7 beschuit k turkstra SaCelddeSouAant DOORBREKEN VAN INFLATIE KWESTIE VAN POLITIEK Hansel und Gretel Verbond van Ned. Ondernemingen Prijsstop fnuikt vele bedrijven Nederlandse musici gewaardeerd in Z.-Afrika Veel Wagner, weinig Humperdinck El Greco aan Kerk geschonken RADIOPROGRAMMA Madrileens avöntuur van Henk Terlingen Beroemde acteurs over Sjarow DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 MEI 1969 Grenzen voor liet recht van medebeslissen DOEIEND en belangrijk is het facet dat hoogleraren van de Nijmeegse medi sche faculteit deze week, een beetje on verwacht maar daarom niet minder terecht, hebben laten zien van het mede beslissingsrecht dat studenten en univer sitaire medewerkers opeisen. De hoogleraren in kwestie stellen voor op, dat zij medebeslissingsrecht van anderen alleen aanvaarden inzoverre die niet hun verantwoordelijkheid ten op zichte van de gemeenschap van hun patiënten schaadt. De laatste verant woordelijkheid kan zelfs niet door een academisch senaatsbesluit teniet worden gedaan. Een stelling die we juist vinden en die, aangepast aan betreffende situaties, ook in andere sectoren waar inspraak, medezeggenschap en medebeslissings recht gevraagd worden, aan de orde zul len komen. AAN de orde komt die kwestie bijvoor- beeld bij de beweging die de onder wijssector tussen lager onderwijs en universiteit structureel drastisch probeert te veranderen. De studenten, jonge docenten en sociologen die propaganda maken voor inspraak en een zeker mede- zeggenschaps- en medebeslissingsrecht voor leerlingen, vergeten meestal dat het bevoegd gezag en de schoolleiding, en afgeleid hiervan feitelijk elite docent, een verantwoordelij kheïd draagt ten opzich te van ouders en dat ze geen enkel recht hebben om zonder instemming deze ouders die verantwoordelijkheid uit te dunnen. Met geen enkel zinnig pleidooi democratie kan men bijvoorbeeld protest aantekenen tegen een schooldirectie die docenten, desnoods op straffe van schor sing of ontslag, verbiedt om jonge leer lingen propagandistisch te confronteren met een moraal of ethiek waarvan vast staat dat ze lijnrecht tegen de opvattin gen van de grote meerderheid der be treffende ouders indruist. En dan hebben we hier echt niet de randgevallen op het oog. Uitlatingen van sommige baanbrekers voor „kritisch on derwijs" maken echter duidelijk dat men hier niet voor meer vrijheid in het rand gebied strijdt, maar voor een nieuw soort verantwoordelijkheid waarvan de eigen mening het begin en het einde is. waarover allen die zich sterk maken voor medezeggenschap en medebeslis singsrecht, zich wel eens nader mogen bezinnen: wetenschapsmensen, studen ten, leraren, vakbeweging, bedrijfsleven, leken en priesters. De laatste categorieën hier genoemd, omdat ook de structurele veranderingen in de Kerk ermee te maken kunnen hebben. Er zijn Nederlanders die vinden dat men daarover maar moet gaan nadenken na de maatschappelijke omwenteling waarnaar ze streven. Op die manier hebben in onze geschiedenis meer om wentelingen zichzelf ondergraven, om dat ze uiteindelijk alleen maar de éne kwaal door een andere vervingen. Ontslag voor de gehuwde vrouw IjET advies van de Sociaal-Economi- sche Raad aan de regering om ar beidsovereenkomsten te verbieden, waarin voor de vrouw huwelijk en zwan gerschap genoemd worden als redenen om voor ongevraagd ontslag in aanmer king te worden gebracht, zal aan het rechtsgevoel van de overgrote meerder heid der Nederlanders appeleren. De tijden waarin dit stukje rechtsonzeker heid voor de vrouw terecht een discri minatie genoemd normaal geacht werd, zijn verleden. Blijkens de verdeeldheid in de Sociaal- Économische Raad zal de discussie nu verder vooral gaan over de vraag, of een werkgever inclusief de overheid een gehuwde vrouw tijdens zwanger schap ontslag mag geven om andere re denen dan de op handen zijnde of pas plaats gevonden hebbende bevalling. Niet zonder reden vrezen