Europa's eerste judonatie: zeven plakken Hoe nu met Mexico? FEIJENOORD MOEI RUSTIG WACHTEN Hans van Eeden kan een grote worden WIM RUSKA ONSTUITBAAR NAAR TWEE KEER GOUD ESI NJJB HEEFT MAAR 10 MILLE Voetbalveldslag in Goffertstadion Scheidsrechter Vervoort: „Te weinig routine?' SCHOENMAKER SCOORDE VOOR AD0 HATTRICK Aalt Toersen blijft winnen SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) OOSTENDE. Nederland is arug aan de top vau het Europese judo. Voor het eerst sinds Anton Geesink zich uit de wedstrijdsport terugtrok, gelukte het de Neder landers, op de Europese kampioen schappen in Oostende, Rusland met drie gouden, een zilveren en drie bronzen medailles voor te blijven. Het leeuwedeel van het succes kwam voor rekening van Wim Ruska en Peter Snijders. De wereldkampioen in het zwaar gewicht veroverde de titels in het .waargewicht en alle categorieën. Peter Snijders werd voor de tweede maal Europees kampioen bij de halfzwaargewichten. Be halve de drie gouden en de zilve ren plak vielen er nog drie bron zen medailles in het Nederlandse kamp. Zij werden veroverd door Martin Poglajcn en Jan Snijders (beiden middengewicht) en Dirk Eveleens (alle categorieën). Het optimisme na de teamwedstrijden Is dus gerechtvaardigd gebleken. Met medailles namen de Nederlanders :he voor het teleurstellende optre- in Lausanne, waar de oogst vorig bestond uit twee bronzen medailles, iloeg was dit keer ook niet zo onge lukkig als vorig jaar. Behalve Ernst gster (gescheurde knieband) en Theo menders (gekneusde schouder) konderi Nederlanders hun partijen op volle "it afwerken, wat enorme series, partijen tot gevolg had. ïelemaal zonder verlies bleven in dit mooi alleen Peter Snijders en Wim' ska. De Amsterdammer vierde een rukwekkende come-back. Hij liet ér m twijfel over bestaan, dat hij nog eds „koning van .de zwaargewichten" Ruska begon onder bijzonder zware tbcemaal goud tijdens t yan het wereldkampioenschap in okto ber 967 had hij niet meer aan'belang rijke wedstrijden deelgenomen. Ruim anderhalf jaar voelde Ruska niet de kracht van de Russische kolossen. Het uitblijven van wedstrijden op topniveau heeft zonder twijfel gevreten aan het zelfvertrouwen van de wereldkampioen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat hij zeer gespannen aan het toernooi begon. Als enige kwam hij op alle drie dagen in actie. Het zwaarste gedeelte van het toernooi kwam voor Ruska zaterdag in de strijd om het zwaargewichtkam pioenschap. In eerste instantie leek het erop, dat de Russische debutant Onasjvili geen probleem zou opleveren. In de voor wedstrijden had Ruska slechts één ml- Hierbö a, lopers jelen aL' ijtlakeni (Van onze sportredactie) OOSTENDE Over het algemeen houden de bestuursleden van de Nederlandse Judo en Jiu Jitsu Bond er niet van om met buitenlanders over interne moeilijkheden te spreken. Gebeurt dat bij wijze van uitzondering wel, dan moet er een gegronde reden zijn. Die is er en daarom nam de secretaris de bond, Wim Luiten, een pauze tussen twee judowed- slrijden te baat om in te gaan op de problemen rond de uit zending van een judoploeg naar de wereldkampioenschappen in Mexico in oktober. Ia totaal heeft de judobond voor de uitzending van de NSF tienduizend gulden gekregen. Voeg daarbij enkele duizenden guldens, die de bond zelf .voor dit doel kan financieren (een druppel op een gloeiende plaat) en men heeft het totaal bedrag dat Nederland voor Mexico kan besteden. Wim Luiten: „De kosten per persoon bedragen ongeveer 3500 gulden. Een