-m Pax Christivoettocht n succes 2 Bestelauto's botsten op 2 personenauto's „Jantje van Ley den" niet erg gewillig bij tewaterlating mr- Auto met plonsde Leidse agenda 6 Amsterdammers in Oude Singel G.R.- HUI5VUILQIENST ■1 BIOSCOPEN MARKTEN Vijf Haagse kunstenaars^ v. d. Vlist in galerie DE LEIDSE COURANT MAANDAG 19 MEI 1969 Ongeval in duplo Zaterdagmorgen rond 12 uur vond I eens met een smak op vrijwel identieke er op de Leidse Kanaalweg een merk- wij/.e op genoemd voertuig botste, waardig ongeval plaats. Het was er Lichamelijk letsel kwam er gelukkig een in duplo. bijna niet aan te pas. De toestand van I de auto was voor de politie echter aan- Een 38-jarige inwoner van Leiderdorp i^ing om de kentekenbewijzen maar Wilhelminabrug, doch moest door ver- in te houden, keersoorzaken plotseling remmen. De 21-jarige bestuurder van een bestelauto, welke zich daarachter bevond, wilde dit ook, maar bemerkte, dat zijn remmen het begaven. Een hevige botsing was er de oorzaak van, dat de personenauto vlam vatte en totaal uitbrandde. De bestuijrder kon tijdig het voertuig ver laten waarna de brandweer zijn werk deed. RSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS Argentijnse vakbondsleider over Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doct.ex. Klass. t.- en 1., mej. J. E. Gall (Den Haag); kand.- ex. Klass. t. en I.. de heer P. E. C. Warffenius (Den Haag); doct.ex. Ned. Recht, de heren E. J. en F. A. d'Aulnis de Bourouill (beiden Leiden); doct.ex. Franse Latijns-Amerika Het brandende schouwspel trok alras de aandacht van de voorbijgangers. En zo gebeurde het, dat even later de be stuurder van een andere personenauto, een 60-jarige inwoner van Leiderdorp, om het gebeurde, wat nader te bezien te krachtig afremde, zodat de bestel auto, die zich daarachter bevond, even- Rubber-maniak zwierf door Burgemeesterswijk In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in De Laat de Kanterstraat en directe omgeving tal van autobanden doorboord. De dader ging hierbij met een mes te werk en stak er kennelijk lustig op los. Vier voorbanden van drie auto's waren zijn prooi. Ook fietsbanden waren hem niet vreemd. Deze liet hij eveneens door een messteek lustig leeg sissen. „De" barkeeper bekende zeven inbraken Het „muisje", waarover wy u kort ge leden berichtten, bleek inderdaad een ,3taartje" te hebben. Het betreft hier de 18-jarige Haagse barkeeper, die met Hemelvaartsdag op het dak van een Leidse radiozaak werd gearresteerd. Na een verhoor van de Leidse recherche be kende hij al spoedig 7 inbraken, die, ju ridisch gezien, beslist de moeite waard zyn. De oud-Leidenaar (H.B.) bekende in z'n eentje een zevental inbraken te heb ben gedaan, alle geldbedragen die va rieerden van 200,tot 2.000,De oorden van diefstal waren het Motor ics (2x), het NZH-gebouw, de NZH- TOtauratie, de fa. Ligtvoet, kapsalon V. Belle en het pand van de fa. Sloos aan de Nieuwe Rijn. Het verhoor verliep vlot. De jongeman wordt morgen voor de Officier van Jus titie geleid. Maatschappij Ned. Letterkunde te Leiden Prof. H. A. Gomperts is zaterdag in Leiden gekozen tot voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde. Tijdens de jaarvergadering van de Maatschappij is verder de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs uitgereikt aan Hugo Rues voor zijn roman „De Lotge