VERTREK VAN „ST.-ELISABETH" WORDT EEN POLITIEKE AFFAIRE Vragen aan college en verklaring chr. partijen 15000 padvinders drumden uit Eerste H. Communie in Groene Kerkje Amateur-danstest Henny Boes werd met succes volbracht Standwerkersconcours verregende op markt MAANDAG 19 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT opname tangere- e Wilm Timi nd i arbeid ïderlani arbeid iland o| Teek overweging heeft gehad, hetzij de Raadscommissie*s) waarin toch meerdere malen inlichtingen over de bouwplannen gevraagd zijn hetzij de Raad zelve te betrekken -bij deze zaak, kan het College dan mededelen in welk stadium c.q. op welk moment wél tot het verstrekken van informa tie zal worden overgegaan? De heer De Wilde, een der onder tekenaars, die geheel de ongerust heid deelt vgn de besturen van de drie christelijke partijen, zei ons hedenmorgen, dat de kwestie St.- Elisabethziekenhuis vóór hem en vele andere raadsleden aanleiding zal zijn om het beleid van het college kritisch onder de loep te gaan nemen. ,,Er gaan de laatste tijd te veel bedrijven en instellingen uit Leiden weg. We moeten weten wat daarvan de oorzaken zijn", aldus de heer De Wilde. ZOETERWOUDE OPGAVE LEERLINGEN KLEUTERSCHOLEN Morgen, dinsdag 20 en donderdag 22 mei, bestaat er gelegenheid tot het op geven van nieuwe leerlingen voor de kleuterscholen Hummelhof en Zonne- gaarde telkens van 15.30 tot 16.30 uur. Wie beweert, dat hij zijn totoformulier beter invult omdat hij (ttf*) rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat (5S») een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Óf u er nu 13 of weer 7 goed hebt geraden, steek een (fjüüj) op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! Drukke weken voor het Nederlands Madrigaalkoor Op het zaterdagavond te Utrecht ge- houden feestelijk afscheid van prof. dr. J. P. van Praag als voorzitter van het Humanistisch Verbond klonken de to nen van een in opdracht van het Ver bond gecomponeerd werk door Herman Strategier op tekst van de grote Neder landse humanist Desiderius Erasmus, van wie we dit jaar herdenken, dat hy 500 jaar geleden werd geboren. Medewerking werd verleend door de sopraan Esther Hillinga, het in Leiden residerende Nederlands Madrigaalkoor en leden van het Utrechts Symfonie Or kest. De componist, die zoals bekend di rigent is van het Madrigaalkoor. Had de muzikale leiding van deze „colloquia familiario". Naar Venetië? Het Nederlandse Madrigaaikoor sloot met deze uitvoering tijdelijk de drukke periode af waarin men binnen veertien dagen drie volledig afwijkende werken tot klinken bracht. Het Magnificat van des Prez, delen uit de Orféo van Monte verdi en de Collequia van Strategier, medewerking verleende aan drie radio opnamen, waarvan één in België en de hete televisielampen zaterdagvond aan den lijve ondervonden. Dat laatste kan echter een voorproefje zijn van Italiaan se zou, wanneer de plannen van de Ita- liaase dirigent Bruno Maderna om het koor naar Venetië te laten komen, ver werkelijkt kunnen worden. Gaat het St.-Elisabethziekenhuis naar Leiderdorp? Deze voor Leiden hoogst pijnlijke vraag, waar het bestuur van het St.