sommigen, dat als deze mogelijkheid open blijft, werkgevers wel eens met veront schuldiging voor de vergelijking naar een stok zouden kunnen gaan zoeken om de hand te slaan. Anderen willen in dit geval de mogelijkheid open laten om de rechter het laatste woord te geven en weer anderen willen de mogelijkheid om een vrouw tijdens zwangerschap te ont slaan open laten, mits het ontslag gege ven wordt op andere gronden dan de op handen zijnde bevalling. Intuïtief komt men snel tot de conclu sie, dat een algeheel verbod om vrouwe lijke werknemers in bedoelde omstandig heden te ontslaan het allerbeste zou zijn. De praktijk wil echter helaas, dat werk gevers vooral in kleinere bedrijven soms door het voor enkele maanden uit vallen van enkele vrouwelijke werkkrach ten voor een probleem gesteld worden, wanneer ze alleen maai' tijdelijk in de vacature mogen voorzien. De zaak wordt dan nog meer gecompliceerd, war de vrouwelijke werknemer in kwestie matige arbeidsprestaties leverde en haar beschermde positie feitelijk gedurende lange tijd een gewenste reorganisatie in het bedrijf onmogelijk maakt. Maar de keerzijde van de medaille is ontegen zeggelijk, dat de gehuwde vrouw al: werkneemster altijd een beetje „vogel vrij" blijft, iets waartegen de vakbewe ging terecht in verzet is gekomen. De verdeeldheid in de S.E.R. bewijst dat we-hier weer met een twee-snijdend zwaard te maken hebben. We kunnen ons voorstellen dat ook op dit punt de so ciale wenselijkheid in strijd komt met economische noodzaak en dat, vooral wanneer de werkneemster in kwestie minimale prestaties levert, een beslis sing in haar voordeel soms moeilijk valt De beste oplossing zal dan ook wel licht zijn, dat werkgevers hun personeel, maar dan ongeacht of het gehuwde dan wel ongehuwde vrouwen zijn en zonder onderscheid te maken tussen mannen en vrouwen, wat meer kritisch gaat bekij ken vóór persoonlijk omstandigheden hen voor een dilemma gaan stellen. Ondertussen kan onze gemeenschap dan door verdere studie en vertrouwvol overleg mogelijk nog eens een redelijke oplossing vinden voor de reële mogelijk heid, dat de onredelijkheid van de plicht om een bepaalde werkgeefsters in dienst te moeten houden, groter is dan de hard heid van het haar gegeven ontslag. Censuur in miniatuur IN officiële rapporten pleegt men wanneer daar door betrokkenen ten minste prijs op wordt gesteld het standpunt van een minderheid duidelijk weer te geven. Conservatoriumdirecteur en componist Jan van Vlijmen vindt dat hem als lid van de commissie-Scholten (de commissie die voorstelt alle Neder landse symfonieorkesten, met uitzonde ring van het Concertgebouworkest, hun musici gelijke salarissen te laten be talen) door de meerderheid geen recht is gedaan. Hij heeft de pers nu zijn miLderheids- standpunt rechtstreeks toegezonden met de kanttekening dat in het rapport van de commissie-Scholten zijn tekst „in sterk gereduceerde vorm en met weg lating van de argumenten" opgenomen werd. Dit omdat volgens de commissie voorzitter, mr. Y. Schol ten, „deze tekst in deze vorm niet in het rapport kon worden opgenomen". Waarom niet, is ons een raadsel. Aan de omvang kan het niet liggen, want de nota-Van Vlijmen is annex één folioblad groot. Dan misschien vanwege de vorm? Maar dan had de commissie evengoed zijn eigen meerderheidsrapport kunnen afwijzen, omdat de stelling-Van Vlijmen een antwoord op dezelfde vragen is als die welke de commissiemeerderheid heeft beantwoord. Dan misschien toch vanwege strekking en inhoud van Van Vlijmens nota? Dan zou de commissie-Scholten zich schuldig hebben gemaakt aan een soort van miniatuurcensuur. Miniatuurcensuur omdat men de mening van Van Vlijmen wel bekend wil maken, maar de weer gave van diens argumenten niet aan de geestelijke vader van deze conceptie wil over laten, maar zelf de minderheids nota is gaan redigeren. Geen lofwaardige daad. En ook een beetje dom, omdat wel te voorzien viel dat de heer Van Vlijmen dan een andere bedding voor zijn gedachtenstroom zoe ken zou. En moet de minister voor wie de commissie dit advies opstelde, nu kennis nemen van Van Vlijmens stand punt via het rapport-Scholten of via de eigen verklaring van de man die het orkestenbeBtel op heel andere basis wil reorganiseren? