StaffordYoung en Cernan landen precies in vastgesteld gebied Verkeer eiste met Pinksteren vele slachtoffers op de weg BEWIND SOEDAN OMVER GEWORPEN Russische lof voor vlucht Apollo Olie-employés gedood in Biafra Nieuwe bisschop vol goede moed Blaiberg 60 jaar BRAND OP NEDERLANDS TANKSCHIP Doodstraf in Saloniki geëist Wezen „bezetten weeshuis Visserijprijzen voor beste zeebanket Bruidegom verdween in de nacht Duitsers met auto uit bocht in Wassenaar Brand door signaalkogel van kapitein RAY KRIIGT GEEN NIEUW PROCES Gevangenis in Italië enige tijd bezet Solidair met Arabische liga Spacek ontheven uit functie DINSDAG 27 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Voor het eerst hebben de televisiekijkers over de gehele wereld kunnen zien hoe een ruimtecabine in de dampkring terugkeert: het moment dat de Apollo-10 In zee plonst. HOUSTON (AP-Reuter) Een vlekkeloze Iandim precies in het doelgebied de televisiekijkers zatei om zo te zeggen op de eerste rij is het sluitstuk geweest van de tot dusverre de meest opzienbarende ruimtevluebt: de tocht van de Apollo 10 om de maan en sohecrvlucht van de imansloep (LEM) over de maan „Dit is geweldigriep ruimtevaarder Young, toen de Appollocabine in het gezicht van het bergingsschip de Princeton aan drie witte en oranje parachutes zachtjes in het water van de Stille Oceaan neerdaalde, na eerst met razende snelheid (bijna 40.000 km/u) in de dampkring van de aarde te zijn weergekeerd. Youngs collega's Stafford en Cernan waren al even enthousiast. In de laatste uren van de reis moest nog een kleim koerscorrectie worden aangebracht. Een half uur vooi de ..splash-down" werd het voortstuwingsdeel van de cabine gescheiden en de caoine zelf draaide een hele slag om. om het hitteschild te richten op de aardse dampkring. In deze kritieke fazc, waarbij de tem peratuur opliep tot 3000 graden, was de radioverbin ding drie minuten lang verbroken. Daarna konden miljoenen op de televisie volgen hoe de cabine naar beneden kwam en in zee viel. De landing had vol gens Westeuropese tijd om 17.53 uur plaats (een mi nuut later dan het schema aangaf), maar boven de Stille Oceaan gloorde de eerste dageraad. Een half uur later verschenen drie grijnzende en goed geschoren astronauten in de deur van de heli kopter die hen opgepikt had, om hun opwachting te maken op het dek van het vliegkampschip Princeton, waar de rode loper was uitgelegd. Ze verdwenen kort daarop benedendeks voor een eerste medische controle. Daar constateerde men bij alle drie een iet wat geïrriteerde huid als gevolg van het losgeraakte isolatiemateriaal. Voor het overige waren zij in prima Terwijl de Apollo-10 nog in de ruimte was, oefende de bemanning van de Apollo-11 vanwaar de eerste landing op de maan ondernomen wordt om hun berging in juli zo vlot mogelijk te laten verlopen. De bemanning bestaat uit Armsttrong, Collins en Aldrin. conditie, wat toegeschreven wordt aan de langdurige rustpauze tijdens de terugkeer naar de aarde. De Russische ochtendbladen hebben uitvoerig ge schreven over de geslaagde Amerikaanse ruimte- vlucnt Komsomolskaja Pravda schrijft: „Drie stout moedige Amerikanen hebben een hoogst ingewikkel de kosmische vlucht tot een goed einde gebracht. Hun heldendaad is een nieuwe glanzende bladzijde in de geschiedenis van de ruimtevaart. De Pravda noemt het drietal „moedige mannen" en drukt een geluk wens af van de Russische ruimteonderzoeker Leonid Sedov. BENIN* (Reuter) Volgens de re gering van YY'estelijk-Nigeria hebben Bia- fraanse