eenvoudig rekensommetje leert dus, dat wij ter nauwernood twee judoka's en een begeleider naar Mexico kunnen sturen. Op die manier zou bij wijze van spreken Ernst Eugster zijn bronzen, medaille niet meer kunnen verdedigen". Voor drieëneenhalf mille kunnen de Nederlandse deelnemers ten hoogste drie weken in Mexico blijven. Gezien het hoogte verschil is dat veel te kort. Wim Luiten hoopt daarom vurig dat de gouden medailles voor de NJJB een nieuwe reden zullen zijn om weer bij de NSF te kunnen aankloppen. Blijft ook deze hernieuwde poging zonder resultaat, dan moet men waarschijnlijk met lede ogen toezien dat Nederland in een van de weinige sporten waarop het een wereldniveau kan bereiken, medailles wegens geldgebrek moet laten liggen. De gunstigste voorbeelden, Frankrijk en Rusland, waar geld geen rol speelt, behoeven niet te worden aangehaald. Ook bij West-Duitsland zinken de Nederlanders, met Wim Ruska (wereldkampioen), Martin Poglajen (tweede) en Ernst Eugster (derde) nog in het niet. Voor de uitzending van een volledige Westduitse ploeg met de nodige begeleiders is nu reeds 100.000 mark beschikbaar. De regering betaalt daarvan de helft. De Westduitsers blijven in totaal twee maanden weg. Om te wennen wordt op het Amerikaanse continent een toer- nee van een maand gemaakt. En dat terwijl West-Duitsland de eerste wereldtitel nog moet veroveren. Wim Luiten„Het is een belachelijke zaak. Wij hebben sterke judoka's, die hun plakken willen verdedigén en nu kunnen ze niet". nuut nodig om hem te verslaan. De Rus kwam echter via de herkansing "terug en plaatste zich alsnog in de finale tegen In deze eindstrijd bleek de Rus toch meer in zijn mars te hebben dan aan vankelijk werd aangenomen. Pas na zes minuten kreeg Wim Ruska de 110 kg wegende junior voor de eerste maal op zijn rug. De worp (o soto gari) leverde de titelhouder een half punt op. Voor Ruska was dat het teken om het wat rustiger aan te gaan doen. Het einde kwam toch nog voortijdig omdat de Rus na een dubbele waarschuwing de strijd moest staken. „Ik had natuurlijk liever met een punt gewonnen, maar deze meeval lei- is ook welkom", verklaarde een opgeluchte Ruska, die in de krachtige Onasjvili geen opvolger ziet. „Hij is net zo'n judoka als Kiknadze. De eerste jaren dat hij mee doet, zal hij als een wilde blijven vechten. Maar zoals alle Russen wordt hij minder gevaarlijk als hij op techniek gaat werken." Waarom niet? Voor OnasjvMi tegen Ruska op de mat kwam zorgde hij im de halve finale voor een verrassing door zijn landgenoot Kuz- netsov met een half punt te verslaan. Tegen de verwachting in spaarden de Rus sen elkaar niet. Onasjvili, voor wie de Moskoviet Kuznetsov even vreemd is als Ruska, verklaarde na afloop simpel: „Wij hebben van tevoren niets afgesproken, omdat Kuznetsov moe was door het grote aantal wedstrijden. Wij hadden gelijke kansen. In Ruslaoid heb ik hem versla gen, dus waarom zou ik hier niet win- Eveleens stond hij gisteren voor de derde maal op de mat, in het toernooi om de titel alle categorieën. En ook gisteren n het alleen de Russen, die de we reldkampioen behoorlijk partij konden geven. Hoewel Ruska zich in a'l zijn wed strijden superieur toonde, was zijn inzet minder overtuigend. Desondanks was dat nog voldoende om Kibrotsatsjvilli en Saunin 'te verslaan. In de halve finale won Ruska van Dirk Eveleens, die met een bronzen medaille uitstekend debu teerde. Grootse vorm Als er in Oostende een prijs zou zijn geweest voor de meest stijlvolle judoka, dan was