Défilé op Soestdijk show van Willem-Alexander Kota Missies kwamen met enorme mand Bordes droom van bloemen DONDERDAG 1 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT PALEIS SOESTDIJK Gehoord buiten de paleishekken: „Nou moeten we daar gaan staan, anders komen we nog niet op de tele- A'isie". Het knaapje dat het met een sterk Goois accent zei, dirigeerde zijn vriendjes naar een plekje achter een stramme mare chaussee. En dan die drie hippe twens: „Nou (Van één, onzer vt moet je kijken, je kan niet eens bij het hek staan, als ik dat had geweten was ik toch zeker mijn bed weer ingedoken". Een paar stemmen uit het koor van de tienduizend belangstellenden, die zich gistermorgen achter de dranghekken langs de weg voor het paleis Soestdijk verdrongen om tenminste één keer •rslaggevers) hun jarige vorstin te mogen toejuichen en een glimp van haar en de koninklijke familie te mogen opvangen als die zou voorbij rijden in de hofauto's. Goed, hel is een huldeblijk geworden aan de gisteren zestig jaar ge worden koningin Juliana, maar men zou het zelfs een huldebiijkje kunnen noemen voor Pieter van Vollenhoven, eveneens jarig. Het is echter op de allereerste plaats een show geworden van de kleine Willem-Alexander. Majorettes lieten hun stok vallen, stram mar cherende turnverenigingen liepen plots uit de pas als de dreumes met zijn kleine handje vriendelijk naar hen zwaaide. Jb De speelse Willem-Alexander languit op het bordes, waw tante Irene te huJp schiet. Hollandse jongens huilen niest gauw. .Mijn oude opa En dat maakte voor velen op het grote gazon het lange, lange wachten goed, voor de koninklijke familie om even over half elf op het bordes verscheen. Koningin Juliana in een lichtblauw complet, prinses Beatrix in een whis- keykleurige mantel, prinses Irene in 'n witte mantel met goudklerige scha kelceintuur, Willem Alexander in een lichtblauw kruippakje aan de hand van zijn vader prins Claus, Friso vei lig in de armen van prinses Beatrix en Maurits even veilig in de armen van zijn jarige vader Pieter van Vol lenhoven. Geduld overwint, alles En daarmee was dan het lange wach ten ruim beloond. Maar was het toeval, dat het eerste harmoniegezelschap dat langs trok „Patientia vincit omnia" heette „geduld overwint alles"? „Toe zwaai dan", zei prins Caus te gen de kleine Alexander, die inmid dels het was kouder dan het tradi tionele zonnetje deed vermoeden een roomkleurig tuniekachtig jasje aan had gekregen. Maar het prinsje stond al met wijd open ogen wat stil tegen oma aangedrukt, toen Surinaamse Kota Missies een enorme mand aan- Prins Bernhard speelde nadenkend met Op handen gedragen nam prinsje Johan Friso ook een kijkje op 't bordes. filé stokt even. Prinses Irene helpt hem op, maar Willem-Alexander gaat rustig verder met spelen. HU is al groot en huilt niet meer over zo'n wissewasje. Prinses Beatrix: „Kom maar hier". Het Inkt even. maar wat later is zün eigen spelletje toch be- langrijker dan al dat gewoel om hem heen, dat hg vorig jaar alleen van achter een raam mocht zien. Meer bloemstukken worden aangebo den. Een met de cijfers 60 erop. Het wordt omgekeerd neergezet tegen de paleismuur. Een vioot van 12 vliegtui gen trekt over en schreeuwt met grote letters de kijkers toe, dat ze altijd nog voor weak, terecht kunnen bij „Control datö". bel Ó3490 enzovoortsCom mercie op een feestdag. Iels oranje gezinder, iets geraffineerder commerci eel. zijn de winkeliers, die twee vlieg tuigen boven het paleis laten cirkelen met als reclametekst „Onze geluk wensen majesteit, uw kroon winke- Een jeugdfanfare trekt voorbij: „Mijn oude opa" scheurt het koper. Of mijn oude oma? De ware betekenis komt er niet uit. De koningin hoort het lachend