Studenten geven bezetting op GEEN VERZET VAN BEZETTERS SCHADE MAAGDENHUIS VALT MEE Bemanning Apollo fit verklaard voor proef met LEM MAAGDENHUIS MIDDELPUNT Verantwoor delijkheid overheid menselijk Bezetters in bussen afgevoerd Spoorwegen sneller, voordeliger en leuker 2 doden bij botsing in Naaldwijk Amerikanen veroveren heuvel LICHTPUNT OP MAAN Hagenaar van zestien jaar had „jofele tijd" in Maagdenhuis PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON .>0935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koena HOOFDREDACTEUR: L C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1 10, p mnd I 4-70. p. kwart, 14 10; fi p post f 16 95 ADV (excl B.T W.) 22 ct p mm Telefoontjes f 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) WOENSDAG 21 MEI KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEZELFDE MIDDAGTEMPERATUREN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar morgen ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, eerst tussen zuidwest en zuid, later draaiend naar richtingen tussen west en noord. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. 60e jaargang, no. 17.753 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De bezetters van het Maagdenhuis hebben gecapituleerd. Vanmorgen om half tien is de deur geopend en werd de politie ongehinderd doorgang gegeven. In aanwezigheid van burgemeester Samkalden. wet houder Koets en rector-magnificus Belinfante werden de eerste studenten uit het Maagdenhuis geleid. De politie had de beschikking over bussen van I het gemeentelijk vervoersbedrijf, die de studenten afvoerden naar het politiebureau, waar zeventig extra-rechercheurs klaar stonden voor het opmaken van proces-verbaal. De „inname" van het Maagdenhuis gebeurde i zonder geweld. Slechts enkele studenten verzetten zich tegen de politie. De meeste van de naar schatting vijfhonderd gingen zonder verzet, met de slaapzak onder de arm, met de politie mee naar buiten en namen plaats in een van de autobussen. Schoonmaak in het Maagdenhuis. Een van de studenten bezig met hei aandweilen van het door het water kanon naar binnengespoten water. Rector en assesoren Delft: (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het college van rector en assesoren van de technische hogeschool Delft heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gesteld, dat het college erkent dat een medeverantwoordelijkheid van overheden die een bijdrage kunnen leveren voor het bereiken van de doel stellingen van de hogeschool, zeer wen- Het college verwacht, dat uit het voort gezet overleg van allerlei werkgroepen en commissies nieuwe voorstellen naar voren zullen komen. Het meent evenwel, dat het niet bijdraagt tot verheldering van de situatie, indien algemene uitspra ken worden gedaan zonder dat vast ligt wat precies wordt bedoeld en wat de consequenties hiervan kunnen zijn. Zoals gemeld, wordt morgenavond in de aula van de t.h. een hogeschoolverga dering gehouden, waarop de democrati sering van de t.h. aan de orde komt. Speciale kaart voor bejaarden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende week zondag, 1 juni, gaat de nieuwe dienstregeling i de Spoorwegen in. Op grond van de gunstige financiële resultaten heeft de regering haar fiat gegeven enkele „top pers" uit het zomerassortiment van de NS definitief in het tariefassortiment op ïemen. Het betreft het weekend retour, het dagabonnement en de 2-plus- kaart. Nieuw zjjn voorts de actie „Gast Vrü" (samen uit op zaterdag of zondag >r maximaal tien gulden per persoon), i tienertoerkaart voor acht dagen on beperkt treinen voor 20 gulden en een .inarreduktiekaart voor boven 65-jarigen legen halve reisprjjs. p een aantal baanvakken zal de inelheid worden opgevoerd tot 130. km, tussen Zwolle en Amersfoort zelfs 140 km. Reistijdwinst wordt voorts bereikt door het op intensievere schaal toepas van de „snelstop" evenals door het t hogere snelheid binnenkomen op i aantal daarvoor ingerichte stations. (Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK Bü een ernstig ongeluk op de Burgemeester Elsenweg in Naaldwijk zijn vannacht twee personen om het leven gekomen. Het ongeval op deze driebaansweg gebeurde vannacht om 1 uur. toen een vrachtwagen met aan hanger een andere vrachtauto inhaalde en in botsing kwam met een tegemoet komende personenauto. De bestuurder biervan, de 38-jarige W. R. uit Maas luis, werd op slag gedood. De vrachtwagen poogde nog naar rechts uit te wijken, maar kwam toen