Sportvissen zaak van miljoenen N Nog zeer vele lege plekken op lucht- en ruimte vaartshow Parijs K Rijk holt onbedoeld de persvrijheid uit Concorde: balsem op Franse wond OSSERVATORE ROMANO Religieuze oorlog om de echtscheidingswet Thieu wijst coalitie af Protest tegen benoeming directeur VRIJDAG 30 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT Morgen start het visseizoen Twee miljoen waterberm toeristen telt Nederland ruim 700.000 oortvissers. In dit getal zijn ook !e vele tienduizenden jongeren pgenomen, die beneden de 16 uar nog steeds buiten elke regis- •atie van hengelakten of bij- ragebewijzen vallen. Rond 1975 zal het aantal sportvissers, dat regelmatig aan de waterkant ver schijnt, beslist boven het miljoen liggen. Wie de gezinsleden mee rekent, die op vakantie en in vrije weekends steeds meer met de hen gelende pa, naar de waterkant trekken, komt aan twee miljoen waterbermtoeristen. Morgenochtend is het zover. Een half uur voor zons opgang mag het. Duizenden gooien dan voor de eerste keer de hengel uit. Het visseizoen is dan geopend. Om 03.57 uur morgenvroeg breekt voor velen de langver wachte tijd aan. dit getal moet de sociaal- onomische betekenis van deze •zonde openluchtrecreatie geme- n worden. Geen wonder dus, dat ikele jaren geleden minister esheuvel na een fel offensief van hrijvende hengelaars, hengelen - schrijvers en hengelsportorga- saties tot een belofte voor prio- eit voor de hengelsport kwam. ige tijd geleden werd een wets- ijziging aangenomen, die de hen- •lsport juridisch de mogelijkhe- ?n opent, beslag te leggen op de hubvisstapel, die tot nog toe elal door de beroepsvisserij werd •heerd en weggevangen. Deze lorbraak in het nationale visse- j beleid, belooft de komende de- nnia een ware stroomversnelling geven aan deze wonderlijke m van vrijetijdsbesteding, die weekend veel meer „Broeders Petrus" aan de waterkant engt, dan er zondags voetbal- ithousiasten binnen of buiten de •ijtlijnen staan. ooral in de naoorlogse jaren ;eft de hengelsport een opzien- Brend democratiseringsproces be eft. Was vóór de oorlog de hen- •lsport nog vaak een goedkope jetijdsbesteding voor de kleine in, vandaag de dag staat de fa- ■ikant en professor, de zaken- en slager, naast de metaal werker en kantonnier. Geen •ort ter wereld, waar de grenzen milieu, inkomen en maat- happelijke status zo vervaagd jn als in de hengelsport aan waterkant. Honderdduizenden irdwerkende lieden hebben ont- iekt, dat er geen beter middel legen overspanning, managerziek- zenuwinstortingen is, als de rust aan de waterkant, waar een «fuivende rietkraag met zingende vogels, een glinsterend stuk strand of een zonovergoten plas alle fa- briefsfluiten, prikklokken en muffe kantoorlucht doet vergeten. Massaal Deze massale trek naar de water kant, heeft een miljoenenindustrie in hengelsportartikelen doen ont staan Sportvissers die een uitrus ting van 500 tot 1000 gulden heb ben. zijn beslist geen uitzondering. De 50.000 hengelaars, die inmid dels al over een eigen visbootje beschikken, dus nog niet eens mee gerekend. Aan hengels en andere hengelspullen kan men de gemid delde sportvisser beslist op 100 tot 150 gulden aan hengelsportartike len rekenen, waarschijnlijk nog meer. Aan hengeluitrustingen, vis- boten en buitenboordmotoren mee gerekend, komt men dan al op een kwart miljard gulden aan alles wat voor deze sport gebruikt wordt. De voorzitter van de Algemene Hengelaars Bond, Kees Vrijling, heeft onlangs berekend, dat de sportvisserij in 1968 een bedrag van 50 tot 60 miljoen gulden, via de produktieve en consumptieve kanalen, in economische roulatie bracht. In 