vallen". H. U. Jessurun d'Oliveira kreeg de Dr Wijnaendst Frankenprijs voor zijn essaybundel „Vondsten en Bevindingen". De meesterschapsprijs ging naar dr. Maurits Gysseling voor zyn „Topony misch Woordenboek van België, Neder land, Luxemburg, Noord-Frankrijk en West-Duitsland (vóór 1226"). lenwas er zo weer uit! Een gemengd Amsterdams gezelschap, bestaande uit zes personen, plonsde van nacht rond 01.30 uur met hun auto via de leuning van de Valkbrug in de Rijns- burgersingel, nadat zij op liet gladde wegdek van de Molenwerf waren ge slipt. De 43-jarige bestuurder verloor door zijn grote snelheid de macht over het stuur en belandde aldus in het rijk der vissen. De drie dames en drie heren konden zich echter terstond redden en waarschuwden de politie. Deze droeg er zorg voor, dat de wagen al spoedig op het droge kon worden getrokken. Het zestal werd op het politiebureau verrast met een fris douche-bad en kon aldaar hun weke textiel drogen. Met een taxi zetten zij hun nachtelijke expe ditie voort. Stadskinderen in vrije natuur S.O.R. Stichting Ontspanning en Re creatie verzorgt al jarenlang de uit zendingen van kinderen uit de stad naar het platteland. Voor kinderen die in gezinnen leven waar veel spanning is. kinderen die in gezinnen veel te klein leven en te bedompt, wat voor komt in 1969. Het is voor hen vaak een heel feest als ze twee of drie weken zonder zorgen in de vrije na/tuur kun nen spelen. Het is voor deze kinderen dat de Stichting vraagt: zet ook uw huis eens open voor een kind dat het echt nodig heefit. U mag zelf kiezen tussen jongen of meisje, wat in uw gezin het beste past. De leeftijd varieert van 8-12 jaar. Deze kinderen komen allen uit Haarlem. Ook kimt u zelf zeggen welke twee of drie weken het bij u het beste uitkomt. Heeft u geen bed vrij? Ook een lucht bed slaapt in de vakantie juist heer lijk. Denkt u er eens over na en hebt u besloten geeft u dan op s.v.p. voor 25 mei. Als u het een keer probeert zult u zien hoe een plezier het is een kind een plezier te doen. Opgave of inlichtingen bij Krijger, Zuideinde 142, Roelofarendsveen. De tijd van uitzending is van begin juli tot half augustus. Amerikaans koor zingt in Leidse Pieterskerk Donderdag 12 juni treedt in de. Pie terskerk te Leiden het Amerikaanse „University of South Carolina Con cert Choir" op. Dit koor maakt een Europese toernee en doet daarbij ook Nederland aan. Het concert, dat des avonds om 8 uur begint, wordt geor ganiseerd onder auspiciën van The In stitute of European Studies te Wenen in samenwerking met de Leidse Volks- univeristeit K. en O. Het repertoire van de Amerikaanse koor. dat al verscheidene succesvolle televisie- en radio-opnamen heeft ge maakt, bestaat uit zowel werken van renaissance-componisten en klassieke meesters aLs uit hedendaagse composi ties negro spirituals en Amerikaanse folksongs. Het koor staat onder direc tie van prof. Arpad Darasz, Hongaar van geboorte, bij wie vooral de Hon gaarse componisten Kodaly en Bantok een bijzondere plaats innemen. Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. MAANDAG 19 MEI De Burcht Algemene ledenvergade ring D'66, 20.00 uur. Stadhuis Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. DINSDAG 20 MEI Lakenhal Algemene ledenvergade ring Ver. v. Belangstellenden in de La kenhal, 17.00 uur. Zulderkerk Concert Colloquium Mu8icum o.l.v. André Kaart, 20.15 uur. WOENSDAG 21 MEI Schouwburg Cabaret Fons Jansen, 20.00 uur. DONDERDAG 22 MEI Stadsgehoorzaal Toonkunstorkest o.l.v. Henk Briër, 20.15 uur. Huls over 't Hof Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Lezing over Leidse hofjes. 