-Elisabethziekenhuis binnenkort officieel antwoord op zal geven - ons blad maakte daar woensdag 7 mei als eerste melding van - heeft ook de politieke ge moederen in beweging gebracht. In een interview met een onzer redac teuren kondigde KVP-voorzitter mr. M. Hanssen zaterdag jl. aan, dat wat de KVP betreft „de onderste steen boven moet komen" in deze kwestie. Hij zei dit in het kader van zijn bezorgdheid over de kwijnende centrumpositie van Leiden. De drie christelijke partijen, die besloten hebben tot nauwere samenwerking, hebben niet lang op zich laten wachten na de uitspraak van de heer Hanssen. Vandaag hebben zij bei] een gezamenlijke verklaring laten uitgaan. ii nriii! i iorgei i „Vertrek van bedrijven wordt symptomatisch „Naar aanleiding van recente kran tenberichten inzake het dreigend vertrek het St. Elisabeth Ziekenhuis naar Leiderdorp, wensen de besturen van de (Centrale) Kiesvereniging van de Anti- Revolutionaire Partij, de Christelijke Historische Unie en de Katholieke Volkspartij te Leiden, hun ernstige on gerustheid hierover kenbaar te maken. Met het vertrek van het St. Elisabeth Kiekenhuls uit Leiden, zou opnieuw een belangrijke instelling onze stad verlaten. Dit verlies zou veel Leidse patiënten treffen; daarnaast echter zou di,t ern stige gevolgen hebben voor de werkgele genheid van de Leidse bevolking, voor de Leidse Middenstand, voor de cen- umfunetie en de sociale bevolkings opbouw van onze stad. Aangezien het vertrek van bedrijven i instellingen uit Leiden naar elders symptomatische vormen dreigt aan te ïn, stellen de voornoemde besturen de A.R.P., de C.H.U. en de K.V.P. zich op het standpunt, dat met kracht moet worden bevorderd dat Leidse be- drjjven en instellingen zich binnen de gemeente verder moeten kunnen blyven ontwikkelen. Zy vertrouwen dat de fracties van de Protestants-Christelijke groeperingen en de Katholieke Volkspartij in de ge meenteraad de ontwikkelingen in deze nauwlettend en kritisch zullen blyven 'olgen en waar mogeiyk stiniule- ■ende voorstellen ter zake zullen in dienen". Vragen -Naar aanleiding van de krantenbe richten, waarin werd gesteld, dat het ziekenhuis-bestuur kontakten met Lei derdorp is gaan leggèn als alternatieve mogelijkheid voor de verwerving van den, waarop een nieuw ziekenhuis complex zou kunnen worden gebouwd, hebben ook de raadsleden ds. A. J. Kret en de KVP'er Th. H. de Wilde vandaag een aantal schriftelijke vragen aan het college van B. en W. gestuurd. Zij vragen: 1. Kan het College de Raad mededelen in hoeverre de bovenaangeduide be richten ook naar hun inhoud juist zijn? 2. Zijn er redenen, waarom het College het niet noodzakelijk of mogelijk achtte, de betrokken Raadscommis sie^) in deze zaak tussentijdse in lichtingen te verschaffen? En zo ja, welke zijn die? 3. Acht het College het, nu er pers berichten verschenen zijn, in dit sta dium van onderhandelingen van be lang, de Raad volledig opening van zaken te geven over het verloop van de besprekingen en kontakten ron dom de realisering van een nieuwe St. Elisabeth Ziekenhuis-complex in Leiden Zuid-West? 4. Indien op de vragen 2 en/of 3 een antwoord gegeven zal worden, waar uit blijkt, dat het College niet in St. Joris-marsen te Oegstgeest Hoogte- en eindpunt: POELGEEST „Voor het Zorgenkind" bezorgde een zorgeloze en vrolijke middag Vele ouders, die de zorg voor 'n gees- menten worden bespeeld, een feest apart. telijk gehandicapt kind hebben, zijn enigd in de r.