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Nederland worden twee dingen nagestreefd, die zonder in flatie in feite niet te verenigen zijn, zo stelt het Verbond van Nederlandse On dernemingen in zijn jaarverslag. Ener zijds wil men, dat de toeneming van het nationale inkomen tot uitdrukking komt in een reële stijging van het besteedbare inkomen van een zo groot mogelijke groep. Anderzijds worden telkens weer politieke beslissingen genomen, die een steeds groter deel van het nationale in komen voor collectieve voorzieningen op- Wil men de loon-prijsspiraal doorbre ken, dan moet men volgens het VNO een uitdrukkelijke politieke keuze ma ken: of men stelt voorop dat de particu liere bestedingsmogelijkheden een zekere stijging vertonen en aanvaardt een be grenzing in de sfeer van de collectieve voorzieningen, of men legt het accent op laatstgenoemde voorzieningen en accep teert een beleid, dat erop is gericht po gingen tot afwenteling in de particuliere sector de pas af te snijden. In zijn jaarverslag geeft het VNO ook een aantal punten aan, waarop in de naaste toekomst de aandacht vooral moet worden gericht. In de eerste plaats is dat de rol, die de collectieve voorzienin gen in onze volkshuishouding kunnen spelen, zonder dat de inflatie er verder door wordt versterkt. Voorts is het nood zakelijk dat het reeds opgetreden infla- tièproces zoveel mogelijk wordt bedwon gen. Ook verdient het herstel van de goe de verhoudingen tussen de drie voor naamste partners bij het overleg ovèr het te voeren sociaal-economisch beleid (regering, werkgevers, werknemers) aan- Het overheidsbeleid zou in toenemende mate gebruik moeten maken van pro grammering op middellange termijn en daarbij rekening moeten houden met de verschillen in ontwikkeling naar lands delen en bedrijfssectoren. Het VNO heeft de indruk, dat er wat dit betreft op sommige departementen een remmende mentaliteit heerst. Het verbond wijst voorts op de noodzaak van een fiscale politiek, die het bedrijfsleven in zijn ont wikkeling zoveel mogelijk armslag laat en die bovendien door haar karakter en* „timing" de inflatie niet versterkt. Ten slotte vindt het verbond, dat de pogin gen van de Nederlandse regering on in het internationaal overleg te komen tot een gemeenschappelijk of in ieder ge- Fr. Bouguenon terug naar Den Haag PRETORIA (ANP) Dat Nederland- musici in het Zuidafrikaanse culture le leven worden gewaardeerd is dezer dagen weer eens gebleken uit de benoe ming van de violist Kees Peterse tot di rigent van het Kaapse Symfonie-Orkest. Deze musicus had al vele jaren als vio- en bijdrage tot het muziekleven van dit land geleverd. Kees Peterse begon als 16-jarige in 't R'dams Philharmon isteh Orkest, later ging hij over naar 't Concertgebouwor kest waar hij al spoedig leider van de altviolen werd. Sedert 1946 werkt hij in Zuid-Afrika, aanvankelijk bij 't Johan- nesburgse stadsorkest en nadat dit was ontbonden, bij 't omroeporkest. Later sloot hij zich aan bij het ensemble van de TRUK, Transvaalse Raad voor de Uitvoerende Kunsten. Verleden jaar werd Kaapse stadsorkest vergroot tot een symfonieorkest en zo werd de benoe ming van een „voltijdse" dirigent nood zakelijk. Peterse, nu een man van mid delbare leeftijd, wil vooral de jongeren sterker tot het muziekleven aantrekken de instrumenten en hun aandeel in het orkest. Tot de vele Nederlandse musici die naast collega's van andere Europese landen in Zuid-Afrika werken, behoort Karei Schuurman. Deze heeft in Durban, Natal, al enige tientallen jaren de leiding het muziekleven van het plaatselijk orkest. Willem van Warmelo gaf jaren