moraliteiten van Edward Bond De dood van een regisseur principes van het gezond verstand Florence Nightingale (Shirley Ann Field) is een be langrijke figuur in „Early Morning", over gezagsdragers, waarin o.a. koningin Victoria een merkwaardige rol speelt. Nieuwe roman van J.BernEef J. Bernlef heeft een bundel verhalen geschreven, die hij de Schaduw van een vlek noemde en waarin hij erop wijst dat de schaduw van een vlek ook telkens in zijn vorig werk voorkwam. Vlekken komen ook weer voor in zijn nieuwste roman De Dood van een Regisseur, een roman, zoals op het om slag staat, over de intrigerende ver houding tussen werkelijkheid en ver beelding in de wereld van de film. Het verhaal wordt verteld door een schrijver, die bezig is een biografie voor te bereiden over de Engelse squire Charles Waterton, wiens Wanderings in South America destijds een bestsel ler opleverden en die nu nog herdrukt worden b.v. in de Everyman's Libra ry. Waterton was een zwerver over de aardbodem zeer geïnteresseerd in vogels en andere dieren. Hij was ook een zonderling, die graag in de top van bomen verbleef en zich daar bij zonder op zijn gemak voelde, omdat hij met zijn benen doen kon wat hij wou, zo lenig bleven die bij hem tot aan zijn hoge ouderdom. Een van de laatste wonderlijke daden van de man was het afscheid, dat hij in de Lon- dense dierentuin van een baviaan nam, natuurlijk in do kooi. Charles Waterton en zijn vreemde ge dragingen hebben direct vrijwel niets uitstaande met het verhaal van de schrijver over de film en de filmregis seur. Er is echter een parallel, Water ton leefde sterk op zijn verbeelding en de wereld van de film en de mensen die de film maken doen dat voor een goed gedeelte ook. De geschiedenis van Waterton zou men dus een soort ach tergrond van 't eigenlijke verhaal kun- Een ontmoeting De schrijver R. ontmoet de Ameri kaanse regisseur Ted Hughes het eerst in de bar van La Vie en rose tijdens een filmfestival, waar de film van Hughes: „The Stitches" (De Steken) de Prijs van de Kritiek verworven heeft als een meesterlijke satire, echt Amerikaans, met „dodelijke" maat schappelijke kritiek. Er komt daarna een tweede film van Hughes uit: Pity Me (Heb Medelijden). Hughes verzoekt enige tijd daarna de schrijver R. mee te werken met de volgende film, die nog geen titel heeft. Het is de bedoe ling dat R. het verloop van het ont staan van de film op zal schrijven, dat hij de hele ontwikkeling op de voet zal volgen. R. stemt daarin toe. De film wordt gedeeltelijk gemaakt in Londen en in de Belgische badplaats Spa en op een eiland in de buurt van Spa, een soort paradijs voor de hoofd persoon Leon Sage en zijn geliefde. R. of, zo men wil Bernlef speelt dus in zekere zin met de hele onderneming mee. Hij krijgt een scenario dat in zijn boek staat afgedrukt. Het is een nogal verwarde geschiedenis. Ted Hughes schijnt er zijn eigen persoon lijke problemen in uit te werken en daarbij te pogen ze tot een oplossing te brengen. De spelers kennen het sce nario niet in zijn geheel. R. vertelt hun er op een bepaald ogenblik wat van, terwijl hij aan de verschillende episo des een titel geeft. De eerste episode heet: het moment van de dood en han delt over een droom van de hoofdfi guur, die een voetbaluitslag voorspelt en zijn gezin in de steek laat. De twee de episode: op zoek naar de tijd of Sjpa revisited laat zien hoedde held zich vergeefs verschuilt bij 'n fascistische boekhandelaar en een., .arm meisje zwanger maakt. De onsterfelijkheid of leve de oorlog heet de derde episode waarin de held zich in de strijd veel roem vergaart. Hij doodt iemand en wordt een ander. In de vierde episo de: Het paradijs of op een brommer de wereld rond is de held gelukkig met zijn nieuwe geliefde Eva, maar zijn ge luk wordt wreed verstoord in de vijf de episode: Le cinéma dépasse la réa- lité of de beeldenstorm, waarin de held op de vlucht slaat voor een filmregis seur en een decor. In de zesde en laat ste episode: Het moment van de dood of de klerikale carrière keert de held terug tot de Kerk en krijgt een auto ongeluk met dodelijke afloop. Komedie Het is dus een komedie, menen