-k. oudervereniging „Voor het zorgenkind". Voornaamste doel is door onderlinge contacten en onder des kundige leiding de opvoeding van deze kinderen beter en doelmatiger te doen verlopen. Op 19 niei a.s. viert deze vereniging haar 10-jarig bestaan. Het actieve be stuur had gemeend (omdat men nooit aan de weg timmert) dit niet te moeten herdenken met een grootse receptie en alle daaromheenhangende festiviteiten, doch dit intern niet hun eigen zorgen kinderen en alle andere zorgenkinderen uit Leiden en verre omgeving te vieren in een daverende feestmiddag. Het bestuur van de veilingvereniging „Leiden en omstreken" stelde spontaan haar grote hal ter beschikking met al de faciliteiten. Het kindercircus „At- letha" uit Warmond wilde graag mee werken en met de „Wilbertdrummers" uit Oegstgeest was alles compleet om zaterdagmiddag jl. het grandioze feest te laten aanvangen voor honderden van deze kinderen. Het is een waar feest om een drum band compleet in feesttenue vlak voor je te zien en horen paraderen (anders zien zij dat maar in een flits), hoe de majorettes toveren met hun stok en hoe de trommels, blaas- en andere instru- En dan de ongelooflijke toeren, die de akrobaten in een piste uithalen' op fiet sen, op het slappe koord, op de ballen, enfin tot en met de echte narren en de hond en „Oscar" de bok. En dat alles vlak voor je neus, rustig zittend op e veilingkist. In één woord, dat is „1 Verwelkoming Waarnemend voorzitter J. H. Visser verontschuldigde na de daverende bin nenkomst van de Wilbert Drummers de voorzitter. Hij verwelkomde ook de zus terorganisaties Philadelphia en Helpt El kander, die met talrijke kinderen geko men waren. Hij dankte allen die op eni gerlei wijze hadden meegewerkt om dit feest te doen slagen. En toen ging het los. Atletha o.l.v. de heer C. M. Witsenburg, terwijl de heer J. de Haas de akrobaten onder leiding had, gaf haar gehele repertoire ten In de pauze werd met gulle hand ijs en frisdranken rondgedeeld, terwijl de drummers, o.l.v. de instructeur W. Driessen, hun beste klanken en kleuren lieten horen en zien. Werkelijk beter had het bestuur dit tienjarig bestaan niet kunnen laten vie ren en zelden zullen hun pupillen grandioos feest hebben gehad, nog, lang zal worden nagepraat. Welpen (Jan v. Galengroep) en Verkenners (St.-Paulus- groep) uit Leiden wonnen le prys Het regende zaterdagmiddag bij de aan vang van de 23e nationale St.-Jorismar- sen toen ongeveer 5000 welpen, kabou ters, padvinders en verkenners 't prach tige bos van Kasteel Oud-Poelgeest be volkten. Zij waren allen reuze enthou siast en popelden om het parcours van 7 Zi of 15 km uit te tippelen. Het was écht hun middag en ze hadden er al wekenlang naar uitgezien. Daarom kon het hemelwater de pret niet bederven. Om kwart over twee besteeg de al gemeen marsleider, de heer W. Tierolf, het plankier dat op het gazon nabij de kasteelvijver was opgesteld. Namens het organisatie-team riep hij allen een har telijk welkom toe, waarna de Boskoopse padvindersband een mars blies en de beide 'WerelöVlaggëh' Van dé jóngens en meisjes werden gehesen. .Van binnen, naar buiten De voorzitter van $e plaatselijke com missie, de heer Parmentier, hield een korte toespraak waarin hij de nationale St.