CREATIEVE LEIDSE JEUGD MOCHT DOEN WAT ZE WILDE Step-in was een heerlijke bende Veredelde kermis MARKTEN Nieuwe burgemeester in Valkenburg Spontaan afscheid van Th. W. van der Klugt en A. van der Velden Boekhoudster raasde met vaart van 100 km/U door dichte mist Tuinman redde jongetje met gevaar voor leven DONDERDAG 1 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA .3 Terwijl in Amsterdam roerige elemen ten de binnenstad tot een grote bende maakten, beleefde ook Leiden een mas sale happening; een happening echter die op enkele incidentjes na bijzonder rustig verliep. Het oude belastingge bouw aan de Breestraat naast het postkantoor was 12 uur lang het centrum voor al degenen, die hun frus- taties uit wilden leven. Het was er er populair gezegd één grote We hoorden dan ook een ouder, die arg wanend kwam kijken naar wat zijn kind uitspookte, al nauwelijks één minuut nadat zij binnen was verzuchten: „Ik ga gauw weg, anders word ik gek". Dat was een ouder, de jongeren von den het prachtig. Om tien uur 's mor gens begon het feest. Ieder, die tegen betaling van een riks binnen kwam, kreeg een groene cape om z'n schouders en kon zichzelf met grime, verf en stickers „versieren". Ruim dertig ka mertjes, waar eertijds de aanslagbiljet ten ritselden, waren door de gectie wer kende jeugd en jongerengroepen va* K en O en de Leidse Jeugd Aktie, be zig. geweest om de wanden te besmeu ren en de trappen en gangen met goud papier te bekleden. Men kon er doen wat men wilde. Alles mocht. Tot zes uur gebeurde wat de leiding zich er van voorgesteld- had: de jeugd was creatief, of wat daar voor door moet gaan, bezig. Popgroepen produceerden geluid. De jeugd was bezig:. Met hangen, zitten en slenteren. Met verven, spuiten, kliede ren en smijten. Met timmeren, metselen, lassen en boetseren. Met dansen, kron kelen, wiebelen en shocken. Men was creatief bezig. Honderden vermaakten zich. Op de binnenplaats van het ludie ke centrum hield een hoop air een enor me tent bollende. Op zolder leerde Mar jolein Briër „je eigen lichaam te ge bruiken" en op een omvangrijke worst werd lustig gesprongen. Er werd vol op gefilmd. Publiciteitsman Kees de Leeuw des morgens: „We hopen, dat het gebouw behouden blijft". Om twaalf uur wilde een baardmans officieel de eerste steen afbreken. De steen bleek harder dan hij eert baardmans officieel de eerste steen verwacht had. Duimend liep hij weg. Color Form leefde zich uit: „Dit moe ten we eigenlijk permanent hebben". Leefbaar Leiden zat in een kring bijeen en zei hetzelfde. Rob Rotteveel (25), le raar aan de Sociale Academie in Den Haag liep coördinerend rond: „Dit moe ten we eigenlijk altijd tot onze beschik king hebben". The Event Structure Re search Group bleef „events" organise ren. Of er nou wel, iets of niets van te recht kwam, dat deed er niet toe. Als er maar iets gedaan werd. In de film zaal kon men zich op de grond laten zakken, bij Six Pence lagen grote hopen zand en in de speakers-corner kon men tekeer gaan tot men geen stem meer over had. Het was constant dringen ge blazen. Overdag ging de deur een paar keer dicht, 's Avonds zat het gebouw prop- en propvol. Om half negen kon men zich op gangen en trappen nauwe lijks nog keren. We laten enkele „crea tieven" aan het woord: Paul Kikkert, 14-jarige Mavo-scho lier: „Waardeloos, rotzooitje zonde van mijn rijksdaalder". Rob Prins (21) 4de jaars student wiskunde: .Hardstikke leuk. Bepaald beter dan de kermis". Angela Staats (16) ULO-scholiere: vond het moderne toneel van de Am sterdamse groep Hades" het einde. Brandwacht 1ste klasse Van Veen: „Ze moeten toch wat. Het kan geen kwaad". André Flippo (19) manager van een popgroep: „Zoiets moeten ze meer Nelleke van der Geyn (16) met een groot rood hart op haar kruin: „Ik vind dit leuker dan zwemmen". Par Adma (15) met zonnebril op om in de stemming te komen: „De bands zijn eindeloos". Medewerker Krijn Vermaas (22) 2de jaars student aan de Haagse Sociale Academie: „De keuzemogelijkheden zijn vooral erg goed". Mej. M. Kerckhoffs van de Mater Amabilisschool om half negen als het storm loopt: „Wat is deze jeugd spon taan hè? De burgemeester is geweest. Hij zei niet veel, maar was wel zeer enthousiast". Over het gebouw: Dat is zo veilig mogelijk gemaakt. Overal is er licht. De brandweer is ermee akkoord gegaan. 