(Marine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Echte koffie voor een échte vakantie Opleidingen kosten jaarlijks 1 miljoen Na voetbal: Charlie Chan Hoofdrol nooit door n Chinees gespeeld RADIOPROGRAMMA Peter Sellers in de film van vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1969 Het noodlot van vertraging IN vele stadia van de menselijke ge- schiedenis blijkt, dat de vertragende krachten die op een evolutie inwerken, vaak de baan vrij maken voor onge remde krachten die profiteren van de door wrevel ontstane sfeer van onzeker heid en wantrouwen. Zo dreigt het in Nederland ook ie gaan met de evolutie in het onderwijs. De radicalen grijpen hun kans omdat de grote massa vanwege haar wantrouwen in de voortgang der evolutie bereid is bepaalde ongeremde krachten al is het maar voor even heel onkritisch hun gang te laten gaan. Totdat bij het wakker worden van het echte kritisch bewustzijn blijkt, hoe men zich verslapen heeft. jyiENSEN, die gangmakers zijn geweest m voor de actie om onderwijsvernieu wing, waarschuwen nu dan ook om het hardst tegen de methode van de Am sterdamse studentenrevolutie. Niet alleen tegen de methode „an sich", maar ook tegen de diepste bedoeling waarop deze methode gericht is. Onder het motto van structuurwijzi gingen wordt immers vanuit felle actie groepen geprobeerd één bepaalde visie op te dringen waarvoor de Nederlander met gewone middelen niet te winnen is. Met een bekwame tactiek weten deze actiegroepen, nota bene onder het motto van „democratisering", hun wil door te In het clubje van activisten ontmoet men op alle fronten dezelfde na men, dezelfde stromingen, dezelfde eind bedoelingen. Hun discussie bedoelt slechts één be paald politiek engagement. De toekomst mogelijkheden daarvan liggen veel min der in de aantrekkelijkheid van het eigen image dan in de onaantrekkelijk heid van het afwachten en vertragen van wat we dan maar met de verzamel naam „gevestigde orde" zullen noemen. En dat terwijl de radicalen voor hun perspectief juist niets zo zeer vrezen als juist een beter inzicht bij de „geves tigde orde" m de noodzaak om het tempo van vernieuwing, aanpassing of herstructurering te verhogen. Een échte vakantie. Helemaal De zee. De bossen. En af en toe een bakje échte koffie. Supra-koffie. Altijd vers. Vacuum verpakt. Lekkerder dan wat dan ook. En zó klaar. Supra snelfilterkoffie. Echte vakantie, slokje na slokjel Broekzak-vestzak WANNEER aan het plan van het kabi net-De Jong om de belastingtarie ven periodiek aan te passen aan de koopkracht van het geld uitvoering wordt gegeven, wordt er een oplossing gepresenteerd voor verschillende pro blemen: het probleem dat de overheid door de tegenwoordige progressie in de tarieven te veel geld krijgt; het probleem dat de burger bij loonsverhogingen en daarmee gelijkstijgende prijzen indivi dueel te weinig van de welvaart profi teert; het probleem van politieke moei lijkheden die in ons land plegen op te komen wanneer om de zoveel jaar per afzonderlijk wetsontwerp de belasting tabellen expliciet moeten worden her- Blijft het probleem dat bij zo'n perio dieke belastingherziening er meer geld voor consumptie in omloop komt, wat de inflatie in de hand kan werken. Nu kan men wel stellen dat de overheid dan daarvoor maar andere afweermiddelen moet zoeken, maar dan komt die heid weer gemakkelijk in het straatje van de broekzak-vestzaktheorie tereoht. Zeker wanneer deze overheid van wege urgente taken (onderwijs, krot- opruiming, ruimtelijke ordening, ont wikkelingshulp) ambitieuze plannen die veel geld kosten, moet opzetten. Dan mag men ziiet te gemakkelijk besluiten