„Help, m'n broer is hip!' Lafhartige roofoverval bracht opschudding in Hazerswoude Meedogenloze daders eisten meer geld van bejaarde boerderijbewoners 40-jarig priesterfeest Rector D. Plaat in Huize „St. Willibrord", Wassenaar MEDISCHE DIENSTEN Peter Sellers stelt een tikje teleur in De val van Rome Het uur van de moord Rosso, de Mexicaan Rosemary's Baby Casino Royale DE LEIDSE COURANT De consternatie was groot, gisteravond in de Dorpsstraat te Hazers woude, waar verontwaardigde buren samengroepten, nadat zij hadden gehoord van de laffe overval (ook op de voorpagina berichten wij hier over, red.) op de beide bewoners van de boerderij aan de Noorddijk, een afgelegen woning, waar men een misdaad kan plegen zonder dat de omgeving daar enige weet van heeft. Men luchtte er zijn verontwaar diging over de koelbloedigheid, waarmee beide mannen te werk waren gegaan. De kerels hadden, voordat zij tot hun laffe daad kwamen, eerst nog op het dorp de weg naar de boerderij aan de Noorddijk Dat werd tenminste hier en daar beweerd. De door de Salm gewaarschuwde buur, de heer Straathof, echter deelde gisteravond mede, dat de gewonde vee houder hem verteld had, dat hy zaterdag twee mannen aan de deur had gehad, die vroegen of zy van het toilet gebruik mochten maken. Volgens de heer Salm waren dit wel de mannen, die toen al poolshoogte kwamen nemen van de situatie op de boerdery. „BLOEDBAD" De rijkspolitie te Hazerswoude-Rijn- dijk, die de handen vol heeft aan het speurwerk en de ontvangen tips. ver- lelde ons vanmorgen van „een bloedbad" binnen de boerderij; „alles zat vol bloed", aldus een politiefunctionaris, die pas om half vijf vanmorgen voor een paar uur tjes rust zijn bed kon opzoeken. De politie vermoedt, dat de bijtende vloei stof die broer en zus Salm in het ge zicht geworpen kregen, chloor is ge- Toen de twee bejaarde mensen toe- Hier belden de twee mannen aan. Toeti de heer Salm open deed, kreeg hij meteen een bijtende vloeistof in het ge zicht geworpen. Foto boven: De boerderij van veehou der D. Salm ligt afgelegen aan de Noorddijk, achter de in aanbouw zijnde gereformeerde kerk aan de Hazers- woudse Dorpsstraat. getakeld waren eisten de indringers schreeuwend al het geld op dat zich in het huis bevond. „Kom op er mee, je bent pas naar de bank geweest om het geld eraf te halen. De heer Salm wees in zijn ellendige toestand naar 't buffet. Hieruit werd door een van de mannen het geld gepakt dat erin zat, ongeveer zestig gulden. ONDER BEDREIGING De overvallers namen daar geen ge noegen mee. „We moeten meer hebben. Anders slaan we je doodUit angst Moeilijk takelwerk bij nieuwbouw Bodehuis Sinds korte tijd is op een terrein aan de Utrechtse Jaagpad, dichtbij de watertoren, de nieuwbouw begonnen voor het Centraal Bodehuis Hogenes N.V. Deze nieuwbouw omvat een hal van ruim 400 m2, reparatiewerkplaats met smeerbrug, kantoren enz., ter ver vanging van de te klein geworden accomodatie aan de Volmolengracht. In verband met verschillende eisen en omstandigheden ter plaatse, werd voor de afdekking van de hal gekozen voor 4 T-vormige in de fabriek ver vaardigde betonliggers met een breedte van 2.60 m, en een lengte van 20 m. Deze liggers, zeer economisch door hun geringe constructiehoogte, hebben een gewicht van 20.000 kg per stuk. Het plaatsen van deze zware liggers is een uitgebreid takelwerk. Grotere moeilijkheden liggen echter bij het vervoer van deze liggers. Het is na melijk niet mogelijk vanuit de Ketting straat de opleggers met de liggers de Utrechtse Jaagbad te laten oprijden. Door de welwillende medewerking van de Koninklijke Nederlandse Grofsme derij kan gebruik worden gemaakt