Smokkelen heeft in 1972 reen zin meer in Benelux Toenadering tussen JNerken en humanisten Bureaus en kasten opengebroken GRENSBOMEN VERLEDEN TUD r 225 129 149 450 550 650 125 Verzet tegen startbaan 'estienhoven Studenten bang voor inval in Maagdenhuis Demonstratie tegen mammoetwet Gesprek over veilig luchtverkeer - (Fr Seg( ""WK EK of geen 1EI 1! ANDAG 19 MEI 1969 >5 15 SUSKE EN WISKEs DE JUNGLEBLOEM DE LEIDSE COURANT FELLE STRIJD OM BERGTOP SAIGON (AFP-AP) De Noordviet- ïamese eenheden die zich hebben inge graven op de top van de 900 meter hoge Dong Ap Bia berg, die uitziet over de Shauvallei, hebben hun posities ondanks e Amerikaanse artillerie, grond- en luchtaanvallen ook maandag niet prijs gegeven. De gevechten om de berg aan de rand m de vallei behoren tot de zwaarste die sinds maanden in Zuid-Vietnam wor den gestreden. Gisteren zijn twaalf Ame rikanen gesneuveld en 79 gewond. De communisten zouden zondag 125 soldaten hebben verloren, de meesten bij de he vige artillerieaanvallen en de bombar dementen. In de nacht van zondag op maandag zijn zes raket- en mortieraanvallen op verschillende plaatsen in Zuid-Vietnam gemeld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, heeft zijn vierdaags bezoek aan Zuid-Vietnam af gesloten. Voor zijn vertrek uit Saigon verklaarde hij op een persconferentie dat Amerika niet van plan is af te wijken van het standpunt, dat de Zuidvietna- mese bevolking verzekerd moet zijn van recht op zelfbeschikking, zonder inmen ging van buitenaf. UTRECHT (ANP) Zowel de Neder lands-Hervormde prof. dr. II. Berkhof als mgr. H. C. A. Ernst, bisschop Breda, hebben zaterdagavond in Utrecht bü het afscheid van prof. dr. J. P. van Praag als voorzitter van het Humanis tisch Verbond, erkend, dat de kerken bij de oprichting van het verbond in 1946 te hard zijn geweest in de afwijzing van de humanistische beweging. Mgr. Ernst vestigde de aandacht op de goede betrekkingen, die de laatste tijd tussen rooms-katholieken en huma nisten zijn gegloeid. Het humanistisch verbond en de rooms-katholieke kerk in Nederland hebben een contactorgaan en het pastoraal concilie wordt ook bij gewoond door humanistische waarne mers. Op internationaal niveau zijn er contacten tussen het rooms-katholieke secretariaat voor de niet-gelovigen en de internationale humanistische unie. Mgr. Ernst wenste het verbond geluk met het werk, dat het tot nu toe heeft volbracht en wenste het een goede verstandhou ding met andere organisaties toe. Hij was erkentelijk voor het feit, dat de he vige weerstand der R.-k. Kerk uit, tegen de humanistische beweging in het begin, niet heeft geleid tot wrok bij de huma nisten. Daaraan is het te danken, dat la ter een betere samenwerking kon ont- Prof. Van Praag zei in een dankwoord, dat het verbond zich indertijd voor ogen heelt gehouden, dat het alleen maar iets tegen de verzuiling zou. kunnen doen, als het de brug met anderen niet afbrak. AMSTERDAM De ongeveer 500 studenten, die het administratieve cen- m van de Amsterdamse universiteit het Maagdenhuis op het Spui en de universiteitsbiblotheek bezet houden, hielden gisteravond rekening met een inval door de politie. Er werd mee gedeeld. dat versterkingen uit andere universiteitssteden zich op weg hadden begeven naar Amsterdam. In de loop van de avond klommen te hulp gekomen studenten via een luchtbrug van ladders over de Handboogstraat het Maagden huis binnen. Dit gebeurde boven de hoofden van waakzame politiemannen, die dit met lede ogen moesten aanzien en machte loos waren, ook al kregen zij verster king van 150 man van de Kon. Mare