de spe lers, .een komedie van de dood. Maar helemaal zeker zijn ze er niet van. Het is moeilijk om ergens heel zeker van te zijn in deze roman en dat on danks het feit, dat er alles tot het klein ste en schijnbaar onbelangrijkste toe tot in het geringste detail beschreven Het is precies als bij sommige surre alisten in de schilderkunst, bijvoorbeeld de Belgische schilder René Magritte. Ook hij kan. tot in het geringste detail een lelijke kamer schilderen en vanuit het raam een haast idyllisch landschap met dezelfde nauwgezetheid afbeelden. Hij is dus in zekere zin door zijn precies en fijn schilderen een rea list, hij wordt een surrealist door de nevenschikking van die op zich realis tisch weergegeven onderdelen. Het schilderij in zijn geheel stemt niet overeen met de werkelijkheid. Werke lijkheid en verbeelding wisselen elkaar af en steunen elkaar om tot een nieu we verbeeldingshappening te komen. Zo gaat in De dood van een regisseur werkelijkheid met onwerkelijkheid sa men. Het auto-ongeluk, dat met een citaat uit The Observer zakelijk brood nuchter wordt medegedeeld, wordt van de verbeelding van de film plotseling overgeplaatst in de realiteit. Maar waar Magritte in slaagt: het laten samengaan van fantasie en ob jectieve weergave, slaagt Bernlef in zijn boek dat bij Querido te Amsterdam uitkwam, nog niet geheel Er is nog een schaduw van een vlek aanwezig, hij beschrijft alles zo nauwkeurig, dat alle details even belangrijk schijnen. Het verslag is er sterker dan de ver beelding, het blijft te veel fragment naast fragment om tot werkelijk ge spannen eenheid te geraken. JOS PANHUI JSEN. De acteurs en actrices van het Royal Court Theatre in Londen heb ben zich met een reeks voorstellingen geduren de negen weken inge spannen om het toneel werk van hun landge noot Edward Bond te propageren b(j pers en publiek. Die onderne ming is geslaagd: de Londense critici zijn stuk voor stuk van hun oorspronkelijk afwij zend standpunt tegen over Bond teruggeko men en ook bij het pu bliek is een zekere aan hang ontstaan. En dat wil wat zeggen voor een schrijver die met zijn meest bekende stuk vrijwel iedereen tegen zich in het harnas joeg. Dat stuk is „Saved", in Nederland bekend door de voorstelling van To neelgroep Centrum on der de titel „Gered". „Gered" was niet het eerste stuk van Bond. Hij debuteerde met „The Pope's Wedding" in 1962; een stuk dat deze maand is afgedrukt in het blad .Plays and Players" Hoewel „The Pope's Wedding" in het Royal Court Theatre, de bakermat van het nieuwe Engelse toneel, vertoond werd. moest het tot 1965 duren voor de naam Edward Bond betekenis kreeg: toen ging in het Royal Court de première van „Saved" met als verschrikkelijkste moment wellicht de steniging van een baby door een groep opgeschoten en aggressieve jon gens in het park. Repertoire Aan het slot van „Narrow Road to the Deep North" pleegt de priester Shiro hara-kiri. Ook op deze foto uit de Londense voorstelling ziet men Kenneth Cranham als de priester. In „Saved" ziet men hoe Lens eerlijke liefdesgevoe lens voor Pam volkomen vernietigd worden door on begrip. Moment uit de recente Londense voorstelling, met rechts Kenneth Cranham als Len. Dit „Saved" is de laatste weken in Lon den te zien geweest, in repertoire met twee nieuwe stukken van Edward Bond: ..Early Morning", een krankzinnige hap pening rond koningin Victoria en andere symbolen van Engels heden en verleden en ..Narrow Road to the Deep North", een zeer heldere moraliteit over goed en kwaad, die speelt in Japan, in een van de vorige eeuwen. In deze drie stukken blijkt Edward Bond een moralist, die zich op eerlijke wijze bezig houdt met grote problemen, waarbij hem een tamelijk sombere en bezorgde visie niet ontzegd kan worden. Met een onverbloemdheid en angstaan jagende directheid, die het publiek doorlopend de rillingen bezorgen, legt hij de oorzaken van het kwaad bloot. Velen hebben zich daarop verkeken en be schouwden de rauwheid van de nood kreten die Bond slaakte als het wezen lijke van zijn stukken. Nu kan men zach goed voorstellen dat de gebeurtenissen, zoals die in bijvoor beeld ..Saved" worden