militairen meer dan twee we ken geleden elf Europese functionaris sen van oliemaatschappijen gedood en achttien functionarissen gevangengeno- De autoriteiten zeggen over een ge tuigenverklaring te beschikken dat de Biafranen het vuur hadden geopend op een caravan nabij Kwale aan de rivier de Niger, waarin de oliefunctionarissen zich hadden verscholen. In Nigeria en Biafra worden 29 func-" tionarissen van oliemaatschappijen ver mist: 24 Italianen, 3 Westduiti&rs, 1 Libanees en 1 Jordaniër. Een speciale gezant van Paus Paulus heeft na be sprekingen met Biafraanse functionaris sen verklaard dat achttien oliefunctio narissen zich veilig en wel in Biafraan se handen bevinden, maar dat de auto riteiten niets over het lot van de ver misten wisten. :ld, J. a, W. Stam, M. KAAPSTAD (AP) De Zuidafrikaan- se tandarts Philip Blaiberg, die langer dan wie ook met een ruilhart leeft, is zaterdag 60 jaar geworden. Het feest werd in huiselijke kring gevierd, al werd 't verder bijgewoond door de vele artsen die Blaiberg in leven hebben gehouden. „Hij voelt zich goed, alleen een beetje moe", aldus mevrouw Blaiberg. Blaiberg werd vrijdag uit het ziekenhuis ontsla- waarin hij wegens ademhalings moeilijkheden opgenomen was. LUDWIGSHAFEN (AP) Bij het ssen van een lading cyclohexan, een zeer explosief vloeibaar gas, is zater- :en Nederlandse tanker aan de Rijnkade van de Basffabriek in Lud- wigshafen door een nog onbekende oor zaak in brand geraakt. De bemanning de tanker bleef ongedeerd en de brand kon snel geblust worden. (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN Prof. dr. Johan B. YY'. M. Möller werd op 31 oktober 1923 te Rotterdam geboren. Hij studeerde wijsbegeerte aan het seminarie Rijsen- burg van het aartsbisdom Utrecht. Na zijn priesterwijding op 24 juli ging hij zich verder bekwamen in de wijsbegeer te aan het Angelicum te Rome en aan de katholieke universiteit van Leuven. Hij promoveerde in 1952 te Rome op een wijsgerig proefschrift. Na een jaar pastoraal werk te hebben gedaan als kapelaan in Wageningen werd hij professor in de filosofie aan het grootseminarie van het aartsbisdom, waarvan hij in 1962 directeur werd. Bij de oprichting van de katholieke theolo gische hogeschool Utrecht werd hjjtot rector later tot secretaris van deze in stelling benoemd. Hoewel prof. Möller niet uit het bis dom Groningen komt kent hij daar zeer veel priesters, zowel onder degenen die daar al lang werken als onder de jon geren, waarvan hij de meesten in zijn college heeft gehad. Hij verklaarde te genover een verslaggever van de KRO niet al te zeer tegen zijn nieuwe taak op te zien, onder andere vanwege de klei ne omvang van het bisdom Groningen, die het leggen van persoonlijke con tacten vergemakkelijkt. Over het te voeren beleid heeft hij zich in de week, dat hij van zijn benoe ming op de hoogte is, nog geen uitge werkte ideeën kunnen vormen. Hij hoopt het tekort aan ervaring in de praktische zielzorg wel te kunnen inlopen. Bijzon- I dere aandacht zal hij besteden aan de oecumenische problematiek en aan de kwestie van oorlog en vrede, waarbij hij zich een voorstander van geweldloos heid verklaart. Het bisdom Groningen heeft een uit gesproken diasporakarakter. Over drie provincies verspreid wonen er 128.000 katholieken, niet veel meer dan in een flink dekenaat elders in het land. De verhoudingen tussen katholieken en an ders-gelovigen zijn over het algemeen goed, niet alleen op kerkelijk maar ook op profaan gebied. De geestelijken van het bisdom Gro