Kardinaal Villot Onrust West-Irian lang niet over nog Guerilla's groeien regering Libanon boven het hoofd j pede il Parijs wacht op Guériniproces minder diplomaat en meerkerkbestuurder Wie zeier ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Overvallers munitiedepot bekennen Grigorjenko gearresteerd Syrië wil Ondanks rust aan prijzenfront LEVENSONDERHOUD IN MAAND WEER BIJNA 1 PCT GESTEGEN PER WEEK GEMIDDELD 27 GULDEN MEER NODIG Libanon en Jordanië beheersen DONDERDAG 8 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT Betere relaties met bisschoppen in vooruitzicht (Van onze correspondent) ROME Dat Paus Paulus als opvol ger van Amleto Cicognani niet de Ita liaan Benelli maar de Fransman Jean Villot tot staatssecretaris heeft be noemd is een teken, dat hij ernst wil maken met de internationalisatie van de Romeinse curie. Van de veertien toporganen zijn er nu nog maar vier in handen var Italianen, namelijk de congregatie voor de bisschoppen (Con- falonieri), de congregatie voor de sa cramenten (Samore), de congregatie voor de religieuzen (Antoniutti) en het secretariaat voor de niet-christe- nen (Marclla). Behalve het staatssecretariaat (Villot) is ook de congregatie voor het onder wijs in Franse handen (Garrone). Ver der noteren we de Joego-Slaaf Seper op de congregatie voor de geloofsleer, de Belg De Fürstenberg op de congre gatie voor de Oosterse Kerken, de Amerikaan Wright op de congrega tie voor de Clerus, de Armeniër Agaganian op de congregatie voor de missie, de Zwitser Gut op de con gregatie voor de riten, de Oostenrij ker König op het secretariaat voor de niet-gelovigen, de Nederlander Willebrands op 't secretariaat voor de eenheid en de Canadees Roy als hoofd van de lekenraad en de raad voor ge rechtigheid en vrede. Alles bij el kaar een equipe met een duidelijk in ternationaal karakter. Opvallend is de totale afwezigheid van Duitsers en van personen uit de zogenaamde derde wereld, of men zou de Armeniër Agaganian als zodanig moeten beschouwen. Paus Paulus schijnt veel vertrouwen in Fransen te stellen, niet alleen voor het bekleden van topfunctie maar ook voor het vervullen van adviserende taken: ge tuige de benoeming van Jean Da- nielou tot kardinaal en van 4 Fran se geleerden als leden van de theolo gische commissie. Voorts is zijn be wondering voor de Franse wijsgeer Jacques Maritain algemeen bekend. Sleutelposities De voornaamste post van heel de Romeinse curie is de leiding van het staatssecretariaat. Bij de jongste cu riehervorming is dit orgaan duidelijk onderscheiden van de Raad voor Openbare Zaken van de Kerk. die de Paus moet adviseren bij 't onderhou den van betrekkingen met de burge- lijke regeringen. Deze raad staat onder leiding van mgr. Casaroli, bekend van zijn onderhandelingen met diverse staten achter het ijzeren gordijn. Hij heeft slechts een betrekkelijke onaf hankelijkheid, omdat kardinaal Vil lot behalve staatsscretaris ook hoofd van genoemde raad is, zulks om een goed samenspel tussen beide organen te verzekeren. Voor de staatssecreta ris ligt sinds de jongste curiehervor- mong een zeer breed arbeidsveld open. Hij moet de Paus onmiddellijk terzij de staan in zijn zorg voor heel de Kerk, woont dan ook in het Vaticaans paleis en wordt iedere morgen dooi de Paus in particuliere audiëntie ont vangen. Hij is de centrale figuur, die 't werk van alle departementen coör dineert. Verdei- moet het staatssecre- - tariaat alles uitvoeren wat de Paus opdraagt, de zaken beharigen die buiten de bevoegdheid van de bestaan de departementen vallen, contacten onderhouden met de bisschoppen