die zeker terecht gekomen bij Peter Snijders, die in het halfzwaarge- wicht op de finale na alle wedstrij den met een vol punt won. De 25-jarige Eindhovense judoka was in grootse vorm. Via snelle overwinningen op de Zweed Parmlov de Fransman Decherchi de Belg Segers en de Rus Katris plaatste hij zich rechtstreeks in de halve finale tegen de Fransman Grlsvard, die er ook vlug aan moest geloven. Tweeóneenhalve minuut wachtte Snijders beheerst op zijn kans. Toen beslistte hij de partij met een flit sende been worp. In de finale was de Rus Pokatajev beter bestand tegen de spe cialiteit van Snijders, die het niet verder bracht dan enige balansverstoringen Pokatajev kon daar niets tegenover stel len, zodat de scheidsrechters Snijders met tien punten als Teleurstellend Voor de Nederlandse midden gewichten Martin Poglajen en Jan Snijders verliep het avondprogramma zaterdag enigszins teleurstellend. Beide judoka's hadden zich bij de laatste vier geplaatst. Vooral Snij ders maakte een bijzonder goede indruk. Toch gingen Smirat (Oost-Dld.) en Bon- darenko (Rusland) met de beste klasse ringen naar huis. Zij versloegen resp. Snijders en Poglajen op beslissing. In de finale wees Bondarenko de Oostduitser terug. Opvallend was in het middengewicht de ondergeschikte rol van de Westduit sers. Titelhouder Wolfgang Hoffmann werd al in de tweede ronde uitgeschakeld dooi- de Pool Kralievic, Miebach kwam niet verder dan de> derde ronde tegen Ipacs (Hongarije). Overigens bleven niet alleen de Duitse midden gewichten bene den de verwachtingen. Ook Hermann (titelhouder halfzwaargewicht) steld< leur,- terwijl. Egger. en Utzat, de licht gewichten, in de voorwedstrijden werden uitgeschakeld. Van de Nederlandse licht en halmiddengewichten kwam al leen Eddie van de Pol in het stuk voor Maar voor hem zat er geen medaille in Het medaille-overzicht per land: 1 Nederland 3 x goud, 1 x zilver, 3 x brons; 2. Rusland 233; 3. Frankrijk 104; 4. West-Duitsland 100; 5. Oost-Duits- land 020; 6. Polen 011; 7. Joego slavië, Oostenrijk en België 001 (Voor uitslagen, zie resultaten) (Van onze sportredactie NIJMEGEN Toen ik hoorde, dat ik NEC—FC Twente moest leiden, vond ik da» fijn. Een oostelijke derby trekt iedere scheidsrechter. Toen ik met de auto naar huis reed, heb ik mezelf verschillende, keren afgevraagd: waaraan heb ik dat nou ver diend? Waarom wilden de spelers juist in deze wedstrijd helemaal niet voetballen en alleen maar onaangenaam doen? Enige uren na afloop van het in een voetbalveldslag ontaarde NECFC Twente (20), was scheidsrechter Joop Vervoort uit Berkel en Rodenrijs nog onder de indruk van de gebeui-tenissen in het Goffertstadion. Talloze keren had hij het spel moeten onderbreken wegens overtredingen. Acht minuten na de rust stuurde hij Jan Jeuring (FC Twente) van het veld. „Wegens het belagen van een tegenstander met de borst", luidde de verklaring op het ruilformulier. Tien minuten voor hel einde kreeg Dick van Dijk een officiële waarschuwing. „Wegens bij herhaling te hard spel", schreef de heer Vervoort op het formulier. De beslissing Jeuring naar de kleedkamer te zenden, zette bij de Enscliedeërs kwaad bloed. Begrijpelijk omdat de heer Vervoort juist de verkeerde pakte. Jeuring was een van de weinigen, die zich niet aan grove overtredingen te buiten was gegaan. Eddie Achterberg zei na afloop: „Als Dick van Dijk of ik het slachtoffer was ge worden, zou dat te verklaren zijn geweest. Wij hebben wel iets gedaan dat niet door de beugel kon. Maar Jan