geschetst, velen te veel zijn. Ga maar na: een jongeman. Len, gaat in het ouderlijk huis van een meisje wönen, met wie hij een korte verhouding heeft. Het meisje raakt in verwachting, knoopt inmiddels weer met. een andere jongen een liefdesge schiedenis aan, kan haar moederschap niet aan. laat haar kind op een bepaald moment in de steek in het park. waar het in 'n opwelling van aggressie wordt gestenigd door een stel jongens, die niets te doen hebben en van balorigheid tot grofheden komen. om de Nederlandse voorstelling van dit bijzonder knap geschreven stuk met spanning tegemoet te zien. Het is ge schreven voor een conferentie over het thema „Mensen en Steden", die vorig jaar in Coventry is gehouden. Dit stux gaat dan ook over het stichten van een goede stad. Bond noemt het een blijspel, dat speelt in Japan, tijdens de zeven tiende, achttiende of negentiende eeuw en de hoofdpersoon is een oude priester en dichter. Basho, die in het begin van het stuk een door de ouders in de steek gelaten kind. weigert te helpen en ach terlaat. Als hü na zijn reis naar het hoge noor den, waar hij inzicht heeft gezocht, op dezelfde plek terugkeert, is daar een stad gevestigd, onder leiding van de kunstenaars, die door hun zoeken naar kennis en inzicht de maatschappij ver geten en in zijn ellende laten? .Early morning" ..Pak effe een hamer" Zo wikkelt deze troosteloze geschiedenis in het zuiden van Londen zich verder af. Er komt nog een scene voor ln het stuk. waarin men ziet hoe Len en de moeder van zijn vriendin zich zonder enige re serve laten gaan tegenover elkaar. En dan is er het fameuze slottafereel, waarbij de vier belangrijkste personen: Len. het meisje, de vader en de moeder, samen op het toneel zijn en volstrekt niets doen en volstrekt niets zeggen in him volledig isolement. Twaalf minuten stilte op het toneel (op één zin na: „Pak effe een hamer") die een ongelofelijke toneelervaring zijn door de enorme spanningen die voelbaar worden. „Saved" doet op bepaalde momenten denken aan Bonds eerste stuk. „The Popes Wedding", waarin diezelfde Knappe analyse te zien is: groepen jonge, energieke mensen, die niets omhanden hebben en hun surplus aan kracht, aan levensdrift op geen andere wijze dan een negatieve kunnen realiseren. Hoe wel hij daarmee onbarmhartig een stuk sociaal onrecht blootlegt, zou men Bond te kort doen. wanneer men zijn stuk slechts zou beschouwen als een docu mentaire over het jeugdprobleem of de geweld ad igheid in de samenleving. De strikt realistische stijl van „Saved" zou dat misverstand kunnen versterken. „Saved" is veel meer dan dat. Het is een tragedie over goed en kwaad. Len offert zich hélemaal aan een eerlijk ge voel van liefde of genegenheid, dat voor het meisje bij hem is gegroeid. Later richt zich dat gevoel ook op het kind, maar Len is om verschillende redenen niet in staat dat gevoel zuiver te houden: de liefdeloze houding van het meisje bijvoorbeeld dwingt hem tot onverschil ligheid. Uit ..Narrow Road to the Deep North" blijkt nog duidelijker hoe Bond in zijn theater morele problemen behandelen wil. Centrum heeft het stuk aangekocht voor het volgend seizoen en er is reden Rauwe noodkreten over het probleem van goed en kwaad wrede Shogo. Er volgt een strijd om de macht: Basho haalt de christenen uit het hoge noorden en met hun hulp wordt de wrede Shogo verjaagd. De erfgenaam van de troon is verborgen tussen een stel kinderen en de hele groep wordt ln een heftig tafereel gedood Er Is een uitermate sterk slottafereel, waarin de priester, die Basho als zijn leerling wei gerde. hara-kiri pleegt, terwijl Iemand die in de rivier verdrinkt om hulp roept. Terwijl de priester langzaam en wreed sterft, redt de drenkeling zijn leven. Voor op het toneel de afzichtelijke'dood. achter rijst de naakte jonge drenke ling op. Duidelijk schetst Bond de problematiek van goed en kwaad in de relpties tussen deze mensen: hoe ze eikaars hulp wei geren en nglaten anderen steun te ge ven. Wat zou er gebeuren wanneer de priesters hun meditatie hadden gela ten voor wat hij is en zich zouden heb ben bemoeid met de bestaande proble men. Zijn deze priesters