,LAAT ZE MAAR KOMEN EN DAN HOU JE ZE TEGEN", ZEI v. d. HART; EN DAT DEED H.SPORT Stemming bij Ajax was beneden peil PG in dubbelrol: na- en omkijken Feijenoord op tactiek en conditie verslagen ,Wat mopperen die Feijenoorders toch SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT" (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tumultueuze momenten volgden elkaar in steeds sneller tempo op. Een hypernerveuze trainer Ben Peeters had ge commandeerd wat Israel en Laseroms uit zich zelf al gedaan hadden: naar voren. Er waren nog twintig minuten te spelen en een klasse- rijke formatie als Feiienoord zou dan toch zeker, met een ware belegering, een achter stand van 10 moeten kunnen wegwerken. Het geschut, ook het grove, was volledig in stelling gebracht. De op rehabilitatie beluste Paja Samardzic die zo met zichzelf bezig was dat hij daardoor een zeer zwakke prestatie everde, had plaats moeten maken voor V. d. teide, die op het middenveld werd geposteerd waardoor Wery, „schutter bij toeval" en dat toeval had Feijenoord zo bitter hard nodig naar voren kon. Mèt een oprukkende Israel, nèt een van doodsverachting „doortrokken" aseroms, was het superzware element in de lanval gebracht. Zo doldriest Weerden zij zich dat Laseroms boven op de gevallen doelman Van Vianen trapte, wat hem op een massale scheldkanonnade van de overborrelende tri bunes kwam te staan. Maar het doelpunt kwam niet. Feijenoord, dat tot dan toe zo gezapig had gespeeld alsof er 'n uitgebluste ploeg aan het werk was die niettemin een sterk geloof in eigen kunnen had, maar dat geloof wel gran dioos overschatte, had eensklaps haast. Daar door schoot Wim Jansen vlak voor doel over; daardoor miste Kindvall maar Van Vianen niet; daardoor kon Jan Teske de bal nog van de doellijn schoppen toen heel Holland Sport als verdwaasd naar een oorlogsachtige situatie voor het doel stond te kijken. En daardoor kopte Van Hanegem naast, schoot Moulijn in vrije positie naast, liet Van Hanegem de bal op een kansrijk moment van de voet springen. Holland Sport stond voor en bleef dat. Het was de triomf van de onwaarschijnlijk grote inzet, de triomf ook van de tactiek die bij Feijenoord geheel en al zoek was. AMSTERDAM. Dat in de Iers vervangen. Bij Ajax bestuurskamer van Ajax na het verlies tegen P.S.V. de stem ming beneden peil was, valt te begrijpen. Vooral toen de neder lagen van Feijenoord en FC Twente bekend werden reali seerden de Amsterdammers zich welk een uiiieke mogelijkheid tot prolongatie van de titel zij èoor hun vingers hadden laten glippen. Over één /.aak was men het echter eens: PSV had de zege van 21 vol komen verdiend. De Emdhovenaars hadden van het begin af positioneel aantrekkelijk sterker geopereerd dan de thuisclub en zij hadden een veel beter gebruik gemaakt van de vrije ruimte. Die was overigens mede ont staan doordat Vasovic zijn oude vorm niet kon benaderen en Van Duiven- bode in snelheid tekort schoot tegen de Deen Schmidt Hansen. Het gevolg was, dat de gehele defensie van Ajax vaak nogal paniekerig speelde. Aan de andere kant had de vuurlinie weer te veel kansen nodig om tot scoren te komen. Aan dat euvel ging trouwens ook de aanval van PSV mank, want- ook de Eindhovenaars verknoeiden vele fraaie posities. Droomkans De ontmoeting was het aanzien overi gens ten volle waard. Er wend vaak uitstekend gespeeld, met benauwde situaties voor beide doelen. Door een dekkingsfout kwam PSV op 10 toen Mares uit een voorzet van Schmidt Hansen van dichtbij raak kon schie ten. Nadat Swart een droomkans voor open doel had gemist, bracht Daniels- son, die de bal in de lucht oppikte en meteen raakt schoot, de stand op 1—1. Na 32 minuten trof Willy van der Kuylen doel met.een droog schot en daarmee was de koek, wat doel punten betreft, op. Grootse vorm Wel ontstonden nog tal van gevaar lijke situaties voor beide doelen maar de vuurmonden waren verzegeld. Ajax kreeg de meeste kansen maar vond tenslotte