Cambria" dook sidderend in de Nieuwe Waterweg en liet de kassen links liggen Mr. Klaasesz ongerust over vuile lucht door Hoogovenbedrijfop de Maasvlakte N „Rotterdam gaat voorbij aan belangen Westland Landdag Rotary Club De Gaulle in Ierland tot na verkiezingen Kandidatuur Poher vrijwel zeker Vertrouwen AR-radicalen in Biesheuvel is groeiende Studenten bezetten Maagdenhuis Amsterdam Aftellen van Apollo 10 begonnen MAANDAG 12 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 hout istzie) an een 50/530 254/ (Van onze verslaggevers) ROZENBURG Voor Cornelis Verolme, de bijbelvaste ziener van Flakkee. is het zaterdag weer eens een uitzonderlijk mooi dagje geworden. HU had trouwens niet anders verwacht en daarom had hij zich 's morgens reeds in zijn beste kleren gestoken een strenge zwarte hoed met forse gleuf en rand. een witte, zijden sjaal cn een loodzware tot aan de enkels afhankende lankense jas die hem het milde aanzien gaven van een dorpsdominee, die zijn kudde met harde, doch rechtvaardige hand naar de grazige weiden van de eeuwigheid leidt. In die geslaagde vermomming arriveerde hij tegen tien uur op zijn scheepswerf aan de rand van het voormalige eiland Rozen burg, waar 2500 leerplichtige kleuters onder toezicht van hun school hoofden al geruime tijd de ballonnen omklemden, die ze conform het programma pas mochten laten schieten als bouwnummer 785 in de golven van de Nieuwe Waterweg zou schieten. Die massale ballon vaart was een van de stunts, waarmee Verolmes perschef Gert van iler Hoest op kosten van de werf de tewaterlating van de mammoet- tanker Esso Cambria tot een nationaal volksfeest moest opblazen. Scheepsbouwer Cornelis had tevens gelden gevoteerd voor de lossing van 8500 postduiven en het optreden van de muziekvereniging Apollo uit Nieuwe-Tonge en de Rozenburgsc harmonievcreniging Uitspan ning door inspanning, die voor deze gelegenheid ook de volksliederen van Engeland cn Nederland op hun repertoire hadden genomen. cheepsbouwer Cornelis had tevens elden gevoteerd voor de lossing 8500 postduiven en het optre- i de muziekvereniging Apol- ning uit Nieuwe Tonge en de Rozen- urgse harmonievereniging Uit- janning Door Inspanning, die oor deze gelegenheid ook de olksliederen van Engeland en lederland op hun repertoire had genomen. feite kon er dus niets meer lislukken, maar toch had Gerrit ken der Hoest kans gezien via kJL larmerende persberichten lichte HlK aniek te zaaien onder de jongens Jan de Witt Hij had er bij- 'oorbeeld op gewezen, dat de anker zelfs door een minuscuul leine vergissing der technici on- erbiddelijk aan de overzijde van Nieuwe Waterweg het West- i in zou stormen en pas in de uitenwijken ter hoogte van het assencomplex van de hardwer- ende tuinder G. L. Valstar tus- jonge komkommers en Dmaten tot stilstand zou komen. kerktoren (met weerhaan) al overtrof: in een periode voortschrijnende ontkerste- i welkom alternatief. Te- had hij achterhaald, dat er op het dek van de Esso Cambria 2400 auto's geparkeerd kunnen worden, dat daar zaterdagmorgen door de genodigden geen gebruik van werd gemaakt is verklaar baar ze hadden toevallig die morgen niks in Naaldwijk te zoe- Onder de bezoekers, die zich tegen tien uur rondom de ark van het nieuwste verbond verzameld had den. bevonden zich opmerkelijk veel vlezige captains of industry, een handvol ambassadeurs en en kele courante ministers, die toch de zegeningen van de vrije zater dag niet door de neus wilden laten Zonder uitzondering waren ze even tevoren gearriveerd in de- nkele duizenden op die bedreig- dijk opgesteld, want is er eer chonere dood denkbaar dan ver- iletterd te worden onder het sta ll geloof van Nederlands groot- bewakers scheepsbouwer? eenvoudig i der Hoest had trouwens nog ;r olie op de