Rellen Eerste sprong van parachutist op t.v. Shakespeareklucht tegen achtergrond van hekserij „Scala 'team dreigt NTS met staking Honderden gasten bij afscheid C. M. Drabbe VPRO brengt verboden stuk De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Manchester- Milan op televisie RADIO PROGRAMMA Hiroyuki Iwaki Koninginneconcert voortreffelijk geleid Theo Bruins in Brahms Robert Stolz onderscheiden PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MEI 1969 Genezen TVOOR aan professor Steenkamp alsnog een verkiesbare plaats op de kandida tenlijst. voor de Eerste Kamer toe te wij zen heeft de Brabantse KVP zichzelf ge nezen van een hinderlijke kwaal. Jammer alleen, dat voor dit proces behoorlijke druk van buitenaf nodig geweest is; zowel druk van de publieke opinie als van de hoogste leiding der Katholieke Volkspartij. We vrezen dat. liet nog wel wat zal blijven narommelen, omdat door de her ziening andere kandidaten naar achteren geschoven zijn en omdat de Brabantse part ij hiërarchie, meer dan waar ook in Nederland, er een is waar regionale be langstelling wel eens identiek gesteld wordt met particularisme. In elk geval is de gang van zaken rond de kandidatuur van prof. Steenkamp een les geweest voor de dingen die komen gaan. wanneer over een goed jaar de voor bereidingen getroffen moeten worden voor de kandidaatstelling voor de gewone parlementsverkiezingen. En dan moet die les niet alleen voor de Brabantse KVP Vast staat, dat deze verkiezingen, ook wat de kandidaatstelling betreft, in het teken zullen staan van omvangrijker ver nieuwingen dan tot dusverre, ook in de KVP gebruikelijk was. Men zal bij deze verkiezingen zelfs verder moeten kijken dan de samenstelling van de nieuwe frac tie alleen; we denken bijvoobreeld aan het leveren van geschikte mannen en vrouwen voor een kabinetsfunctie. Wij behoren niet tot de groep die vin den, dat ministers en staatssecretarissen uitsluitend uit de fracties moeten komen. Wel vinden we het aanbevelenswaardig ervoor te zorgen, dat deze politieke figu ren zo veel mogelijk uit de fractie naar voren geschoven kunnen worden. Maar dan moet de deskundigheid en algemene bekwaamheid van de fractie er ook naar zijn. (Van o e omroepcorrespondent) Theologencommissie wekt vertrouwen MET de benoeming van de theologen commissie. die de Congregatie voor de Geloofsleer blijvend van advies moet dienen, kunnen wij alleen maar blij zijn. Paus Paulus heeft voldaan aan de wens van de bisschoppensynode, die om de in stelling van een dergelijke commissie had gevraagd. Vooraan zullen de theologen het kerkelijk bestel kunnen beïnvloeden niet alleen via him leerstoelen en publi- katdes, maar ook middels him eigen offi cieel orgaan. En daarmee is een leemte opgevuld, die zich in het nabije verleden vaak pijnlijk heeft doen gevoelen. Het lijstje van theologen, die in de com missie werden benoemd, ziet er vertrou wenwekkend uit. Ons inziens is voldaan aan de eis, dat zij uit alle hoeken van de wereld en uit alle scholen moesten worden genomen. Afgezien van enkele onbekende grootheden, die we niet meteen kunnen plaatsen, genieten de meesten een Inter nationale faam als specialist op hun vak gebied. Namen als Rahner. Ratzinger. Schnackenburg, De Lubac. Congar en Feiner staan garant voor een eigentijdse theologie op hoog niveau. Daarnaast no teren wij diverse figuren met een meer traditionele inslag, die daarom nog niet als conservatief bestempeld kunnen wor den; en enkele vertegenwoordigers van de oude scholastieke