chaussee. Bovendien keerde gisteravond om half tien Amsterdams burgemeester Samkalden terug van vakantie in Bre- tagne. Hij begaf zich onmiddellijk naai het hoofdbureau van politie, waar met politie en het presidium van de univer siteit werd overlegd over te nemen stappen. Voor duizenden Amsterdammers is het gisteren intussen kijkdag geweest op het Spui. De politiewagens reden af en aan. Hieruit hebben de studenten mogelijk N' H ge HAAG De smokkelhandel heeft in de Benelux zijn langste tijd l. Wanneer medio 1972 alle grensposten zijn verdwenen, valt zeer ihijnlijk ook voor de smokkelaar geen droog brood meer te ver in. Tenminste, dit is de bedoeling van de besluiten, die eind april genomen op de Haagse conferentie van de Beneluxregeringen. Op ivember 1970 wordt het grenstoezicht immers al een stuk minder, op li 1971 vervalt deze controle bijna helemaal en op 1 juli 1972 zal van istoezicht tussen Nederland en België totaal geen sprake meer zijn. ccijnzen gelijk, rijzen praktisch ook zelfde voet staat tenminste netjes officieel ge- uleerd in de protocollen, die de mi- ■presidenten van België, Luxem- in Nederland op 29 april '69 onder- id hebben. Nr maar afwachten, of 't .1 zo zal lopen, als de onderhan- verwachten. Of krijgt die ene on- andelaar toch gelijk, die na afloop de tweedaagse conferentie voorzich- 'oor zich uit mompelde: „Ik moet illemaal nog zo vlot zien gebeuren", i grote moeilijkheid bij dit soort gro- onferenties is altijd en eeuwig de iek van ieder land afzonderlijk, ïrland bijvoorbeeld zit met zijn t van aardgas ook naar Bel- met zijn accijnsverhogingen, die laatste jaren aan de lopende voorgeschreven werden, met zijn industrialisatie in het zuiden van Ne- ind. België worstelt met 't vlaams- s probleem, dat op iedere interna tte conferentie op de achtergrond ipeelt, met zijn BTW, waarvan ielgië niemand durft te voorspel- welke gevolgen zij op het binnen- uilenlands econpmisch leven zal heb ben. De Belgen kijken daarom wel uit, zonder ruggespraak met de achter ban nogal ingrijpende internationale be slissingen te nemen, zelfs in de Benelux. Zich binden op een datum, waarop de binnengrenzen vervallen is zo'n ingrijpen de beslissing, die in het Waalse deel van België wel eens problemen kan opwer pen. Dit speelde op de Haagse conferen- en grote rol en daarom dreigde de eerste de beste conferentiedag al een mis lukking te worden. Men heeft het echter gered, dank zij ook, naar men zegt, en kele concessies van Nederland in ruil voor de datum, waarop de binnengren- zouden kunnen vervallen. Ook al OTTERDAM (ANP) De afdelin- Hlllegersberg en Schiebroek van de hebben de fractie van hun partij Rotterdamse raad dringend ge ld de aanleg startbaan grote straalvliegtuigen op het vlieg- Zestienhoven te voorkomen. Ze vre toeneming van de geluidshinder ei, en, dat in verband met de volksge- Iheid en de milieuhygiëne realisatie de plannen ongewenst is. Eerder ken zich ook reeds andere organisa- in en om Rotterdam tegen een nieu- tartbaan uit. CONCESSIE 'Een belangrijk Nederlandse is, zegt men, de energiepolitiek. België verlangt voor het aardgas een prijs, die ook in Nederland wordt betaald, zij het dan met de kosten erbij van het lange re transport. De Belgische delegatie schijnt hiervoor niet tevergeefs gepleit te hebben, al zullen uiteraard in Neder land zelf nog wel de nodige haken en ogen moeten worden opgeruimd. Neder land zal ook moeten ophouden zelfstan dig te beslissen over verhoging, of (men kan er nauwelijks meer aan denken) over verlaging van de accijnzen in eigen land. Want na 1971 krijgt