1975 zal dat jaarlijks te besteden bedrag tot minstens 100 miljoen zijn opgelopen. Dat is echt geen visserslatijn, maar een voor zichtige rekensom van alles wat aan botenhuur. haakjes, aas, ma terialen en „natjes en droogjes" nodig is om dit watergeuzenleger te fourageren. haaien gevangen. Om van de knok kende baksteen dikke zeebaarzen, die nylon van 0.35 honderdste aan flarden kunnen trekken, nog maar niet te spreken. Zucht Deze zucht naar avontuur, de jacht op de kanjer, die weer nieuwe ma terialen en aanschaf of huur van visboten vraagt, zal de hengelsport- omzetten binnen 15 jaar verdubbe len. Wat Europa en Nederland te wach ten staat, kan ook Amerika ons le ren. Amerika heeft al 60 jaar een serie-produktie van buitenboord motoren. De laatste 10 jaren zijn in Amerika meer buitenboordmotoren verkocht dan in de voorafgaande 50 jaren. In Amerika wordt ruim 70 pre. van alle buitenboordmoto ren in visboten gebruikt, 47 procent /oor toervaren, 37 procent voor wa terskiën, 7 procent voor de jacht en 7 procent voor andere doeleinden. Deze cijfers leren dus ook, dat een aantal buitenboordmotoren een ge mengd gebruik heeft. Maar het is duidelijk, dat 70 procent van alle varende Amerikanen hun buiten boordmotoren uitsluitend, dan wel op gezette tijden, voor een trip naar ideale visstekkies gebruikt. Er is alle reden om aan te nemen, dat deze motorisering aan de water kant ook in Nederl. vroeger of la ter gaat doorbreken. De hengel sport gaat dus wel wat boren en buitenboordmotoren betreft 'n mil- joenenbusiness worden, die de om zet van hengels, haakjes en werp- molens nog verre gaat overtreffen. Het is alleen een kwestie van wel vaart. De verkopen an diverse ty pen buitenboord-motoren bewijzen dit. Omzet werkers dan bedenkt, dat de be roepsvisserij jaarlijks een omzet aan schubvis heeft van ongeveer 600.000 gulden, kan begrijpen, dat van een commerciële benadering van een schubvisstapel voor enke le honderden beroepsvissers op het binnenwater geen sprake meer kan De verhouding van 1 beroepsvis ser tot ruim 200 hengelaars, spreekt boekdelen. Het negeren van dit nationale recreatiebelang zou het best vergeleken kunnen wor den met een voorstel om op elk voetbalveld van een beroepsvoet balclub elke zondag in plaats van een competitiewedstrijd voor 50.000 juichende supporters op de tribunes, een koe op dit grasveld te laten grazen. Afgezien van de waterverontreiniging, is het mati ge visbestand in Nederland vooral het gevolg van de intensieve be vissing en het commerciële beheer door de beroepsvisserij. De stijgende welvaart, snelle mo- torisatie en groei van het aantal vakantiedagen zullen de komende jaren een versnelde groei aan de hengelsport geven. De toenemen de drukte op het binnenwater met teleurstellende vangsten heeft al tot een sterke trek naar het zoute water geleid. Op de Zeeuwse cam pings is gemiddeld al 50 procent van alle bewoners zeehengelaar. Duizenden enthousiaste sportvis sers, die het gewone braadpan vis sen op botjes en andere platvissen moe zijn, hebben zich snelle vis- bootjes aangeschaft om op tot nog toe onbereikbare streken in de grote stroomgeulen in en rond de Delta, Wadden of op de zuidelijke Noordzee nieuwe avonturen met veel grotere vissoorten te bel ven. Er is een jacht op kanjers begon nen. De moderne zeehengelaar en binncnvisser stroopt half Europa al af. De toenemende bootvisserij is een overstapje geworden naar de grote zeehengelsport op volle zee. /ele hengelexpedities vanuit IJmui- den, Scheveningen. Oostende en en kele Zeeuwse vissershavens hebben al bewezen, dat de grote zeehengel sport niet alleen vanuit de