Akademie ook in weekeinde middelpunt van diskussies Tiende plaats voor De Zijl Gastspelers gaf amusante première van „Niets veranderlijker dan een mens" Wapenmuseum wapende zich tegen inbraken Kath. Invaliden Bond volle dag feestelijk in touw met viering vierde lustrum Geslaagde reünie „Lugdunum" Drietal jongelui brak plusminus 20 maal in Vier geslachten bij verjaardag van Roelof arend sveens oudste L969 MAANDAG 12 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT Gesprek met curatoren door eis studenten weer onzeker De aktiviteiten in het Permanent Demokratiseringscentrum in het Akademie- gebouw hebben in het weekend bepaald niet stil gelegen. Overdag, maar vooral 's nachts Is het gebouw konstant open geweest voor vele diskussies van werk groepen, die zich bezig houden met een rijk gevarieerde scala van onderwerpen, lopend van projektonderwys, tot een werkgroep, die zich bezig houdt met de manier waarop de aktie in de dagbladen overkomt. Vanochtend zal er een bijeenkomst zijn van de studenten met vertegenwoordigers van kuratoren, hoogleraren en wetenschappelijke staf. Het is echter zeer de vraag geworden of de vergadering doorgaat, omdat de studenten de eis hebben gesteld, dat de vertegenwoordigers van kuratoren en senaat ook namens die groeperingen spreken en niet als partikulieren personen. Op de vergadering zal informatie worden gevraagd over verschillende uit drukkingen in de verklaring van deze groeperingen, die de studenten nog on duidelijk zyn. Het is niet de bedoeling, dat er besluiten genomen zullen gaan worden. ringen goedgekeurd door het fakultelts- bestuur. In de juridische fakulteit plei ten drie hoogleraren, een aantal stafleden en studenten voor Inwilliging van de zelfde eisen. In de Centrale Interfakulteit der wijs begeerte is een aktiegroep gevormd, be staande uit alle stafleden en een aantal studenten, die zich voorstander toont van een fakulteitsraad, die alle geledin gen in haar besluitvorming herbergt en het bestuur van de fakulteit moet vor men. Tesamen met de reeds gedemokra- tiseerde fakulteit van de theologen be tekent dit reeds een forse inwilliging van de eisen van de studenten, die nu al hun best doen om desnoods met de monstraties, wat de openstelling van de Akademie in feite ook al is, hun eisen ook by de Kuratoren door te drukken. Vorderingen op niveau van fakulteiten Aan de verschillende fakulteiten lopen de aktics ondertussen gewoon door. Er komen elke dag weer nieuwe bij. Zo lijn de sociologen de komende week bezig met te praten over de inrichting van het onderwys in het komende studie jaar. De hoogleraren hebben de studen ten al medebeslissingsrecht gegeven voor de resultaten van de besprekingen. In de subfakulteit van de scheikunde zijn de eisen van de studenten voor open baarheid van informatie en alle vergade- I 40-jarig C.O.V.S. vierde feest Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum vierde de Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters, afd. Leiden, zaterdagavond feest. En hoe! Een tjokvolle Stadsgehoorzaal, waar onder vele voetbal-prominenten, werd in verrukking gebracht door een uitstekend opgesteld cabaret-programma. Onder het motto „Groot en klein vrolyk zijn" leverden tal van artiesten hieraan hun bijdrage. Allereerst was daar de conférencier Ab Hofstee, die samen met zyn echt genote het duo Salberti vormde, met veel succes. Vóór de pauze kwam hij nog een keer terug, en wel in de ver momming van boer Voorthuizen. Ver rukkelijk. Een absoluut hoogtepunt was, als vanouds, het optreden van het Cocktail- ■teio, de oude rQi.teii.in. he^ vak,_die ge§n Het fovartet Jan Gorissen voorzag Yi't geheel 'van '¥en'"mirclkale otnTfjsting. Tevens vormden zij de begeleiding van rhérèse