tot meer indirecte belasting, omdat dit sociale nadelen met zich mei kan brengen en de compensaties daar voor op hun beurt weer inflatoir gaan werken. Rol van de christelijke partijen in de politiek (I) voorgrond tredende anti-revolutio naire radicalen, komt soms vanuit goede veronderstellingen tot minder goede con clusies. Hij wil graag een openbare uit spraak van zijn partij, dat deze liever met de Partij van de Arbeid en de PPR dan met de Katholieke Volkspartij in zee zal gaan; tegelijkertijd is hij nu ook weer niet ervoor, om de KVP ..zonder meer weg te gooien". Argumenten? Ten eerste omdat de ARP zelf geen summum van duidelijkheid is en tweede omdat er in het katholieke kamp veel beweging is. Met deze dubbeüsporige uitspraak ziet prof. Albeda oj. over het hoofd, dat een uitspraak van zijn partij „liever de socia listen dan de katholieken" het geijkte middel is om PvdA-kop6tukken te laten blijven bij hun veto tegen de Katholieke Volkspartij. En wanneer de hoogleraar poneert dat socialisten zich niet tegen een zelfstandige ARP moeten afzetten dat men veel te lang ervan uitgegaan is, dat christelijke partijen er waren om ver nieuwingen tegen te gaan en om bestaan de structuren te handhaven", dan ont breekt het bewijs dat qua part-ijtotaliteit dit ten aanzien van de anti-revolutionaire partij een grotere misvatting is dan ten opzichte van de KVP. We begrijpen best dat prof. Albeda nieuwe toekomst ziet voor zijn partij als een verbindingssohakel tussen de christe lijke en de linkse partijen. Hij weet dat na 1945 de KVP niet zonder succes deze rol gespeeld heeft toen de anti-revolutio naire partij' bestaandestructuren maar niet kon vergeten. Met welk recht gelooft hij dan dat de ARP in de rol van verbin dingsschakel beter een rol om tot een nieuwe maatschappij te kunnen komen, spelen kan. dan in samenwerking met KVP en CHU op zoek naar een daarvoor geëigend program en beleid? Rol van de christelijke partijen in de politiek (2) de ARP wat progressiviteit betreft plaats ln de voorhoede en de KVP bij de tros te geven, zou bijvoorbeeld kunnen zijn de rede die KVP-senator prof. Steen kamp vorige week in de Eerste Kamer bij het begrotingsdebat Sociale Zaken gehou den heeft Misschien is iemands tegen werping nu: ..Maar prof. Steenkamp is de KVP niet". Inderdaad, maar dan net zo min als prof. Albeda de anti-revolutionaire partij 16. Wellicht staan er in de KVP zelfs meer kiezers achter de visie-Steen kamp dan in de ARP achter prof. Albeda. Prof. Steenkamp heeft ln de Senaat nogal wat kritische noten rond gestrooid over het beleid van de anti-revolutionaire minister Roolvink: over de trage opmars van de ondernemingsraden, over de in- vermogensverhoudingen, over heit geringe succes dm de loonpolitiek ln dienst te stellen van de inkomenspolitiek, over het blijvende verzet tegen vermo- gensaanwasdeling en tegen het gemis van een sociaal meer-jarenplan. Prof. Albeda had daar weinig nieuws aan toe te voegen. Misschien verkondigt hij eerdaags wel, dat prof. Steenkamp slechts een buitenbeentje in de KVP is. We dachten dat onlangs gebleken is, hoe veel waarde de hoogste partijleiding en een machtig deel van de publieke opinie ln de KVP hecht aan voortgezette arbeid van prof. Steenkamp in de KVP. Misschien wordt hij nog wei eens als KVP'er de opvolger van de heer Roolvink op Sociale Zaken. We nemen aan, dat prof. Albeda daartegen geen bezwaar zou kunnen hebben. Directe t.v.