in" (Conny), „I can't take my eyes of you (Jeannette), „Je n'aurai pas le temps" (Iris), „It's for you" (Irene), „It must be him" (Jeanette), „On the good schip" (Iris), „L'importance e'est la rose" (Conny) en „Those wete the days" (Irene). (Nederland 1 20.50 uur). De N.O.S.-televisie zendt op het ande re net weer een aflevering van „Dub belspion" - uit, die „Vendetta" ftot titel! heeft. Kelly zit ergens in Italië en hij verkeeriwjveer in de grootste Moeilijk heden. Op beschuldiging van mets min-' der dan moord moet hij terecht staan voor een soort familierechtbank, die ei gens op de binnenplaats van een eenza me boerderij is gevestigd. De enige die redding kan brengen, Scott, heeft geen idee van waar hij zijn vriend moet zoeken(Nederland II 20.20 uur). De film „Onze buren zijn negers", is een registratie van de reacties van 167 blanke inwoners van de Amerikaanse stad Saint Louis op de vestiging van een negergezin in hun wijk. KAMERORKEST ONDER GOLDBERG Aangezien de Brandenburgse concerten en de ouverturesuites van jaar tot jaar de kern vormen van de Bachcycli van het Nederlands Kamerorkest en de vertolkingen onder leiding van Szymon Goldberg (in zijn uiteenlopende hoeda nigheden van dirigent, vioolsolist en alt violist) ongeveer gelijk blijven, moet men de verrassingen zoeken in de programmanummiers, die niet geregeld terugkeren. Dat zijn ditmaal een drietal tkerkcantates, die voor vele muziek liefhebbers helaas nog onbekend en on ontgonnen gebied zijn. Hoezeer men dat moet betreuren, bleek gisteravond in het Congresgebouw tijdens de uitvoering van de cantate no. 82: „Ich habe genug", een cantate die Bach In 1731 of 1732 moet hebben geschreven gebruikmaking van materiaal, dat hij al veel eerder in het tweede klavier boekje van zijn vrouw Anna Maria Mag- aalena optekende. Het werk is niet alleen een hoogst merkwaardig, maar een aangrijpend voorbeeld van de .se hunkering naar de verlossing in ae dood. die de christenen in de acht tiende eeuw moeien hebben gekend. De beroemde Engelse bariton John ShJrley-Quirk heeft de vocale partij bepaald indrukwekkend weergegeven. Hii bezit een prachtige, mooi geëgali- le en fraai getimbreerde slem, die nü technisch heel knap en bovendien ouzonder muzikaal hanteert. Zelden neoben wij met name zo goed als in zijn dracht ervaren hoe Bach op geniale wijze in tekstherhalingen de uitdruk- icingskracht schakeert. De enige kritische opmerking, die ten opzichte van deze vertolking wellicht gerechtvaardigd zou 1, is de vaststelling dat de zanger nu dan wat te weinig kernachtig, wat te week was, maar daar staat dan tegen- dat de ontroerende aria: „Schlum- mert ein, ihr matten Augen" een zeld- iam versteilde klanksfeer kreeg. Het orkest dat volgzaam, voor een werk van deze zeggingskracht wat al te volgzaam, begeleidde, onderscheidde zich voornamelijk door de hobosolo van een ongenoemde maar voortreffelijke speler. Van het verdere programma was naar ïze mening de uitvoering van het zesde Brandenburgse concert het minst ge- d. Het is Goldbergs gewoonte hij zijn bezettingen nogal inconsequent! dit concert uit te voeren als een septet, waarschijnlijk om de beide gam ba's duidelijk te doen uitkomen. Hij zelf neemt dan de eerste altvioolpartij voor zijn rekening, wat mogelijk is doordat er geen violen in het stuk zijn voor geschreven. De weergave evenwel was niet alleen slap en ritmisch niet altijd exact, maar ook vaak erg intonatie. Beter lukten de tweede ouverturesuite en het vijfde Brandenburgse concert. In deze werken blies Koos Verheul op zeer te waarderen wijze de fluitobligaten in de juiste tempi en in de juiste maat, wat helemaal niet zo eenvoudig is. In het vijfde Brandenburgse concert, waarin Goldberg met een onverklaarbare kop pigheid de klavierpartij jarenlang op een moderne vleugel liet uitvoeren, kreeg nu gelukkig Jarrny van Wering gelegenheid een klavecimbel te laten horen. Haar spel was vakbekwaam, maar naar onze smaak nogal stijf en houterig, en niet expressief genoeg. Ook op de vioolsoli van Goldberg zelf viel wel een en ander af te dingen, maar dit was dan ook het minst ge slaagde programmanummer. De andere nummers, vooral de