lang zijn krachten aan de muzikale vor ming in de Kaap, waar hij tevens de mu- Na ontploffing 22 doden LIMA (AFP) Na een ontploffing die zich gisteren in een fabriek te Con- gata, 15 km van Arequipa (Peru), heeft voorgedaan, zijn 22 doden en 42 gewon- geteld. Vijf mensen worden ver mist. Een aantal gebouwen in de nabij heid zijn beschadigd. De oorzaak is on bekend. Gisteravond, in het Circustheater de eerste van een reeks voorstellingen bij wonend, die de Nederlandse Operastich ting zich voorstelt van Engelbert Hum- perdincks Hansel und Gretel" te geven, de sprookjesopera door Richard Strausz in 1893 te Weimar in première gebracht hebben wij ons weer eens met verbazing afgevraagd, hoe toch zulk een combinatie van aan Germaan se folklore ontleende, hevig romantische melo diek, operspoeld door een dikke Wagneriaanse instrumentatie, een vrij wel onbekend componist plotseling tot in lengte van jaren beroemd kan maken. We kunnen alleen maar veronderstel len, dat de eenvoud van het libretto en de gemakkelijk aansprekende, wel char mante oude volksmelodieën en kinder liedjes, deels origineel, deels door Hum perdinck zelf gemaakt, waarop dit mu ziekdrama steunt, hiertoe aanmerlijk hebben bijgedragen. Hoe het ook zij, het werk handhaaft zich nog steeds op de podiums. Dat de luide, overvolle klank van het zwaar bezette orkest zowel de solisten als het medewerkend kinderkoor soms bijna geheel overstemt en de vocalisten zich zó moeten inspannen om zich vol doende hoorbaar te maken, dat hun pre sentatie daaronder lijdt, schijnt de hoor ders weinig of niet te deren. Wat de opvoering van gisteravond be treft slaagden feitelijk alleen Bert als de vader en Mimi Aarden in de rol van de heks erin zich boven de bestaande HUMPERDINCKS „HaNSEL UND GRETEL" Peter, bezembinder Bert Bljnen trud. rijn HSnsel. hun zoontje Gretel, hun dochtertje Emmy Greger lentine Voor velt Ans Phllippo nel. 5 en 7 Juni. moeilijkheden te verheffen. Maar dat de den zij dan ook voortreffelijk, zowel wat hun vocale kwaliteit betreft, als wat hun typering van de door het voor het voetlicht te brengen persoon aangaat. Speciaal Mimi Aarden was van een on gemeen hoge klasse. Noch Marion Schmitz, noch Maria Boender beschikten over kwantitatief voldoende stemmiddelen om onder de gegeven omstandigheden tot een overtui gende voordracht te kunnen komen. Ans Philippo en Clementine Voorvelt vormden als vertolksters van de titelrol len echter bepaald het minst geslaagde deel van het hele solistenteam. Het spel van de eerste als Gretel was niet kinderlijk maar gekunsteld, vooral in de eerste twee bedrijven, Clementine Voorvelt bezat niet de stemkleur, die zich aan een jongenstimbre kan aanpas sen. Emmy Greger, als vrouw Gertrud, voldeed redelijk. Het kinderkoor kwam maar zwak bo rn het orkest uit. Dirigent Jochem Slothouwer heeft het volgzaam spelend USO met élan geleid. Hij kon het echter niet altijd zó sterk terughouden, dal het waar nodig onder de zangstemmen bleef. Het was hem be slist niet kwalijk te nemen. Hij had het gehele ensemble behoorlijk in de hand en hield een vlot tempo aan. Naar ons werd medegedeeld ging het ballet in het tweede bedrijf wegens re giecorrectie" niet door. De zaal was vrij goed bezet. Na af loop bleek l]et publiek, aanvankelijk wat lauw reagerend, laaiend enthousiast en bracht de executanten, vooral Mimi Aar den, langdurige ovaties. J. W. Bezetters Nijmeegse aula zijn vermoeid NIJMEGEN (ANP) De studenten die in Nijmegen de aula bezet houden hebben besloten om de deuren van permanente discussiecentrum" nachts om twee uur op slot te doen. Meegedeeld werd dat het voeren de acties door steeds dezelfde schouders moet worden gedragen en dat het te grote krachtsinspanning is geworden om dag en nacht in touw te blijven. Als er belangstellenden zijn die 's nachts in de aula willen slapen, zijn ze welkom, maar het is niet meer mogelijk om de discussies continu te laten voortgaan. Francois