Eén-40 voor 25 héle goeie sigaretten. Meer hoeft niet. Mantana Krivine bij Renault weggeschreeuwd bmkemöUer f©as Geen kans bij Duclosaanhang GRONDWERKERS Plaats eens een TELEFOONTJE twee tijdelijke krachten enthousiaste verkoopster DE DRUKKERS Westerpers n.v. CHAUFFEUR EEN FLINKE BIJRIJDER 25 voor één-40 Badmode om naar öm te kijken! fflffiDA PAGINA 8DB LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MEI 1969 (Van ome correspondent Lucas Kleijn PARIJS Krivine, de uiterst linkse en trotskistische kandidaat voor het presidentschap van de republiek, heeft zich gisteren in het hol van de leeuw- gewaagd en is gaan spreken bp de uit gang van de Renaultfabrieken in Bou- logne-Billancourt, onder de rook van Parjjs. Dat had je gedroomd, is het ant woord geweest van de communisten. Zü hebben met spreekkoren geschreeuwd en met fluitjes Krivine het spreken zo goed als onmogelijk gemaakt. Krivine is een jongeman van omstreeks 27 jaar, die in het burgerleven op een gymnasium leraar Engels is. Hij kreeg voor zijn studie uitstel van militaire dienst en kreeg van de minister van Landsverdediging 14 dagen militair ver lof uit de kazerne van Verdun toen hij de 100 handtekeningen bij elkaar had om zich aan te kunnen melden als kandidaat voor het Elysée- Als 20-jarige meldde hij zich aan als lid van de communistische partij en mocht vanwege zijn intelligen tie mee met een delegatie naar Moskou. Terug in Frankrijk schreef hij over zijn reis een rapport dat door het bestuur van de communistische partij niet mocht worden gepubliceerd. Krivine liep daar om de partij uit en belandde in uiterst links vaarwater. Tijdens de meidagen van 1968 stond hij voorop bij de barricaden, en nu zal hij het liefst opnieuw willen beginnen. Arbeiders en studenten wekt hij op zich te bewapenen. Hij is leider van een on betekenende maar actieve en militante troskistische groep. Wat hij zijn vroegere communistische vrienden verwijt is, dat de communisten de studenten van mei 1968 in de steek hebben gelaten toen de revolutie voor het grijpen lag, en dat zij vandaag aan de dag met legale middelen met het stembiljet in de hand Jacques Duclos tot president van de republiek willen maken. Dat de communisten hem dus nog erger vinden dan de pest (Poher) of de cholera (Pompidou) ligt voor de hand. Pompidou en Poher zullen het wel uit hun hart laten naar de Renaultfabrie ken te komen. Krivine is te militant om het te laten. De grote poort van Renault komt uit op een pleintje, waar in de zomermaan den een muziektent staat. Het plein is een soort van Etoile waar alle mogelijke nauwe straatjes op uit lopen. Overal cafés en restaurantjes, waar in het schaftuur gegeten en gedronken wordt. Wie met een auto naar dat pleintje toe moet, doet verstandig een eind uit de buurt te parkeren, want geen particuliere wagen is er veilig. Niet omdat er ge stolen wordt: Geenszins. Maar iedere minuut ronken de zware vrachtwagens en opleggers met grondstofmateriaal voor Renault voorbij, wagens van 10 m lengte en meer, die op het pleintje moe ten manoeuvreren en meenemen wat in de weg of verkeerd geparkeerd staat. Men moet zich de film van Charlie Chaplin in het geheugen roepen en dan weet men ongeveer hoe de arbeiders tegen 12 uur de fabriek uitkomen. De hele dag staan zij aan de lopende band- Boulogne-Billancourt is een vaste burcht van de communistische partij. In de meidagen van verleden jaar woeien van alle Renaultschoorstenen de rode vlaggen. Dit jaar zijn alle muren vol geplakt met biljetten van Duclos. Jacques Duclos is van de voorstad de afgod. Om kwart over 12 klom Krivine op het dak van een geluidswagen met 2 luidsprekers om het geschreeuw van de communisten te overstemmen. Krivine, een vlot spreker, was gekleed in blauw pak met een lichtblauw