kantate, hadden wij niet graag willen missen. Ks. Zware straf geëist Jongeman pleegde bankoverval om te trouwen MAASTRICHT (ANP) Twee jaar en zes maanden eiste maandagmiddag de officier van justitie le Maastricht te gen een 18-jarige Limburger uil Vaals, verdacht van de bankoverval op 17 maart van dit jaar op hel filiaal van de gemeentespaarbank van Maastricht in Meerssen. Onder bedreiging met een speelgoedpistool had hij de 23-jarige filiaalhouder gedwongen tot afgifte van 2.600 gulden. „De laatste maanden heeft twintig procent van het totale aantal bankover vallen in het arrondissement Maastricht plaatsgevonden'', aldus de officier, die erop wees dat Zuid-Limburg, gezien de vele vluchtmogelijkheden steeds meer aantrekkingskracht heeft op potentiële bankovervallers. Verdachte vertelde snikkend trouwplannen te hebben. Hij had er vaak met zijn verloofde over gesproken. Het geld ontbrak echter en geïnspireerd door de t.v.-feuilletons, cowboyromans en beeldverhalen in de dagbladen kwam het bij hem op „dan een bank te overvallen". Een van de opvallende dingen in dit door de Franse journaliste Danielle Hu- nebelle geproduceerde werk is, dat al le erin voorkomende mensen volkomen oprecht en overtuigd van de juistheid van hun argumenten zijn. Dat geldt wel voor de oude dame die haar buren niet mag en uit wraak de negers in de wijk haalt, als voor de felle tegenstan ders van integratie van de rassen. Ei is geen van te voren vastgelegde tekst, alle uitspraken en reacties zijn authen tiek en dat maakt dat de film een goed inzicht geeft in hetgeen in de ziel de Amerikanen leeft met betrekking tot het rassenprobleem. (Nederland II 21.10 uur). Centrum in komend seizoen HAARLEM (ANP)j De artistieke, Jei der van de' toneelgroep Centrum, Eg- bert van Paridon, heeft verklaard tevre den te zi$ri(pyiér de wjjz£ jn het afgelopen seizoen het toneeipian heeft ontwikkeld. Centrum blijft voor stander van het plan, dat gericht is o] eigen regio en dat voor het westen gun stig te noemen is. Wat het programma in het komende speelseizoen betreft deelde Egbert Paridon mee, dat er waarschijnlijk acht premières gegeven zullen worden. Met de Haagse Comedie is afgesproken dat beide gezelschappen met twee dezelfde stukken zullen komen en wel „The boys in the band" van Mart Crowley, taald door Carel Alphenaar. Het seizoen begint in september met „Purper stof" van Sean O'Casey. Daarna volgt „Gemengd dubbelspel" van acht vooraanstaande Engelse schrijvers die een eenakter rond het huwelijk sai stelden. Op het repertoire staat verder „Zimmerschlacht" van Martin Walser en „Amphytron" van de Oostduitse dich ter Peter Hacks. Hagen Müller stahl uit Berlijn is weer bereid gevonden twee stukken te regisseren. De overige stuk ken staan onder regie van Walter Kous en Peter Oosthoek. Johan Remmelts tot het toneelgezelschap toegetreden. Voorts werken mee: Henny Orri, Elsje de Wijn, Frans Koppers en Kitty Cour- ANNENKERK 2 ARTEMIS 2 v Hamburg n Antwe ASTEROPE 2 v Trinidad n Mobil AEGIS 3 v Alexandria n Beyrout ANGOLAKUST p 2 Antlcostl Eli AKCIil iUKDES 3 te Ilo BALI p 2 kp St. Bincent n Rottei BALONG p 2 Dakar n Duinkerke BANGGAI 3 v Yokohama n Honj BINTANG 4 Cristobal verw. BANDA p 3 Midway Eil n Zd-K( CAPULONI p 2 Kreta n Ifamburi CHARIS 1 v Ft. Liberie n Adam CALAMARES 2 v Jacksonville DAPHNIS 2 v Bremen n Hambui D1NTELDIJK p 2 Acapuleo 11 FORESTLAKE 2 t a. rede Curaca GULFSWEDE GOOILAND 2 v Hambi GIESSEKERK 3 te Dar HERCULES p 2 Kingst MERWELLOYD NEDERWESER 3 NEPTUNUS 3 le NEDEREBRO 2v NEDERELBE 2 V OLDEKERK 2 le OSIRIS p 2 Gibr< ROTTERDAM 3 STELLA NOVA 30 230 m SCHOUWEN 3 te Sydney S1NOUTSKERK 2 v Bréi STRAAT FREMATLE 3 tl TANAHAIQ 31 7.o m o Du TJIMANUK 4 Shanghai v TJIBANTJET 2 v Mahe n NEDERLAND I (STER-reclameuitzen- dingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16). NOS 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Kenmerk (CVK-IKOR) AVRO 19.32 uur: Sportpanoram a 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Vier, liedjesprogramma 21.15 uur: De verraders, t.v.