Jeuring? Ongelooflijk. Hij was de beste man van het veld en had niets gedaan". NIJMEGEN Dick van Dijk was voor de rust met Jeuring FC-Twente's beste speler. Hij was een doorlopend ge vaar voor de defensie van NEC en moest het daardoor nogal eens ontgelden. Hij incasseerde alle tegen hem begane over tredingen zonder mokken. Na de acht ste minunt van de tweede helft werd dat anders. Toen reageerde Van Dijk op al les. De zelden uit zijn evenwicht te bren gen international ging tien minuten voor het einde in de ogen van scheidsrechter Vervoort zijn boekje te buiten. „Ik had Dlck al verschillende keren gewaarschuwd," zei de heer Vervoort later. „Ik had hem al gezegd: Dick, maak het me niet moeilijker dan ik het al heb. Het is nu genoeg geweest. Ik heb in de ze wedstrijd veel getolereerd. Ik heb op merkingen geïncasseerd, die lk in een ander geval nooit zou hebben genomen. Ik hield rekening met de omstandighe den bij FC Twente, met de teleurstel ling van de laatste weken. Ik geloof, dat de jongens psychisch te zwaar belast dat FC Twente wederom een horde ge mist had. „Feijenoord" galmde weer het aloude lied. Maar onder de glans van het met reuzenschreden naderende kam pioenschap zitten nog te veel doffe plek ken. Feijenoord realiseert zich maar al te best. dat het de concurrentie bloemen schuldig is. Het moet de leiding van Feijenoord pijn hebben gedaan, dat Wim van Hane- gem werd uitgefloten. Men moet zich be schaamd hebben omgedraaid, toen Theo Laseroms het recht in eigen handen nam en een elleboog tegen het strotte- hoofd van Monne de Wit duwde. Men moet zich tenslotte hebben afgevraagd, of dit Feijenoord, waarvan de superiori teit afstraalt, op de lange duur geen kij kers zal< afstoten. Telstar, dat zich krampachtig heeft vastgeklampt aan de al brekende strohalm, had geheel verne derd kunpeg worden, omdat het moeiza me voetbal zo schril afstak tegen de af en toe magnifieke demonstraties van hun veel beter geschoolde tegenstanders. Telstar verlier Rotterdam niettemin met de fierheid van een ploeg, die goed wist, dat niet alleen eigen tekortkomin gen schuld waren van de nederlaag. Het eerste doelpunt (Kindvall) was een ge schenk van scheidsrechter Dorpmans. De anders zo betrouwbare doelman Paul van der Meeren had een volkomen onge vaarlijke schuiver van Henk Wery door laten glippen. Daarop was de weer stand van Telstar geboken. Moulijn en Kindvall zorgden voor 40 en toen pa* mocht De Wit ook doelpunten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het publiek wenste dudelyk wel enige actie. Tot halverwege de tweede helft van het duel tussen ADO en de „Limburgse kat in hel nauw" For- tona/Sittardia hadden de 7000 toeschou wers de strijd althans wat cr voor •kor moest gaan in lijdzaamheid Badegeslagen. Toen gingen de toeschou wers zich ermee bemoeien. Iedere trap togen de bal werd begeleid op een wijze waarop Spanjaarden toreador en stier toebrullen en zowaar sorteerden de nit verveling geboren aanmoedigingen ef- toct, Vooral bij de spelers van ADO, die aan 't doelpunt van Lex Schoenmaker bij de rust (10) in de slotfaze nog drié freffers toevoegden. Daarvan nam (nog- waals) Schoenmaker er 2 voor z'n reke ning - 'n hattrick dus voor de Haagse topschutter en Aad Mansveld met een 'faaie kopbal de vierde en laatste. Behalve de wfftst van de vier doelpun ten waarbij aangetekend dat de Lim burgse doelman Wings in de laatste faze van de strijd een onzekere indruk maak te voor ADO nog een belangrijk winstpunt. De jeugdige Hans van Eeden maakte