20 u. Bevolkingsonderzoek op tuberculose maandag 19 mei 9.00 - 12.00 dinsdag 20 mei 14.00 - 16.30 woensdag 21 mei 9.00 - 12.00 donderdag 22 mei 9.00 - 12.00 °Pffericht Latijns-Amerikaanse chrlaten- akbonil Confederation Latino-Aine- Ark.l OnrtmcrK.pn li ei.lenr kand SJ',1,U™1 «iriatinna (Clanc) ó-?"-;: vandaag In Lelden voor een aan- w»- au .n {aj sfU(jenten e,.n uiteenzetting gegeven! van de huidige situatie van de vakbewc- ging iu Latijns Amerika. „Het facisine in dit werelddeel neemt hand over hand toe en beknot in steeds grotere mate de vrijheid van de arbeidende klasse", zo betoogde de vakbondsleider. Hij zei, dat Latyns-Amerika in een revolutionair proces is gewikkeld. Een revolutie zou zijn organisatie niet uit de weg gaan, maar daarby zal de vreedzame weg wor den behandeld. Aantal gemeentelijke bureaus verplaatst Deze week zijn enkele hoofdafdelingen en afdelingen van de Dienst Gemeente werken verhuisd naar het pand Boom- markt 6-7. Het gaat hier om de volgen de onderdelen: De hoofdafdeling Civiele Werken A, waaronder ressorteren: de afdeling Nieuwbouw bruggen en water werken en de afdeling Onderhoud ge bouwen, bruggen, waterwerken en weg- bebakening; de hoofdafdeling Civiele werken B, waaronder ressorteren: de af delingen: Plantsoenen, bestratingen, ri oleringen, tekenkamer en toèzicht uit voering Civiele werken B, en de afde ling Landmeten. Tenslotte zijn in het verbouwde pand nog enkele onderdelen van de hoofdafdelingen Juridische za- keu en Boekhouding ondergebracht. De ingang van het gebouw bevindt zich aan de Boommarkt. Telefonisch zyn de ge noemde afdelingen te bereiken onder het nummer van het Stadhuis: 45344. ZOETERWOUDE Burgemeester Detmers verrichtte de aftrap van de voetbalwedstrijd tussen het gemeentepersoneel en een team, dat was samengesteld uit de jeugdleiders en bestuursleden van SJZ. Hoewel het gemeentelijk elftal reeds na een kwar tier doelman Kleiweg wegens een bles sure moest missen en Vervoorn niet van de partij was, bood liet goed party en nam zelfs door Hulsebos de leiding. Na dat SJZ haar achterstand in een 2-1 voorsprong had omgezet zorgde Wes- dorp met een knap schot voor de 2-2 eindstand. De Argentyn was in Leiden op uitnodi ging van de Stichting „Twee procent", een organisatie die eind vorig jaar in Leiden is opgericht. Doel ervan is een bescheiden bijdrage te leveren aan het doorbreken van de impasse rond de ontwikkelingssamenwerking. De heer Maspero is van oordeel, dat in Latyns-Amerika twee fronten zijn ontstaan: aan de ene kant degenen die de revolutie willen omdat zij de mens in zijn waardigheid willen redden en aan de andere kant degenen die de revolutie niet willen omdat zy vrezen hun voor recht, hun rijkdom, hun gemakken en macht te verliezen. Volgens hem is het werkelijk alternatief revolutie of contra revolutie, Hij verklaarde dat vooral veel studenten de doelstellingen van zijn or ganisatie onderschrijven. GEVONDEN VOORWERPEN APRIL J9G9 Bloeddrukmeterkinderschoent jes sleutels: dameshandtas: autostep; me taalgietwerk: aktetas; rekenliniaal; ma- ke-up