IERNADETTE DEVLIN UITGEPUT NA BEZOEK AAN MAASTRICHT Eenvoudiger belastingen door verkorte aangiften RUSLAND EN VS WELLICHT EENS OVER ISRAËL Limburgs echtpaar in België verongelukt Ik ben lieromdat 't jong ben ars rouw na val Van balkon overleden Eeuwige9 reiziger overleden LEIDSE SPAARBANK Overgave in Manokwari Autodiever onthoofd Vaste formule voor aftrek van kosten [AANDAG 19 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 EN 9.30 9.30 uui ngster zijn spre Hande slacht 5.45 4.25-4. kw. 2. (ct. pe eens, iet; !NTE - en 63-80 14; andij onen 250 6; rabav VSTRICHT Overladen met ge- ten, doodmoe en erg tevreden keer- rnadette Devlin, het 22-jarige Ier- rlementslid, zaterdagavond naar n terug na 'n druk programma af- kt te hebben. Vrijdagavond was minuten voor negen op het eld Zaventem bij Brussel gearri- zij in gezelschap van en- [VP-jongeren een bezoek bracht ancing „La Cave" in Maastricht kegelbaan in Vroenhoven, waar uur in de morgen verbleef. irdagmorgen ontving Bernadette irst de Nederlandse en Belgische waarna ze een bezoek bracht aan 'P Dearog servaascollege in Maastricht. Pr.' 6;prak de kleine Ierse in de open- een 100-tal middelbare scholieren M e zei daarbij onder meer: „Wan- I je iets niet bevalt, ^xp school, in id of waar dan ook, ga dan niet kniesoren, maar laat het aan iede- ten. Zorg dat ouderen naar je luis- ;n laat je niet misleiden door-be- figuren, die proberen je het zwij- VEE - ip te leggen. Ga door. Net als wij runderei land doen. En help ons door brie- sturen. Brieven naar onze eerste r, waarin je hem duidelijk maakt, als Hollander niet instemt met de ijke toestanden, die er bij ons in nog heersen, wanneer het aan- op stemrecht voor iedereen, onge- rstkoeie}u'zent3ezit rijkdom, ugen (cl elfde woorden sprak zij middags KVP-jongerendag in de Maas- Stadsschouwburg nog eens voor •V"hiandpteine 100-tal politiek geïntereseerde ren. De Limburgse afdeling van de stische jeugd is van plan een ac- ontketenen, opdat zoveel mogelijk uit Holland Bernadette steun ge- ij haar streven. socialistische jongeren hadden tij de politieke jongerenmiddag aan VP-jongerenbestuur aan Bernadet- vraagd waarom ze naar Holland .kommer ekomen. Bernadettes antwoord hier- tomateifk ben katholiek van godsdienst en te van politieke opvatting. Maar niet gekomen, omdat de KVP een liek stempel draagt, zoals ik ook ekomen ben omdat ik socialiste ben gewoon hiernaar toe gegaan om- naast katholiek en socialiste ook mg ben en dit een jongerendag is, ik met jongeren kan praten. Mijn jn" is eigenlijk de enige reden de KVP mij uitgenodigd heeft". persconferentie van 's morgens had ladette dusdanig uitgeput, dat zi de middag de wens te kennen gaf ns te willen rusten. Hierdoor kwam ezoek van Bernadette Devlin kr Marga Klompé in Kerkrade te Hen. Omstreeks half zeven vertrok dette per auto naar Schiphol, buiten op straat eerst nog enige met haar „kameraden", leden icialistische jongeren, adressen had ivisseld. L Haa kunstvo t kunst gstellini ieur» de ten kunnen kASTRICHT, (A.N.P.) In Maas- is zaterdagmiddag een 63-jarige re overleden. Zij stond op het vijf hoge balkon van haar woning toen gedeelte van de ballustrade waar zij leunde het begaf. Zij kwam rijweg terecht en werd zwaar ge- Op weg naar het ziekenhuis is verleden. TIJRIJN (Reuter) Francesco Savc- rio d'Ayala, geboren als zoon van een der rijkste Sicilianen, is vorige week op 93-jarige leeftijd straatarm gestorven na de laatste 25 jaar van zijn leven reizend in treinen te hebben doorgebracht. D'Ayala had een lange loopbaan als diplomaat en liberaal afgevaardigde ach ter de rug toen hij door het bewind van Mussolini werd