„Er moet klaarheid komen in die herrie RECTOR MAGNIFICUS TILBURGSE HOGESCHOOL: RusÜserede Commandoraid op Egyptische doelen POMPIDOU HF,F,FT WIND IN DE ZEILEN MALTHA EN LESCRAUWAET IN THEOLOGENCOMMISSIE van Brezjnev Studeren is volgens mij primair Studentenleider Paul Jansma: Wij zijn volwassen mensen en willen als zodanig op deze hogeschool erkend worden Langdurige aclie zal studenten voor problemen ACTEUR SLOEG SNURKENDE BEZOEKER Journalisten zagen geen schade Schillebeeckx gepasseerd Portiek flat favoriet boven galerijflat Verjaardag koningin overal feestelijk herdacht >9 DONDERDAG 1 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 551 (Van e verslaggevers) TILBURG „We zitten nu in een Impasse, en moeten proberen die te doorbreken. Voorop staat daarbij, zo meen ik, dat er eindelijk rust moet ko men op de hogeschool. Er was daar zo langzamerhand een sfeer ontstaan die iedereen het werken onmogelijk maak te. Vele hoogleraren en wetenschappe lijke medewerkers hebben daarover de afgelopen maanden geklaagd. Van vroeg tot laat moest iedereen praten over de bestuursstructuur. Op een hogeschool is studeren mijns inziens primair, even als het beoefenen van wetenschap. Maar dat schoot er bij ons de laatste tijd bij ln. Van overleg was geen sprake. Wel van schreeuwen tegen elkaar". Dat zegt de rector magnificus van de katholieke hogeschool in Tilburg, prof. dr. C. F. Scheffer. Hij meent dat de sluiting terecht is doorgevoerd. Reeds maanden geleden machtigden de cura toren de presidentcurator mr. P. van Boven, die maatregelen te nemen als bepaalde grenzen in de actie van de studenten zouden worden overschreden. „De bezetting van de telefooncentrale, overigens alweer ongedaan gemaakt, was de druppel die de emmer deed overlopen. Maar hierboven, zei ik al dat de hele sfeer voor ons onaanvaardbaar was geworden op de hogeschool". Prof. Scheffer noemt enkele voor beelden: „Jean Frijns en de heer Seve- rijns hebben in het Tilburgse algemene studentenblad herhaaldelijk gedreigd met de bezetting van de hogeschool als aan de eisen van de studenten niet zou worden voldaan. Zoiets als onderhande len met het mes op de keel dus. Er is toen reeds overwogen om op grond van die dreigementen de hogeschool te slui ten". Prof. Scheffer zegt dat het heel moei lijk is met bepaalde studenten collec tief te onderhandelen. „Neemt u nu dat politiedreigement dat ik geuit zou heb ben. Niets van aan. Ik heb wel duide lijk gesteld dat ik verplicht zou zijn de politie om hulp te vragen als en dat is dus een duidelijke voorwaarde de studenten ander geweld zouden aan doen, of schade zouden berokkenen aan de eigendommen van de hogeschool". Heel merkwaardig vindt hij het dat de studenten zich wel druk maken over de vraag of de sluiting van de hogeschool rechtsgrond' heeft. „Maar heeft, de be zetting van die hogeschool door een groep studenten, die dau soms wel. Is die juridisch wel gerechtvaardigd?" Voorts vindt hij het probleem dat de hogeschoolleiding nooit goed weet welke waarde aan studentenafspraken moet worden gehecht. Een enorme complica tie is dat. zo meent hij. „Nu, Bijvoor beeld, ontkent de heer De Boer dat de studentenafgevaardigden het hele jaar geweigerd hebben in de structuurcom missie te zitten". Hij laat er geen twijfel over bestaan 'dat hij gaarne een eind aan het extreme conflict zou zien gemaakt. „Maar mis schien is het senaatsbestuur daartoe gauwer geneigd dan de curatoren. In beide colleges overigens ls er een stro ming die nu zonder meer wil doorzetten". Verder vindt hij dat de reorganisatie- gedachte in beide colleges veel aan hangers heeft. „Ik heb groot respect voor die kleine groep Idealistische stu denten. De jongelui hebben voor een groot deel mijns inziens gelijk. Maar ze MOSKOU (A.P.) De communistische partijleider Leonid Brezjnev heeft van daag in zijn 1-meirede op het Rode Plein de nadruk gelegd op het Sovjet- verlangen