golven van enthou- >me gegoten. Om de afmetingen de gigant te dramatiseren worden ingezet. Opmerkelijk het ook, dat de meesten zich lieten rijden door een chauffeur met pet, zodat het voor de orde- Verolme kinderlijk om vast te stellen, genodigd was en wie niet. De mensen zonder pet werden resoluut samengedreven in een tent, waar ze op koffie en cake de ad hij bijv. uitgerekend, dat onthaald werden hoogte van het schip een door- met pet konden op hun dooie gemak de bougies bijstellen, de voorruit schoonmaken en de as bakjes van het dashboard legen. Opnieuw een bewijs, dat een volksfeest ook in Nederland best van de grond komt, als het maar goed georganiseerd wordt. De Esso Cambria lag op dat mo ment nog vredig in de stalen boeien, die de gehelmde keur troepen van keizer Cornelis om het walgelijk grote lijf van de reus geklonken hadden. Tussen de stompe boksersneus en het stuur huis van zeven verdiepingen (Ger rit had zich gehaast om in het persbericht te melden, dat dit overeenkwam met een flatge bouw op de lijnbaan) liepen on afgebroken mannen met nijp tangen en hamers rond, wat dui delijke afbreuk deed aan de ver meende zeewaardigheid van het schip. Die achterdocht werd trou wens nog verder versterkt door een gekerfde grijsaard, die tegen half elf nog steeds op trillende knieën onder de romp doorkroop roestende plekken te meniën. Waarschijnlijk had Cornelis per soonlijk die opdracht gegeven hij is immers typisch een man, die altijd lik op stuk geeft maar zo vlak voor de tewater lating gaf zijn verschijning toch weer nieuw voedsel aan de bange veronderstelling, dat ze er op de werf met de pet naar gegooid hadden. De enige, die een groot, mooi vertrouwen bij de wach tenden wekte was Verolme zelf, die om half elf precies de trap naar de eretribune beklom met de geïrriteerde blik van een gelegenheidsspreker, die gekweld wordt door te krappe bretels. Spontaan zetten de blazers van uitspanning door inspanning twin tig meter lager het Engelse volks lied in, maar door een verkeerde windrichting bleef het gewenste De „Esso Cambria", het grootste schip ooit in Nederland gebouwd, glijdt van de Ver olmehelling. effect uit en slechts in Hoek van Holland namen enkele bejaarde schelpenvissers de houding aan. Verolme stond ondertussen mon kelend tussen de orchideeën zijn laatste instructies te geven aan Esso-lady Kauffmann, die de uit zijn krachten gegroeide baby on der de champagnedoop zou hou den. De magnumfles met acht liter tintelend frisse alcohol hing reeds tegen de voorsteven, wat voor vele dorstige toeschouwers een schrijnende aanblik bood. Nochtans hakte ze na enig ge harrewar de knoop door (met een petieterig gouden hamertje, dat ze zeer omzichtig hanteerde als of ze een goedkope kinder xylofoon bespeelde) en enkele seconden later spatte de cham pagne schuimend als een ook voor trommel wasmachines geschikt biologisch inweek- en voorwas middel tegen de romp. Gelijktijdig steeg vanaf het erepodium een zwak gejuich op -,een mis selijke stunt van de drankbestrij ding", riep een kraanarbeider verbitterd en trok een lichte siddering door het schip. Volgens het programma had de doopster nu een handel moeten overhalen om de Esso Cambria de vrijheid te geven, maar tot haar verbijs tering zag ze het schip reeds een geweldige schuiver maken. Ve rolme keek haar onderzoekend aan en begreep er ook geen fluit meer van. Wees nou eerlijk: zo hard had ze die fles champagne r niet tegen die schuit De fotografen, die op het laatste moment in een wedloop met vliegende start naar de top van de negentig meter hoge kraan wa ren gesneld, werden bjj aan komst ook volledig verrast door de overhaaste vlucht van de Esso Cambria, volgens het schema had den ze nog tien minuten de tyd om het juiste diafragma te