Basketbalcoach gokte op lengte en verloor NEREUS 00K OP DE OUDE RIJN GROOTS SCHOLTE DRIE LAATSTE ZES BEURTEN VOOR CARAMBOLES lie Op Duindigt voor volbloeds hoofdrol Volle bak in koersen Hilversum JOEGOSLAVIË SNEED PAS AF NAAR NAPELS FRED IMH0FF ZEILDE BEN VERHAGEN VOORBIJ Sundquest weer naar hoofdklasse MAANDAG 19 MEI 1969 SPORTBIJLAGE Zeldzaam ARCELONA. De Brazi- lanse ruiter Nelson Pessoa Jheeft tijdens het internationale ■concours hippique in Barcelona een zeldzame prestatie geleverd |door drie sterk bezette spring- joncoursen achtereen te winnen met drie verschillende paarden, ■telkens met nul strafpunten. i hij de Prijs van Barcelona jmet het paard Brasiliana vóór de Jrit David Broome; vervolgens zege- erde hij met Nagir in de Prijs van ^eger vóór de Spanjaard d'Avey- n de Engelsman Oliver en zijn triomf behaalde hij in de Prijs Balanda met het paard Olimpia, 'bij hij de Duitser Lutz Merkel eede plaats verwees. LONDEN De Engelse trainer Mal- ilm Allison vliegt morgen naar Turijn r besprekingen over het contract r drie jaar, dat Juventus hem heeft igeboden. (Van c basketbalmedewerker) HAARLEM De gok van basketbalcoach Egon Steuer is mislukt. De kundige Tsjech was er maar al te zeer van overtuigd dat het de Nederlandse ploeg aan conditie schortte en dat trachtte hij te compenseren met lengte. Zo stelde hij de 2.13 meter lange Loorbach op, die echter niet beweeglijk genoeg is. Na de verlorenwedstrijd tegen Roemenië, haalden Tuinstra en Franken uit tegen de coach. Er ontstond een begin van een rel maar de zaak kon worden gesust en de winst was dat Nederland zaterdag tegen Joego-Slavië niet was te herkennen. De Nederlandse ploeg speelde „op de tenen", verloor echter na heldhaftige strijd en kon uitzending naar de Europese kampioenschappen in Napels meteen afschrijven. En ditmaal kan het niet op de voorbereiding worden ge schoven. Nog nooit heeft een Nederlandse ploeg zulke faciliteiten gekregen. Rondom de jaarwisseling kon de selectie deelnemen aan een toernooi in Bremerhaven. Daarna werd gespeeld in Tsjecho-Slewakije tn Israël. En de laatste veertien dagen kon intensief worden getraind met een Poolse (nationale) ploeg als sparring partner. Nederland is op technisch gebied zeer zeker vooruit ge gaan. Dank zij Steuer kan de ploeg een systeem spelen maar de conditie laat te wensen. Spelers als Tuinstra en Franken kunnen soms een excellente techniek demonstreren maar zij zijn te zwaar, niet afgetraind en hebben daardoor te weinig conditie. Voeg daarbij dat het merendeel van de ploeg mentaal te zwak is en de balans, waarom Nederland Napels niet haalde, kan wor den opgemaakt. Toch was er winst. Het kwalificatie toernooi in de Kennemer Sporthal was uitstekend geor ganiseerd en de Nederlandse Basketbal Bond kon gisteren het tienduizendste lid inschrijven. sendnu deman (jks wc eerd al Ely blee lavelaar sprinten In de Merries-Produktenren deed Ma ;lle het verrassend goed door de favo- ;te Cheetah tot een duel op lange adem dwingen. En dat moest Cheetah af- ;gen. De rest van het veld raakte hier achter. Van Ma Belle en jockey heikl een opmerkelijke prestatie en ischien is Ma Belle wel veel sterker eerder werd aangenomen. Bij' de hengsten was Confrontation van art af aan de kop en hoewel Lucky met zijn verwachte felle aanval ïwerij, ;rijd oml (bij Han ging Va! indigden ft: pnt, 2 1 De 12 pnt. De Spart |ahn 43 'AAL: ihn 152 Korteki tijden resp. 62. in Duitsl meester ischenk MA BELLE HAD LANGSTE ADEM (Van o s paardesportmedewerker) WASSENAAR Het was zaterdag e van zomers op Duindigt, maar zo de dravers als de renpaarden lieten :h aardig werk zien, met ditmaal de lbloeds in de