artikelen; herenhoed; herenporte monnee; colbertje; autocontactsleutels; bankbiljetten; herenhandschoenen; steun voor zijschot vrachtauto; broche met ketting; damesbril; herenbril; armband; overhemd met das; herenzakhorloge; bedelarmband; armband met naamplaat je; duif (koekeroe); damesportemonnee; padvinderspet; zonnebril; muziekboe ken; halsband van edelmetaal; dames- ring; diplomatentas inh.; sportkleding; enveloppe met foto's; jongenspolshorlo ge; damesschoenen (verpakt); kettinkje damespolshorloge; trouwring; beurs; schooltas; herenzegelring; dameszak horloge. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8. ingang poort, op woensdag tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. DINSDAG 20 MEI Buurt 24: Zoeterwoudsesingel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat. Ti- boel Sigenbeekstraat, Roodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat, Cobotstraat, de Ridderstraat, Thorbec- kestraat, Wasstraat, de Laat de Kan terstraat, Cronesteinkade, P. J. Blok- straat, Fruinlaan, de Gijselaarstraat, Kernstraat, Verdamstraat, Catharina- straat. Buurt 28: Korevaarstraat, Plantsoen, 4e Binnenvestgracht, Rijnstr., Kraaier- straat, 2e en 3e Havenstraten, le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Leven- •UftXI9AO ')BBJ)SUeiU daal, Oranjeboomstraat, Cathrijnestr., Barbarasteeg, St. Jorissteeg, Koene- steeg, Nieuwe Brugsteeg, Wielmaker- steeg, Hogewoerd, Watersteeg, Plan tage, Utrechtse Veer, Veerstraat. DONDERDAG 22 MEI Buurt 29. Zijlsingel, Rijnkade, Oos terdwarsstraat, Munnikenstraat, Van Galenstraat, Waardstraat, Hermanstr., Trompstraat, De Ruyterstraat, Evertsen- VRIJDAG 23 MEI Buurt 30: Galgewater, Noordeinde en Plein, Rembrandstraat, O. Varkens- markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groenhovensraat, Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis, Jan v. Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vreewijkstraat, Hu- go de Grootstraat, Bilderdijkstraat. Buurt 31: Kort Rapenburg, Kabel- jouwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Nonnensteeg, Kolfmakersteeg, Zeger- steeg, 5e Binnenvestgracht, Sterren wacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Mo- lensteeg, Boisetkade, Kampersteeg, Consciensestraat, Vliet, Doezastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan v. Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Ga- renmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstr., Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pie- terskerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- doelstraat, Pieterskerkgracht, Pieters kerkhof, Papengracht, Doelengracht, Pieterskerkstraat Nieuw sieraad voor de watersport De voortekenen, waaronder zaterdag middag aan de jachthaven De Noorder- hem te Roelofarendsveen de tewaterla ting geschiedde van het nieuwe Regen- boogjacht „Jantje van Leyden", deden de herinnering aan deze oude Leidse fi guur wel in zeer sterke mate herleven. Toen nl. mevr. J. M. M. v. d. Willigen- Reddingius, de echtgenote van Leidens burgemeester, de. doopplechtigheid van liet nieuwe schip zou verrichten door 't traditionele stukslaan van de fles cham pagne, weigerde de fles herhaalde malen zulks te doen, zelfs niet toen de sterkere, straffere hand van Leidens burgervader het tot tweemaal toe probeerdeToen werd het ijzer van de