zoe ken voor hun overzichtsplaten, maar toen ze naar beneden keken, zagen ze de aarde reeds bewe gen. De dirigent van uitspanning na inspanning liep purperrood aan en perste er al improviserend een razendsnel Wilhelmus uit, honderd meter verder gingen de ballonnen de lucht in en werden de duiven gelost b\j noorcl-noord- oostelüke wind en lichtbcwolkte Er was geen houden meer aan sidderend dook de Esso Cambria van de Verolmespringschans in de woest kolkende mui van de Nieuwe Waterweg. De roestige buik schuurde over de groen houten sledebaan en witte rook wolken spoten onder de romp uit. Eerste verdween het 160 ton wegende roer in de golven, daar na volgde de 60 keiharde tonnen HET WAS WEER EEN UITZONDERLIJK MOOI DAGJE van de schroef. Ademloos zagen de tienduizenden in de volgende se conden hoe de mammoet met trillend welbehagen zijn mach tige 52 meter brede borst nat maakte en vervolgens als een logge marionet door de ketting- trossen dwars op de stroming werd gewrikt. Honderden scheeps- fluiten gaven spontaan een ge slaagde imitatie van een maan delijkse B.B.-oefeneing en Cor nelis Verolme tikte aan zijn hoed en riep met schelle stem: „met de hulp van de Heer is het weer gelukt". Daarna gaf hij de kraan machinist boven hem een teken, dat met de kiellegging van bouw nummer 786, de volgende tanker van 255.000 ton een begin kon worden gemaakt. Tergend lang zaam daalde de eerste tonnen staal uit de hemel op de helling, die er opeens ongegeneerd bloot bij lag. De oude man met zijn pot menie keek van opzij glim lachend toe. In de feesttent vijftig meter oost waarts knalden op dat moment reeds de kurken uit de honderden champagneflessen. En Cornelis, die nog steeds keek, alsof hij niet echt blij was, hief verma nend zijn vinger en riep, dat Ne derland op dit historisch ogen blik opnieuw had bewezen, dat het een natie van dappere scheeps bouwers is. „Wij kunnen de con currentie met Japan het hootd bieden", zei hij. vanmorgen is het bewijs geleverd". Met de losse pols verschafte hij de nippende menigte ook nog een verhelderend doorkijkje op zijn onstuitbare dadendrang: alleen bij het Verolmeconcern zijn op dit moment 38 schepen in aan bouw met een gezamenlijke ton nage van 2 miljoen ton. De ministers en ambassadeurs, de captains of industry en dc gere gelde receptielopers knikten eer biedig. Onder de linnen koepci hing de gedempte sfeer van een samenkomst van gebedsgenezers. De Esso Cambria lag er op dat uur alleen nog maar voor spek en bonen bij. Een ongematteerde feestsigaar met origineel Rozer- burgs dekblad, die het vaderlands wagenpark straks een maand lang van benzine zal kunnen voorzien. Het was een uitzonderlijk mooi dagje... (Van e verslaggevers) •g met ar-Pul Berge Ko- On- Bik. Veld- t 301, PARIJS De Gaulle, ex-president van de Franse republiek, is voor minstens weken met vakantie vertrokken naar vissersplaatsje in Zuid-Ierland, waar door de warme golfstroom het klimaat mild is en ongeveer lijkt op dat van de Middellandse Zee. Hü heeft er een hotel |met twaalf kamers gehuurd. De enige Rast die er was werd beleefd verzocht te 'erdwjjnen, want De Gaulle wil geen Pottenkijkers. Niettemin doen Franse journalisten hun uiterste best om met bootjes zo dicht mogelijk bij het hotel te komen. Gister avond gaf radio Europa een beschrijving van de salon en de keuken van het hotel, alles natuurlijk van horen zeggen. De eigenaar is een visser, en zijn vrouw erzorgt de keuken, waar zij specialiste schijnt te zijn in het bereiden van grote en kleine kreeften. Gisteren kwam een Ierse priester naar het hotel om in de salon de mis te celebreren. men ook over de generaal moge denken; hij heeft een paar weken vakan tie dubbel en dwars verdiend en er recht op voortaan als een gewoon burger te