mening UGA ie Monteverdi's Maria-Vesper dit jaar hoogtepunt van Leids Holland Festival „COLLEGIUM MUSICUM" MAAKTE GOEDE INDRUK Pleidooien op 2 juni a.s. VOEDING 113 1968 VOENSDAG 21 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 >ok. Hohe Messe (niet alleen zaligmakend) in 1970 weer op programma HET HOLLAND FESTIVAL wordt ook dit jaar weer in Leiden meegevierd. Het feit, dat Leiden sinds een jaar of 15 in dit landelijk festijn meedraait heeft het eigenlijk te danken aan de Hohe Messe, uitgevoerd door het enige amateur koor, dat in het Festival is toegelaten: het Toonkunstkoor Leiden, dat onder leiding van Iskar Aribo aan een Leidse muzikale traditie heeft gewerkt. In 1969 gaat echter uit een ander vaatje getapt worden. De Stichting Kunstmanifestaties stond voor de essentiële vraag: zijn wij eraan gehouden elk jaar de Hohe Messe te Leiden te doen uitvoeren? Na rijp beraad moest hierop een negatief antwoord volgen. Voorop staat de doelstelling, iets artistieks op hoog niveau te brengen. Al jaren geleden stelde men zich voor het probleem naar een alternatief te zoe ken, indien de interesse voor de Hohe Messe zou gaan teruglopen. Ook bij het Toonkunstkoor werd deze kwestie ter sprake gebracht en de heer Aribo zou daarbij te kennen hebben gegeven, dat het koor vermoeid begon te raken van de Hohe Messe. toneel en vrijheidsliederen Door de heer Aribo werd een alternatief barok programma an de Stichting voorgelegd, maar het bleek, dat het restivalbeatuur niet bereid was dit programma in zijn mdelijk programma op te nemen. Men „duldde" het Toon- unstkoor alleen maar met de Hohe Messe. Het Holland 'estivalbestuur heeft thans besloten dit jaar Bachs Hohe llesse (die het vorig jaar nog ruim 1300 belangstellenden ok) te doen vervangen door een uitvoering van Claudio Monteverdi's „Vespro della beata Vergine" door het (be- jeps) Nederlands Kamerkoor, het Nederlands Kamer- rkest en het Haags Matrozenkoor onder leiding van Felix e Nobel. De Hohe Messe is evenwel niet voor het Toonkunstkoor t het Leidse Holland Festival verloren. Voor 1970 staat ïze compositie weer op het programma. Bedongen werd erder, dat niet meer dan twee jaar achter elkaar de Hohe [esse op het Festivalprogramma zou ontbreken. TELEURSTELLING I Voor het Toonkunstkoor, c'at met de Hohe Messe een ruim tienjarige traditie voor Leiden heeft opgebouwd, ls deze gang van zaken wel teleurstellend. Het koorbestuur, ;bij monde van voorzitter de h .^r A. F. de Jong, heeft te men gegeven, dat het praktisch niet mogelijk zal zijn Hohe Messe om het jaar uit te voeren in verband met seeds optredende mutaties in het koor, waardoor het eeds weer opnieuw in studie nemen van het moeilijke erk voor dirigent en leden een grote opgave wordt. Monteverdi's Maria-vespers is twee jaar geleden met (root succes in Haarlem uitgevoerd. Een herhaling van Jlt concert wordt thans te Leiden mogelijk gemaakt door torwerk te Leiden. Men zal dai het de moeite waard was me n jaar te kappen. Men kan ervan overtuigd zijn, dat de realisatie van deze Vespers zowel vocaal als instrumentaal aan de hoogste sen zal voldoen. Albert de Klerk, de befaamde Haarlemse ganist, was meteen helemaal enthousiast toen zijn mede werking voor het concert werd gevraagd. SOLISTEN Monteverdi's Verpro wordt verder sólistisch mede gewerkt door de jonge Zwitserse sopraan Edith Mathis, de Nederlandse sopraan Maria Suchèl, de Engelse tenoren Alexander Young en David Johnston (geen onbekende te Leiden) en de Nederlandse tenor Reinier Schweppe van het Nederlandse Kamerkoor. Behalve Albert de Klerk eedt ook Adriaan Blankenstein