in botsing met de naast hem rijdende vrachtwagen, waarna ze beide in een langs de weg gelegen sloot terecht kwamen. De bestuurder van de inhalen de vrachtwagen, de 26-jarige M van T. I uit Poeldijk, werd levenloos onder zijn j vlagen aangetroffen. Zowel de personen- auto als de twee vrachtwagens werden 8»heel vernield. Belangrijk is voorts: 1. nieuwe voorstadsstations in gebruik in Vlaardingen, Tilburg en Delfzijl. Van uit Vlaardingen-west komt een halfuur- dienst met in de spits nog toevoegingen; 2. tussen de Randstad en Groningen komen twee doorgaande verbindingen per uur, een expres- en een sneltrein. Voor Twente-Randstad komt tweemaal per uur een verbinding. De bestaande stoptreindienst EnschedeApeldoorn gaat n.l. elk uur doorrijden naar Am sterdam en omgekeerd. In Amersfoort aansluitend op (van de exprestreindienst GroningenDen Haag) Rotterdam; 3. RotterdamEindhoven wordt een volledige uurdiensl. Op de „oudelijn" Amsterdam—Rotterdam en verder zullen iedei uur twee exprestreinen van Am sterdam CS om en om naar Zeeland en België rijden v.v., twee semisneltreinen AmsterdamEindhoven, twee stoptrei nen in principe rijdend tussen Leiden en Dordrecht; 4. iets heel aparts is de reductie voor mensen boven de 65, eigenlijk een_ Zwit serse primeur. Daar hebben al 750.000 bejaarden van deze mogelijkheid ge noten. Men kan een jaarkaart kopen voor 50 gulden (12 maanden lang tegen half geld reizen) of 75 gulden voor een echtpaar; 5. de zomer begint bij de Spoorwegen de zaterdag voor Pinksteren. Dan kunnen de tieners al terecht voor hun speciale toerkaart (8 dagen) en kan men met zijn gast voor zegge en schrijve 10 gulden het hele land in een weekeind door- treinen. Is men met zijn zessen, dan is men voor 7.50 gulden per persoon het hele land door. want ook bij deze aan bieding geldt „hoe meer gasten steeds voordeliger". Schietende Rus naar inrichting MOSKOU (AP) De man die een aantal revolverschoten loste op een stoet die zich in januari naar het Kremlin begaf, zal naar verwacht wordt, binnen de komende tien dagen naar een in richting voor geesteszieken gestuurd worden, aldus is van Sovjetzijde mee gedeeld. De man, die sedert het incident ge vangen zit, is door psychiaters onder zocht en zijn zaak zal voor het einde van mei voorkomen. De rechtbank zal de mening van de psychiaters delen dat de man, alleen aangeduid als luite nant Ilyin uit Leningrad, geestelijk on bevoegd is. In de stoet bevonden zich partijleider Brezjnev, president Podgor- ny en alle nog in leven zijnde Sovjet kosmonauten. Een van de kosmounau- ten. generaal-majoor Georgy Beregovoj, werd toen licht gewond in de hak door Bij de eerste vijftien arrestanten waren de drie leiders van de bezetting van het Maagdenhuis, Middendorp, Miedema en Hendriks, die na verhoor naar het stad huis konden gaan om met gemeente, universiteit en politie te overleggen over de situatie. De geweldloze inname van het Maag denhuis was vannacht, toen langzamer hand een einde kwam aan de golf van onlusten, aangekondigd door oud-Asva- voorzitter Paul Verhey, die zittend in een raamkozijn vertelde, dal 's morgens de deur zou worden geopend en dat de bezetters zonder verzet zich zoud enlaten arresteren. Met de schade in hel Maagdenhuis viel I het- nogal mee. Kanselier-directeur W. Drechsel inspecteerde vanmorgen, samen met burgemeester Samkalden het ge bouw. Men heeft getracht de zaak goed op te ruimen en schoon te maken. De bureaus zijn vakkundig geforceerd, zij zijn nauwelijks beschadigd. Uit de kamer van de kanselier-directeur ontbreken en kele persoonsgegevens. De kluis is met geweld opengebroken. Na de eerste groep studenten, die ge heel vrijwillig meegingen, moest de politie de rest van de aanwezigen uit het Maagdenhuis slepen. Zij boden ver der geen verzet. Bij het wegslepen kreeg een marechaussee een toeval en werd even later door de GGD weggedragen. De politie heeft vergeefs gezocht naar de apparatuur van de zender „De Vrije Maagd", die op de 225 meterband uit zond. De studenten hebben waarschijnlijk de zender in gedeelten via een trans portlijn naar buiten gebracht. Een van de waterkanonnen in actie om de straat schoon te vegen. Arge loze toeschouwers en demonstranten werden van gelijke porties SAIGON (Reuter) De Amerikanen hebben gisteren in Zuid-Vietnam de stra tegisch belangrijke „Hamburgerheuvcl" (937 meter) bij de Laotiaanse grens ver overd op Noordvietnamese troepen die diep ingegraven 'n week lang zwa re artilleriebeschietingen, luchtaanvallen