en de gezanten van de heilige stoel, toe zicht houden op de raad voor de socia le communcatiemiddelen, het bureau voor de statistiek en op de prefectuur van Vaticaanstad. Kortom, hij is zo ets als de eerste minister van de Paus en de man die de centrale be heert, waar praktisch alle draden van het kerkelijk bestuur samenkomen. Koerswijziging Villot komt in tegenstelling tot vele van zijn voorgangers niet uit de ran gen van de kerkelijke diplomatie. Dit is sinds de jongste curiehervorming, die aan het staatssecretariaat een minder burgerlijk en een meer kerke lijk karakter heeft gegeven, volkomen begrijpelijk. Hoewel Villot formeel ook hoofd van de Raad voor Openbare Zaken van de Kerk is, kan hij de lei ding van dit orgaan praktisch geheel aan de diplomaat mgr. Casaroli overlaten. En voor zover op het staatssecretariaat zelf nog diplomatie ke zaken zijn af te doen, kan hij te rugvallen op zijn substituut, de gewe zen nuntius mgr. Benelli. Te verwachten is dan ook, dat Villot zijn kracht zal zoeken in het verbete ren van de binnenkerkelijke betrek kingen, met name tussen het centrale bestuur en de bisschoppenconferenties. Als topman van het Franse episco paat weet hij welke klachten er op dit gebied bestaan. Als sleutelfiguur van de curie heeft hij de kans ze uit de wereld te helpen. (ADVERTENTIE) Zeker niet die mevrouw die vorige week verandering eens géén King Corn nam. King Corn wordt elke nacht overal in Nederland vers gebakken cn komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. King Com ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking (alleen King Corn kan dal zeggen) SAARBRüCKEN (DPA) De twee erdachten, die tien dagen geleden in erband met de overval op een muni- liedepot van het Westduitse leger in Le- bach zijn gearresteerd, hebben een be kentenis afgelegd. De 26-jarige Hans-Jürgen Fuchs en de !6-jarige Wolfgang Ditz gaven toe, dat zij op 20 januari van dit jaar de over al hadden gepleegd, waarbij Ditz scho en had gelost op de vijf man sterke be waking. Drie militairen overleden ter plaatse en een vierde in een ziekenhuis. De vijfde liep zware verwondingen op. Uit hun bekentenis valt op te maken dat het tweetal geheel op eigen initiatief had [gehandeld en dat de overval niet van oen of andere organisatie is uitgegaan. Zij hadden uit het munitiedepot een au tomatisch geweer, twee pistolen en minu- ontvreemd. Deze zijn later in een ADVERTENTIE MOSKOU (AP) De voormalige ge neraal van het Russische leger Grigor- I jenko is in Tasjkent gearresteerd en in I staat van beschuldiging gesteld wegens I anti-Russische laster. Dit is in Moskou vernomen van vrienden van de gene- j raai. De 63-jarige ex-generaal was in Tasj kent om te protesteren bij een rechts zaak tegen een groep Tartaren van de Krim. De generaal is reeds eerder herhaal- I de malen opgetreden ais woordvoerder I voor ontevreden intellectuelen. De woning van Grigorjenko in Moskou is gisteravond door "de politie doorzocht, j De ex-generaal is uit zijn rang ontzet tijdens het bewind van Nikita voor het bekritiseren van de politiek. e correspondent David Hirst) hos gevonden. Benoemingen Rotterdam ROTTERDAM (KNP) Kapelaan C. L. M. van Ruyven zal deken-pastoor Th. J. Hilhorst opvolgen als deken Dordrecht. Datum van ingang wordt nog nader bepaald Op voordracht van de provinciaal der Fransiscanen zal op 15 mei pater H. J. O. F. M. tot kapelaan vai Onze Lieve Vrouw onbevlekt ontvangen parochie te Leiden worden benoemd. Tot rektor van de rooms-katholieke bejaardencentrum „De Vossenschans" 'e Woerden werd benoemd pater H. A. F. Dirks O.F.M. uit