Huursoldaat Peter Legierse zag op erepodium intocht der verslagenen Klasseverschil veel groter dan 2-1 van Jong Oranje op grof spelend Engeland Heersers van laatste dagen gevoelig verslagen Tenniscircus trad op voor kale houten optrekken Schotse clubs uit Eur. bekertoernooien? VRIJDAG 23 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van onze sportredactie AMSTERDAM De 23-jarige Peter Legierse kon geen zinnig woord uitbrengen. Uitgeput maar dolgelukkig stond hij temidden van een groepje uitgelaten supporters, die hun kampioen, hun verrassende winnaar van Olympia's Tour, om beurten omhelsden. Peter Legierse had in een tot nog toe weinig opwindende amateur loopbaan een hoogtepunt bereikt, waarvan hij de afgelopen dagen zelfs niet had durven dro men. Hij kon nog nauwelijks geloven, dat de brutale ontsnapping na 21 kilometer, mede door De heersers van de laatste dagen, aan wier glorieuze entree in Amsterdam nauwelijk was getwijfeld, hadden een ge voelig pak slaag gekregen. Henk Benja mins, drager van de oranje trui sinds de „bergrit" van maandag, was op meer dan vijf minuten gefietst. Zelden had Olympia's Tour zo'n sensationeel einde genomen. Vreugde en verdriet wisselden elkaar af op de eindstreep. Vreugde in het Bel gische kamp. Ploegleider Noel Fore had het onderweg, toen de vlucht van Legier se en zijn makkers zo'n omvang aan nam dat er voor zijn eigen „Vlaamse kleppers" geen eer meer te behalen viel, duidelijk gesteld: „Het blijft mij gelijk wie er wint. een Nederlander of een Belg, het gaat uiteindelijk om de poen.." Vreugde heerste ook in het kamp van Piet Liebrechts, die na zijn pech in de eerste dagen in de slag was gegaan met de Flandria's en in de Van Swinden- straat niet alleen een etappewinnaar (Frits Hoogerheide), maar ook een Tour winnaar mocht begroeten. Droefheid heerste onder de Amstelrijders, de op papier zo sterke formatie van Herman Krott, die in deze Tour volledig hadden gefaald. Ook bij de Caballero's van oud wereldkampioen Gé Peters. De anders zoch zo beheersende gentleman-ploeglei- der liet in niet mis te verstane bewoor dingen weten hoe hij over zijn pupillen dacht, over de jongens die. de storm niet hadden kunnen weerstaan. Onverzettelijk De slag was gevallen. Alle pogingen op de lange kilometers van deze rit langs de mooiste plekjes van de Ve- luwe waren op niets uitgelopen. Een jacht van onder meer Harry Jan sen, Frans van de Ruit (later met Piet Hoekstra uitgeroepen tot de strijdlud- tigsten van de hele Tour) strandde op de onverzettelijkheid van de koplopers. Zij hadden na 54 kilometer bij Loenen een winst van tweeënhalve minuut op de hoofdmacht. Legierse, aan deze wanhoopspoging begonnen met een ach terstand van twee minuten en vijf se conden op Benjamins, had theoretisch de leiderstrui al te pakken. Wanhoopssolo De strijd kreeg pas weer aanzien toen Fedor den Hertog in Sint Maartensdijk aan zijn laatste wanhoops solo be gon. Snel liep hij 45 seconden weg uit de jachtgroep, waarin niemand de macht had om het wiel van de wi ronde van België te pakken. hem ingezet, zo veel pure winst had opgeleverd. Maar al spoedig werd hij zich bewust van zijn grote dag, toen de toejuichingen van duizenden Amsterdammers, die de ontknoping van deze onthutsende Olympia's Tour in de Van Swin- denstraat hadden meegemaakt, over zijn hoofd losbarstten. Legierse, een van de „huursoldaten" in de Belgische Flandriaploeg, die ook de ploe- genprijs en door Staf van Roosbroeck 't punten klassement opeiste, was de koning van Neerlands grootste wielerevenement geworden. Trots stond hij op het erepodium