te vergelijken met politici, wetenschapsmensen of Het te kort schieten van degenen die de verantwoordelijkheid hebben over de gang van zaken in de maatschappij en de belemmeringen die zij zichzelf op leggen. is het onderwerp van het derde stuk van Bond. dat de afgelopen weken in Londen vertoond werd: ..Early Mor ning". De inhoud van het stuk laat zich bijna niet samenvatten het is een krankzinnig spel van historische en ge fantaseerde figuren in de dojste en merkwaardigste situaties. „De gebeurte nissen in dit stuk zijn waai"', deelt Bond echter als waarschuwing mee. Enkele gebeurtenissen: we zijn aan het hof van koningin Victoria, waar als in een Elisabethaanse tragedie allerlei ver wikkelingen bestaan, omdat iedereen iedereen om zeep wil helpen. Koningin Victoria wil haar eerste minister. Dis raeli. vermoorden en Disraeli konkelt samen met prinsgemaal Albert om Vic toria weg te krijgen. De moeilijkheid doet zich voor dat Victoria en Albert, twee kinderen hebben: prins George en prins Arthur, een Siamese tweeling. De prins van Wales (Arthur) zal ln het huwelijk treden (beschikt Victoria) en wel met Florence Nightingale. Maar de lesbische Victoria wordt zelf verliefd op Florepce en daarmee is een reel* van uiterst merkwaardige spanningen ge- De prins van Wales sterft en zijn Sia mese broer zwerft rond. gekoppeld aan een geraamte, dat steeds verder uiteen valt. Tenslotte is iedereen dood maar ln de hemel gaat het gekonkel door Ook hier weer gruwelijke beelden: in deze hemel voedt men zich door elkaar op te eten, alles groeit immers weer aan en er bestaat geen pijn. De éne zuivere figuur, prins Arthur, moet echter nog maals worden gedood, maar door zijn oprechte liefde voor Florence Nightin gale betekent deze tweede gruwelijke dood een uiteindelijke bevrijding. Dit stuk. dat eveneens een blijspel is. werd bij de eerste voorstelling in zijn totaal verboden door de Lord Chamber lain, waarschijnlijk omdat het solde met figuren als Victoria en Albert. Nu deze censuur op het theater in Engeland is verdwenen, heeft Royal Court er een werkelijk formidabele voorstelling van gegeven, waaruit duidelijk bleek dat het Bond niet ging om historische gebeurte nissen, maar om problemen, die zeer eigentijds zijn: waar ligt de verantwoor ding voor de maatschappij en waar moet die plaats maken voor de verantwoor ding voor zichzelf? Het Is tekenend dat het stuk ..Early Morning" heet. het is een uiting van het optimisme, dat in alle stukken van Bond ondanks alles te vinden is, soms weliswaar in heel kleine elementen, maar altijd zodanig, dat zijn stukken meer zijn dan alleen een nihi listische uiting van een verziekt auteur, zoals zijn vijanden hem willen ken schetsen Edward Bond is een uitermate belangrijk toneelschrijver, van wie men nog veel mag verwachten JAN VERSTAPPEN door Methru De nieuwste aflevering van „Komma" opent met een greep uit een denkbeeldig archief, ge daan door Weverbergh. Een hele reeks namen gaat eraan vooraf van hen aan wie hij deze „greep" wel en niet heeft opgedragen. Wel aan Robespierre, niet aan Mirabeau, wel aan Che. niet aan Joannes XXIII, wel aan Mulisch. niet aan Van 't Reve, wel aan Willem Frcderik Hermans, niet aan Simon Vinkenoog, wel aan Fons Sarneel. niet aan Kees Fens, wel aan Restif de la Bretonne, niet aan Marquis de Sade, wel aan Eddy du Perron, niet aan Menno ter Braak, wel aan Wim Sonncveld, niet aan Toon Hermans enzovoortenzovoort Uit het denkbeeldig archief of liever de archieven, want het zijn er verschillende, nam hij over: principes van het gezond verstand, een vertrouwelijke toespraak van Richard Nixon, nieuwjaarsdag 1970, tot zijn raadgevers en een toespraak van Tovarisj Breznjev tot zijn generaals over de evacuatie van de joden. De doctorine van het gezond verstand kan volgens het archiefstuk uit het proces in mei 1968 te Parijs door de volgende principes omschreven worden: De academici, kardinalen, politici. industriëlen, syndicalisten, militairen, rechters en hun knechten 'de politie, behoren ontegenzeggelijk tot een superieure klasse. Zij SANDBERG ALS CIRCUSDIRECTEUR zijn de Gezonden. Dit geldt uitsluitend voor