Vorden. Op voordracht van de provinciaal der Kruisheren is per 7 mei benoemd pater A. F. J. van den Acker O.S.Cr, tot assis- it van de parochie H. Kruisverheffing IJsselmonde. Ook is hij benoemd tot de geestelijk verzorger van de bejaarden tehuizen en bejaardenflats in district VII het dekenaat Rotterdam. maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zrn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard BIAK (AP) Het Indonesische leger heeft gisteren opnieuw verklaard, dat regeringstroepen het gebied rond Enaro- tali op West-Irian onder controle hebben, nadat daar eerder deze maand een op stand was uitgebroken. Brigade-gene raal Sarwo Edhie, militair commandant ran West-Irian zei: „Alles is nu rustig n dit gebied." Een onbekend aantal be- voners is het oerwoud ingetrokken. Het leger heeft geweigerd bekend te maken hoeveel slachtoffers de opstand van de stamleden gekost heeft en pro beert in het algemeen het belang van de zaak te begatelliseren. Volgens sommi gen in West-Irian zouden er echter „veel doden" gevallen zijn. De onrust heeft zich inmiddels uitgebreid naar gebieden bij 't Sentani meer, 64 km van de hoofd stad van West-Irian, Djajapura. Hier kwam het tot vuurgevechten, toen een gewapende colonne van het le ger een dorp binnentrok met de kenne lijke bedoeling personen te arx-esteren, die als voorstander bekend staan van een onafhankelijk West-Irian en die in dit ge bied actief zijn. In Biak duurt de arres tatie van leden van de illegale beweging voor een Vrij Papoea voort. Sedert half- april zijn ongeveer 250 personen gearres teerd. Er zijn tenminste vier Indonesi sche militairen gedood. Verleden week zijn 400 parachutisten geland in het gebied van Enarotali, na dat de opstand daar was uitgebroken. Het leger werd verrast door de gebeur tenissen en Sarwo Edhie heeft om ver sterkingen gevraagd voor zijn strijd macht van 8.000 man, die over een groot gebied is verspreid. Een oude B-26 bommenwerper, onge veer het enige gevechtsvliegtuig in West-Irian, heeft de afgelopen dagen twee aanvallen gedaan met bommen en raketten op concentraties van de opstan delingen. Een vliegtuig van de lucht macht is door de opstandelingen bescho ten, toen het een verkenningsvlucht maakte over het door hen bezette ge- bied. Vijf kogels troffen doel; een ervan kwam terecht in de brandstoftank. Een luchtmachtkapitein werd in zijn voet ge- i wond. De opstandelingen tellen naar schatting ongeveer 20.000 stamleden, bij wie zich een contingent van de gewapen de politie zou hebben gevoegd. De opstandelingen hebben het vlieg veld van Enarotali onklaar gemaakt, zo dat daar geen troepen per vliegtuig kon den worden aangevoerd. Volgens berichten in Biak zijn enkele honderden militairen over land door het oerwoud op weg naar het gebied van Enasotali. Tenminste twee bataljons gevechtstroepen zijn uit Oost-Indonesië naar West-Irian gezonden ter verster king van de daar aanwezige strijdmacht. jongen valt uit rijdende trein SN EEK (ANP) De 6-jarige jongen uit Harlingen is gisteravond uit een rij dende trein tussen Franeker en Harlin gen gevallen en daarbij levensgevaarlijk gewond. De jongen was met zijn moe der op weg naar huis. Het kind is gaan spelen met een van de naar buiten draai ende deuren. De kruk schoot los en de jongen viel naar buiten. Volgens de Spoorwegen hadden deur en sluiting geen gebreken. BEIROET Het Libanese leger, dal tot voor kort nog probeerde te verber gen dat het moeilijkheden had met dc Palestijnse guerilla's aan de grens met Israël, heeft nu openlijk bekend gemaakt in de toekomst „afschrikwekkende