'Om half negen wordt de pilsverkoop stop gezet. Een moment dreigt de boel uit de hand te lopen, maar onopvallend optreden van medewerkers redt het festival uit een tijdelijke malaise. Ellen van Dee (18) is een van de nige medewerksters die conventioneel gekleed is: ..Ik ben geestelijk progres sief genoeg om me conventioneel te kleden". Ondercommandant R. Haas om kwart voor negen: „Er is zeker 1000 man in het gebouw. Dat er zijn er een paar- honderd te veel. Er moet licht in de grote tent komen, anders moeten ze eruit". Er komt licht. Dick van de Burg (23) van Leefbaar Leiden: „De drie, vier dagen ervoor wa ren het leukst". L. P. Bierman (44) medewerker: „Het mooiste is, dat ze het lef hebben om uit de band te springen": Peter Kunekke (17) typograaf en be waker van de worst: „Dit blijft voor mij het hoogtepunt". Disk-jockey Roel Scholten (19), kwe keling: „Ik ben hier om de underground suond te promoten". Medewerker H. Nieuwekamp (36): .Objectief gezien zat er tot 6 uur lijn in. Daarna was het een re-creatlviteit. Een anti-climax". n Boer ixi de speakerscorner: „Zijn jullie allemaal zo afgestompt dat jullie niets meer willen?" Huib Goudriaan (23) student sociolo gie: „De discussiemogelijkheid is eigen lijk niet aanwezig. Je leeft ook hier nog langs elkaar heen". Color Form-organisator Henk Holle beek loopt kaal rond: „Om uit dienst te komen". Mevrouw Onderwater (46), die naar dochter Martha komt kijken: „Ze moe ten maar niet zoveel drinken". Jan de Lange (25) leraar wiskunde: „Opmerkelijk is de fantasie-overeen komst". LJA-secretaris G. Steinback: „Dit overtreft mijn stoutste verwachtingen. Het is een soort veredeld 3-oktober- Om half tien is de grootste drukte voorbij. Het hoogtepunt is voorbij. Sub- susievelijk wordt kamer na kamer dicht gespijkerd. De EHBO-post heeft het be trekkelijk rustig. Slechts driemaal moet zij in aktie komen. Over honderden, nee duizenden blikjes tomatenpuree breekt men bijna z'n nek. Om even over tienen wordt het al rustiger. De van 12- tot 16-jarigen moeten blijkbaar vroeg thuis wezen. Om half twaalf is het gebouw al bijna zo goed als leeg. De bovenste etage wordt afgesloten. Rob Rotteveel roept om kwart voor twaalf naar boven: „Is daar nog ie mand?" „Alleen die gekke Engelsman", komt als antwoord terug. Om kwart voor twaalf komen alle medewerkers bijeen en klinken het feest uit. Slotconclusie: fouten zijn er bijna niet gemaakt het festival mag geslaagd lui ten, volgend jaar moet het beslist weer terugkeren. GOUDA, 1 mei. Kaas Aanvoer 4 partijen extra kwaliteit. Prijzen: 3.60- 2.62 p. kg. Handel flauw. „Was al een beetje burgem eester in Renswoude" Lid van mannenkoor Bij Koninklijk besluit is de heer N. van 't Woud, te Renswoude benoemd tot burgemeester van Valkenburg Z.H. 't Kan niet gunstiger, zoals de heer Van 't Woud bij ons in Renswoude be kend staat. Hij wordt door iedereen in het dorp geeerd en geacht en men klopt nimmer tevergeefs bij hem aan. In Val kenburg krijgen ze er zeker een goede burgemeester aan. Eigenlijk is hij hier ook al een beetje burgemeester. Onze echte burgemeester staat namelijk ook aan het hoofd van de gemeente Wouden berg, waar hij ook woont. Als men dan ook in onze gemeente iets nodig heeft, 'komt men in negen van de tien gevallen het eerst bij de heer Van 't Woud. Hij is gewend zelfstandig te werken en weet alles van de gemeente af", aldus een Renswouder naar aanleidnig van de be noeming van de heer N. van 't Woud als burgemeester van Valkenburg. In Renswoude ziet men hem slechts node Dinsdag, de dag voor koninginnedag kwam de benoeming van de heer Van 't Woud af. Per 16 mei zal hij aan het hoofd staan van de gemeente Valken burg. De officiële intrede is vastgesteld