Doelpunt van Roggeveen stootte de deur naar Mexico weer wijd open MARZINE Rotterdam gaat voor Stoffel door het vuur Jan van Beveren: „Ik kon wel in het net gaan hangen van Schiet er een in: en dal deed Sjaak COUP VAN KESSLER ZETTE POLEN MAT De laatste kostbare seconden Mevrouw Kessler vond het goed DONDERDAG 8 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Sjaak Roggeveen heeft eens gezegd: „Als ik met andere spelers dan die van Holland Sport sta, zal ik laten zien dal ik geen boerckoolvoetballer ben". Sjaak Rog geveen wilde zich zo graag eens waar maken. En toen kreeg hü eensklaps zün grote kans tegen Tsjecho-Slowa- küe. Er zaten maar weinig toeschou wers op de tribunes, voor liet meren deel Rotterdammers die meesters zün in het bedenken van bünamen. Het imponerende beeld van Zadkine heet daar „de haringeter". Voor Sjaak Roggeveen hadden ze meteen een naam, Stoffel, de figuur uit de Fabel tjeskrant. Maar ze juichten toch harlstochtelük toen Sjaak Roggeveen, niel dat het niet gemakkelijk is om als invaller in een ploeg te komen die goed draait. Bovendien lag het spel van de Polen mij niet zo erg. Ik kreeg geen meter vrijheid waardoor ik zelden de gelegenheid kreeg om te schieten. Met dat doelpunt heb ik in ieder geval voldaan aan de op dracht om te scoren. Tweemaal drie kwartier hadden we op dat Poolse doel gebeukt en toen kwam die kans. Normaal is mijn rechtervoet 't beste maar na vandaag is het natuurlijk mijn linker. Wat was ik blij toen die bal tegen het net sloeg. Ik kon wel huilen. En ik had er helemaal niet meer op gerekend dat Kessler me zou inzetten. Toen hij in de rust zei dat ik Van Hanegem moest vervan gen, heb ik 'm toch wel even ge knepen. Maar het is gelukkig voor treffelijk gegaan". De enige Met dit heel zwaar tellende doelpunt heeft Sjaak Roggeveen nogmaals de aandacht van de vaderlandse sport wereld op zich gevestigd. En dan her inneren we ons een uitspraak van Ernst Happel, toen nog trainer van ADO: „De enige speler die ik van Holland Sport graag zou willen heb- een Rotterdamse zakenman en daar om zal hij zün stadgenoten ook die bün&am niet kwalük nemen, tegen het einde met twee doelpunten tc voorschün kwam en daardoor de winst voor Oranje binnensleepte. Rog geveen was dolgelukkig met die twee treffers. Wie zou het niet zün? En gisteravond stond hij ernaast. Feijenoorder Wim van Hanegem had de voorkeur gekregen. Maar toen het niet lukte, greep Kessler terug op de man die maar één opdracht krijgt: maak een doelpunt. Gisteren zal Kessler er bij zichzelf wel aan hebben toegevoegd in de rust: in hemels naam, Sjaak. En Sjaak deed het weer. Alles of niets Hij was na het duel het middelpunt van de belangstelling. „Wat ben ik bly met dat doelpunt. Er flitste, toen is Happel trainer van Feijenoord. Toen hij nog trainer bij ADO was, heeft hij ook de aandacht gevestigd op de jeugdige Hasil die' bij de Duitse vereniging Schalke '04 speelt. „Ik ken hem van Rapid Wien. waar hij des tijds jeugdspeler was. Een geweldige middenveldspeler, hoewel hij door Schalke in de spits is gezet omdat ze geen ander hebben die doelpunten kan maken. Hasil zou ik best willen hebben". En Feijenoord doet pogingen Hasil aan de vereniging te binden Ernst Happel houdt zich al intensief bezig met het elftal voor het volgende seizoen. Rotterdam mompelt steeds harder dat „Stoffel" maar naar Feijenoord moet komen. Want ze kunnen van hem zeggen wat ze willen, maar een speler die heleboel door mijn hoofd maar deze gedachte overheerste: alles of niets. Gelukkig werd het alles. Ik kon wel een gat in de lucht springen. Vergeel handen gedragen. En voor „Stoffel" gaan ze nu door het vuur. ROTTERDAM De naam golfde van mond tot mond en werd doorgegeven op de tribunes: Sjaak Roggeveen. Toen de klep van de spelerstunnel na de rust openging, draafde de spitsspeler van Holland Sport het eerst het veld op, bijna briesend als een paard dat te strak aan de teugels wordt gehouden. Sjaak Rog geveen had er zin in en dat wilde hij ook wel weten. Hij was een