worden behandeld. Dat hij ver weg naar Ierland is gegaan bewijlst dat hij ch vier weken lang afzijdig wil houden an de politiek, zowel van Pompidou als m Poher. Poher laat uiterlijk morgen weten, of hij kandidaat is. Uit een interview dat hij heeft toegestaan aan het weekblad Express van vandaag blijkt, dat hij in dien gekozen, niet zelf de in meerderheid Gaullissische Kamer zal ontbinden. Zijn bedoeling is is een nieuwe eerste m an te wijzen die zich aan de Kamer zal voorstellen. Krijkt die nieuwe eerste minister dan een motie van wantrouwen, dan volgt automatisch Kamerontbinding. Niet Poher doet in dat geval de Kamer as om, maar de Kamer tekent haar eigen doodvonnis. Uit het interview blijkt, dat de kandidatuur van Poher kannen en kruiken is. Ex-presldent De Gauüe en zijn echtgenote bi) hun aankomst op het vliegveld van Cork. Hij wordt hier begroet door de Ierse premier Lynch. Vliegtuig stort op Los Angeles LOS ANGELES (Reuler-AFP) Een verbouwde bommenwerper uit de twee de wereldoorlog, die geheime elektroni sche apparatuur van het Amerikaanse leger beproefde, is zaterdagavond kort na het opstijgen van hel internationale vliegveld van Los Angeles in de stad neergestort. Een vleugel van het toestel rukte het dak van een gebouw af. Het vliegtuig kwam terecht op een tweede gebouw, dat in brand raakte en verwoest werd. De vier bemanningsleden kwamen om het leven evenals twee mensen wier lij ken in het puin werden gevonden. Een vrouw wordt vermist. De piloot slaagde er nog in, een park waar honderden kin deren speelden te ontwijken. Hij probeer de tussen de twee gebouwen te landen. Het ongeluk is te wijten aan motorsto- (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Bij de AR-radikalen is het vertrouwen in mr. B. W. Biesheu vel, de politieke leider en «le voorzitter van de Tweede-Kamerlractie van de AR. gegroeid. Dat verklaarde zaterdag mr. Idenburg een van de woordvoer ders van de A.R-radikalen. Hij liet uit komen dat aan de top van zijn partij veel gereserveerder wordt gedacht over een nauw samengaan van de drie grote confessionele partijen. Mr. Idenburg zie de indruk te hebben, dat partijvoorzitter Veerman de uit spraak van mr. Biesheuvel onderschrijft dat het „samen-uit-samen-thuis" de KVP. AR en CHU niet langer van kracht is. Maar straks voor de vol gende Kamerverkiezingen zou een spraak over de samenwerking lussen de drie grote confessionele partijen moeten worden gedaan. Er is nu geen neiging meer om het kabinet- De Jong inzet de volgende verkiezingen te maken, al dus mr. Idenburg. De AR-radikalen zien de huidige rege ringssamenwerking liever gevold door de samenwerking waarvan de PvdA, D'66 en PPR deel uitmaken. Gehoopt wordt, dat ook een progressieve KVP tot PvdA haar congresuitspraak tegen samenwer king met de KVP zou intrekken, zei mr, Idenburg. RIJSWIJK De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland. Klaasesz, heeft zaterdag als laatste spreker op de landdag van de Rotary- club in de Licht der Wereldkerk te Rijs wijk zijn ongerustheid uitgesproken over de vestiging van een hoogovenbedrljf op de Maasvlakte gezien het gevaar voor luchtverontreiniging, waarvan met name het Westland veel hinder zou ondervin den. Naar zijn oordeel zal de gemeente Rotterdam ongetwijfeld de vergunning krachtens de Hinderwet voor een derge lijk bedrijf afgeven met voorbijgaan aan de belangen van het Westland. Mr. Klaasesz had nog meer kritische woorden over Rotterdam, die een nieu- haven wil bij Maassluis, maar hier tegen komt het Westland ook in het ge- omdat men bevreesd is voor bodem- verzilting. Naar 't oordeel van mr. Klaa- kan men een havenuitbreiding best de andere kant van de Moerdijk tot stand brengen. Hij verdedigde hiermee het standpunt van Gedeputeerde Staten