verbannen. Bij zijn terug keer na de oorlog kon hij slechts één ding zijn eigendom noemen: een bewijs voor permanent gratis reizen met de Italiaanse spoorwegen dat alle oud-par lementariërs krijgen. D'Ayala besloot de Italiaanse treinen tot zijn tehuis te ma ken en reisde bijna onafgebroken met een stuk zeep, een tube tandpasta en een scheerapparaat als enige bagage. Het personeel van de restauratiewagens placht D'Ayala brood en mineraalwater te geven en soms zonden vrienden uit zijn verleden hem kleine cheques waar door D'Ayala enkele dagen in een hotel kon overnachten. Toen vorige week in een hotel in Turijn overnachtte, kreeg D'Ayala een hartaanval en hij overleed in een ziekenhuis. (ADVERTENTIE) HOOFDKANTOOR OUOE RUM 96 Wegens uitbreiding van bet aantal vestigingen zoefct de SPAARBANK tegen nader overeen te komen datum enkele MEDEWERKSTERS voor de loketdienst Schriftelijke sollicitaties warden gaarne binnen een week (postbus 247). Persoonlijk bezoek alleen i toestel 44). Einde xamencandidaten i telefonische afspraak (telefoon 44846, Mavoscholen kunnen mede Met vakantieafspraken zal rekening worden gehouden. Ambassadeur naar Tel Aviv (Van onze correspondent) TEL AVIV De Israëlische deur in Washington is voor overleg in Jeruzalem aangekomen. In verband met dit bezoek nemen de geruchten toe, dat de Russen en Amerikanen op het punt staan het eens te worden over het Mid den-Oosten en dit binnenkort, misschien binnen een paar weken, zullen publice- Van officiële zijde is bekendgemaakt, dat ambassadeur Rabin aan Golda Meir en Eban verslag heeft uitgebracht over zaken die door de Israëlische "am bassade in Eashington en de Ameri kaanse regering besproken worden. Dat kan alleen maar betekenen, dat Ame rika de Israëlische ambassade op de hoogte houdt van wat er met de Russen behandeld wordt. Het ligt in de lijn dei- verwachting, dat de verklaring van de Grote Vier zal bestaan uit een soort commentaar op de resolutie van de Vei- november 1967 en daar- Jai-rdng doorgestuurd zal wor- Rabin verklaarde bij zijn aankomst in Israël, dat „de Verenigde Staten en Is raël dichter bij elkaar staan dan de Verenigde Staten en Rusland". Dit duidt nog op moeilijkheden in de Amerikaans- Russische onderhandelingen. Toch ge looft men dat in de nabije toekomst een gezamenlijke verklaring zal worden af gelegd. Rabin dringt er bij de regering op aan om haar standpunt inzake de Is- raëlisch-Arabische vredesregeling wat scherper te stellen om te voorkomen dat de Verenigde Staten bepaalde ver plichtingen aangaan over de vast te stel len grenzen. Israël zou van het standpunt uitgaan, dat de uiteindelijke grenzen zullen af wijken van de huidige. Iedereen is van mening, dat territoriale concessies al leen bij de definitieve vredesregeling ge daan zullen worden. Hoe zeer de meningen over hoe de toe komstige kaart van Israël er zal uitzien ook mogen verschillen; de regering zal toch rekening moeten houden met de grootste steunpilaar, Amerika. (Copyright The Guardian). DJAKARTA (Reuter) Het Indone sische ministerie van Voorlichting heeft bekendgemaakt dat ongeveer 350 op standelingen in het gebied van Mano kwari in West-Irian zich aan de Indone sische strijdkrachten hebben overgege- Dat gebeurde op 5 mei. Het warei m van de beweging „vrij Papoea", die geleid werden door Johannes Mandat- jan. Zij vormden het overblijfsel van d« groep van de Arfakstam, die drie jaar geleden Manokwari aanvielen. Het hoofd de stam, Lodewijk Mandatjan, had zich in januari van dit jaar met scheidende anderen overgeven. Felle brand in Minervapaviljoen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Minerva paviljoen in