Bouguenon, 15 jaar geleden naar Johannesburg gekomen om als vio list een der eerste lessenaars in het ra dio-orkest te bezetten, is sinds enige ja ren lector aan de universiteit van Bloem fontein. Hij gaat dit land binnenkort ver laten om weer in het Residentie-Orkest te spelen. Met verlof in Nederland was hij onlangs een welkome „invaller" voor de reis van dit orkest naar Amerika, toen een der violisten wegens ziekte ver stek moest laten gaan. In Steilenbosch doceert dr. Jan Bouws sinds een kleine tien jaar muziekgeschie denis aan de universiteit van „De Eike- stad". Enige weken geleden ontving hij van de Van Riebeeckpenning van de Ne- derlands-Zuidafrikaanse Vereniging, weA gens uitzonderlijke diensten ter bevorde ring van goede betrekkingen tussen Ne derland en Zuid-Afrika. In Pretoria is het Paul Loeb van Suylenburg die mu ziekonderwijs geeft aan de universiteit i Port Elizabeth Arthur Wegelin, vroeger in Potchefstroom, die ook wel uitvoeringen gaf hls violist. Tweede vio liste in het orkest van de radio-omroep Annie Kosman, die ook wel samen met Sini van den Brom, pianiste, optreedt. Béide dames wonen ook al meer dan tien jaar in dit land. Dr. Arend Koole heeft ■ele jaren in Bloemfontein muziek ge doceerd. CAGLIARI (Reuter) Barones Gabri- ella Bentinck, geboren Rothschild, de echtgenote van de Nederlandse ambas sadeur in Parijs, heeft een schilderij van El Greco geschonken aan de kerk in het vakantieoord van de Agha Khan in Porto Cervo, Sardinië. Het schilderij „Mater Dolorosa", komt uit het familiebezit van de Rotschilds en is getaxeerd op meer dan 850-000, De barones verklaarde na afloop van de overhandigingsplechtigheid dat zij met de schenking een belofte inloste aan de Maagd Maria, wier voorspraak zij had gevraagd voor de genezing van haar dochter. Zij weigerde verder op de zaak in te gaan. Experimentele concerten in Kon. Conservatorium DEN HAAG In de zaal van het Koninklijke Conservatorium aan de Kor te Beestenmarkt zullen op drie achter eenvolgende dinsdagavonden experimen tele concerten worden gegeven met in strumentale, vocale en scenische wer- Op 3 juni worden werken gespeeld van Tilo Müller Medek, David Porcelijn, Gilius van Bergeijk. Rob Theissen. Da vid Bedford en Dick Raaijmakers; op 10 juni van John Cage, Hugo Timmer. Karl- helnz Stoekhauseri, Miehei Waisvisz en Michael van Biel; op 17 juni van Dick Borstlap, Gillius van Bergeijk, Frans van Doorn, Willem Bruker, Mi chael von Biel en Dick Raaijmakers. De werken worden uitgevoerd door di verse solisten en ensembles. De toegang val gecoördineerd beleid, dat meer richt is op gezamenlijke expansie minder enghartig nationalisme moet w( den geïntensiveerd. Het VNO meent, dat door de vele sterke loonkostenstijgingen ons land zjjn positie van relatief goedkoop land in West-Europa verloren heeft. Dit werkt door op onze export, maar ook op de bin nenlandse markt waar buitenlandse be drijven nu concurrerend zijn. Op ver schillende manieren wordt ons land dan ook kwetsbaarder voor verstoringen van aldus het VNO. Niettemin blijft het verbond voorstan der van de vrije loonpolitiek, omdat een geleide loonpolitiek niet te verenigen is met een vrije economie en met de sterk uiteenlopende ontwikkeling in de be drijfstakken. Maar een vrije loonpolitiek is onverenigbaar met een stringent prijs beleid, zo meent het verbond. Een inci dentele ingreep in de prijzen is verde digbaar, maar zij mag niet lang duren, want men moet de ondernemers gelegen heid geven kostenstijgingen door te bere kenen. In dit verband meent men in kringen van het VNO, dat de huidige prijsmaatre gelen zeker aan het einde van het jaar ingetrokken moeten zijn. Men acht het aanvaardbaar, dat in de plaats daarvan een prijsbewaking, die ontoelaatbare prijsstijgingen voorkomt, wordt inge- „Voortbestaan van de stringente prijs- voorschriften van thans maakt vele on dernemingen kapot", aldus VNO-voorzit- ter ir. J. Bosma. By