zeehen- gel-dorado's in het Engelse Looe, Helgoland, Ierland of Portugal be dreven kan worden. Ook voor de Zeeuwse kusten worden kabeljau wen tot 30 pond, honderden makre len en wat verder op zee, kleine Planning In Amerika is 55 procent van alle verkochte buitenboord-motoren 20 p.k.. Tussen 7 en 20 p.k. ligt het marktaandeel rond de 25 pre. en slechts 20 procent van alle buiten boord-motoren is lichter dan 7 p.k In West-Europa heeft deze lichte motor 65 procent van de markt. De buitenboordmotoren boven 20 p.k. maken slechts 15 procent van de Nederlandse markt uit. Ongeveer 70 pre. van de 13.000 buitenboord motoren, die in 1967 in Nederland werden geïmporteerd zijn van Amerikaanse makelij. Deze opzienbarende cijfers kunnen voor de planologen van nu van groot belang zijn voor de planning van de watersport-accommodatie in 1975 en later als bijvoorbeeld de hele Zeeuwse en Zuidhollandse del ta gesloten wordt. Er gaat een wa- e doorbraak in visboten komen, die eigen sportvishaventjes vragen, dus reservering van vrijkomende del tahaventjes. De Amerikaanse marktonderzoekers verwachten geen grote verschillen tussen d« Europese en Amerikaanse gebrui kers. Het zal net zo zijn als de aan koop van wagens, die in Ned. ge middeld ook wat lichter zijn dan in de „States", maar een wagendicht heid, zoals in de States zullen we over n aantal jaren ook in Neder land gaan benaderen. De achter stand wordt steeds sneller ingelo pen. Ook de motorisering in de va rende hengelsport gaat die kant uit. Al bij al staat de totale ontwikke- ing van de hengelsport-industrie in West-Europa aan de vooravond van een tweede revolutie. De hengel sportwinkel van het jaar 1975 zal iets hebben van de foto, die „De Stem" op de stoep van het bekende hengelsporthuis van Jurgers in Bergen op Zoom liet maken. Er zijn korte en lange zeehengels, lich te en zware werpmolens voor het zware werk op 't zoute water en 't lichtere werk op 't binnenwater. Er zijn dobbers voor haaien en geep, maar ook lichte pennetjes voor alver en rietvoorn. De honder den soorten en type haakjes en ha ken, die te koop zijn, liggen buiten deze foto nog opgeborgen in de 10- tallen laatjes en schuifjes van dit hengelsporthuis. Er zijn lieslaarzen om in de branding te kunnen lopen om met lange zeehengels het lood met beaasde haken 100 m. en ver der tegen de rand van de visrijke diepe stroomgeul te gooien. Er zijn dure rails op korte stevige boothen- gels voor de visserij op volle zee of de stroomgeulen van wadden en delta. Voor deze droomfoto voor menig sportvisser compleet met voor en buitenboordmotor is al 'n bedrag van ruim f 5000 gemoeid. In '75 zullen al enkele honderdduizen den sportvissers over een dergelijke all-round uitrusting beschikken. De keuze van een snelle veilige vis- joot, zoals deze Noorse With, maakt ook leuke toertochten met vrouw en kinderen mogelijk. Het is juist deze groeiende combinatie van vis sen en totale gezinsrecratie, die in Brabant en Zeeland tot een sterk gestegen trek naar de Delta geleid heeft. dagtaak ieren ïren ring OPHEFFING PRIJSSTOP GEVRAAGD ROTTERDAM, (A.N.P.) De staat der iederlanden holt onbedoeld de rüheid van drukpers uit, zo stelde de oorzitter van de vereniging de Neder- andse Dagbladpers, mr. C. J. Houwert anmiddag in zijn jaarrede op de in otterdam gehouden algemene vergade- fing van deze organisatie. De regering 'ient er z.i. voor te waken, dat het per- ctionisme van het overheidsapparaat e kostbare persvrijheid niet vermaalt. Aantasting van de vrijheid van druk- ïrs ziet mr. Houwert o.m. in de strin- ente toepassing van de prijsbeheersing, voortdurende verhoging