op 17 mei. De toekomstige burgemeester werd op 7 juni 1920 in Harmeien geboren. Na de school te hebben doorlopen ging hij als volontair werken op het gemeentehuis in het voormalige Lange Ruige Weide. „Dat was in 1938. Een jaar later, okto ber 1939 werd ik ambtenaar ter ge meentesecretarie in Oudenrijn. In de cember 1945 volgde mijn aanstelling als eerste ambtenaar op de gemeentesecre tarie in Renswoude, waar ik op 1 novem ber 1949 vervolgens werd benoemd als secretaris-ontvanger. Ik zit hier dus al heel wat jaren in Renswoude", aldus de nieuw-benoemde burgemeester. De heer Van 't Woud is gehuwd met mevrouw M. E. van 't Woud-Zijlstra. Het echtpaar heeft vier kinderen: een dochter van 20 jaar en drie zonen van respectievelijk 49, 13 en 4 jaar. De heer Van 't Woud is lid van de A.R. Niet al leen gemeentelijke zaken hebben zijn in teresse, maar ook is hij aktief in het verenigingsleven, waarin hij tal van functies bekleedde en nog bekleedt. De heer Van 't Woud is penningmeester van de christelijke Mavo-school in Renswou de, hij is deputaat van de classis Amers foort en deputaat van de classis oecu mene. Ongeveer een half jaar geleden trad hij af als ouderling van de gere formeerde kerk. In het tamelijk recen te verleden was hij onder meer nog be stuurslid van het Roode Kruis. De heer Van 't Wout: „Mijn hobbies zijn mUziek en zang. In Renswoude ben ik dan ook lid van het mannenkoor." Wat de ge meentelijke zaken betreft, heeft de heer Van 't Woud belangstelling voor het on derwijs en ruimtelijke ordening. „Ik heb gehoord dat ik met dit laatste in Val kenburg nogal te maken zal krijgen en dat vind ik interessant. Verder kan ik over Valkenburg eigenlijk nog niet veel zeggen, want ik ken deze gemeente praktisch nog niet. In verband met mijn sollicitatie ben ik er een keer geweest". Ook mevrouw Van 't Wout-Zijlstra is aktief in het verenigingsleven werk zaam. In Renswoude is zij secretaresse van de chr. Vrouwenbond. Gemeente secretaris en ontvanger N. van 't Wout in Renswoude wordt burgemeester van Valkenburg. Een hele promotie. „Wij gunnen het hem van harte, maar voor onze gemeente is het een klap", zo zei men ons in Renswoude, een dorpje onder de rook van Veenendaal. Tijd ens 40-jarig jubileum C.O.V.S.-Leiden De Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters vierde dinsdag haar 40- jarig jubileum, by welke gelegenheid de heren Th. VV. v. d. Klugt en A. v. d. Vel den, resp. voorzitter en penningmeester, het tevens tjjd vonden een punt achter hun 33-jarige loopbaan als bestuurslid te zetten. Dit alles gebeurde in café- rest. „EIgenzorg". Voorzitter Th. W. v. d. Klugt (61) maakte zich in die ja ren o.m; verdienstelijk door tal van scheidsrechterscursussen te organiseren. Zelf schopte hij het als arbiter tot in de 2e klasse KNVB. De heer v. d. Velden (64) werd een „moeilyke" penningmees ter genoemd. Moeilyk in die zin, dat hy het vertikte onnodig geld uit te geven. Mede aan hem is het ook te danken, dat de organisatie ook dit jaar weer over een batig saldo beschikt. Hij is overigens nog voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken, afd. Leiden, en secretaris van de Christelijke Metaal- bedryfsbond. De nieuwe voorzitter, de heer P. N. A, v.d. Geer, die op. deze avond als, cere moniemeester optrad, onderscheidde bei de bestuursleden met de gouden speld van de COVS - Leiden, waarbij zij tot ere-lid werden benoemd. Daarna over handigde hij ieder een gouden horloge met inscriptie. De beide echtgenoten ont vingen een prachtige ruiker bloemen. Burgemeester G. C. v. d. Willigen had even tijd kunnen vinden de jubilerende organisatie van harte te feliciteren, het- i bijzonder op prijs werd gesteld. Mr. J. J. de Jongh, voorzitter van de Leidse Voetbal Bond, toonde zich bij zonder ingenomen met de goede ver standhouding, die er altijd tussen beide organisaties was en nog is. Hij bood hen een geschenk onder couvert aan en vérklaarde beiden tot lid van verdienste van de LVB. De voorzitter van de COVS, de heer