Zuid-Holland om de aanleg van de Rotterdamse Rijnpoorthaven (tussen Hoek van Holland en Maassluis) te ver bieden. De commissaris van de koningin i het Rotterdam niet kwalijk dat de- plaats voor haar belangen opkomt ir het provinciaal bestuur moet naar zijn mening ook andere belangen in het oog houden. In het kader van zijn inleiding ovt leefbaarheid zei mr. Klaasesz verder dat summum aan materiële voorzienin gen nog niet bepalend is voor het. erva van de leefbaarheid. Ook in de zon nigste omgeving kan men nog ontevre den zijn. Ofschoon de landdag van d« Rotaryclub in een kerk werd gehouden bad het hem verwonderd dat niemand de inleiders, waaronder zaterdag de ster van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk, mej. Klompé, naar die pere achtergronden van het zich wel be vinden had verwezen en daarbij reken de hij ook religieuze gevoelen onder. Voorts beschreef mr. Klaasesz hoe el ke gemeenschap probeert het eigen vi NIJMEGEN (ANP) De Nijmeegse politie heeft zondagmiddag met de grootste moeite een zeventienjarige jon gen kunnen arresteren, die met een windbuks op vogels schoot en zijn wa pen ook had gericht op een veertien jarig meisje, dat zich over enkele ge wonde vogels wilde ontfermen. Toen het kind een vogel oppakte, schoot hij haar in het been. De jongen verzette zich hevig tegen zijn arrestatie en sloeg een agent in het gezicht. Hij kon pas worden ingesloten, nadat assistentie was opge- zieningspeil op te trekken. Een gemeente van tweeduizend inwoners wil industrie woningen om de drieduizend inwoners te halen, want dan kan er een sporthal letje worden gebouwd. Een gemeente van vijfduizend inwoners probeert zo de acht duizend te halen. „Een pasklare oplos sing voor de leefbaarheid is er niet", aldus mr. Klaasesz, „maar steeds zullen ij ons doen en laten het oog daarop gericht moeten houden". Hierna reikte hij de prijzen van de schoolprijsvraag de leefbaarheid uit. Het had hem bij de bezichtiging van de expositie verwon derd dat daarop de ambtswoning van de burgemeester voor 100 procent nega tief werd gekwalificeerd. De commissa ris meende dat men dan de woning niet binnen kende. AMSTERDAM (ANP) Een dertigtal studenten die zich dc actiegroep „de loze kret" noemen houden sinds vanochtend een uur of tien het Maagdenhuis, admini stratiegebouw van de universiteit van Amsterdam, bezet. De bezetters houden zich in hoofdzaak op in een kamer nabij de hoofdingang. Blijkens een pamflet zijn de studenten verontrust over de opmerking van prof. Belinfante, dat de rector-magnificus „medebeslissingsrecht een loze kreet is". Zij zeggen zich hierdoor genoodzaakt te zien om voor dinsdagmiddag twee ui rector-magnificus op „elk uur van de dag en nacht" de gelegenheid te bieden over de concrete inhoud van het begrip mede beslissingsrecht tot klaarheid te komen. „Dit. streven maakt een permanent ver blijf het Maagdenhuis noodzakelijk", aldus de studenten. Dinsdagmiddag twee uur is het tijdstip waarop het vorige week door de studenten gestelde ultimatum af loopt over erkenning van het recht op medebeslissing door prof. Belinfante. In het pamflet zeggen de studenten, dat de bezetting pas zal worden opgehe ven als drie eisen zijn ingewilligd. Deze zijn: prof. Belinfante dient, alvorens een uitspraak te doen over erkenning van het recht op medebeslissing zijn uitspraak dat „mdebeslissingsrecht een loze kreet is" terug te trekken: prof. Belinfante dient zich dinsdag uit te spreken over over wat hij dan wei in concreto mede beslissingsrecht verstaat, en het presi dium en het curatorium dienen de massa vergadering die morgenmiddag gehouden wordt, van het ingenomen standpunt op de hoogte te stellen, waarna door de ver gadering wordt beoordeeld of dit ant- wordt geacht. Drs. Den Uyl Ook niet met