Steinmetz, die onder daverend jpplaus haar „spel weer speelde". Dan was er nog de Metro Magie Show, het onbegrijpelijke werk van illu sionisten. Het programma bood tenslotte een optreden van Tobi en Jerry Rix. Zoon Jerry kon echter wegens buitengewone omstandigheden niet aanwezig zijn, maar gezien vader Tobi's succes, zal niemand hem dat kwalijk genomen hebben. Hier mee was het programma dan afge werkt, of... afgewerkt? Welnee, toen begon het pas. De stoe len werden aan de kant geschoven voor een magnifiek feesthal, dat tot diep in de nacht doorging. De genodigden kunnen, wat het fees ten betreft, totaan het 50-jarig jubileum weer vooruit. Het was een knalfeest. Taktiek In het Akademiegebouw trokken het afgelopen weekend twee diskussies voor al de aandacht: een diskussie over de te volgen taktiek. waarbij als pikant detail de aanwezigheid van rector-mag- nificus Kükenheim het vermelden waard is en een gesprek over het karakter van het informatieve gesprek, dat een aan tal studenten vanochtend zou hebben met o.a. kuratoren. Duidelijk werd, dat de studenten onderscheid willen maken tussen een taktiek op korte termijn, die voor Pinksteren afgelopen zal moeten zijn, en een taktiek op middellange en lange termijn. De meningen waren niet verdeeld over de korte termijn: men streeft ernaar zo snel mogelijk het mede beslissingsrecht op het niveau van ku ratoren te verwezenlijken, al weet men nog niet zeker, of dit moet gebeuren via een vertegenwoordiging van geledingen, of van visies, zoals van politieke par- Waarschynlijk is, dat men uit het oog punt van haalbaarheid zal kiezen voor een vertegenwoordiging op basis van de geledingenstruktuur, waarbij dus de studentenvertegenwoordiging evenveel te vertellen zal hebben als de afvaardi ging van de hoogleraren. Voor de te volgen taktiek op langere termijn zal het medebeslissingsrecht moeten gelden ook op het niveau van de fakulteit, terwyl een vandaag gepubliceerd dlskussiestuk uitdrukkelijk de direkte demokratie de inrichting van kolleges en werkgroe pen in haar beschouwing betrekt. De Leidse zwemvereniging „De Zyl" en „De Sleutelstad" hebben gisteren in Den Haag deelgenomen aan jeugdwed strijden van Vitesse. Enige opmerkelijke prestaties waren de 5e plaats van Theo Uittenhout op de 100 schoolslag in 1.20.3, de 1.004.3 van Leo Onderwater op dé 100 vrijeslag, de 1.36.9 van de 13-jarige K. de Vos op de 100 schoolslag en de 1.12.8 van L. Sierag op de 100 vrije slag. Uitslagen: 100 v. sl. meisjes J. Schaap (HZC) 1.12.4, L. Sierag (Sl. Stad) 1.33.7; id. jongens: R. v. Denderen (Dol fijn) 1.05.6, Fr. de Boer (De Zyl) 1.17.4, R. v.d. Mëy (Sl. Stad) 1.23.7; 100 rug slag: B. Schouten (Dolfijn) 1.05.6. B Voskuil (De zyi) 1.16.8. A. Goedhart (Sl. Stad) 1.23.7. Gisteravond bij de opvoering van „Niets veranderlijker dan een memin de Leidsche Schouwburg bleek weer dat êe belangstelling voor „De Gast spelers" nog altijd goed is. En ivij gelo ven dat gezien de reacties van de zaal, men zich volop geamuseerd heeft. „Niets veranderlijker dan een .mens", een klucht in vier bedrijven door P. Joh. Zonruiter, is typisch een spel waaraan een amateurvereniging zich niet zo ge makkelijk kan vertillen en waarin alle spelers toch hun kamen krijgen. De intrige is ijzersterk. Olga is een tweede huwelijk aangegaan met Her man Weggelaar. Deze Olga, een uitste kende creatie van Nell de Lange-Reize- voort, vergelijkt in alles haar tweede man met haar eerste echtgenoot Jack. Deze vergelijkingen vallen altijd in het nadeel uit van Herman. Begrijpelijker- wfls geeft dit aanleiding tot de nodige conflicten. Voorts is er een ongetrouw de zuster Sof ie (Janny Edelaar-v. d. Kwartel) in huis, die zich ontpopt als een echte mannenhaatster. Zij laat niet na Olga