dit onherroepe lijk z'n weerslag in België, wanneer df beide landen dit soort beleidszaken niet gemeenschappelijk oplossen. Het is in ieder geval de eerste grote stap naar een gemeenschappelijk beleid, dat de smokkelhandel tegelijk een halt toeroept. Ook al is deze smokkel De allesoverheersende vraag blijft echter, hoe België na 1 januari op het invoeren van de BTW aldaar zal reage ren. Bekend is, dat onze Benelux-part ner zich nauwkeurig op de hoogte houdt van de gang van zaken rond de BTW in Nederland. In de eerste ronde leidt de BTW in België evenens tot prijsverho gingen, waardoor zeer waarschijnlijk de prijzen van 'n aantal Belgische artikelen gelijk komen met Nederlandse arti kelen, of er in ieder geval dichtbij komen. Wat echter in de tweede ronde gaat gebeuren, weet in België nog niemand. Evenmin als men in derland precies de gevolgen van de BTW vooi-af heeft kunnen nagaan. En dit precies wat die ene onderhandelaar be doelde toen hij in Den Haag zei: „It moet het allemaal nog zo vlot zien ge beuren". Los daarvan kan de Haagse conferen tie vaneind april van grote betekenis worden voor de Benelux. Alleen al de wil van de drie regeringen om hun menwerking met de interparlementaire Benelux-raad te versterken wekt grote verwachtingen. Dat daarbij ook het optreden va raadgevende interparlementaire Benelux- raad sterk gestimuleerd kan worden, ligt voor de hand. Het is alleen te hopen, dat deze raad geen enkele gelegenheid voor-bij zal laten gaan om ook uit eigen beweging de samenwerking met de geringen te verstevigen. De drie regeringen zullen van nu af ieder jaar bij elkaar komen om zo snel mogelijk de economische unie te vol tooien. BIGGLES; IN HET VERRE OOSTEN Gen. Soedharman voor gerecht DJAKARTA (AP) In Djakarta zal morgen een generaal van het Indonesi sche leger, generaal-majoor Soedhar man terecht moeten staan op beschuldi ging van corruptie. Hij zou zich hebben laten omkopen toen hij directeur van de centrale verkooporganisatie tin. Hij wordt de eerste Indonesische neraal die wegens malversaties onder het regime Soeharto wordt berecht. De nieuwe regering is vaak bekritiseerd, omdat zij niet krachtig genoeg zou op treden tegen corruptie. Fiscus pakt luchtvaartblad SCHIPHOL (ANP) In een hoofdar tikel van het kleine luchtvaarttijdschrift „Cockpit" van deze maand schrijft hoofdredacteur-uitgever Hugo Hooftman uit Bennekom, dat zijn blad deze zomer twee maanden niet zal verschijnen uit protest tegen de fiscus. Nadat de fiscale inlichtingen en opspo ringsdienst (FIOD) een jaar geleden inval deed in zijn kantoor, is H. Hooft man thans, naar hij schrijft, door de rechtbank in Arnhem tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken plus 'n onvooi-waai'delijke geldboete 15.000 gulden veroordeeld. Met enige vorderingen erbij moet hij binnen enkele weken circa 40.000 gulden betalen, „zo dat de toekomst van „Cockpit" er wei nig rooskleurig uitzit." Hooftman doet in het blad een beroep op zijn abonnees om thans tijdig het abonnementsgeld te voldoen. De oplage van het blad bedraagt 5000 exemplaren. Blijkens „Cockpit" is de hoofdredac teur verbolgen op mr. W. Pluckel, hoofd van de fiscale recherche te Amsterdam, die de vele stempels van buitenlandse reizen in Hooftmans paspoort bekijken de, vroeg, of hij „wellicht handelde in verdovende middelen, poi-nografie of voorbehoedsmiddelen." de conclusie geput, dat het tot een inval komen. Het gerij van de politie wagens had echter geen ander doel dan dat de politie werd afgelost. Het pu bliek werd door de politie op een af stand gehouden om te voorkomen, dat