0LGA S)e£ciddeSoii/tct/nt Krijgsmacht gedroeg zich als geheel correct Premier De Jong over nota Indonesië Regering weet niet wat er op Antillen aan de hand is Toenadering van chr. partijen kan helderheid dienen Premier De Jong: Afschuwelijke weerzinwekkende dingen gebeurd Uw motras Lift stortte 90 meter omlaag: één dode Werkgevers bereid tot gesprek over uitkering- ineens Felle brand kost twee kinderen het leven ZEKERHEID VERLANGD Feijenoord contracteert Karol Dobias van Spartak Aanvaring VS-jager: 76 doden? PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11 TELEFOON Z09'i5 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 103003 Bank Amro-Bank NV. Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F J. M. Koens HOOFDREDACTEUR L C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) pw 110, p mnd I 4 70. p kwait I 14 10: fr p post 16 95 ADV (excl B T W 22 cl p mm Telefoontjes I 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) DINSDAG 3 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND KOUD De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Zonnige perioden met in het binnenland hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit noordwestelijke richting. Aanhoudend koud. 60e jaargang, no. 17.763 TOCHT VAN HEYERDAHL NAAR WENS AALESUND (AP) In een gisteren ontvangen radiografisch verslag van THCR Heyerdahl wordt gezegd, dat de transatlantische expeditie met de papy rus boot „Ra" uitstekend en geheel vol gens plan verloopt. De laatste positie van de Ra is: 27 graden 3 minuten noorder breedte en 14 graden en 43 minuten wes terlengte. Dit betekent dat Heyerdahl en zijn zes- koppige bemanning al voorbij de Canari- sche eilanden zijn. Het weer, zo meldde hij, is het beste sinds het vertrek en de boot gedraagt zich buitengewoon goed. Iedereen aan boord maakt het op perbest. Op 25 mei is de Ra uit Safi in Marok ko vertrokken. Het doel van de expedi tie is gegevens te verzamelen ter aan vulling van de oude theorie, dat de oude Egyptenaren 4000 jaar geleden in van papyrus gebouwde schepen de Atlantische Oceaan hebben overgestoken naar Mexico. (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG „Er zijn destijds afschuwelijke, weerzinwekkende dingen gebeurd. Er is misschien ook meer voorgevallen, dan nu naar voren gekomen is. Toch blijf ik erbij ook aan de hand van deze feiten, dat de Nederland se krijgsmacht zich als geheel correct in Indonesië gedragen heeft. Wanneer men een eerlijke balans wil opmaken, moet men erkennen, dat er in slechts 150 gevallen misschien iets meer gesproken moet worden over wer kelijke wandaden. Ook al is het waar, dat één ontsporing, één wandaad er een teveel is". Met deze woorden heeft minister president P. J. S. de Jong giste ren in Den Haag de betekenis van de regeringsnota over de Nederlandse militaire excessen in Indonesië tussen 1945-1950 toe gelicht. Hij gaf daarbij tevens te kennen, dat de mogelijkheid tot een verdere vervolging van verant woordelijke personen in theorie mogelijk blijft. Deze kwestie is thans in studie genomen, vooral te gaan of de bewijzen e leve De premier ontkende, dat gespro ken moet worden van een systema tisch wreed optreden in deze pe riode. Een voorbehoud wilde hij maken voor de gebeurtenissen op Zuid-Celebes. Het corps spe ciale troepen dat ook elders in indonesië allerlei wandaden be dreven heeft, heeft daar op Zuid- Celebes onder bevel van Wester ling en andere Nederlandse of ficieren bij langdurige zogenaamde zuiveringsacties honderden Indone siërs dikwijls alleen al op aanwij zingen doodgeschoten. De premier sprak ook tegen, dat de Nederlandse inlichtingendien sten systematisch Indonesische gevangen mishandelden om aan inlichtingen te kunnen komen. De officiële archieven wijzen dit systematisch optreden niet uit, zei hij hierover. Hoewel hij wel moest toegeven, dat veel archief stukken van deze diensten ver dwenen zijn. Ook vergelijkingen met Duitse methoden uit de tweede wereld oorlog wees hij van de hand! „Daar werd doelbewust een sy steem van massamoord toege past, van bovenaf geleid en georganiseerd. Met nadruk wil ik vastleggen, dat dit in Indonesië niet gebeurd is. Integendeel: de legerleiding heeft steeds gepro beerd alle excessen of klachten hierover te onderzoeken". De premier gaf te kennen dat de politieke verantwoordelijkheid in het totale beeld van de gebeur tenissen