te verwijten, dat zy zo dom is geweest een tweede huweiyk aan te gaan. Met een over-actieve opa, die allerlei merkwaardige liefhebberijen heeft, een dochter die denkt fotomodel te worden, hiér verloofde, een op de meest ongelegen momenten binnenval lende buurman, én een dienstmeisje dat niet op haar mondje gevalen is, is de bezetting compleet voor talrijke ver wikkelingen. Die zyn er dan ook in groten getale wanneer Herman voor wendt naar» Paryg-te nïotteni voor za ken en zijn zogenaamde broer uit Au stralië komt logeren. Deze broer (Her man zelf, een goede dubbelrol van B. Peeters) leert tenslotte iedereen inzien dat het oude leventje nog zo gek niet was en bovendien dat men elkaar moet accepteren zoals men is. Tenslotte komt alles, zoals het een goed blijspel be taamt, in orde als de broer zich bekend maakt als Herman en zelfs Sofie in het huwelijk treedt met Bram Schokker, de buurman. Over het algemeen was de rolvastheid goed te noemen. En zonder de overigen op enigerlei wijze te kort te willen doen, vonden wij Jac. Buis als opa, Nell de Lange-Reizevoort en Janny Edelaar-v. d. Kwartel toch wel boven de anderen uitsteken. Als wij een enkele opmerking zouden wilen maken, dan betreft die de aankleding van het toneel die deze keer toch wel erg sober was. S. Het Nederlandse Leger- en Wapen museum „Generaal Hoefer" werd in 1968 bezocht door 25.765 personen. Het museum blijkt vooral bij de jeugd in trek te zijn, want 53 pet van het totaal aantal bezoekers bestond uit jeugdige personen, die individueel of in school verband kwamen. Ook bet aantal do nateurs van het meuseum onderging een stijging. Het uitgebreide jaarverslag maakt ook melding van een aantal maatrege len die getroffen werden na de ge ruchtmakende inbraak in het museum in het voorjaar van 1967. Het rooien van alle bomen aan de op de spoordijk uitziende zyde van het museum; het aanleggen van een alarmsysteem, waar door de sirenes dlie in de twee gebou wen zijn opgesteld by voorkomende molest ook buiten het gebouw hoor baar zijn; Het aanmaken van solide traliehekken voor de grote ramen van 't achtergebouw; het inschakelen van de ter plaatse het best bekendstaande nachtveiligheidsdienst, welke op on- regelde tijden zes kontrales per nacht uitoefent. Tevens werd aangevraagd, 'n flood- lightverlichiting voor de bedde achter gebouwen en de kleine 'binnenplaats, waar de twee nieuw» barakken zijn ge plaatst. Bovendien werden eveneens een aantal interne maatregelen door gevoerd, waardoor het betreden van depotruimten door onbevoegden nage noeg onmogelijk wordit gemaakt. ZOETERWOUDE-H.R. UITGAANSDAG BEJAARDEN In het afgelopen weekend zyn de be jaarden en minder validen onder auspi ciën van het Oranje Comité uitgeweest. Met ongeveer 100 personen vertrokken een tweetal bussen in de richting Bode graven. Na Harmeien ging het op de koffie in kasteel Haarzuilen. Vandaar ging het via Maarsen en Hilversum naar Oud Valkenveen. In restaurant Groenen dijk werd het diner gebruikt. Tydens dit diner spraken ds. J. van Drie. pastoor Kragtwyk en burgemeester Detmers. Namens de bejaarden sprak de heer N. de Boer een kort dankwoord. elegante regenmantels, pakjes en mantels DE MANTELSPECIALIST oneindig gevarieerde kollektie IDE MANTELSPECIALIST verrassende kwaliteiten en dessins DE MANTELSPECIALIST prijzen die enorm meevallen DE MANTELSPECIALIST Leiden: Haarlemmerstraat 163 In zyn feestrede, by gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Katholieke Invaliden Bond wees wethouder S. Menken op twee elementen die hem steeds byzonder getroffen hadden. Allereerst de energie die hen steeds in staat stelde met hun handicap niet alleen te leven maar zelfs dit stuk narigheid te accepteren en het leven biy en met vreugde