en bestormingen hadden weerstaam. Volgens een Amerikaanse opgave heb ben de gevechten aan 441 Noordvietna- mezen het leven gekost. Er zijn zeker 50 Amerikanen gesneuveld en 273 gewond. HOUSTON (Reuter-AP-DPA) Apollo 10 bevindt zich in het krachtveld van de maan en stormt met toenemende snelheid op dit hemellichaam af. Op het moment dat aantrekking van aarde en maan elkaar in evenwicht hielden be droeg de snelheid 3467 kmu. De inzitten- Belhave door de hoofdingang gingen ook politie agenten door een stukgeslagen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een van de bezetters van het Maagdenhuis, een van de vele vogels die in de volière van het Maag denhuis hun vierdaagse hebben uitge zeten, Hagenaar Henk V., 16 jaar, der de hulp bü een banketbakkerij in Den Haagse, solidair met de studenten Hü kijkt schuin opzü. haalt zijn mollige schouders op, zegt: „Ik begrÜP niet veel van die studenten Ze hebben het alsmaar over inspraak, dat vind ik prachtig, maar niet voor de banketbak- kerü. Daar moet een baas zün". „Vier brommers gejat, hier zit ik veiliger „Omdat ik vier bromfietsen gejat had. Ze zochten me in Den Haag. Ik dacht, ik zit veiliger in het Maagdenhuis". Henk V. die vrijdag een snipperdag bij zijn baas had opgeuomen en nu de ge rechtvaardigde vrees koestert dat de zoete broodjes door hem althans nooit meer gebakken sullen worden, beeft volgens zijn zegggn een jofele tijd tus sen de studenten doorgebracht. Ik heb twee nachten koffie gezet en broodjes gesmeerd. Man, ze joegen er 40 pak ken melk in drie uur doorheen. Gezo pen hebben ze". Henk wilde ook nog even memoreren, dat hij bij de rellen in het Haagse Schilderskwartier door een agent tegen de grond geslagen werd. „Ik liep ge woon met mijn meisje door de Jan de Baenstraat, gewoon effe een luchtje scheppen. Het was mooi weer. Ik heb die goser z'n nummer nog gevraagd, maar hij keek wel uit, nummer, zei die, je zuster. Ik heb er verder maar geen werk van gamaakl". den. Stafford,Young en Ccrnan hebben een extra-slaapje gemaakt om geheel fit te zyn voor het hoogtepunt van de reis: een tocht met het maanlandingsvaartuig (LEM) op 14 km hoogte boven het maan oppervlak. Deze tocht zal morgenavond om 1 minuut vóór 8 moeten beginnen. Het drietal is ook fit verklaard voor deze inspannende proef, ondanks het feit dat ze alle drie een weinig last heb ben gehad van darmstoornissen als ge volg van een teveel aan waterstofgas in het drinkwater- Dit ongerief is inmid dels met tabletten verholpen. Ook het slapen is beter geweest dan de eerste „nacht", toen ze last hadden van de klei ne stuwraketjes van de Apollo, die er voor moeten zorgen dat de Apollo op ge zette tijden om zijn as draait. Het programma voor vanavond is als volgt: om 21.27 uur gaat de Apollo ach ter de maan langs. Er is dan geen radio contact meer; 21.34 aanzetten hoofdmotor die de Apollo in de gewenste baan om de maa nmoet brengen; 22.01 radiocontact hersteld. Morgenmidadg om zes minuten vóór vijf gaan Stafford en Cernan in de LEM en laten de besturing van de Apol lo aan Young over. Om 1 minuut vóór 8 maakt de LEM zich van de Apollo los om, als alles goed gaat, in de nacht van donderdag op vrijdag om 2 minuten vóór half drie weer terug te komen. Zodra Stafford en Cernan terug zijn, wordt de LEM afgestoten. Misschien zijn Stafford en Cernan in staat iets gewaar te worden van het merkwaardige pulserende lichtverschijn sel dat het volksobservatorium van Oudenbosch waaraan wij deze dagen juist een reportage hebben gewijd in de krater Arictarus waargenomen heeft. Het Smithsonianinstituut van Cambridge een van de stations die de Apollo volgt heeft Oudenbosch verzocht vanaf vanavond de krater goed in het oog te houden omdat dan de Apollo in de buurt is. Vermoed wordt dat er een vulkanische gasontploffing in de krater heeft plaats gehad. Men heeft vaker ver schijnselen gezien dat er nog vulkanisch „leven" op de maan is. Ook zijn er op de maan wel geologische processen zoals bevingen en instortingen. Intussen is de geweldige Saturnusraket voor de lancering van de Apollo 11 naar de lanceerplaats gebracht. Armstrong, Aldrin en Collins, de bemanning voor deze Apollo, namen vrij-af om een kijkje te nemen. Armstrong en Aldrin zijn be stemd om als eerste mensen voet op de maan te zetten. Zü zullen dat dan ook bijne 2Vz uur. lang doen, vooropgesteld dat de lancering (20 juli) en tocht vlek keloos verlopen. Bij de Panam zijn zo langzamerhand 13 000 mensen