kiel geprobeerd en by 'n tweede poging gelukte deze ongebruikelijke doop. „De beste wen sen voor 'n goede vaart" waren toen al lang in de stevige stormwind verklon ken De heer J. C. v. d. Velde, voorzitter van de Regenboogclub, bood mevr. v. d. Willigen eèn exemplaar van het Regen boog-jubileumboek aan, dat twee jaar geleden verscheen. Hij hoopte dat de nieuwe eigenaar van de boot, de heer F. P. Kranenveld, spoedig de goede sfeer onder de Regenboogzeilers zou mogen smaken. Namens de WSV De Kaag sprak de heer L. Vollebregt, die mede namens „Kaatje van Warmond" de geboorte van broer „Jantje van Leyden" ten zeerste toejuichte. De heer A. Pels sprak namens de WSV „Elfhoeven" te Gouda, waarvan de heer Kranenveld een graag gezien medewerker is als wedstrijdcommissaris. 14.00 - 16.30 19.00 - 21.30 i 14.00 - 16.30 i 19.00 - 21.30 uur Voor de behandeling van ongevallen is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dinsdagmiddags van 13 uur tot woensdagmiddags 13 uur (dan Diaconessenhuis) en vrijdagmid dags 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur (dan St.-Elisabeth-ziekenhuis „Wat ons betreft volgend jaar weer in de Bollen streek", zegt aalmoezenier Verkoelen van de Pax Christi voettocht, die zaterdagmiddag in de Groenoordhal ein digde met een sluitingsdienst. Ongeveer 700 jongeren hebben aan de voettocht deelgenomen en hebben diep gaand gediscussieerd over de themalick „Vraagtekens bij de grens". In de Woorddienst in de in aanbouw zijnde Groenoordhal legden een aantal jongeren namens de verschillende discussiegroepen een aantal getuige nissen af, waarin enghartig nationalisme en discrimi natie op velerlei gebied aan de kaak gesteld werden en afgekeurd. De dienst ita de Groenoordhal werd be- loten met een toespraak van aalmoezenier Frederiks. De voettocht, die donderdag iu de veilinghal van Rijnsburg begon, voerde de deelnemers naar Noord- wijkerhout. van waaruit lange en mooie wandelingen gemaakt werden naar het strand of door de bloeiende bollenstreek. De twee nachten bracht men door in een aantal Noordwijkerhoutse bollensturen. „Prima accom modatie en overal een gastvrij onthaal", aldus orga nisator aalmoezenier Verkoelen. Foto: De Groenoordhal was door de directie gratis ter beschikking gesteld voor de laatste samenkomst van de deelnemers. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis Etienne Diederik z.v. D. Endeveld en G. J. B. Hohverda; Erwin z.v. C. Nieboer en M. Regiering; Francis Desirée Josephs d.v. J. l'Ecluse en C. E. J. J. v. Kralingen; Alexander Frederik z.v. G. C. Mulder en G. C. Sampimon; Eduard Gerhard z.v. E. Tal man en E. R. Colenbrander: Hilde Maria d.v. F. C. Derks en M. C. F. Nys; Willi- brordus Johannes z.v. W. A. J. Stikkel- man en J. B. H. Schelvis; Thorvald Lo- thar Franciscus z.v. H. J. P. A. Fetz en J. F. M. Nijssen; Michael Wouter Alex ander z.v. W. A. Sirach en D. v. Duyn; Emerentia Elisabeth Maria d.v. A. G. v. d. Geer en T. J. de Boer; Christina Woutrina Laura d.v. A. Westerbrink en I. Jonker; Anthonius Henrlcus Chrisos- thomus Jacobus z.v. M. W. M. Vlek en M. A. M. Nieuwenhoven; Maria d.v. W. F. G. J. Stoetzer en ML R. Conde Aso- rey; Saskia Marianne d.v. C. v. Dop en A. N. C. Veiiema; Cornelis Martinusz.v. W. P. den Elzen en M. A. H. v. Nobelen; Ptonny Johannes z.v. W. M. Duivenvoor den en A. C. Kiebert; Axel