te beleven. En vervolgens om ook in deze tyd nog steeds het predlcaat „katholiek" te blyven voeren, een eigen stempel, een eigen Inhoud en een eigen levenspatroon te behouden. Dit predicaat stemde de heer Menken als katholiek wethouder tot vrengde en hy wenste het bestuur in deze zelfde geest veel succes toe voor het komende lustrum. De oudere leden van de kerkkoren van de Petrus- en de Antoniuskerk o.l.v. en begeleid door de heer Abr. Martyn, zongen op zeer verdiensteUjke wijze de Missa Sancta Mathildis van Hubert Cuypers. De heer W. Gerritse, lid van de bond, bracht op voortreffelyke wijze het Panis Angelicus van César Franck ten gehore. Na de H. Mis schaarden zich de le den, ruim 320 man, aan de lange tafels voor een uitgebreide lunch, uitstekend verzorgd door de gérant van het Anto- nius-Clubhuis en zijn uitgebreide staf. De hèer W. L. Witteman, méde-op richter en 20 jaar voorzitter van de bond, verwelkomde alle aanwezigen, doch in 't byzonder prof. Vreeburg, mej. Raaphorst, die reeds by de oprichting aanwezig was, de heer Van der Zwet, 2e voorzitter, en mevr. v. Haasrecht, als erelid, en talrijke anderen. Een bijzon der woord van dank kreeg mevr. Creigh- ton-Berbee. de onvermoeibare, die dag in dag uit bezig is met haar pupillen, onuitputtelijk m.b.t. Lourdes-reizen en andere aktiviteiten. Felicitaties van mgr. Jansen Deze herdenkingsdag was zaterdag morgen aangevangen met een feeste- ïyke H. Mis om elf uur in het Antonius- Clubhuls aan de Mare. Vanaf 10 uur was een Commissie van ontvangst o.l.v. mevr. Ooyendyk en zuster Alexia in de weer om alle invaliden een plaatsje te bezorgen, terwyl iedereen persooniyk begroet werd door de secretaresse mevr. Creighton-Berbée. De celebrant was traditiegetrouw drs. A. M. E. Th. Vreeburg, die in een kort woord wees op de zin van het leven l.v.m. de handicap, die velen van zijn toe hoorders dit leven probeert moeilyk te maken. Daarom echter was juist de bond gesticht om zich aan elkaar "op te trekken. Het grootste wonder van Lour- des noemde spreker zeer terecht de ge nade om dit leven beter te kunnen aan vaarden en met vreugde zelfs dit leven te kunnen beleven. Naast Christus is Maria, van oudsher de Moeder der smar ten, die ons helpt en steunt en met hen naast ons, blyven wij durven te zeg gen: „Niet mijn wil maar de Uwe". Ongeveer 130 personen hebben zater dagavond de reünie van oud-leden by- gewoond van de vereniging Lugdunum. In de kantine van de jubilerende ver eniging werden herinneringen opgehaald uit 't verleden. Het plan was deze oud leden vergezeld van eerste elftalspelers en spandoeken in optocht te brengen van hotel „Bellevue" naar het clubge bouw aan de Haarlemmerweg. De regen haalde echter een streep door de rekening en zorgde er voor dat het vervoer nu per bus moest geschie- Dat kon echter niet verhinderen dat er zaterdagavond een reuze sfeer was on der de groenwitten. Voorzitter J. F. Bredeveld opende de avond en heette de vele reünisten, waar onder oud-spelers uit Assen en Ensche de, van harte welkom. Tot ongeveer één uur werden de histo rische feiten nog eens belicht uit de roemrijke geschiedenis van Lugdunum, of werd er zomaar gesproken over voor vallen, die niet zo licht vergeten wor den. Zo tussen de bedrijven door werd er nog een speechje afgestoken. Onder meer gebeurde dat door oud-voorzitter Van Wel, die thans in Alkmaar woont. Ook Frans Gordyn was bereid de be wogen geschiedenis te laten herleven. Een leuke geste was het geschenk van een der oud-leden, die het jubilerende bestuur een opgemaakte groene kikker aanbood. 150.