toch maar^nliever caballero 4ÜS& SeCeidóeSotvïant EEN BESCHADIGD KIND BRENGT EEN BESCHADIGD GEZINSLEVEN altijd even goed 25 stuks1.75 Actie v. Bisschop Bekkers wil ouders en kinderen helpen Uj voordelig uit met NS Niemand leeft voor zichzelf TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 MEI 1969 (ADVERTENTIE) Toneelspeelster en TV-actrice Shireen Stroker Referendum en volksinitiatief jyiORGEN gaat in Leiden in de alge- mene vergadering van de VVD ver der met de behandeling van het rapport „Kiezer en Gekozenen" waarvan afge lopen najaar in Hilversum de eerste hoofdstukken afgehandeld zijn. De hoofd stukken die nu aan de orde komen, gaan over de mogelijkheid van een referen dum in Nederland, over communicatie en presentatie en over de staatsburge- lijke vorming. Als pikant en interessant ..nakomertje" is er dan nog een twee tal ontwerpresoluties over verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd met of zon der gevolgen voor de wettelijke meer- derjarigheidsgrens. Tenslotte probeert fractieleider mr. Toxopeus de algemene vergadering raad te schaffen in de om streden kwestie van het voordragen van een kabinetsformateur, een voorstel dat in Hilversum slechts door het staken van de stemmen verworpen geacht moest worden. Om met dit laatste te beginnen: mr. Toxopeus heeft zelf weinig zin in een radicale verandering: hij voelt niets voor het aanwijzen van de formateur door de Tweede Kamer: hij wil de openbaarma king van politieke adviezen aan het staatshoofd in welke politieke richting hun aanbeveling gaat; hij heeft geen bezwaar tegen mededelingen van de nieuwe premier over de periode van de formatie waarin andere politici dan hij zelf, eventueel, aan het werk zijn geweest; hij is er voor. dat frac tievoorzitters meer openheid betrach ten over alles wat zij in die functie tij dens de kabinetsformatie gedaan en ge laten hebben Mr. Toxopeus wil de spelregels bij de kabinetsformatie dus grotendeels la ten zoals ze zijn. Maar misschien komt algemene WD-vergadpring toph wel een beetje onder de indruk van de geest van onze tijd. Een formele stemming, fnet dus formele gevolgen voor het staatshoofd, heeft ook in onze ogen bepaalde bezwaren. Maar voor een openbaar debat vóór de formatie begint voelen we alles: de fractielei ders kunnen dan bij de voordeur al met met meer openheid beginnen, in plaats van zoals nu gebeurt aan de achterpoort. VAN de andere onderwerpen hebben de meeste betrekking op de interne gang van zaken in de WD, hoewel ook interessante zaken als ombudsman, openbaarheid van staatsarchieven en de vorming van de Nederlander als j staatsburger in het onderwijs aan de orde komen. Van meer politiek belang is wat het WD-parlement gaat besluiten over de kiesgerechtigde leeftijd en de mogelijk heid om in Nederland met een referen dum en volksinitiatief te gaan werken. Een bijzondere studiecommissie, het bestuur en de liberale partijraad zijn al lemaal vóór verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd, maar inzake de vraag of dan ook de leeftijd voor wettelijke meer derjarigheid omlaag gebracht moet wor den, lopen de meningen uiteen. De al gemene vergadering mag dan ook kiezen tussen twee resoluties: één die de beide zaken aan elkaar koppelt en een andere volgens welke de verlaging van de leef tijd der burgerrechtelijke meerderjarig heid vanwege internationale complica ties bestudeerd moet worden door een commissie van deskundigen, onder wit j ook experts op het gebied van de kinder bescherming. We hebben de indruk dat, ondanks com- I plicaties die dan rijzen, de algemene vergadering wel voor ontkoppeling van beide zaken te winnen zal zijn. DLIJFT de groep