AUTO BIERMAN N.V. 0 Stakingswet bindt staking aan duidelijke voorschriften Lang gewacht op wet op stakingen GRENZELOOS GOED BROMFIETSER IN VOLLE VAART OP GROEP MENSEN: EEN DODE Rechter kan verbod opleggen PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MEI 1969 LEIDEN-ALPHEN i Kardinaal Villot: staatssecretaris VATICAANSTAD Kardinaal staats secretaris Cicognani (86) treedt af en wordt opgevolgd door de Fransman Jean Villot (64), tot dusver prefect van i Congregatie voor de Clerus. Dit heeft Paus Paulus giste ren bekend gemaakt i zijn toespraak tot tot de nieuwe kar dinalen bü de uit reiking van de rode bonnet (biretta). Kardinaal Villot was zijn komst naar Home aartsbisschop i Lyon en secre taris van de Fran- s bisschoppenconfe rentie. Van 1962 tot 1965 was hij onder secretaris van het Vaticaans concilie. Hij is voorstander meer zeggen schap voor de nati onale bisschoppen conferenties. Anders dan Cicognani, die lange tijd in de Ver. Staten had ge werkt, is hij goed op de hoogte van Europese zaken. Hij is terdege vertrouwd met de moder- kerkproblematiek. Villot is de eerste niet-Italiaan op de post van staatssecretaris sinds Merry del Val, de Spanjaard, die van 1903 tot 1914 onder Pius IX dit ambt bekleedde en wiens naam verbonden blijft met de strijd tegen het moder nisme, Cicognani werd ln 1961 benoemd door Paus Joannes XXIII, Naar verluidt heeft hij Paus Paulus herhaaldelijk gevraagd, hem van zijn functie te willen ontheffen. De ceremonieën rond de kardinaals creatie vonden plaats in de Zaal der Zegeningen. Zij waren enigszins ver eenvoudigd, o.a. door het weglaten i de galero, de traditionele kardi naalshoed, zo groot als een wagen- Paus Paulus reikt de rode bonnet over aan kardinaal Willebrands. de opvolger van kardinaal Bea als voorzitter van het Secretariaat voor de EenheidHem is de kerk van de Heilige Cosmos en Damianus als titelkerk toegewezen. Ter hoogte van El Kantara hebben Israël en Egypte burgers uitgewisseld. Een Egyptenaar draagt zijn kvnd de boot op, die hen over het Suezkanaal zal brengen. wiel. Ook de gebeden werden sober gehouden. Kardinaal Yu Pin, die als eerste de bonnet kreeg overgereikt, sprak een begroetings- en dank woord. De nieuwe kardinalen spraken de geloofsbelijdenis uit en legden de eed af, waarin zij zich voor het eerst tot geheimhouding verplicht ten, In het Vaticaan verwacht men, dat deze eed straks ook van de bis schoppen zal worden gevraagd. Toos Onderdenwijn gaard op tournee DEN HAAQ De Haagse pianiste Tooe Onderdenwijngaard vertrekt begon mal voor een uitgebreide concerttournee door Midden- en Suid-Amerika. Gestart Vele ongelukken in het verkeer (Va verslaggeveri Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Polak (Justitie) en Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot regeling van de werkstaking -'ingediend. Volgens dit ontwerp krijgen erkende vakbonden het recht als uiterste middel een staking te gen een of meer werkgevers te organi- Alleen als* de vakbonden hierbij be paalde greriizen overschrijden, moet rechter kunnen ingrijpen croor de staking te verbieden of het optreden van de vak bond onrechtmatig le verklaren. De mi nisters Polak en Roolvink volgen met dit grote lijnen het advies, r deze zaak heeft uitge- wetsontwerp i dat de SER o bracht. Volgens het wetsontwerp handelt een vakbond alleen onrechtmatig bij het lei den van een staking als: 1. de werkstaking in strijd is met de wet of de werkgever tot iets onwettigs wil bewegen; 2. de vakbond in strijd handelt met een verplichting voortvloeiend uit de CAO; 3. er kennelijk onevenredigheid bestaat tussen het doel van de staking en de gevolgen ervan; 4. tegenover de werkgever kennelijk in strijd wordt gehandeld met de zorg vuldigheid, die het toepassen van het stakingsmiddel vergt. Dit is bijvoor- beeld het geval, als de staking zich niet richt tegen de werkgevers maar tegen maatregelen van de nationale overheid of van een buitenlandse mo gendheid. De staking moet namelijk steeds betrekking hebben op de ver houding werkgevers - werknemers. Iu andere gevallen