ningen, seculieren en regulieren, ver wachten dat de nieuwe bisschop wel eni ge tijd nodig zal hebben om zich in het diocees in te werken. Degenen, die hem nog kennen uit hun studietijd, zijn vol vertrouwen, dat hij zal slagen. SALONIKI (AP) De aanklager var de kroon heeft maandag de doodstraf ge- eist tegen één van de 39 beklaagden ir het proces inzake ondermijning dat in Sa loniki plaats heeft voor een speciaal mi litair tribunaal. De aanklager, George Kouvelis eiste de doodstraf tegen Argyrios Baras (45), eigenaar van een kiosk, wegens wat hij noemde zijn vroegere grote dossier in zake ondermijnende activiteiten". Tegen de overigen werden gevangenisstraffen van 23 jaar tot tien maanden geëist. ROME (Reuter) In Rome hebben maandag ongeveer zestig wezen van 6 tot 18 jaar hun weeshuis voor „bezet" verklaard. Zij eisen meer een beter voedsel, ontslag van een gehate onder directeur, afschaffing van de plicht om een uniform te dragen en het recht van de oudere wezen om hun verdiensten zelf te mogen gebruiken. Nu moeten zij de helft aan het weeshuis afstaan. Ook willen de „bezetters" een bibliotheek. Consumptie neemt toe in Nederland (Van een onzer verslaggevers) GRAVE In het Brabantse stadje Grave heeft een bruid tevergeefs gewacht op de komst van haar a.s. echtgenoot, een 23-jarige Israëli sche kantoorbediende, woonachtig te Genève. De ambtenaar van de burgerlijke stand en de pastoor van de St.-Elisabelhparochie had den zich voorbereid op de komst van het jonge paar. dat maar niet verscheen De hele familie stond wel gereed om zich naar het gemeentehuis te begeven, maar de jongeman kwam niet opdagen. Er werd geïnfor meerd bij de familie Van der V. Ie Grave, waar hij de nacht had doorgebracht. Van deze mensen hoorde men. dat de bruidegom dt auto 'e leen had gevraagd en er met dit voertuig vandoor is ge gaan naar onbekende bestemming. De jongen had zijn meisje een paar jaar geleden leren kennen in Genève. Het meisje was daar toen ook werkzaam. De trouwdatum was na overleg op vrijdag 23 mei vastgesteld. De „bruidegom" heeft zich blijkbaar in de nachtelijke uren bedacht en heeft de vlucht genomen zonder iets van zich te laten weten. De ouders van de bruid hadden een bruiloftsdiner besteld bij de eigenaar van het chalet Brakke- stein te Nijmegen. Dat kon niet meer afgezegd worden, aangezien alles al gereed stond. Vandaar dat een groot somber gezelschap aan een bruiloftsmaal zat zonder bruidspaar, maar wel in aanwezig heid van een in de steek gelaten bruid. Men heeft de politie in ken nis ge9teld van het verdwijnen van de ontrouwe jongeman. Men ver moedt, dat hij naar Zwitserland is vertrokken. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Aan G. Vooys va K\V 137 ..Maartje Jacoba", P. Hoek jr. van de KYV 191 „Deo Volente", J. Plug van de KYV 51 „Ora et Labora", D. v. d. Plas van de VL 112 „Bets en Gerda", A. Hofland van de SCH 6. „Alida" K. v. d. Plas van de KYV 15 „Rijnmond I", C. J. Blok van de SCH 117, Onderneming III" en aan P. Gielbert van de SCH 324 „Morgenster" werden de afgelopen zater dag door de voorzitter voor vis en produkten, drs. D. J. van Dijk, op feestelijke bijeenkomst in hotel Kurhaus te Scheveningen de prijzen uitgereikt voor de best verzorgde haring en verse zeevis. In een toespraak merkte de heer Van Dijk o.m. op, dat men zich door zekere tijdelijke omstandigheden niet al te zeer moet laten neerslaan. De afgelopen zes jaren is de viscosumptie in ons land per hoofd van de bevolking met een ons toegenomen. Hij vestigde voorts