van de brug van dit bedrijf tegenover de Kettingstraat. Door nu te manoevreren met een en later zelfs met twee 40-tons kranen en de oplegger over de brug te laten rijden, is het mogelijk de liggers van de opleggers gedeeltelijk over het water hangend op de Utrecht se Jaagpad te brengen. De beide zeer zware kranen brengen de liggers ver volgens naar het bouwterrein en plaatsen deze op de reeds aanwezige kolommen. Door het langdurig gebruik van de brug van de K.N.G. zou dit bedrijf voor eigen transporten ernstig worden gehinderd om nog niet te spreken over een eventuele brand, waarbij dan de brandweer geen gebruik kan maken van deze enige oeververbinding, waar over de K.N.G. beschikt. Daarom heeft de hoofdaannemer, aannemingsbedrijf Langeveld te Leiden, deze werkzaam heden opgedragen aan-het takel- en transportbedrijf v. d. Meyden te Kou dekerk a.d. Rijn op zaterdag 31 mei a.s. Het ontwerp van dit Centraal Bode huis Hogenes N.V. met een gevel breedte van ruim 40 meter is van het Architectenbureau Stolwijk en Wij- mans te Delft. voor zijn leven wees de heer Salm de sleutel van de brandkast. Toen deze geopend was werd een portefeuille ge vonden met ongeveer 3600 gulden. Het geld werd eruit gehaald en de porte feuille op de grond gegooid. Dit deelde vanmorgen de politie mede, enigszins in afwijking met de gegevens, die op de voorpagina vermeld zijn. De twee slachtoffers werden vervol gens gedwongen op de grond te gaan liggen, waarna de rovers de boerderij verlieten en zich met een auto waar schijnlijk een zwarte Citroen ID die een paar honderd meter verderop in het dorp geparkeerd stond, uit de voeten maakten. Uit Alkmaar kwam omstreeks mid dernacht het bericht, dat daar een Citroen was aangehouden, waarvan de inzittenden waren doorgereden na ge sommeerd te zijn N>m te stoppen. Waar schijnlijk hebben de aangehoudenen niets met de overval te maken. Ook in Den Haag werd een auto aangehouden. Ook in dit geval betwijfelt de politie of er aanknopingspunten voor een verder onderzoek in zitten, ofschoon de inzit tenden omtrent het tydstlp van de over val koffie hadden zitten drinken In Hazerswoude. BROER NAAR FAMILIE Mejuffrouw Salm. wier toestand het ernstigst was, vertoeft nog in het Aca demisch Ziekenhuis. Vermoedelijk heeft zij ook nog een hersenschudding opge lopen. Haar broer werd vannacht naar het huis van familie in Koudekerk ge bracht. Eindexamens Sted. Gymnasium Aan het stedelijk Gymnasium te Lei den zijn geslaagd voor het examen de volgende kandidaten: Voor het diploma A: Adeline Idema Greidanus (Noordwjjk/Zee); Roeland Smeets ZoeterwoudeMar tine Ver- wey (Warmond); Max van Weezei (Voorschoten). Voor diploma B: Els Frielink; Rudy Jongeneel (Hazerswoude); Roddy Schef- fer (Voorschoten); Ronald van der Valk Maarten Witkam; Marie Josée Zalmann (Oegstgeest); Anneke Zuidema (Sas- senheim). Waar geen plaatsnaam wordt vermeld is deze Leiden. Het examen wordt met 4 kandidaten voortgezet. De viering van het 40-jarig priester feest van rector Plaat in Wassenaar is 'n werkeiyk groots feest geworden, 's Morgens werd de jubilaris ingehaald in het met vlaggen getooide Huize „St.