handelt de vak- broken staking op zich neemt. Als hier toe wordt besloten moet bü de deurwaar dersexploot aanzegging worden gedaan aan de werkgever of vereniging van I werkgever of vereniging van werkgevers epco wie de staking is gericht. DEN HAAG Een 19-jarige bromfiet ser uit Berkhout reed vannacht in Aven- horn vier personen van achteren aan. Een van hen, een 26-jarige vrouw, moe der van een kind van anderhalf jaar. overleed aan haar verwondingen. De bromfietser werd zwaar gewond opgeno men in het ziekenhuis. Het echtpaar was met buren op weg naar huis van een koninginnefeest. De twee mannen en vrouwen liepen in een rij achter elkaar. Vlakbij de woning van het echtpaar werd het viertal ingehaald door de bromfietser, die geen licht voer de. De verongelukte vrouw liep als laat ste in het rijtje en werd als eerste ge schept. Een 75-jarige vrouw uit Enschede viel gisteravond achterover van een trap in een nieuwe bejardenflat te Breezand. Zij sloeg met haar hoofd tegen een betonnen rand en liep zwaar hersenletsel op. In het ziekenhuis is zij overleden. Een 16-jarige fabrieksarbeider uit Sur- huisterveen rakte mei zijn bromfiets be kneld tussen een vrachtauto en de daar aan gekoppelde aanhangwagen. De jonge- overleed t r pla: Op de provinciale weg Bussum—Weesp Amsterdam zat een 80-jarige vrouw bij haar zoon en diens vrouw in een auto, die tegen een stilstaande voorgesorteerde auto botste. De oude vrouw kreeg een shock, waaraan zij later overleed. Een 60- jarige vrouw werd op de provinciale weg SchondijkeIJzendijk door een personen auto gegrepen en zodanig gewond dat zij ter plaatse overleed. In Olst werd van nacht een 17-jarige Deventenaar zwaar gewond naast zijn bromfiets gevonden. Het slachtoffer bezweek korte tijd later aan zijn verwondingen. Een autobrand, gevolg van een botsing, heeft in Ede het leven gekost aan een Arnhemse weduwe (49). Haar vriendin, die de auto bestuur de. kon door voorbijgangers uit de bran dende auto worden gered. De twee vrou wen hadden in Utrecht een concert bijge woond. Een 27-jarige man uit Zevenber gen reed bij de Wouv. se Plantage in volle vaart met zijn auto tegen een boom. Hij was op slag dood. Een 57-jarige vrouw uit Amsterdam kwam in Amsterdam-west met haar fiets onder het achterwiel van een autobus terecht. Zij overleed in het ziekenhuis. Op de onbeveiligde overweg te Langeweg werd een 32-jarige vrouw, toen zij met haar auto de overweg opreed door een trein gegrepen en gedood. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Naar 'n wettelijke re geling van het stakingsrecht, waarvoor thans een wetsontwerp bij de Kamer is ingediend, heeft de vakbeweging lang uitgezien. Tot nog toe is de beoordeling de rechtmatigheid van stakingen overgelaten aan de rechters, die tot uiteenlopende uitspraken kunnen komen. Hoge Raad heeft in een ar- van 1960 bepaald, dat staking moet worden gezien als weigering van de be dongen arbeidsprestatie en dus onrecht- atigis. In 1958 liet de toenmalige minister Samkalden (Justitie) een voorontwerp wettelijke regeling opstellen, dat i een werkgroep van vier hoogleraren het arbiedsrecht werd voorgelegd. In 1964 bracht de Stichting van de Arbeid verdeeld advies uit: de werkgevers vonden een wettelijke regeling niet no dig, de werknemers wel. In maart 1966 vrqeg minister Samkalden de SER een advies, dat vorig jaar gereed kwam. Staking van werkzaamheden moet een uiterste middel zijn, aldus het wetsont werp. Er moet eerst serieus onderhan deld zijn. Verder moet een aanzeggings termijn in acht worden genomen. Het hangt van de omstandigheden af hoe lang die moet zijn. Individuele werknemers' die deelne- ien aan een door een vakbond geleide staking kunnen nu nog in rechte ge dwongen worden hun CAO-verplichtin- na te komen. Het wetsontwerp gaat n uit, dat in geval van staking de verplichting om de bedongen arbeid te verrichten wordt geschorst, zodat de werkgever de werknemers niet indivi dueel in rechte kan aanspreken. De schorsing eindigt, nadat de rechter de staking heeft verboden of onrechtmatig heeft verklaard. Ingeval