hoofdrollen. DEN HAAG Het is in de meeste dinsdagavond in Hilversum eer He bak. De grote Meiprijs, hoofdnum- de avond, heeft vijftien paar de start op de 2900 meter. de eerste start. Het Om half zeven 1 ogramma luidt: Donarprijs (2440 m., met trio): Gerar- Guy Derby - Glorie van Delta. Leids reciLokiprijs (2020 m.): Hanny - Heatrix Heros. Outsider. Hoss Peterhof. oude reu Odinprijs (2000 m. autostart, met trio): 'udvos Heny - Fair Lady - Gloriant. W ltsider: Gisalda. Friggaprijs (2020 m.): Flipsen - Go vay Gerda - Full House. Grote Meiprijs (2900 m): Esta Beroona tuin Beer - Grony van de Lente. Outsi- Champion Harvester. Saturnusprijs (2000 m., eerste afd, tostart met trio): Gonny T - Grace lain - Edel Hollandia. Outsider: Guy «lover II. Deiniv Ranprijs (2000 m., voor leerlingen, eer- v- Do afd.): Faola Hollandia - George var 1 4.661 iea - Egyptian Princess. Heil Saturnusprijs (tweede afd.. met trio) srt Jan Norton - Gehade Hollandia - inny Boy. v.d. Klsjnprijs (tweede afdeling): Ferdinandui Feny Hollandia - Eros Hollandia. kwam, kon ook dit op Confrontation niet de minste indruk maken. Op eerbiedige afstand van Lucky Boy werd Joep der de. Bij de hengsten ging het wel iets sneller dan bij de merries maar groot was het verschil niet. Lang onzeker Voor de kleinere draver-trainers waren er ditmaal ook eens wat overwinningen weggelegd: Gouden Regen B (Van Overeem), Favera (Louwersheimer) en Hoejenbos met Higgins deden het voor treffelijk. In de hoogste klasse voerden de leerlingen de teugels. Erica liet met W. Duivenvoorden haar supporters lang in het onzekere, maar sloeg tegen het einde zeer doelmatig toe om nog ruim te 3 Buitenzorg. 3. Heler 4.40, pl. 3.—, 3.90, kopp. Mereveld De uitslagen verijen te Mere Bolswardprljs 7_, trio [1252, (ADVERTENTIE) InCl. BTW 1.4995,20 ons het adres van de dichtstbijzijnde dealer. VOORSCHOTEN TEL 01717-2010 Pikeurs en jockeys in competitie (Van onze sportredactie) WASSENAAR. Peter Perkins en Henk van der Kraats gaan elk met acht overwinningen aan de leiding in de competitie bij de jockey's. Het tweetal heeft een voorsprong van vier overwinningen op de Belg Frans Vandeuren. Bij de volbloedtrainers gaan Delbrassinne en Riem elk met tien overwinningen aan de leiding. D. J. Boekholt en Annemieke Beissel von Gymnich boekten ieder drie over winningen. Bij de dravers doet Stal Van Dooye- weerd het zeer goed. Bij de beroepstrainers behaalde Siem van Dooyeweerd tot nu toe in 1969 42 overwinningen. Op de tweedy plaats staat Willem H. Geersen met 31 zegepralen vóór Jan Wagenaar met 30. Bij de pikeurs gaat Jan van Dooye weerd met 38 overwinningen aan de leiding vóór Jan Wagenaar jr. met 30 eerste plaatsen. Harry Pools staat op de derde plaats met 18 overwin ningen vóór Freek Eerenberg met 16 zegepralen. Dooyeweerd) 1.22.6, 2. Captai kopp. 5.20, cov. 4.70. Wolvegaprijs over 2140 m: 1. Smit) 1.25,3. 2. Generaal Padi Het Nederlandse team herstelde zich op de voorlaatste dag schitterend van de nederlaag tegen Roemenië. Weliswaar werd de Joego-Slavische ploeg niet ver slagen, maar de wijze waarop het oranje team tegenstand bood, was lofwaardig. Vanaf de eerste minuut legde Nederland de Joego-Slaven zijn wil op en met een ne inzet werd een voorsprong ver overd van 92. Coach Ranko Zeravika had op dat moment nog geen zorgen, toen de achterstand met 1916 en Zege van Hill in Monfe Carlo MONTE CARLO De Brit Graham Hill, de huidige wereldkampioen, heeft gisteren de Grote Prijs van Monaco, de derde race voor de wereldtitel* der ci urs 1969 in formule 1-wagens, gewi in met een Lotus. Zijn landgenoot Pierce Courage bezet te met een Ford Cosworth de tweede plaats en als