Amsterdam, dat tegenover het Hiltonhotel is gelegen, is zondag avond door een felle brand zwaar ge teisterd. Grote schade werd toegebracht de muziekbibliotheek. Het hevigst woedde de brand in het trappenhuis. Men heeft de schade nog niet kunnen vaststellen. Rnim drie uren heeft de brandweer nodig gehad om het vuur meester te worden. De politie zal een uitgebreid onder zoek instellen naar de oorzaak van de brand, temeer omdat een binnenportier het Hiltonhotel bij een openstaande tuindeur van een muziekkamer een bran dende stoel heeft zien staan. Dit zou op brandstichting kunnen duiden. In het geheel vrijstaande gebouw was niemand aanwezig. Behalve de muziekbibliotheek heeft ook de toneelzaal, het trappenhuis en de entreehal ernstige schadé geleden. Voorts is een deel van de kap boven het hoofdgedeelte van het complex weg gebrand. KEULEN (AFP) Twee jonge auto dieven, 17 en 19 jaar oud, zijn in de nacht van zaterdag op zondag in een buitenwijk van Keulen door een sleep kabel onthoofd. Zij hadden even tevoren een auto gestolen. Een politieman gaf hen een slopteken omdat hij het verkeer moest tegenhouden. Een vrachtwagen was in een sloot gereden en moest er door een lakeiwagen worden uitgetrok ken. In plaats van te stoppen gaf de bestuurder gas. De bovenkant van de auto werd door de kabel als door een scheex-mes afgesneden. Ribicic nieuwe premier in Joego-Slavië BELGRADO (Reuter) De Joego slavische nationale vergadering heeft zaterdag haar goedkeuring gehecht aan het regeringsprogram van de nieuwe premier, Mitja Ribicic. Deze staat aan het hoofd van de ferderale uitvoerende raad, waarin de zes deelstaten elk met drie leden zijn vertegenwoordigd, terwijl de twee autonome gebieden elk een afge- vaardigde hebben. Voorts hebben auto matisch de minister van Buitenlandse Zaken en Defensie, Mirko Tepavac en generaal Nikola Ljubicic, zitting in de De vorige eerste-minister, Mika Spil- jak, is gekozen als voorzitter van de raad van nationaliteiten, terwijl Milen- tije Popovic voor een nieuwe ambtster mijn als voorzitter van de nationale ver gadering werd aangewezen. (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM Onderminister dr. F. II. M. Grapperhaus wil graag een verkorte aangifte voor de inkomstenbelasting in troduceren. Zo'n eenvoudiger aangifte bevrijdt de burger van veel rompslomp en maakt ook het werk van de belas ting eenvoudiger. Een verkorte aangifte houdt in, dat de belastingplichtige alleen maar zijn bruto-inkomen opgeeft, dus niet meer allerlei aftrekbare kosten ver meldt. De belastingdienst trekt dan van alle bruto-inkomens automatisch een be paald bedrag voor kosten af. De staatssecretaris lanceerde zijn idee vanmiddag tijdens een vergadering van de Gelderse industriële club in Arnhem. Hij zei, sprekende over zijn ideeën ter vereenvoudiging van de aangifte- en aan slagregeling, dat hij een duscussie over een vereenvoudiging tot stand wil bren- Doelmatigheid en rechtvaardigheid moeten met een regeling in evenwicht worden gehouden, zo zei hij. In dit band wees hij erop, dat de zogenaamde 5-procentregeling a'an doelmatigheids overwegingen is ontsproten: hoewel iede- re belastingplichtige voor de vei-w'erving van zijn inkomen een eigen hoeveelheid kosten moet maken, mag iedereen zelfde kostenpercentage aftrekken zijn bruto-inkomen. Zo zijn er nog enkele fie». soldaat van de nationale garde van California duikt weg x t een meisje rechts op de foto naar hem gooit. Een beeld i studentenonlusten in Berkley (California) Prof. Gomperts voorzitter Ned. Letterkunde LEIDEN Op de jaarvergadering an de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, die