Schot van Kindvall was champagne waard Trainer Peeters liet tranen de vrije lóóp „IK HAD GEEN MOOIER AFSCHEIDSCADEAU KUNNEN WENSEN" Geen woorden maar feesten Rocco: Ajax komt hetzelfde doen als wij: winnen <4 Rijvers: „Ik gun het ze wel" ;EI ibi I SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT m nieuv telijkc n-pitten tzuren. t dat Ihcid. EMPLOYES OP HET VLIEGVELD VREZEN SUPPORTERSINVASIE In het Bernabeustadion worden ook stieregevech- '.eh gehouden. Toen de tupporters met een affiche kwamen aandragen, bekeek Johan Cruyff dat ding maar met een donkere bril. „Als het maar geen voor bode is", zal hij gedacht hebben. Achter de affiche (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Feijenoord verliet het veld van F.C. Twente als de nieuwe landskampioen, maar van de tribunes klonk nauwe lijks applaus voor de Rotterdamse ploeg. Terwijl enige honder den Feijenoordsupporters hun favorieten in triomf van het veld voerden, riepen de Enschedese toeschouwers gescandeerd om Ajax. Feijenoord had, ofschoon het door een doelpunt van Ove Kindvall in de 28ste minuut een zege van 10 op F.C. Twente had behaald, zijn eerste plaats op de ranglijst geen moment kunnen rechtvaardigen. Alleen dank zij een ijzersterke en ge nadeloos ingrijpende defensie kon Feijenoord zich een fel op winst belust F.C. Twente, dat de geschorste scherpschutter Van Dijk node miste, van het lijf houden. Ondanks het weinig glo rieuze einde was de vreugde in de kleedkamer van Feijenoord groot. De champagne vloeide rijkelijk toen bondscoach Kessler binnenkwam om de kersverse kampioen te feliciteren. Het eer ste dat hij zag, was een huilende trainer Ben Peeters, die zich in een hoekje had teruggetrokken om de emoties te verwerken. Na een seintje van Kessler namen de spelers Peeters op de schou ders. „Hij heeft dat verdiend. Per slot van rekening werd het kampioenschap onder zijn leiding behaald", -zei de bondscoach later. Ben Peeters: „Als de spanning van je afvalt, mag je de tranen wel een keer laten gaan. Daar hoef je je niet voor te schamen". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Rotterdam heeft tot diep in de nacht van tweede pinksterdag feest ge vierd. De spelers van kampioen Feijenoord beleefden daarvan al een voorproefje toen zij met autobussen vanuit Enschede in de Maasstad arriveerden. Het werd een triomftocht naar het stadion. Voorafgegaan door muziekkorpsen en begeleid door vele officials, onder wie de wethouder van sport en recreatie, de heer Langerak. arriveerde het ge zelschap een uur later dan het ge plande tijdstip in de koffiekamer van het stadion. Deze was inmiddels vol gestroomd met honderden belangstel lenden en de feeststemming was toen al volkomen. Burgemeester Thomas sen stond gereed om het succesvolle team te begroeten. Van de vele clubbestuurders, afge vaardigden en andere officials kregen er slechts twee het woord. Henk Zon bracht zijn gelukwensen namens dc KNVB en terloops namens ..zijn" vereniging Excelsior over, en Ajax' tweede voorzitter de heer Kraan, feli citeerde Feijenoord vervolgens en sprak daarbij namens 't gehele Ajax- bestuur en alle spelers, die zich mo menteel in Madrid bevinden. De geïmproviseerde instuif was er in de eerste plaats om feest te vieren, niet om speeches aan te horen. Met medewerking van een dansorkest en een boerenkapel bleef de stemming er tot diep in de nacht in. I-let kampioenschap betekent voor Feijenoord de negende landstitel sinds de oprichting op 19 juli 1908 Op de lijst van landskampioenen pas seerde Feijenoord met zijn negende titel HVV. dat voor de eerste wereld oorlog acht keer Nederlands sterkste elftal had. Met dertien kampioen schappen voert Ajax de lijst aan voor Feijenoord, dat vier van zijn titels na de oorlog en sinds de invoe ring van het betaalde voetbal ver- De seizoenen waarin Feijenoord het kampioenschap veroverde zijn 1923- 1924. 