van de twee, waarmee bondscoach Georg Kessler een noodgreep ten tonele voerde. Wim van Hanegem, in een lusteloze bui verkerend, had plaats moeten maken voor Rogge veen; Nico Rijnders geblesseerd ge- Men kent Georg Kessler als een rustige coach. Men heeft hem, 46.000 (enthousiaste) kekers sterk, in een geheel andere gedaante gezien. Dolgelukkig voerde hü een overwinningsdans als solo uit. Zün noodgreep had het effect gesorteerd, waarop al die lieden in het stadion en niet in het minst Georg Kessler hadden gehoopt: Polen was verslagen en in plaats dat de deur naar Mexico was dichtgeklapt door een lange tijd aanwezig gelUkspel, had daar die dekselse Sjaak Roggeveen, die ook al tegen Tsjecho-SlowakUe matchwinner was geweest met twee treffers, ook nog de deur wU open gestoten, niet met subtiel spel, maar wel door een niet te blussen ijver, door reageren op elke minimale kans. door een verbluffende inzet en de wil om wat duvel, hij had toch ook tegen de Tsjechen de wedstrijd gewonnen zich te laten gelden. En juist toen de Polen zich al zeker waanden van het ene punt, dat voor hen uiterst comfortabele perspectieven zou openen en Nederland vrijwel kansloos zou maken, sloeg Sjaak Roggeveen, voor wie de Poolse verdedigers al direct na zyn verscbünen heilig ontzag aan de dag legden, vervaarlyk toe. In de laatste twee interlands werden drie doelpunten gescoord, alle drie door Rogge veen, waarvan de laatste wel eens van gouden betekenis kan zijn. Weer namen de geruchten vastere vorm aan. dat Feüenoord. ook als Kindvall blijft, bijzondere interesse voor de Holland-Sportspelcr heeft. Maar dan zal er een fors bedrag op tafel moeten komen, want welke bezwaren men tegen het spel van Roggeveen ook kan hebben, er kan niet worden wcggevlakt dat hij een levensgevaarlüke spits speler is. De Tsjechen, ook al in de veronderstelling dat zü het keurig netjes dubbel- blank hadden gehouden, kunnen ervan meepraten. De Polen nu ook. (Van onze sportredactie) raakt aan het oog toen hij van dichtbij door een schot werd getroffen had op het middenveld moeten wisselen met Wim Janssen die de aanval ook meer kracht bij moest zetten. Het was een gok van Kessler. Er mocht geen man verloren gaan met twee gewisselde spelers. En die gok lukte volkomen, al was het op het allerlaatste moment. De officiële tijd was al verstreken, maar de Engelse scheids rechter Ken Howley had nog wat secon den in reserve voor het stoppen voor blesures. En in die korte extra-tijd scoor de Sjaak Roggeveen het doelpunt, waar mee hij wellicht het Nederlands elftal naar Mexico heeft geschoten. Uit een hoekschop van Pahlplatz kopte Eijken- broek tegen de paal. De bal werd onvol doende weggewerkt en Van Dijk gaf de voorzet waaruit Roggeveen scoorde zo als alleen hij het kan. Hij dook eensklaps, attent en als altijd loerend op DE kans, naar de bal en van de rand van het straf schopgebied haalde hij met zijn linker been geweldig uit. Het schot van het ka liber alles-of-niets versloeg de man die daarop het minst recht had: doelman Kostka. RIJNDERS NAAR DE OOGARTS (Van onze sportredactie ROTTERDAM. Nico Rijnders zat met een blauw oog in de kleedkamer. De speler van Go Ahead had weinig belangstelling voor de lovende woor den van Georg Kessler. Hij wachtte met een van pijn vertrokken gezicht op dr. Mosterd, de arts die in het KNVB-sportcentrum ln Zeist zetelt, die hem na de wedstrijd naar de Clarastichting in Rotterdam zou brengen voor eén onderzoek bij een oogspecialist. Een kwartier voor de rust had Rijnders de bal van korte afstand midden in zijn gezicht gekre gen, waardoor hij een oogwond op liep. Hij had wel doorgespeeld maar „toen ik die bal op mijn oog kreeg, werd alles zwart. Ik zag niets meer en de resterende tijd heb ik lichte duizelingen gehad". Kessler liet zich er niet over uit of hij Rijnders ook had vervangen als hü niet een bles sure had opgelopen. Wel was met het inzetten van Wim Jansen de druk achter de aanval groter geworden. (ADVERTENTIE) voorkomt reisziekte bi[ apotheek en