„Als mijn circus sterft zal de wereld het weten' BOLTINI: „HET GAAT NIET MEER; IK BEN 'T ZAT STRAKS DE HELE SANTEKRAAM NAAR DE REGERING C.N.V. ERGERT ZICH AAN MACHT E.M.S. SPORTPROGRAMM A Zatopek ondervraagd Het is een mooie baan. Ik heb niets te wensen DONDERDAG 24 APRIL, 1969 DE LEIDSE COURANT pagina rr CASTRICUM Circiisbaas Toni Boltini is het „spuugzat". Hij ziet geen gat meer in zijn bedrijf het enige circus van Nederland en geen toekomst meer voor zijn driehonderd personeelsleden. Toni Boltini, die een nerveuze indruk maakt, wil voordat hij zelf afknapt met zijn hele karavaan 225 wagens, tientallen dieren en driehonderd personeelsleden naar het Haagse Binnenhof rijden. Daar zal hij dan voor het laatst zijn bedrijf in het gelid opstellen en de hele santekraam aan de regering aanbieden, „Alles krijgen ze van me. Wagens, beesten, mensen. Ze moeten zelf maar zien wat ze ermee gaan doenwant zoals het nu gaat, is het geen leven meer. Nee. ik neem beslist niet de benen, zoals Paul Kijzer, hoewel ik me best kan indenken, dat deze man er vandoor is gegaan". Toni Boltini windt zich niet op, als hij over het naderende debacle van zijn circus spreekt. Wanneer hij naar Den Haag zal gaan? „Dat weet ik nog niet. Als ik het zat ben, breek ik op. Dat kan vandaag zijn, dat kan morgen zijn, of volgende week of volgende maand Bovendien: „Tegelijkertijd zal ik een stunt uithalen, waardoor men in geheel Europa over de kwestie als een schande zal spreken". Wat dat is, wil Toni Boltini beslist niet zeggen. Dat beeft hij alleen in zijn échterhoofd. Gistermiddag hebben we in zijn wagen temidden van de opbouw van het circus in Castricum met hem over zijn moeilijkheden gesproken. Het komt allemaal door de heffing van twintig procent vermakelijkheidsbelasting. Gemiddeld moet hij daarvoor jaarlijks zo'n 225.000 gulden afdragen. ,,Dat is precies het bedrag, dat m'n bedrijf draaiende kan houden". Wel kan Toni Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé. In januari heeft hij deze minister een aantal rapporten gezonden over de toestand' van zijn bedrijf. „Daarbij heb ik gevraagd om vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting. Weet u, wij zijn het enige land, waar een circus belasting betaalt. Dit is een extra-belasting, die door het bedrijf moet worden opgebracht, boven de normale andere bedrijfsbelastingen. Omdat m'n bedrijf toevallig ook nog iets cultureels heeft, moet er nog twintig procent bovenop". Wat antwoordde de minister? Alleen, dat op de aanvraag om subsidie afwijzend is beschikt. Zonder opgaaf van reden. „Ik heb geen subsidie gevraagd. Bovendien is geen reden van de weigering gegeven. Een dergelijke brief is in strijd met het beginsel van behoorlijk bestuur'' Buiten de door de gemeenten geheven vermakelijkheidsbelasting vragen veel gemeenten ook nog zeer hoge bedragen aan staangeld. „Alleen de gemeente Roermond en een aantal kleine gemeenten vragen niets. Wat ik wil, dat is, dat voor het enige circus wat we nog hebben algehele vrijstelling wordt gegeven. Dat kan de regering doen. Nota bene, de bioscopen krijgen restitutie op deze belasting. Als u weet, dat ik in een seizoen meer publiek trek dan alle Nederlandse bioscopen samen. Dan vertelt hij over zijn circus. Zo'n driehonderd mensen werken dag en nacht. Iedere dag trekken ze naar een andere plaats. „De werktijden, de behuizingen zijn asociaal, vooroorlogs. Dat kan toch niet langer zo. Als ik ten einde raad ben, ga ik heel gekke dingen doen. Een kat in het nauw maakt hele gekke sprong indruk, dat Toni Boltini, hoewel hij zich trachtte