als organist op. „BIOGRAFIE" Het Holland-Festival in Leiden wordt geopend op dins dag 17 juni in de Leidse Schouwburg met een uitvoering door de Nederlandse Comedie van het nieuwste toneelstuk in de vermaarde Zwitserse auteur Max Frisch: Biografie. In dit intrigerende en zeer onderhoudende stuk (de iteur noemt het een spel) met als thema hoe het anders iu hebben kunnen lopen in het leven van een mens, toont Frisch zich opnieuw de ironische en briljante toneelschrijver, ,Biedermann en de brandstichters" „Andorra" eerder el succes in Nederlartd werden opgevoerd. De Nederlandse première van „Biografie" vond plaats ip 29 maart j.l.; de pers was vol lof over de voorstelling, nede door de Inventieve regie van Erik Vos, het voor een oneelvoorstelling ongebruikelijke decor en de uitstekende ertolking van de hoofdrollen door Ellen Vogel, Han Bentz an den Berg en Guus Oster. Naast de drie hoofdrollen spelen nog 20 actrices en ac- lach, Wim de Haas en LIESBETH LIST MET TRIO LOUIS VAN DIJK Het Leidse aandeel in het Festival wordt besloten op vrijdag 27 juni in de Leidse Schouwburg met een optreden van Liesbeth List (persprijs en eervolle vermelding Gouden Roos Montreux 1969), begeleid en afgewisseld door het Trio Louis van Dijk. Het programma vóór de pauze zal z\jn gewyd aan liede ren op muziek van de door het huidige regime van zyn vrijheid beroofde Griek Mikis Theodorakls. (Mauthausen- liederen en de liedjes van oorlog, spot en liefde uit „De Gijzelaar" van de onstuimige, vrijheidslievende Ier Bren dan Behan). David Frost- Het Trio Louis van Dijk verwierf bekendheid door het winnen van een jazz-concours in Loosdrecht; in 1965 ont ving het een Edison. Louis van Dijk (klavecimbel em piano konservatorium- opleiding), Jacques Schols (bas) en Johnny Engels (drums) zijn de vaste begeleiders van Liesbeth List. Hun virtuoze, soms lyrische benadering van de jazz gaat wonderwel samen met het repertoire van Liesbeth List. Nederlands Kamerkoor, dat onder leiding van ix de Nobel de Maria-Vesper van Monteverdi zal roeren in samenwerking met het Haags Matrozen- koor, Kamerorkest en solisten. (Advertentie) elegante regenmantels, pakjes en mantels DE MANTELSPECIALIST oneindig gevariëerde kollektie DE MANTELSPECIALIST verrassende kwaliteiten en dessins DE MANTELSPECIALIST prijzen die enorm meevallen DE MANTELSPECIALIST Lelden: Haarlemmerstraat 163 KARSTENS CONTRA SPORTEXPRESSE De president van de Bredase recht bank mr. J. K. Schellenbach, heeft dinsdagmiddag bepaald dat op 2 juni 's middags om half vier de pleidooien zullen worden gehouden in het kort geding dat de wielrenner Gerben Karstens heeft aangespannen tegen de Gebroeders Jan en Herman de Leeuw van de Uitgeversmaatschappij De Vrij buiter in Tilburg. Deze uitgeversmaat schappij geeft het sportbald Sport - expresse uit. Gerben Karstens is dit proces be gonnen omdat hij zich in eer en goede naam acht aangetast door een artikel dat enkele maanden geleden in het sportbald verscheen. In 't artikel werd gesteld dat Karstens in een psychia trische inrichting was terechtgekomen wegens het gebruik van doping. Mid dels zijn advocaat, mr. P. Lap, uit Bergen op Zoom, heeft hij aan de president van de rechtbank gevraagd te gelasten dat het sportblad zich voor taan van soortgelijke artikelen zal onthouden en verder is een publikatie gevraagd van het vonnis van de pre sident in het weekblad Sportexpresse in dezelfde opmaak en met dezelfde lettertype in de kop als werd gebruikt voor het gewraakte artikel. Nadat de dagvaarding was uitge bracht door mr. Lap heeft de advocaat van de Gebr. de