J. Bakx, verklaarde, dat de afdeling Leiden de'drieledige taak, die de orga nisatie omvat, ixl. het verstevigen van de spelregels, de gelegenheid bieden tot training en opleiding, en de verbetering van het niveau van de scheidsrechter, altijd bijzonder goed heeft volbracht. De aftredende bestuursleden hebben hiervoor echter iedere onderscheiding, die dp organisatie kent, reeds verkre gen. ent enge volge was speciaal voor deze gelegenheid een wandbord vervaar digd. De lintjes-regen hield echter niet op, want namens de Kath. Sportfederatie wilde ook de heer P. F. S. Biegstraaten zijn felicitaties overbrengen. Alsmede 'n „enveloppe met inhoud" bood hij hen naar kerkelijk gebruik een fles „wij water van Hartevelt" en een kistje „wierook van Willem II" aan, welk voorbeeld spoedig werd opgevolgd door de heer J. Breedeveld (ContactcornmiB- sie KNVB). Gezten het spontane karakter van de vele toespraken, kunnen de heren v. d. Klugt en v. d. Velden terugkijken op een door ieder gewaardeerde carrière. Met vertrouwen geven zij echter nu hun bestuursfunctie over aan de heren P. A. v.d. Geer (voorzitter) en B. Holsbeek (penningmeester), daar zij binnenkort niet als „oudjes" willen worden be schouwd. Diamanten feest van Alphens echtpaar Van Heijningen-Heemrood VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER „Ach, dat ging automatisch" Spiegelgladde banden Tijdens een zeer dichte mist (het zicht bedroeg Jxier en daar slechts 20 meter) raasde een 20-jarige boekhoudster uit Amsterdam op een late novemberdag met haar auto over Rijksweg 4a, onder Alkemade, Haar snelheid bedroeg naar schatting, aldus de getuigen 100 km/u. j Dit had mede tot gevolg, dat zjj niet tijdig kon afremmen toen een andere auto voor haar uit de mist opdoemde en een zeer schadelijke botsing 'n feit werd. Voor de kantonrechter, nxr. W. de Ko ning staande, maakte de Amsterdamse boekhoudster een tiixiide indruk. Haar antwoorden waren nauwelijks verstaan baar en werden slechts „moeizaam" ge geven. Al met al maakte zjj niet de in druk tot zo'n levensgevaarlijke stunt in staat te zjjn. „Tijdens zo'n slecht zicht met een snel heid van 100 kilometer over een drukke verkeersweg te racen is toch in hoge mate roekeloos", hield de kantonrechter haar op scherpe toon voor. „Het zicht was hier en daar wel vrij goed", gaf ver dachte hem zacht ten antwoord. Toen de kantonrechter haar even later vroeg: „Waarom nam u toch zoveel levensge vaarlijke risico's", antwoordde zij laco niek: „Ach dat ging automatisch". Waarop de officier, mr. J. Wessel scherp repliceerde: „Dat is dan een uitermate gevaarlijk automatisme". In zijn requisi toir noemde hij verdachtes stunt zonder meer „schandalig" en eiste hij mede daarom zowel een geldboete van 150.— subs 30 dagen als de voorwaardelijke in trekking van haar rijbevoegdheid vooi de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kanonrechter laakte verdachtes handelswijze eveneens in hoge mate, Toen een 38-jarige portier uit Hille- gom op het kruispunt Haveixstraat/Dorp- straat te Noordwijkerhout wegens het niet verlenen van voorrang een botsing veroorzaakte kwam de Rijkspolitie te- verxs tot de ontdekking, dat de auto van de portier twee spiegelgladde voorban den en een niet werkende signaalhoorn „Ik was juist van plan er twee nieuwe banden om te laten leggen", verzekerde verdachte het rechtscollege. „Wel toe vallig, dat automobilisten, die erop wor den betrapt met gladde banden te x-ijden bijna allen juist van plan wai'en nieuwe banden aan te schaffen", diende de of ficier verdachte in deze van repliek. Iixzake het niet verlenen van voorrang voelde verdachte zich niet bepaald schuldig. „Ik was al bijna aan de uvC1- T1 t kant toen hij mij al slippende aam-eed eei'de. nxoest echter en daar kon ik toch moellilk wat aal, 'Poeclboodschap doen en na, doen." Ata de ander, zo verzekerde hij de bremiMt» ™erde hq als „excuus aan rechter, niet zo hard had gereden zou ..Het zou verdachte heel wat goedkc er helemaal niets zijn gebeurd. Per zijn