van resoluties over het referendum. Op dit punt is de bijzondere studiecommissie reeds uit een gevallen in een naar gelang de on derdelen wisselende meerderheid en minderheid. Iedereen is het slechts er over eens, dat zolang het Nederlandse parlement volgens evenredigheid is sa mengesteld, er geen behoefte bestaat aan referendum of volksinitiatief. Het beeld gaat er evenwel anders uit zien, wanneer de vraag gesteld wordt: „Maar wat te doen als er grondwets wijzigingen aan de orde komen die of het evenredigheidsstelsel gaan aantas ten, de tweede lezing van een grond wetswijzigingsvoorstel overbodig gaan maken of de Eerste Kamer dreigen af te schaffen?" Dan is een meerderheid van de commissie te vinden voor een referendum en zelfs voor een volksini tiatief; zij het dat op het punt van de gevolgen van het afschaffen van de Eerste Kamer de stemmen in de com missie gestaakt hebben. Slechts drie van de veertien commissieleden zijn onder alle omstandigheden tegen een volks raadpleging. De liberale partijraad is er ook niet uit kunnen komen en kwam destijds met een tussenvoorstel dat op de vorige al gemene ledenvergadering evenwel ver worpen is. Nu komt de kwestie opnieuw aan de orde, omdat nog allerlei amen dementen op de voorgestelde resoluties behandeld moeten worden en uiteinde lijk een keuze dient te worden gemaakt tussen de twee hoofdstromingen: wel of geen referendum als het gaat om grond wetswijzigingsvoorstellen die het even redigheidsprincipe in onze kieswet of de grondwetswijzigingsprocedure raken. Voor sommige liberalen is het pikan te, dat ze tot nog toe tegen de meer- derheidsvoorstellen inzake referendum en volksinitiatief geweest zijn, omdat ze meer willen. Bereiken ze dit „meer" niet, dan moeten ze kiezen tussen het mindere of de status-quo. TIE beslissingen, die de VVD-verga- der in g gaat nemen, zullen in Neder land nooit een snelle evolutie tot ge volg kunnen hebben. Per slot van reke ning gaat het hier om de mening in één partij. Maar we zien niet over het hoofd neer Nederlandse burgers zijn, die met name in het geval van grond wetswijziging de tegenwoordige gang zaken (Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen) verre van ideaal vinden, omdat bij die verkiezingen de burger meestal gedwongen wordt zijn stem uit te brengen op andere gronden dan die van de onderhavige grondwetswijzi gingsvoorstellen. In een tijd, waarin vrijwel overal in de maatschappij gesproken wordt over „inspraak in alle geledingen en op alle en in meer dan één geval het woord „inspraak" al gewijzigd wordt in „medezeggenschap" of „medebeslis singsrecht", wordt het een anachronis- n de belangrijkste politieke za ken het beslissingsrecht te laten aan ver tegenwoordigende colleges. waarmee hoe betreurenswaardig dit pok mo ge zijn menig kiezer zich niet betrok ken voelt; colleges ook, waar beslis singen vaak genomen worden als onder deel van totaalkwesties en als een stuk je compromis. Geen kans voor Luns UTAT zou minister Luns dinsdag in Londen gedacht hebben, toen hem in het ministerscomité duidelijk werd, dat de pogingen om Griekenland nu uit de Raad van Europa te zetten vergeefse Met zijn enorme diplomatieke ervaring moet mr. Luns al geruime tijd geleden aangevoeld hebben dat er in de Raad van Europa geen voldoende steun te vinden zou zijn voor een sanctie tegen Athene, die een grote meerderheid van het Neder lands parlement noodzakelijk acht. En nu is de merkwaardige situatie ont staan, dat de in Nederland door alles wat links is als „reactionair" en „conserva tief" gedoodverfde regering-De Jong in Londen door een socialistische Britse i-e- gering en door regeringen met sterk- socialistische