de aan dacht op net grote belang van het werk der bemanningen voor het verkrijgen van een goede kwaliteit vis. De voor zitter van het produktschap zag goede afzetkansen voor gefileerde schol naar het buitenland. Ook bij andere vissoor ten moet het stellig mogelijk zijn door Het echtpaar van het gevoelige lied, de heer en mevrouw Timmerman, hebben zaterdag in het Olympisch Stadion belangeloos een recital gegeven. Ruim 35.000 minnaars en minnaressen van Gert en Hermiens liederkunst waren naar Amsterdam getogen, waar z\j zelfs nog vergast werden op de allernieuwste kraker uit het echtelijke repertoire: „Waarom heeft men dat op 't stadhuis toch verzwegen". Vooraf aan het recital reden Gert en Hermien twee ere rondjes langs de tribunes. Voorin het vervoermiddel zat Willem Duys die hen even later de twaalfde gouden plaat zou uitreiken. (Van e r verslaggeve DEN HAAG Het pinksterweekeinde bracht veel drukte op de wegen. Onge lukken zijn daarbij helaas niet ultgeble- _i, hoewel moet worden gezegd, dat het aantal slachtoffers nog gunstig afsteekt bij dat in Duitsland. Daar kwamen ze ventig mensen om het leven; ondanks een groot aantal aanrijdingen bleef de chaos, die op de Duitse autobanen was Bevreesd uit. Maandagmiddag is een personenauto et vier Duitsers uit het Roergebied met grote snelheid op de Katwijkseweg in Wassenaar uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Twee inzittenden werden vrij ernstig gewond en twee licht. Alle slachtoffers zijn opgenomen in het Academisch ziekenhuis in Leiden. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor twee. De 21-jarige chauffeur vloog v< moedelijk door te hoge snelheid in buurt van Rijksdorp ui', een vrij scherpe bocht. De klap tegen de boom kwam zo hard aan. dat de politie even later assis tentie van de brandweer moest krijgen om drie slachtoffers uit het autowrak te bevrijden. De twee zwaargewonden de chauffeur en een 18-jarig meisje lie pen zware fracturen en inwendig letsel op. Een ander 18-jarig meisje en een 19- jarige jongeman liepen lichtere verwon dingen op. De vakantiegangers waren allen uit het Roergebied afkomstig. Door oververmoeidheid botste vannacht een 24 jaar oude Limburger met zijn auto bij het Limburgse Bergen tegen een boom. De jongeman werd op slag gedood, drie meerijdenden werden zwaar ge wond. Zondagavond botste bij Leemster- land een personenauto op een vrachtwa gen. De 31-jarige bestuurder van de auto was meteen dood; twee meeliftende meis jes van ca 16 werden zwaargewond. Door Vellerlooi een J oude bestuurder kwam om het lev twee inzittenden liepen lichte verwon-1 dingen op. een derde werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. De 61-jarige Hagenaai J. B. L. Collette ge raakte zaterdagmiddag met zijn auto op; een kruispunt in het Limburgse Hunsel in Botsing met'een andere auto. die op, een voorrangsweg reed. De heer Collette kwam daarbij om het leven; zijn 57-jarige! echtgenote werd zwaargewond naar een! ziekenhuis in Roermond vervoerd. Dicht- bij de ouderlijke woning probeerde een 5-jarig jongetje zaterdagmiddag op een langzaam rijdende melkauto te springen. Hij kwam te vallen en geraakte onder het achterwiel. Het jongetje werd op slag gedood. Bij Ens in de N.O.-plder stak een 63 jaar oude man plotseling met zijn bromfiets de verkeersweg over. Hij werd door een auto gegrepen en overlefed later in het ziekenhuis. Bq Kranenburg even eens in de N.O.