eft's BONN OVERTUIGT DE SPECULANTEN Charlotte en Auguste na 60 jaar getrouwd vn sètgSS?-' Vakmanschap «is meesterschap Precies hetzelfde verse Grolsch als in de bekende beugelfles Ortiz Sanz wil toelating van journalisten in West-Irian on FIAT-AGENT Bierkenners vragen DE LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MEI 19H' Uitgaven worden opnieuw beperkt (Van onze correspondent Norman Crossland) BONN. Westduitse regeringskringen hebben gisteren geprobeerd om specu lanten en de handelspartners van Duits land ervan te overtuigen, dat het „in der eeuwigheid niet" in verband met het besluit niet te revalueren een langere period1e betekent dan veel mensen bljjken te denken. Kanselier Kiesinger, zegt men, is van plan bij zijn besluit om niet te reva lueren te blijven, wat er ook gebeurt. Dit zal alleen maar, resulteren in de stabilisatie van de toestand op de geld markt. Het was ook verkeerd aan te nemen dat een eventuele devaluatie in Engeland en Frankrijk zou leiden tot een revaluatie van de Mark. Het besluit van het kabinet van afge lopen vrijdag moet als definitief gezien NEW YORK (ANP) Het pleidooi van ambassadeur Ortiz Sanz bij de In donesische regering om amnestie te ver lenen aan politieke gevangenen, heeft niets te maken met de recente ongere geldheden in West-Irian. De vertegen woordiger van de Verenigde Naties, zo deelde men maandag op het hoofdkwar tier van de VN mede, is al maanden in contact met de Indonesische regering om „de daad van vrije keuze" in een zo goed mogelijke atmosfeer te doen verlopen. Ambassadeur Ortiz Sanz heeft tijdens die besprekingen onder meer gewaagd om verspreiding van nieuws over de voorbereidingen van de stemming. Hij deed voorts een beroep op de Indonesi sche regering om politieke gevangenen vrij te laten en bannelingen een kans te geven naar West-Irian terug te keren, en tenslotte vroeg hij om vergunningen voor de buitenlandse pers om West-Iri an te mogen bezoeken en een wet voor een algemene amnestie. De New York Times heeft zondag en maandag lange artikelen uit West-Irian gepubliceerd van zijn correspondent in Hong-Kong, Charles Mohr. Hierin n< de Mohr de verwaarlozing vooral op nomisch gebied en de radicale gen de voornaamste oorzaken recente moeilijkheden. „Ingewij Wachten hief- niet dat de oppos kan presteren, maar zij is in staat ue Indonesische regering in verlegenheid te brengen". Mohr schrijft dat de verbin dingen de grootste moeilijkheid zijn voor de oppositie. „Lopen duurt weken, en de Indonesiërs volgen de vliegtuigen als haviken. Rechtse groepen in Holland steunen de vrije Papoea's. Dat zeggen de Indonesiërs tenminste, en ze hebben het klaarblijkelijk bij het rechte eind, maar het meeste geld wordt aan vliegtuigbil jetten en hotels besteed. Zeer weinig geld komt in West-Irian terecht. Er bestaat ook in de verschillende groepen vrije Papoea's onenigheid over doel, loya liteit en methodes". Pater Boulogne viert een jaar transplantatie PARIJS (A.P.). Pater Charles Boulogne, na Philip Blaiberg de langst overlevende patiënt met een ruilhart, heeft op de eerste verjaardag van de transplantatie champagne gedronken. Op de muur van zijn kamer in het ziekenhuis hangt een portret van Jean-Claude Gaurgirand, wiens hart hij een jaar geileden heeft ontvangen. Pater Boulogne is eerder deze maand naar het ziekenhuis teruggekeerd wegens afsto- ftitngsverecihijnselen, waarvan doktoren hebben gezegd, dat deze minder ernstig waren dan in januari jongstleden toen hij met vakantie in Spanje was. Computer centrum AMRO in Zwolle ZWOLLE (ANP) De AMRO-bank za in Zwolle een groot administratie- er computercentrum stichten. Het wordt ge bouwd aan het nieuwe verkeersplein voo: de in aanbouw zijnde IJsselbrug. De acti viteiten beginnen over enkele maanden in een noodgebouw. Binnen vijf jaar zul len 350 mensen er werk vinden. Nieuwe slag voor Carlisten MADRID (AP) De Spaanse regering heeft een nieuwe slag aan de Carlisten toegebracht door twee bureaus in Madrid te sluiten. Er werd geen reden opgegeven, maar van Carlisfcische zijde werd verklaard, dat de beweging beschuldigd wordt van tegen de regering gerichte activiteiten. Eerder had de politie in de bureaus huiszoeking gedaan waarbij propagandamateriaal in beslag zou genomen. Een aantal Carlisten is geboord verband met de betogingen van 4 i tegen Franco, toen naar schatting tienduizend Carlisten in Estella, Navama, door de Guardia Civil uiteengedreven werden. Aan het slot van hun jaarlijkse pelgrimage naar de berg Montejura trokken de betogers door de straten Estella, het hoofdkwartier van Carlisten, met de leuzen „Franco is een verrader", „Franco imiteert De Gaulle" en „Wij willen de leden van de canlistische koninklijke