naar vrede. De rede vanaf het mausoleum van Lenin, waar Brezj nev door andere Sovjetleiders werd ge flankeerd, betekende een verlaten van de traditie van een militaire parade en een oorlogszuchtige redevoering van de minister voor defensie. ?5 (Van onze sportredactie) TILBURG Paul Jansma (22) vier dejaars sociologie, is voorzitter van de algemene Tilburgse studenten organisa tie. Sinds enkele maanden. Dc centrale figuur in de studentenactie, die van dc atso de leiding van de bezetting van de hogeschool cn de omvangrijke organisa tie die daaran vast zit. heeft overge nomen. Hij is er helemaal in. De grote waarde van de actie ligt. zo zegt hij, in feit dat de studenten nu kennen be wijzen dat geen enkele bestuursstructuur en elk overleg gelijkwaardige partners „U heeft hier geen rotzooi gezien, geen geharrewar, geen fascisten. Wij handha ven de orde en bereiden ons voor om de colleges te laten doorgaan. De men sen die hier zijn gekomen om rotzooi te maken zullen zeer hardhandig de deur worden uitgewerkt". Grote winst, vindt hij, dat de betrokkenheid van de studen- In de hal van de hogeschool hebben de studenten een drukkerij ingericht. Deze ..Karl Marx Drukkerij" drukt pamfletten en stencils, die onder de studenten worden verspreid. zien helaas hun eigen standpunt, en willen niet dat daaraan iets wordt ge daan. Overleg is toch samen praten en dan proberen een situatie te bereiken mee je samen kunt werken. Men moet toch op zijn minst bereid zijn ook de opvatting van de ander discutabel te stellen". Over de sluitingsduur is niets te zeg gen. „Misschien wel een jaar of langer. Er moet eindelijk klaarheid komen in al die herrie en rommel Er moet nu dialoog mogelijk zijn". Toch ook ge prikkeld is professor Scheffer over de kritiek op de hogeschoolleiding door de buitenwereld. „Men had gewild, men heeft dat de afgelopen maanden ook herhaaldelijk laten blijken, dat er al eerder zou zijn ingegrepen". „Dat wilde ik niet. Er zit in die actie van de stu denten een prachtig stuk oprechtheid. Mijn eerste daad als rector had kunnen zijn, enkele voormannen van „Links Front" voor schorsing voor te dragen. Maar !k was voor praten. Dat wil nog. Maar niet ai9 de andere partij steeds zegt: „Als we onze zin niet krij gen gaan we tot actie over", dat is oi>- mogelijk". Defferre-Savary nieuwet kandidaten (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Na Pompidou hebben zich nu ook Gaston Defferre (soc.) en een ver tegenwoordiger van de nog op te richten nieuwe socialistische partij, Savary, kan didaat gesteld voor de post van president van de Franse republiek. Mogelijk komen nog meer kandidaten: de oude Bidault overweegt om zich kandidaat te stellen, mar Poher houdt zich voorlopig nog op de vlakte. Er komt zelfs nog een schertskandidaat. Net als in '65 toen een volkomen onbe kende Barbu zich voor het Elysée aan meldde. De man was toen zo weinig baas over zijn zenuwen, dat hij voor de t-v.-camera in snikken uitbarstte. Thans is het een restaurateur die waarschijn lijk meer aan zijn eigen reclame denkt dan aan het Elysée. „Ik kan het best winnen", zei hij gisteren, „want ik heb een hoop vrienden. En als ik verlies, des te erger. De tienduizend franc waar borgsom heb ik graag voor mijn vader land overEén pagina advertentie in de grote bladen kosten hem waar schijnlijk meer Van de kandidaten lijkt Pompidou de meeste wind in de zeilen te hebben. Gisteren kreeg hij steun van de con servatieve democraat Giscard d'Estaing, die bij het referendum van zondag tegen De Gaulle stemde. Dat Giscard zijn vroegere vijand Pompidou steunt is be grijpelijk. Want zou een linkise kandi daat het winnen, dan volgen vrijwel ze ker algemene verkiezingen. De kans is dan groot, dat de rechterzijde haar over weldigende meerderheid in de volksver tegenwoordiging verliest. Dat lokt Gis card niet aan. Hij wil Pompidou wel 6teunen, maar onder bepaalde voor waarden, die