-polder reed een perso nenauto zaterdagmiddag tegen een boom; de 54 jaar oude bestuurder A. Waldus uit Den Haag werd darbij zwaar gewond, zijn vrouw, 53 jaar. was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. In het Gelderse Gent botste een 23 jaar oude motorrijder, toen hij in een bocht teveel op de linker weghelft kwam, tegen een personenauto Hij overleed ter plaatse. Vannacht vloog een 18-jarige jongen op zijn bromfiets in Oirschot in j volle vaart tegen de gevel van een huis. vermoedelijk door een remdefect. Hij j overleed in het ziekenhuis. De 49 jaar oude J. Korteland uit Hoek van Holland werd zaterdag op de Harwich weg aange reden op zijn bromfiets door een auto. Hij liep daarbij ernstig schedeletsel op. waaraan hij later overleed. Zijn vijfjarig zoontje, dat achterop zat, liep een gebro ken sleutelbeen op. In Rijen reed een 23 jaar oude jongen met zijn brommer tegen een boom en werd op slag gedood. In Urmond botste een 25-jarige bromfiet ser frontaal tegen een vrachtauto. De brommer reed aan de verkeerde kant van de weg; hij werd op slag gedood. Van morgen om half drie ootste een personen auto op een aanhangwagen, getrokken door een tractor, in Nijkerk. De 25-jarige bestuurder overleed ter plaatse. (Van onze correspondent) D1RKSHORN De parachute met de vuurbol, die vrijdag brand veroorzaakte op de boerderij van de familie D. J. de YVit te Dirkshoorn, blijkt niet afkomstig te *un van het even tevoren toevallig overvliegende militair vliegtuig. Het was namelijk een signaalkogel, die aan boord van schepen in tijd van nood worden gebruikt De heer J. S. te Dirlcshorn. die scheeps kapitein is, had een hele tijd geleden de zogenaamde signaalkogel in zijn schuur opgeborgen en verzuimde het projectiel weer mee naar zijn schip te nemen. Vrijdagmiddag bij werkzaamheden in zijn schuur kwam de kogel plotseling voor de dag en viel precies met de slag pen op de grond. Daardoor zette het mechanisme zich in werking. Om on gelukken te voorkomen, pakte de heer S. de kogel op, rende ermee naar buiten en smeet hel projectiel te lucht in. De uitwerking was, dat de parachute zo'n 300 a 400 meter de lucht in werd ge slingerd. Het brandende geval kwam vervolgens neer op de boerderij. MEMPHIS (AP) James Earl Ray, die bekend heeft de strijder voor de bur gerrechten dr. Martin Luther King jr, vermoord te hebben, krijgt geen nieuw fileren een produkt te krijgen waar de consumenten graag naar grijpen. De som bere voorspellingen van de deskundigen over de haringvangsten in hel nieuwe seizoen zijn volgens de heer Van Dijk wel in overeenstemming met de werke lijkheid. Toch zal men voor de haring vangst die één van onze belangrijkste vis serijen is, zijn best moeten blijven doen. De schipper van een van de winnende schepen, de heer D. van der Plas sprak een dankwoord waarin hij ook een aan tal klachten uitte over de manier waarop het lossen van de vis gebeurt. Zijn grie ven golden o.m. overvolle manden en het te lang blijven staan van de vis. Kort© reizen Namens de reders sprak de heer N. Parlevliet jr. uit Katwijk. Deze geloofde niet dat Nederland een land is voor de verre visserij: Als de bemanningen drie weken van huis zijn vinden ze dat al heel lang. Hij hoopte dan ook dat het dit jaar mogelijk zal zijn korte reizen te maken. „Dat zou namelijk betekenen dat de vangsten goed zijn, dat de vis goed kan worden verzorgd en dat ook de vissersvrouwen tevreden zijn". De heer Parlevliet maakte ook enke le opmerkingen over subsidies: „Wij zijn van nature geen mensen die graag geld aannemen, zo zei hij. Maar langzamer hand is de concurrentievervalsing in de