overhemd, een uilenbril op de neus en blootshoofds. Met moeite maakte hij zich verstaan baar, ook al stond men maar 10 m van hem vandaan. De microfoon die hij ln de hand had, functioneerde slecht. Zodra hij onverstaanbaar werd door een tech nische storing, hieven de troskisten eveneens met spreekkoren hun gebruike lijke leuzen aan: ,,de internationale", „arbeidersdemocratie", „dit is nog maar een begin", „de revolutie ligt op straat", overschreeuwd door de spreekkoren van de communisten: „Duclos aan de macht", „alle bourgeois naar de lopende band", „Poher. Pompidou, één pot nat". Dit schouw- en hoorspel duurde onge veer een half uur. Toen zochten de Renaultarbeiders een plaats aan de bar van de cafés, en de aanhangers van Kri vine trokken naar Parijs vanwaar zij gekomen waren. Op een aanbod van Krivine om op het plein een rustig debat te organiseren, gingen de commu nisten niet in. Prijs voor nieuw kinderboek AMSTERDAM (ANP). Mevrouw Alet Schouten uit Heemstede heeft met haar manuscript „Het teken van Wichart" de dor de Stichting Kinder- belangen met steun van het Fonds voor de Letteren uitgeschreven prijsvraag voor een nieuw kinderboek gewonnen. De prijsvraag stond open voor auteurs, die nog niet eerder een kinderboek had den gepubliceerd. Het boek speelt in de Ludwig Berger (77) overleden MAINZ (DPA-ANP) De Duitse re gisseur, Shakespeare-kenner en schrijver dr. Ludwig Berger is zondag in de leef tijd van 77 jaar te Schlangcnbad in het Taunusgebergte overleden. De kunste naar werd reeds geruime tijd wegens trombose behandeld. Hij zal vrijdag in Mainz-Mombach begraven worden. Reeds in zijn studietijd in München en Heidelberg hield de kunsthistoricus Ber ger zich bezig met de werken van Shake speare. In de jaren twintig werkte hij bij het Deutsches Theater in Berlijn onder Max Reinhardt. Als filmregisseur bij de UFA en in Hollywood verwierf Berger zich een naam, in het bijzonder door zijn mu ziekfilms als ..Walzerkrieg" (1933). „Trois valses" (1939—1940 in Frankrijk) en ook door zijn tijdens zijn Nederland se emigratietijd (19361937) ontstane verfilming van Pygmalion. Tijdens het nazibewind in Duitsland emigreerde Berger via Nederland, Frank rijk en Engeland naar de Verenigde Staten. Hij keerde evenwel na het ein de van de oorlog naar Duitsland terug en was als toneel- en televisieregisseur werkzaam. Berger heeft ook als regisseur in de periode van de stomme film een belang rijke rol gespeeld. Behalve een Shake- spearekenner. was hij ook thuis in de muziek. Hij heeft verder scenario's, stukken voor radio en televisie geschre ven en historische werken. Ludwig Bergers eigenlijke naam luid de Ludwig Bamberger. negende eeuw ten tijde van de invallen der Vikingen. De prijs van 2500 is vo rige week aan mevrouw Schouten uitge reikt. Gevraagd AANMELDEN: Fa. H. ZUIDHOEK ZN. Mgr. Broerestraat 16a Voorhout voor lichte magazijnwerkzaamheden. Halve of hele dagen. Aantrekkelijk loon. Aanmelden: BONDA's Veevoederbur. NV In onze moderne boek- en kantoorboekhandel is plaats voor een Met eventuele vakantieafspraken kan rekening worden gehouden. Boekhandel WAGNER a. apothekers assistente b. administr. kracht (min. opleiding M.U.L.O. A) briefpapier enveloppen rekeningen formulieren sets folders reclamekranten Handelsdrukkerij (De Leidse Courant) PAPENGRACHT 32 voor een van onze vracht auto's, in bezit van groot rijbewijs C. A. Mostert Zn. Middelstegracht 89, Lelden, telefoon 22085 Neem Maritano. Stopt 25 van die héle goeie sigaretten in een pakje. En rekent daar één-40 voor. Da's toch meegenomen Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Want Mantano, da's gewoon een erg goeie sigaret. Gegarandeerd door Louis DobbeImann.> toonaangevend in foundation mode

Leidse Courant | 1969 | | pagina 8