theologie. Het geheel lijkt, ons alleszins acceptabel. Voor Nederland is de uitslag min of meer sensationeel. Schillebeeckx en Schoo- nenberg werden gepasseerd. Lescrauwaet en Maltha gekozen. Hieruit kan men al leen maar concluderen, dat de beide Nij meegse theologen bij de H. Stoel nog al tijd in een kwade reuk staan, waarschijn lijk om het aandeel dat ze hebben gehaci in de Nieuwe Katechismus. Zoals bekend, worden gemaakte „fouten" door Rome niet gemakkelijk vergeven: wie eenmaal gesto len heeft, is voor altijd een dief. Dit aan den lijve te ondervinden, zal Schillebeeckx en Schoonenberg waarschijnlijk hard val len. Zij mogen zich troosten met de we tenschap. dat andere Europese groothe den als Küng en Metz hetzelfde lot heeft getroffen. En met de zekerheid, dat deze ontwikkeling hun reputatie in vakkringen absoluut niet zal schaden. In Lescrauwaet heeft Nederland overi gens een goede vertegenwoordiger. Hij is een gematigd progressief theoloog, oecu menisch georiënteerd, vertrouwensman van het Nederlands episcopaat en van het pastoraal concilie. Pater Maltha achten wij minder representatief. Hij vertegen woordigt de oude scholastieke traditie, die in Nederland niet zoveel aanhang meer heeft. Toch is zijn keuze, ook om de in tegriteit van zijn persoon, in zeker op zicht gelukkig Misschien kan zij een einde maken aan het dwaze maar in Romeinse kringen nog altijd wijdverspreide idee, dat Nederland alleen uit wilde progres sieven zou bestaan Wij wensen Lescrau waet en Maltha veel succes bij hun arbeid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een bijna onafgebro ken stroom van relatief heeft dinsdag middag in restaurant De Hoogwerf te Den Haag afscheid genomen van de heer C. M. Drabbe, directeur van de Wester pers N.V. en eerste direeteur-mede-op- richter van dagblad Het Binnenhof N.V., die na een ruim achtenveertigjarige werkzaamheid op het terrein van de dag bladpers zijn functie neerlegde in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Ondanks het feit, dat er geen officiële toespraken werden gehouden, was een periode van bijna twee uur nauwelijks toereikend om iedereen de gelegenheid te geven de heer en mevrouw Drabbe de hand te drukken. Bovendien hadden ve len, die verhinderd waren te komen, bloemen tot hun tolk gemaakt van de Vervolg van de voorpagina Op dit moment van de ontwikkelingen was de smalle Nes nabij de Dam het brandpunt van de onverkwikkelijke strijd. Alle straatverlichting sneuvelde er. Parkeermeters uit de buurt werden nit de grond gerukt, geparkeerde auto's vernield. Ook bij het Centraal Station en bij de Munt rezen moeilijk heden. Burgemeester Samkalden vond de toestand ernstig genoeg om naar het hoofdbureau van politie te gaan. Tezelf dertijd werden op het stadhuis ruiten in gegooid. Olievaten van publieke werken op het Rokin werden in brand gestoken. Karretjes met stenen werden lukraak de rijbaan opgestuurd. Een anti-oranjebal in het Amsterdamse popparadijs Para- diso ging niet door, omdat de onder- grondjeugd het bovengronds steeds druk ker kreeg met het wrikken van stenen uit trottoirs. De nervositeit aan beide kanten steeg met de minuut. Een politiewoordvoerder gaf toe, dat er later op de avond mis schien nog wel meer gewonden gevallen zouden kunnen zijn. Maar met de juni- oproer van 1966 wilde geen enkele auto riteit de onlusten van gisteren vergelij ken. „Dat had een heel ander karakter", aldus hun commentaar. „Waar we nu mee te maken hebben, is hoogstens kwaadaardige baldadigheid". Tegen middernacht