te beheersen, zijn emoties bijna niet de baas kon. Een personeelslid bracht uitkomst door hem uit z'n wagen te lokken. Door het raam zagen maar hij kwam toch weer terug, schijnbaar gekalmeerd door de koude buitenlucht. „Er zijn burgemeesters en wethouders die zeggen: „Jullie hoeven toch hier niet te komen?" Wij hebben je niet gevraagd. Zijn deze mensen de gemeenten? Dat zijn toch degenen, die deel uitmaken van de bevolking. Die mensen zorgen, dat iedere avond m'n tent vol zit, ieder jaar weer opnieuw. Ver vooruit krijg je al vragen van: wanneer komt u weer terug?" Dan: ,,Als mijn circus sterft, zal de hele wereld het weten. Minister Klompé denkt, dat ze het circus kent. Ze is er nog nooit in een voorstelling kregen de geweest. De hele regering stel ik nu verantwoordelijk voor het voortbestaan Om het circus dit jaar nog in stand te kunnen houden, moest hij onlangs zijn circusschool in Soesterberg reeds verkopen. In het pand is nu een horecabedrijf gevestigd. Toni wijst ons op de beschermende circuswetten in Italië. „Zet u maar in het verhaal, dat het circus een historisch bedrijf is. Het bestond al in de Romeinse tijd. Alleen in Nederland wordt het voortbestaan van een goed circus onmogelijk gemaakt". We opperen, dat hij voor zijn mars naar het Haagse Binnenhof vergunning zal moeten aanvragen bij de burgemeester, omdat de tocht dan wel zal worden opgevat als een demonstratie. „Ik vraag geen vergunning. Als ik het zat ben. ga ik naar het Binnenhof". Kunt u met al die wagens wel onder de poorten door, wilden we weten. „Dat zien we dan wel. Desnoods zet ik een wagen klem in die poort". Betaald voetbal Vrees voor excessen als in Den Haag? Het Christelijk Nationaal Vakverbond rindt bet hoog tijd dat er een wettelij ke regeling komt die ervan uitgaat dat de gemeente zelf alle gronden koopt in het gebied waarvoor zij een bestem mingsplan vaststelt. De eigenaars zou den moeten worden verplicht de grond te kopen tegen de prijs die hij voor de vaststelling van het plan waard was. Volgens het C. N. V. zou met een der gelijke regeling de speeulatie de kop in worden gedrukt en de grove prijsop drijving van toekomstige bouwgrond on mogelijk worden gemaakt. Als voorbeeld van „ergerlijk machts misbruik" noemt het C. N. V. deze week in zijn blad „De Gids" Den Haag, waar het gemeentebestuur volgens het verbond te afhankelijk is van één be drijf, de E. M. S., dat in feite ook nog Uitdager Spasski nam leiding over MOSKOU Uitdager Bori3 Spasski heeft gisteren in Moskou de vijfde partij uit de tweekamp óm het wereldkam pioenschap schaken tegen Tigran Petro sjan na 30 zetten gewonnen. Spasski leidt nu met 3—2. door slechts één man wordt bestuurd, de heer Zwolsman. Het Spuikwartier waarvan de E. M. S. eigenaar is ligt al jarenlang tot een puinhoop te verval len,. aldqs het C. N. V., de eens zo trot se badplaats Scheveningen verkommert snel sinds Zwolsman er de scepter zwaait en bovendien heeft Zwolsman in de wijk Jariahoeve al jarenlang veel grond waar op nog geen van zijn grootse plannen is gerealiseerd. Het C. N. V. vreest, dat dergelijke excessen zich ook elders in Nederland zullen gaan voordoen naarmate de grond- schaarser wordt en de grondspeculatie toeneemt. „Grote gemeenschapsbelan gen worden op die manier opgeofferd aan het privé-belang van een enkeling". Het verbond vindt dat moet worden voorkomen dat bouwondernemers stukken grond opkopen om er dure woningen voor de verkoop op te bouwen, ook al vereist een verantwoorde uitbreiding dat op die grond goedkope woningen worden neergezet Doordat deze gron den