SteCcicbeSou/Yo/nt 0LGA Voorbewerkte kluis: half miljoen weg RAPPORT STAFFORD RESLIST DATUM VAN MAANLANDING Amrobank Heerlen WELLICHT KOPIEËN- TEKENING Jongelui verstoren priester congres in Parijs Schrik in DC-8 door Apollo Problemen kunnen aanleiding geven tot weken uitstel Twee kinderen bij brand in Vlaardingen omgekomen Knoop wordt op 9 juni doorgehakt Uw matras Meyer zeker verongelukt Heyerdahl: alles wel aan boord van Ra Half miljoen mensen op kampeerterreinen Nederland niet bomvol in pinksterweekeind PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11 TELEFOON .50935 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M Brader J. F J. M. Koens HOOFDREDACTEUR L C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) pw 1.10, p. mnd t 4 70, p kwart 14 10; fr p post 16 95 ADV (excl B T W 22 ct p mm Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) DINSDAG 27 MEI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VERANDERLIJKE BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkel® buien. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 60e jaargang, no. 17.757 (Van een omer verslaggevers) HEERLEN Uit het op 2 mei geopende bankgebouw van de Amrobank in Heerlen is eerste pinksterdag laat uit de grote voor onneembaar ge- houden kluis een bedrag van rond 500.000 gulden aan Nederlands en j vreemd geld verdwenen. Een eerste onderzoek heeft aangetoond, dat de fonkelnieuwe Lips-kluis was „voorbewerkt". Bij de installatie is geknoeid j met de grote decimeters dikke deur, die toegang geeft tot de kluisruimte. Omdat de Amrobank volgens de Heerlense politie nog niet over een alarm installatie beschikte, konden de dieven ongestoord hun gang gaan. Pas gistermorgen meldde een onthutste bewaker de politie „dat er iets met de kluisdeur is gebeurd". Functionarissen van de Amrobank stelden al vlug vast dat er een half miljoen verdwenen was. De nummers van de bank biljetten zijn maar gedeeltelijk bekend. De buit is vermoedelijk al in het buitenland. De bankrovers moeien wel zeer des kundige lieden geweest zijn. waar schijnlijk hebben ze het bankgebouw via een achterdeur weten binnen te dringen Het openen van de voorbe werkte kluisdeur was voor hen maar een peuleschilletje. Waarschijnlijk zijn ze niet langer dafi ongeveer vijf tot tien minuten binnen geweest. Aange nomen wordt dat zij in de vooravond van eerste pinksterdag hun gouden slag geslagen hebben. De geldroof rbept herinneringen op aan de serie voorbewerkte kluisdeuren die enkele jaren geleden in Nederland naar aanleiding van een soortgelijke roof werd ontdekt. Men zoekt de da ders ook in de richting van de toen bij de politie bekend geworden figuren. De Heerlense recherche heeft grote be langstelling voor de bouwtekeningen die met de kluisconstructie verband hou den. Er wordt rekening mee gehouden, dat die tekeningen voor het maken van kopieën uit de bouwketen ontvreemd geweest zijn, maar* zeker weet de po litie dat nog niet. Enkele jaren geleden toen ook voor bewerkte kluisdeuren werden ontdekt, was er zo aan de constructie geknoeid dat soliede lassen bij nader inzien ge woon geplakt en overgeschilderd wa ren. Of dit ook met de Heerlense kluis deur is .gebeurd is niet beleend. De inbraak ii^ hei Amrobank gebouw in Heerlen heeft heel wat recherche korpsen in Nederland aan het werk ge zet. In alle plaatsen waar niet lang ge leden nieuwe kluizen werden gemon teerd, worden de deuren op het ogen blik nauwgezet nagekeken. AUCKLAND lA.P.) De