nogal vaag zijn: onder meer het vooruitzicht dat. Engeland lid kan worden van de EEG. Pompidou heeft die vage voorwaarden even vaag aanvaard, maar wat er in de praktijk van terecht komt moeten fwe maar af wachten. Moeilijker heeft Defferre het aan de linker zijde, vooral met de communis ten, die blijven aandringen op een ge meenschappelijk program met de so cialisten. Van een man als Defferre be hoeft niet te worden verwacht, dat hij daarop zal ingaan. Is (dat zo, dan heb ben de communisten aangekondigd met een eigen kandidaat te zullen uitkomen. Ook dat moet men met een korrel zout nemen. Want zo happig zijn de commu-i nisten niet op een eigen kandidaat. Veel liever schuiv enzij een niet-communis- tische kandidaat naar voren om dan later, als die het wint, te kunnen zeggen: hij heeft het gewonnen met onze steun. Die truc haalden zij in 1965 uit met Mitterrand. TEL AVIV (Reuter) Israëlische commandotroepen hebben gisternacht belangrijke doelen in Opper-Egypte aan gevallen, waaronder de hoogspannings leiding voor de stroomvoorziening aan Cairo en de Nijlbruggen, zo is offocieel in Tel Aviv meegedeeld. In het militair communiqué dat in Tel Aviv is uitgegeven, worden niet de plaatsen van de aangevallen doelen ver meld. Wel ls bekendgemaakt dat alle militairen die aan de acite hebben deel genomen veilig op him basis zijn terug gekeerd. Het secretariaat van premier Golda Meir heeft laten weten dat de actie die kennelijk van dezelfe orde is als de commandiaanval op een krachtcentrale en Nijlbrug nabij Luxor in oktober vorig jaar bedoeld is als een waar schuwing aan Egypte, het bestand met Israël te eerbiedigen. Buitenlandse journalisten hebben gis teren op uitnodiging van de Egyptische regering boven het gebied gevlogen waar de acties zouden zijn uitgevoerd. Zij namen geen schade waar en ook geen overstromingen, die hl persberichten uit Tel Aviv in Opper-Egypte waren gemeld. De journalisten mochten zelf kiezen wel ke gebieden zij vanuit de lucht in oger- schouw wilden nemen. Zij besloten toen om alle bruggen in Opper-Egypte tussen Assoet en Edfoe te inspecteren. ten bij de situatie op de hogeschool toe neemt. „Ze zijn wakker geschud. Zelfs degenen die tegen de actie waren steu nen ons nu". In de oprechtheid van de curatoren en een groot deel van de se naat met betrekking tot de democrati sering van de hogesohoolstructuur ge looft hij niet. „In ieder geval moet het curatorium nu maar de eerste stap zet ten. Wij gaan door tot de sluiting is op geheven. Als dat vrijdag nog niet is ge beurd, zullen we verdere stappen nemen. Tot maandag gaan we op deze manier door". Hij ziet de bezetting van de ho geschool „als een duidelijke positieve daad". Deze word/t tegen gewerkt. „Men weigert ons de namen en adressen van het personeel te geven. Men weigert ons de voorraden te laten beheren. Men wil ons de sleutels niet geven van de be langrijkste ruimte in deze hogeschool. Jansma is vervuld van wantrouwen bij de bedoeling van een aantal professoren van het curatorium. Hij gelooft niet in de goeder trouw bij een gesprek over democratisering. Hij geeft onomwonden toe dat een langdurige sluiting de stu denten organisatorisch voor grote pro blemen zal stellen. „Wat we dan gaan doen weet ik niet. Dat zullen we wel zien. In ieder geval proberen we de les sen te laten doorgaan, volgens het vast gestelde rooster. Dat kan gebeuren door enkele hoogleraren, door een deel van de wetenschappelijke straf, en door docto raal studenten". Zeer nadrukkelijk stelt hij dat de Til- burgers alles zelf in de hand houden. „We zijn blij met de vele sympathie betuigingen. Een ook medebestuursleden van de Nederlandse studentenraad, maar alleen als waarnemers". Een student die wel weet wat hij wdL „Wij zijn vol wassen mensen en willen als zodanig op deze hogeschool erkend worden". Een opvallende bijzonderheid is dat hij zelf gaarne ergens anders had willen