invloed (Westduitse bonds republiek, België en Italië bijvoorbeeld) in de steek gelaten werd Waarom De Britse minister heeft in de ministerraad betoogd dat dreiging met schorsing in Athéne misschien doeltref fender werken zal dan schorsing zelf, omdat de kolonels nu de kans behouden om zelf de democratie te herstellen. -Wie het geloven wil moet nog maar eens overwegen of de Labourregering wellicht op dat moment de handelsbetrekkingen met Griekenland voor haar benarde be talingsbalans niet belangrijker vindt dan een moreel vonnis uitspreken over het Griekse regime. Maar enfin: minister Luns heeft in De Dutch Music and Comedy Show geeft zaterdag 17 mei in theater In De Steeg, Westeinde 165, Den Haag, de première van 't programma Neerlands Hoop in Bange Dagen. De groep be staat uit twee man: Bram Vermeulen (zingt, speelt electrische piano, mond harmonica en ukelele en schreef alle muziek voor het programma) en Fred de Jong (zingt, doet de conference en schreef alle teksten). Londen zijn best gedaan. In hoeverre hij geloof gehad heeft in de kans op succes voor de boodschap die hij na wat tegen stribbelen zich door het Nederlands par lement in de hand heeft laten drukken, lezen we later misschien nog wel eens in Rieneke is nu zeventien jaar. Ze zit het grootste gedeelte van de dag in een rolstoel. Of ze rolt wat op de vloer van de huiskamer heen en weer. Of zet zit op een dicht tegen de tafel geschoven stoel. Want Rieneke is (vanaf haar geboorte) spastisch. Er zijn ongetwijfeld fraaie mediche ter men voorhanden om haar geestelijke en lichamelijke tekortkomingen te om schrijven. Kort gezegd komt het hier op neer dat haar bewegingen schokkend verlopen en dat haar spraak slechts voor ingewijden verstaanbaar is; juist zoals het taaltje van een peuter al leen door de moeder wordt begrepen. Rieneke heeft bij de geboorte een her senbeschadiging opgelopen. Ze zal altijd yan anderen afhankelijk blijven.Er is maar weinig dat zé zelf kan doen: eten met veel morsen gaat nog wel. Ze kan in de kamer zelf haar rolstoel voortbewegen. Maar daar houdt het dan zo ongeveer mee op. De rest blijft over voor de verzorgers. In dit geval haar ouders. Dat betekent: wassen, ver schonen, naar het toilet laten gaan, naar bed brengen, aankleden als ze eens een keertje uit moet, haar op straat voortduwen medelijdende blikken van voorbijgangers inbegrepen haar op sommige adressen naar boven sjouwen (een meisje van zeventien weegt iets), niet met vakantie kunnen omdat Riene ke dan ook mee moet. En daar zijn geen hotels of vakantieverblijven op in gericht. Het betekent ook dat de ouders altijd rekening moeten houden met het „handenbindertje" thuis. Het betekent ook het afslaan van uitnodigingen een gezellig avondje „want er is mand die op Rieneke past".. Het be tekent ook met bloedend hart het kind op een wachtlijst voor een inrich ting zetten. Op een lange wachtlijst. Want van het totaal aantal zwakzinni gen dat ons land telt, zo'n 250.000, ver blijven er maar 30.000 in een inrich ting. En er zijn zo'n 10.000 bedden te kort. Tienduizend „handenbindertjes" geestelijk (en dus vaak ook lichame lijk) gestoorde kinderen oefenen druk uit op een heel huisgezin. 250.000 zwak zinnigen betekent ook als we het gemiddelde Nederlandse gezin op vier personen stellen dat ruim een mil joen Nederlanders dagelijks op de een of andere manier met zwakzinnigheid worden geconfronteerd. Rieneke's vader en moeder worden al zeventien jaar da gelijks met zwakzinnigheid geconfron teerd. Zeventien jaar lang zijn ze niet met vakantie geweest. Zeventien jaar lang was het thuis: „Denk een beetje om Rieneke". Nu de overige kinderen het huis uit zijn, wordt dat geleidelijk aan minder. Maar toch moet de even tuele visite het 's avonds kalm aan doen. Want Rieneke slaapt sinds een tijd- ADVERTENTIE zaterdag heen, zondag terug voor slechts f1.