toen de intocht van de verslagenen begon. De intocht van Fedor den Hertog, die 40 km voor Amsterdam aan een imposante solo was begonnen, die hem, zelfs toen Joop Zoetemelk een mogelijke etappezege opgaf en zich uit de kopgroep liet terugvallen om zijn ploegmakker te helpen, tenslotte geen seconde winst opleverde. De intocht vooral van de zo onverwacht verslagen Henk Benjamins, wiens krachten op de laatste dag niet toereikend waren en wiens ploegmakkers van Caballero niet hadden kunnen verhinderen, dat een storm door het algemeen klassement ging. Georg Kessler: „Jan Mulder speelde formidabel" (Van onze sportredactie DEVENTER „Ik ben zeer con tent", sprak bondscoach Georg Kessler na afloop van het treffen tussen Jong Oranje en het En gelse elftal van spelers onder de 23 jaar. „Dit Engelse elftal was zeer sterk. Een team met spelers die in Engeland in zeer hoog aan- De bondscoach, zeer tevreden over het gehele Nederlandse team, wil de bij het maken van complimen ten een extra pluim geven aan Anderlechtkiller Jan Mulder. „Hij speelde een formidabele partij. Speciaal in de individuele acties vond ik hem dikwijls briljant. Ook als hij niet aan de bal was, maakte hij zich bijzonder ver dienstelijk". Georg Kessler had Jan Mulder speciaal opgesteld met het oog op de kwalificatiewedstrijden in de voorronde van het wereldkam pioenschap voetbal. „Ik heb hem het gehele seizoen in het oog ge houden en er is steeds wederzijds contact geweest. Als we eventueel Mexico halen, kan ik me heel goed voorstellen, dat een man als Mul der erbij moet zijn, want daar heb je tweeëntwintig spelers nodig". Mulder, die ongeveer twee jaar geleden zijn laatste interland speelde (tegen Hongarije) was niet ontevreden over zijn heroptreden in een Oranje-elfal. „Ik heb het niet gemakkelijk gehad. Het is me in elk geval niet meegevallen, maar ik vond het fijn dat ik mocht spelen" Hij achtte het niet erg waarschijnijlk, dat hij binnen af zienbare tijd weer voor een Neder landse ploeg zal spelen. „Ik zit voorlopig nogal goed bij Ander- lecht". Dit is dan de sterkste en slimste wielrenner uit de 18e Olympia's Tour, de 23 jaar oude Haagse metselaar Peter Legierse. Rijdend voor de Bel gische Flandriaploeg van Noël Foré, werd Legierse de grote winnaar van deze klassieke. Vandaar de bloemen hulde bij de finish in Amsterdam. Zou Den Hertog, die de voogaande da gen op alle fronten zelfs in zijn fa voriete tijdrit was verslagen er nog in slagen om deze Tour toch op zijn erelijst bij te schrijven? Het leek er op toen hij de voorhoede tot op drieënhalve mi nuut naderde en Hermann Krott naar voren kwam om Zoetemelk terug te roe pen. Deze tandem moest de achterstand van Den Hertog op Legierse terugbren gen tot ten hoogste 24 seconden, genoeg om de Amstelrijder nog tot het eindklassement te maken. Mislukt De poging mislukte. In de verte wer den de contouren van Amsterdam al zichtbaar toen de twee de moed opgaven. Legierse was zeker van zijn eindzege. Geheel in stijl liet hij de verdeling van de buit in de laatste etappe over aan zijn strijdmakkers, van wie Frits Hoo gerheide in de straten van Amsterdam demarreerde en onbedreigd over de fi nish ging. Legierse werd dertiende. Zevende etappe :vende etappe Nijver- 1 km in 4.17.55 (m ploeg) allen ii 15. zoetemelk broeck (Belg.) 4.23.27, 18. Bravenbo (Belg. ploeg), Eindklassement ient van Olympia's (Belg. ploeg) 26.10 P_ 1.28, 3. Aling op 2 17. Tabak op 9.18, 18. De Koning op" 10.40, 19. Schools op 10.48, 20. Janbroers op 11.os. 21. Voogt op 11.24, 22 Rosolen (It.) op 11.48, 23. Gakens (Belg.) op 12.31, 24. Van