van het ieuwsbladtarief en andere PTT-tarie- afschaffing van de investerings- iftrek ook voor de dagbladen en in de geringe compensatie voor de schade oor het invoeren van de tv-reclame. Het idvertentievolume van de zgn. nationale erteerders is nu nog steeds 10 pet. •eneden het peil van 1966. ?t was een ongelukkige beslissing de pers uit te sluiten van de ex- 'loitatie van de landelijke tv-reclame, js mr. Houwert, die duidelijk liet ken, dat zo'n ontwikkeling zich niet nag herhalen bij de op te richten regionale tv- en radiostations. De NDP houdt zich ervan overtuigd, dat het beleid van minister Klompé ten aanzien van de regionale zenders tenminste zal inhouden, dat de bij een regio betrokken dagbladen in belangrijke mate zullen kunnen deelnemen in een zendorganisa- tie. ,,Geen democratische overheid zal een onafhankelijke pers met haar ruim 15.000 werknemers in vast dienstverband ten tweede male ernstig in zijn bestaan willen bedreigen". De NDP hoopt op spoedige beslissin gen over speciale maatregelen van de rijksoverheid ten behoeve van het „zeer schrale economische klimaat" voor de dagbladen. De in mei 1968 ingestelde in terdepartementale commissie studeert nog steeds op de maatregelen, die dooi de NDP zijn voorgesteld en die in januari 1968 positief werden beoordeeld door dt persraad. ..Als de overheid niet op korte termijn de bedrijfstak te hulp komt is onherstelbare schade te verwach ten aan de informatie van ons volk, aan de vrije meningsuiting en aan ons demo cratische systeem", aldus constateerde de persraad in januari 1968. Mr. Houwert pleitte ook voor de opheffing van de prijsstop voor de dagbladsector. MILWAUKEE (AFP) Uit woede over zijn ontslag is een 26-jarige arbeider de „Wisconsin Motor Corporation" in Milwaukee (VS) donderdag schietend met een geweer de fabriek binnen ge drongen waar hij veertien vroegere colle ga's verwondde. De man is door eer politieagent neergeschoten. Hij over leed lateu Zij wachten niet. Voor hen was van morgen het lange vrachten voorbij. Ofschoon pas morgenvroeg het vis seizoen wordt geopend werpen deze jongens vanmorgen al de hengel uit. T reinvertraging door seinstoring AMSTERDAM (ANP) Een seinsto ring bij Moordrecht was dondeidagavond oorzaak van treinvertragingen van 10 mi nuten tot een half uur op de spoorlijnen ytrech't—Den Haag/Rotterdam en Am sterdam— Rotterdam via Gouda. Om ne gen uur werd de seinstoring geconsta teerd. Om half elf was zij weer verholpen, maar inmiddels waren heel wat reizigers later op hun bestemming aangekomen. PARIJS. Indien men gedacht mocht hebben, dat het maan- varen met Apollo's de publieke belangstelling voor zoiets obs cuurs als vliegtuigen zelfs al zijn ze sneller dan het geluid tot vrijwe nul heeft geredu ceerd, heeft het men mis. Dat bleek gisteren duidelijk in Parijs, toen de hagelwitte supersonische Concorde over de Franse hoofd stad daverde. Overigens hadden beide fenomenen Apollo en Concorde één ding ge meen: van beide kon gezegd worden, dat ze de show stalen. Deze show, is de 28e internationale lucht- en ruimte vaarttentoonstelling op de Parijse luchthaven Le Bourget. Hoezeer de Concorde een Frans status symbool is geworden vooral nu de Amerikanen met hun supersonische vliegtuigproject opnieuw vertraging op lopen en president Nixon een nieuw onderzoek heeft gelast om na te gaan of de kostbare onderneming wel heeft was te merken in Parijs. De kranten hadden het gemeld: rond éi uur zou de Concorde over de stad vliegen Op de grote pleinen verzamelden zich mensen om een goed zicht op de witte kolos te hebben. Overal zag men sen op de daken en achter de r: van