diegenen, die van het blanke ras zijn. De staatsaanhorigen bestaan slechts in zoverre zij deel uitmaken van de Gemeenschap. De totale mens behoort van top tot teen de Natie toe. De Gezonden leiden de Natie en conditioneren de levensgewoonten van de Gemeenschap. De individualist is een asociale. De waarden van het klassiek humanisme zijn slechts ziektes Minderwaardigen Er bestaan minderwaardige staatsaanhorigen: kunstenaars, studenten, negers en intellectuelen. Gevolg: de Gezonden hebben de plicht om zich te versterken ten koste van deze decadente, minderwaardige burgers". In hetzelfde nummer vraagt Hector-Jan Loreis zich af wat progressieve techniek van de roman nouveau hebben. „Ultra-progressieve romanciers", meent hij, „hebben niets aan de NR: zij proberen immers te 'doen wat Robbe-Grillet van de ware romancier verwacht: met elke roman de roman vernieuwen. Hiertoe behoren het „Tel Quelgroepje" van Les Editions du Seuil, waarvan Philip Soller de leading man is, Le Clézio en Michel Butor, oud-neoromancier. Ook in andere landen distantiëren de avant-gardisten zich van de NR: in Duitsland Helmut Heissenbüttel, Alexander Kluge en Peter Handtke, in de Verenigde Staten een occasionele vormvernieuwer, Nabokov met „Pale Fire" en in Italië Alfredo Sanguinetti, Nanni Balestrini en Antonio Porta". Een uitvoerig artikel wijdt Alert Walrecht in Raam onder de titel Ruimtevrees aan het betrekkelijk kleine gedicht: Alles van Luce- bert, hij haalt er het schema van de Sephirot uit de Zohar bij en laat duidelijk zien h< lijk het is tot een wezenlijk begrip van het gedicht te komen. Sandberg Naar aanleiding van Salvador Dali heeft Maarten Beks het in Raam over het Stedelijk Museum in Amsterdam, dat geen Dali bezit. In 1955 zei Sandberg tegen Willink, die hem daar op opmerkzaam maakte, dat hij Dali zo verschrikkelijk lelijk vond en in 1961 zei hij tegen dezelfde kunstenaar, dat een Dali niet meer te betalen was. „Nu heeft iedereen Sandberg wel eens wijze aankoopadviezen verstrekt. Er zijn er waarschijnlijk nog meer, die Sandberg hebben afgeraden iets te doen wat hij verlicht despoot, regent, doorgewinterd ingénu, enfant terrible en éminence grise en dat alles voor de prijt van één aardige, eenvoudige man natuurlijk toch heeft gedaan en tot elke prijs had moeten nalaten, gesteld, dat hij er ons ervan had willen overtuigen, dat hij ook niet in de gevallen, waarin hij terecht Ja zei daartoe hoofdzakelijk in staat was, omdat hij tegen Nieuws Nooit Neen kon zeggen. Die harde nieuwsmentaliteit is in de sfeer van het Stedelijk blijven hangen, ook nadat de grote circusdirecteur, die Sandberg was, was vervangen door een bekwame hoofdredacteur, ontvankelijk voor alles wat nieuws is, behalve voor 't verschrikkelijk lelijke, het onbetaalbare Als men Sandberg een circusdirecteur noemde bedoelde men dat hartelijk, zoals men in de vijftiger jaren ieder gedrag bewonderde visachtig siljm waardoor nog eens nadrukkelijk werd benadrukt, dat men zich met snelle newsgetters, niet met vooroorlogse intellectuelen, niet met Forumcritici onder elkaar voelde". In Maatstaf, dat op zal houden te bestaan, zetten Ida G. M. Gerhardt en Marie H. van der Zeyden hun proeve van een nieuwe psalmvertaling voort, die in zijn eenvoud en directheid weldadig aandoet. Professor Meeuwesse is begonnen het geheimzinnig gedicht Awater met Ulysses van James Joyce te vergelijken, Margaretha H. Schenkeveld werkt die vergelijking verder ait in het laatste nummer van Raster. Konrad Boehmer spreekt er over revolutie in de muziek of muziek van de revolutie. Verder vindt men in Raster uitstekende poëzie en creatief proza van F. C. Terborgh, Judith Herzberg, Gust Gils, Jos Ruting, Rein Bloem, Jules Dister, Jacques Hamelink, A. Roland Holst, P. H. H. Hawinkels en R. Daalder. Vuurland voorbij H. C. ten Berge publiceerde er „Work in Progress", dat begint met Vuurland voorbij zuidwaarts, en nogmaals zijn krltisen fasen binnen bereik, wij keren terug zwaar van dauw; ik ben mijzelf ontgaan. zijn tanige grljpstulvers om ln de i ?k zeg. deel gebom zingend op de lege

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15