- Willibrordus". Na het welkomstlied in de hal, door alle bewoners meegezongen betrad de jubilaris, voorafgegaan door de misdienaars en gevolgd door familie, be stuur en alle huisgenoten de kapel. Deze was door de zusters kosteressen (Imma- culata en Thecla) feestelijk en smaak vol versierd, met rode en witte anjers. De eucharistieviering was aangepast aan moderne-liturgie. maar de Latijnse gezangen hiélden 't toch ook in de sfeer van de jubilaris. De predikatie werd door de jubilaris zelf gehouden. Hierin vergeleek hy het priesterschap van 40 jaar geleden en nu. Nadat de huisgeno ten van koffie met gebak (door de jubi laris aangeboden) hadden genoten en de jubilaris door zijn vader en familie was geluk gewenst, volgde de receptie van de huisgenoten. Hierbij werd een zeer ge waardeerd woord gesproken door de heer J. Tap. De heer J. Tap legde nog eens de nadruk op 't priesterschap en op het mens-zijn van rector Plaat. Hij felici teerde diens 91-jarige vader met 't geluk om het feest nog te mogen beleven. De rector werd namens de huisgenoten 'n geschenk aangeboden in de vorm van een pakket met inhoud. Mevr. Kusters zei dat hij dit geld naar eigen goeddun ken mocht besteden. Rector D. Plaat dankte kenneiyk zeer aangedaan voor 't prachtige cadeau en beloofde de huis genoten 3 juni nog 'n gezellige avond „onder ons". Hij wilde dan dit feest nog eens „intiem met zijn mensen" vieren. „Want de dag" van vandaag had hy zyn vader en familie gehouden. De mjs dienaars zongen 'n liedje gemaakt doo Hans Wagenaar en boden de rector eet cadeau aan. 's Middags om 3 uur volg de 'n receptie voor vrienden en belang stellenden. En dat rector Plaat vrienden heeft, bleek wel uit deze „stormloop' die duurde tot 6 uur, terwijl de planning was half vijf. Wij zagen de oud-burge meester van Zevenhoven de heer Det mers en echtgenote, verder vele oud parochianen uit Hoek van Holand en Zevenhoven, de eerwaarde overste en zusters van Bergen. Vele geestelijken onder wie de oud-pastoor Van Mierlo uit Heemstede. Ook oud-parochianen van Heemstede en Ry'swijk gaven acte de précence. Rector Plaat is werkelijk be dolven onder de bloemstukken en cade- aux. Hierby was ook 'n prachtig bloem stuk van 't kerkbestuur van Hoek van Holland en Maasdijk. (Advertentie) Eerste verse haring binnen De Katwykse vissersvloot heeft de eerste nieuwe haring binnengebracht. In de loop van gisteravond liepen de haven van IJmuiden binnen: de KW 74 (Kennemerland) met 74 kantjes; de KW 141 (Nestor van redery Den Duik) met 50 kantjes en de KW 151 (Insulin- de) met 63 kantjes. De haring was, naar men ons meldde, van prima kwaliteit en zou omstreeks het middernachteiyk uur op de afslag worden geveild. LEIDEN Leidse huisartsen tot zater dag 10 uur dient de eigen huisarts te worden geraadpleegd. Na zaterdagmid dag 12 uur belle men voor spoedgeval len de dokterstelefoon 22222. Apotheek: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. ALKEMADE Van der Werf. Koppoel- laan 2, Rypwetering, tel. 01702-202, dkt. Glansbeek, Populierenstraat 45, R'veen, tel. 01713-2511, zr. Koot, Spoorstr. 1, R'veen, tel. 01713-2420. ALPHEN za: dkt. Kooten. Wilhelmi- nalaan 36, tel. 2079, zo: dkt. Platteschor, Burg. Visserpark 4, tel. .2858, tandarts: dkt. Jonker, Wilhelminalaan 64, apo theek: Allart, Raadhuisstr. 206, zr. Boin, Roerdompstr. 34, tel. 3540. BODEGRAVEN dkt. Van Beek, Vij verlaan, tel. 2268, zr. Beyer, Withenlust- straat 9, Zwammerdam, apotheek: De Weyer, Statensingel 111, Gouda, dieren arts. dkt. Hofland, Vijverlaan, tel. 3798. BOSKOOP dkt. De Wilde. Rozenlaan 1, tel. 2741, zr. Beks, Overslag, tel. 2141. HILLEGOM dkt. Van 't Westeinde, Stationsweg 74, tel. 5771. KATWIJK/RIJN dkt. Louwerse, Bos- plein 27, tel. 5805. KATWIJK/ZEE dkt. Timmers, Gr. v. Prinstererweg 41, tel. 4004. Apotheek De Jong, Julianaplein 18, tel. 4370. LANGERAAR dkt. Sandkuyl, tel. 01722-139, zr. Brouwer, tel. 01723-364, b.g.g. 264. LEIDERDORP dkt. Van der Berg, Busket Huetstr. 