dynastie terug in Spanje". worden, zelfs als een nieuwe golf van speculatie vooraf zou gaan aan de presi dentiële verkiezingen in Frankrijk of de Bondsdagverkiezingen in Duitsland, al dus Bonn. Wat betreft de Westduitse professoren die er bij de regering op aangedrongen hadden te revalueren, was het, aldus Bonn, „onduldbaar" dat pro fessoren zich gedroegen alsof ze alles wisten. Regeringswoordvoerder Diehl zei dat het kabinet waarschijnlijk woensdag zou besluiten om de uitgaven te beperken zodoende de prijzen laag te houden. In maart besloot de regering voor een half jaar 1940 miljoen gulden te „be en". Het schijnt nu dat dit geld definitief in de ijskast zal worden gezet. Maar het zal waarschijnlijk niet bij deze maatregel alleen blijven, zei Diehl. Hij zei dat het besluit van de regering al geweldig veel succes had gehad en ertoe geleid had dat veel speculanten hun geld weer teruggenomen, hadden. Tijdens de speculatieperiode was voor 14.500 miljoen gulden het land binnen gestroomd, terwijl door de maatregel de regering de speculanten een ver wachte winst van 136 miljoen gulden verloren haddenen. (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS In deze ttfd nu alles op losse schroeven staat, zelfs het hu welijk, verdienen Auguste en Char lotte, dat aan de balk van hun woning een dikke streep wordt gezet. De burgemeester van Longue in het de partement van de Maine-et-Loire heeft hen in de echt verenigd, niet tegenstaande Charlotte 77 cn Auguste bijna even oud is. Charlotte en Auguste hebben elkaar in 1909 leren kennen. Ze waren toen allebei 17 jaar, en noch de een noch de ander had ook maar een rimpel tje in het gezicht. Dat ze met elkaar zouden gaan trouwen stond zo vast als een huis. Maar de oorlog kwam er tussen en Auguste werd gemobi liseerd. Van het ene front zwierf hij naar het andere, en ook al vergat hij zijn Charlotte niet, hun wegen liepen niettemin ver uit elkaar. Charlotte was nergens meer te vin den toen Auguste bij de demobilisa tie zijn uniform uittrok en als dood gewoon burger in de maatschappij verzeild raakte. In 1919, wat zat er anders op, trouw de Auguste met een ander meisje en vier jaar later werd Charlotte me vrouw Dupuy. Van zulke namen zijn er dertien in een dozijn. Auguste kreeg kinderen en Charlotte kreeg kinderen. Maar in de sterren stond geschreven, dat Auguste zijn vrouw en dat Charlotte haar man zou ver liezen. Tien lange jaren treurde de een om zijn vrouw en de ander om haar man. En zo werd het augustus 1968. Auguste liep eenzaam over een weg, welke doet er niet toe, aangezien vele wegen naar Rome leiden. Hij zag Charlotte eenzaam voor haar huis zitten en beider ogen ontmoetten el kaar. Toen was het gebeurd. Her kenning in het begin viel niet mee, want Auguste had spierwitte haren gekregen en ook het voorhoofd van Charlotte zat diep onder de rimpels. Die eerste ontmoeting duurde ver scheidene uren, want sedert 1909 was er het een en ander gebeurd. Charlotte had kinderen en klein kinderen en Auguste had er haast evenveel. Op het eerste bezoek volg de een tweede en ook nog een derde. Alle kleinkinderen zeiden tegen Au guste opa en noemde Charlotte hun Zullen we maar niet trouwen, zei Auguste, toen na het derde bezoek alle kinderen en kleinkinderen weg waren? Charlotte stond van haar stoel op, vergat haar rheumatiek, keek Auguste recht in de ogen en zei, zonder aarzeling, ja. De burgemeester van Longue heeft met zijn traditionele sjerp aan de bruidegom gevraagd of hij Char lotte tot zijn vrouw wil nemen en haar zijn leven lang trouw wil blij ven. Charlotte hoorde zich die zelfde vraag voorhouden* en zowel de een als de ander knikte heftig van ja. Het verhaal vertelt er niet bij of Charlotte en Auguste in de kerk ge trouwd zijn. Misschien is dat wel ge beurd. Al zal het dan wel onnodig zijn geweest dat de pastoor of de dominee het huwelijksformulier be sloot met de gebruikelijke woorden, dat wat God verenigd heeft, de mens niet zal scheiden. Want het ziet er bij Auguste en Charlotte naar uit, dat alleen de dood hen nog kan scheiden. 124, (®r rV wal «s ®r eZjctrt grote'6 <an de Th* sPTSlste r>ie *Alle prijzen „Af Born". f6850.-* (laken) incl. BTW f 7672,- ÊMtJhJ BBEBnaa Fiat 124 60 DIN-pk, 1197 CC |J||l,|tJ f6000,--(laken) Incl. BTW f 6720,- UtJhJ *Alle prijzen „Af Born". LEIDEN: KATWIJK a/d ZEE: Garage Seinpost (A. KUYT) Drieplassenweg 7 Tel. 01718-3014 NOORDWIJK: Fa. A. BEUK ZN. (ORANJE GARAGE) Golfweg 18 Tel. 01718-4145 Korevaar Garage ALPHEN a/d RIJN: Automobielbedrijf Baay N.V. Van Foreestlaan 17 Tel. 01720-3841 LEIDEN: Korevaarstraat 18-43 Tel. 01710-42146 Varkenmarkt TeL 01710-22845 Fa. Gebr. Huisman Levendaal 76 Tel. 01710-34000

Leidse Courant | 1969 | | pagina 14