spectaculaire terugkeer van de Apollo 10 heeft een aan tal mensen de schrik van hun leven bezorgd. Dat waren de passagiers van een DC-8, die gisteren op weg was van Los Angeles naar Auckland op Nieuw-Zeeland. Op een ge geven ogenblik kwam de Apollo slechts zes kilometer, °P weg naar het landings gebied, over het verkeers vliegtuig heen razen. De ge zagvoerder van de DC-8, Bruce Chapman, vertelde hoe hij zag dat de remraket, die door de Apollo cabine werd afgestoten, als een veelkleu rige vuurbal uit elkaar sprong. Een passagier, Wil liam Newman uit San Diego, zei dat het leek alsof er een geweldige witte raket ont plofte, waarvan de stukken, dacht hij, de machine wel eens hadden kunnen raken. Sirhan Sirhan, de tot de gaskamer veroordeelde moordenaar van Robert Kennedy is overgebracht naar de dodengangvan de St.-Quentin- (Van verslaggevers) HOUSTON (AP-Reuter) De drie ruimtevaarders Stafford, Young en Cernan zijn na hun verbluffende vlucht om de maan en even verbluffende landing met de Apollo 10 in de Oceaan onderweg naar Houston om daar uitgebreid rapport over hun vlucht uit te brengen. Van dit rapport zal het afhangen of de Apollo 11 op 16 juli zal kunnen starten voor de eerste maanlanding, of dat deze vlucht uitgesteld zal moeten worden. Er hebben zich tijdens de vlucht van de Apollo-10 enkele problemen voorgedaan die tot uitstel aanleiding kunnen geven. Zo waren de verbindingen tussen maan- sloep en Houston zeer slecht tijdens de scheervlucht over de maan. Voorts liep de druk in de maansloep terug, toen Stafford en Cernan in de Apollo waren terugge keerd. Indien dit gebeurd was met mensen aan boord, zou dit betekenen, dat zij had den moeten terugkeren in weerwil van hun drukpakkep. Er zijn moeilijkheden geweest met de energievoorziening, met PARIJS (KNP) Een groep van 30 jonge mensen, gesteund door 4 of 5 pries ters onder wie een priesterarbeider, heb ben op tweede pinksterdag de vergade ring verstoord, die Franse bisschoppen met vertegenwoordigers van de Franse priesters uit alle dioccsanen van Parijs begonnen zün. Doel van het overleg is de bisschoppen, die morgen en overmorgen bijeen komen, een idee te geven, hoe het nieuwe statuut voor de priester in Frankrijk er in grote lijnen uit moet zien. Een ontwerp van 11 hoofdstukken vormt basis der bespre kingen. De jongelui, behorend tot het Comité d'Action pour la Révolution dans l'Eglise. drongen de zaal binnen, probeerden zich van de microfoon moester te maken. Daar dit niet gelukte, begonnen zij de voor zitter van de conferentie kardinaal Marty uitdagend toe te spreken en al schreeu wend hem te verwijten, dat de bisschop pen alleen maar de bourgeoisie zegenen en haar belangen dienen. Tegelijkertijd begonnen zij 'pamfletten uit te delen, waarin uitdagende vragen werden gesteld aan bisschoppen als: Wie heeft u uitgekozen; voor wie. bent u be noemd? wie controleert u? in feite bent u dienaren van de rijken. Eenzelfde demon stratie heeft plaats gevonden op 26 april, "toen kardinaal Danielou tot bisschop ge wijd werd. „General Motors" waarschuwt eigenaars van bestelauto's WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse autofabrieken „General Motors" hebben de eigenaars van ongeveer (ADVERTENTIE) Koop'm en win tl. I.OOO.