maat regelen" te zullen nemen tegen alle her- eschoppcrs binnen hun gelederen. Vol gens een militair comminuqué hebben leden van de door Syrië gesteunde Sai- 1 guah-gucrilla-organisatic de afgelopen j dagen drie hinderlagen gelegd voor Li- I banese legervoertuigen, met bazoeka's en machinegeweren het vuur geopend, en twee soldaten gekidnapped en een I gedood. Eerder had de Libanese pers gezegd dat Saiquah geprobeerd had een voor- kitgeschoven Libanese legerpost te over vallen, en dal de 1.500 mensen* van Saiquah gebruikt werden voor acties tegen de Libanesen, in plaats van tegen de Israëliërs. Toch bestaat de beweging hoofdzakelijk uit Palestijnen en zegt al leen te streven naar de bevrijding van Palestina. Saiquah wordt door hel Syri sche leger opgeleid en is klaarblijkelijk een werktuig in de handen van het Baathistisch bewind. De operaties van Saiquah in Zuid-Li- banon zijn voor veel Libanezen het be wijs dat er een samenzwering gaande is (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met meer dan nor male belangstelling wordt uitgezien de nieuwe cijfers van de kosten van levensonderhoud, die hel minisle- n Economische Zaken vandaag zal publiceren. Het zal de eerste publikatic zijn nadat minister De Block op 8 april zijn prijsmaatregelen afkondigde. Hoe wel deze maatregelen niet geheel zonder effect zijn gebleven vrezen deskundigen, dat vanavond zal blijken, dat de kosten levensonderhoud van 15 maart tot 15 april met een half tot een heel pro cent zijn gestegen. Dit als gevolg van huurverhoging, van prijsstijgingen produktcn die niet onder dc be schikkingen vallen cn van het over schakelen van zomer- op winterklcding. In het algemeen kan worden gesteld, dat de prijsbeschikkingen rust aan het prijzenfront hebben gebracht. De in druk bestaat bij het ministerie en de controlerende instanties, dat zich na 8 april vrijwel geen prijsstijgingen meer hebben voorgedaan. In de bekend ge worden gevallen van prijsverhogingen zat de economische controledienst er roeteen bovenop, waardoor een herstel van de oude prijzensituatie ontstond. Zoals bekend stegen tussen half de cember en half januari de kosten van levensonderhoud met 3,5 procent. De -gezin met twee kinderen met ccn inko men beneden de welstandsgrcns in 1964 deed. Wanneer dat gezin in dal jaar honderd gulden nodig had voor zyn zogenaamde gezinsconsumptie dan zou het medio april 1969 voor het aankopen van datzelfde „pakket" ruim 127 gul den nodig hebben gehad. om hun land te „verwoesten". Zij wijzen op de ondermijnende activiteiten van de Libanese Baathisten op het politieke vlak, op de anti-Libanese demonstraties in Damascus en de vijandige radiocommen taren uit Bagdad. Hel feit dat plaatse lijke Russisch gezinde communisten, die bekend zijn om hun weinig enthou siaste houding tegenover guerilla-acti- viteiten. nu ook actief zijn, draagt er toe bij dat de samenzweringstheorie aan geloofwaardigheid wint. Al deze inmenging van buitenaf heeft in Libanon veel kwaad bloed gezet, niet alleen bij degenen die tegen guerilla - activiteiten jfijjj» m^M.opk bij degenen die, terwijl 'ze de guerilla steunen, zich goed bewust zijn van de ontzaglijke huichelarij Van de Syrische Baathisten die er nog steeds in slagen zij het dat dit steeds moeilijker wordt om voor de guerillastrijders vrijheid van hande len te bepleiten op elk grondgebied be halve het eigen. Door Saiquah de schuld van alles te ge ven. hoopt het Libanese leger te profi teren van de heersende anti-Syrische gevoelens, om zodoende zelf grotere in vloed te kunnen uitoefenen bij de aan pak van de guerilladreiging. Er