De grootste misser van het seizoen Amateurelftal had steun van blunderende doelman Telstar nog niet van toestand overtuigd ELEK SCHWARTZ ALS TRAINER OP LIJSTJE VAN AZ '67 Wankelend Ajax putte uit falen Achterberg kracht EN HIJ WAS EEN UUR DE BESTE VAN FC TWENTE SPARTA LIET ZEGE GLIPPEN SCHOTTEN SCHOTLOOS Ook contact met Neville DONDERDAG 1 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Er komen in voetbalwedstrij den soms momenten voor, waarover vele jaren later nog wordt gesproken. Sinds gisteren heeft het Nederlandse voetbal er weer zo'n opmer kelijk feit bij: de misser van Eddy Achterberg. Het gebeurde in de tweede helft van de (zoveel ste) topper: AjaxFC Twente, in de 63ste minuut bij de stand 00. FC Twente, vechtend om de kans op het kampioenschap in eigen hand te houden, had Ajax in zijn greep. Met een schitterende pass zette Houwaart de vrijgelaten Achterberg aan het werk. Ajaxverdediger Huls- hoff bleef staan. Hij appelleerde ten onrechte voor buitenspel. Achterberg spurtte fel en kwam onbedreigd op het Amsterdamse doel af. Doel man Bals kwam hem tegemoet maar werd met een meesterlijke schijnbeweging de verkeerde kant uitgestuurd. Het doel was verlaten en spelers, reserves, officials en supporters van FC Twente sprongen juichend op. Eddy Achter berg voelde zich de koning te rijk. Bals lag verslagen op de grond en geen andere verdedi ger van Ajax bevond zich in zijn buurt. Niets kon hem meer afhouden van het doelpunt, dat FC Twente de zege moest brengen. Hij wilde zijn glanzende actie bekronen met een superieur doelpunt. Zo'n nonchalant tikje, waaraan iedere tegenstander een hekel heeft omdat hij erdoor wordt geblameerd. Het tikje van Eddy Achter berg blameerde echter geen Ajacied. Het leverde ook geen doelpunt op. De bal rolde naast het doel in plaats van erin. De grootste misser van dit seizoen was een feit. De jiuchkreten van Twentes suppor ters verstomden plotseling. De reservers en officials, die van de trainersbank waren opgesprongen, bleven als ver steend staan en Eddy Achterberg smak te tegen de grasmat. Hij wilde er, ter wijl hij zijn tranen de vrije loop liet, het liefst onder kruipen. Hij had ge faald zoals een voetballer maar één keer in zijn hele loopbaan kan overko men. Op het voor FC Twente kritieke moment, want de klap van die gemiste kans kwamen de Enschedëers in de re sterende tijd niet meer te boven. Ajax, wankelend op de rand van een neder laag omdat FC Twente het betere voet bal speelde en aanvallend ook veel ge vaarlijker was, putte uit die misser de kracht voor een tegenoffensief, dat twintig minuten voor het einde een doel punt van Keizer en zeventien minuten later een treffer van Swart opleverde, waardoor Ajax deze wedstrijd die het leek te gaan verliezen, toch nog won, de kans op prolongatie van de titel behield en FC Twente in de strijd om het landskampioenschap, is aangewezen op een misstap van Feijenoord en Ajax in de vijf resterende wedstrijden. De misser van Eddy Achterberg was na de wedstrijd overal in het Ajax-sta- dion onderwerp van gesprek. In de kleedkamer van FC Twente zei trainer Kees Rijvers: „Ajax was op dat moment stormrijp. Dat doelpunt zou voor ons de overwinning hebben betekend. Ik geloof niet, dat Ajax had kunnen terugkomen". In de bestuurskamer sprak scheidsrech- ter Boogaerts in dezelfde trant: „Ajax zat in de verdrukking. Eén doelpunt zou de weerstand van de ploeg hebben ge broken. Dat was uit alles merkbaar". En in het bomvolle restaurant zei Sjaak Swart: „Wat een geluk dat die bal er niet in ging, anders zou FC Twente ge garandeerd hebben gewonnen". Muisstil Eddy Achterberg, tot het voor hem en FC Twente fatale moment de beste speler in de Enschedese ploeg en erna duidelijk aangeslagen, kon geen verkla ring geven voor zijn falen. De anders spraakzame Utrechter was muisstil tijdens de thuisreis naar Enschede. Zijn medespelers probeerden vergeefs v< dering te brengen in de gemoedstoestand Eddy Achterberg, die zich verant woordelijk voelde voor