FATALE AANVALSDRIFT VAN AJAX I MARZINE „Nu duidelijk waarom vanuit gesloten verdediging: Rinus Michels: AC Milan heeft formidabel elftal Il AJAX: WAT NUP Gemakkelijke tegenstander LOF VOOR CRUYFF Snelle achterstand voornaamste oorzaak EUROPA CUP VOOR ALLERBESTE Het verschil in kwaliteit was onmiskenbaar ALLEEN CRUYFF DE GELIJKE VAN VIRTUOZEN DONDERDAG 29 MEI 1969 DE LEEDSE COURANT PAGINA 18 (Van onze sportredactie) MADRID „Kijk", zei Nereo Rocco met een triomfantelijke uitdrukking op zijn gelaat. „Kijk, dat komt er nu van ils je aanvallend voetbal speelt. Is het u duidelijk, waarom ik A.C. Milan •anuit een gesloten verdediging laat oetballen? Dat is toch de enige ma nier om in het hedendaagse voetbal lucces te behalen?" Rocco was, even als veertien dagen geleden in Man chester, nadat zijn club zich voor de finale had geplaatst, opnieuw niet spraakzaam. Hij praatte temidden van de dolgelukkige Milanese spelers al leen maar over de „fatale aanvals drift van Ajax". Met geen woord repte hij over A.C. Milan, maar het was dui delijk Idat hij tevreden was. Antonio Valcarregi, de coach van het Italiaanse elftal was dat ook. „Zo sterk heb ik Milan nog nooit gezien". Maar hij gaf een in werkelijkheid vernietigend oor deel over Ajax: „Die ploeg heeft Milan de mogelijkheid gegeven hun voetbal te spelen. Ajax kon nauwelijks meer dan in de breedte voetballen. Milan was machtig in zijn directheid. Opper machtig". Nog twee meningen uit de kleedka-, mers typeren de slag die Ajax in Ber- nabu verloor. Een van Karl-Heinz Schnellinger: „Wanneer ik zou zeggen Ajax is zwak, kleineer ik de waarde van onze overwinning, maar eerlijk, ik had Ajax sterker verwacht". Een van Johan Cruyff: „A.C. Milan was een perfect georganiseerde voetbalploeg met een onvoorstelbare slagvaardig heid. Dit was weer een heel andere verdediging dan die van Spartak, hun dekking is volmaakt. Wij misten de mensen, zij hadden die wel, die ruimte kunnen maken". ADVERTENTIE voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist 31 voor Milan. Grillige Sormani ma- Inoeuvreerd tussen Vasovic (4), Muller en [Bals en scoort beheerst. Scheidsrechter de Medibil ziet hel al aankomen. ITALIAANS COMMENTAAR MILAAN De grote bladen van Noord-Italië hebben vanochtend de overwinning van AC Milan groot scheeps op de voorpagina gebracht. Men prees het werk van de ploeg maar schreef ook dat Ajax een „ge makkelijke" tegenstander was geweest II Corriera della Sera schreef dat Prati de man was geweest die Ajax van het veld had geveegd. De Itali aanse club had een grote technische meerderheid die echter pas laattot uitdrukking kwam. De defensie van Ajax was zwak, aldus het blad. De Stampa uit Turijn schreef dat de snélle tegenaanvallen van Milan voortdurend de verdediging van Ajax verstoorden, en dat deze ploeg mid delmatig was, met uitzondering van Cruyff en Oanielsson, zonder twijfeld de beste spelers. Ajax is een provinciale ploeg die op zijn hoogst de kwartfinales had mo gen bereiken. Het elftal was tot. de finale doorgedrongen omdat de tegen standers fouten hebben gemaakt, en omdat Ajax geluk heeft gehad, aldus De Stampa. RINUS MICHEJLS verbaasde zich over de kwaliteit van Milans treffers. „Ik werd erdoor verrast, ze waren stuk voor stuk schitterend. Esthetisch gezien waren wij misschien niet de mindere van Milan, maar die verdedi ging was voor ons te sterk. Door die snelle openingstreffer kwam er rust in de defensie van Milan, waardoor het voor ons nog veel moeilijker werd om er gaten in te vinden. Milan speelt het systeem van de mandekking en dat ligt ons niet zo. Wij hebben geprobeerd de achterstand goed te maken. Dat is niet gelukt, maar ik ben daar niet kwaad om. Er zijn voor mij dan ook geen zondebokken. Een ploeg die met een achterstand blijft verdedigen is geen voetbalelftal. Daarom vind ik die nederlaag van 41 geen blamage. Zij is het gevolg van het feit, dat wij risico's moesten nemen. A.C. Milan heeft een formidabel elftal. Een