-reportages va „Operatie Icarus", gisteren avond door de NTS uitgezonden, kwa men in de .jeugdjaren" van de Neder landse tv heel wat vaker voor dan te- genwoordig. Men heeft sindsdien leren j inzien dat men een beter resultaat be reiken kan door zoiets met de filmca mera's aan te pakken. Men kan dan meer details tonen, meer informatie ge ven en vooral elke „dode plek" weg knippen. sollicitatie per tv. Het beroep van mu sicus kwam aan de orde. Theorievra- gen werden niet gesteld, in plaats daar van werd met de „kandidaten" vrij blijvend (zij het niet onaardig) gekeu veld over concertpraktijk en dergelijke. De practische opgaven liepen te zeer uiteen om zich voor vergelijking te le nen, hetgeen men dan ook maar niet deed. Informatie over het beroep van musicus werd nauwelijks gegeven. Toch was het aardig om het parachute springprogramma dat hier werd afge werkt weer eens op die ouderwetse ma nier voorgeschoteld te krijgen. En dat niet op de eerste plaats omdat het ri sico-element een sterker gevoel van spanning gaf maar om het feit dat het hier een uitzending betrof die volge propt zat met moeilijkheidsfactoren als beelden vanuit een vliegtuig, een helikopter en een springende parachu tist (allemaal rechtstreeks!). Dat er allemaal redelijk en binnen de krap gestelde tijd op te krijgen moet een enorme voorbereiding hebben ge kost en een vrijwel op de seconde nauwkeurig verlopende afwerking van het Ingewikkelde draaiboek. De mensen van de paraclub Icarus komt daarvoor hulde toe. Niet minder uiteraard sa mensteller-regisseur Ger Roos die vak werk van de bovenste plank leverde. De NCRV presteerde het op ..I" om vrijwel de gehele avond te vullen met wat we rustige praatprogramma's kun nen noemen en leverde daarmee een ongelukkig voorbeeld van programma- opbouw. Die programma's: Hier en Nu, wat zeurderig nakaartend over een CNV-rapport en de Maagdenhuise beelden zoals we die al dagen lang te zien krijgen. Voorts nog twee vaste on derdelen: Gevraagd en Durf te leven. leven, het programma met voorlichting voor bejaarden, was aan zijn laatste uitzending toe. Het was een nuttige uitzending zoals trouwens de gehele reeks over het algemeen voor de betrokkenen van nut moet zijn ge weest. Omdat die groep van betrokke nen erg groot is, hopen we dat Durf te leven in een of andere vorm terug keert. Speciale muziek- of amusements programma's voor bejaarden lijken ons van maar betrekkelijk belang. Oudere mensen plegen zich voor nagenoeg de zelfde dingen te interesseren als ande re leeftijdsgroepen. Maar informatie die zij in bepaalde gevallen nodig hebben om simpele welzijnsredenen is iets dat tv hen niet mag onthouden. NRU/NTS: 1200 cursisten afgeleverd HILVERSUM DE NRU en NTS, qua omvang en financiële omzet behorend tot de 50, grootste bedrijven vï*n ons land, hebben in de begroting van 1969 een bedrag uitgetrokken van ruim een miljoen gulden voor opleidingsactivitei ten. Sinds de start in januari '62 beeft het opleidingscentrum van NRU en NTS 78 cursussen voltooid welke in totaal door ruim 1200 cursisten met succes zijn De bedragen die voor deze opleidingen worden uitgetrokken bedroegen in 1967 1968 en 1969 respectievelijk 225.000 gul den, 330.000 gulden en 664.000 gulden. Het laatste bedrag betreft alleen de kosten voor leerlingen en docenten die niet in vaste dienst zijn van de omroe pen. Het loopt uit tot ruim een miljoen gulden wanneer daarbij berekend wor den de kosten voor eigen leerlingen, en de vaste staf die bij de opleidingen zijn betrokken. De N.T.S.