22, Hazerswoude, tel. 01714-2344. Apotheek zie Leiden, zr. Van der Leer, B. G. Cortslaan 34. tel. 23109. Bij ongevallen aan de Rijndijk bellen tel. 01714-2278. LEIDSCHENDAM za: dkt. Sacharov, Patrijslaan 32, tel. 4445, zo. dkt. Schlu- ter, Kon. Julianalaan 88, tel. 6611, tand arts: spoedgevallen tel. 070-543035. Apo theek: Damlaan 41, tel. 4238, zr. Ly- clema, Jul. van Stolberglaan 49, tel. 4923. ziekenauto: 3923. LISSE dkt. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155, zr. Dubbeldam, Wagenstraat 40, tel. 3882 b.g.g. 4117. NIEUWKOOP EN NOORDEN dkt. Sanders, tel. 01725-1555. NOORDWIJK dkt. Verdyen, Kerk straat 28, teL 02533-2285, sr. Koster, Helmstraat 43, teL 3137. DE BOLLENSTREEK Meulemans, L. v. Rijckevorsel 10, Lisse. Apotheek: apotheek Muyzert, Hoofdstr. 198, Sassenheim. VOORHOUT dkt. Bots, Prof. Aalber- selaan 2, tel. 02532-7393, zr. Meyssen, Vermeerstraat 2, tel. 02532-7796. VOORSCHOTEN dkt. Van Dam, Prof. Asserlaan 26, tel. 3960. Apotheek: zo. zie Leiden, zr. Wiegerink, Curielaan, tel. 2052. DE ZILK zr. Koster, Helmstraat 43, tel. 3137. ZWAMMERDAM dkt. Van der Ent Braat, tel. 01725-1308. SASSENHEIM dkt. Van Riet, Gou verneurlaan 40, tel. 7777. Emmanuel-mavo in Voorschoten één uur bezet door 4e-klassers Vanmorgen hebben de leerlingen van de Emmanuel-mavo te Voorschoten het schooll een uur lang bezet ge houden. Om 8 uur werd een groot span doek aan de gevel bevestigd met de tekst: „Ha, die meester Daarna zagen de leerlingen van de 4e klas kans om binnen de kotste tijd een gezellige rommel te maken, onderioijzend perso neel werd de deur gewezen en de jonge lui maakten kenbaar dat de laatste dag precies een dag te veel teas. Nadat de gehele school „overtuigd" was dat de leerlingen van de 4e klas toch wel het beste en meest belangrijk ste deel van de mavo vormen, werd de bezetting opgeheven en trokken de meisjes en jongens met een tractor en een Heer Bommel-wagen.richting dorp. Na een kopje koffie was alles weer bij het „oude". Onderwijzend personeel en jongere leerlingen maakten de school weer bruikbaar. Overigens is het ,Jla, die meester niet verboden op de LUXOR Een teleurstelling wacht hun, die Peter Sellers (zoals gewoon lijk) willen zien schitteren. De verruk kelijke humor, welke hy doorgaans ten toonspreidt, is in deze film ver te zoe ken. Het verhaaltje biedt hem daar evenwel genoeg kansen voor. Hy speelt de rol van Harold Fine, een succesvol advocaat te Los Angeles, die voortdu rend door zijn secretaresse met huwe- lyksaanzoeken wordt geplaagd. Harold besluit tenslotte maar toe te stemmen, maar eerst moet de begrafenis van de slager op de hoek worden afgehan deld*?). Zijn broer, een hippy, moet hierbij ook aanwezig zyn. Deze neemt tot overmaat van r3mp zijn hippe vrien dinnetje Nancy mee, waarop Harold al ras verliefd wordt. Hy sluit zich aan bij de hippe samenleving en Joyce, zijn secretaresse, wordt op de achtergrond Nancy verstaat toevalligerwijs de kunst om heerlijke chocoladekoekjes met marihuana te bakken. Harold's gehele familie begint hiervan te eten, hetgeen ontaardt in een enorme janboel, eigen lijk nog 't fraaiste gedeelte van de film. De rest is zonder veel vaart, zonder Sellers' broodnodige acteertalent en zon der uitzonderlijk humoristische facetten. Ons rest niets anders dan Peter Sellers' kreet aan het slot van de film: „Weet ik-veel!" LIDO De val van Rome kan zon der meer gevoegd worden by de wonder- produkten van de filmproducers. Welis waar reikt het budget lang niet zo hoog als by „Cleopatra", doch de overtui gingskracht, die van de acteurs uitgaat is opvallend sterk. Daar zorgt dan een keur van routiniers voor: Sophia Loren als de schone dochter van Keizer Marciis Aurelius, die prachtig laat uitkomen hoe Caesars' dochter afwisselend ver rukt is van het geluk dat haar is over komen en in tegenstelling daarmee