de Ruit op 13.09, 25. Vrancken op 13.41. Alg. ploegenklassement Het elndploegenklassement luidt: 1. België 78.21.28, 2. Batavus 78.30.11, 3. Vredestein 78.30.53, 4 .Drenthe 78.32.25. Puntenklassement Het eindpuntenklassement luidt: 1. Van Roosbroeck (Belg.) 103 pnt., 2. Van de Kruijs 87 pnt., 3. Aling 83 pnt.. 4. Monsere (Belg.) Jeugd toernooi Feijenoord ROTTERDAM Vrijdagavond 30 mei om 19.00 uur wordt een aanvang gemaakt met het traditionele internationale jeugd- toernooi van Feijenoord. De deelnemen de verenigingen zijn Tottenham Hotspur, Arsenal, Newcastle United, Chrystal Pa lace, A. B. Kopenhagen, Beerschot. DWS, Go Ahead, Sparta en Feijenoord. Het toernooi wordt voortgezet op zaterdag 31 mei en besloten op zondag 1 juni. Tribune stortte in bij finish van Giro TERRACINA Eddy Merckx, een van de grote kanshebbers voor de eind zege, heeft gisteren de zevende etappe van de Ronde van Italië op zijn naam gebracht. In de rit over 206 km van Vitterbo naar Terracini kwam het pele- ton in gesloten gelederen op de finish aan. In de eindsprint was de oud- wereldkampioen de snelste. Vergeefs heeft de Duitser Rudi Altig gepoogd op 20 km van de meet een beslissing te for ceren. Zijn vluchtpogingen mislukten echter. Merckx boekte geen winst op de Ita liaan Giancarlo Polidori, eerste in de algemene rangschikking. Het verschil tussen beide renners bedraagt nog steeds 59 seconden. Toen de renners de finish naderden, stortte een van de toeschouwerstribunes in. Een kind werd gedood en zesentwin tig personen liepen verwondingen op, onder wie de Italiaanse renner Carmina tifer Gazetta. Drie toeschouwers moesten naar een ziekenhuis worden overge- 1. Merckx (Belg.) 5 uur 13 min. 43 sec., 2. Reybroeck (Belg3. Sgarbozza (It.). 4. Destro (It.). 5. Basso (It 6. Grossi (It.), 7. (It.). (It.). 6. Gimondi (It.) op 1. ■nfatto (It.) op 1.16, 5. Grote acht stoeiden met lettertjes in contract (Van c sportredactie) AMSTERDAM Eindelijk was er ook een forse pot guldens om acht tennisprofs in Nederland te laten aantreden. Einde lijk kon kennis worden gemaakt met de oppermacht onder liet tennisvolk. Maar Nederland, waar tennissers zo kwistig gestrooid zijn. stapte schuchter naar voren toen met veel bombarie Rod Laver, Ken Rosewall, Andres Gimeno, Roy Emerson, Earl „Butch" Buchholz, Tony Roche en Tom Okker werden aangeboden. Men liep niet warm voor hen, die op alle dagen van de week de kassa luide laten rinkelen. Ook niet voor Tom Okker, de „Flying Dutchman", die tussen Brussel en Parijs door een beleefdheidsbezoek wilde brengen aan de streek waaraan hij zo veel dierbare her inneringen bewaart. Zelfs voor Tom Okker wenste men niet het eerste serieuze proftennistoernooi tot een geslaagde manifestatie te ver heffen. Het eeuwig reizende circus vertoonde zijn kunsten aan kale houten optrekken, die Amsterdam en Eindhoven kil, sfeerloos haast maakten en waarover de organisatoren zich handenwringend van bittere ellende verbaasden, omdat men er (terecht) op had gerekend uit een voorraad van on geveer honderdduizend tennisaanhangers ongeveer tweedui zend kijkers per speeldag te kunnen peuren. Dat aantal, zo leerden de berekeningen, was zeker vereist om het geïn vesteerde kapitaal van zeventigduizend moeilijk verkregen guldens enigszins te kunnen benaderen. Men was bij die redenering helaas vergeten, dat een Nederlander geen vijftien gulden over heeft om de kunsten van circusklanten te aan schouwen, ook al zijn die nog zo schoon. En daarom was alles zo weinig sfeervol in Amsterdam en Eindhoven. De vier in Amsterdam (Laver, Rosewall, Gimeno en