-commissaris voor perso neelszaken, de heer K. de Wilde, noem de gisteren in Hilversum het rendement van deze opleidingen gemeten naar het aantal cursisten dat uiteindelijk bij de omroep blijft in de technische sfeer groter dan in de programmati sche sector. In het kader van de nieu we opleidingsactiviteiten legde de NTS- commissaris vooral de nadruk op kader vorming voor middelbaar en hoger per soneel, die momenteel ter hand is ge nomen en op de opleiding tot program matische medewerkers voor de radio, waarmee binnenkort een begin zal wor den gemaakt. De samenwerking met andere oplei dingsinstituten, zoals de school voor de Journalistiek, de Nederlandse filmaca demie, de academie voor dramatische kunst te Amsterdam en de academie voor kleinkunst te Amsterdam, zal nog worden versterkt. Verdere samenwer kingsvormen zijn in studie, terwijl bo vendien wordt overwogen om bepaal de vormen van samenwerking met de academie voor dramatische kunst uit te breiden tot de overige toneelscholen in Nederland. De omroepen verzetten zich, aldus de heer De Wilde, princi pieel tegen een eventuele schikking, waarbij 2 procent oftewel 1,2 miljoen gulden van de reclameop brengst die de omroepen ter beschik king komen, worden aangewend om an dere opleidingsinstituten de mogelijk heid te bieden haar opleidingen meei te richten op radio en telvisie. De om roepen staan volgens de heer De Wil de bepaald niet afwijzend tegenover de gedachten hieromtrent van de minister, maar wel tegenover de methodiek. De omroepen zijn namelijk van mening dal op de vraag of en in hoeverre gelden gesteld, een daadwerkelijk antwoord primair bij hen zelf moet liggen. Zo hebben N.R.U. en N.T.S. thans besloten financieringsmiddelen ter be schikking te stellen van de school'voor de journalistiek voor ,een talenprakti- cuin'. Dit prakticum komt primair ten goede aan de leerlingen van fie school maar zal ook ter beschikking staan van het omroeppersoneei dat hierdoor een hulpmiddel heeft om de taal actief te leren beheersen.. Momenteel wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden van stages ten behoeve van leer lingen van de sociale academies, rich ting cultureel werk. terwijl ook enkele werkdagen ten behoeve van leerlingen van de hoogste klassen van scholen voor voorbereidend hoger onderwijs worden georganiseerd. Dit laatste in het kader van de Stichting Contactcentrum Bedrijfsleven-Onderwijs. Eurovisie straks via satelliet MOXTREIX IÜPA) - De Europe,, sf^ERLAND omroeporganisaties overwegen gen eurovisiesatelliet in de ruimte te brengen, met behulp waarvan men te gelijk twee televisieprogramma's zou kunnen uitzenden, terwijl men daar naast over ruim 20 geluidskanalen zou kunnen beschikken. Dit heeft de technische directeur van de Europese ofnroepuriie, de Belg Geor ges Hansen, dinsdag bekend gemaakt op het zesde internationale symposion over televisie in Montreux. Volgens hem zal in de komende maanden de beslissing vallen over deze kunstmaan die omstreeks 1976 in gebruik zou kun nen worden genomen. De belangrijkste overweging, is dat op het ogenblik voor de Eurovisieprogram ma's jaarlijks circa zeven miljoen dol lar wordt betaald voor het heren van draadverbindingen. Tegen 1975 zullen deze kosten zijn gestegen tot 15 miljoen dollar per jaar. Een voordeel van een Eurovisiesate- liet zou ook zijn, dat tevens noord-Afri- ka, het nabije oosten en IJsland kun nen worden bestreken. (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03. 19.56 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: magazine 19.1*6 uur: FC Barcelona—Slovan Bratislava, voetbal 21.45 uur: Stichting Socutera 21.50 uur: Charlie Chan in Egypte, film 22.55 uur: Tweede journaal 23.00 uur: Olympia's Tour, samenvatting 23.15 uur: Samenvatting Kamer debat bezetting Maagdenhuis. 