uitgekomen als hij een taxi in Mede gezien de getuigevei'klai-ingen i plaats van die bi-omfiets had genomen," achtte de officier het afdoende bewezen, merkte de officier in zijn requisitoir op. De grondwerker moest zich verant woorden voor het feit, dat hij met eer bromfiets had gereden, die tal van es- sentiële gebreken, waaronder ondeug delijke remmen en, gladde banden, toonden. De bijrijder alias eigenaar, dat hij zijn'broer met het vehikel had laten rijden. „Ik liet hem er niet mee rijden. Hij nam hem weg toen ik niet thuis was en dus ben ik onschuldig", verzette de bijrijder zich tegen de ten laste leg ging „U had hoe dan ook moeten voor komen, dat hij ex-mee kon gaan x-ijden Omdat u dit niet deed bent u volgen: de wet nu eenmaal schuldig aan het ten laste gelegde feit", lichtte de kanton rechter de bijrijder nader in. Deze vond een en ander maar moeilijk „verteer- Johnny Tacken kjjkt vol bewondering naar de medaille, die burgemeester M. A. van der Have van Leiderdorp dinsdagmiddag opspeldde by de heer J. Noordervliet. Het Leiderdorpse jongetje viel vorig jaar augustus hy was toen 4 jaar In de vjjver bij de Van der Valk Bounxanweg. Door de stroming werd hy in de duiker i getrokken, die onder de Van der Valk Boimxamveg loopt. De heer Noordervliet, die in de buurt in een plantsoen werkte zag het gebeuren en dook direct het j jongetje achterna en kroop ïn de duiker. Johnny, die reeds bewusteloos was werd gered. Dank zij de moed en koelbloedigheid van de heer Noordervliet, die in de dxiiker weixxig bewegingsvrijheid en lucht kreeg. De grondwerker gaf volmondig toe, dat hij bx-oers tai-omfiets even stiekum had „geleend". Hy wist ook wel, dat er het vehikel „zo een en ander" man- x daarom dii dat verdachte geen voorrang had leend en door het rijden met gladde banden tevens een niet denkbeeldig ge vaar op de weg had opgeleverd. Ter correctie van een en ander eiste hij een totale boete van 150.subs 30 dagen. De kantonrechter sloot zich geheel bij het requisitoir aan en vonniste conform. Even geleend Twee broers, een 21-jarlge grondwer ker en een 19-jarige bijrijder, beiden uit Leiden, stonden „broederlijk" naast el kaar voor de balie. En hij bewees dit door tegen de grond werker een totale boete van 100.subs 20 dagen te eisen. De byrljder/eigenaai hoox-de de eis van 85.subs 17 dp gen aan en hei'haalde daarna nog eer dat hy zijns inziens onschuldig was. Het baatte heiv in zoverre, dat kantonrechter wel enige reden tot cl nxentie zag en hem vonniste met 20. subs 5 dagen. Broerlief zal voor zijn clandestiene ri je een boete van 90.moeten neerte len. „Een taxi zou Inderdaad heel we goedkoper zijn geweest", verzuchtte d grondwerker. Zijn broer kxxikte lnsten In het clubhuis van de speeltuin vereniging Bloemhof hebben de heer en mevrouw G. van Heijningen en C. I. van Heijningen-Heemrood met fa milieleden het feit herdacht, dat zij 60 jaar geleden in het oude huis der gemeente (thans kantoor van de Maat schappij Ziekenfonds Alphen aan'den Rijn en Omstreken) in de vroegere gemeente Aarlanderveen in het hu welijk traden. De bruidegom, die 87 jaar geleden in Leimudden is geboren, was werk zaam bij een der scheepsbouwwerven van de fii-ma D. en Joh. Boot. Later is hij in de bouw gegaan en was hij zelfs werkzaam bij de aanleg van de spoorbaan van Alphen naar Uithoorn over Aarlanderveen, Nieuwkoop en Nieuwveen. Daarna is hij weer vele jaren werkzaam geweest bij de firma Gesman en Zoetemeijer. De bruid, thans 79 jaar, is geboren in Aarlan derveen. Er zijn vijf kinderen, zes kleinkinderen en drie achterkleinkin- Burgemeester mr. R. M. Gallas heeft met zijn echtgenote het diamanten echtpaar bezocht en hartelijk gefelici teerd, terwijl een bloemstuk het mee leven van het gemeentebestuur nog eens extra heeft onderstreept. De mu ziekvereniging Crescendo bracht het echtpaar gistermiddag een serenade. Velen hebben gistermiddag verder tij dens de receptie van hun belangstel ling blijk gegeven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3