1927- 28, 1935-36, 1937-'38, 1939- "40. 1960- 611961 -'62, 1964-"65, 1968- 09. Voor E.C. Als Nederlandse titelhouder heeft Feijenoord tot nu toe zestien wed strijden gespeeld voor het Europese bekertoernooi van landskampioenen. Dit zijn de resultaten van Feijenoord in de Europa Cup 11961-'62 IFK Gó- tcborgFeijenoord 03, Feijenoord IFK Góteborg 82, FeijenoordTot tenham Hotspur 13, Tottenham Hot spurFeijenoord 11; 1962-63 Ser- vetteFeijenoord 1—3. Feijenoord Servet te 13. FeijenoordServette 31. FeijenoordVasas 11. Vasas —Feijenoord 22. FeijenoordVasas 10. ReimsFeijenoord 01. Feije noordReims 1I, FeijenoordBen- fica 00, BenficaFeijenoord 31 1965-66: Feijenoord—Real Madrid 21. Real MadridFeijenoord 50. De man. die na dit seizoen weer jeugdtrainer wordt bij Feijenoord en als technische leider van het eerste elftal, wordt opgevolgd door Ernst Happel, was een belangrijke zorg kwijt. „Ik ben ver schrikkelijk blij, dat het erop zit", zei MADRID Terwijl Feijenoord nog volop „in de slag" was met FC Twente, zette Ajax gis termiddag om tien voor half drie voet op het Barajasvliegveld van Ma drid. Vóór Jaap van Praag en trainer Michels liepen er zestien: Bals, Stuy, Suurbier. Pronk. Vasovic, Van Duivenbo- dc, Groot. Muller, Huls- hoff. Swart, Nuninga, Cruyff, Danielsson, Kei zer, Suurendonk en Muh- ren. Rinus Michels had bij vertrek van Schip hol verklaard, dat hij niet opziet tegen de fina le, 'n boeiende strijd ver wacht en hoopt dat scheidsrechter Ortiz de Mendibil. een Spanjaard, minder bevooroordeeld zal optreden. „In het verleden is hij niet opgevallen als de meest onbevooroordeel de". zei Michels. Over AC Milan: „Dat is een zeer moeilijk te bestrij den tegenstander door de gevolgde speelwijze. Wij zullen met snelle uit vallen de verdediging moeten overrompelen." De blessure, die Pi?t Keizer donderdag tegen ADO opliep, is volko men genezen. Maar Theo van Duivènbode had last van maagstoornissen. „Ik hoop, dat deze voor de wedstrijd zijn verdwe nen", aldus Ajax arts Rolink. Voorts is Bennie Muller licht geblesseerd. Het zal van de training van vanochtend, de laat ste, in het imposante Bernabeustadion afhan gen of hij eventueel wordt opgesteld c.q. op de reservebank zal kun ne plaatsnemen. Klaverjassen Zodra de bagage in ont vangst was genomen, vertrok het gezelschap naar het luxueuze hotel Felipe Secundo, vijftig kilometer van Madrid, in El Escorial gelegen. In dit rijk van marmer voorziene hotel logeerde Ajax ook anderhalf jaar geleden toen tegen Real Madrid moest worden aangetreden in de eerste ronde van het toernooi om dc Europa Cup. Daar zaten Cruyff. Mul ler. Swai-t en Groot al snel aan een levensgrote tafel te klaverjassen. Gert Bals en Genie Muh- ren schreven prentbrief kaarten. Tot Michels hen verzamelde en naar de enorme eetzaal bracht, waar de eigen kok, Wal ter, een maal opdiende. In de avonduren bezich tigden de spelers en hun begeleiders de kunst schatten van het kloos ter El Escorial. Tien reserves AC Milan is ook gearri veerd. Behalve het vas te elftal nam coach Nereo Rocco tien reser ves mee. De kernploeg bestaat uit Cudicini, Anquiletti, Rosato, Ma- latrasi, Trappatoni. Rive- mevrouw Cruyff, die het hij. „Dit zijn jaren, die je niet allemaal wel eens heel goed kouwe kleren gaan zitten. Als ik nu te rugkijk op die twee jaren en twee maan den, waarin de heer Brox en ik het eer ste elftal onder onze hoede hebben