23.45 uur: Sluiting. NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18;56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant KRO 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Mik, amusementsprogr NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: De bajes is zo groot, film 21.45 uur: 'Zelf doen, prögramm voor doe-'t-zelvers NTS 22.23 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: Universiteit en hogeschool ruim t deze g De met aangegeven programma's zijn Rleurenteleyisieprogramma's WOENSDAG ^HILVERSUM X (402 m) NCRV: 0 Planning e Geestelijke liederen (gr). 18.30 .g oo 0pen) voorspelbaarheid: gast- Avondconcert: 1. Ber- Orkest met solist: mo- lijns Philharmonisi derne muziek, (in gQgJgg |H Herdenkingsjaar Erasmus, lezing; 20.45 Re portage Olympia's Tour door Nederland 2. Symfonie-orkest van de Hesslscher Rund funk en strijkkwartet: moderne muziek. 21.2 Let the peoples sing: Internationale competi tie voor amateurkoren. 21.55 Brood op de pdingen over beroeps- i populair progra radioweekblad 22.38 Parle m X, een sprong in het dl Vg. beschikbaar hiervi worden ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Cheforox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreHend_te, bestrijden. (Van onze filmredactie) Hoewel de Amerikaanse schrijver Earl Derr Diggers slechts zes romans rond zijn Chinese detective Charlie Chan publiceerde, werden er tussen 1926 en 1949 liefst 47 films rond deze eminen te speurder gemaakt. Zes acteurs speelden de rol. maar degene, die het best bij het publiek aansloeg was de Zweed Warner Oland, die aanvankelijk alleen oosterse schurken had gespeeld, maar in 1931 voor een voltreffer zorg de door een gezette, beminnelijke va der van een gezin met twaalf kinderen de meest ingewikkelde moordzaken te laten oplossen meer gehinderd dan ge holpen door zijn volijverige „Zoon Nummer een" Lee (Keye Luke). In 1926 had men voor „House without a Key" de rol van Chan, gespeeld dooi de Japanner George Kuwa naar het tweede plan verwezen. Een andere Japanner Kamiyama Sojin kreeg betere kansen in „The Chinese parrot" onder regie van -niemand minder dan de Duitse regisseur Paul Levi, maar de Engelsman E I. Park zag de Chan-rol lot figuratie teruggebracht in de ver filming van „Behind the curtain" in 1929. Charlie in Egypte In 1931 werden nu met ..Oland ..Charlie Chan carries on" en „The black camel" verfilmd en het succes was meteen zo groot, dat men het zesde Biggersboek „Keeper of the keys" liet liggen en in Hollywood oorspronkelijke scenario's schreef, waarin men de detective de halve wereld rond liet rei zen, getuige de titels „Charlie Chan in London". „C. C. in Paris", ,.C. C. in Shanghai" en de film die vanavond op uw beeldbuis verschijnt .,C. C- in Egypt" uit 1935. Jonge, aankomende acteurs en actrices kregen een kans in deze serie in Egypte was het Rita Hayworth, die nog onder haar eigen naam Rita Cansino optreedt terwijl vaak erkende griezels als Boris Karloff, George Zucco en Lionel Atwill de aan dacht van de werkelijke moordenaar moesten afleiden. De scenarioschrijvers hadden tevens een nieuw foefje be dacht en aan het slot riep Chan steeds alle verdachten bij elkaar om dan na een verspreking één hunner; de dader aan te wijzen Country foonplatenprogr; 1 voor Vrijheid en Demo- Klink Klaar zonder non i's. 19.35 Stereo: Tango- t zangsolisten. 20.00 Uit- ard. gesprek. 20.20 Stereo: Vibra ereollefhebbers. iek (gr). 23.20 Radio Jazz 18.00 Nieuw BRUSSEL NED. 18.03 Voor de soldaten. 18.31 - filosofie. 18.50 Sport. 18.58 Taalwenke Nieuws, weerbericht en actuaüteitor 22.00 Nieuws, medede DONDERDAG Nieuws. 8.32 'aterstanden). 1?. pedagogi- rok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 1*1.02 Voor^de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los- over binder1'eea8CÜen°St' NRU: 1530 Me formatie over rotiS^SdSyTSlfKid aipjagaasjz sassi steding.