-Jorismarsen betitelde als: een groot feest. Het is altijd in mei en dit is goedgekozen maand. Wij beleven de de finitieve afsluiting van het binnensei- zoen en treden als herboren naa ten. De heer Parmentier richtte den van dank aan het adres vi organisatiecomité dat In de regel acht maanden bezig is met de voorbereiding van het wandel-evenement, voorts b. en w. van Oegstgeest, alle overheids instanties en de leiding Iu het Groene Kerkje te Oegstgeest werd zondag dank zy de medewerking van de Ned. Herv. Gemeente de H. Mis opgedragen en deden kinderen van de Jena-plan-school hun eerste H. Communie. Voorspelling Wethouder M. v. d. Voet viel de eer te beurt het festijn te openen, hetgeen hem als oud-padvinder veel deugd deed. Hij sprak de wens uit, dat er nog vele jeugdleiders bij de padvindery hun in trede zullen doen en deelde en passant nog even mede, dat hy bij De Bilt mooi weer besteld had. „Nu regent het nog, maar straks is het droog". Een voorspelling die gelukkig uitge komen is, want toen de eerste groepen op pad gingen kwam het voor elkaar, zodat niemand na afloop zaterdagavond met een nat pak naar huis ging. Hulp in nood Zoals gewoonlijk trad dokter H. A. Re- terink weer op als route-arts, bijgestaan door de EHBO-afdeling Oegstgeest o.l. de heer A. Dirkse. Ook de Rode Kruis Kolonne „Rijnland" was uitstekend ge outilleerd voor de dag gekomen. Op het terrein o.a. met een verbandpost, de heren P. W. v. d. Mark en v. d. Horst de scepter zwaaiden. Langs de weg zette de Rode Kruis Verbindingsdienst haar beste beentje voor met een radiow en vier vaste mobilifoonposten, welke in verbinding stonden met een mobili- foonwagen in het bos van Poelgeest. De wagens kwamen uit Rotterdam en de heer J. v. Wijk hield over dit alles eer technisch oogje in het zeil. Op gang De route van 7% km voerde de jeugd door de lanen van Oegstgeest en groot gedeelte van de Leidse Hout. De 15-km-enthousiastelingen trokken onder luid gezang en het aanheffen vele „yells" langs de Leidse Vaart, door de gemeente Voorhout en Sassenheim. Eén uur na de start troffen wy de Kon-Tiki stam van de Vikinggroep uit Amsterdam reeds halverwege aan. de bijna bekende snelwandelhouding. Maar het was niet de bedoeling om eerste weer terug te zijn. Niet minder dan 98 groepen welpen, 47 kaboutergroe- pen, 49 padvindsters- en 44 verkenners- groepen werden door een zevental drum bands „op gang" gebracht. Overal op vitale verkeerspunten troffen wy de rijkspolitie aan, die het verkeer in goe de banen moest leiden. En dat wa dergelijke „groepenverplaatsingen" een heel karwei. Het pleit voor het korps Rijkspolitie, o.l.v. adjudant Kuypers. dat alles perfect verlopen is. Drumband-concours Te 16.15 uur werd een groot drum bandconcours voor het kasteelbordes ge houden. Wij zagen een correct optreden van de Paulusband uit Leiden, mai show werd gestolen door de Haagse Padvlndstersband compleet met pijp- De jury, bestaande uit Th. Eykman, mevr. H. v. Andel en de heer Van Stol wijk had het niet moeilijk om de keuze te bepalen, wie de eerste prijs 1 toegekend. Zij beoordeelden de houding, de aanslag van de tambours, het klank gehalte, ritme en alles wat dies mee Tegen zes uur waren allen voldaan van de wandeling weer teruggekeerd, het laatste gedeelte van de route tra ditioneel opgehaald door de drumbands. Het hoogtepunt Het hoogtepunt van de middag volg de direct hierna: de prijsuitreiking door de algemeen districtscommissaris, de heer Valkenburg. Het gejuich was ge- tijd niet van de lucht. Ten besluite werden in het koetshuis de ongeveer 100 medewerkers aan de organisatie van de toegesproken door de heer Par mentier. In het bijzonder het organisa tieteam, bestaande uit mej. H. Schim- Ie heren