jongeren de situatie zouden misbruiken voor het schoppen van rellen. De on willige 28-jarige bedrijfsleider te Am sterdam werd naar het bureau gebracht- Voor zaterdag di-eigde een voedsel tekort in het Maagdenhuis. Daarom werden vrijdagavond grote hoeveelheden brood, boter en beleg via touwen het Maagdenhuis binnengeheveld. In de loop van het weekeinde kregen drie be zetters van het Maagdenhuis er schoon genoeg van. Zij verlieten het gebouw en werden door de politie aangehouden wegens lokaalvredebreuk. Het waren de 27-jarige kantoorbediende K. J. B., de 19-jainge studente B. M. N en de 22- jarige student B. M. De politie neemt aan, dat ook anderen dan alleen maar studenten zich in het Maagdenhuis be vinden. Oud-provoïst Ton Regtien, die zelf in het Maagdenhuis verbleef, heeft „alle jongeren van goede wil" opgeroe pen mee te doen aan de bezetting. Het universiteitsbestuur heeft scherpe afkeuring uitgesproken over het open breken van kasten en bureaus in het Maagdenhuis door de studenten en het openbaar maken van de daarin aange troffen stukken. De 20-jarige student Nick Bolte, lid van het bezettings comité „De Loze Kreet", heeft echter laten weten, dat universitair onderwijs openbaar is en dat er derhalve geen geheime stukken en documenten van de universiteit behoren te bestaan. De bezetters eisten terugtrekking van de politie. Het Maagdenhuis dient een vrij discussiecentrum te zijn. Loco burgemeester dr. P. J. Koets er universitaire autoriteiten noemen de be zetting een schandalige zaak, ook al omdat de discussie met de studenten reeds eerder op gang was gebracht. MAASTRICHT 15.000 Nederlandse leraren gaan in de week na Pinksteren dag demonstreren tegen de mam moetwet. Op welke dag en op welke wij- daarover wordt a.s. vrijdag door de raad van leraren in een vergadering te Zeist beslist. De raad van leraren is het overkoe pelend orgaan van vier Nederlandse le rarenorganisaties. In de bestuurskringen van deze organisaties wordt gezegd „De mammoetwet is gedoemd te misluk ken. De regering jaagt er wel een nieu- onderwijswet doorheen, maar stelt de goede uitvoering daarvan niet voldoende geldmiddelen ter beschikking. De ouders en de leei'lingen wordt op dit moment gewoon een rad voor ogen ge draaid. Wij willen met onze demonstra- e laten blijken, dat de onherroepelijke .islukking niet aan de leraren, maar xn de regering is te wijten en dat de kinderen daarvan de dupe worden". Hoewel leraren volgens de voorschrif- n niet mogen staken, wordt toch aan in bepaalde toelaatbare vorm van sta king gedacht. Het ligt in de bedoeling als de raad van leraren daarmee akkoord gaat aan de demonstratiedag grote ruchtbaarheid te geven. Een t.v.- debat zou de dag moeten besluiten. Eindhoven kiest voor meer democratie EINDHOVEN (A.N.P.). In een ver gadering van curatoren van de t.h. Eind hoven hebben curatoren hun instemming betuigd met resoluties van de senaat. Hierin staat onder meer, dat de senaat van de t.h. Eindhoven van oordeel is, dat de ontwikkeling van een nic hogeschoolstructuur gebaseei-d dient te zijn op de beginselen van medeverant woordelijkheid en medebeslissingsrecht van alle geledingen op alle niveaus. Dit uitgangspunt betekent, dat geen groepe ring bij voorbaat van enig beleidsterrein wordt uitgesloten.yDe senaat staat posi tief ten aanzien van de instelling van een hogeschoolraad, voorlopig bestaande uit gelijke vertegenwoordiging'-* varr,-de vijf huidige geledingen. Op grond van bovenstaande hebben curatoren ter voorbereiding van een bij een te roepen hogeschoolraad twee ver tegenwoordigers van alle