AR en CHU in zee gaan (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „Zo lang de drie con fessionele partijen elkaar vasthouden, geldt de uitspraak van het PvdA-con- gres, dat met de huidige KVP niet kan worden samengewerkt ook voor de AR en de CHU, aldus PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer drs. J. den Uyl op partijraad zaterdag in Utrecht. Wat betreft de samenwerking tussen de drie confessionele partijen zei hij: „Zij hebben mooie programma's voor later, iaar een slechte politiek nu". De partijraad stelde verder kandida tenlijsten voor de Eerste-Kamerverkie zing van dit jaar samen. Zes leden van de PvdA-fractie zullen na de verkiezingen niet terugkeren. Het zijn de huidige voorzitter van de Eerste Kamer dr. J. P. Mazure en de heren H. van Es, S. de Jong, D. de Loor, mej. mr. M. Tjeenk- Willing en A. C. Verhoef. In de nieuwe Eerste Kamer zullen van de zittende PvdA-leden terugkeren mr. G. J. P. Kammelbeeclc, J. B. Broeksz, A. H. Kloos en dr. E. Brongersma. VVD wil regeling Geheimhouding moet minder bij overheid (Van onze parlementaire redactie) DEN I1AAG Een grote openheid a de kant van de overheid werd bepleit moeten hebben! op een buitengewone vergadering van de VVD gewijd aan het rapport „kiezer, ge kozene". Aangedrongen werd op een wet telijke regeling waarin wordt bepaald welke overheidsdocumenten wel'en wel ke niet openbaar moeten zijn. Bekeken moet worden of niet meer adviezen, bij voorbeeld die var de Raad van State aan de regering onmiddellijk openbaar kunnen worden gemaakt. CAPE KENNEDY (AP) Het aftel len van de Apollo-10 begint maandag te middernacht. Als alles goed gaat zul len zondag drie astronauten gelanceerd worden voor een reis om de maan. De Apollo-10 zal de maan tot op on geveer 17 kilometer naderen. Dit zal de weg effenen voor de Apollo-11 om ln juli te proberen een landing op de maan te maken. De Apollo-10 zal be mand worden door veteranen: kolonel Thomas P. Stafford en de marine commandanten John W. Young en Eugene A. Cernan. Stafford en Young hebben elk al twee ruimtereizen ge maakt en Cernan één. Het aftellen zal 93 uur duren, maar uitgesmeerd worden over vijfeneenhalve dag. In mei zijn er maar vijf dagen dat de maan in een gunstige stand staat om bezoekers van de aarde te ontvangen. PPR: indeling totaal verouderd (Van onze parlementaire redactie UTRECHT De gemeentelijke inde ling van ons land is volslagen verouderd en kostbaar. Zij is een ernstige belem mering voor het tot stand brengen van I gemeenschapsvoorzieningen voor alle burgers. Dat zei de secretaris van de PPR mr. AQC van Ruiten, zaterdag op een studiedag van zijn partij over de gemeentepolitiek. Mr. Van Ruiten gaf a's zijn mening dat de gemeenten een I minimale omvang van 10.000 inwoners Afgewezen werd de suggestie om aan de Staten-Generaal een zendmachtiging te geven, zodat de Eerste en Tweede Kamer zelf een kamerverslag via radio en televisie zouden kunnen geven. Ge meend werd dat er nu niet meer zo'n behoefte is aan een aparte zendmachti ging voor de Staten-Generaal. Bovengemeentelijke regionale bestuurs vormen moeten worden versterkt door deze organen meer verordenende be voegdheden te geven. Door een sterke ambtlijke invloed wordt de positie van de gemeenteraad als hoogste bestuurs orgaan van de gemeente bedreigd. De gedachte dat de politiek bij het, bestuur van een gemeente slechts een Beperkte rol speelt, is een dooddoener, zei de heer Van Ruiten. Ten aanzien van het personeelsbeleid bij gemeentelijke diensten wordt gezegd dat het personeel van de diensten recht op inspraak heeft Er zouden medezeg genschapscommissies moeten komen die bevoegdheden zouden moeten krijgen op economisch en technisch terrein.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5