aan. Prins Claus heeft een aangeboden kaas op zijn hand, het Westland komt met een maxi-for- maat veilingkist, waarin bloemen, fruit en groenten gerangschikt zijn, bloemkool broederlijk naast roosjes. Het is Willem-Alexander toch alle maal wat te veel geworden. Hij is naar binnengelopen en heeft blauwe ballonnen weten te bemachtigen. In elke hand een, waarmee hij trots de delegaties toezwaait De wandelsport vereniging „Stap voor stap vooruit" uit Biezelinge trekt voorbij, stap voor stap. Een harmonie uit Nootdorp, Glo ria in Excelcis Deo" biedt een lam metje aan, dat onmiddellijk wordt ge knuffeld door Willem-Alexander. Het lammetje snffelt eens aan de blauwe ballon, en probeert of het rubber mis schien voedzaam is. Een ballon Het lammetje wordt weggeleid. De bal- Ion glipt uit de handjes van Willem- Alexander, koningin Juliana doet er een paar vlugge stappen achteraan, maar grüpt mis. Een Utrechtse foto graaf vangt de ballon op en geeft hem terug. Het prinsje ziet een nieuw spelletje. Gooit de ballon terug, krijgt hem weer eens, gooit hem nog een keer en krUgt hem dan opnieuw, nu van een padvindstcr. Het spelletje wordt hem verboden. Even later zit hü eerst op zijn knietjes. Later speelt hü breed uit met een paar poppen, die aan zfjn oma zün aangeboden. Het défilé loopt ten einde. De rijtoer begint. Alles in de geplande rust. Geen incidenten onderweg, geen kleine de monstraties. „Goede reis terug" tvenst koningin Juliana de menigte. Onder tussen speelt prins Claus, zich onbe spied wanend, in de hal met Willem- Alexander. De koninklijke familie is naar binnen. Een eenzame rode ballon zweeft langs de puleisingang. Op het gazon liggen honderden door de jon gens vertrapte ballonnen in de natio nale kleuren. Willem-Alexander komt nog even met een narcis in zijn handje helemaal alleen naar buiten gedren teld en vermaakt zich kostelijk met een paar fotografen. „Je kunt je nog jong voelen met 60", zei de koningin voor dc microfoons. Onze monarchie ls veel ouder, maar lijkt plots veel jonger en frisser door dat kleine, spontane prinsje, dat gis teren alle harten stal. Buiten de paleishekken hebben anti s het beeldje van de stoere soldaat Chris- toffel Pullman (28), die in 1787 volgens het opschrift „liever het leven ver loor dan zijn wapen* over te geven met aluminium verf besmeurd. Hij staat er nu vlekkerig bil Het is Oranje, het blijft Oranje, steeds meer Oranje ondanks vreemd bloed. Prinsje Willem-Alexander stal de show. ■1 Jarige schoonzoon met zoon. Hart van goud Groep na groep trekt voorbij. Drum band na muziekkorps, na gymnastiek- vereninging, na delegaties. Het bordes begint een kleurige bloemendroom te worden. Dan begint het burgerdéfilé. Dit jaar sterk ingeperkt, omdat vo rige jaren geleerd hebhgn, dat er geen einde aan de stroqm enthousiasten, komt die hun vorstin van dichtbij wil len zien en toejuichen. Fraaie span doeken naast onbeholpen.vol gekalkte borden. „Al is ze nog zo oud. ze houdt haar hart van goud", luidt er een. Willem-Alexander heeft een koekje ge kregen en is zoet. Hij drentelt wat nieuwsgierig heen en weer. Maurits staat met zijn mondje open en zijn tongetje uit de mond. Vader Pieter duwt zachtjes het tongetje terug en het mondje dicht. Een harde kreet van Maurits, onwillig „nee". Koekje op Het wordt Willem-Alexander alle maal wat te veel. ZUn koekje is op. Hij wil spelen. HU holt een paar keer om de groep op het bordes heen. wordt niet tot de orde geroepen, maakt de bocht wat te groot en valt voorover, rolt een tree lager. Blyft even ver baasd liggen. Geschrokken gezichten van Prins Claus en prinses Beatrix. Kreet uit het publiek „oooh". Het dé-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13