de nederlaag er de aanzienlijk kleinere kans op het kampioenschap. De complimenten die hij kreeg voor zijn voortreffelijke spel ii het eerste uur van de uitstekende wed strijd, hoorde hij nauwelijks en op het VELSEN Telstar heeft in de in haalwedstrijd tegen DWS net als zondag tegen Holland Sport weer geen moment de indruk gewekt een ploeg te zijn die in degradatiezorgen verkeert. DWS trof in Velsen een weinig felle tegenstander. DWS was in de afwerking beter en gelukkiger dan Telstar. Dank zii de in het beein actieve Ren- senbrink kreeg DWS de eerste scoringskansen, maar de eerste keer stopte doelman Van der Meeren het schot en de tweede keer kopte Ren- senbrink uit een voorzet van de uit blinkende Dijkstra voor het doel langs. Rensenbrink verdween hierna op de achtergrond, omdat Van Essen hem uitschakelde. Telstar kreeg in die periode ook enige kansen en in de tweede helft, toen het krachtsverschil nog steeds gering was, leek Clement Telstar naar een voorsprong te schie ten. De jonge DWS'er Muller haalde de bal echter van de doellijn. Overweg was twintig minuten voor tijd geluk kiger. Zijn schot belandde via de rug van Althoff achter Van der Meeren. Seemann besliste tien minuten later de strijd definitief (02). Aantrekkelijk Sparta speelde voor het eerst sinds lange tüd tegen NAC een weliswaar niet sterke maar toch aantrekkelijke wedstrijd. Het accent rustte weer eens op de aanval, die ditmaal ook op meer steun van de middelste twee kon rekenen Deze onbevangenheid, en het opstel len van Wijs in de voorhoede, bracht veel meer vaart in de voorste linie. Dit kwam tot uitdrukking in het eer ste Rotterdamse doelpunt, dat reeds na twee minuten werd gescoord door Kristensen. Lang duurde deze voor sprong echter niet. Visschers bereikte na drie minuten een pass van Van Gorp net iets eerder dan Van Beveren. Deze snelle gelijkmaker boezemde Sparta echter geen angst in. Voordat de Deen Kristensen voor 21 zorgde, hadden schoten van Pijn en Klijnjan het Bredase doel juist gemist. Er was minder samenhang in de Bredase ploeg, maar door individueel sterke technische staaltjes van de beide Polen bleef NAC op gelijke hoogte. Toen Sparta door Venneker op 31 was gekomen, inspireerde het fraaie doelpunt van Pogrzeba in de 79e minuut NAC tot groter daden. De Bredanaars kwamen tot enige pit tige aanvallen waaruit Brouwers, die voordien niet zo op de voorgrond was getreden, de gelijkmaker scoorde. De stand in de eredivisie luidt: Feijenoord 29 Holland Sport 29 (Tussen haakjes 46 80—29 3) 10 12 24 26—32 (11) 8 14 22 23—34 (12) 8 15 20 21—38 (14) 8 15 20 26—55 (13) 10 14 20 25—45 (15) 10 15 18 23—43 (16) 29—63 (17) - (18) Programma zondag a.s.: Geen voetbal in eredivisie in verband met interland Neder landPolen op 7 mei in Rot terdam. Eerste divisie: Veendam—Wageningen Velox—ZFC EDO—FC VW Vitesse—PSV station _in Enschede, waar het versla gen elftal toch werd opgewacht door een vrolijke hoempamuziek produceren de boerenkapel, spoedde hij zich als ste naar de uitgang. Hij wilde zo gauw mogelijk naar huis om de teleurstelling te verwerken. Gelijkspel Trainer Kees Rijvers kwan schede nog even terug op de n de ommekeer bracht. „Als je zo'n kans mist, verdien je niet te winnen", stelde hij nuchter vast. „Maar we verdienen ook niet te verliezen. Een gelijspel volgens mij de beste uitslag zijn ge- Kees Rijvers was blij met het goede spel van de Enschedese ploeg, die op de supporters van Ajax een betere druk had gemaakt dan de andere divisieclub die dit seizoen reeds bezoek aan Amsterdam brachten. „Maar", zei Rijvers, „Voor die lof- tuigingen koop ik weinig. We w Amsterdam gekomen om te winnen. Ik geloofde ook in onze winstkansen. Na tuurlijk wil je zo goed mogelijk voet ballen. Tegen Ajax krijg je daartoe ook de gelegenheid, maar de punten kwa men voor mij op de eerste plaats". Zelfvertrouwen FC Twente had zich grondig voorbe reid op het duel in de Watergraafsmeer. Na de slecht verlopen wedstrijd tegen Volendam trok het elftal zich terug het K.N.V.B.