- VLAARDINGEN Vermoedelijk door dat kinderen met vuur hebben gespeeld is op eerste pinksterdag brand uitgebroken op het zolderkamertje van een huis te Vlaardingen, waarbij twee kinderen om het leven kwamen. Spoedig na het uitbre ken van de brand sloegen de vlammen boven het dak uit. Hoewel de brandweer snel met veel materieel ter plaatse was konden de kinderen de 5-jarige Karin van der Hurk, dochter van de familie die het pand bewoont, en het 3-jarige jongetje Michel van Bodegom, die met zijn buurmeisje op het zolderkamertje speelde, niet meer gered worden LONDEN (AP) De Amerikaanse luchtmacht is er geheel van overtuigd dat het Amerikaanse transportvliegtuig dat door een dronken sergeant die heim wee had is gestolen, in zee is gestort en vernietigd is. De hoop om de 23-jarige sergeant Paul Meyer uit Poqusoson nog levend te vinden is opgegeven. Zaterdag zijn er twee reddingsvlotten en wrakstukken van het C130 Hercules troepentransportvliegtuig in het Kanaal gevonden ten noorden van het eiland Al- derney. De ruimtevaarders (v.l.n.r.) John W. Young, Thomas D. Stafford en Eugene A. Cernan voor de door de dampkring geblakerde Apollocabine het luchtvrij maken van de corridor naar de maansloep en met het. losraken van het isolatiemateriaal. Deelties isolatiemate riaal veroorzaakte prikkeling van de slijm vliezen en jeuk op de huid. De ooi-zaak van de meeste problemen zijn bekend. Bovendien is het aantal dingen dat niet klopt aanmerkelijker geringer dan bij de vlucht van de Apollo-9. Al met al is men zeker niet pessimistisch. Men is er in ieder geval zeker van dat een maanlanding ge maakt kan worden en op 9 juni za! be slist worden of de start van de Apollo-11 op de vastgestelde datum zal plaats vin den. Merkwaardig is wel dat de deskun digen niet erg zwaar tillen aan het ..tol len" van de maansloep tijdens de terug keer naar de Apollo. ..Deze fout het gevolg van een verkeerd ingestelde handel zou automatisch hersteld zijn", zeg gen zij. Bernhard Lovell. directeur van het ruimtevaartlaboratorium in Jodretl Bank (Engeland» twijfelt er niet aan of de Apollo-11 zal 16 juli starten. Hij noemt de vlucht met de Apollo-10 een ..miracu leuze prestatie". (Zie ook elders in dit blad) Deskundigen betwijfelen succes CASABLANCA, (A.P.) De Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl heeft gisteren gemeld, dat 1»U zich met zijn papyrusboot ca. 80 zeemijl van Agadir bevindt en dat alles wel is aan boord. De papyrusboot en zijn zevenkoppige beman ning zijn zondag vertrokken voor een poging om naar Amerika te drijven. Heyerdahl is van mening, dat het wel slagen van de tocht zal helpen bewijzen, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Pinksterweekeinde (zaterdag tot en met maandag) heeft volgens het Natio naal Bureau voor Toerisme 425.000 buitenlandse toeristen naar ons land gebracht. Dit aantal is ondanks de slechtere weersomstandigheden vrij wel gelijk aan dat van vorig jaar Pinksteren. Het afgelopen 1 mei weekeinde deed niet minder dan 560.000 buitenlanders naar Nederland ko men. terwijl het bezoekersaantal vreemdelingen met de paasdagen .TiO.OOO bedroeg. Dit houdt in dat gedurende de drie lange voorjaarsweekeinden dit jaar, ruim anderhalf miljoen buitenlandse toeristen ons land bezochten Den Haag en Scheveningen hebber) de laatste dagen bij de saillante attraotiepunten meer be zoekers dan vorig jaar kunnen verwelkomen. Op het gebied van de logiesaccommodatie hebben zich het Pinksterweekeinde geen moeilijkheden voorgedaan. Vrijwel alle hotels in de bezochte gebieden waren goed bezet, maai vol huis konden de meeste hoteliers niet spieken. Dit is in hoofdzaak 1 de kampeerminnenden onder de 150.000 bestelwagens gewaarschuwd, dat