tussen 1940-1950 vastge steld moet worden. Ook de regering zal haar standpunt bepalen. „Maar we zijn nog niet zover. Een zorg vuldig cn objectief onderzoek moet hieraan vooraf gaan', meen- Vice-voorzitter NKV Alders: Corruptie bij verkiezingen Van e verslaggeve SCHIPHOL „Ik hou staande, dat de Nederlandse regering bewust of on bewust niet weet, wat er in de Neder landse Antillen aan de hand is. De wezenlijke aanleiding van het oproer op Curacao zyn politieke manipulaties, die democratische uitingsvormen onmogelijk Dit zei gisteren op Schiphol de vice- voorzitter van het NKV. Jacques Alders, die er reeds in 1964 voor gewaarschuwd heeft, dat het latente onbehagen' in de rijksdelen overzee vroeg of laat tot uit barsting zou komen. Hij haalde zich toen met zijn publikatie in het NKV-blad „Ruim Zicht" het onge noegen zowel van de Nederlandse als vau de Antilliaanse regering op dc hals. De heer Alders kwam speciaal uit Genève. waar hij een congres van het wereldver- bond voor de arbeid bijwoont, naar Ne derland over om zijn visie op de gebeurte nissen toe te lichten. „Het congres heeft verontwaardigd ge reageerd op het zenden van de 300 mari niers". zei hij. „Nederland werd algemeen van onversneden kolonialisme beticht". Het is volgens de heer Alders op Cura cao doodnormaal, dat stemmen worden gekocht met geld of met baantjes. De ambtenaren worden verplicht, bii verkie zingen hun volmacht af te staan an ders verliezen ze hun positie. Bij de laat ste verkiezingen werd dan ook 20 procent van de stemmen bij volmacht uitgebracht. Wie kans wil maken op een studiebeurs, moet lid zijn van de regeringspartij. ..Het is moeilijk, de hoofdschuldige van de ge beurtenissen op Curagao aan Ie wijzen", zei de heer Alders voorts. „In ieder geval de regering van de Antillen en de Ameri kaanse bedrijven, die met belastinglaeili- teiten naar Curasao worden gelokt en die onder bescherming van de regering met volkomen voorbijlopen aan de vakbonden, een sociale politiek kunnen voeren, die nergens naar lijkt en volkomen inaccep tabel is". De Nederlandse regering verweet hij „een zonde van nalatigheid". ..Ik verwijt haar. dat zij zich eenzijdig heeft laten voorlichten. Bij mijn eerste bezoek aan Curaqao in 1964 heb ik al een onderhoud gehad met de toenmalige vice-premier Biesheuvel en hem alles verteld, wat mij ter ore was gekomen. Hij zat er hoofd schuddend bij zo onvoorstelbaar vond hij het. ik heb hom de namen genoemd van mensen uit de oppositie, met wie hij maai- eens moest gaan praten. Maar toen hij een officieel bezoek aan Curasao bracht, was het program zo overladen, dat hij volkomen geïsoleerd was en geen kans kreeg contact met de tegnstanders van de regering op te nemen Hij heeft zich gewoon te grazen laten nemen". De heer Alders zag voor de Nederlandse vakbeweging geen mogelijkheid om de gang van zaken rondom CuraQao te be ïnvloeden. De vakbeweging houdt zich buiten politieke kwesties. Met sociale maatregelen is bovendien volgens hem. de 7,aak niet te redden. Allereerst moet het politieke onbehagen weggenomen worden Wel gaf hij als zijn persoonlijke mening, dat het koninkrijksstatuut een onding is met name artikel 43. waarin Nederland medeverantwoordelijk wordt gesteld voor een goed beheer over de overzeese rijks delen. „Die verantwoordelijkheid is niet waar te maken", meende hij. ..Het bete kent dat Nederland, als er moeilijkheden komen rechtstreeks moet ingrijpen in in terne aangelegenheden van een autonoom land. en voor de wereld als een koloniale of neo-koloniale natie in zijn hemd komt te staan." De heer Alders was in gezelschap van de voorzitter van de Curagaose christelijke vakbeweging. Hubert Rojer, die eveneens het congres in Genève bijwoonde. De An tilliaanse vakbondsleider schaarde zich geheel achter- de visie van zijn Neder landse collega. „De moeilijkheden zijn in derdaad het gevolg van politiek onbeha gen". zei hij. „De regering doet niets tegen de sociale terreur van de Ameri kaanse bedrijven. Ze houdt de vaststelling van een minimumloon tegen. Ze beknot de persvrijheid. Alle kranten zijn in han den van regeringsgezinde families en de vergaderingen van de eilandenraad mo gen niet meer via de radio uitgezonden worden, omdat het volk de stem van de oppositie niet kan horen. Wij van de op positie hebben herhaaldelijk telegrafisch geprotesteerd bij de Nederlandse rege