concentreerde de politie zich op twee punten. Een cordon van marechaussees werd getrokken rond de tijdelijke NRU-studio op de dam. om dat verwacht werd dat tijdens het spelen van het Wilhelmus een massale aanval op de studio gedaan zou worden. Er werd gevreesd, dat men dan zou proberen de studio in brand te steken. Hier gebeurde echter niets. Een veel grotere politiemacht werd sa mengetrokken in de buurt van de Prins Hendrikkade, omdat een jeugdige groe- pereng had aangekondigd vanaf liet ge bouw „Fantasio" in een fakkeloptocht .Oranje te gaan begraven". Kort na twaalf uur verscheen op de Prins Hen drikkade inderdaad een stoet van naar schatting 25 personen, die in him midden een oranje geschilderde doodkist met daarop een zwart geschilderd kruis mee- voerden. De politie kreeg opdracht de stoet uiteen te drijven en de kist in be slag te nemen. Aldus gebeurde. Er wer den twee arrestanten gemaakt. Met deze affaire leken de moeilijkheden van koninginnedag achter de rug. Het verkeer over Damrak, Dam en Rokin weid weer opengesteld. Het grootste deel van de politiemacht, mocht Inrukken. Al leen de tram kwam niet meer in dienst, omdat het onmogelijk bleek de grote en zware obstakels op de trambaan van bet Damrak weg te slepen. waardering de zi] de heer Drabbe toe droegen. De honderden, die er wel waren, waren in vele gevallen van ver gekomen, zowel in afstand als in tijd. Hun aanwezigheid getuigde van de vele banden, dié een di recteur van een dagblad pleegt te kno pen in het netwerk van de samenleving. Daar waren burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, voorts zeer velen uit de we reld van de dagbladpers en de organisa ties'daarvan, zoals directeuren en hoofd redacteuren, voorzitters en besturen, vertegenwoordigers van persbureaus; talrijke relaties in de zakelijke sector, als daar zijn advertentiebureaus en toele veringsbedrijven, vele personen, die in de loop der jaren aan Het Binnenhof verbonden zijn geweest, vertegenwoor digers van een groot aantal organisaties, verenigingen en instellingen op velerlei gebied, waarmee de heer Drabbe in de loop der jaren relaties mee heeft onder houden, alsmede vele andere vrienden en kennissen. Een groot aantal van hen be nadrukten hun waardering voor hetgeen de heer Drabbe in zijn loopbaan bijna een halve eeuw had gedaan door de aanbieding van een geschenk. HILVERSUM Hel redactie- en pre sentatieteam van hel NTS-programma „Scala" acht zich blijkbaar bijzonder gegriefd over de wijzigingen in het ka rakter van deze dagelijke tv-rubriek. Men heeft zich daarom schriftelijk tot de NTS-leiding gewend met de bezwaren tegen de richtlijnen van de programma raad van mening is dat „scala" in geen geval een actualiteitenrubriek mag wor den. De „Scala"-medewerkers zouden hebben gedreigd aan twee komende uitzendingen niet mee te werken, indien hun standpunt niet door de NTS-leiding wordt gedeeld. Nader vernemen wij dat deze brief dinsdag tijdens een vergadering van de Raad van Beheer van de NTS zal wor den besproken. Overigens verwachten insiders in de omroepwereld niet, dat de „Scala"-medewerkers hun eisen inge willigd zullen krijgen. De NTS kan na melijk niet toegeven, omdat zij zich nauwkeurig dient te houden, zowel aan de richtlijnen die door de programma raad via de programmacommissaris worden gegeven over de NTS-rubrie- ken, als aan de dwingende voorschriften die zijn neergelegd in de omroepwet. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Vrijdag 30 mei a.s„ op de dag af 350 jaar geleden, dat Jan Pieterszoon Coen het voormalige Bata via stichtte, zal de VPRO een tv-be- werking uitzenden van een toneelstuk van Jan Slauerhoff, waarvan de op voering driemaal door de Amsterdam se burgemeester werd verboden. Dit werk van Slauerhoff is dan ook nim mer voor het voetlicht gebracht. Het verbod tot opvoering respectieve lijk door de burgemeester dr. W. de Vlugt in 1936, mr. Arnold d'Ailly 1948 en mr. G. van Hall in 1961 hield verband met de relaties tussen Neder land en Indonesië, die door een opvoe ring geschaad zouden kunnen wor den. De auteur heeft voor zijn toneel stuk gebruik gemaakt van de corres pondentie tussen gouverneur Jan Pie terszoon Coen en de „Heeren Zeven tien". Regisseur Huib de Vries en VPRO-medewerkers Hans Keiler en Jan Blokker hebben het toneelstuk voor bijna de helft ingekort. Dé hoofdrollen in deze tv-bewerklng worden gespeeld door Ton Lutz, Pim Dikkers en Tine de Vries. De verbin dende teksten worden uitgesproken door Frits van der Poel en omroepster Dore Smit. Julius Kaetchen overleden PARIJS (Reuter) De bekende Ame rikaanse concertpianist Julius Kaetchen, is dinsdag op 42-jarige leeftijd in zijn Parijse woning overleden. Volgens zijn familie leed hij aan kanker. De laatste maal, dat hij in het open baar trad was in december in Londen. Hij was de eerste pianist die de comple te pianowerken van Brahms in 4 recitals ten gehore bracht. Als wonderkind hij was toen 11 jaar gaf hij zijn eerste concert in 1937 met het orkest van Phila delphia onder Eugene Ormandy. Hij zal in de Ver. Staten worden begraven. (ADVERTENTIE) Operatie Icarus Mini-camera op helm van instructeur HILVERSUM Het programma „Ope ratie... Icarus" dal de NTS van plan is dinsdag 20 mei aanstaande van 19.28 tot 19.46 uur op Nederland II recht streeks uit Gilze-Rijcn uit te zenden, is opgebouwd rond de eerste sprong van een leerlingparachutist, (leerling van de parachutistenclub „Icarus") die al leen nog maar grondtraining heeft ge had. Vanaf het moment dat hij, verge zeld van de laatste instructies, in het vliegtuig stapt, tot aan het ogenblik waarop hij weer op de grond terecht komt, wordt hij niet uit het oog verlo- De NTS heeft, teneinde deze uitzending te kunnen verwezenlijken, de hulp in geroepen van de Franse televisie, die ervaring heeft met 'n dergelijke project, maar vooral ook omdat de NTS niet de beschikking heeft over alle benodigde apparatuur. Er zijn namelijk twee zeer kleine t.v.-camera's nodig. Het zijn de kleinste camera's die bij een Europees televisiestation in gebruik zijn. Hun ge wicht is 2,8 kg. De ORTF leent deze camera's aan de NTS en zal bovendien Gistermorgen werd de traditionele re portage gegeven van het défilé bij pa leis Soestdijk. Dat is elk jaar hetzelfde en toch ook elk jaar weer een beetje an ders. Het „andere" element werd nu geleverd door de „derde generatie", door \VilIem-Alex3nder, die duidelijk de Oranje-show stal. Overigens: vroe ger maakte de NTS meer werk van de ze reportage, werden er met name meer korte vraaggesprekjes extra fleur ga ven. Bepaalde „dode plekken", die al tijd wel in zo'n reportage vallen, wer den erdoor vermeden. Avonds 1 geen Nationaal pro gramma. "Wél programma's, die teken van Koninginnedag stonden. Men kan de vraag stellen, wat voor soort programma's op zo'n avond gewenst zijn. Voor de AVRO was de film „We derzijds" beschikbaar en die was uiter aard passend. De NTS zat op „I". Te genover Wederzijds paste een vrolijk feestprogramma, dat de NTS meende te vinden in een „aangepaste" Les