Merijn z.v. C. v. d. Peijl en jonkvr. C. E. A. de Ra- nitz: Yolanda Nora d.v. H. Zwaan en C. J. M. L. Molhuysen; Pauline Anna Margaretha d.v. C. L. Capel en W. Dek ker: Brigitte Magdalena Elisabeth d.v. W. D. Dusoswa en C. E. Balkenende; Hendrik Gerrit z.v. H. G. Dijkstra en F. M. J. Buijtendijk; Jean-Paul Simon z.v. J. F. M. v. Ewijk en L. M. Tjon Sip Fat; Heime Dirkjan Adrianus z.v. H. A. J. Verhoef en K. v. d. Wouden; Neel- tje Marianne d.v. B. J. Schaap en L. J. Hoek. Gehuwd: R. P. Koet en S. Bonte; N. J. A. v. d. Tuin en J. Roman. Ondertrouwd: N. K. Eikerbout en J. den Os; J. J. M. v.d. Kleij en J. C. G. Stolwijk: A. M. v.d. Berg en E. A. M. Verhoeven; A. R. M. v. d. Plirijm en A. C. de Wit: H. v. Eijgen en M. G. M. v. cl. Steen; R. Lakerveld en J. Ledeboer; W. Bakker en M. Bouwman: W. J. M. Kriek en C. C. van Winsen; .1. v. Westbroek en E. v. d. Kaaij; S. F. Boot en M. I. A. v. d. Ham; A. j. v. Nierop en A. Bar- telsman; L. P. D. Nachtegeller en E. Klein; T. F. P. Gutteling en W. M. Ros- J bergen: P. de Ru en M. P. C. Nagtegaal; R. v. Schoonderwoeid den Bezemer en G. T. M. Meeuwissen; L. H. Lourier en E. Tomeij; T. v. Ossane en A. Grooten; J. A. v. d. Krogt en M. N. A. Stokker- nians; A. H. Mulder en A. M. Assendelft. BONA STARS-MEISJE IN NATIONALE TEAM Na een aanzienlijk aantal herenspe lers is J^ke Zandbergen van de bas ketbalvereniging The Bona Stars als eerste Bona Stars-meisje er in ge slaagd een plaats te bemachtigen in het nationale team. Zij werd ontdekt tijdens een trainingskamp in de zomer van het vorig jaar door bondscoach Jan Burgert, onder wiens leiding zij jaar hard trainde in Amsterdam. De tradniingen zijn niet voor niets ge weest. Joke Zandbergen zal met het Ned. Meisjesteam meegaan naar Duits land en Polen in de maand juli. Mevrouw Van der Willigen heeft ten slotte succes bij de kiel van „Jantje van Leyden". De heer v. d. Velde bracht hierna de gelukwensen over van G. de Vries Lentsch sr., die in 1917 de eerste Regen bogen naar zijn ontwerp van stapel had De burgemeester van Leiden, de heer mr. G. C. v. cl. Willigen, sprak mede na mens zijn vrouw een dankwoord, ook aan burgemeester Smolders van Alke- yiade, die zijn vrouw en hem toestond hier aanwezig te zijn. Maar „Jantje" is in Leiden gebouwd en dus waren er wel enige rechten. Tenslotte sprak de heer F. P. Kra nenveld een dankwoord. Daarbij in de eerste plaats tot de heer R. Bakker, die het schip op zijn jachtwerf te Leiden heeft gebouwd en dat zodanig heeft ge daan, dat het schip een sieraad is voor zijn klasse en voor de watersport. Camera: Naakt onder het leer 18 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uu Zondag: 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: El Dorado 18 jas do-vr-zat. 23.30 uur. Jeugdmatiné: Batman alle leeftijde do-zo-wo 14.30 uur. Lido: De doodskus van Fu Manchu Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uu Zondag: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uu: Luxor: Rosemary's Baby 18 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.30 uu! Zondag: 2.30, 4.45, 7.00, 9.30 uu: Studio: Avondzon voor een gangster 14 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 u Zondag: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uu: Trianon: Loving Feeling 18 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 