komend bezwaar is, dat een prysstop in de praktijk ook prij zen bevriest, die verlaagd zouden kun nen worden. Zorgen maakt het VNO zich over het steeds stijgende loonbestanddeel, dat no dig is voor collectieve voorzieningen, met name voor de sociale zekerheid. Op zeker moment zal men een streep moe ten trekken tussen bestedingen in de collectieve sfeer en verbetering van het reële, vrij besteedbare looninkomen. De bijzondere moeilijkheid is echter, dat de keuze zeer beperkt is. Ook zonder dat in de bestaande sociale verzekeringswetten verdere verbeteringen worden aange bracht zullen de kosten gemiddeld met 1 procent van het premieplichtig loon per jaar blijven stijgen, zo wijst een voor zichtige raming uit. Opnieuw wordt ook aandacht gevraagd voor de noodzaak van hgl treffen van pensioenvoorzieningen. Het VNO wil die verbetering niet vinden in verhoging van de wettelijke uitkeringen, o.m. omdat deze door uniforme uitkeringen en pro centuele premies een verdere herverde ling van de inkomens ten laste van de middelbare en hogere salarisgroepen tot gevolg heeft. Straattheater in Kopenhagen KOPENHAGEN Kopenhagen krijgt deze zomer de Europese primeur van een straattheater, dat van midden juni tot medio juli elke middag voorstellingen gaat geven op straten en pleinen in de binnenstad. Elke voorstelling duurt 20 tot 30 minuten, waarna het primitieve theater zich weer naar een ander plekje i de stad verplaatst. In het Kopenhaagse straattheater wordt geen woord gesproken, zodat oo de duizenden toeristen van deze attractie kunnen genieten. Alle in studie genomen produkties zijn mimisch-muzikale blij-- spelen, die ten tenoele en ten gehore, worden gebracht door jonge kunstenaars, van wie de meesten zijn verbonden aan hét Koninklijke Theater van Kopenhagen. „Joker Theater" hebben destraatkun- stenaars hun unieke gezelschap gedoopt, naar de gelijknamige kaart uit het kaart spel. Het Kopenhaagse straattheater is bovendien een welkome vervanging, aangezien in deze tijd van het jaar de meeste theaters van Kopenhagen we gens vakantie zijn gesloten. De finan ciële basis voot 't straattheater is gelegd door het Deense ministerie van Cultuur en de beide grote warenhuizen van Ko- penhage: Magsasin du Nord en Illum. Nederlandse deelnemers balletconcours Moskou AMSTERDAM Op 8 juni vertrekt een groep dansers van Het Nationale Ballet naar Moskou om deel te nemen aan het aldaar te houden le Internatio naal Concours voor Balletkunstenaars. Tijdens dit concours, waaraan een groot aantal jonge dansers uit de gehele we reld deelnemen, dienen alle deelnemers twee klassieke en één moderne pas de deux le dansen. Voor Nederland nemen deel; Olga de Haas, met als partner Sylvester Campbell die op grond van de gestelde leeftijds grens zelf buiten mededinging optreedt; Hélène Pex, met alls pamei' Siknon André. Beide paren dansen de pas de deux uit de Notenkraker. Olga de Haas en Sylvester Campbell dansen voorts Petipa's Pas de Deux le Corsaire en een fragment uit Rudi van Dantzigs „Monu ment voor een gestorven jongen". Hélène Pex en Simon André dansen de pas de deux uit de 2e akte van „Giselle" en Oscar Araiz' „Aureool". De groep wordt geleid door Ivan Kra- mar, die thans nog als danser voor het komend seizoen als leraar bij Het Nationale Ballet is geëngageerd. (STER-reclameuitzendin- gen om 18.56. 19.03,19.56 cn 20.16) NOS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.07 uur: Pjotr Sjarov, terugblik 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek Gespletenheid, tv-spel 22.30 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER-reclameuitzendin- gen om 18.56, 19.56 en 20.16) NOS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: 'Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine TROS: 19.30 uur: Het spook en mrs. Muir, tv-ser: 20.00 Journaal Journaal (NOS) 20.23 uur: Anjeractie 20.35 uur: De dief van Washington, tv-se 21.25 uur: Arizona, documentaire 22.20 uur: Redelijkheid van i Boeddhisten (KRO/RKK) 22.53 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Tijd viij voor muziek in vrije tijd: koorzang. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.41 Actuali teiten. 19.00 Spektrum: nieuws uit de protes tants christelijke organisaties. 19.15 Muziek van het Leger de Heils (gr.) 19.30 Kerkorgel- rieerd programma. 22.15 Lichte orkestmu ziek (gr). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 Stereo: Sterren in stereo: licht gevarieerd muziekprogramma (opn.). 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM H (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitzen ding van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Stereo: Dis-sonantjes: licht platenprogram- ma. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Mens en bijbel, radiocatechese. 19.40 Memo: pas verschenen theologische en aanverwante litteratuur. AVRO: 20.05 Tout Residentie-orkest en solis- ïuziek. 22.00 Zo goed als BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 BRT-pop voor en door soldaten. 18.28 Paarde- sportuitslagen. 18.30 Franse les (herhaling) 18.35 Tips :rkeer. 18.40 Grammofoonmuziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoon muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actua liteiten. 19.40 Grammofoonmuzek. 19.45 Vrije politieke Tribune. 19.55 Grammofoonmuziek. 20.00 Muziek voor houtblazers. 20.10 Boekbe- :klng. 20.25 Grammofoonmuziek. enadecoi Zeven kunsten. 22. Nieuws). 23.40—23. ZHoorspel. 21.38 Nieuws, berichten en ue ze Avonddecor (23.00—23.10 Ni VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badine- rie: klassieke grammofoonmuziek. (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.009.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klassieke en moderne grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van Mensen als u en ik Profiel van een vc Nederlanders. 15.30 Stereo: Spotlight op R: ses Shaffy. 18.00 Nieuws. 16.02 Film-Me: 16.30 Boem! Pop-show. 16.55 Stereo: I Mtene Muze: nieuws over underground westeoast music. 17.15 Sportkompas. .175 HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieu 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: lie grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.20 Stei lichte g*immofoonmuziek (vervolg). (8. 8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijd N.O.S.: 9.00 SU: eo: Berlioz in woord en i ziek (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuti 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoek; tenprogramma. (11.00—11.02 Nieuws.) 11.30 Nederlands Koorfestival 1969. 11.55 Beurs rleuws. VARA: 13.11 Actualiteite Klassieke muziek (gr.). 13.45 Stereo: kamermuziek (gr.). N.O.S.: 14. 15.50 Spelen met taal. VPRO: 16.00 1 16.20 Thuis: programma voor thuiszittenden. 16.45 A. Pianorecital: klassieke muziek. Vioolduo: moderne muziek. 17.40 Informs achtergronden en commentaar. 17.55 Me delingen. HILVERSUM m (240 m en FM-kanalen VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte grammofc muziek (10.00 Nieuws) 11.00 Nieuws. N.C 11.30 Micronotities. VPRO: 12.00 Nier 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws.) TROS: J Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 1 Muziek Boetiek: licht muzi BRUSSEL NED 12.30 Gevarieerde muziek. (12.40—1: bericht, mededelingen en SOS-beric de schippers). 12.55 Buitenlands zicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, d en beursberichten. 13.20 Tafeimu: Nieuws. 14.03 Vioolconcert. 14.30 1 ziek. 15.00 Nieuws. Tussen 15.00 en de van Italië. 