op de linksbuitenplaats Kees Aarts, door ADO reeds een voorlopige schorsing opgelegd werd zaterdag door de KNVB voor drie wedstrijden geschorst alsmede beboet met honderdvijl't ig gul den een goed debuut. De 16-jarige ex- speler van For tuna Vlaardingen viel twintig minuten voor tijd weliswaar uit (wegens kramp), maar dat vermocht aan een voor ADO zeer sprettige conclusie geen enkele afbreuk meer te doen. Manager Hartmann: „Hij was- ver schrikkelijk nerveus. Zaterdag hebben trainer Loof en ik lange tijd met hem gesproken. Wij hebben getracht hem zo veel mogelijl op zijn gemak te stellen, hebben zoveel mogelijk geprobeerd hem aan zijn verstand te brengen dat hij zijn normale spel moest spelen en dat hij zich van niemand iets moest aanlrekkea Ik vind dat hij het gegeven de omstan digheden goed heeft gedaan. Ach, dat hij m de tweede helft kramp kreeg, is volkomen begrijpelijk. Vergeet niet, dat hij eigenlijk nog in de B-junioren zou mogen meespelen. Maar let op, over twee jaar, wanneer hij aan het voetbal in de eredivisie is gewend geraakt, is Hans van Eeden een. hele grote". Eén van de beste 2ioals scheidsrechter H, Pijpers uit Rot terdam zich meer en meer ontwikkelt tot een van de beste scheidsrechters in het betaalde voetbal. Rustig in zijn qplredea. goede samenwerking met zijn grens-1 rechters, goed gevoel voor overtredingen, een natuurlijk overwicht op de spelers en een uitstekende conditie. Kortom, een scheidsrechter die (nog) geen grote naam heeft maar stellig kansen op hogerop verdient. In-tegenstelling tot de Fortuna/Siltavdia- Combinatie, die er duidelijk blijk van gaf niet meer te geloven in het behoud in de eredivisie. Technisch speelden de Lim burgers niet eens onverdienstelijk, maar naarmate de driemansvoorhoede steeds meer van zijn enthousiasme verloor, werd de druk op de achterste linies groter. Tot de rust hield men zich daar nog aardig staande (in de 43e minuut scoorde Lex Schoenmaker het eerste doelpunt). Tweede plaats Maar na de hervattingg was het pleit snel beslecht. Vooral toen de toeschou wers zich gingen roeren. Schoenmaker scoorde in de 26e minuut met een kopbal uit een voorzet van Heijnen voor de tweede maal, trof via de binnenkant van de paal in de 40e minuut voor de derde maal de roos en Aad Mansveld rondde met een fraaie kopbal uit schitterend voorbereidend werk van linksachter Harry Vos ten vierde male af. Lex Schoenmaker na afloop: „Ik heb nu 18 doelpunten gemaakt". Aad Mans veld: „Ik heb er nu 5 gemaakt en sta bij ADO op de tweede plaat» van de top- Worstelkampioenen BREDA De Nederlandse worstel-1 kampioenschappen zijn gisteren in Breda J voortgezet met de strijd in twee gewichts- klassen. De uitslagen: categorie 68 km: 1. Hansen (Olympia, Rotterdam), 2. Van Kuyk (Olympia, Utrecht), 3. Delsen (Her cules. Amsterdam); categorie tot 82 kg: 1. De Rooij (De Haller. Utrecht), 2. Bos man (De Halter, Utrecht), 3. De Jong (Olympia, Utrecht)- „Misschien mis ik de een dergelijke wedstrijd te leiden", verklaarde scheidsrechter Vervoort toen de zaak bij NECTwente uit de hand was gelopen nadat hg Jeuring (Twente) uit het veld. had gestuurd, wat woedende protesten van de En- schedese spelers tot gevolg had. De heer Vervoort is kennelijk ook zeer LE MANS -- Aalt Toersen heeft er op Le Mans opnieuw geen twijfel over la ten bestaan: de Nederlander is niet zijn Kreidler de snelste 50cc-renner van dit moment. Onder slechts weersomstandig heden gaf hij op het 4400 meter lange Bugatticircuit de concurrentie geen kans. De