u> Zondag: 2.15, 4.30, 7.00, 9.15 U) Re.v: De tuin der nachtmerries 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uu Zondag: 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uu: N achtvoorsteling Verborgen driften vrijdag - zaterdag 23.3 Korreltje Wie haat, verbloemt dat in zyn spre ken, maar in zijn hart zint hij op bedro; (Spr. AMSTERDAM 19 mei Vee Aanvoe 194 runderen. Prijs 4.00-5.80. Hande varkens, prijs 3.15-4.24. Hande ROTTERDAM, 19 MEI. VEE Aanvoer totaal 1543; slachtrundereilïa) 1185; varkens 385;. PPrijzen: slacht runderen (ct. per kg) extra kw. 5.45 5.85; le kw. 4.85-5.35; 2e kw. 4.25-4.65 3e kw. 4.00-4.15; varkens (lev. gew., c per kg) le kw. 2.62-2.65; 2e kw. 2.5. 2.62;; 3e kw. 2.52-2.57; stieren (ct. pe kg, alle gew.) 4.0-5.20; worstkoeie: ui (ct. per kg) 3.90-4.05; slachtzeugen (ct per kg) 2.10-2.25; zware varkens (ct per kg) 2.20-2.40; marktoverzich: slachtrunderen aanvoer groter, hande lam, ruim prijshoudend; varkens, iet: korter, vlug, hoger, enkele prima's bo; ven notering. LEIDEN, 19 MEI. GROENTE Champignons 265-335; aardbeien 63-S appelen 21-34; aardappelen 12-14; andij vie 47-73; peulen 210-440; snijbonen 250 postelein 21-44; prei 23-36; rabar >Vr: ber 8-17; spinazie 13-26; komkommer ek< tomaten A 13.10-13.20; tomatei [k 12.70-13.00; tomaten C 12.60-12.70 ist< tomaten CC 11.70-12.00; witlof 157-212 bloemkool A 118-120; bloemkool B 105 lie 108; bloemkool C 79-83; sla 8-19; bos peen 84-87; kroten 46-50; peterselie 21 28; raapstelen 7-13; radijs 14-21; selderflc i 18-23; uien 14. «V ik Vogels van diverse pluimage IN galerie Van der Vlist aan de Botermarkt is tot 14 juni a.s. ee gevarieerde expositie te bezichtigen van het werk van een vijftal Haags kunstenaars. Er is grafiek te zien, er zijn wandkleden, er is potterie ei voorts zijn er marionetten en sierpoppen. Dit agglomeraat van kunstvo handwerk maakt deze tentoonstelling niet alleen interessant uit kunst technisch oogpunt, maar ook bezienswaardig voor hen, die belangstelling hebben voor het artistieke en decoratieve voorwerp in het interieur; de woon- en leefom'geving. GRAFIEK Ronnie Meeris stelt een aantal grafische prenten in kleurtechniek ten toon. Het is volledig figuratief werk, afgezien van enkele gestyleerde prenten, die echter over het algemeen niet tot het beste werk kunnen worden gerekend. Er zijn bijzonder mooie stemmingseffecten bereikt en ook qua com positie zijn er goede en gave werkstukken bij. Zo is „Stad in de avond" een prent in rood, mooi van opbouw en stemming. Een romantisch werkje is „Collette in de tuin". Goed van compositie is ook „Stilleven met klok" waarin Meerts laat zien dat hij ook het gewone ding aantrekkelijk kan verbeelden. Sierlijk is „Kan met vogels", mooi van kleur „Groot stilleven'' „Toenadering" en „Circus" zijn voorbeelden van Meerts' stylerings- methode, maar zijn minder goed van gehalte in tegenstelling met de volledig figuratieve prenten. Tenslotte wijzen we op de naar ons gevoelen fraaiste prent van de collectie: „Strand", waarin de sfeer van een barre donkere verlatenheid treffend en voortreffelijk is weergegeven. MARIONETTEN Het bekende poppenspelersechtpaar Don en Ly Vermeire exposeert een aantal marionetten, die stuk voor stuk een karakter voortreffelijk uitbeelden. Er zijn mooie poppen van het TV-programma „Jenny" en „Die Kluge" van