het afgelopen weekeinde de wielen van deze voertuigen kunnen bezwijken als het aangegeven laadver mogen wordt overschreden. Het gaat om de modellen GMC 1960—1965 en Chevro let van driekwart ton. Volgens de directeur van het Ameri kaanse federale bureau voor de veilig heid op de weg, Robert Brenner, heeft „General Motors" deze brief doen uit gaan, nadat het ministerie van Verkeer had gedreigd, de onderneming te ver plichten om de karakteristieke zwakheid van deze modellen te onthullen. Overi gens was bij het onderzoek tot dusver niet gebleken dat de wiekn gebreken vertonen. De fabriek raadt de eigenaars van de betrokKen bestelwagens aan op haar kos ten de wielen te laten vervangen, als zij van plan zijn, hun voertuig zwaarder te beladen dan het aangegeven vermogen. den als een generale repetitie voor de zomer vakantie. Volgens een schatting van de ANWF. bedroeg 't aantal kampeerder uit Nederland en uit het buitenland, gedurende het afgelopen week einde, ruim 500.000. hetgeen een lichte stijging betekent ten opzichte van vorig jaar, toen bijna 500.000 kampeerliefhebbers de grasmat opzoch ten. In de ochtend van de tweede pinksterd;r was naar schatting zestig procent van de karr peerterreinen volgeboekt Duitsers Het waren ook deze Pinkster hoofdzakelijk d<. Duitsers die ons land bezochten. Ook Fransen, Belgen, Amerikanen en Engelsen passeerden via de twaalf belangrijkste grensposten van ons land. De Scandinavische belangstelling voor ons land was evenals voorgaande jaren minimaal te noe men. De meeste toeristen hebben het pinkster- bezoek doorgebracht aan de Noordzeekust en de grote toeristencentra elders in het westen van Haag en Scheveningen meer bezoek kregen dan vorig jaar. Madurodam kon het pinksterweek einde elfduizend gasten meer boeken dan vorig jaar. In totaal kwamen er dit jaar 33.000 bezoe kers. De Schevenihgse Pier 36.000 tegen 35.000 bezoekers vorig jaar en Panorama Mesdag 2700 legen 1200 vorig jaar. Andere attractieve punten in Nederland die bezocht werden zijn De Efteling 55.000 (50.000), de Euromast Rotterdam 11.500 (13.000), Avifauna 40.000 (40.000), Havenrond vaarten Rotterdam 11.500 (10.500), Rijksmuseum Amsterdam 11.000 (6.000), Kroller Müllermuseum 6.500 (9.000) en ihet Openluchtmuseum in Arn hem 8.000 bezoekers tegen vorig jaar 7.000. Vrijdagmiddag was er al sprake van een druk verkeer, dat zich vanuit de Randstad naar alle windrichtingen bewoog. Vrijdagavond stond er voor de IJsselbrug bij Zwolle een zeven kilo meter lange file in noordelijke richting. Later op Ie avond werd het rustiger op de wegen. V roe n het land. De kampeerders waren overal te vin den. Vanaf de kuststrook naar Midden-Neder land en het oosten. Een belangrijk' winstpunt voor het bezoekers- totaal was de nog geopende Keukenhof, die. on danks de mindere weersomstandigheden en de weinig bloeiende bloemen, tooh nog 26.000 be zoekers kreeg. Hier kwamen hoofdzakelijk Duit sers, Belgen en Fransen. Het. Nationaal Bureau voor Toerisme schat voorts dat dit voorjaar per vliegtuig via Rotterdam in totaal ongeveer 60.000 Engelsen de bollen kwam bezichtigen. De Nederlanders, die ook tijdens de pinkster dagen hun steentje bijdroegen, en de buiten landers hebben tal van attractiepunten in ons land niet overgeslagen. Hierbij valt op dat Den .iterdagmorgen kwam de verkeersstroom al ipeg op gang. In de loop van de morgen waren T moeilijkheden bij Bodegraven en Oudenrijn. )ok het verkeer naar het zuiden stuitte op