W. F. Tierolf, B. G. v. Ingen Schenau, W. v. Ingen Schenau Veldhuizen v. Zanten verdienen alle hulde. Nadat de groepen in bussen en auto's aren verdwenen naar alle windstreken, de verste groep kwam uit Zeist, werd het terrein door de Oegstgeester volge lingen van B.P. van afval gezuiverd. Pluvius had zich op dat moment lang genoeg ingehouden en nam met een kla terende bui de regie over. Leuk, dat hij de Jorismarsen niet in het water deed Uitslagen Toekenning prijzen: le prijs groep Jan v. Gaaien, Leiden, aangeboden door district Leiden KV; 2e pr. groep Dauw trappers, Leiden, aangeboden door dis trict Katwijk NPG; 3e pr. groep Beste- Katwijk a. Zee, aangeboden door PC Oegstgeest; 4e pr. Lodewijksgroep, Leiden, aangeboden door Nieuwe Leid se Courant. Kabouters: le pr. groep Caprera, Bloe- mendaal, aangeboden door gemeente Warmond; 2e pr. groep Denkmutsen, Leiden, aangeboden door gemeente Voor hout; 3e pr. groep Zonnige Boskabou ters, Heemstede, aangeboden door dis trict Leiden NGB; 4e pr. groep Grijs baarden, Leiden, aangeboden door hoofd bestuur de Ned. Gidsen. Verkenners: le pr. St.-Paulusgroep, Leiden, aangeboden door gemeente Sas senheim; 2e pr. groep Dauwtrappers me- w V. Borssum-Waalkens, Lelden, aangebeden door district Rynland NPV; 3e pr. groep Kaninefaten sr., Llsse, aan geboden door kring Rijnland OPV. Padvindsters: le pr. groep Koetilang- vendel, Heemstede, aangeboden door ge meente Rijnsburg; 2e pr. groep Neeltje Jacoba, Heemstede, aangeboden door Nat. Hoofdkwartier KV 3e pr. Bernar- dinagroep, Zoeterwoude, aangeboden door Winkeliersver. Oegstgeest Aktief. Uitslag Bandconcours: le pr. groep Haagse Padvindstersband en Tambour- Maitre, Den Haag, aangeboden door ge meente Oegstgeest; 2e pr. groep St.-Jo ris drumband, Boskoop, aangeboden door VW Katwijk; 3e pr. groep i."PV, Alk maar, aangeboden door district Leiden NPG. Prijs voor de verstkomende groep: groep mej. v. d. Wel, Zeist. Prijs voor de grootste groep: groep v. d. Does Liethorp, Leiderdorp; aantal deelnemers: 52 deelnemende welpen. CUM LAUDE'S TE OVER Onder auspiciën van de Nederlandse Katholieke Dansbond ,,San Filippo Neri" werd gistermiddag een amateur-dans test gehouden, waaraan maar liefst 24 paren deelnamen. De bedoeling hiervan was door middel van behalen van brons (en in sommige gevallen zelfs zilver) een kroon te zetten op de dit seizoen gevolgde danscursus voor gevorderden. Met veel jolijt en charmé Werd deze test volbracht. Onder het toeziend oog van oud-Ne derlands danskampioene mevr. BolhoVen en organisator/dansleraar Henny Boes begaven de paren zich op de gladde par ketvloer. In achtereenvolgens een Engel se wals, een tango, een cha-cha-cha en een quick-step werden zij in staat ge steld hun kunnen te tonen. Het was ple zierig mensen weer eens te zien dansen! Alvorens de uitslag werd bekendge maakt zorgde het duo Loek Koek/Ma- rrjke Moot voor een glansrijke demon stratie, welke een ovatie teweegbracht. Beiden behaalden het zilver met lof, evenals Henriëtte van der Holst (Voor schoten) en de heren Kees Hogendorp (Leiden) en Cees van der Holst (Sas senheim). De uitslag luidde voorts als volgt: DAMES: Jacqueline van der Akker, Zoeterwoude; Elly Copier, Leiden (met lof); Joke Elstgeest, Roelofarendsveen (met lof); Ineke Hoogenboom, Roelof arendsveen (met lof); Erna de Jong, Leiden (met lof); Gerda Kikkert, Oegst geest; Joke van Kordelaar, Leiden; Wil van