Sal- timbanques: het blijspel Robert en Ber tram, zich „toevallig" afspelend op Ko ninginnedag. We vonden het niet zo'n gelukkige keu ze. Les Saltimbanques is een aardige, zij het wel erg langlopende serie. De grote kracht ervan bestond tot dusver re in het vertonen van welhaast klas sieke melodrama's. Het leuke daarbij was. dat men ons liet kennismaken met het repertoire van weleer en ook van de manier, waarmee dat repertoire door kermistheaters werd gepresenteerd. Het half-documentaire karakter wordt uiteraard met elke. nieuwe opvoering minder waardevol. Het blijspel van gis teren bleek zich veel moeilijker voor voor het procédé te lenen. Om de Sal- timbanques-drama's konden we meest al wel lachen. Gisteren was dit niet het geval. Het met opzet slecht-spelen (om van het met opzet slecht-zingen maar te zwijgen) was hier niet leuk meer. Jammer, maar dat komt ervan als de NTS een Koninginnedag toegewezen krijgt. Wij zouden op zo'n avond bij voorbeeld een „aangepaste" show van Jos van der Valk hebben willen zien een programma van Doms, een Studio Anno of desnoods een speciale „Vuist" (zonder Wilhelmus!). We zouden in elk geval een feestelijk programma hebben geprefereerd boven wat de NTS te bie- Wèl aardig van de NTS: „Wef-strijd, de quiz-aflevering van Inburgeren. In het strijdperk traden Noord-Hollandse burgemeesters en gemeentesecretaris sen. die, het zij met een beetje beschei denheid gezegd, belangrijk lager scoor den dan Vg. op niet al te moeilijke vra gen. Opmerkelijk vonden we. dat de presentator beweerde, dat „de koning grondwettelijk te Amsterdam moet worden ingehuldigd en dat daarom Am sterdam de hoofdstad des lands is." Wij menen te weten, dat de grondwet opstellers van 1813 in hun concept had den staan „De koning wordt ingehul digd te Amsterdam, de hoofdstad des lands" en dat de toekomstige koning Willem I door die laatste kwalificatie een dikke potloodstreep haalde. Ge dachtig waarschijnlijk, dat de band Oranje-Amsterdam ook toen al niet zo hecht was gebleken. Het laatste journaal van gisteren sprak wat dit betreft boekdelen. Amsterdam is geen Oranje-stad. Er loopt een rode lijn tussen Twaalfjarig Bestand en '69. die dat bewijst. Gelukkig is Am sterdam Nederland niet, al doet de TV soms vermoeden, dat dit wèl het geval Vf. Een i de wordt in het vliegtuig geplaatst, de andere wordt be vestigd op de helm van parachutist Bert Wijnands, een der instructerus van „Icarus". Het zal vooral deze camera zijn die de leerlingspringer tijdens de daling in het vizier zal houden. De heer Wijnands is een ervaren parachutist, die zijn valscherm voldoende in zijn macht heeft om dc leerling precies te kunnen volgen. Hij zal gebruik maken van een parachute met een lage daal snelheid. want behalve de camera op zijn hoofd zal hij ook een zender van 3 kilo en de batterijen moeten torsen. De leerlingparachutist is uitgerust met een microfoon, zodat alle eventuele uit roepen ook te horen zullen zijn. ALS K.N.V.B. TOESTEMT (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De KRO-televisie heeft zich bereid verklaard om op donder dagavond 15 mei (Hemelvaartsdag) zendtijd af te staan op Nederland I ten behoeve van een tv-verslag van de re turn tussen Manchester United en AC Milan in de halve finale om Europa Cup I. Aangezien op Hemelvaartsdag echter ook competitiewedstrijden zullen worden gespeeld is de NTS thans in on derhandeling met de KNVB over het tijdstip van uitzending. Minder moeilijkheden verwacht de NTS bij de uitzending van de finale