-serie 22.20 uur: Indonesië een nieuwe bladzij (NSMH) 22.30 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER-reclame-uitzen- dingen om 18.56, 19.56 en 20.16). NOS 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Kapitein Zeppos 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De dubbelspion t.v.-serie 21.10 uur: Onze buren zijn negers documentaire 22.05 uur: Verbinding met. België 22.50 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I VARA 17.00 uur: Midweek, jeugdprogramma De mei aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogra ciallstische Partij. 18.30 Nieuws. KRO: Actualiteiten. 19.00 Licht ensemble en solis ten. 19.45 Zoekend geloven: godsdienstige le zing. 20.00 Stereo: Bel Canto: operamuziek (gr). 20.45 Verzuiling ontzuiling?, beschou wing. 21.00 Oude en moderne Kamermuziek (opn). 21.30 Stereo: Radio Filharmonisch Or kest met solist: moderne en semi-klassieke muziek. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 iverzicht. 22.45 Mededelingen. tropole-orkest: de jeugd. 22.05 MulSP cabaretprogramma met jonge artiesten. 22.30 idiojournaal. NOS: 22.55 Ste- BRUSSEL-NED. (324 m) mno'-bNieuws. 18.03 Popmuziek voor soldaten. 18.28 Paarde- sportuitsiagen. 18.30 Franse les. 18.32 Tips vpor het verkeer. 18.40 Amusementsmuziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Stand punten van de Belgische Nijverheid. 19.55 ichte i :k. 20.00 Klassieke i Nieuws, berichten en De Zeven Kunstei Kamermuziek. 22.54 Moderne pianomuziek. Nieuws. 23.45—23.55 WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: Het levende woord. 7.15 Op het ictualiteiten. TROS: 8.11 Als dat zou kunnen: Nieuws). 9.00Gyrani .ïw. 9.10 Cabaretprograi :oekprogramma van semi- iderne muziek (gr). 11.00 ...„„'.o. Sleeptros: programma en lichte muz. voor automobilisten. 11.45 Actua liteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van ^a'r„,tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: ting en opleidinj Voor de jeugd. de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: stereo: Dag nsdag! (vervolg): lichte grammofoonm -.30—8.35 Van alle markten Uit eigen huis: licht ge varieerd muziekprogramma. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gramniofoonmuziek. 10.50 Vooi de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Pianorecital: klassieke muziek ide orkest met zangso- i piai mentsmuziek. 12.35 2 loderne muziek. 12.54 Voor het :land. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. :o: Populair- klassieke muziek (gr). .00 Voor de kin- 13.45 Gesproken porti deren. 15.00 Stereo: Klarinetkws glë: moderne muziek. 15.20 Stereo: Kamer orkest Pieter Hellendaal en solist: klassie ke lezing. 17.00 Stereo: Kinderkoor. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, zing, zing!: lichte vokale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Men- ieuws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op. •olijk platen programma. (14.00 Nieuws). .00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen: popu- poppology: BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weerbe richt, mededelingen en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws, weerbericht, dagklapper en beurs berichten. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.93 Klassieke muziek. 14.30 Waarom wij niet? 14.50 Wedstrijd Radioschoolkoor 1969. (15.00 Doodgaan is even menselijk als gebo ren worden. Toch is het een onderwerp, waar de meeste mensen moeilijk bij stilstaan. De Achter het Nieuws-extra, die gewijd was aan het Londense St.- Josefs Gasthuis voor de stervenden had daarom iets hachelijks. We werden ge confronteerd met mensen voor wie het laatste ogenblik voor de deur stond en met hen werden indringendopenhartige gesprekken gevoerd. Heeft zo'n programma zin? We geloven van wel. Het bleef binnen de grenzen van de goede smaak en het bood deze belangrijke informatie, dat voor men sen, die het sterven in het licht beter voortleven kunnen zien de dood niet zwaar hoeft te zijn. Ook de infor matie, dat er in hetzelfde licht nonner. zijn, die blijmoedig hun leven wijden aan het bijstaan van de naaste tot het laatste ogenblik toe. De gesprekken in deze film werden ge voerd door Koos Postema, de man, die al eerder bewees indringende vragen over moeilijke onderwerpen te kunnen stellen zonder over de schreef van indi viduele intimiteit te gaan. Mede door zijn aanpak werd deze „moeilijke" film tot een aanvaardbaar geheel ge- Het was overigens een hele overgang na Met de muziek mee, een typisch zo meravondprogramma, dat onverplicht tot luisteren en een beetje kijken nood de. Vooraf zagen we een welgemaakte film, Het zout des levens, van Charles Huguenot van der Linden en in de „ge wone" Achter het Nieuws o.m. 