drogist Paniek voor de Poolse veste. Hans Eykenbroek (middenin). Dick van Dijk (fietsend) en Sjaak Roggeveen (13) hebben daarvoor gezorgd. Maar zoals zovele malen die avond sorteerde het niet meer effect dan verschrikte gezichten in het Poolse kamp (rechts Wilczek) en op de grond liggend doelman Kostka. juichkreten die Georg Kess- ren het ventiel waar mee hij zijn zenuwen luchtte. Hij was niet de enige. Tot zijn vreugde moet Kessler hebben bemerkt dat de zesenveer tigduizend getrouwen zich volledig ach ter Oranje hadden geschaard. Het Wil helmus werd weer meegezongen, er werd meegezongen, er werd de premiè re gegeven van de nieuwe yell „Hol land (klap-klap-klap)" en de vondst „Me-xi-co, Me-xi-co" werd onmiddelijk overgenomen toen bleek dat Nederland zeker niet een kansloze was in dit duel. Zeker niet. Belust op een snelle beslis sing, op een razendsnel succes, werd Polen onder zware druk geplaatst. De heren hadden hun tactiek keurig uitge- stippe'i, zoals was verwacht: een gordel van verdedigers zonder een te strenge mandekking toe te passen en twee man als razenden naar voren sprinten zodra een aanval werd opgebouwd. Aanvallen die erop waren gericht het tempo uit het Nederlandse spel te halen en zo moge lijk te profiteren van kansen. Dat lukte aardig want de Polen werden menigmaal vergast op een fluitconcert]e als ze wat te traag te werk gingen. Zo ..gebeten" was het publiek op de winst dat het zelfs voor minder ernstige vergrijpen naar de schrille fluittoon greep. Men voelde het dit moest een zege worden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Hoe had bondscoaeh Kessler in de kleedkamer anders kunnen küken dan met glinste rende ogen. „Ik ben een tevreden man. De jongens hebben hun uiterste best gedaan en opnieuw zün wc erin geslaagd op de aanval te spelen" De bondscoach was natuurlük verheugd. Hü wilde zü" jongens be lonen voor de krappe maar verdiende overwinning. „Vanavond ga ik met de jongens een avondje uit. Als mijn vrouw het goed vindt, gaan wc naar een nacht club De jongens hebben wel wat ontspanning ver diend Ze hebben naar deze wedstrijd tocgeleefd, ze hebben zich gegeven en dat wil ik honoreren met een overwinningsfeestje". George Kessler vond, hoe kan het anders, dal hel Ncdei lands elftal goed had gespeeld. ..Ze waren en thousiast maar vergaten helaas doelpunten te maken. Ze hebben te veel goede kansen laten liggen. Ik geef nooit complimenten maar voor Pahlplatz maak ik een uitzondering. Hij speelde een beste wedstrijd Over het Poolse elftal ben ik bepaald niet verrast. Ik wist dat de Polen over een enorme conditie beschikken en dat het een gevaarlijke tegenstander is. Ik ben blij met deze verdiende overwinning". Ook Dick van Dük, die na de rust. in dc spits van dr aanval beurtelings moest wisselen met Roggeveen, was een tevreden man. „Een moeilijke, maar een fijne en sportieve wedstrijd. Voor de rust ging het beter. In de eerste minut enging het zelfs grandioos. Theo Pahlplatz. „Het is altijd moeilijk spelen tegen een ploeg die tevreden is met een gelijkspel. Toch geloof ik dat het publiek tevreden mag zijn. We speelden niet alleen een goede wedstrijd, maar we hebten ook nog gewonnen. Het vervangen van Hane gem betekende voor Pahlplatz overigens een handicap. „Toen Roggeveen in de ploeg kwam zei Kessler dat ik moest proberen zoveel mogelijk hoge voorzetten te gev;n. Roggeveen is sterk in de lucht en daarop had den \v ij ir. Zeist al extra-getraind Bij Twente spelen we echte' een heel ander systeem en het is altijd moeilijk in korte tijd om te schakelen. Vergeet niet dat c:e Polen vier weken in een trainingskamp hebben gezeten en wij maar drie dagen m Zeist samen waren. Die kerels wisten elkaar bijna blindelings le vinden. Hans Eykenbroek. die een belangrijk aandeel had in de enige treffer, vond het eveneens een goede wed strijd „Kessler had mij gezegd in de aanval le gaan zodra dal enigszins mogelijk was. In Zeisl hebben we daar duidelijk op getraind. Jammer overigens van di< kop ba! legen de