om de Europa Cup II (voor bekerkam pioenen) op woensdag 21 mei in Ba- PDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjesklant 19.00 uur: Nieuws in hel kort VARA: 19.07 uur: Oelpan Agol, amusementsprogramma 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De pioniers van Tolpuddle, tv-spel 22.25 uur: Ik hou van zwart-wit, portret 23.15 uur: Tweede journaal (NTS) NEDERLAND II (STER- reclameuitzcndingcn om 18.56, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO: 19.30 uur: De Flintstones, 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: De reporter, tv-serie 21.10 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 21.40 uur: Televisieconccrt door Kunstmaandorkest 22.07 uur: Nieuwe kardinalen, samenvatting 22.40 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Groenteteelt onder glas (TELEAC) Televisie morgen NTS/NOT: 10.10 uur: Nederland in West-Europa 10.35 uur: De jonge Kerken in Indonesië 11.00 uur: Verkennen en ontdekken 11.25 uur: Walter and Connie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's zei. i de Voorts ligt het in de bedoeling NTS om volgende week woensdagavond 7 mei van 22.35 tot 22.55 samenvatting te geven op Nederland 1 van de voetbalinterland Nederland-Po len. die in de voorronde voor het i reldkampioenschap wordt gespeeld het Feijenoordstadion te Rotterdam. Tenslotte is er op woensdag 28 mei nog om de Europa Cup I in Madrid, die rechtstreeks op het scherm komt. lentsmuziek. (gedeel- telijk° stereo 18.3C 18.46 Actualiteiten. 19.05 Spectrum: nieuw uit de protestants christelijke organisatie* Stereo: Lichte gevarieerd progra HILVERSUM II (298m) VARA: 18.0 Nieuws. 18.16 Actualiteiten. 18.20 Uitzendin van de anti Revolutionaire Partij. 18.30 Vri Entree, cabaretprogramma. 19.30 Nieuwi 19.35 Stereo: Metropole orkest. 20.00 De soli dariteit voorbij Zevenaar: politieke discussie 20.45 Het oproer kraait: rebelse liedjes. 21.1 d muziekprogramma. TROS: Mensen als u en ik: profiel var Umeniërs. 15.30 Spotlight op Ju dashlAVRO:m8.0o'r muziek. VPRO: (oomnuzlek (8.30 ileman.) 8.50 Morgenwijding, eo: Voor kleine bezetting: Voor dc kleuters. 10.10 Arbeidsvitamin pulair verzoekplatenprogramma. <11.1 kelingswerk. 12.26 I rsberichten. NfiU12.00 mofoonmuziek. 18.35 Wegwijs :n. 18.40 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 1.30 1 meiprogramma. 22.00 Vlaamse mu- iek. 20.10 Boekbespreking. 20.25 Grammo- jonmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.27 Amuse- ïentsmuziek. 22.00 Nieuws, berichten en De even Kunsten. 22.15 Lichte muziek. (23.00— HILVERSUM I (402m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie; klas sieke en moderne grammofoonmuziek. (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00—9.10 Gymnastiek voor de huis- 10.00 Stereo: Aubade: moderne en klassieke orkestwerken (gr.) 11.00 Nieuws. 11.02 Voor 12.29 Overheidsvoorlichting. 1 zending voor de landbouw. 12.39 Stereo: Lich te grammofoonmuziek. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: Actualiteiten. 13.20 Stereo: Moderne muziek (gr.) 14.00 Wik ken en wegen: consumentenrubriek. 14.10 14.30 Zeeuwse scholieren bezochten psychiatri sche patiënten, klankbeeld. 15.00 Klein chan son. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: pro gramma voor thuiszittenden. 16.45 Festival van Vlaanderen: moderne muziek. 17.40 In- FM-kanalen) Kemna. 