ge had. durf ik te zeggen, dat wij het goed hebben gedaan. Een mooier afscheids cadeau dan dit kampioenschap had ik me niet kunnen wensen". Peeters liet geen kwaad woord horen -er FC Twente, dat, ofschoon er voor de ploeg niets meer op het spel stond, speelde met een optimale inzet. „Ik had •erwacht, dat het knap zwaar zou wor- en", aldus Peeters, „FC Twente wilde thuis niet verliezen. Ik kan me dat wel voorstellen". En manager Guus Brox •oegde daaraan toe: „Het was gezien het competitieverloop wel te begrijpen, dat FC Twente ons niet in Enschede kampioen wilde laten worden. Het was het veld niet altijd even prettig, ar na afloop reageerde FC Twente bijzonder spontaan. De spelers kwamen onze kleedkamer binnen en de felicita ties waren gemeend, dat kon je aan al les merken „Het leek wel alsof FC Twente nog kampioen kon worden, zo onstuimig ging het tekeer", zei Rinus Israël. „Ik moet echter zeggen, dat het allemaal nog wel meeviel. Volgens mij wordt FC Twente volgend seizoen weer een van onze belangrijkste concurrenten. De ploeg -heeft daarvoor voldoende kwaliteit". ra, Schnellinger, Hamrin, Lodetti, Sormani en Pra- ti. Voorts kwamen mee de doelmannen Vecchi en Belli, de achterspe lers Maldera. Scala, San tin en Baveni en de aan vallers Fogli. Rognoni en Coach Rocco zei op het Madrileense vliegveld: „Dit is onze laatste taak zullen proberen die naar behoren af te wikkelen. Ik beschouw Ajax als een sterke tegenstander, die in verschillende spel systemen zijn kracht heeft bewezen. Wij zullen in tegenstelling tot onze gebruikelijke tactiek, aanvallend moeten spe len. In de eerste plaats is daarvoor noodzakelijk dat wij het middenveld beheersen. Mijn spelers zijn in goede conditie en zij weten dat Ajax een geweldige strijd zal le veren om het doel te be reiken, dat hetzelfde is als het onze: winnen" Invasie AC Milan logeert in een hotel in Navacerrada tachtig kilometer van Madrid. In de stad is overigens de gehele hotel accommodatie volge boekt en de employé's op het vliegveld houden hun hart vast voor de sup portersinvasie. Men ver wacht tachtig vliegtui gen met supporters van Ajax en honderd met aanhangers van AC Mi- Nog grimmiger Ei was slechts één Feijenoordei zich beklaagde over de wijze, w FC Twente zijn ploeg het vuur na aan de schenen had gelegd. Dat was Theo Laseroms, de robuuste centrale verde diger. „Geschopt hebben ze en gesla gen". zei Laseroms. „Kees Rijvers heeft dat stelletje snotapen mooi voet bal bijgebracht". Theo Laseroms vergat dat hij zelf degene was geweest, die de lont in het kruitvat had gestoken. Door Jeuring in de negentiende minuut van de eerste helft bijzonder grof onderuit te ha len, was hij er de oorzaak van dag FC Twente nog grimmiger werd dan het was begonnen. En ook in het verdere verloop van de wedstrijd onderscheidde Laseroms zich meermalen in negatief opzicht. Laseroms was daardoor in be langrijke mate verantwoordelijk voor de weinig elegante reacties van t Ensche dese publiek, dat Feijenoord al bij het betreden van het veld had onthaald op een fluitconcert, maar daarna toch lan- ge tijd opmerkelijk rustig was. Vrij veld FC Twente begon sterk aanvallend. Met Jeuring op de door het ontbreken van Van Dijk vacante plaats in de spits werd de defensie van Feijenoord al in de eerste vijf minuten in moeilijkheden gebracht. Ofschoon er paniek ontstond, leverde 't openingsoffensief geen doel- Het zal voor niemand een vraag zijn waar dit feestgewoel op de foto is gezet. In het voetbalpaleis van Feijenoord, waar trainer Ben Peeters nog eens de lucht ingaat en de spelers als een zoekplaatje verscholen tussen dolgelukkige sup porters