Leeuw, mr. G. Man- naerts uit Tilburg, 14 dagen beraad voor de conclusie van antwoord ge vraagd, waarop mr. Lap 8 dagen be raad vroeg. Met de bepaling van de datum voor pleidooien is het proces in verkorte vorm in een beslissend stadium gekomen. Na de pleidooien zal de president de datum uitspraak Nieuwe trainer „Roodenburg" Naar alle waarschijnlijkheid zal de heer M. Smit, oud-trainer van Fortuna Vlaardingen en Excelsior, volledig be voegd heilgymnast, in het komende sel- PEC vertrokken Pim Meent. Als jeugdtrainer is aangetrokker Frans v. d. Zeeuw, die het afgelopen sei zoen DOCOS onder zfln hoede had. IN- EN UITPAKKEN? De openbare, besloten algemene leden vergadering van het Leidse D'66, heeft maandag jl. met 8 stemmen vóór en 7 stemmen tegen, beslist deel te nemen aan het Leidse PAK. Interessant was het, op deze vergade ring te vernemen, dat een plan van het D'66-bestuur over een mogeijke deelna me van deze partij aan het Leidse PAK, door een lek binnen de Leidse PvdA voortijdig in de pers verscheen en dat het bestuur van D"66 hierover zodanig ontstemt was, dat het PvdA-bestuur, teneinde te redden aan samenwerking met D'66 wat er nog te redden viel, het betreffende lid verzocht heeft zijn i echter, dat Leiden betreft nu an Socialistische brei de heren In 't Veld, ble- ,n D'66 zich voorlopig aan te sluiten bij het Leidse PAK. Om redenen van duidelijkheid voor het electoraat, jui chen wij dit van harte De keerzijde I deze partij v\ overgeleverd is j Gransch, Dirks en Amptmeyer, met an dere woorden: D'66 is voorlopig inge- pakt. Persoonlijk vinden wij dit niet erg, I want een partij die de afgelopen 2 jaren in Leiden geen activiteiten van betekenis i had, doch op haar jongste agemene ver- gadering wel de mond vol had met kre ten als: „omkeer van de verhoudingen in de stad", „het Leidse politieke bestel moet veranderen", „eigen gezicht van hel Leidse D'66", etc., dient in het be- j lang van Leiden zo snel mogelijk te ver dwijnen. Voorlopig zyn de hierboven ge noemde heren er in geslaagd D'66 „in te pakken". Overigens kan het zijn dat de volgende algemene ledenvergadering van D'66 16 stemgerechtigden telt; dan zou den de stemmen wel eens kunnen sta ken! In dat geval is de stem van de voorzitter die openlijk verklaard heeft geen vertrouwen in sommige PvdA-be- i stuurders en nog minder in de PvdA- fractie in de gemeenteraad te hebben beslissend. Pakt D'66 dan weer uit? J. HANSEN J. WERTER. Rectificatie verslag leraren VWO-HAVO In onze editie van 19 mei namen we een verslag op betr. de onrust die er heerst onder de leraren by 't vwo- havo Lv.m. departementale maatrege len. De Raad van Leraren bericht ons nu, dat dit verslag geheel buiten ver antwoording staat van de Raad. Ook is het niet juist, dat de Raad plannen zou uitwerken om te kernen tot een staking of een stiptheidsaktie. Vrijdag 23 mei hoopt de Raad in een speciaal daartoe belegde vergadering zich te beraden over de nog te nemen maat regelen. Elke publikatie op dit ogen blik moet dus als voorbarig worden beschouwd. (Advertentie) Hij tintelt van vitaliteit en ondernemings- geest. Geen wonder: 't is een Liga-kind je. In Liga de veelzijdige voeding, zetelt een rijke schakering voedingselemen ten. Voor de groei! Voor beenderstelsel en gebit! Voor blakende gezondheid! Voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Circusstunt voor 40 toeschouwers Dinsdagmiddag kwart over zes. Spreekstalmeester Frank Torres kondigt een hoogtepunt aan in de show van Miss Wihiva. Het Bol- Seuren probeert het element spanning in de tent te brengen. De Tsjechische hangt in de nok van