paal. Voor hetzelfde geld gaal de bal er in en ben ik de gevierde jongen". Doelman Jan van Beveren had het. toen een Nedei lands doelpunt maar uitbleef, moeilijker met zijn ze nuwen dan met de Polen gehad. „Zo'n wedstrijd i- niet eoed voor je hart. Toen Sjaak Roggeveen na die massale aanval de bal achter de Poolse keeper schooi kon ik wel in mijn net gaan hangen van vreugde Mexico is in ieder geval dichterbij gekomen". Tonr.ie Pionk. die na bijna twee jaar afwezigheid zijn rentree maakte, vond dat hy fijn had gespeeld. „Ge zien het overwicht dat wij vrijwel voortdurend had den, zat het ons bepaald niet mee Met een doelpunt zijn wij karig beloond". derlandLuxemburg) en enkele jaren geleden toen de pioeg nog onder leiding stond van Elek Schwartz. Ik heb het Nederlands elftal nog nooit zo enthou siast zien spelen. We hebben de nederlaag verdiend. Maar waarom moest de beslissing op zo'n moment vallen-?" Iïr. Stefan BosjWov. trainer van Bulgarije, had alle redet de overwinning van Nederland toe te juichen. „Het elftal toonde een hart te bezitten. De spanning heeft liet publiek, dat toch maar één doelpunt kon bewondeicn. in zijn greep .gehouden. eNderkind had de wil om le winnen". Dr. Bosjkov bleef diplomatiek op de vraag een vergelijking le trekken tussen I Nederlands elftal in Sofia en in Rotterdam. „Dal een moeilijke zaak. Het maakt veel uit of een ell uit cl thuis speelt. Bovendien zag ik enige andi spelers. Ik miste Cruvff, Muller Waren daar niet de „toevallige" red dingen voor het Poolse doel toen Van Dijk tegen een in nood uitgestoken been schoot, toen een enorm schot van Pronk via een eveneens in nood uitge stoken been tot hoekschop vloog, en toen doelman Kostka een geweldig schot van Rensenbrlnk niet onder controle kon krijgen en met een wanhoopsprong te gen de door Van Hanegem ingeschoten bal plofte? Pronk en Van Hanegem, paar apart. Ton Pronk op het mid denveld waar hij zich niet bijster thuis ■oelde en als een soort ouderwetse spil opereerde. Maar nuttig, hoewel hij na de rust terugviel. Van Hanegem, kenne lijk niet in opperbeste stemming, die werd gedemonstreerd door slordig spel. In het begin gaf hij één glanzende pass waardoor hij de geheel vrijstaande Van Dijk bereikte, die echter te moeizaam de lucht in kwam om de bal met het hoofd te kunnen bereiken. Rol van Bals Souplesse is niet het sterkste punt van Van Dijk. Daardoor miste hij ook vlak voor de rust toen hij te traag start te en de bal zo op het nippertje bereik te dat die van zijn schoen wipte. Maar dar stonden tegenover zijn „Zuid- amerikaanse" omhaal en hel enorme schot dat doelman Kosta tot hoekschop tikte. Er was al snel gebleken dat Kostka de rol van „Bals in Trnava" vervulde. Zo keerde hij met een soepele zweefduik een schot van Rijnders en veerde hij hoog boven de Oranjemannen bij de ne gen hoekschoppen die hij voor de rust al kreeg te verwerken. Nederland was sterker, ongetwijfeld. Nederland was ook individueel op enige uitzonderingen na en daartoe behoorde uitgerekend voet balmeester Van Hanegem technisch beter. Bij de Polen stak niet eens ter- speler Lubanski boven de Nederlanders torenhoog uit maar wel de kleine Szol- tysik. die na een weergaloze solo buiten bereik van Van Beveren. die zich al had onderscheiden met een save op een schot van Lubanski. tegen de lat kanjerde. De meeste, en beste kansen waren echter aan Nederlandse zijde gevallen. Het uit- blijven van het verwachte en begeerde snelle succes knaagde aan de ploeg. Er i viel gaandeweg een stemming te bespeu- ren van „het mag toch niet". i (aar te i r het Nc- Schcidsrccliter Ken Howley was vol lof derlands elftal. ..Een uitstekend team", zei de veelv11- dige ((75 maal) internationale scheidsrechter. „Neder land verdiende de overwinning, maar faalde in de afwerking. Het doelpunt was beslist niet builen de speeltijd. Op mijn stopwatch war er nog een halve minuut ie spelen. De beschuldiging van de Poolse aanvoerder, na afloop van de wedstrijd, was onjuist Het doelpunt is in de reglementaire