-sportcentrum in Zeist. Daar werd drie dagen ze weinig mogelijk over voetballen gepraat. „We moesten die klap van Volendam verwerken en dat is prima gelukt, want de stemming was maandag al weer voortreffelijk. Het zelfvertrouwen was 'ook groot toen we Amsterdam reisden", aldus Rij- Dat zelfvertrouwen bleek al in de eerste minuten van het met 24.500 toe schouwers uitpuilende Ajax-stadion, FC Twente begon opportunistisch en drong Ajax met Nuninga op de plaats van de geblesseerde Cruyff onmiddellijk na de aftrap in de verdediging. In de zesde minuut kregen de Enschedeërs de eerste kans toen Van Dijk een rush door de defensie van Ajax besloot met een schot, dat Bals veel moeilijkheden op leverde. Een minuut later flitste Drost langs Prink, maar met alleen Bals nog voor zich, richtte de kleine verdediger iets te veel naar rechts. Ajax was dui delijk verrast door de start van FC Twen te. (Van onre sportredactie) LEIDEN Siem Plooyer, de coach van het Nederlands amateurelftal, lachte na afloop van de wedstrijd NederlandSchotland, die gister middag voor 3500 toeschouwers op het terrein van UVS in Leiden werd gespeeld. Geen wonder, want zijn formatie, samengesteld uit amateurs uit het zaterdagmiddag- en zondagvoetbal, had na oefenduels tegen West-Duitsland en Finland die met resp. 10 en 20 werden gewonnen, ook de eerste wedstrijd in de kwalificatiegroep voor de Europese beker voor amateur-landen ploegen met 30 in winst omgezet. Plooyer gaf toe dat er nogal wat tekortkomingen in zijn ploeg aan het licht waren gekomen. „Maar", zei hij, „ik wil graag meer met zo veel tekortko mingen met 30 winnen". Het Schotse elftal, dat bijna geheel bestond uit spelers van Queens Park, een amateurclub die in de Schotse tweede divisie van het professionele voetbal uitkomt, heeft in Nederlands oudste universiteitsstad een povere indruk achtergelaten. De Schotten, die in de kwalificatiegroep al met 11 gelijk speelden tegen Wales, hadden vooral een uitermate zwakke voorhoede en een vaak blunderende doelman, Gordon Wilson, aan wie zij zeker twee doelpunten te wijten hebben. Zwakke plekken Ook het Nederlands team voldeed niet. De voorhoede, bestaande uit Holl (UVS), Posthumus (VVG) en Te Veldhuis (Sportclub Enschede) maakte een zwakke indruk terwijl ook de centrale verdedigers Mei (DCG) en Van Londen (De Graafschap) geen sterke indruk achterlieten. De grote man in de Neder landse formatie was de zaterdagamateur Hans Kiel (Go Ahead, Kampen). Hij beheerste het gehele mid denveld en was een uitstekend stuwende kracht. Posthumus, topscorer in het zaterdagmiddagvoetbal, legde de basis voor de Nederlandse overwinning. In de negentiende minuut van de eerste helft zette hij op rechts goed voor, de Schotse doelman graaide naast de bal en Te Veldhuis, die vlak achter hem stond, kon met een simpele hoofdknik de openings treffer op zijn naam laten schrijven (10), De schotloze Schotse voorhoede maakte het de Nederlandse defensie toch enige malen knap lastig, temeer daar Van Londen en vooral Mei niet zo speelden als ook coach Plooyer van hen had ver wacht. V. d. Avoirt (VCS), die op het laatste moment de geblesseerd geraakte Middel burgspeler Arie Delmotte, speelde echter wel een uitstekende wedstrijd. Whitehead en Mackay kregen geen enkele kans bij hem. Lange trap Van systeemvoelbal was in de pfederlandse 4-3-3- formatie, zeker in de tweede helft geen sprake meer. Siem Plooyer: „Dat lag vooral aan de onstuimige speelwijze van de Schotten. Ik gaf daarom ook de opdracht zoveel mogelijk de lange trap te gebruiken". Van de niet grote maar wel sterke Schotten lieten Judge en iHamill de laatste was de beste man in de Schotse ploeg zich vervangen door respectie velijk Hunter en Hey. In de 32ste minuut van de tweede helft blunderde de Schotse doelman opnieuw. Uit een hoekschop, genomen door Holl, die waar schijnlijk uit commercieel oogpunt was opgesteld, stompte hij de bal in eigen doel: 20. De laatste zes minuten speelden de Schotten met tien