moei- ijkheden. Voor Den Bosch, de Brienenoordbrug ii voor Dordrecht ontstond filevorming. Tege- ijkertijd kwam er zaterdagmorgen veel Duits erkeer ons land binnen. Op de rijksweg Arn- icmDen Haag stagneerde het oost-westverkeer jp enkele plaatsen. Op eerste pinksterdag deden rich geen noemenswaardige moeilijkheden voor; de meeste mensen waren inmiddels op de plaats van bestemming, alhoewel zich ern aantal Duit sers weer -huiswaarts begaf. Gistermorgen deden zich wat vertragingen bij Oudenrijn voor, maar „het stroomde vrijwel overal goed door", aldus de rijkspolitie. De Nederlandse Spoorwegen hebben het druk ker gehad dan op normale zondagen. De grotere drukte viel vooral gisteravond op, omdat het ge bruikelijke vervoer van militairen ontbrak. Des ondanks waren de treinen veel voller. De spoor wegen hadden vrijwel alle beschikbare mate rieel op de rails om de pinksterpassagiers naar huis en haard terug te brengen. Noemenswaar dige stagnaties deden zich niet voor. dat de oud-Egyptenaren dat deel van de wereld eirca 5000 jaar geleden moeten hebben bereikt. De boot genoemd naar de Egyp tische zonnegod. Ra is 17 meter lang en uit ongeveer 200.000 rietstengels op gebouwd naar het model van vaartuigen die ca. 5000 jaar geleden in Egypte wer den vervaardigd. Behalve de 54-jarige Heyerdahl bevinden zich aan boord een Amerikaanse stuurman, een Egyptisch* onderwaterfotograaf, een Russische arts, een Italiaanse fotograaf, een Mexicaanse antropoloog en een papyrusbootdeskua- dige uit Centraal-Afrika. Heyerdahl hoopt over drie maanden de overkant van de Atlantische Oceaan te bereiken een tocht van 6.400 km. Hij is bekend geworden door zijn tocht met: de Kon-Tiki, een vlot van balsahout waarmee hij in 1947 met vijf metgezellen zich liet drijven van de Peruviaanse haven Callao naar een eiland nabij Tahiti in de Stille Zuidzee. Hij bewees, daarmee zijn stelling dat de eilanden ln dal gebied uit Zuid-Amerika bevolkt hadden kunnen worden. Veel papyrusexperts en archeologen betwijfelen of deze boot het drie a viar maanden op zee zal uithouden. Men w van mening dat het papyrus te veel water zal opnemen en uiteen zal vallen. Er zijn geen proefvaarten met de Ra gemaakt en Heyerdahl heeft voor het vertrek toegegeven dat de eerste uren en dagen aan boord het gevaarlijkst zijn. Het besturingssysteem van het schip, twee tien meter lange stuurriemen die zijn gemaakt aan de hand van afbeel dingen uit pyr^miden, zijn door de moderne mens nooit gebruikt. Prof. Möller nieuwe bisschop van Groningen Van a e correspondent VATICAANSTAD Paus Paul us VI heeft tot bisschop van Groningen be noemd prof dr. J. B. W M. Möller. hoog leraar in de wijsbegeert aan de katholieke theologisch hogeschool Utrecht. Hij volgt mgr. Nierman op. die om gezondheids redenen ontslag uit zijn functie heeft ge vraagd. De nieuwe bisschop is 45 jaar oud. is Rotterdammer van geboorte en heeft heel zijn priesterleven in het aartsbis dom Utrecht doorgebracht. Mgr. Nierman is door de Paus van de leiding van het bisdom Groningen ont heven. Hij is tegelijk benoemd tot titulair bisschop van Sala Consilina. De emeritus bisschop is 68 Jaar oud. Duitse toerist na zeiltocht vermist LELYSTAD (ANP) - De 30-Jang« Duitse toerist uit Frankfurt wordt sinds zaterdagmiddag vermist. Rond dat tijd stip werd voor Stavoren de omgeslagen rubber zeilboot aangetroffen waarmee hij het IJsselmeer was opgegaan. Men vreest dat hij verdronken is

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1