hooggelegen kantooretages bewe gen. Toen de concorde over de Place de Verdun raasde viel even het drukke ochtendverkeer stil. Ook de verkeers agenten betalen belasting en wilden de spectaculairste bestedingsvormen daar van ook weieens zien. Het enthousiasme van de Fransen bU het zien van hun halfnationale trots (want ook de Britten dragen erin bU) scheen als zalf op de wonde, geslagen door de geweldige manier waarop de kostprijs van dit toestel alle schattin gen tot nu toe verre heeft overtroffen. De Britse minister van Technologie Anthony Wcdgewood Benn zei nog vo rige weck in Londen, dat de kosten van de Concorde zijn gestegen tot zo'n slordige SVt miljard, terwijl de officiële schatting in 1966 nog 3,25 miljard be droegen. Wat de Amerikanen met een deel van hun miljarden doen, was te zien in een indrukwekkend paviljoen, dat als motto droeg: „I960 Count Down Apollo". De eerste trap van de inderdaad onvoor- Gevangen Griekse generaals verbannen ATHENE (AFP) Verscheidene de woensdag in Griekenland gearresteer de generaals zijn verbannen naar Lido- riki, een afgelegen Grieks bergdorp of naar het eiland Leukas, zo is van goedin- gelichte zijde in Athene vernomen. Aan de anderen is beperkte bewegingsvrijheid opgelegd. De officieren waren sedert de staatsgreep van 1967 niet meer In actie ve dienst. Zij zouden hebben samenge zworen om het militaire bewind omver le werpen. stelbaar grote Saturnus 5-raket, de hui zenhoge Apollocombinatie, die top van de Saturnus vormt, (de Apollocabine zelf, het dienstcompartiment. daar achter en het compartiment waarin de maankever zit opgeborgen) alsmede een maankever en de geblakerde Apollo-8, waarmee Bormann, Lovell en Anders met Kerstmis rond de maan zwierden, waren de klapstukken van het Amerikaanse ruimtevaartvertoon, dat ditmaal eindelijk dat van de Sovjet- Unie volkomen in de schaduw stelde, om maar niet te spreken van de Europese probeersels. Op het platform, waar talloze vlieg tuigen .waaronder voor het eerst de Fokker F28 Fellowship .stonden opge steld, vielen echter vooral de lege plaatsen in het oog. De Russische supersonische Tupolev 144 (eerste vlucht in december vorig jaar nog net voor de concurrent Concorde), de ook door de KLM bestelde Jumbo Boeing, een reusachtige Lockheed C5a Galaxie en de diverse luchtbussen ontbraken. Niettemin vormen juist deze vliegtui gen, die de nabije toekomst van de luchtvaart in ingrijpende mate gaan meebepalen, het gesprek van de dag. Velen verwachten nog, dat de Russen de stunt zullen uithalen de Tupolev 144 alsnog onverwachts te tonen iets wat zij al eerder hebben gedaan. Ook de C5a Galaxie schijnt nog te komenj evenals, naar men beweert, de Boeing- 747. De interessante ontwikkelingen achter de schermen doen zich echter voor op het gebied van de luchtbussen. Elk moment kan hier in Parijs de beslis sing vallen of Fokker en zijn fusie partner Vereinigte Flugtechnische Wer- ke gaan deelnemen aan het Europees luchtbusproject. Het zou dan gaan om een Fokker-VFW-aandeel van 16 pet. (Fokker 6 en VFW 10 pet Voorts valt zaterdag in Parijs de beslissing van KLM. de SAS en Swiss-Air over de aankoop van luchtbussen. Besloten wordt dan namelijk of de maatschap pijen zullen kiezen voor de alweer succesvolle Lockheedluchtbus of voor (Van o orrespondenl ROME Een wetsontwerp, waardoor echtscheiding in Italië mogelijk ge maakt zou worden is vanmiddag ten slotte tot het parlement doorgedrongen. Tijdens een stemming die gisteravond gehouden werd waren alle christen democraten, neo-fascisten en de monar chisten ervoor om het debat uit te stel len. Hoewel er al Jarenlang verscheidene pogingen