speeltijd ge- j Voor grensrechter Eric Jennings, enige weken gele den scheidsrechter bij AjaxTrnava was het een dui- j delijke zaak. „Nederland had geen afmaker. Tot vlak voor het Poolse doel ging het goed. uitstekend zelfs, j maar daarnaAls Cruyff mee had gedaan, was het vast 'en zeker niet bij één treffer gebleven". Piekiyn uitgedost liep het Oranjeteam achter Kessler hpt stadion uit. Ze gingen een feestje bouwen. Me vrouw Kessler vond het goed i - achtenveertigste aanval zonder succes. Dick van Dijk is te or komen dat de grandioze Poolse doelman het leer tegen de i klemt. Het gebaar van vreugd opgeheven vuist van Jan van Beveren; de omarming en de lach van Wim Suurbier en Wim Jansen. nes, voerde Georg Kessler zijn coup uil. Hij moest en zou een doelpunt hebben en wie was daarvoor meer geschikt dan de geraffineerdste „loerder op kansen" in de eredivisie, Sjaak Roggeveen. Polen had tot dan toe het spelletje knap ge speeld. Bij elke Nederlandse aanval trok de defensie dicht als de lucht bij een plotseling opkomende mist. Er werd niet altijd even elegant weggewerkt, hel ging nogal eens met pijn en moeite maar de elegance moet nu eenmaal worden op geofferd aan de opdracht: breng een punt mee terug. Zoals bij Oranje na een eer ste kwartier van uitstekend voetbal de schoonheid werd geofferd aan het pa rool: maak een doelpunt om de kans te behouden. Maar het succe.-. het snelle succes vooral, bleef uit. Met Rogge veen en Jansen keerde de langzaam weg- geebde zekerheid terug. Polen bleef het zoeken in spaarzame maar niet van gevaar ontblote uitval len. Lubanski had na de rust rijn faam als topscoorder waar kunnen maken als hij niet te gehaast (naast) had gescho ten. En Oranje kwam bijzonder goed weg toen scheidsrechter Howley een zui ver buiten spelgeval van Szoltysik ge heel over het hoofd zag en Wilim de bal zo kreeg toegeschoven dat een pupil had kunnen scoren. Hij wachtte even en toen gleed Israel de bal vlak voor zijn schoen weg. Vreemde nieuwe Sjaak Roggeveen had zich intusen de waakzaamheid van de Polen op de hals gehaald. Ze moeten \Teemd opgekeken hebben naar die „vreemde nieuwe", die I achter elke bal, goed of slecht geplaatst I aantrok, in de lucht nogal eens de meer dere was en een compleet gevaar was als hij de kans kreeg „door te stomen' Van geraffineerde, subtiele combinaties moet hij het niet hebben. Wel van zo'n open combinatie met Van Dijk waaruit hij meedogenloos inschoot. Doelman Kostka verrichte zijn zoveelste redding door finaal in het schot ie springen. Het wilde niet en het moest. Ook ge- I zien het spelbeeld moest Nederland win- nen. Dit was geen wedstrijd om te ver- 1 liezen, hoe knap de Polen de zaak ook doorgaans onder controle hielden. De ene uitval nog waaruit Wilczek nog maals de kwaliteiten van Van Beveren kon onderschrijven, was slechts een op leving, een vlucht uit de stroom aanval len van een weer wilskrachtig Oranje, dat gebrek aan inzet niet kon worden verweten en waarin Pahlplatz opviel door zijn technische capaciteiten en zijn clubgenoot Van Dijk in de tweede helft er veel minder aan te pas kwam. Matchwinner Laatste pogingen, heel Oranje naar voren. Schot van Pronk, kopbal van Eijkenbroek legen de paal. Officieus was de tijd verstreken, op de seconden na die Howley wenste bij te trekken. En die seconden redden Nederland en leid den tot de zege die de ploeg oprecht toe kwam. Tot het schol van Sjaak Rogge veen, de onberekenbare maar vooral, weer. de matchwinner. Nederland blijft de kans voor Mexico behouden. Er staan nog een thuiswed strijd tegen Bulgarije en een uitwed strijd tegen Polen op het programma. Oranje heeft eenmaal tegen Polen ge speeld. vriendschappelijk in Warschau Het werd 00. Waarom straks ook niet" En als Bulgarije en Polen, die elkaar nog tweemaal moeten ontmoeten, zo vriendelijk zijn elkaar wat punten af te nemen, staat Oranje er best op. Dit optimistische geluid mag toch zeker e- n moest, noodgedw' -ens anders i zijn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9