studeren, maar dat zijn vader vond dat hij naar een school moest waar de link se invloed niet zo groot was. De vader stuurde hem naar Tilburg. BELFAST (AFP) Het bestuur van de Noordierse unionistenpartij heeft woens dag officieel bekendgemaakt dat oud minister van Handel. Brian Faulkner, die gezien wordt als voorstander van de „har de lijn" en de gematigde oud-minister van Landbouw James Chichester dark, kandidaat staan voor de opvolging van de demissionaire premier Terence O'Neill. In de rede kwamen geen aanvallen op de X.S., China of enig ander land voort. Brezjnev verzekerde de menigte van meer dan 10.000 mensen op het plein dat de Sovjetregering streeft naar ver mindering van de internationale span ning, de regeling van internationale kwesties door middel van onderhande lingen en vreedzame coëxistentie. Over de strijdkrachten zei Brezjnev in zijn rede slechts dat het land ko6ten noch moeite zal sparen voor zijn verdediging. Terwijl zijn moeder haar rust prettig vindt en haar handen vrij houdt, mag zoontjelief de mensen laten zien hoe goed wtf met enige oefening op onze voorouders kunnen lijken. Een omgekeerde papierkorf dient als klauterrek, en mama ziet erop toe, dat de kleuter niet door de mand valt. Het ding is uitgeklopt, dus is er geen vuiltje aan de lucht. Al vinden toch heel wat moeders dat je een kind niet zo voor aap kan zetten. (Van onze correspondent ROME. Paus Paulus heeft dinsdag de dertig namen bekend gemaakt van de theologencommis sie, die volgens de wens van de bisschoppensynode de Congregatie voor de Geloofsleer zal bijstaan. Twee Nederlanders zullen er zitting in hebben, namelijk pater dr. Les- crauwaet M.S.C. en pater dr. Maltha O.P. Voorts zijn benoemd: B. Alern (VS), Ch. Boyer (Fr.), W. Burghardt (VS), Ph. Delahaye (België), A. Feuillet (Fr.), J. Feiner (Zw.), L. Gera (Argentinië), O. Gonzales de Cardenal (Sp.), Ign. Abdo Khalife (Libanon), F. Lakner (Oosten rijk), M. J. Le Guillou (Fr.), B. Lonergan (Canada), G. Medina (Chili), P. Nemes- jegiji (Japan), S. Olejnek (Polen), G. Phi lips (België), R. Mascarenas (Brazilië), T. S. Bunic (Zuid-Slavië), H. Schuermann (Duitsland), T. Tsjibangoe (Kongo), C. Vaggaginl (Italië) en Carlo Colombo Als voorzitter van de commissie is aangewezen kardinaal Franjo Seper, pre fect van de Congregatie voor de Geloofs leer, en niet, zoals velen hadden ver wacht, de nieuwe kardinaal Danielou. De statuten bepalen, dat de commissie gebonden ls aan strikte geheimhouding in alle door haar behandelde zaken. Leden van de commissie kannen wos» (Van mze correspondent) HAMBURG De Duitse toneelspeler O. E. Hasse heelt maandagavond tij dens een voorstelling in de Hamburgse Thaliaschouwburg een slapende bezoe ker met een strijkstok op het hoofd ge- Volgens eerste dramaturg Walter Rup- pel had Hasse in het stuk dat werd op gevoerd, „Rameau's neef. alles moe ten geven en bij de aanblik van de sla pende man zijn zelfbeheersing verlo ren. De bezoeker, die „hoorbare snurk- geluiden" zou hebben gemaakt, werd van de klap wakker en liep kwaad de zaal uit Schouwburgintendant Kurt Raeck zal over deze kwestie nog «en ge- I sprek met Hasse hebben. Een oude droom ia voor dokter'Michael Bialogoeski werkelijkheid geworden. Deze Britse dokter van Poolse afkomst heeft zich in zijn schoonste dromen voor een groot orkest zien staan, dirigerend en de maat aangevend van honderd musici en meer. Het is er dezer dagen van gekomen. De dokter werd tweeënvijftig jaar oud en hij had er vijfentwintigduizend gulden voor oven Voof dat bedrag kreeg hij enavand da Royal Albert Hall eu het New Philharmonic Orchestra. En UxoJam mraagt stol» aJt sou het bö dea» ene keer Vttjven7 den theologen, die zich onderscheiden zo wel door hun vakkennis als door hun trouw aan het leergezag. Het ledental mag niet hoger zijn dan 30. De leden worden voor een periode van 5 jaar door de Paus benoemd op voor stel van de voorzitter, de