hun vreugle uitjubelen. In de achtentwintigste minuut stoorde Kindvall uit een ervan het enige doelpunt. Hij kreeg een vrij veld voor zich toen De Vries woensdag gewond geraakt bij een auto-ongeval, zaterdag uit het ziekenhuis gekomen en ondanks zeventien hechtingen aan het hoofd van de partij ten on rechte buitenspel veronderstelde en bleef staan. Doelman Schrij vers kreeg geen kans tegen de koelbloedige Zweed (01). Ander broekje Vijf minuten later reageerde Kindvall zeer onbeheerst nadat Ten Donkelaar een overtreding tegen hem had begaan. Het gebaar van scheidsrechter Van der Kroft leek duidelijk: Kindvall moest, de 27.000 toeschouwers waren ervan over tuigd. het veld verlaten. Terwijl Feije- noords topscorer aanstalten maakte om naar de kant te lopen, sloten andere Feijenoordspelers Van der Kroft in. Er werd heftig gediscussieerd en het resultaat was, dat Kindval in het veld bleef. „Ik had naar de uitgang gewezen en gezegd, dat hij een ander broekje moest aantrekken. De broek die hij aan had. was kapot gescheurd", luidde de verklaring van de scheidsrechter, die wel enige fouten maakte maar dc verbit terd tegenover elkaar staande partijen toch goed in gedwang hield. „Hij werd eruit gestuurd", zeiden eni ge spelers van Twente Ten Donke laar en Achterberg die er het dichtst bij hadden gestaan. „Ik was er niet ze ker van wat er gebeurde, maar ik zou niet raar hebben opgekeken als Kindvall eruit was gestuurd", aldus Guus Brox. „Het leek me dat Kindvall eruit werd gestuurd, al moet ik zeggen dat zijn overtreding niet de zwaarste was die in deze wedstrijd werd begaan", luidde het commentaar van Ben Peeters. Oldtimers Deze vreemde gang van zaken maakte de stemming in het veld er niet aange namer op. De heer Van der Kroft kon nadien bij de toeschouwers, ten onrech te, geen goed meer doen. In de stand kwam overigens geen wijziging meer. De beste kans op de ge lijkmaker kreeg Jeuring v voor de rust na een fraaie actie van Pahlplatz. maar alleen voor Pieters Graafland kogelde de Enschedeër hoog over. Ofschoon FC Twente in de tweede helft vrijwel zonder onderbreking aan viel, bleef ook tijdens het furieuze offen sief Feijenoord gevaarlijk met snelle uit vallen. waarin Haak en Moulijn een groot aandeel hadden. Meestal kon FC Twen- tes uitblinker Huve de aanvallen onderbreken. Twee keer kwam Kind%'all echter toch nog in kansrijke positie. Hij richtte bei de keren te hoog, waardoor tot hel einde onzeker bleef of Feijenoord het kampioensfeest wel op de tweede pinksterdag zou kunnen vieren. Het laat ste fluitsignaal va'n scheidsrechter Van der Kroft werd door de Rotterdamse spelers juichend begroet. Heel wat beter „Ik wou dat Feijenoord gewonnen had met een goed spel", zei FC Twentes trainer Kees Rijvers, „dat was beter geweest voor het hele Nederlandse voet bal. Er werd gezegd, dat wij in deze wedstrijd provocerend hebben gespeeld Ik ben het daar niet mee eens. Als er een ploeg provocerend was. was 't Feije noord wel. Kindvall heeft Huve voortdu rend lopen schoppen en Laseroms heeft Jeuring bont en blauw getrapt. Ik kan me voorstellen dat Feijenoord blij is met dit kampioenschap. Ik gun het de ploeg ook wel maar ik vind het jammer dat wij er nu zo negatief af komen. Feije noord heeft het hele jaar alleen maar op de punten gespeeld en daarmee suc ces behaald, maar ik ben toch van me ning, dat de ploeg het aan zijn standing verplicht is volgend seizoen een heel wat beter elftal op de been te brengen. „Ik kan me nog steeds niet voor stellen, dat de Rotterdamse voet balliefhebbers gelukkig zijn met dit Feijenoord".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11