zijn te kenen die er op wijzen dat El Fatah, de leidende guerillabeweging, meer begrip opbrengt voor het Libanese dilemma. Tot nu toe hadden Fatah en de officiële Palestijnse bevrijdingsorganisatie vrij heid van handelen vanaf Libanees grond gebied geëist, in ruil waarvoor ze zich niet zouden mengen in de binnenlandse zaken van het land. Ze hebben nu een waarschuwing ontvangen, dat als ze Ie zeer de nadruk op hun eis zouden leg gen. het Libanese leger een wanhoops daad zal begaan. Veertien dagen nadat premier Karaml afgetreden is. zijn de verscheidene poli tieke fracties nog niet tot overeenstem ming kunnen komen over het beleid dat in deze kwestie gevoerd moet wor den, om op die basis een nieuwe rege ring te vormen. Ze zijn het allemaal net zoals koning Hoessein voor hen eens over het wachtwoord „coördinatie" (van leger en guerilla's) maar in de praktijk zijn ze het niet met elkaar eens over de uitleg die aan dit woord gege ven moet worden. (ADVERTENTIE) i de historische kanonnen op de oude wallen heeft prins Bernhard gisteren de m geopend. Het tafereel loas voor dit moment in de 9tijl van de oude vesting gebracht. Deskundigen stellen tegenover de teleurstellende, hoewel te verwachten ontwikkeling van half maart lot half april de verwaohting, dat er tussen dio april en medio mei geen kostenstij gingen van betekenis zullen optreden, wellicht zelfs enige daling denkbaar is. De rustige ontwikkeling zou op 1 juli echter weer worden verstoord door de I I belastingmaatregelen, die de regering wil doorvoeren. (ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. daaropvolgende maandelijkse periode gaf een stijging met 0,9 procent te zien en weer een maand later gaven de in dexcijfers een stijging met 0,7 procent aan. Tot half maart was er derhalve een stijging mei 5,2 procent en het ziet ernaar uit, dat dit percentage per medio april op 6 zal staan. De eerlijkheid gebiedt te stellen, dat kostenstijgingen als gevolg van hogere veilingprijzen en omschakeling op an dere kleding zich elk jaar voordoen, terwijl de huurverhoging een bewuste maatregel was, waarvan de regering niet wenste af te zien. Het effect van de prijsmaatregelen van 8 april is dan ook, naar verwachting, dat de kosten stijgingen niet nog meer zijn uitgescho ten dan ze tussen half maart toch nog zijn. (ADVERTENTIE) "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" PARIJS Het wordt, dez week, tegen de Guérini's ee fabelachtig proces in Parys nu niet minder dan achttien ad voeaten voor twee beklaagdi-i Pascal en Barthélémy, maar i I Wal n, die dat CHAPEL HILL (AFP) Howard Lee (34) is de eerste negerburgemeester ge worden van een „blanke" stad in het zuiden van de Verenigde Staten. Chapel april I Hill in Noord-Carolina telt 12.500 inwo- ners waaronder slechts tien procent ne- i gers. Lee versloeg bij de verkiezing voor I m blanke. Ro- medio april een gemiddelde. De bereke- j land Giduz, met 2567 tegen 2167 slem- ning is namelijk gemaakt op grond van men. Hij heeft gezegd *1 cbveree ma. I do huishoudelijke aankopen, die een I beo bedreigd te ujrw Zo groot als De Gaulle boven de grond was, zo groot zijn de Guérini's onder de grond van de Cóte d'Azur. speciaal in de onderwereld van Marseille. Als in die wereld de Guérini's met hun wenkbrauwen fronsten, was iedereen op zijn hoede en maakte dat hij weg kwam. Oorspronkelijk zat de familie op Corsica en had daar niet eens zulk een slechte naam. Antoine was de eerste, die naar het Franse vasteland overstak en daar werd hij in Marseille van alles en nog wat, maar hoofdzakelijk souteneur. Een voor