zaterdag in Leiden is gehouden, werd prof. H. A. Gomperts tot voorzitter gekozen. Tijdens dë ver gadering werden de prijzen der maat schappij toegekend. De vijfjaarlijkse Meesterschapsprijs ging naar dr. C. J. Wijnaendts. De Franckenpiijs werd toe gekend aan mr. H. U. Jessurun d'Oli- a te Amsterdam en de jaarlijkse Lucie B. en C. W. van der Hoogtprijs voor Hugo Raee te Antwerpen, Vele slachtoffers van verkeer I(Van een onzer verslaggevers) Bij een drievoudige botsing in Turnhout België) zyn zaterdagavond twee perso nen om het leven gekomen en negen zwaar gewond. De slachtoffers zijn een man en een vrouw uit Valkenswaard. Het ongeluk gebeurde toen een Bel gische auto plotseling naar links uitweek en frontaal in botsing kwam met de Ne derlandse auto. Onmiddellijk daarop reed een tweede Nederlandse wagen, be stuurd door een man uit Veldhoven, in volle vaart op de beide wagens in. De ravage was groot. In de drie wagens za ten niet minder dan elf personen. Een slachtoffer overleed ter plaatse, de vrouw enkele uren later in het zieken huis. De overige inzittenden, waaronder drie Belgen, werden min of meer zwaar gewond. Bij een ernstige botsing bij Sint-Anna- polder is een 38-jarige vrouw dodelijk verongelukt Haar echtgenoot en een drie jarig dochtertje wei-den uit de auto ge- slingei-d en moesten zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. In Soest werd eeri echtpaar uit Hengelo gedood bij een aam-ijding. Een 21-jarige dochter en haar verloofde werden levensgevaar lijk gewond. Nabij Eefde reed een 68-jarige vrouw met haar auto tegen een boom. Ze werd op slag gedood. Een 74-jarige vi reed in Groningen plotseling een weg- kruising op en werd gegrepen door een personenauto. Zij werd daarbij gedood- In Havelte kwam een 45-jarige Belgische om het leven gekomen, toen de door haar echtgenoot bestuurde auto geen voorrang kreeg van een andere perso nenauto. De 52-jarige gemeente-adminis- trateur van Schoorl reed met zijn brom mer tegen een scooter. Hij werd op slag gedood. In Nunspeet overleed een 24-j; rige man toen hij met zijn bromfiets botsing kwam met, een uit de tegenover gestelde richting komende auto. Op de straatweg in Wageningen is vanochtend een 50-jarige bestuurder een personenauto dodelijk verongelukt bij een frontale botsing met een vracht- LAnks De 22-jarige Myra van Heck is gekozen tot Miss Engeland en ont ving de desbetreffende kroon en sjerp. Het was allemaal nogal dra matisch, want bij vergissing was Angelo Turner (links) afgeroepen om de ereprijs in ontvangst te nemen, Angela slikte sportief haar teleurstelling weg, aanvaardde een douceurtje van duizend gulden en wenste haar rivale geluk. Rechts Jn Rabat Marokkowerd de Joe goslavische Sasa Zajc gekroond tot Miss Europa. zogenaamde forfaits. Ze zijn geïntrodu ceerd, omdat het zowel voor de belasting plichtige als voor de fifscus bezwaarlijk is te bewijzen, dat bepaalde uitgaven in derdaad zijn gedaan. Daarnaast is het vaak moeilijk vast' te stellen of bepaal de uitgaven besteding van inkomen zijn dan wel tot aftrek leidende uitgaven. Het forfait voorkomt discussie. Een forfait geeft een bezwaar als men let op de rechtvaardigheid: in wezen ongelijke gevallen worden gelijk behan deld. De rechtvaardigheid wordt echter minder geweld aangedaan, doordat de belastingplichtige de mogelijkheid heeft te tonen, dat zijn kosten uitgaan bo llet forfait van 5 procent. Aldus ontstaat door het forfait voor niemand na deel. Er is slechts sprake van bevoorde- Dr. Grappex-haus besprak vervolgens de righting,„W^rip LU zou willen koer-,. sen, combinèring van forfaits met aftrek posten, zoals persoonlijke