Ralston) en de vier in Eindhoven (Okker, Buchholz, Roche en Emer son) stoeiden speels met alle kleine lettertjes in hun contract, waarin toch duidelijke eisen waren gesteld. Andres Gimeno. de prachtige atleet, schoot met zijn racket als „wapen" op Rod Laver bij wijze van grapje. Ken Rosewall zonk op zijn knieën en acteerde alsof hij echt geconcentreerd was en Rod Laver, de machtigste, sloeg alle ballen in het net, ranselde een verbluffende serie dubbelfouten over het gravel en lachte iedereen vriendelijk toe, omdat men toch moest aanvoelen, dat hij niet plotseling van het snelle gras op het trage gravel kon overschakelen. Dat vereiste concentratie en die kon hij niet opbrengen. Met de beste wil van de wereld niet. Daar om juist was die exhibitie, die formeel de naam proftoernooi diende te dragen, een schertsvertoning, die stierf in een kneuterige finale, toen het viertal (contractueel) ook nog een dubbelpartij moest demonstreren. Het beste Men kan van mensen die zowat ieder uur van de dag tennis sen voor hun brood weliswaar moeilijk verwachten, dat zij in al die partijen evenveel concentratie kunnen proppen. Men kan het Rod Laver immers nauwelijks kwalijk nemen, dat hij rechtstreeks uit Londen naar Amsterdam gevlogen Befaamde tenniskoning Rod Laver, die de laatste week in de States zo'n 30 mille by elkaar heeft geslagen, was in Amsterdam niet zo best op dreef. De kampioen van Wim bledon werd in een partijtje van nauwelijks drie kwartier door de Spanjaard Andres Gimeno uitgeschakeld. zonder rust geen superieure partij tennis ten beste gaf. Men kan evenmin van Dennis Ralston verlangen dat hij, drie dagen zonder slaap, omdat hij de afstand van het ene toer nooi (New York) naar het andere (Amsterdam) in de helft van de normaal beschikbare tijd moest afleggen, kan geven wat hij werkelijk geven kan. Ze maakten er het beste van. Maar de Laver van Wimbledon en van Forest Hill mag niet in twee sets verliezen van Andres Gimeno en Dennis Ralston, een ondergeschikte in de profstallen van Lamar Hunt, mag niet in twee sets winnen van Ken Rosewall, die eensklaps niets meer kon. Eerste dag niks Natuurlijk, in die twee singles spoten de vonken er naar Nederlandse begrippen althans toch nog af. Ze zijn immers te veel prof, te gehard in al die toernooien, om niet te doen alsof. Maar achter die geforceerde geïnteresseerdheid school het spelletje. Voor vijfduizend gulden waanden zij zich allen in een vakantieoord. Later, veel later, toen nauwelijks twee honderd kijkers de teleurstelling al hadden verwerkt, ont hulde Andres Gimeno de feiten ..Dat gaat altijd zo. De eerste dag niks, de tweede dag alles." Het man wel voor vijfduizend gulden. De uitslagen luiden: Eindhoven: Tony Roche (Austr.)Roy Emerson (Austr.) 62, 62; Butch Buchholz (VS)Tom Okker (Ned.) 64, 26, 64; Roche/BuchholzEmerson Okker 4—6, 3—6. Amsterdam: Dennis Ralston (VS)Ken Rosewall (Austr.) 63, 62; Rod Laver (Austr.)Andres Gimeno (Sp.) 36, 26; Laver/Ral^tonRosewall/Gimeno 26, 06. NEWCASTLE De ongeregeldheden tijdens en na de Jaarbeursstedenwedstrijd tussen Newcastle United en Glasgow Rangers kunnen tot uitsluiting van Schottse clubs voor Europese bekerwedstrijden leiden. De heer Harry Cavan, een van de vice-presidenten van de Internationale Voetbalfederatie (FIFA), die woensdagavond de wedstrijd bijwoonde, zal een rèipport over het gedrag van de Schotse supporters opstellen. De heer Cavan zei gisteren: „Het is mogelijk, dat hierna Schotse clubs niet meer aan Europese bekertoernooien mogen deelnemen en het zou er zelfs toe kunnen leiden, dat Schotse clubs op het vasteland van Europa worden geweerd." Sijbrands leidt in datntoernooi SAMARKAND De Nederlandse grootmeester Ton Sijbrands heeft na de achtste ronde de leiding in het inter nationale damtoernooi, dat in Samarkand (Centraal-Azië) wordt gehouden. I. Agafonov Kasimir 9 pnt en Moglljansl 8 pnt.: to. Go ken (Zwlts.) f 8. 