ingeschre ven, die mee willen met de eerste passa- giersvluchten naar de maan. Ze krijgen netjes een volgnummer. (ADVERTENTIE) pindarotsjes 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijs! JAMIN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Twaalf ge wonden, onder wie vier politie agenten, 25 arrestaties en een binnenstad, die lijkt op een ver laten slagveld. Dat is de balans van een avond en nacht vol rellen, een langdurig en hevig gevolg van een bezettingsactie van studenten, die nu vanmor gen eindelijk is opgeheven. De eerste explosie in het kruitvat van de Amsterdamse binnenstad was veroorzaakt door de stoet van onge veer 500 sympathisanten, voor het merendeel studenten en leden van de socialistische jeugd, die om half acht vanaf de Oudemanhuispoort het hart van de oude gemeentelijke uni versiteit met tassen vol proviand eerst ongemoeid naar de universi teitsbibliotheek waren getrokken en vandaar met lege handen op het her metisch afgesloten Maagdenhuis af gingen. Als een massief blok, arm in arm en met een donderend „We shall over come" op de lippen, kwamen zij over de rijbaan van het Rokin op het Spui af tot op enkele meters van de don kere muur van politieagenten, ge helmde marechaussees met rieten schild en wapenstok voorop, daar achter de motoren met zijspan, de getraliede overvalwagens met blauw zwaailicht en de megafoon die kra kend bevel gaf het Rokin onmiddel lijk vrij te maken voor het wachtend Antwoord Het antwoord van de demonstranten was een spontane sit-down-actie en een nieuwe zanghulde aan de zicht baar getergde belegeraars van het Maagdenhuis. Wat daarna gebeurde voltrok zich razend snel in enkele seconden. De muur helde voorover, de honderden stoven weg, werden onder de voet gelopen, geslagen, achtervolgd tot vlak bij de Dam. Sirenes loeiden, mensen jammerden, scholden en schreeuwden. Radio „De Vrije Maagd" juichte vier minuten later over een nieuwe over winning van de studenten en de burgerij in het gebouw braakte even later een verse wolk stencils over de wachtenden uit, waarin werd gemeld dat de 5000 sympathisanten een de monstratie van solidariteit hadden gegeven, waarop „zinloos en nutte loos door de politie was ingehakt". Na een adempauze van slechts enige minuten laaide de strijd voor de tweede keer op. Nu aan de andere zijde van het Maagdenhuis. Voor het eerst trok daar één van de water kanonnen als logge spitsafbijler bij de politionele baanvegers mee. Sis send en ronkend spoot hij iedereen die zich niet aohter geparkeerde auto's, bomen of reclamezuilen ver borg, onbarmhartig van het wegdek. Slachtoffers Agenten daverden met brullende motoren over de Dam en maaiden de wegstuivende mensen neer. Hier vielen ook de eerste slachtoffers. Tien minuten gingen voorbij, koorts achtig werd in de blauwe komman- dowagen overleg gepleegd. Toen viel het besluit: „De Vrije Maagd" zal met geweld worden overmeesterd. Vijftien marechaussees hesen zich op door het zelfde raam waar Verhey zijn veto had uitgesproken. Op dat moment een kreet van de andere kant: de deur is Hoofdcommissaris De Jong was een der eersten die het gebouw betrad. Hij stootte daar onmiddellijk achter de draaideuren op een kompakl samen gebalde menigte. Als welkomstlied fungeerde het meerstemmig bezet tingslied: „Al komt de politie, al komt de justitie, geen macht houdt ons te gen, wij hebben gelijk. Nooit zullen wij stoppen al gaan we ons huis uit, geweld helpt niet tegen democratische strijd". Bij de ingang hing een reep wit papier met „Wij heten iedereen hartelijk welkom, alleen het curato rium en het presidium dat ons de po litie op het dak heeft gestuurd, wil len wij hier niet zien". Vragen Deze waarschuwing belette prof. Be linfante overigens niet om ook naar binnen te gaan. „Bent u het eens met het optreden \an de studenten?" vroeg iemand. Piof. Belinfante: „Na tuurlijk niet, dit is geen café". „Vindt u dit optreden democratisch?" Ant woord van wethouder Koets: „Als dit democratie is, dan weet ik niet meer wat democratie is". Even later arriveerde burgemeester Samkalden, die door de voorzanger begroet werd met de volzin: „Dat is de man die opdracht heeft gegeven om traangasgranaten naar binnen te schieten". Geloei, boe-geroep. En weer een nieuw lied. Langzamerhand is een einde geko men aan de bazetting. Autobussen voeren langzaam de studenten af. Ze ventig extra-rechercheurs staan klaar voor het massaal verhoor.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1