altijd een onvermoei bare Pim Doesburg, die in grootse vorm was, als laatste hindernis. Ook n het laatste kwartier, Loen PSV de Amsterdammers liet komen, strand den Swart, Keizer, Cruyff en Pronk op doelman Doesburg. In de tweede helft werden twee spe- nielsson het veld ruimen voor Henk Groot, bij PSV werd Mares door maagklachten gekweld en vervangen door Van Stippent. Verrast De zege die Telstar op FC Twente behaalde, moet nog ver rassender worden genoemd. En de winst was ook nog verdiend. De Velsenaren dankten de zege van 42 aan een geweldige inzet, maar ook aan, vooral in de eerste helft, voortreffelijk voetbal, dat de Twentenaren volkomen verraste. FC Twente stelde over bjjna alle linies teleur Verdedigend werden grove fouten gemaakt en aanvallend bleef de ploeg ook onder de verwach tingen. Een belangrijke factor was daarbij het uitschakelen van Pahl- platz door Van Essen, die de inter national geen decimeter ruimte gaf De eerste fout van FC Twente viel in de zeventiende minuut. Bond loste een (niet harde) schuiver, maar doel man Schrijvers dook over de bal heen. De hardwerkende Jeuring zorgde voor de gelijkmaker nadat scheidsrechter Brouwer had laten doorspelen na een handsbal van André. Toch straf Kort daarna sloeg Achterberg bij een hoekschop op het doel van FC Twente Kort tegen de maag. Aangezien scheidsreohter noch grensrechter daarvan iets hadden gezien bleef Ach terberg ongestraft. Sportief kwam er echter wel een straf toen Bond uit de hoekschop de bal langs Schrijvers schoot21 De tweede helft bood een rommeliger spelbeeld. Ten Donkelaar liep te fel door op een terugspeeldbal en raakte Van der .Meeren zo hard tegen het hoofd dat de Velser doelman de hoofd wond in een ziekenhuis moest laten hechten. Jense verving hem voortref felijk. Bij FC Twente besloot Rijvers Bronkers te vervangen door Rooks. Bovendien Met Schrijvers zich door Warringa vervangen. £en fout van Ten Donkelaar stelde Bond in staat de stand op 31 te brengen, maar Houwaart bracht de spanning twee minuten later terug door voor 32 le zorgen. Opnieuw liep Telstar uit. Clement, die Drost voor de ogen van bondsoioch Kessler volkomen dol- draaide, gaf een voorzet en Theunis- sen school raak: 42. Trainer C.'or van der Hart, gelukkig met de revanche voor de zware neder laag (60) in Rotterdam, had het zijn mannen, van wie Kloor, De Lang cn v. d. Maas nota bene de dag tevoren al hadden gespeeld in het b-team. tevoren gezegd: ..Laat ze maar tikken. Iloc meer ze dat doen. hoe langer het duurt. Laat ze ook maar komen en dan hou je ze tegen". Zo deed Holland Sport. Op hel niemandsland dat middenveld heet, kon Wim Hansen ongehinderd heersen. Er waren twee Haagse linies, achter en voor, en die achterste stnitte. brak af en hield tegen. En zo kon Holland Sport, dank zij een uitgestippelde tactiek die toch geen bewust bctonverdedigen was, door een doelpunt van Theo Yalkenhoff revanche nemen en de al lang tot kam pioen gebombardeerde Rotterdammers een nederlaag toebrengen waarvoor Feij enoord geen enkel excuus had. Feijenoord had dom gespeeld. Feijenoord had zich schromelijk vergist op de ongelooflijke wilskracht die ecu met veel minder ta lent gezegend Holland Sport kan opbren gen, vooral op eigen terrein. Maar met talent alleen doe je weinig. De bal moet^ erin. En dat presteerde Theo Valkenhoff. vlak vpor de rust. Erna stonden soms eenentwintig spelers voor het Haagse doel en alleen Pieters Graafland ver weg. Holland Sport blijkt steeds meer over spelers te beschikken die een. beslis sing kunnen forceren. Zo een is Sjaak Roggeveen die Oranje al twee keer aan de zege hiellp. Zo een is ook Theo Valkenhoff, die gisteren zijn ploeg de overwinning op Feijenoord bezorgde. En de Rotterdammers zeer waarschijnlijk de kampioensklas had omgedaan als de concurrentie niet zo vriendelijk was geweest ook beide punten te verspelen. Holland Sport juichend in de lucht, Feijenoord als aan de grond