derde finishte de Zwitser Jo Siffert met Lotus. De Schot Jackie Stewart, die net met zijn Matra Frod lange tijd de leiding had, moest voor tijdig wegens een mechanische storing de strijd beëindigen. Slechts zeven van de zestien gestarte wagens haalden de finish van de race over tachtig ronden op het moeilijke 3.145 km lange circuit van Monte Carlo. Goudse zeïlweek. Deelnemers 2925 gehandhaafd bleef, kwamen er zorgelijke trekken op zijn gezicht. Zijn topspelers konden zich niet onttrekken aan de Nederlandse druk. Met de rust leidde Nederland met 3633. De ploeg had op dat moment echter te veel aan lengte moeten inboeten, want zowel Loorbach, Van Tuyll van Seroos- kerken als Van Woerkom moesten toen reeds met 5 fouten naar de kant. Na de hervatting sloeg de balans dan ook om en de Joego-Slaven namen met 4542 de leiding- Nederland bleef echter ge vaarlijk en via Ton Boot, Jan Schappert en Wim Franke bleef de achterstand be perkt tot 5650 en 6255. In de laatste minuten sloeg Joego-Slavië definitief toe en won met 8165. De laatste wedstrijd van Nederland tegen Schotland leverde Oranje een ruime overwinning op.. Zender nerveuze spanningen werd gewonnen met 10376. Joego-Slavië won in de laatste wed strijd van dit toernooi met 6955 van Roemenië. Engeland won zaterdag van Schotland met 7153. Beste speler Als beste speler van het toernooi werd de Joego-Slaaf Kosic aangewezen. Jan Schappert werd tot de meest waarde volle speler uitgeroepen. Topscorer werd eveneens Schappert met 72 punten. De Engelsman Collins werd strafworpen- specialist met 15 benutte straf worpen uit 18. De eindstand luidt: 1- Joego-Slavië 48; 2. Roemenië 47; 3. Nederland 46; 4. Engeland 45; 5. Schotland Spanje en Bulgarije plaatsten zich in Mataro (in de buurt van Barcelona) de eindronden van het toernooi orr Europese basketbalkampioenschap. Laver halve ton rijker NEW YORK De Australische Wim- bledon-kampioen Rod Laver heeft zater dagavond in New York het prof toernooi van de Madison Square Garden gewon nen. In de finale versloeg hij zijn land genoot Roy Emerson met 62, 46, 61 en verdiende daarmee 16.000 dol lar (ruim 57.000 gulden), 15.000 gulden voor zijn eerste prijs en voor elk van zijn vier overwinningen in eerdere ronden 250 dollar. Volgens een van de organi satoren was het prijzengeld het hoogste dat ooit op 'n proftoernooi is uitgekeerd. Judokwai ook NJJB in ARNHEM De leden van Judokwai Nederland hebben zich op een gisteren gehouden vergadering in Arnhem met grote meerderheid van stemmen (100 tegen 39) uitgesproken voor fusie met de Nederlandse Judo en Jiu-Jitsu Bond (NJJB). Dit samengaan betekent, de NJJB ruim 400 leden erbij krijgt, waarmee het totale aantal leden var ze bond rond de veertigduizend wordt. De tienjarige Judokwai Nederland zal op 7 september zijn liquidatievergade ring houden. Turnkampioenen jongens en meisjes van NKGB ROERMOND In de sporthal in Roermond werden zaterdag en zon- ig nationale keurturnkampioenschap- ?n voor jongens en meisjes gehouden. De 24 deelnemers en deelneemsters, die zich via districtswedstrijden, kwart- halve finales voor de eindstrijd in Roermond hadden geklasseerd moesten onderdelen verwerken: vrije oefe ning, evenwichtsbalk, brug ongelijk en paardsprong. Bij de meisjes, die zater- in actie kwamen, werd Nederland kampioene J. Lobbe uit Amsterdam met 67.55, 2. J. Smit (Amsterdam) met 65,35 punten, 3. M. Brouwers (Breda) met 73,7 punten. Bij de jongens was de eerste plaats voor A. van der Voort uit Am sterdam met 66,65 punten, 2. J. Mol (Wervershoof) met 66 punten en 3. A. Smit (Amsterdam) met 65 punten. MEDEMBLIK. Onder bijzon der moeilijke weersomstandig heden is