man. De centrale verdediger Hopper raakte ge blesseerd en mocht zich niet laten vervangen. Posthumus scoorde drie minuten voor tijd het laat- De vreugde van de speler die heeft gescoord. In dit geval Té Veldhuis, die voor het Nederlands amateurteam het eerste doelpunt maakte tegen Schotland. ste Nederlandse doelpunt. Na een mistrap van links back Guild kwam hij alleen voor Wilson die hij met een vlak diagonaal schot passeerde. De Schotse coach Harry Davis was teleurgesteld. Hij weet de nederlaag aan doelman Wilson, in feite zijn derde keus. Hij zei te hebben gehoopt tot aan de rust 00 te spelen om daarna de winst te grijpen. Hij vond het Nederlandse team beter spelen dan Wales. De stand in de kwalificatiegroep i 1. Nederland 110 2. Wales 10 1 3. Schotland 2 0 1 Van Dijk De Amsterdamse verdediging, die eni ge maanden geleden in Enschede var het veld werd gespeeld FC Twente toen met 51 had aanvankelijk geen antwoord op de snelle acties van de Enschedese aanval, waarin Van Dijk schitterde. Ajax kreeg echter ook kan- In de negende minuut schoot Keizer dichtbij hard in. Via de vingertop van doelman Schrijvers belandde de bal tegen de paal, waarna Jeuring zijn voorhoede weer aan het werk zette. Ze- minuten later voorkwam Achterberg een spectaculaire sprong dat Groot kon inschieten toen Schrijvers al was verslagen. Bij schoten van de sterk spe lende Nuninga en Swart kon de En schedese doelman het wel zonder de steun van zijn medespelers af. Kort voor de rust kwam Pahlplatz na een vloeien de combinatie met Rooks gevaarlijk dicht in de buurt van Bals, maar ook dit schot ging naast. pauze probeerden de Enschedeërs de de fensie van Ajax te overti'i lo-actfes vanuit de verdediging. Jfeuring, Drost en Achterberg waren daarbij bij zonder gevaarlijk en slechts door het herhaaldelijk plegen van "obstructie kon den Vasovic en Hulshoff de rushes on derbreken. Achttien minuten na de rust tastte Hulshoff mis op Jn dieptepass van Hou waart en Achterberg kreeg de vrije ruimte. De misser, die volgde, verstoor de de regelmaat bij FC Twente. De En schedese ploeg bleef wel meer aanval lend Rooks speelde zich een keer fraai vrij maar stuitte ofschoon het de vierde zware wedstrijd in 10 dagen ver werkte, kreeg de beste kansen. Kopbal Na zeventig minuten bereikte Daniels- son met een fraaie pass Swart, die de bal hoog in de doelmond plaatste. Schrij vers weifelde en Keizer, die van Drost weinig vrijheid kreeg maar nu toch on gedekt stond, kon inkoppen. Schrijvers raakte dè fraaie kopbal nog wel, maar kon hem niet stoppen en De Vries reikte met het hoofd juist niet ver genoeg om de iets van richting ver anderde bal uit het doel te verwerken: (10). Dat doelpunt ontnam FC Twen te, deze middag zonder zwakke plekken, het laatste sprankje hoop op een over winning. Bronkers kwam de plaats innemen m Huve die, ofschoon hij niet fit was, n uitstekende wedstrijd speelde. Het hielp FC Twente weinig. Ondanks het voortreffelijke spel van Van Dijk, die kwartier voor het einde door Hulshoff Van Duivenbode in de mangel werd genomen Fc Twente smeekte niet ten onrechte maar wel vergeefs om 'n straf schop bleef de verdiende gelijkmaker uit. Het werd zelf nog 22 door Swart, die na een pass van de naar de links buitenplaats afgezwenkte' Suuirbier kei hard inknalde. (20). Beste duel De zege van Ajax stond daarmee vast. FC Twente had voor zijn uitstekende spel „Het was de beste wedstrijd die ik dit seizoen zag", zei bondscoach Geor ge Kessler niet de beloning gekre gen, waarop het recht had. Althans niet in sportief opzicht. Na afloop kregen de Ensche deërs van bestuurslid Henk Olijve te horen, dat zij toch een premie van 225 gulden tegemoet kunnen zien, de helft van de gage voor een overwinning. Waarmee de directie van FC Twente te kennen gaf toch tevreden te zijn. Ondanks de nederlaag en ondanks het vrij wel geheel verloren gaan van de kampioenskans. Het gruwelijke moment voor F.C. Twente. Met een schijnbeweging heeft Eddy Achterberg de doelman van