- BOETE VOOR JOY-RIDING ONDER INVLOED De officier van justitie bij de Haag se politierechter constateerde, dat een 19-jarige monteur uit Alphen aan de Ryn op het verkeerde pad was, door des avonds zich aan cafébezoek te bui ten te gaan. Niet dat dit bezoek op zichzelf aanleiding was tot het ver maan, maar wel het feit, dat de jonge man vaak onder invloed van drank verkeerde en dan dingen deed, welke hij nuchter nooit zou uitvoeren. Dit althans werd over verdachte mee gedeeld in het rapport, maar ook, dat verdachte verbetering des levens be toont, door het café te myden. Op één van zyn dronken avonden had de monteur een bromfiets weggenomen die voor het café stond, doch daarmee verongelukte hy al gauw. „U had uw straf al meteen beet," stelde de oficier vast, want verdachte had een week niet kunnen werken vanwege de verwondin gen welke hij had opgelopen. De officier wilde, mede gezien de dron kenschap, het nog wel op „joy-riding" houden en daarom geen onvoorwaar- deiyke gevangenisstraf vragen. De eis was 150,- boete en twee weken ge vangenisstraf voorwaardeiyk met proef. van twee jaar. De rechter veroor deelde conform. Doch ook mevr. Ooyendijk-Kerkvliet en haar echtgenoot werden geprezen om hun niet aflatende gastvrijheid en mede werking. Prof. Vreeburg las een telegram van felicitatie voor van mgr. M. Jansen en wjjdde een ontroerend herdenkingswoord aan kapelaan Vaneman, de vorig jaar overleden assistent van de St.-Petrus- parochle. Doch daarna deed iedereen zich te goed aan de overladen tafels en zorgden de obers voor een voortdurende stroom koffie. En zoals bij iedere feesteiyke ge legenheid van de invaliden ontbrak ook nu niet de gezellige entertainment mu ziek van Frans Houps, die ondanks drukke werkzaamheden altijd zorgt voor gezelligheid bij deze gelegenheden. Reeds tydens de lunch ontbraken de feestredenaars niet. De heer A. Schlat- mann feliciteerde namens het bestuur ziekentriduum en zei de grootste waar dering voor dit werk te hebben. Hij wenste mevr. Creighton en haar staf nog veel succes toe. Na de lunch werden de leden enkele uren prettig beziggehouden met een ca- baretprogramma John van Haarlem „Zocht de zon op", waarin conferencier-humorist byzonder de lachspieren van de aanwezigen wist bezig te houden en natuurlijk weer Frans Houps met zijn O.K. Rythme Stars, T. Want, slagwerk, W. F. van Klaveren, saxfoon, en J. Raaphorst, bas, met allerlei echte meezingers de stem ming er wel inhielden. Receptie Tijdens de middag-receptie kwamen velen, ondanks de aanhoudende regen, hun gelukwensen aanbieden, o.a. de zus terverenigingen uit Sassenheim en Delft en ook de Alg. Ned. Invaliden Bond. Toen kwam echter de stunt van de dag. Volgens plan zouden allen van de Mare gaan wandelen of in hun invalide wagens naar de Steenstraat gaan, waar in restaurant Het Karrewiel het feest diner gegeven zou worden. De regen echter gooide, figuurlijk gesproken, roet in het eten. In no time hadden echter zr. Alexia en Jos Creighton zes h zeven auto's gecharterd en in een niet afla tende pendeldienst wrongen de rijders zich als geroutineerde taxi-chauffeurs door het drukke zaterdag-verkeer en brachten in minder dan drie kwartier ruim honderd personen over. zodat ieder een om zes uur zich aan de feestelyke versierde tafels kon scharen. En ere wie ete toekomt: een voortref felijk diner, waarby de obers niets te veel was om hn gasten het naar de zin te maken. Tijdens het diner sprak wet houder Menken zijn feestrede uit, waar bij hy tevens de felicitaties en waarde ring overbracht van het gemeentebe stuur voor het werk van het bestuur en hoopte zelf nog vele jaren getuige te mogen zijn van het succes van de ka tholieke invalidenbond. Ook de voorzitter van de Algemene Ned. Invaliden Bnod, de heer H. Pan- nekoek, bracht felicitaties en dank voor de nauwe samenwerkingsvormen met de katholieke bond, met de wens nog lang te mogen