'n men selijk mini-drama rond politiewacht- meester De Jong uit Herten, die werd overgeplaatst, omdat hij geen des persoons kende. Als de vermelde feilen inderdaad juist zijn zouden ze een mini-schandaal be tekenen. Interessant om af te wachten in hoeverre t.v. in staat is in zo'n geval een ingrijpen af te dwingen. Zó interes sant, dat we zouden wensen, dat Ach ter het Nieuws zich met deze zaak blijft bezig houden tot de onderste steen bo- Vg. Harmen Siezen NOS-journaal (Van onze HILVERSUM zen van de TROS treedt met ingang van 1 september a.s. in dienst van het NOS- jouraaal. Hij volgt daarbij de heer Wibo van der Linden op. die emplooi krijgt bij de actualiteitenrubriek „Televizier" van de AVRO. De heer Siezen was vroe ger werknemer bij Radio Veronica. Geen misviering uit Lourdes (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De Eurovisie-uitzen ding van de eucharistieviering tijdens de NATO-bedevaart naar Lourdes, zal zon dag 28 juni geen doorgang kunnen vin den. In verband met de Franse presi dentsverkiezingen is er geen materiaal beschikbaar. Regionale Omroep Kennemerland I'. anloisifio iJ e. HAARLEM (ANP) Het bestuur van de Stichting Regionale Omroep Kenne merland heeft als eerste in het land aan de minister van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk verzocht bin nen het raam van de mogelijkheden van de omroepwet, een zendmachtiging te verlenen teneinde een onafhankelij ke regionale omroep voor het gewest Kennemerland te kunnen verwezenlij- Volgens het bestuur mag redelijkerwijs worden verwacht dat Nederiand in navolging van een in het buitenland reeds lang praktijk geworden situatie te zijner tijd van een net van regionale en locale omroepstations zal worden voorzien. Het meent dat een afzonder lijke omroep voor Kennemerland nood zakelijk is. De zender zal in alle opzichten ten dien ste moeten staan van de gemeenschap. De initiatiefnemers van de stichting willen, zonder televisieuitzendingen in de toekomst uit te sluiten, zich vooral bepalen tot 't onderzoeken van de mo gelijkheden van een regionaal radiosta tion waarbij getracht zal moeten wor den de kosten zo veel mogelijk te druk- Hogere eisen voor uitzending van zondagsmis HILVERSUM (KNP) De KRO heeft pastoors, organisten, dirigenten en an dere contactpersonen enkele eisen ge steld, waaraan een zondagsmis moet voldoen wil zij voor uitzending via de radio geschikt zijn. Gebleken is name lijk dat de viering bij de luisteraars anders aankomt dan bij de kerkganger. Bepaalde aspecten van een viering, die bij persoonlijke aanwezigheid niet als hinderlijk worden ervaren, komen de luisteraars storend voor, zo is de KRO gebleken. De normen komen erop neer, dat meer in detail de regie van een misuitzen- ding van te 'voren met alle „opvoeren- den" wordt doorgenomen. Bepaalde ge zegden als ,,gaat u zitten" zullen moe ten wegblijven. Nu de landstaal is in gevoerd in de liturgie wil men naast aandacht voor de gezangen ook dat er aandacht aan het gesproken woord wordt gesleed. Gemiddeld beluisteren ruim 5.000 mensen de misuïtzendingen van de KRO. Radiozender Goes stereo fonisch HILVERSUM Ingaande vandaag kunnen de luisteraars in het zuid westen van ons land voornamelijk de provincie Zeeland stereofonische ra diouitzendingen ontvangen. De zender Goes is nu in staat om via de FM-band, kanaal III (Hilversum I) en kanaal 27 (Hilversum II) stereofonische radio programma's uit te zenden. Eind van dit jaar of begin van het volgend jaar zullen de zenders in Roer mond, Hulsberg en Wieringermeer aan de beurt zijn. Dan zal ons land het eerste land zijn, dat geheel binnen het bereik van stereofonische radiouil- zendingen is gebracht.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2