gedaan zijn. om de echtschei ding In het parlement ter sprake t« Het wetsontwerp is opgesteld door een socialist en een liberaal. De christen democraat Andreotti heeft gezegd, dat hij erop toe zal zien, dat alle 260 leden van zijn partij in lange redevoeringen zich tegen het wetsontwerp zullen uit spreken. De stemming van gisteravond, waar door echtscheiding op de agenda kwam te staan, was een van die zeldzame ge vallen, waarin alle niet-confessionele partijen voor een sociale hervorming stemden. Het strekt de socialisten en re publikeinen tot eer dat zij, als leiders van de door christen-democraten be heerste coalitie, zich aan hun grond beginselen hielden en niet zijn gezwicht voor dreigementen. De Osservatore Romano bracht gister avond een redactioneel artikel, dat sug gereert dat het invoeren van echtschei ding in Italië gelijkstaat aan het aan moedigen van pornografie. Volgens het blad hebben de voorstanders van echt scheiding nu de „religieuze oorlog" ver klaard. Pornografie ondermijnt volgens het blad „het gedrag van fundamenteel gezonde mensen. Echtscheiding sal een nieuw desintegrerend element invoe- Binnen een paar uur nadat het parle ment besloten had, de echtscheiding ter sprake te brengen, waren de muren Rome volgeplakt met aanplakbiljetten, waarop de laagste vorm van demagogie te lezen stond. „Attentie vrouwen vai Italië", stond er, „als de echtscheidings wet van kracht wordt, kan uw echtge noot, als hij zijn hart zou verliezen aan een meisje dat jonger is dan u. u kunnen verlaten, afzonderlijk gaan leven e vijf jaar, of u het leuk vindt of niet, trouwen. Niemand heeft dat ooit teld, at wal soms?" de Europese. Het zal in eerste instan tie om veertien vliegtuigen gaan, even tueel gevolgd door twintig anderen in een later stadium. De luchtvaartindustrie, die dit jaar voor het eerst op deze grootste lucht en ruimtevaarttentoonstelling van de wereld, door het technologisch geweld van de ruimtevaart duidelijk over schaduwd wordt, is optimistisch ge stemd, ondanks de ontzaglijke proble men, die opdoemen rond de in dienst- treding van de supersonische vliegtui gen en de Jumbo's kort na 1970. SEOEL (AP) Aan het slot van nijn vierdaags bezoek aan Zuid-Korea heeft president Nguyen van Thieu van Zuid- Vietnam met nadruk elke gedachte aan coalitie met de communisten van de hand gewezen. Hij liet er ook geen twij- iver bestaan dat zijn regering de unilaterale terugtrekking van geallieer de troepen uit Zuid-Vietnam afwijst zo lang er geen „gewaarborgde vrede" tot stand is gekomen. Tijdens een perscon ferentie gebruikte Thieu tweemaal met nadruk het woord „nooit" bij het beant woorden van vragen over een mogelijke coalitie met de communisten. LEERLINGEN ACTIE GELEEN Tot tweemaal toe hebben leerlingen van de mavoschool Sint-Jan uit Geleen donderdag voor de woning van deken M. Frissen van Geleen. voor zitter van het schoolbestuur, geprotes teerd tegen het feit, dat niet dc adjunct- directeur A. Frederix, maar de heer J. Kruizen uit Hulsberg werd benoemd tot hoofd van deze school. Zij plakten tegen de voorgevel de kreet „Wij willen Frederix" en de beken de oranje „protesf'-affiches. Er werd geroepen: „Wij willen Frederix". Het lerarenkorps is totaal genegeerd met uitbrengen van advies. Na een vergadering op woensdagmor gen heeft de heer Frederix aan alle klassen mededeling gedaan van de be noeming. Als reactie hierop zijn de leerlingen spontaan met hun protest actie begonnen. „Deze is niet bevorderd door het personeel, zoals de heer Krui zen veronderstelt", aldus de gezamerv- lijke leraren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7