Kordelaar (met lof); Betty Moot, Leiden (met lof); Cockle Mooyman, Zoeterwoude (met lof); Riet Rotteveel, Zoeterwoude; Atie Ruljgrok, Wassenaar; Agatha Smits, Hazerswoude; Anneke van Steijn, Leiden; Inge van Tilburg, Katwijk; Elly van der Veer, Roelof arendsveen (met lof); Lia van der Veer, Roelófarendsveen; Joke Vrouwenvelder, Leiden; Marja Wildenburg, Leiden (mét lof); Jolanda Wijnands, Leiden. HEREN: John Belt, Leiden; Erik Groesbeek, Leiderdorp (met lof); Cees de Jong, Katwijk; Pas Kikkert, Oegst geest (met lof); Jan Lek, Rijpweterlng (met lof)Ton van Maren, Katwijk (met lof); Leo Mooyman, Zoeterwoude; Jan Oomen, Roelofarendsveen (mét lof); Jacques Petit, Leiden (met lof); Kees Pouw, Roelofarendsveen (met lof); Ge rard Stravers, Roelofarendsveen met lof); Nic Termeulen, Roelofarendsveen (met lof); Ben Verdel, Roelofarends veen; Hans Verdel, Roelofarendsveen; Steef Verloop, Katwyk; Kees de Vreugd, Katwyk; Peter Voordouw, Zoeterwoude; Jos Wensveen, Wassenaar (met lof). Een gebogen oude man, steunend op een knots van een wandelstok, keek pruimend met een meewarig gezicht naar de verregende stands van de standwerkers, die zaterdagmiddag op de Leidse Warenmarkt in de schaduw van de Hoog- landsche Kerk op verzoek van het lustrum vierend Genootschap voor Uiterlijke Welsprekendheid „Excercen- do" een concours hielden. „Hmra", bromde hy, „hmm, een duidelijker bewijs, dat de markt de markt niet meer Is, is er niet. „Vroeger", ging hij verder, „vroeger toen waren alle marktkooplieden stand werkers. Ikzelf stond met peren en appelsienen. Toen moest je nog praten om je spullen te verkopen. Tegenwoordig staan ze er maar zo'n beetje bij. De marktkraampjes zijn nou net openluchtwinkeltjes. Sfeer is is er niet meer bij." De oude man draaide zich om, spuwde by gebrek aan 'n bakje in de goot en mompelde dat hij er eentje zou gaan nemen om warm te worden. Nee, sfeer was er op de zaterdagse markt niet. 's Morgens om even over tienen had burgemeester Van der Willigen het concours geopend. Hy was zich ervan bewust geen spraakwaterval te zijn, maakte het dus niet te lang en hief met de lustrum vierende studenten het glas; het glas, dat in de loop van de dag nog heel wat keren geheven werd, want de heren vonden het „bepaalde lijk" koud. Een aardig Zeven standwerkers deden slechts twee wisten publiek te trekken en verkochten wat. Wat, maar niet veel, daarvoor bleef de regen te gestadig neervallen. De man met de horloges, kettinkjes en broches had bijna steeds wel publiek onder zyn parasol. Met een zonnig gezicht en veel woorden, vooral veel woorden, haalde hij de mensen over, spulletjes van hem te kopen. De enige hoogwerker in het gezelschap ging slechts eenmaal met knaap en konijn het plankier op, trok tijdens die ene stand ook bijna 100 man, verkocht een twintigtal sets met pennen, maar moest daarna met een kletsnat gezicht afzien. Samen met de man van het vlekkewater, de man van de schroevedraaiers, de man van de bloemschikbakjes en de man van het poetsmiddel ging hij grapjes verkopen om het moreel hoog te houden. Tegen vijven reikte wethouder Harmsen de bul van wel sprekendheid uit. De hoogwerker kreeg voor zyn vele werk de ere-prijs en de man met de bloemschik bakjes de eerste prijs. De standwerkers hadden niets verdiend, maar een borrel, later In de sociëteit, maakte iets goed

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3