omringde landen zo groot dat dit niet vol te houden is". PERUGIA (Reuter-AFP) Ongeveer tweehonderd gevangenen hebben een ge vangenis in het Italiaanse Perugia eni ge tijd bezet gehouden. Zij hielden een arts als gijzelaar vast. In het gebouw zijn ongeveer tweedui zend gedetineerden. Velen van hen zijn naar deze gevangenis overgebracht uit andere inrichtingen in Italië, waar zich onlangs verscheidene ernstige gevange- nisoproepen hebben voorgedaan, die ver gezeld gingen van eisen voor hervormin gen van het gevangeniswezen en afschaf fing van het vaak langdurige voorar- Toen de politie arriveerde werd zij door de opstandige gevangenen, van wie een aantal op het dak was geklommen, met dakpannen en stenen bekogeld. Enige tijd later werd gemeld dat de gevangenen naar hun cellen waren teruggekeerd en dat de gijzelaar ongedeerd was vrijge laten. De voornaamste oorzaak van het oproer waren grieven van de gedetineer den over het voedsel. Y^erschuiving naar links De rechter, Arthur C. Faquin, stelde zich op het standpunt, dat de bewijzen aantonen, dat Ray vrijwillig en in goede trouw bekend had de moord gepleegd te hebben. Volgens de wetten van Tennes see sluit dit een verzoek om e- 1 nieuw proces uit. Hij gaf bevel Ray naar de staatsgevan genis in Nashville terug te brengen om zijn straf van 99 jaar uit te zitten. KARTOEM (Reuter-AFD) In Soe dan heeft een revolutionaire raad zondag de macht overgenomen door een staats greep die zonder bloedvergieten is ver lopen. De raad, die negen militairen en een burger omvat, vormde onmiddellijk een nieuwe regering van 23 leden onder leiding van de 53-jarige Aboer Bakr Awadaliah, een linkse politicus, die te vens president van het hooggerechtshof De afgezette premier Mohammed Mah- goeb zou ongedeerd in zijn woning ver- goeb zou ongedeerd in zijn woning ver blijven. President Ismail el Azhari was op 19 mei uit de hoofdstad Kartoem ver trokken voor een vijfdaags bezoek aan Kongo-Kinsjasa om daar onafhankelijks- feesten bij te wonen. Voorzitter der re volutionaire raad van kolonels en ma joors is generaal-majoor el Nimeiry, die tevens minister voor Defensie en opper bevelhebber van de strijdkrachten is ge worden. Aboe Bakr Awadaliah is de eni ge burger in de raad en zal als schakel tussen de militairen en de regering op treden. Hij is ook minister van Buiten landse Zaken. Premier Awadaliah zei in een radiotoe spraak dat Soedan economische, culture le en militaire banden wenst met „alle Arabische broederlanden". Het steunt de Arabische liga als doelmatig middel om te komen tot eenheid van alle Arabische landen. Er zal een vreedzame oplossing worden gevonden voor „het vraagstuk van het zuiden". (Begin 1965 al eisten de zuiderlijke provincies afscheiding omdat de negerstammen, die daar voornamelijk wonen, door de Arabieren zouden worden onderdrukt. In hetzelfde jaar vonden bloedige botsingen plaats tussen de ne gerstammen en het Islamitische noorden. De opstand werd bedwongen, waarna een massale vlucht van zuidelijken naar de omliggende landen volgde). PRAAG (AFP) Jozef Spacek, secre taris-generaal van het centrale comité van de communistische partij van Zuid- Moravle, is door een voltallige vergade ring van dit comité van zijn functie ont heven. Hij is vervangen door Karei Neu- bert, die voorlopig lid van het centrale partijcomité van Bohemen en Moravië Spacek verdween vorige maand ai uit het presidium van het centrale co mité van de Tsjecho-Slowaakse partij.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5