- méér dan een dagretoun Profiteer ervan. Elk weekend kunt u extra voordelig reizen met NS. Op een weekendretour. EERTIEN MEI 1969. de St.-Janskathedraal in Den Bosch. Uit stad en land waren katholieken en niet- katholieken naar de uitbun dig gothische basiliek ge komen om de laatste eer te bewijzen aan de twaalfde bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. Wilhelmus Ma- rinus Bekkers. En thuis, voor de televisie, was heel Nederland getuige van de uitvaart van deze bij ieder een geliefde mens. En toen zijn lichaam werd uitgedra gen ter begrafenis in St.- Oedenrode, weerklonk door de gewelven van zijn kerk het „Niemand leeft voor zichzelf", een Pauluswoord, dat wellicht op niemand zo van toepassing was en dat door niemand zo openlijk in praktijk was gebracht als door de overleden bisschop. Het was een man die open stond voor iedereen, of hij nu katholiek was of niet. Maar het gehandicapte kind had een speciaal plekje in zijn hart. Hij was regelmatig te vinden bij de groepen van gehandicapte verkenners, in tehuizen en internaten. Hij ging ook mee met de bede vaart van geestelijk en lichamelijk gehandicapten naar Lourdes. In 1962 hield hij een toespraak tot de ouders van zorgenkinderen, waarin hij o.m. zei: „Gij zult de armen altijd bij u hebben, heeft de Heer ge zegd. Dat is de kans die wij krijgen, de prachtkans, om als christenen, met liefde en begrip, de'ze mensen trachten te helpen, niet alleen als een bedoening, als een bemoede ring, maar helpen om ze een volwaardig mens te doen zijn, met him eigen moge lijkhedenWij moeten kunnen zien, dat de offers in het leven van andere mensen, zeker waar het gaat om een kind dat minder be deeld is, dat die offers een heenwijzing zijn naar de grote plicht van dankbaar heid voor de eigen gezond heid, een plicht die tot uit drukking moet komen in liefde voor anderen, die min der bedeeld zijn." En in dit kader doet de Stichting Bisschop Bekkers een beroep op heel het Ne derlandse volk. Negen mei, precies 3 jaar na de dood van bisschop Bekkers, wil de stichting Bisschop Bekkers als levend monument voor deze bij iedereen geliefde mens in 'n mas sale actie geld bijeenbrengen voor hulp aan het geestelijk gehandi capte kind en zijn ouders. Men wil voor de kinderen die niet in een internaat verblijven, vakan tiehuizen bouwen. Daarnaast dag verblijven, waar ouders hun zwakzinnig kind tijdelijk kunnen onderbrengen en waar deze kin deren ook na de dood van hun ouders terecht zouden kunnen. Tenslotte wil men een bedrag besteden voor de recreatie van deze kinderen. De Achter het Nieuws-spccial over uit het NIPO-onderzock blijkende t schuivinge- in de politieke voorkeur in Nederland leverde als enig opmerke lijk feit eigenlijk op dat de PPR voor alsnog niet blijk* aan te slaan. Voor het overige was die uitslag zoals verwachten viel: enig verlies vo KVP en ook voor de PvdA, winst voor D'66 en stabiliteit bij VVD. AR en CHU. De wijze waarop Achter het Nieuws het materiaal presenteerde was de subjectieve kant. Wij vinden dat begrijpelijk bij een publiek gebonden omroep. De uitzending won er echter niet door. Naar onze smaak wi de „stellingen" die de deelnemende partijvertegenwoordigers werden toege schoven duidelijk politiek bepaald en boden ze weinig gelegenheid om de verschuivingen te toetsen aan actuele politieke gebeurtenissen. De VPRO had weer een „Transit uitzending. Wij zijn niet zo gek op die serie omdat we vinden dat een lied jesprogramma