een liet hij zijn broers naar Marseille overkomen, want daar viel meer te verdienen dan 1 op Corona» De werden voor de Guérini's een gouden tijd, want door gebrek aan levensmiddelen en grond stoffen viel veel geld te ver dienen. De illegaliteit trok er profijt van. Antoine werd zelfs door de pastoor van zijn ge boortedorp op Corsica aange prezen als een voorbeeld voor alle andere parochianen, want hij steunde de armen met gulle hand. Wie hel breed heeft, kan het breed laten hangen. Antoine viel op 23 juni onder moordenaarshanden. Bij Sainl- Julien werd hij doodgeschoten door twee onbekenden op een rode motorfiets. De fiets werd gevonden,maar de daders lagen, figuurlijk gesproken, op het kerkhof. Zulk een moord kon in de onderwereld natuurlijk niet ongestraft blijven. Op het toneel verscheen een zekere Itodewijk de Spanjaard, die er een specialiteit op nahield: stelen als het sterfhuis tijdens de begrafenis leeg was. Terwijl Antoine naar zijn graf werd bttk w tn bjj de villa van Alice, de vrouw van Antoine Guérini en ging er met juwelen ter waarde van 188.000 franc vandoor. In die diefstal werd hij bijgestaan door Claude Mandroyan. die vergeleken bij de grote boeven maar een klein tje was. Lodewijk en Claude brandden de juwelen in de vingers. Ze wilden er geld voor hebben, maar geen heler kwam opdagen, want wie de juwelen van de Guérini's had gekocht, kon zijn testament wel laten maken. Onderhandelingen be gonnen om de juwelen aan Alice terug te geven. Vik Francois Guérini, intussen aan een hartverlamming in de ge vangenis gestorven, werd een deel van de buit bij Alice terug bezorgd. Lodewijk werd de grond te heet onder de voeten en hij pakte als de weerga de trein naar Barcelona, waar hij bleef. In Marseille liet hij zich voor alle zekerheid niet meer het hoofd hing. Hij vestigde zich in Besancon en dacht, dat hij daar op zijn 24ste jaar voorlopig van de buit kon leven Hij rekende buiten de waard. Zware jongens uit de onder wereld kwamen naar Besancon en zeiden, dat Claude zich 'n Marseille moest verantwoorden. Waarschijnlijk uit angst dat het bij een weigering onmiddellijk met hem zou zijn afgelopen, ging Claude mee naar Marseille, waar hij in een bar werd op gewacht dooi- Pascal en Bartélémy Guérini. Wie heeft jou, vroegen ze, opdracht ge geven bij Antoine in te breken? Niemand, zei Claude. Dan zul len wij je laten zien, wie de opdrachtgever was, antwoord den Pascal en Barthélémy, en met nog een paar zware jongens namen ze Claude mee in een Mercedes. De klok stond toen op negen uur en de kalender op 22 juli 1967. Een uur later werd het lijk van Claude ge vonden, niet ver van Marseille vandaan, doorzeefd met kogels. Weer werd een rode motorfiets gevonden en weer lagen de daders op het kerkhof. Van de moord werden Pascal en Barthélémy verdacht en na verhoor beschuldigd. Hun proces zou aanvankelijk in Aix-en-Provence worden ge houden, maar dat was te dicht bij Marseille en toen werd het een juryrechtbank in Parijs. Of deze week Pascal en Barthélé my in de beklaagdenbank zullen staan is niet zeker, want de gevangenis heeft hun geen goed gedaan. Pascal moet onder het mes van een chirurg en Barthélémy bijgenaamd Méme, heeft achter de tralies van alles en nog wat gekregen en is vol gens de dokters niet in staat een langdurig verhoor te on dergaan. Als dat zo is, zal het proces vermoedelijk worden uitgesteld, wat jammer zou zijn. want de procesverslagen zouden een welkome afwisseling zijn bij al die redevoeringen tijden de campagne voor het pr«*v- van de lepubMei*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7