verplichtingen, buitengewgpe lasten,, giften en verwer vingskosten. Zulk een verzameling van forfaits zou kunnen leiden tot de zoge naamde verkorte aangifte. Deze houdt in, zette hij uiteen, dat de belastingplich tige het recht krijgt in plaats van de gewone geheel op de bestaande wet geving gebaseerd blijvende aangifte een opgave te verstrekken van de bruto- opbrengsten van aftrekbare kosten en ook zonder vermelding van persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en van giften. Op grond van het pakket van forfaits volgt dan automatisch uit die opgave, wat hij aan aftrekposten heeft. De belastingplichtige behoeft dan geen „boekhouding" meer bij te houden van zijn aftrekposten en de belastingdienst levert het nieuwe systeem grote werk- besparing op. De staatssecretaris erkende, dat som mige inkomensbronnen zich niet lenen voor een verkorte aangifte. De wijze, waarop winst wordt berekend, verschilt bijvoorbeeld dermate van die van de overige inkomensbestanddelen, dat het niet mogelijk is ook de winst uit de on derneming globaal te becijferen. De verkorte aangifte moet volgens de met belastingzaken belaste bewindsman mik ken op die brede laag van de bevolking, die de voordelen (ook de psychologische) zwaarder laat wegen dan het tot de laat ste cent uitrekenen van de belasting schuld. Er wordt nagegaan, zo deelde hij ten slotte mee. in hoeverre deze nieuwe ideeën te verwezenlijken zijn. Daarvoor is een computer ingeschakeld, waarbij gebruik wordt gemaakt van statistisch materiaal. Dr. Grappei'haus realiseerde zich heel goed, dat het mogelijk is dat dit onder - zoek onvoldoende gegevens oplevert of tot gegevens leidt, waaruit geen forfaits kun nen worden berekend zonder de rechts gelijkheid en de budgetaire opbrengst te veel aan te tasten. De staatssecretaris sprak de hoop uit, dat de uitkomst van het onderzoek verdere forfaitering wel wettigen. Zijn vanmiddag uitgesproken rede zal in brochurevorm verschijnen om anderen gelegenheid te geven om mee te denken. Hu welijk tussen bejaarden WELLSVILE (AP) Dé 77-jarige we duwe en betovergrootmoeder, Steilla Wright, is gisteren getrouwd met de 91- jarige James W. Brown, weduwnaar en betovergrootvader, die zij een jaar ge leden voor het eerst ontmoette. Hij vroeg haar onmiddellijk ten huwelijk. Na er met haar familie over te hebben gespro ken stemde ze na een week toe. Me vrouw Wright heeft acht nog levende kin deren, 72 kleinkinderen, 66 achterklein kinderen en 41 achterachterkleinkinderen, Brown heeft di-ie dochters die nog leven, 22 kleinkinderen, 48 achterkleinkinderen en 6 aohterachterkleinkinderen. Dochter laat vader beroven: één dode BRUSSEL (ANP) Een 50-jarïge man heeft zaterdagavond in Luik een 18- jarige jongeman doodgeschoten en diens 16-jarige vriend ernstig gewond, nadat zij hem in gezelschap van zijn 14-jarige dochter in zijn woning hadden overval len en beroofd. Het meisje, dat enkele dagen tevoren het ouderlijk huis had verlaten, keerde zaterdagavond met haar vrienden naar huis terug, waar de jongens kans zagen de man van achter can te vallen toen 't meisje zijn aandacht afleidde. De man werd geslagen en gekneveld, waarop het drietal met 10.000 frank (700 gulden) en, juwelen van de overleden moeder van het meisje, de benen nam. De man zag kans zich los te maken en rende met een revolver de straat op, waar het drie tal op het punt stond met zijn auto te verdwijnen. Een eerste schot trof de pud- ste overvaller dodelijk, een tweede ver wondde de jongere vriend. De man, die nog een derde kogel in zijn revolver bleek te hebben, is door de politie aan gehouden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5