schade aan het technisch produktie-apparaat van 't be drijf dreigt, wordt de arbeidsovereen- kórhstöietge§chprst. In principe wordt deelneming aan een wilde staking als wanprestatie"beschouwd'. In bepaalde gevallen kan een wilde sta king echter geoorloofd^ zijn, als vol gens de rechtsopvatting in redelijkheid niet van de werknemers kan worden ge vergd bepaalde werkzaamheden te doen. Bij een wilde staking kan de werkgever, die hervatting van 't werk eist, niet te vens een dwangsom of gijzeling verlan gen. Wel kan hü schadevergoeding vra- Ook werkgevers hebben het recht tot collectieve actie. Bij een staking kan een werkgever dan ook tot onmiddellijk ontslag overgaan, mits hij alle staken de arbeiders tegelijk ontslaat. Dit geldt bij een werkstaking geleid door een vakvereniging, waarbij de arbeidsover eenkomst is' geschorst. Bij een wilde staking bestaat de mogelijkheid van in dividueel ontslag, Gelük met het wetsontwerp tot rege ling van de werkstaking heeft minister Roolvink (Sociale Zaken) een wetsont werp commissies van onderzoek werk stakingen ingediend. Dit wetsontwerp beoogt dreigende of al uitgebroken sta kingen zoveel mogelük vreedzaam op te lossen. De regering wü'st verplichte bemiddeling af zoals ook de S.E.R. heeft gedaan. Wel meent de regering dat een erkende vakbond, die de staking orga niseert, hiervan de voorzitter van de S.E.R. op do hoogte moet stellen. Möt het Ned. Katholiek Vakverbond Is Het bureau van de toekomst werd op de Hannover Messe gedemonstreerd. Alle kantoormachines zijn ingebouwd zoals schrijfmachines, dictafoon. ko pieermachine en aflegordners. De se cretaresse. die nog immer onmisbaar blijft, kan elektronisch sdhrijven op een beeldbuis en elektrofotograifsch kopiëren van het origineel dat zij voor zich op het televisiescherm ziet. Haar archief bestaat niet meer wit een lading papieren maar uit magneet banden en microfilms. Telefoneren doet zij via een onzichtbare micro foon, die is ingebouwd in de hoofd steun van haar bureaustoel. mr. -dr.- Th. E. E. van Sohaik tevreden over het wetsontwerp stakingsrecht. Mr. Van Schaik is lid van de Tweede Kamer voor de KVP en juridisch adviseur van het NKV. Hij vraagt zich wel af waarom het wetsontwerp zo lang op zich heeft laten wachten. Voor mi*. Van Schaik is wettelijke regeling van de staking name lijk een zeer dringende zaak ter bescher ming van de individuele werknemers. Im mers als een vakbond een staking uit roept. wat nu nog wonjt gekwalificeerd als een onrechtmatige daad, ligt de ver antwoordelijkheid bij die vakbond 'en moeten niet de individuele werknemers wegens wanprestatie juridisch kunnen worden aangesproken. Ook het feit, dat het uitlokken van een staking wordt ge kenmerkt als een onrechtmatige daad is iets, waartegen de vakbeweging al jaren lang vecht. Reeds in januari 1960 vroegen de twee vakcentrales aan de regering om een wettelijke regeling van het stakings recht. In' een voorlopig commentaar op het wetsontwerp-stakingsrecht heeft het CNV het een reden tot voldoening genoemd, dat de voorgestelde regeling op één af wijking na in overeenstemming lijkt te zijn met het advies van de SER. De afwijking bestaat uit de mogelijk heid. die het wetsontwerp de werkgevers geeft om alle stakende werknemers tege lijk op staande voet te ontslaan. Het CNV. vindt dat een hoogst verbazingwekkende zaak. Het wetsontwerp schept immers een rechtsgrond voor staking. In geval van een staking., die aan bepaalde voorwaar den voldoet, is daardoor geen sprake meer van een wanprestatie die aanleiding kan geven tot onmiddellijk ontslag. ia, die Simca T3ÖI of 1501 is grenzeloos goed. De moderne carrosserie, de grote kofferruimte. Het rij- comfort en de rotsvaste wegligging. Wat een wagen... die Simei». Echte auto-couturé uit Parjjs. Ook de Simca f501 Spécial staat voor u klöar. Heeft een i van 160 kin. Belt u eens, wij maken graag een apréak Voor eert proefrit ln deze paradepaardjes Simca. Showroom: STATIONSSTRAAT 11-17 CZH y LEIDEN - TELEFOON 40447 Mil J

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4