Ajax, Gert Bals, de verkeerde kant opgestuurd. Henk Groot stormt toe, maar komt te laat want het doel ligt gapend voor de schietgrage voet ran de speler van F.C. Twente. Op dat moment faalde hij-op een ontstellende manier door de bal naast het doel te schuiven. F.C. Twente kwam die klap niet meer te boven, want het had op dat ogenblik de leiding kunnen nemen. Ajax putte moed en kracht uit de grootste mieter van het ««tooen «n tegeviarde met 20. Karstens contra sportweekblad (Van onze sportredactie) BREDA Voor de president van de Bredase rechtbank is dinsdag door de wielrenner Gerben Karstens een proce dure, via een dagvaarding op verkorte termijn, aanhangig gemaakt tegen de uitgeversmaatschappij „De Vrijbui ter" te Tilburg, die sportexpres uitgeeft. Gerben Karstens roept daarin de uit geversmij tgr verantwoording naar aan leiding van een zijns inziens beledigend artikel, waarin zijn goede naam en faam wordt aangetast. Hij vraagt de president, dat „sportex pres" zich in de toekomst zal onthouden van dergelijke kwalijke publicaties ten aanzien van zijn persoon, een eis, die hij kracht wenst bij te zetten door de recht bank te verzoeken de betreffende uitge vermij te veroordelen tot een dwangsom van duizend gulden voor iedere keer, dat het verbod wordt overtreden. Bovendien vraagt Karstens de presi dent van de rechtbank de gedaagde te veroordelen tot publikatie van het von nis op de voorpagina van „sportexpres" met een dwangsom van duizend gulden voor iedere dag, dat hieraan geen ge volg wordt gegeven. De wielrenner, die wordt bijgestaan dóór mr. P. Lap uit Bergen om Zoom is tot deze procedure overgegaan naai aanleiding van een artikel, waarin on der meer werd geschreven, dat Gerbc- Karstens geruime tijd in een psychia trische inrichting heeft doorgebrach door het overmatig gebruik van doping Mr. G. Mannaerts uit Tilburg, die di zaken behartigt voor de uitgeversmij heeft bij het aanhangig maken van de zaak onmiddellijk veertien dagen voor de conclusie van antwoord gevraagd, hetgeen hem door de president van de Bredase rechtbank is verleend. Daarna aal de president de datum van de uit spraak vaststellen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. AZ '67 is op zoek naar een nieuwe trainer. De Alkmaarse eredivisieclub, in een penible positie verkerend, heeft trainer Wim Blokland doen weten dat zijn per 1 juli aflopend con tract niet zal worden verlengd, j Kandidaten voor de plaats die Blokland open laat, zijn Elek Schwartz, momenteel trainer van de Belgische vereniging Crossing Molenbeek, en Denis Neville, die in Engeland woont. Dit verklaarde gisteren de voorzitter van AZ '67, de heer Van der Ben. AZ '67 heeft telefonisch contact gehad met Elek Schwartz en gevraagd welke de voorwaarden zijn om bij de Alk- ELEK SCHWARTZ maarse vereniging in dienst te treden. In een telefonisch onderhoud ver klaarde Elek Schwartz ons: „Ik ben inderdaad opgebeld door het bestuur van AZ '67 over een contract als trainer maar een besluit is nog niet gevallen. Ik voer momenteel besprekingen met diverse verenigingen in België, Neder land en Portugal. De beslissing die ik neem is afhankelijk van de condities", aldus het diplomatieke antwoord van de zestigjarige ex-trainer van het Neder lands elftal, van wie bekend is dat hij gaarne in Nederland wil werken. „Inderdaad, ik wil graag naar Neder land waar ik altijd prettig heb gewerkt. Ik heb er ook veel vrienden maar bij het aanvaarden van een werkkring komen de voorwaarden in het contract bij mij op de eerste plaats. Binnen een week verwacht ik een beslissing te zullen nemen. Hoe de kansen voor terugkeer naar Nederland liggen, kan ik nu nog onmogelijk zeggen". Over een eventuele terugkeer van Denis Neville, eveneens oud-trainer van het Oranjeteam, ligt een sluier van ge heimzinnigheid. Het bestuur van AZ '67 wenste daarover geen nadere mededelin gen le verstrekken maar verklaarde wel in contact te zijn getreden met de Brit.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 17