op zijn beurt advies vraagt aan de bisschoppenconfe renties. Herbenoeming is mogelijk. De commissie komt eenmaal per jaar voor een plenaire vergadering bijeen. Zo no dig kan de voorzitter voor bepaalde kwesties subcommissies aanwijzen. De commissie als geheel en elk com missielid afzonderlijk is gerechtigd kwesties aan de Congregatie voor de Geloofsleer voor te leggen. De congre gatie beslist zelf of zij ze in behande ling zal nemen. De adviezen van de commissie worden aan de Paus gegeven, die ze, als het hem goed dunkt, door stuurt aan de Congregatie voor de Ge loofsleer UTRECHT (ANP) Het vastgoedbe leggingsfonds voor institutionele beleg gers geeft de voorkeur aan portiekflats boven galerijflats. Dat verklaarde de di recteur van het bestuurskantoor Onroe rend Goed NV, de heer J. J. Jiskoot. in Utrecht op dc jaarlijkse vergadering van houders van vastgoedfracties van het VIB. Desgevraagd zei de heer Jiskoot, dat de raad van bijstand van het VIB zijn voorkeur voor de portiekwoningen op tal van argumenten baseert: de bewoners van galerijflats ervaren het als onaan genaam dat ze als ze thuiskomen via een min of meer warme hal toch weer de buitenlucht in moeten voor ze bij, hun huisdeur zijn, de galerijflats vergen, door de aanwezigheid van hekken en wat dies meer zij meer onderhoud en bovendien blijken flatbewoners een ho gere status toe te kennen aan portiek- dan aan galeri j woningen.de heer Jiskoot zei ook, dat het merkwaardige verschijnsel zich voordoet van een „ho gere woonbeschaving" in de portiekflats. De bewoners moeten samen met één trap en één lift doen, men let meer op elkaar en houdt de zaak daarom beter schoon en er komen in de portieken min der burenruzies voor dan op de veel gehoriger galerijen waaraan meestal de slaapkamers en keukens liggen. (Van e r verslaggevers} DEN HAAG Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van koningin Ju liana heeft minister-president P. de Jong voor radio en televisie in een ge- luktoespraak onder meer gezegd, dat sinds de koningin in september 1948 de taak van haar moeder overnam, vele ingrijpende dingen zijn gebeurd. Daar bij noemde hij Indonesië, waarmee de laatste jaren gelukkig weer nieuwe con tacten zijn gelegd. Ook benadrukte premier De Jong de andere verhoudingen waarin Suriname en de Nederlandse Antillen tot ons ko men te staan. Hij wees voorts op de be langrijke plicht jegens de miljoenen in de ontwikkelingsgebieden, voor wie wel vaart nog steeds een vaag begrip is. Er is nog veel te doen, aldus de premier, in geestelijk als in materieel opzicht. Ais er een onder ons is, die dat scherp ziet en die steeds bereid is zich volledig in te zetten voor haar taak,'is dat koningin Juliana. Ik had er behoefte aan om dat op deze dag nog eens in het licht te stellen. Aldus min.-president De Jong, die daarna ook nog voor de zenders van radio Nederland Wereldomroep een toe spraak heeft gehouden tot de Nederlan- In de Grote Kerk te Breda zeide de fractieleider van de WD mr. E. Toxo- peus tijdens een plechtige bijeenkomst, dat het Nederlandse volk de Oranjes dankbaar moet zijn dat zij zich nog in dienst van 't volk stellen. Hij had daar bij de opmerking, dat de Nederlanders dan wel niet alleen monarchisten zijn, maar in elk geval wel organisten. Koninginnedag in Suriname „konver- jaari" genoemd, is daar gevierd met onder andere een parade en een défilé op het Oranjeplein in Paramaribo. In zijn ambstwoning gaf de gouverneur een receptie. De voorzitter van de staten van Suriname, de heer O. W. van Gen- deren, merkte in een toespraak op, dat de veelvuldige bezoeken aan Suriname getuigen van haar bewustzijn voor da liefde en trouw van het Surinaamse volk. Premier May van Suriname bracht in een radiotoespraak de historische ver bondenheid van Suriname met Neder land en speciaal bet Huis van Oranje onder de aandacht.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9