het afgelopen weekeinde op het IJsselmeer voor Medemblik de reeks selectiewedstrijden voor de olympische en internationale klassen besloten. Vooral zaterdag waren standigheden erg slecht. De krachtige westelijke wind veranderde het IJssel meer in een kleine binnenzee. De organi serende Kon. Zei- en Roeivereniging Hol landia nam dan ook 't verstandige besluit de kleinere boten binnen de haven van Medemblik te houden. Alleen de grote driemanskielboten, de draken en de solings gingen het water op. Zondagmorgen waren bij de start de weersomstandigheden gunstiger, maar en voor de meeste klassen het start in was gegeven, nam de wind opnieuw kracht toe. Opvallend was het succes van Fred Imhoff in de Olympische Flying Dutch- manklasse. De Scheveninger, die vele jaren in de schaduw van de Rotterdam mer Ben Verhagen stond, slaagde erin door twee schitterende overwinningen In de wedstrijden van zondag voor de eerste maal Verhagen op het voor hem bekende wa/ter van Medemblik in een serie wedstrijden te verslaan. Ben Ver hagen, die zonder moeite tweede werd, bereikte odk in het totaalklassement de tweede plaats. In de Olympische drakenklasse was Jan Bier oppermachtig. Met drie eerste plaatsen behaalde hij onbetwist de hoofd prijs in de reeks van zes races. Olym pisch zeiler Cor Groot, ging driemaal als tweede over de streep. Ir. J. de Jongh werd echter tweede in het eindklasse ment. De Fimnjolienzeilers hebben de selectiereeks niet kunnen beëindigen. De nog in te halen wedstrijden van het vorige weekeinde konden zaterag niet worden gezeild en zijn uitgesteld tot 18 Juni. Boudewijn Binkhorst was in de mid dag met een straatlengte voorsprong als eerste bij de finish. De morgenwedstrijd was voor zwaarweerspecialist Hans van der Eist uit Utrecht. ALPHEN A/D RIJN. Het jaar 1969 schijnt het „jaar van Nereus" te gaan worden. Op de Varsity in Jutphaas was de oude vier van de Amsterdamse studen ten oppermachtig; op de Hollan- dia-roeiwedstrijden, waarmee het afgelopen weekeinde in Alphen a/d Rijn ook het seizoen voor de burgerroeiers werd geopend, zege vierde de Nereus-acht op grootse wijie in het hoofdnummer. In de slotrace, die in de vroege avond onder (eindelijk) ideale weersomstandig heden werd geroeid, hadden Aegid dat toch de beschikking had over gerenom meerde roeiers en Laga vrijwel geen verweer tegen het geweld dat de ploeg van Bloemendal en Soeters ontwikkelde. Het baanrecord, reeds in het bezit van GELDROP Henk Scholte heeft zijn titel ereklasse anker kader 71^2 geprolon geerd. Scholte, wiens algemeen gemiddel de bijna tien punten boven dat van num mer twee, Henk de Kleine, lag was dui delijk de sterkste speler in het toernooi. Toch heeft hij het nog enige keren moei lijk gehad. Vooral in de laatste partij tegen Tini Wijnen balanceerde Scholte geruime tijd op de rand van een neder- kleine voorsprong op. In de zesde en ze vende beurt nam Wijnen zelfs een kleine voorsprong. Toen Scholte met series van 62, 20 en 39 wegliep en slechts op zes punten onder de 300 bleefi staan, leek de strijd beslist. Ook toen Wijnen met een serie van 78 sterk' terugkwam, leek er voor Scholte nog geen vuiltje qan de lucht. Maar het spel van Scholte stokte en het was alleen te danken aan het feit dat Wijnen in deze slotfaze eveneens hopeloos faalde, dat Scholte de eind streep ongeschonden haalde. Het duurde drie beurten voor Scholte zijn totaal van 294 naar 300 had gebracht. Al eerder was gebleken dat Scholte onder grote druk niet zijn beste partijen speelt. Dat was o.a. zaterdag het geval in zijn partij tegen Van Nijnatten. In de ze vende beurt had Van Nijnatten een voor sprong van bijna honderd punten. Vinnig