groeperingen uitgenodigd voor een' vergadering op donderdag 29 mei. Gaat Béjart naar Parijs? BRUSSEL, (A.N.P.) Maurice Béjart. de Franse leider van het Belgische Ballet van de 20e eeuw, heeft een Franse uit nodiging ontvangen om in Parijs te komen werken. In goedingelichte kringen in Brussel is verklaard dat de Franse minister van Cultuur, André Malraux, bereid is hem de beschikking te geven over twee groe pen, een die in Parijs zou spelen en een tweede voor tournees in het buitenland. Béjart zou volledig de vrije hand krijgen en er zou een nieuwe zaal met 3000 plaatsen voor hem worden gebouwd in een der Parijse voorsteden. Béjart heeft op het ogenblik moeilijk heden in Brussel. Hij speelt in de Munt schouwburg, doch hij heeft voor zijn grote balletten het Circus nodig. De gemeente Brussel heeft voor het vol gende seizoen het Circus echter reeds volgeboekt voor andere voorstellingen en manifestaties, aanvoerend dat Béjart te laat is geweest met zijn aanvrage. Er zouden echter ook in Brussel plan nen bestaan om een nieuwe grote zaal te bouwen, waar Béjart met zijn moder ne balletten zou kunnen komen, en -wel op de nieuwe campus van de Brusselse vrije universiteit te Etterbeek. Beslis singen over dit project, en met name over de financiering ervan, zijn even wel nog niet genomen. Prins Bernhard Fonds schrijft wedstrijd uit DEN HAAG Het Prins Bernhard Fonds organiseert een wedstrijd voor leer lingen van het voortgezet onderwijs ter gelegehhid van Musement, de eersite ge zamenlijke presentatie van de Nederland se musea, die van 19 juni t.e.m. 13 juli a.s. plaatsvindt in de Irenehal van de Konink lijke Nederiandse Jaarbeurs te Utrecht. De opgave voor de wedstrijd luidt: het schrijven van een stuk (van maximaal 1000 woord ent over of naar aanleiding van Musement. Het stuik mag beschrij vend, beschouwend of kritisch van aard De inzendingen zullen in twee leeftijds categorieën worden beoordeeld: 1ste prijs 500 gulden, tien 2de prijzen h 100 gulden en twintig 3de prijzen a 50 gulden. Boven dien zal het Prins Bernhard Fonds publi catie van de beste stukken pogen te be vorderen. Inlichtingen verstrekt het Prins Bernhard Fonds. Herengracht 284. Am sterdam. SCHIPHOL (ANP) Aan het hoofd van een Europese delegatie is staatsse cretaris M J. Keijzer van Verkeer en Waterstaat in zijn kwaliteit van presi dent van de raad van ministers van Eurocontrol naar New York vertrokken om in de Verenigde Staten namens de zeven landen van Eurocontrol te gaan spreken over de beveiliging van het luchtverkeer. In Washington zal de de legatie een week lang confereren met het Amerikaanse departement van Ver keer en ook met de hoogste chef van dit departement, de minister van Verkeer J. A. Volpe. „Op het gebied van de lucht verkeersleiding en beveiliging, waarin Eurocontrol met zeven Europese landen al een eerste faze van coördinatie heeft bereikt, moet in de naaste toekomst nog heel veel worden geregeld", aldus de heer Keijzer bij zijn vertrek. „Alleen al de luchtcorridor tussen Amerika en Europa over de Atlantische Oceaan ver werkt dagelijks een stroom van 300 vier motorige stra: 'machines van het civie le luchtverkeer". Resultaten vrij; tweede ronde: Pulai (Hong.) der Molen; Gietelink w. v. Utzat (W.-Dld.); derde ronde: Pulai (Hong.) w. v. Isolinl (It.); Felst (Fr.) w. v. Glass (G.-B.); Topolcnic <J.- Sl.) w. v. Melczkowski (Polen); Werner (O.- Dld) w. v. Gietelink (Ned.); kwartfinales: Feist w. v. Pulai: Topolcnic w. v. Werner. Voor de halve finales plaatsten zich vla de herkansingen Mounier (Fr.) en Scholz (O.