van een Nederlandse omroep eigenlijk niet alleen de aller beste buitenlanders naar voren moei halen. Mensen dus die dingen doen die een Nederlandse artiest niet op de zelfde wijze doet. Transit slaagt daar niet altijd in. Gisteren was het echter helemaal het geval. Voor de camera's: Serge Reg- giani, naam waar we nooit van ge hoord hadden. Zijn chansons: perfect, geheel eigentijds en voortreffelijk ge bracht. Overigens: Serge was niet ge makkelijk verstaanbaar voor Holland se oren. We waren daarom blij dat de VPRO voor ondertiteling zorgde. Er was óók gezorgd voor een v< I treffelijk begeleidend ensemble (neem die climax-opvoerende muziek in loups!). Rob Touber maakte zijn gie nederig ondergeschikt aan wat de ze artiest te zeggen had en bewerkte zodoende dat zijn optreden een klein t.v.-evenement werd. Vg. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen o 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.07 uur: Attentie v 19.28 uur: Breng eens een zonnetje, bejaarden programma 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De zangles, verhaal 21.00 uur: Durf te leven, be j aardenprogramma 21.40 uur: De drummers, tv-serie 22.20 uur: Psalter 22.30 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Export (TELEAC) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO: 19.30 uur: The Monkees, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Weivaardigheden 20.50 uur: Peyton Place, tv-serie 21.35 uur: Medische kroniek 22.10 uur: "t zal de Kerk een zorg zijn (IKOR) 22.55 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00 uur: Naar het voortgezet onderwijs 11.25 uur: Walter and Connie t aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA 'je in een aan het huis gebouwde Rieneke's vader was hef te worden het meisje elke avond naar haar slaapkamer en elke morgen naar be neden te sjouwen. Maar dat betekent ook dat het kind in de avonduren nog haar stempel op het gezinsleven drukt. En dat alles bijelkaar houdt in dat de ouders en vroeger ook de thuis zijn de kinderen al zeventien jaar onder een constante psychische druk leven. En wat dat betekent: daarvan kan niemand zich een voorstelling maken die niet weet wat het is, al zeventien jaar met zo'n kind te zitten „opge scheept". Dit onvriendelijk klinkende woord geeft toch eigenlijk het best de situatie weer: Men heeft niet om het kind met deze afwijking gevraagd: op de een of andere wijze kwam het zo ter wereld. En deed al direct een fors appèl op de ouderliefde. En op de broers en zussen, die altijd rekening moesten houden met gehandicapte Rie neke. Tegenwoordig zijn de kinderpsy) chiatrie en kindergeneeskunde wel zo ver ontwikkeld dat geboorteafwijkingen in het vroegste stadium kunnen worden herkend en dat daar dan een gepaste therapie tegenover kan worden gezet., Maar ook nu komt het nog voor dat huisartsen zeggen: goed. Voor de toe komst van deze kinderen blijft eigen lijk een bijzonder sombere prognose. Want in deze maatschappij, die haar eisen steeds verder opschroeft, blijft er voor het geestelijk gehandicap te kind maar weinig plaats over. Het niemandsland tussen gehandicapten en „normalen" wordt steeds groter. Er zullen in de op welvaartsverhoging en efficiency gerichte maatschappij maar weinig plaatsen resten voor degenen dit dit proces geestelijk niet kunnen volgen, er geen bijdrage aan kunnen leveren. Dit besef, dat het kind praktisch nutte loos is voor de maatschappij, dat het anderen alleen maar „tot last" is, kan moordend zijn voor het huwelijks- en 0--j— --b gezinsleven. Want een beschadigd kind. de drummer Nico Prins. Het stuk werd brengt een beschadigd gezinsleven, dat j geheel op locatie gefilmd, namelijk in is een waarheid die als een paal boven j eei water staat, i w< HILVERSUM I (402 weerpraatje. 