samenwerken. Tenslotte kwam om half tien het ein de van deze feestelyke dag, die allen nog lang in het geheugen zal blyven en dit einde bracht ook eindeiyk rust voor mevr. Creighton, die na maandenlange voorbereiding mocht terugzien op een prachtig geslaagde dag voor de leden van haar bond, die een waardig slot vormde van twintig Jaar arbeid voor de invaliden van Leiden en omstreken. Volle kerk in Katwijk bij rouwdienst voor skubtoffers „Wiron I" Zaterdagmiddag is in een tot de laatste plaats bezette hervormde Nieu we Kerk in Katwijk aan Zee een rouwdienst gehouden voor de zes slachtoffers van de vorige week zater dag vergane „Wiron I" (IJmuiden 210) die een volledige Katwijkse bemanning aan boord had. De dienst die, naast nabestaanden van de vissers, werd bij gewoond door 2000 belangstellenden, stond onder leiding van de hervormde predikanten ds. J. van Roon en ds. C. van den Bergh, waarbij de eerste ope ning en schriftlezing en de laatste de preek verzorgde. Voordat de dienst begon, had de reder van de „Wiron I", de heer P. J. Smit uit Hypolitushoef, de overle denen met enkele woorden herdacht en zijn deelneming betuigd aan de na bestaanden. Hij bracht een laatste groet aan schipper Cornelis Haasnoot, stuurman Rein Krijgsman, machinist Hendrik Messemaker en de matrozen Willem Nijgh. Dirk van Beelen en Nicolaas van Ryn. De dienst werd onder andere bijge woond door b. en w. en de gemeente secretaris van Katwijk en afgevaar digden van andere kerken. Een drietal jongelui heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad wegens het plegen van tal van inbraken en diefstallen in een groot deel van de provincie Zuid-Holland. Hun werkterrein strekte zich uit van Leiden en omgeving, Bodegraven, Gou da, Montfoort, Vianen, Oudewater, Ab coude, Stolwyk en andere plaatsen, zy hadden het vooral voorzien op elek triciteitskabel en hebben van verschil lende bedryven zoals van de Leidse Lichtfabrieken en de P.U.M. in Utrecht kabel gestolen, welke op terreinen wa ren opgeslagen. In Bodegraven werd ingebroken ln een kaaspakhuis, verder in diverse werkke- ten, in garages, enz. In totaal betroffen het byna twintig inbraken en diefstallen. De Haagse rechtbank veroordeelde een 22-jarige verdachte uit Lexmond en een 23-jarige verdachte uit Bodegraven tot negen maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaardeiyk, een 21-jarige verdachte uit Utrecht ieder tot 9 maanden waarvan drie maanden voorwaardeiyk, na een eis van twaalf maanden waarvan drie maanden voor waardelijk en voor allen aftrek met voorarrest. is gisteren feest in de woning van de lieer J. W. v.d. Zwet te Roelof- arendsveen ter gelegenheid van het feit, dat de by hem reeds 27 jaar inwonende vader Theodorus v.d. Zwet zyn 99e ver jaardag vierde. De jarige, die de oudste inwoner van Roelofarendsveen is, geniet nog een uitstekende gezondheid. Ter gelegenheid van deze verjaardag waren de vier geslachten v.d. Zwet na- melyk de 58-jarige zoon J. W. v.d. Zwet, diens zoon Theodorus v.d. Zwet (23 jaar) en diens zoon van vyf weken J. W. v.d. Zwet allen aanwezig om de jarige ge lukwensen aan te bieden. Opmerkeiyk is, dat alle vier geslachten in Roelofarends veen zyn geboren en er wonen. De Jarige is wat slecht van gehoor geworden, maar leest nog steeds zonder bril dagelyks de krant, veertien dagen terug heeft hy nog een gezellige boottocht gemaakt met de „Alex van Waayenburg". Velen hebben de woning Zuideinde 39 even aangedaan om gelukwensen aan te bieden. OP DE FOTO: links de jarige Th. van der Zwet, staande er achter zyn zoon J. W. v.d. Zwet, zittend naast de jarige de 23-jarlge Th. v.d. Zwet met ln diens ar men 7.(jn zoon de vyf weken oude J. W. v.d. Zwet.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3