genageld. V.l.n.r. Veld hoen, Theo Valkenhoff zelf, Israel. De Lang. Roggeveen. Don. Romeijn en Pieters Graafland in de rol „Omzien den Teske, die vandaag in het gips gegaan wegens een blessure aan achillespees, uit te schakelen, hem vc bij te stevenen. Dat lukte ook wel ei als tenminste Rob van der Bol het niet door had. Van der Bol, met Kloor en hard werkend op hel (teruggetrokken) middenveld, maar wel onbesuisd, wierp zich zo „bloeddorstig" in de duels dat men op de tribunes de adem hield toen hij Samardzic te lijf ging de zesentwintigduizend het gekletter Ijeen op been konden horen. Hagenaars waren om af te w Feijenoord eindelijk naar voren Met dat effectieve systeem Enige kans/ Als er een kans voor - Feijenoord had ingezeten, had de ploeg van het begin af moeten spelen op de manier van de laat ste twintig minuten. Steeds maar druk ken. tot Holland Sport, ook dit onwaar schijnlijk wilskrachtig Holland Sport, er onderdoor zou zijn gegaan. Feijneoord voelde daarvoor kennelijk niets Wij. overlopend van kwaliteit: wij, met onze investering van vele tonnen zullen onze overmacht langzaam maar wel zeer zeker tonen, was de gedachtegang. Coen Moulijn accentueerde dat. In Rotterdam was hij als een wezel geweest voor de stoere verdediger Jan Teske. Gistermid dag liep hij met soltje#s in zijn voetbal schoenen en de benen geheel en al bloot. Misschien dacht hij Iegelijk wat te kunnen zonnebaden. Met Wim Jansen zette hij combinaties op die tot doel had Het was allemaal terug te brengen tot die, voor Feijenoord, verschrikkelijke in zet. En al mochten de Rótterdammers dan af en toe gevaarlijk worden Van Vianen verdedigde zijn doel zeer be kwaam en redde bij inzetten van Sa mardzic, Jansen en Wery zodra Hol land Sport ten aanval trok, school er ze ker niet minder gevaar in. En die Haag se aanvallen herbergden Feijenoords eni ge kans. De Rotterdammers hadden dan razendsnel naar voren moeten trekken bij een afgeslagen aanval maar ze deden dat zo tempoloos, zo in de breedte, zo ge zapig, zo overtuigd dat die jongetjes van Holland Sport toch wel opgerold zouden land Sport won de wedstrijd natuurlijk niet een 'schoonheidsprijs. De golf aan vallen kwam inderdaad van Feijenoord, maar die strandde ook prompt altijd. En omdat Roggeveen wel niet uitblonk, maar toch steeds Israël en Laseroms aan de praat hield, kon Feijenoord zich achter niet veel veroorloven. Met het hoofd Tweeënveertigste minuut: Roggeveen bleef met de rug gekeerd naar Laseroms voor de bal staan. Laseroms deed een po ging de bal te bereiken en scheidsrechter Vervoort zag er 'n vrije trap voor de Ha genaars in, waaruit Teske de bal voor het doel plaatste en Theo Valkenhoff. die een een beste partij speelde, met het hoold het leer. vallend en struikelend, precies naast de paal drukte (10). Er brak een. tumult los alsof Hol land Sport een Europa Cup had veroverd. En de Rotterdamse aanhang, die de vlag gen al half had opgerold, vroeg zich af rom Guus Haak in grijze broek en donkerblauwe blazer op de tribune zat, n spelers als Samardzic, de toch n als i Wery, wel in het veld stonden. Cor van js ge- der Hart had tenminste nog een afdoende verklaring waarom Dyreborg ernaast Hol-l stond: -We hadden gewoon inzet nodig i die mist de Deen". Guus Haak kon If evenmin verklaren waaror ns als reserve was opgesteld. EN HAAG Voor scheidsrechter .loop Vervoort uit Berkel en Rodenrijs - wedstrijd nog „een staartje". Ondanks het feit dat hij een kwartier chtbaar de pijn verbeet toen hij geblesseerd was geraakt („ik kwam otselinge beweging verkeerd op mijn been terecht, maar ik stampte ter od de grond en toen ging het wel weer"), ging hij na afloop in de utuurskamer van Holland Sport nog vlot en vaardig verder. iet met de fluit overigens, maar de „barkeepers" van Holland Spoil de helpende nd biedend waar het de verzorging van de gasten betrof. Als een routinier op l gebied ging de heer Vervoort met flessen en dienbladen rond. Het viel