carotte spelend probeerde hij deze te ver dedigen. Inderdaad miste Scholte drie keer achter elkaar. Maar Van Nijnatten werd er ook zelf het slachtoffer van. Scholte herstelde zich het snelst en hoe wel Van Nijnatten sterk terugkwam, be sliste Scholte de partij in zijn voordeel. In elkaar Wijnen leed zaterdag zijn eerste neder laag. Na een sterk begin stortte hij vol komen in elkaar en toen De Kleine met een serie van 135 verder uitliep, was de partij beslist, vooral ook omdat Wijnen, evenals een deel van het publiek, meen de dat De Kleine tijdens zijn serie van 135 een carambole had gemist. Door een moeizame en enigszins fortuinlijke zege op Van Nijnatten, die drie beurten voor het einde al op 289 stond, behaalde De Kleine nog de tweede plaats in de eind rangschikking. De jonge Limburger Bes- sems bevestigde in de slotfaze van het toernooi zijn talenten door overwinnin gen op Van Leur, Roodenburg en Sund quest. Van Leur herstelde zich enigermate Beneden grens Om dat zijn gemiddelde van 9,72 ruim vier punten beneden de degradatiegrens ligt, degradeert Sundquest naar de hoofd klasse. Sundquest 220 (114); De 012); Scholte 300-v. Nijnatten 278 014): Bessems 300—Sundquest 94 012), v. Leur 300—Rooden burg 77 (13); Scholte 300—Wijnen 275 (0 4); De Kleine 300—v. Nijnatten 293 (16). De eindstand Is Sundquest de Amsterdammers, werd een volle se conde scherper gesteld. Halverwege de race stond de zege in feite al vast. Op dat moment had Laga reeds een duidelijke achterstand. Aegir volgde de Amsterdammers, die een tempo van 33 sloegen, op ongeveer driekwart lengte. Steeds groter werd het verschil. In het zicht van de finish leidden de Ne- reiden met ruim twee lengten. Record De deelnemers 37 verenigingen zorg den met 219 inschrijvingen opnieuw voor een record hebben het uiterst moeilijk gehad op het grillige water van de Oude Rijn. Zaterdag en zondag tot in de mid dag striemde de regen de roeiers. De ongestuurde en de minder ervaren ploe gen hadden voorts de grootste moeite om bij de felle wind tenminste enigszins de juiste koers te houden. Een primeur voor Nederland vormden de twee dubbelvieren voor heren, die op het water kwamen. Gyas en De Hoop be vochten elkaar 's zaterdags op de volle twee kilometer, 's Zondags startten zij in een sprintnummer over 500 meter. Bei de malen toonde Gyas zich de snelste heren-quadruple. Ook onbedreigd Tachos won, eveneens zonder ernstig te zijn bedreigd, de elite dubbel vier, hel hoofdnummer van de dames. Ondine en Nereus waren al verslagen lang 2. Triton I 114.55, 3. i. Tachos I 15.03. Nereus 6.35.0; lichte elite acht: 1. Nereus .47.7, 2. Proteus e.54.0; elite skiff: 1. Van der loog (Nautilus) 8.03.2. Coster (Amslel) 8.22.2: Drie wereldrecords voor Finse gewichtheffer PORI De Finse gewichtheffer Kaar- lo Kangasniemi, gouden medaillewinnaar bü de Olympische Spelen in het midden zwaargewicht. heeft gisteren in Pori drie van zijn eigen wereldrecords verbeterd- Bij het drukken kwam Kangasniemi tot 177,5 kilo (oude record 176,5), bij het trekken kwam hij tot 160,5 kilo (oude record 158,5) en vestigde toen ook nog een nieuw wereldrecord bij de drie olympische oefeningen. Zijn totaal van het drukken, stoten en trekken was 527,5 kilo (177,5/160,5/177.5), 5 kilo boven zijn oude record. VLAARDINGEN De 21-jarige Leo van Daaien heeft gisteren op het sport complex „De Vijfsluizen" te Vlaardingen het Nederlands schermkampioenschap op sabel overgenomen van Frans Mosman. In de finale van 8 schermers, die bijzon der boeiende part(jcn te zien gaf. won de pupil van mailre Adam Bela uit Utrecht 6 partijen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11