ring. maar nooit antwoord gekregen (ADVERTENTIE) Koop 'm en win fl. I.OOO - ROTTERDAM (ANP) De 28-jarige schoorsteenbouwer Johan A. Brons uit i liet Groningse Wagenborgen is gisteren in Rotterdam bij een ongeluk 0111 het I leven gekomen. Bij werkzaamheden aan de schoorsteen van een elektriciteits centrale aan dc Waalhaven stortte de i Groninger met een bouwlift 90 meter j Zijn collega de 32-jarige J. H. Brons, j die ook in de lift zat, wist zich op het laatste moment vast te grijpen. Hij kon door collega's worden gered. Het is niet bekend hoe 't ongeluk kon gebeuren. De twee Groningers waren in de goederen lift die binnen in de schoorsteen loopt. Inaar boven gegaan. Op het hoogste punt ontstond er een defect waardoor de lift naar beneden stortte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uitbreiding van dc economische ruimte zal in belangrijk mindere mate dan voorheen ten goede moeten komen aan de collectieve sector zo heeft mr. P. van Boven, voorzitter var de federatie van katholieke en protes tants-christel(jke werkgeversverbonden vanmiddag tydens de ledenvergadering gezegd. „Er is nu eenmaal een duidelijke voorkeur voor toename van de persoon lijke welvaart. Een beleid, dat het eco nomisch evenwicht wil herstellen, kan aan dit verlangen niet voorbijgaan". Het kamertje waar twee kleuters in Winschoten in de vlammen omkwa men en een derde kindje in kritieke toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. WINSCHOTEN (ANP) Bij een brand in Winschoten zijn maandagavond twee kinderen om het leven gekomen en is een ander kind met ernstige verstikkings verschijnselen opgenomen in eer zieken- Omstreeks acht uur ontdekten buren in het bovenste deel van een kleine wo ning in de Heuvelstraat de brand. Het vuur woedde in een slaapkamer waar drie van de vier kinderen van het gezin Lindeman in bed lagen. De brandweer, binnen enkele minuten aanwezig, trof in de wieg het half verkoolde lijkje aan van de 1-jarige Geertje. Het 4-jarige meisje Tineke en het 2-jarige jongetje Sebo werden later achter de bedjes ge vonden. Zij waren bewusteloos. Tijdens de rit naar het ziekenhuis werd mond- op-mondbeademing toegepast. Het jon getje bleek bij aankomst echter overle den. Een vierde kind verbleef bij de bu ren. De ouders waren op het moment van het uitbreken van de brand afwezig. Zij hadden een half uur voor de brand de woning verlaten. Bo- In zijn openingsrede en o.m., dal er op het ogenblik hefl: /ordt gediscussieerd over de vraag, w chuld is aan de inflatie. Hel 'rieg regelen is al op gang gekomen. Het zal een open overleg zijn, dat wil zeggen dat niet van te voren gesteld mag worden, dat b.v. een huurverhoging niet mag doorgaan, evenmin als van tevoren als vaststaand mag worden ingebracht, dat b.v. de omzetbelasting moet worden ver- Dan zal ook het vraagstuk van een uitkering-ineens aan de orde kunnen ko men. De werkgevers hebben zo'n uitke ring in 1969 vorige week afgewezen, om dat zij het kader, waarin het werd ge plaatst, niet juist vonden. „Wij wilden bovendien niet nog eens toezeggingen doen, zonder dat wij een helder uitzicht hebben op een meer evenwichtige ont wikkeling voor 1970. Van' de inhoud van de voorstellen van regering en vakbewe ging zal onze bereidheid afhangen om over een uitkering ineens in 1969 te pra ten". Mr. G. van Bov en v an werkgevers: (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Landskampioen Feijen oord heeft de Tsjechische stervoetballer Karol Dobias gecontracteerd. Een be stuurslid van de Rotterdamse voetbal club deelde dat vanochtend mee tijdens de traditionele „wielerwedstrijd voor geutlemen" bi Hummelo. Dobias speelde bij Spartak in het rechter verdedigings- blok. Hij werd vooral bekend door zyn formidabele spel in de thuiswedstrijd te Trnava tegen Ajax voor de Europa Cup. Spartak won deze tweede wedstrijd met 20. Het eerste treffen in Amsterdam was door Ajax met 30 gewonnen. Hongaar Zalai trainer bij DOS (Van onze sportredactie) UTRECHT De in Hongarije geboren voetbaltrainer Laszlo Zalai zal volgend jaar bij DOS in dienst zijn als trainer. Hij heeft in ons land reeds Heerenveen, Fortuna VI. en DWS getraind. Het laat ste jaar was hij in dienst van de in de Goudse Voetbalbalbond uitkomende ama teurvereniging Nieuwkoop. Arrestatie van blanke studenten in Zuid-Afrika PRETORIA (AFP) De Zuidafrikaan- se politie heeft zondag in Turfloop (Trans vaal) 10 blanke studenten, behorend tot de „christelijke universitaire beweging", aangehouden, omdat zij samen met Afri kaanse studenten een godsdienstoefening hadden bijgewoond. Zij moeten elk een boete van 120 rand (meer dan 100 gul den) betalen of voor het gerecht verschij nen, wegens ongeoorloofde betreding van een voor Bantoes gereserveerd gebied. Ontsporingen niet geheim gehouden door autoriteiten DEN HAAG De Nederlandse krijgs macht heeft zich tussen 1945-1950 in In donesië als geheel correct gedragen. Toch hebben zich ernstige ontsporingen voorgedaan, die de regering zeer betreurt Die ontsporingen waren, gezien de om standigheden, helaas niet te vermijden. Onder de ruim 200.000 Nederlandse mili tairen. die in deze vier jaren in Indone sië gediend hebben, bevonden zich per sonen. die om welke reden of oorzaak ook hun houding niet wisten te bepalen. Men zou zich met de inzichten van deze tijd kunnen afvragen of de autoritei ten toen niet te veel een beroep gedaan hebben op „verzachtende omstandighe den". Maar uil de archiefstukken blijkt absoluut niet, dat de autoriteiten de ont sporingen stilzwijgend toegelaten of ver borgen gehouden hebben. gina's aan de Tweede Kamer. Deze nota werd in maart toegezegd, nadat „Achter het Nieuws" van de VAR A-televisie een aantal onthullende uitzendingen besteed had aan ernstige ontsporingen van Ne derlandse militairen in Indonesië van 1945 tot eind 1949. Premier De Jong ontkent de beschul digingen, dat de toenmalige regeringen, Staten-Generaal, militaire en burgerge zagsdragers dit alles hebben laten rus ten. „Het bijeengebrachte materiaal laat er geen twijfel over bestaan, dat men zich reeds in de jaren 1946-1950 in Ne derland en Indonesië ervan bewust was dat zich gevallen van wangedrag voor deden. Daartegen werd ook opgekomen". (Zie verder pag. 2, eerste kolom WASHINGTON (AP) Tijdens een oefening in de Zuid-Chincsc Zee ten zui den van Manilla is de Amerikaanse onderzccbootjagcr Frank E. Evans in aanvaring gekomen met het Australische vliegtuigmoederschip Melbourne. De Evans is in tweeën gebroken cn het voorstuk is gezonken. Het achterschip is vastgemaakt aan de Melboerne. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld dat gevreesd wordt voor de levens van 76 opvarenden. De manoeuvres werden afgelast en verscheidene schepen helpen thans by het zoeken naar vermisten. De Melbourne, die kortgeleden weer in dienst was gesteld na uitgebreide reparaties na een vorige aanvaring in 1964, raakte de Evans in rustig weer. terwijl het zicht goed was. Het is het vlaggeschip van de Australische ma rine. De bouw was begonnen in 1943, maar het werd eerst in 1955 in dienst De Evans werd in 1944 in dienst ge steld. Het was ontworpen voor de strijd tegen de kruiser-torpedobootjagers van Japan. Bij Okinawa vocht het in 1945, samen met een ander schip gedurende 45 minuten tegen groepen aanvallende Japanse zelfmoordvliegtuigen. De strijd kostte 38 Japanse vliegers het leven. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De toenadering, die de AR. de CHU en de KVP zoeken, is door zitter federatie van katholieke en protestants- christciyke werkgeversbonden, een by- drage tot verheldering van de politieke toestanden in Nederland genoemd. Het politieke gesprek van vandaag wekt eerder een verwarrende dan ver duidelijkende indruk. De toenadering van de drie partijen is ceen geringe opgave, gezien de historisch gegroeide tegen stellingen. Mr. Van Boven vond niet. dat de christelijke partijen zich daarbij voor al les moeten richten ..naar de groeperin gen, die in hun progressiviteit de ex treme kant op dreigen te gaan. Als men deze mening is toegedaan", aldus mr. Van Boven, „dan is er weinig reden om zich bijzonder te storen aan de electorale verdachtmakingen, die dit midden als alleen maar middelmatig bestempelen. Grote bevolkingsgroepen verlangen een zekerheid en duidelijkheid, die hun in het huidige politieke klimaat niet ge boden wordt. De christelijke inspiratie brengt zeker de drang naar vernieuwing voort. Vernieuwing is echter niet het zelfde als extremisme", die deze vergadering op straat tegenkomen, moeten het maar beschouwen als stilzwijgende n te sluiten. Een bistrohouder in het Quartier Latin hoopt althans dat zijn klanten het goed zie stoelen, ze zien geen spoken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1