7, 8. Davydov, Koeperman i 8 pnt. (uit 7); 9. Doecler :ljajev 7 pnt. (uit 7); 11. Kul)- pnt. (uit 7); 12. Ivens 6 pnt.: 5 pnt. (uit 7); 14. Palmer 8 DEVENTER. Jong Oranje heeft geweldig gespeeld. De over winning van 21 op een onvoor stelbaar gemeen voetballend En gels elftal is slechts een magere afspiegeling van het klasseverschil tussen de ploegen. De enige in breng van de Engelsen was een uitermate lange serie ernstige overtredingen, waartegen de West- duitse scheidsrechter Karl Wey- laud onvoldoende optrad, ook al gaf hij Smith een officiële waar schuwing en noteerde hij ook een andere verdediger, Hughes, uit „veiligheidsoverwegingen". Tegen dit genadeloze elftal heeft Ne derland het vooral voor de rust nog wel enigszins moeilijk gehad. In de tweede helft liet de voortreffelijk spelende Ne derlandse ploeg zich niet meer oveifcluf- fen en betaalde met gelijke munt terug, NA RUST GEEN DUEL ZONDER OVERTREDING baarbij Dijkstra, Drost en Knoeff toon den ook op dit gebied zeker niet minder te zijn dan de Engelsen. Jan Mulder, op alle mogelijke manieren „gepakt", net zoals Klijnjan trouwens, vergat zich hal verwege de tweede helft. Zijn natrappen, een begrijpelijke reactie, werd door de scheidsrechter met de mantel der liefde gedekt Onbegrijpelijk Het elftal kreeg na acht minuten een mentale injectie door een onbegrijpelij ke treffer van Jan Mulder. De Ander- lechtspeler. herhaaldelijk ongrijpbaar voor de Engelse verdediging en een zeer sterke schakel in de combinaties, „vol leerde" de bal na een knappe actie van Veenstra en Achterberg in de richting van het doel. Het was een poging uit bijna kansloze positie. Mulder miste bo vendien half, maar daardoor kreeg de bal een onberekenbaar effect, stuitte voor de verraste doelman Shilton op de grond en schoot, in de hoogte naar de lin kerhoek .Nederland had een voorsprong en was op slag gelijkwaardig aan de En gelsen. Onzeker De Engelse ploeg zocht naar andere middelen. Een duel zonder een overtre ding werd een uitzondering. Scheidsrech ter Weyland liet letterlijk alles toe en Nederland deed, geschrokken, een aan tal passen terug. Zelfs doelman Schrij vers werd onzeker en toen hij miste, kreeg Sissons een kans. Hij schoot en Achterberg stak zijn hand uit. Maar ook daarvoor wilde Weyland niet fluiten. De gelijkmaker kwam twee minuten later. r de rust, toch. Een snelle ren van Sissons eindigde met een pass naar Radford, die Kidd vlak voor doel vrij zag staan. Zijn schot was raak (1—1). Kogel In de tweede helft bracht bondscoach Kessler Hoekema (Go Ahead) als ver vanger in het veld voor Brouwers, van zijn spelers de ernstigst geblesseerde. Hoekema droeg belangrijk bij tot de tweede treffer. Weer spleet Veenstra de Engelse verdediging met een knappe pass. In die tiende minuut bleek Klijn jan, geprikkeld door talrijke overtredin gen tegen hem, wel snel genoeg. Zijn schot werd geblokkeerd door Shilton, die de bal echter niet kon wegwerken. Hoekema schoot opnieuw in, raakte de paal en daarna kogelde Klijnjan in (21). Met een machtige demonstratie van durf en kunde besloot Jong Oranje met Mulders als vervanger van invaller Hoekema dit duel. Jong Oranje ont ving het applaus van 15.000 dankbare toeschouwers.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15