18.46 Min. Roolvink in ..Durf te leven' Vanavond zendt de NCRV ora 21.00 uur de laatste aflevering uit van het maandelijkse programma „Durf te le ven", de serie voor ouder wordende Nederlanders. Deze uitzending handelt over enkele knelpunten in de sociale positie van de ouder wordende mens. die in de vorige aflevering niet zijn behandeld. Een be langrijk onderdeel van dit programma is het gesprek dat samensteller Piet Pons heeft met de Nederlandse minis ter van Sociale Zaken, de heer B. Rool vink. Bovendien zal men een verge lijking kunnen zien met de situatie in Zweden, een land dat een dusdanige hoge levensstandaard heeft, dat men dikwijls spreekt van het Amerika van Europa. Hier zijn vele kanten van het bejaardenprobleem en aanverwante za- u ken doeltreffend geregeld. j i< Aansluitend zendt de NCRV om 21.40 H uur „De drummers" uit, een oorspron- kelijk Nederlands televisiespel, ge schreven door E. Brent Besemer. Het is een eenakter waarin een mu ziekleraar (Anton Kuyl) zijn grote liefde voor de drum wil overbrengen op anderen. Zijn vrouw (Annemarie Heyligers) volgt hem in zijm streven vrijwel blindelings. De buitenwereld doet echter vrijwel niet anders dan hem bespotten en belachelijk maken. In dit spel speelt ook het echtpaar Rui ten (Herbert Joeks en Diny Sprock) een belangrijke rol. Medewerking verleent en koorzang (gr). 20.2i (ADVERTENTIE) 1VÖROL Im'W'» Behoud van Uw tander) Knipperlicht: Fluit.recital: model ;reo: Gitaarspel (gr] lofoonmuzlek. 19.00 Nieuws, weer- actualltelten. 19.40 Grammofoon- 43 Vrije Politieke Tribune.^ 19.55 20.30 HoorspeT.' 21.08 ""populaü Nieuws). 23.40-23'.45 Nieuws'.1Chte muziek' <_3 0° HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. ;.I0 Hel levende woord. 7.15 Badinerie: klas sieke en moderne grammofoonmuziek. (7.30 afbraak bestemd* school HOUSTON (Reuter/AP) Tijdens de vlucht van de Apollo-10 om de maan zullen voor het eerst televisiebeelden in kleur worden uitgezonden, zo is woens dag in het ruimtevaartcentrum te Hous ton bekendgemaakt. De lancering van de Apollo-10 is vastgesteld op 18 mei- De Apollo-10 zal gedurende 61,5 uur in een baan om de maan blijven. Twee van de ruimtevaarders aan boord van de Apollo-10 zullen tot op 14,7 kilometer van het maanoppervlak afda- LCtualiteiten; 7.50 Overweging; 10.00 Stereo: Aubade: klassieke eri mo- muziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor een. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van Uil de pers. 16.15 Ster en westcoast muziek. 17.15 Sportkompas. 17.45 actualiteiten. HILVERSUM II (298 m) - AVRO: 7. Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stere Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 D ze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojou J>ter?o: Lichte grammofoonmuzie deelteiijk Stei kamermuziek (opn) (ge- AVRO: 10.00 Voor de kleu- beidsvitaminen (gr), (ii.oo-ll.o: Stereo: Pianorecital: klassie- 1.55 ^Beursberichten. NRU: 12.0( VARA: 13.11 ActuaJitei Stelten. nToVlTÓo ïn"de" kraam te'°pastCve* BRUSSELnPNEDa7324a'm) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weerbe richt. mededelingen, programma-overzicht en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Bui tenlands persovericht. 13.00 Nieuws, weerbe richt, dagklapper en beursberichten. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws). 15.30 Klassieke muziek. 16.00 Nieuw* 16.30 Beursberichten. 16.09 Amusementsmu ziek. 16.30 Spaanse volksmuziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Jazzmu-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2