- Dld.); halve finales: Felst w. v. Mounier; Scholz w. v. Topolenlc: finale: Felst w. v. Scholz w. v. Topolcnic; 1 Scholz op beslissing. Halfmiddengewicht: eerste ronde: Schnei ders (Ned.) w. v. Kuppel (W.-Dld.): Van de Pol (Ned.) w. v. Keseru (Hong.); tweede ron de: De Meersman (Belg.) w. v. Schneiders; Van de Pol w. v. Haenni (Zwits.): derde ronde: Vial (Fr.) w. v. Van de Pol; halve finales: Rudman (Rusl.) w. v. Kur (Poli i ronde: Poglajen (J.-Sl.) i (Fr.) w. v. Starbrook (G.-B.); H' Aubert (Zwits.); Ipacs (Hong.) v. Poglajen: Sm Halfzwaargcwlclit: eerste ronde: Peter Snijders (Ned.) w. v. Parmlov (Zweden); Eugster (Ned.) w. v. Howiller (O.-Did.); twee de ronde; Allan (G.-B.) w. v, Hermann (W.- Dld.); Kal ris (Rusl.) w. v. Kyburz (Zwits.); (Polen); Barth (W.-Dld) w. v. Krajni SI.); derde ronde: KaLris w. v. Allan; Peter Snijders w. v. Segers; Pokatajev w. v. Gris- vard; Eugster w. v. Barth; vierde ronde: Snijders w. v. Kairis; Pokatajev w. v. Eug ster; Gisvard en Segers bereikten de halve finales via de herkansingen; halve finales: Peter Snijders w. v. Grisvard; Pokatajev w. v. Segers; finale: Peter Snijders w. v. Poka- v.Dewandeleer (Belg.) Koetsnetsov (Rusl.) w. v. Mc Conneil (G.-B.); Butka (Oostenrijk) w. v. Frebutte (Belg.); Eveleens en Hennlg (O.-Did.) vrijgesteld; derde ronde: Ruska w.v. Onasjvill; Meier w. v. Arohetti; Koetsnetsov w. v. Butka; Hennlg Meier; Koetsnetsov w. v. Hennlg; Onasjvill en Butka plaatsten zich via de herkansingen (Ned.) w. v. Amet (Fr.); Ruska (Ned. )vrljge- steld: tweede ronde; Eveleens w. v. Mc Iver (G.-B.); Parle (J.-Sl.) w. v. Nielsen (Den.); Novak (TsJ-Sl.); Krajnovic (J.- w. v. Archettl at.); Howiller (O.-Did.) Berthet (Fr.); Ruska «M* (Rusl.); derde ronde: Saoenin w. v. Jak Krajnovic; Ruska w. v. Howiller: kwart finales: Saoenin w.v. Eveleens; Ruska w. v. Segers. Voor de halve finales plaatsten zich vla de herkansingen Eveleens en Klbrotsatsj- vlli: Halve finales: KlbrotsatsjvUi w. v. Saoe nin: Ruska w. v. Eveleens; finale: Ruska w. v. Kibrotsatsjvin met oen negende been- W EER Tussen een depressie bij Jutland en een langgerekte rug van hogedruk boven het zeegebied ten westen van Portugal en de Britse eilanden heerst boven onze omgeving een noordwestelijke stroming. Hiermee wordt koude en onstabiele lucht aangevoerd, waarin talrijke buien voorkomen. In de nacht van zon dag op maandag kon, dank zij op- deelt Aalouden MEE: hoiid klaringen, de temperatuur plaat selijk link dalen: de vliegvelden Eelde, Twente en Eindhoven meld den zelf snaclitvorst. Ook overdag blijven in deze lucht de temperatu ren veel te laag en bereiken waar den, die normaal zouden zijn voor maart. Een randstorlng van de eer der genoemde depressie, die maan dagochtend op vele plaatsen regen veroorzaakten, zal ook het komen de etmaal het weer in ons land blijven beïnvloeden. Er moet dan ook op tamelijk veel bewolking met af en toe buien worden gerekend, waarbij de noordelijke wind aan houdend koud weer veroorzaakt. Voor het binnenland blijft de kans op nachtvorst bestaan. Dinsdag 20 mei: Zon: 04.39—20,35: Maan: 06.5600,22: Hoogw. Schev.: 05.18—17.42. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.- tenrvp.: van 3 tot 8 graden onder normaal. Max.temp.: van 1 tot 6 gratiën onder normaal. Kans op een droge periode vgn minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Weer in Nederland n.temh., neerslag Eindhoven regenbui Den Helder regenbul Luchth R'dam. regenbul Twente regen Vlissingen regenbui Weer in Europa regenbul zw. bew. 15 1. bew. 13 g. bew. 25 g. bew. 15

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7