^17.30 Toerisme: toe- - Sportactualiteitc... HILVERSUM II (298 m) AVRO- 7 ?ïrhtZS' 710 °cJltendSyrnnastick. 7.20 Stere Licnte grammofoonmuziek. 8 00 Nieuws 8 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammi (8.30 8.33 De groenteman). 8. Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke ni ziek (gr). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kiel ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair ve ;kpmienprogramma. (ll.ou—11.02 Nieuw: 11.55 Beursberlchter 1 Voor de 12.30 Stereo: Leiden het Ni treedt Het d3g d In koormuziek." 14.: auteur he idiojournaal. 13.30 't Mi Imuziek. 2. stereo: Ol„. Is historisch: program- Frisch Scala: ontmoeting:. kunstenaars. 17.00 Voor dé jeugd. 17.30 V< de jeugd. 17.55 Mededel.1"""- HILVERSUM III (240 ïeologtt.^J 1 Nieuws. 16.02 stei~ t Jonge Nederlands wiens 9-30 Zzzzoeff. en FM-kanalen) - luister!!* De 1 op 29 1 NRU: 12.00 Niet 4 03 Pop-ln: gezellig Naai Wint I BRUSSEL NED. (324 m) 2.03 Gevarieerde muziek. (12. progi SOS-berichten voor de schippérs). 12.55 persoverzicht. 13.00 Nieuws, weer- dagklapper. beursberichten J 14.03 Schoolradia.1 Tafelmuziek. Beursberichten. Ï6.Ö1 Warner Oland op 6 augu: kort na het gereedkomen van tiende film ..Charlie Chan in Monte Carlo" overleed, was goede raad zeer duur. Men testte Noah Beery en Lee Carillo. maar de rol ging tenslotte naai de Schot Sidney Toler. Na tien films voor Fox. waaronder het zeer ingenieu ze ..Charlie Chan on Treasure Island" in 1939, nam Monogram in 1943 de serie over, nog steeds met Sidney Toler in de titelrol. Men werkte in deze klei ne studio echter veel slordiger en de kwaliteit liep zienderogen achteruit. Toen Toler na twaalf films voor Mono gram overleed in 1947 gaf men de rol van de Chinese speurder voor de zesde maal aan een niet-Chinees, Ronald Wynters. Er werd toen echter zo on nauwkeurig gewerkt nu eens heette „zoon nummer twee" Tommy, dan weer eens ,.zoon drie" dat men de serie na zes films met Wynters de laatste twee zelfs ook weer met Keye Luke als zoon nummer een" in 1949 stop zette. In twintig jaar is nog niemand op het idee gekomen de detective met zijn oos terse wijsheden nieuw leven in te bla zen, wel bracht men de oude Oland- films op de t.v. terug. (Nederland L 21.50 uur) and met Nederland." :ht en mededelingen. 17.15 Jazzkroniek." Peter Sellers, David Lodge. Bernard Cribbins e.a. spelen vanavond in „De bajes is zo groot" (Two-way stretch), een film van Robert Day. Een groepje boeven leidt een plezierig leventje in de gevangenis, waar de directeur revolutionaire hervormingen toegepast heeft. Met behulp van een als geestelijk vermomde „collega" besluit het stelletje uit te breken, een diamanttransport te overvallen en weer op hun „basis" terug te keren. Het plan lukt uitstekend, maai-,w Hoewel de film geen artistieke allures heeft, de aard en keuze van de details' toch| vermakelijk genoeg om een sfeer onbezorgde vrolijkheid te scheppen. Dei humor vloeit voort uit aangedikte! scenes, dwaze situaties, overtrokken typeringen en een aantal humoristische! vondsten. Een film waaraan vanavond! (Ned. II, 20.20 uur) veel genoegen 1 te beleven valt voor de niet-voetbal-| T.v.-reportage Kamerdebat Maagdenhuis HILVERSUM (ANP) De NTS zendt vanavond van 23.15 uur tot 23.45 uur via Nederland I een samenvatting uit van het debat dat vanavond in d* Tweede Kamer wordt gevoerd over de kwestie va aide bezetting' van het Maagdenbuis door de Amsterdamse studenten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2