15.03 Kamermuziek jeugd. Aansluitend: C drid een merkwaardig avontuur. Enkele minuten na afloop van de eerste helft werd hij door een politieagent in de kraag gepakt en uit het stadion ver wijderd. De oorzaak: Henk Terlingen zat naast een cameramafi van de NTS die slow motionopnamen maakte, langs het veld en had niet de beschikking over een armband die daarvoor vereist was. Tegenstribbelen hielp NTS-pre- sentator niet. Hij moest en zou mee met de politie en werd zelfs in een arres tantenwagen geduwd. Een kwartier na het begin van de tweede helft in een onbewaakt ogenblik slaagde hij ertn uit die wagen te ontsnappen en daar door toch nog de laatste minuten van de wedstrijd kon zien. „Pluimpje" vervangt Fabeltjeskrant (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met ingang van zon dag 1 juni zal de kleutenserie „De Fabeltjeskrant" voor drie maanden van het scherm verdwijnen. Gedurende die maanden worden de kleuters van 18.50 tot 18.55 uur en 's zondags van 18.55 tot 19.00 uur beziggehouden met de avon turen van „Fluimpje". „Pluimpje" is de Nederlandse naam van „Plum Plum", een Franse poppenserie voor de kleu ters die evenals „De Fabeltjeskrant" in kleur wordt uitgezonden. Vermaarde Italiaanse acteurs van to neel en film, zoals Giulietta Masina, Pietro Germi en Gino Gervi geven in het Sjarovprogramma, dat VARA-t.v. vanavond uitzendt, hun mening over het formaat van de Russische regis- Ook komen Sjarovs oude Russische De rijd a verlopen als vrijwel iedereen vermoedde en als vrijwel niemand verhoopte. Wat ons betreft: geen rouwstemming dat een uitstekende ploeg verloor een briljante ploeg. Wèl erkentelijk heid voor Ajax dat dit seizoen ook te levisiegeschiedenis maakte door alle statistieken van kijkdichtheid en waar dering te herschrijven. De wedstrijd kwam vrijwel -vlekt- loos op het scherm. Daarvoor hulk aan de Spaanse t.v.-mensen die gea belangrijk moment misten en vele be langrijke momenten ad-rem herhaal den. Zulks in het vertraagde tempo dat zoveel beter doet zien. Methode overigens die door onze eigen t.v. nog niet is toegepast. De meest nerveuze man in Madrid was gisteren Herman Kuiphof. Het eerste doelpunt zag hij gewoon niet. Hij beging blunder op blunder, was zo chauvenistisch als maar mogelijk leek en plaatste af en toe zalige „terzijdes". Kortom: een slecht com mentaar maar in dc sfeer van het ge heel eigenlijk het enig juiste commen taar. Woord voor woord namelijk dat van de mede-Ajaxfans naast ons op de Madrileense tribune. Na de wedstrijd: Wetstrijd, de laatste uitzending waarvoor NTS en NRU op de NOS-valreep in het strijdperk tra den om hun kennis van omroepzaken te tonen. Die kennis viel tegen. Een eenvoudige t.v.-criticus scoorde moei teloos 100 procent en de min of meer deskundigen bleven daar royaal achter. Tussendoor, in een heel simpele ex tra, werd het voorlopige eindresultaat gemeld van de Bisschop Bekkers Ac tie. Een mooi resultaat: f 5.876.500,42. Er zijn al weer psychologen in die actie gedoken die allerlei kwalijke bij verschijnselen hebben geconstateerd. Mogen ze van ons! We hopen dat ze toch gegeven hebben voor het heel goede doel. Vg. vrienden, zoals de acteurs Akim Ta- miroff en Feodor Chaliapin aan het woord met persoonlijke herinneringen. Een groot gedeelte van het program ma wordt ingenomen door fragmenten uit De Kersentuin, de enige voorstel ling onder Sjarov die indertijd door de televisie onder leiding van Willy van Hemert werd vastgelegd; Paul Steenbergen en Ida Wasserman spre ken over de invloed van Sjarov op hun kunst. Deze hommage aan Sja rov is mogelijk geworden doordat alle toneelkunstenaars, zowel in Italië al« in Nederland belangeloos hun mede werking hebben gegeven. (Nederland I - 20.00 uur) UW EIGEN FOTOS OP SUPER WERELDFORMAAT ïfc VOOR MINDER DAN DE HELFT Een vergroting op 13 x18 cm kost zo'n 2 a 3 gulden. - U spaart 6 gratis Turkstra fotozegels en sluit één gulden bij voor zo'n vorstelijke foto. Op elke rol Turkstra beschuit vindt u een gratis fotozegel én duidelijke instructies hoe u die prachtige vergrotingen - ook in kleur - van uw eigen negatieven krijgt. Meteen doen! Het sparen gaat extra gemakkelijk, want u ontvangt: TIJDELIJK ELKE 2e ROL A VERSE FRIESE VOOR SLECHTS 36 CENT 1

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2