ver drietig is om haar vader, die de laatste dagen beleeft van zijn roemrijke leven. Het betekenen ook de slotdagen van het bloeiende Romeinse ryk, dat een mach tig gebied beslaat. Julius Caesar wordt echter vergiftigd, nog voordat hij zijn volk kan meedelen in wie hij zyn be gaafdste en juiste opvolger ziet. Zijn plan was Livius de troon te schenken. Na de minder prettige en onvoorziene ontwikkelingen eigent Commodus zich die weelde toe. In tegenstelling tot Livius is Commodus echter niet behept met eerzucht en zo hy iets wil bereiken dan gaat dat op een onmenselijke manier- Er ontstaat dan ook al gauw verdeeld heid onder het volk, dat onder de regie van Julius Caesar een hechte gemeen schap vormde, ook al waren vele na tionaliteiten vertegenwoordigd in het imperium. Sophia Loren speelt als Ceasars doch ter en Commodus' broer en tenslotte als Livius' geliefde groots. Maar haar ster fonkelt niet alleen, ook Alec Guinness, als Ceasar, en Stephen Boyd, als Livius, spreiden hun talenten in ruime mate ten toon. Er zit bovendien vaart in de film, waarin veel pracht en praal is ver werkt, doch niet in die mate dat het verblindend werkt. Mede daardoor krij gen de acteurs nog volop gelegenheid hun stempel te drukken op dit meester werk. dat een aantrekkelijk spektakel stuk is geworden van de eerste orde. Keuring: 14 jaar. STUDIO Met „Hostile witness," dat de wel zeer vrije vertaling „Het uur van de moord" meekreeg, heeft Ray Milland, filmidool uit de dertiger jaren, zijn come-back gemaakt als acteur en regisseur. Een niet onverdiensteiyke come-back, al moeten we er meteen wel by zeggen, dat Milland ons meer Im poneerde als acteur dan als regisseur. „Het uur van de moord" naar het gelijknamige toneelstuk van Jack Rof- fey is zo nu en dan wat „langdra dig," al zit het wel vol met subtiele grapjes. Ray Milland speelt de gevierde advocaat Crawford, die beschuldigd wordt van moord op zyn vriend, de rechter Sir Gregory. Crawfords alibi is niet waterdicht en de reden van de moord schynt ook aanwezig. Crawford heeft eens in een overspannen bui ge zworen de man te vermoorden, die zyn dochter doodgereden heeft. Crawford heeft drie maanden in een zenuwkliniek doorgebracht en alles wyst erop, dat hy nog niet geheel ge nezen ontslagen is. Crawford is echter overtuigd van zijn eigen onschuld en wendt al zyn pleiterstalent aan om de jury van zyn onschuld te overtuigen. Hij slaagt daarin als hy zyn bediende ontmaskert als een tijdens de oorlog ontsnapte levenslang veroordeelde, die eens nog voor de oorlog voor de Baily zwoor rechter Gregory en advo caat Crawford te zullen vermoorden. Toegang: 14 jaar. REX Western-liefhebbers kunnen deze week genieten van Rosso, de Mexi caan, die tydens een overval de vrouw van ene John Ashley vermoordt en daarna zyn zoon ontvoert. John zet de achtervolging in. Hij spoort hem pas jaren later op en vermoordt hem. zyn zoon Jerry weet niet beter, dan dat Rosso zyn vader is, en gaat zich op John wreken. Dit komt' hem duur te staan, want ook hy verliest het Veel leed voor 14-jarigen en ouder. CAMERA -Rosemary's baby is in de vierde beklemmende week. Iedereen zal dit lugubere en in-tragische stukje filmwerk gezien willen hebben, zodat de vertoning de komende weken vermoe- deiyk wel rendabel zal biyven. TRIANON Voor de tweede week Casino Royale, met Peter Sellers, Ursu la Andress, David Niven, Orson Welles en ga-zo-maar-door. Kampioenswedstrijd van Roodenburg en UV3 komen zondagmiddag om 12.00 tegen elkaar in het veld op het terrein van I Blauw Zwart in Wassenaar. De winnaar 'promoveert naar de res. 1ste klasse.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3