13.30 Help. TROS: 14.00 Nieuw Lynx (of los). AVRO: 15.00 Nieuws Muziek boetiek. (16.00—16.02 Nieuws Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05—18.01 kraamtepas: verzoekplatenprogramma. BRUSSEL NED (324m) 12.00 Nieuw muziek, lelinger .6.30 Spaanse volks- Globe met „Het spel der vergissingen" Ephese is een stad van heksen, kwade geesten en duivels. Shakespeare koos die stad als plaats van handeling voor zijn bekendste klucht: „Het spel der vergis singen", waarin een aloud thema uit de blijspelliteratuur opnieuw gestalte kreeg. De verwikkelingen rond het dub bel stel tweelingen, die elk niet beter ten of zij zijn eenlingen, krijgt een inte ressante achtergrond, wanneer men uit gaat van datgene wat Ephese voor Shakespeare betekende. Globe heeft dat gedaan voor zijn voor stelling van dit stuk, die als nieuwjaars- première is uitgebracht en dinsdagavond in de Koninklijke Schouwburg te zien was. In het uitvoerige programmablad, dat tevens een fraai affiche is, wordt met teksten, onder andere genomen uit de Handelingen van de Apostelen, die achtergrond van hekserij in Ephese der belicht. Op het toneel is een cor gebouwd, waarin enen groot dui- velsmasker centraal staat en verder zijn in de tekeningen op het decor ook duidingen van dit thema te vinden. Bovendien blijken er in de tekst 't stuk bijzonder veel verwijzingen i deze bijgelovigheden. De hele scene dokter Knijp, meestal een kluchtig lachertje, krijgt nu opeens een drama tische inhoud en zin, omdat hij een kern scène is in dit hekserijthema. Het inter mezzo Qiet de courtisane heeft een gelijk effect. Het boeiende van de voorstelling krijn ter Braak en Ton Lutz (die sa voor de regie tekenen) ligt voornamelijk daarin. Nicolaas Wijnberg had voor een toneelbeeld ontworpen, waarin een grote draaivloer. die in spel en r en-scène werd gebruikt,* een belangrijk onderdeel vormde. Verder waren er dan weer de hippe pakken en spijker broeken, waarin Shakespeare werd ge- In de spelleiding was de modernisering van Shakespeare, die in het uiterlijk Gemeenteconcert Residentie-Orkest DEN HAAG Woensdagavond 7 mei biedt Het Residentie-Orkest in het Con gresgebouw een concert aan aan de Ge meente 's-Gravenhage als blijk van waar dering voor de steun die het orkest van de gemeente ontvangt. Dit concert is al leen toegankelijk op uitnodiging door de gemeente. Onder leiding van Hiroyuki Iwaki wordt een programma uitgevoerd met werken van Hendrik Andriessen. J. Chr. Bach en Kodaly. Solist is de eolohoornist van het Reaidentde-Orkest. Vincente Zarao. dia het K. 496 vao Moaart mi ver- Boris Christoff kwaad weg uit Moskou MOSKOU (Reuter) De wereldberoem de operazanger Boris Christoff is giste ren kwaad uit Moskou vertrokken na een ruzie met functionarissen van het Bolsjoi-theater die, naar hij zegt. zijn waardigheid en die van Italië, waar hij woont, hebben aangetast. Het conflict was ontslaan nadat Vse- volod Rozjestvensky, onder wiens leiding de opera Boris Godoenoc met Christoff in de hoofdrol zou worden uitgevoerd, ziek was geworden. De uit Bulgarije af komstige bas eiste nieuwe repetities on der de plaatsvervangende dirigent, maar dat werd hem geweigerd, waarna dins dagavond de opera zonder zijn medewer king werd uitgevoerd. „Ik ben niet ge wend zo behandeld te worden", zei Christoff en hij vertrok. Hij zal nu ook niet deelnemen aan een voor volgende maand vastgestelde reeks operavoorstel lingen, liet de Russische staataargaoisa- nagestreefd, niet steeds gevonden. Met name waren de scènes van meesters en knechten in hun grollen en grappen al te stereotiep, zodat ik er althans niet meer om kon lachen. Op andere momen ten waren er wel weer aardige ideeën: de manier waarop de moeder-overste werd gespeeld, om maar iets te noemen. Onder de medespelenden vielen Lou Lan- dré en Jéróme Reehuis op als de twee knechten; Plaunie Touw als Adriana, de vrouw van een van de twee mees ters en Jenny Arean als een heel Idiote courtisane. In de ensemblescenes verloor de voor stelling veel van zijn kracht, omdat de chaos, die op het toneel moest ontstaan, TONEELGROEP GLOBE „HET SPEL DER^VERGISSINGEN" :ur William Shakespear. aling en regie ter Braak toneelbeeld Nicolaas Wijnberg met: Huib Rooymans. Lucas Wensing. Fra Jeróme Reehui 'emke Boersm meermalen uit de hand liep. Voor de vertaling hadden Lutz en Ter Braak zich kennelijk hevig verdiept in de ver taling van Werumeus Bunning. JAN VERSTAPPEN Na zijn zo gelukkig debuut zaterdag jl. in het Nederlands Congresgebouw heeft de Japanse dirigent Hiroyuki Iwaki gister avond in Houtrust, waar hij het door het Residentie-Orkest ge geven koninginneconcert leidde, de gunstige indrukken van zijn eerste optreden op overtuigende wijze bevestigd. Als de eerste maal had hij wederom een Nederlands werk op zijn programma geplaatst: dit keer niet Hendrik Andriessens Kuhnauvariaties, door hem zaterdag gespeeld op een wijze, die getuigde van een verrassend indringend j vermogen, docli de zo populaire Piel I Heinrapsodie (1901) van dr. Peter van J Anrooy. waarvan de weergave bewees, hoezeer de dirigent de droge humor van I de maker waardeerde en wist weer ie i geven. Een kostelijke reproduktie, ons herinnerend aan een voortreffelijke grammofoonplaat van dit werk, eveneens onder directie van een niet-Nederlander: Iwaki's collega Antal Dorati. Bij Van Anrooy leefden we in de sfeer van Brahms, waarin we bleven, omdat daarna Theo Bruins in het Tweede Pianoconcert in Bes groot (op. 83; 18781883) van dr. Johannes solieerde. Tot groot genoegen van een gedeelte van zijn zéér uitgebreid gehoor, dat zijn voordracht, als gold het een opera, met (bescheiden) open doekjes onderbrak! De minder gunstige akoestische omstandigheden als een onwrikbaar feit aanvaardend mogen- toe vaststellen, dat de sterke ritmiek in Bruins' weergave, zjjn toucher, dat steeds i aan duidelijkheid waarborgde, er oorzaak van waren, dat hier een Brahms gepresenteerd werd in een stijl, wenselijk en volkomen aanvaardbaar voor een mens anno 1969 levend: gevoelig, maar nergens week, krachtig, maar nergens heerszuchtig en daardoor opdringerig. Opvattingen, door Iwaki en zijn orkest gedeeld, waarvoor de solist dan ook zichtbaar erkentelijk was, gezien zijn speciaal bedankje voor de assistentie van de solocellist Marinus Snoeren. Na de pauze ging een reprise van Tsjaikovski's Vijfde Symfonie in e klein (op. 64; 1888). Onder de vele hoorders merkten we burgemeester Marijnen en echtgenote op. B. R. WENEN (ANP) Gistermorgen reikte de Nederlandse ambassadeur in Wenen mr. C. baron van Boetselaer van Asperen namens Hare Majesteit de Koningin de onderscheiding „comman deur in de orde van Oranje Nassau" uit aan componist en dirigent profes sor Robert Stolz. Aanwezig waren het corps diploma tique, de burgemeester van Wenen, Bru no Marek, alsmede vertegenwoordigers van de Oostenrijkse regering. De presi dent van de Nederlandse Robert Stolz Club, Eugene Schoonbrood uit Valken burg, was eveneens aanwezig. Robert Stolz was zeer verrast en dankte Hare Majesteit en het Nederlandse volk m een hartelijke toespraak voor alle onder vonden vriendschap en liefde voor ham en zijn muziek.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2