allemaal 'fit in.de smaak, behalve maar dat was nog op het veld het doelpunt bij de 'ijenoorders. Waarover de heer Vervoort zei: „Het was een zeer correct doelpunt, stond er slechts vijf meter vandaan en kon precies zien wat er gebeurde. Theo 'Ikenhoff gaf een schouderduw en kreeg toen de bal op zijn hoofd. Maar hij be ng geen overtreding. Wat wordt er anders door die Feijenoorders toch gemopperd het veld. Jammer, hebben ze helemaal niet nodig. Met dat doelpunt ook. Som- 'gen hebben niet eens gezien wat er gebeurde. Maar tóch protesteren. Vooral rael heeft er een handje van. Je moet als scheidsrechter voor al die opmerkingen *1 een verschrikkelijk groot incasseringsvermogen hebben. Maar ja, ik kan het e. gelet op de belangen die er voor Feijenoord op het spel staan, wel voorstellen, 'schoon, ze halen er zichzelf mee uit hun ritme". Holland Sport, acht man sterk, in optocht en in triomf terug naar de middenstip. De jeugd had het even uitdansen op het veld. Ook da spelers, indachtig het oude liedje: hup, ouw e taaie, gooi je armen De Long, Valkenhoff zelf, Teske en Roggeveen. Duwen en drukken Tenslotte, toen Samardzic op kinder lijke wijze de bal had laten liggen omdat hij er zelf opstapte, werd Van der Heide ingezet, werd het hele geschut in stelling* gebracht. Maar eerst na het tweede deel van de tweede helft ging het ge- irriteerde Feijenoord tot massaal „du wen en drukken" ovci Te laat! Men wist het al lang: Holland Sport zou die 10 nooit meer uit handen geven. Het deed dat dan wel niet zo elegant want op den duur werd elke bal buiten de In nen getrapt maar wel met een grandioze vechtlust, steunend op een niet te breken conrl'iie. Dan zag men de voor enige dui zenden guldens aangetrokken Martin Kloor duelleren met de tonnen vergende Van Hanegem en Wery. Maar Kloor kwam als overwinnaar te voorschijn Men zag routinier Theo Verlangen ..voor de rust moest ik spits Kindvall bewaken maar in de tweede helft ging ook Van Hanegem in de spits" pre cies tussen die twee opduiken op de plaats waar Jansen en Moulijn hun pas ses hadden bedoeld; men zag een gemi- niseerde Haagse aanval met een snelle Arie Don. een na de rust op rechts ope rerende Anton de Lang en Valkenhoff in de spits omdat Roggeveen na afloop tegen manager Dirk Nijs: „Oom Dirk. wat zit er nou voor ons aan vast?". Oom Dirk: „Kan ik nou niet zeggen, hoor je van de week". Roggeveen (aanvoerden „Ja maar je jongens vragen er nu om" een meer verdedigende taak kreeg toebedeeld, toch nog hachelijke situaties voor hel doel van PG scheppen Scenes Onder hel oog van de Rotterdamse wethouder Langerak, van Den Haags burgemeester mr. Marijnen met een i uitgebreid gevolg, onder wie wethouder i mr. Dankelman, bondsvoorzitter Meule- de vele duizenden, die hun on gebreidelde vreugde de loop lieten, tracht te Feijenoord in enerverende, tumultueu- e ert soms chaotische 'scenes dan in he melsnaam maar het ene punt te redden. Zelfs de zich temidden van maaiende benen en wringende lichamen stortende Laseroms en Israël slaagden daarin niet Holland Sport beleefde de triomf van de tactiek, de onbreekbare conditie, de aflatende wilskracht. En daar- werd een op papier zo enorm klas- jk Feijenoord bedwongen. Martelgang laar dit Feijenoord. deze te zelfinge- formatie, zal het superioriteitsge voel moeten afleggen als het. na een martelgang zonder weerga, toch nog kampioen wordt. Feijenoordvoorzitter Guus Gouwenbergh kon tenslotte toch breeduit lachen toen hij vernam dat ook Ajax en FC Twente hadden verloren. Feijenoord wordt zodoende door de con currenten naar de titel gedragen. Zei een ander Rotterdams bestuurslid: „Het ge luk is toch altijd met de domme". Riep een zielstevreden Holland Sportbestuur der Steef van der Laan: „Kunnen wij soms ook nog kampioen worden?" Nee, dat niet, wel kampioen van de inzet die een minder hoog aan geslagen ploeg tot heel grote daden kan voeren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13