Spaanse favoriet Angel Nieto rijdend op zijn snelle Derbi, moest zijn grote rivaal opnieuw enige punten winst toestaan. De voorsprong van Toersen In de com petitie om de wereldtitel i6 wereldkam pioen op de motor kan worden gedacht. De 15.000 toeschouwers zagen de Neder lander ven start tot finish leiden. Volkomen volgens de verwachtingen was ook opnieuw Giacomo Agostini met z'n driecilinder MV-Agusta onweerstaan baar. De Italiaan nam in de zwaarste klasse opnieuw direct de leiding om die niet meer af te staan. Ook in de 350cc- klasse won de Italiaanse vrijgezel tot nog toe alle races die tellen voor het kampioenschap Braun en de Nederlan der Cees van Dongen beiden beschik kend over 'n overjarige Suzuki van Hans Georg Anscheidt in de lijn der ver wachtingen. Lang duurde de spanning niet. Een gebroken Krukas schakelde de Nederlander uit. Ook Dieter Braun haal de de eindstreep niet. Een gebroken drijfstang maakt* hem kansloos. waren én dat zij daarom zo onbeheerst reageerden. Ik heb deze wedstrijd niet zo kunnen leiden als ik zelf graag had ge wild. Misschien heb ik te weinig routine om een duel, waarin de spelers niet goed willen, tot een goed einde te brengen." Scheidsrechter Vervoort kan het ver wijt worden gemaakt, dat hij niet vanaf het begin tegen elke Overtreding streng is opgetreden en pas Ingreep, toen het le laat was. Bovendien stuurde hij toen nog de verkeerde speler uit het veld. Aan het ontaarden van de wedstrijd waren niet alleen de spelers van NEC en FC Twen te, maar ook de scheidsrechter schuldig. Eigenlijk was het onbegrijpelijk, dat NECFC Twente zo'n schoppartij werd. Voor beide ploegen stond vrijwel niets meer op het spel. NEC was nagenoeg in veiligheid en FC Twente's kampioens kans was op Hemelvaartsdag al in rook opgegaan. „Natuurlijk keuren wij dit gedrag niet goed," verklaarde FC Twente's voorzit ter C. Hilbrink, die overweegt de KNVB te verzoeken een onderzoek naar de ge beurtenissen in te stellen. Feijenoord wacht Intussen moest Feijenoord het kam pioensfestijn nog uitstellen. Toen het Kuipvolk zich intens warmde aan de ze ge van 41 op het „kronkelende" Tel star, bereikte de catacomben de mare. Voorzichtig; Ajax Ajax heeft lang niet alle registers open hoeveu trekken om AZ '67 met 3—0 te verslaan. Een zeer zwak en zenuwach tig spelend AZ '67, dat pas tegen het eln- de, toen Ajax 't wel geloofde, enige kan sen kreeg, die echter door te grote onbe suisdheid onbenut bleven. Ajax speelde bijzonder voorzichtig. De Amsterdammers schuwden elk persoon lijk duel en drongen zeker in de eerste helft niet aan. Daardoor kon AZ voor de rust de stand in evenwicht houden, voor al ook omdat Van Veen c.s. consequente mandekking toepasten. Maar in de twee de helft voerde Ajax het tempo omhoog. De defensie van AZ raakte in paniek, er vielen gaten en van dekking was ineen* geen sprake meer. Er kwamen enkele vlotte combinaties bij Ajax, waarvan er twee binnen de1 minuut evenzoveel doel punten opleverden. Eerst kopte Henk Groot de bal uit een vrije trap van Cruyff precies voor de voeten van Keizer, die met een zuiver geplaatst tikje doelman Schroeder kansloos liet (01). Daarna liet de ver opgedrongen defensie van AZ Cruyff moederziel alleen op rechts staan. Zijn pass bereikte de eveneens vri>» staande Danielsson, die de bal via Mole naar in het net schoot (02). Een kwar tier voor het einde scoorde Cruyff. Hij wipte de bal rustig over de uitlopende Schroeder in het doel (03).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9