Carl Orff. Vooral de koppen van deze poppen zijn markant gesneden en boeiend van uitdrukking. Men zie b.v. de grappige uitdrukking van de „Koning". Uit weinig kostbare en heel dikwijls weinig kleurige materialen weten de Vermeires frappante resultaten te be reiken. SIERPOPPEN Van geheel ander kaliber en karakter zijn de sierpoppen van Lucas Goudzwaard. Prachtig, welhaast „vrouwelijk" van kleur maken zijn werkstukken grote indruk door Goudzwaards onbegrensde fantasie Ze zijn - in tegenstelling tot de marionnetten der Vermeires - karikturiaal. Karakters worden zo goed als niet verbeeld, het gaat bi Goodzwaard om de schone (over het algemeen hoogslanke) vorm en d uitbundigheid van kleur in de veelvuldige materiaalsoorten. Dierfiguren vooral worden mooi getypeerd, zoals de aanvallende stier in de dubbelpo „Stierenvechter" en het grappige „Paardje". Een mooie pop is voor „Harlekijn, grappig is „Duiveltje", mooi van beweging „Herdertje". Van veel fantasie getuigt een zich in vele bochten wringende „Draak doch vooral het bijna surrealistische „Herfst". Tenslotte mogen wijzen op een grote „Kerstgroep", conventioneel voor zover het figuren betreft, maar hemelhoog ver uitstekend boven de vele kitsc die rond de kersttijd nog vele huiskamers, al of niet onder de kerstboo siert. Wel kostbaarder, dat wel. Als totaalbeeld toont het werk Lucas Goudzwaard een wat vrouwelijke allure, zowel in vormgevin als in kleurgebruik. Het zal dan ook - in tegenstelling met de poppe van de Vermeires voor het merendeel alleen de vrouwen en de vrouwelij ingestelde figuren aanspreken. POTTERIE Guy van Hardenbroek toont een collectie potterie in mooie, simpel doch wel ietwat conventionele vormen. Dat conventionele vormt natuurlijk geen enkel bezwaar. Het heeft als pré dat een sierproduct tevens als (overigens kostbaar) gebruiksvoorwerp kan dienen. Het is gaaf vakwerk in tinglazuur. Het meeste in donkere kleur: zwart donkerbruin of donker oxblood. Enkele witten steken er echter mooi bij af en dan vragen we bijzondere aandacht voor een witte halfhoge kom of schaal, prachtig van tint en in alle eenvoud zeer edel van vorm. WANDKLEDEN Tenslotte exposeert Paula Dietz er een aantal fraaie wandkleden. Deze kunstnaaldwerkster maakt kleden gecomponeerd in over het alge meen forse vlakken. Wanneer zij kleur gebruikt - d.w.z. geen zwart wit - dan neemt zij felle, contrastrijke tinten, waardoor tapijten stoere en stevige allure ontstaan. Van eenvoudige, doch fraaie compositie getuigt „Kleine symphonie een geslyleerd harpmotief in zwart, grijs en zilverwit. Stoer is „Door braak", waarin gewerkt is met' grote vlakken. Zeer mooi van kleur compositie is „Driehoek in blauw". Aardig is voorts een dubbelkleedj „Hangend wiel" in zwart en lichtblauw. Een grapje, maar een aardig grap je is „Duikertje", doch naar onze smaak het mooiste kleed i collectie is „Compositie in geel en zwart". De wandkleden van Paula Dietz kunnen een waardevolle decoratie betekenen voor het smaakvolle, moderne interieur. Van zulk een gelegenheid tot verfraaiing van de moderne woning wordt naar ons inzicht nog te weinig gebruik gemaakt. Al met al een fx-aaie en waardevolle tentoonstelling bij Van der Vlist die te zien is (tot 14 juni) dinsdags tot en met zaterdags van 96 uur WILLEM PRINS.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4