de circustent aan de trapeze. Har lange, zwarte haar valt om laag. In de piste zijn knechten aan het sjouwen met attributen. Met ijzeren hekken o.a. waar ach- bert dwaze koppen stonden te scrud- den. De grondploeg verricht on verschillig zijn werk. Wanneer echter de finale van dit program ma-onderdeel aanvangt, stoppen terwijl er ver beneden haar een gestommel van jewelste was. Nu is het echter stil. Plotse ling jaagt een ijle kreet door de tent. Miss Wihiva valt vanuit knieholte naar de hielen. Een le vensgevaarlijke stunt. Onder haar bevindt zich geen net. Ze slaagt. Veertig toeschouwei ntal eerste voorstelling in Leiden een fiasco. Er zal weer veel geld bij gaan. Circus Boltini heeft dui delijk geen toekomst meer. De vraag is of he gemeen nog a Smart maakt tractief is. Billy ien gunstige uit- de entourage is n ook uniek en volmaakt, ter- jl in de circustent op het Schut- •sveld, vooral als er een geringe komst is, weinig valt te proe- n van de echte circussfeer, iar enkele jaren geleden nog izenden van genieten wilden. :ermiddaj i het c Geslaagden van Steel Gymnasium Aan het Stedelijk Gymnasium te Lei den zijn geslaagd voor het eindexamen de volgende kandidaten: Voor diploma B: Marion van Bekkum, Wouter Blitz (Oegstgeest), Henk Bonarlus. Voor het diploma A: Toos Enkelaar, Ti neke Kostense (Voorschoten), Marianne v. Leeuwen (Oegstgeest), Wilna Louw- rier, Marion Poort, Marieke Prinsen Geerigs (Wassenaar). Waar geen plaats naam wordt vermeld is deze Leiden. Het examen wordt voortgezet. HCf LEIDS STUDENTEN koor en Orkest geeft ken nelijk naast studeren meer de voorkeur aan musiceren dan aan bezetten. Ware dit niet zo, dan had het concert, dat het „Collegium Musicum" gisteravond in de Zuiderkerk ten gehore bracht, van een duidelijk min der gehalte moeten zijn. Dat het gezelschap ook nog een bekwaam dirigent bezit, mag slechts een groot voorrecht heten. André Kaart was grotendeels verantwoordelijk voor het resultaat. De enkele zwakke punter», die het orkest toch wel bezit, waren veelal enkel visueel waar neembaar. Is dit voor een dirigent geen compliment? HAYDN'S NOTTURNO kon men beschouwen als een „lnspringertje". Al deden de blazers het hier beter dan de strijkers, het geheel maakte geen overweldigende in druk. Karll Hamulyók speelde de solopartij In het Hobo- concert van Telemann aanvankelijk ook niet helemaal overtuigend, maar herstelde zich bijzonder goed in het weelderige Vivace (wellicht een „hit" in de barokperiode). De Eskimo Songs van Sas Bunge (vorige week reeds uitvoerig In ons blad besproken) beleefden bij deze hun wereldpremière en accentueerden beslist niet alleen de walgelijke koude van de laatste dagen! De aanwezigheid van de componist (briljante pianobegeleiding!) bleek een stimulans voor het koor en dirigent. De niet bepaald eenvoudige werkjes kwamen er welgeschapen uit. TNEZE WERELDPREMIèRE vormde echter merkwaar- dig genoeg niet het hoogtepunt. Het orkest oogstte met Claude Debussy's mysterieuze „Dance sacrée et pro fane" ontegenzeggelijk de meeste waardering, mede dank zij voortreffelijk harpspel van Stefica Zuzek. Het koor deed dat met het zevenstemmige Gloria van Monteverdi (met orgelbegeleiding van Jan Doove), waarbij Andró Kaart zijn zangers alle registers deed openzetten. Hy bereikte daarmee zo'n grote sonoriteit en zuiverheid, dat we een ieder, die dit concert om de een of andere reden heeft gemist, aanraden nauwlettend de radio programmabladen ln het oog te houden. De V.P.R.O. maakte hiervan n.l. opnamen, evenals van de Eskimo W. S.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3