uitgebalanceerde ploeg en aan die neder laag valt niets af te dingen. Rinus Michels vervolgde: „Onze groot ste fout was dat wij in de verdediging Sormani en Prati niet onder uitscha kelen, dat wij individueel vaak te kort kwamen. Hun doelpunten zijn den uft zijn carrière. „Prati was de bes te man van het veld. Het was een straf schop zonder meer. duidelijker kan ik niet zijn, meer kan ik niet zeggen" De meest teleurgestelde man bij de Ajacieden, die alvorens de pers te v^oord te staan, op felicitatiebezoek bij AC Mi lan ging, was wel Velibor Vasovic, die voor de tweede keer in zijn loopbaan de Europa-Cup voor landskampioenen a; zijn neus had zien voorbijgaan. In 19 verloor hij met Partizan Belgrado in de in Brussel gespeelde finale van Real Madrid, nu, met Ajax, van een AC Mi lan dat op hem veel indruk had ge maakt. „Ik geloof,", zei.de Joego-Slaaf, momenteel ter wereld- geen ster MADRID AC Milan heeft de ontmoeting tegen Ajax in alle onderdelen beheerst. Slechts een Ajacied al was hij dan op deze frisse lenteavond niet de sterkste man in de Amsterdamse formatie toonde dat hij gelijkwaardig kan zijn aan de Italiaanse virtuozen: Johan Cruyff. Zijn solistische acties waren spectaculair en toon den grote klasse. Als bij drage aan het spel van Ajax hadden ze echter slechts een beperkte waarde. In het Ber- nabue Stadion waren dan ook Sjaak Swart en Piet Kei zer van meer nut voor de hoofdstedelijke formatie. Zowel technisch als tactisch was het overwicht van de Milanezen opmerke lijk. De snelheid waarmee zij uit de verdediging hun aanvallen opzetten was indrukwekkend. Daarentegen heeft Ajax, behalve misschien van de tiende t/m de vijfendertigste mi nuut, weinig kunnen stellen. De ploeg was uitermate nerveus en in de ban van de fameuze tegenspeler. In de verdediging werden fouten gemaakt, die men de onttroonde landskampioen zelden ziet maken. Theo van Duiven- bode werd door de tegenstanders vaak weggespeeld. Wim Suurbier had geen verweer tegen de snelle bewegingen van Prati en Barry Hulshoff moet wanhopig zijn geworden door de onbe rekenbare Angelo Sormani. Meedogenloos Zeker. Ajax is lange tijd meester van het middenveld geweest. Een omstan digheid, die, zo had coach Rocco di rect na aankomst in Madrid gezegd, wel eens beslissend zou kunnen zijn voor de afloop van de eindstrijd. Het had er echter grote schijn van, dat Rocco gisteravond aanmerkelijk min der belangstelling voor dat midden veld had, dan hij 2 dagen erder gloed vol had betoogd. Natuurlijk. Ajax had de omstandighe den tegen. Dat was overigens ook een verdienste van de AC Milan. De vroe ge treffer en de bal in de eerste mi nuut tegen de paal hebben het zelf vertrouwen van de Nederlanders al lerminst vergroot. Tekenend was dat de ploeg, die an ders een voorsprong van 10 voldoen de vindt en gaat verdedigen, nu mee dogenloos doorging. Nadat Prati zijn tweede treffer had gescoord, vroeg de blonde Duitse verdediger Karl-Heinz Schnellinger aan Rocco of kon wor den overgeschakeld op de verdediging. Rocco liet er geen twijfel over bestaan dat onder deze omstandigheden meer mogelijkheden in de aanval lagen. „Eerst 3—0", luidde zijn antwoord, „dan pas kunnen we van tactiek ver anderen". Geen schande De wijzigingen die Michels in de rust in zijn ploeg had aangebracht, hebben de kracht van de Amsterdammers wel enigszins vergroot. De beslissing in de ze finale was toen tegen het ook de finitief zeer bekwame AC Milan al gevallen. De Nederlandse hoop dat Ajax in de eindstrijd een gelijkwaar dige tegenstander van AC Milan zou zijn is dus niet bewaarheid. De Italia nen wonnen zoals zij wilden en legden de Amsterdammers hun wil op. Dat is overigens niet vreemd. Het verschil in kwaliteit is onmiskenbaar. Dat is geen schande. Immers een ploeg die leans ziet een ploeg als Manchester United, winnaar van hert toernooi 1968, uit te schakelen is een uitzonder lijk sterke formatie. Het is hooguit jammer. (Van OTize sportredactie) MADRID Ajax. wat nu Die v~aag kan men zich stellen na de (teleurstellende) nederlaag tegen AC Milan. De ontgoocheling bü Ajax zal na deze nederlaag nog groter zjjn als mën zich nog eens realiseert, dat men daardoor komend seizoen aan geen enkel belangrijk Europees toernooi kan deelnemen. Wat dit financieel voor de zwaar belaste Amsterdamse club betekent, laat zich gemakkelijk raden. Zo lang men. zoals de laatste seizoenen het geval was. kon beschikken over de recettes van de Europa-Cupwedstrijden drukte het grote budget van rond een miljoen gulden. Van een sferreploeg als Ajax, waarin alleen al Cruyff rond 100.000 vergt, niet zo zwaar. Maar nu Ajax het kómend seizoen aangewezen is op vrijwel alleen de recettes van de competitiewedstrijden zullen de gevormde reserves behoorlijk moe ten worden aangesproken. Gistèravond liet niettemin bestuurslid Hordijk zich nog, vrij optimistisch uit over de toekomst van Ajax. „Och", zei hij, „voorlopig in er nog geen vuiltje aan de lucht. Wü gaan zelfs drie nieuwe spelers kopen voor het komend seizoen". Maar het is toch niet denkbeeldig, dat de ploeg die de laatste jaren voor Neder land geschiedenis heeft gemaakt in de F.uropa Cup, onder druk wordt gezet. Want. met name Crnyff heeft de laatste dagen steeds nadrukkelijker te kennen gegeven niet langer genoegen te nemen met het salaris dal hij bU Ajax verdient. Het k bekend, dat hij aanbiedingen heeft uit het buitenland (Zuid-Amerika). Bovendien heeft Cruyff gisteren laten doorschemeren dat hem dezer dagen een aanbod is ge daan door „iemand" van Real Madrid. Het was overigens, volgens zijn zeggen, slechts een eerste voorstel geweest Zou eventueel Cruyff wegvallen dan is de ploeg, die bovendien over oudere spelers als Groot. Bals. Vasovir. Zwart en Muller beschikt aan een terugval toe. Dat zou bijzonder jammer zijn. Maar Ajax, zoals voorzitter Van Praag gisteravond nog zei, gaat naarstig zoeken naar nieuwe mogelijkheden voor internationaal contact. Men is slechts zeker van deelneming aan het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. waarvan volgend seizoen een groot aantal buitenlandse verenigingen, waarvan sommige van reputatie, zal deelnemen. heeft gefaald, maar omdat ik een ver se kracht, nodig had op het middenveld. Het werk daar is slopend. Bijkomstig, maar niet onbelangrijk natuurlijk,- was dat Ortiz vrij grove overtredingen van Milan, liet passeren en on® -soms pakte op kleinigheden". Scheidsrechter het een van de gt Gert Bals, de ogen dicht, heeft de troostprijs in ontvangst genomen. Samen met de evenmin vrolijk kijkende praeses Jaap van Praag, baant hij zich een weg naar de beschutting van de catacomben Italianen te veel hebben laten spelen. Kwalitatief zijn wij minder dan Milan. Dat nadeel hadden we wellicht kunnen compenseren door er wat steviger tegen aan te gaan. Maar dat is natuurlijk ge- praal achteraf. De sterkste ploeg heeft .gewonnen. Dat hebben we alleen maar z de Mendibil vond ie accepteren". kkelijkste wedstrij- Er was geen Ajacied. die er anders over dacht. De Amsterdammers noem- |den de snelle achterstand als voornaam- ste oorzaak van hun nederlaag. „Het was voor ons de genadeklap zei Ton 1 Pronk. „Onwillekeurig denk je. als je eenmaal op achterstand bent gezet, aan de kracht van Milans verdediging. On- j willekeurig vraag je je dan af of je daar j nog doorheen kunt komen. En dan ben j je eigenlijk al verloren, omdat de tegen- j stander zoiets onmiddellijk merkt en ei i nog meer zelfvertrouwen door krijgt. Het is de beste ploeg waar ik ooit tegen i heb gespeeld. Misschien hebben we wel te netjes gespeeld, maar het ligt niet in onze aard om uit te gaan van het prin- ipe: eerst de man en dan de bal". Zie verder pa«. 15, efste kolom. Even maar rook Ajax aan een moge lijk eervoller resultaat dan die vernede rende 41, Vasovio stuurt Fabio Cudicini naar de andere hoek als hij een straf schop mag nemen, omdat Plet Keizer ongeoorloofd gestuit is.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13