niet kunnen worden onteigend, wordt volgens het C. N. V. in een aantal ge vallen een gezonde huisvestingspolitiek Volleybakeizoen wordt besloten i Spas Engelse selectie tegen Jong Oranje moeting Nederland-Engeleand onder 23 Jaar, die op 22 mei in Deventer zal wor den gespeeld. Van deze selectie is John Radford de enige die reeds voor het Engelse a-team is uitgekomen. De spelers zijn: doel verdediger Peter Shilton (Leicester) en Peter Sprin- gett (Sheffield Wednesday); achter: Wilfred Smith (Sheffield Wednesday), Emilyn Hughes (Liverpool) en Glyn Par- doe (Manchester City); midden: Michael Doyle (Manchester City), Howard Ken dall (Everton). John Hurst (Everton) en Roay McFarland (Derby Cuntry); voor: John Radford (Arsenal), Bryan Robson (Newcastle), Ralph Coates (Burnley), Alun Evans (Liverpool), Peter Knowles (Wolves), Peter Osgood (Chelsea) en John Sissons (West Ham United). Ronde van Spanje BAJADOZ. De Ronde van Spanje Is gisteren begonnen met een tijdrit over zes kilometer in Bajadoz. Uitslag: 1. Ocana (Sp.) en 2. Gomez del Moral (Bp.) 7 min. 41 sec; 3. Roger Pingeon (Fr.) 7.42; 4. Jose Maria Lasa (Sp.) 7.43; 5. Gilbert Belloe (Fr.) en 6. Michelotto (It.) beiden 7.46; 15. Miguel Lasa (Sp.) en Rini Wagtmans (NedJ beiden 7.55, (Van i i volleybalmedewerker) DEN HAAG Het volleybalseizoen wordt zaterdag besloten met een voor HML/CLV zeer belangrijke wedstrijd. De Haagse dames spelen (in de sporthal S teen wij klaan) tegen het sterke Vrede- stein/Achilles. Indien zij deze wedstrijd zouden verliezen en bij winst van Ar mada op het reeds gedegradeerde PSV, zal HML/CLV volgend seizoen haar ge luk in een ilagere klasse moeten zoeken. Het volledige programma luidt: Eredivisie: Dames: HML/CLVVredestein/Achil les, 15.30 uur. Overgangsklasse: Dames: ScorpioWC/Syrena, 14 0i uur; HML/CLV 2—Blokkeer, 14.00 uur. Heren: WC/SyrenaMVC 2, 15.30 uur; HML/CLV 2Hercules, 15.30 W.k. neo-pentatlon PRAAG (AP) Emil Zatopek is dooi militairen ondervraagd over zün uitspra ken van het vorig jaar. zo wordt uit gocc ingelichte bron in Praag vernomen Zatopek is voorts van zijn functie al: trainer van de sportclub van het Tsjechi sche leger ontheven. van Defensie heeft eerder in de week gezegd dat zijn gedrag wordt onderzocht om te zien of hij orders heeft overtreden en valse inlichtingen heeft verspreid. Woordvoerders voor de studenten de grote faculteit voor wijsbegeerte de Kareluniversiteit hebben meegedeeld dat 20 colleges en faculteiten Praag aan de sit-in deelnemen 'elen zullen voortgaan met het boycot- WKKK of geen KKR De afgelopen nacht trok een zwakke rug van hogeluchtdruk over ons land. Hierdoor was er weinig wind en kan op enkele plaatsen regen vergezeld ging. Inmiddels heeft een regengebied, dat bij een depressie behoort waarvan het centrum ten westen van Ierland ligt, zich over Engeland naar het oosten verplaatst. De voorste be grenzing hiervan liep vanmorgen van de Engelse oostkust naar k.n m i. Onbestendig DEELT mee: weer West-België. Het koufront van eerder genoemde depressie, dat zich vanmorgen van Engeland via de Golf van Biskaje naar de Azo- ren uitstrekte, verplaatste zich in noordoostelijke richting. Het zal in de loop van de dag on? land passeren. Het laat zich echter aan zien dat dit front morgen dicht bij ons land zal liggen, waardoor er veel bewolking zal zijn met af en toe regen. De wind neemt toe, waarbij de temperaturen iets hoger zullen zijn dan vandaag. 8.47—21.31. Vooruitzichten voor zaterdag: ver spreide buien, ook opklaringen en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten voor zaterdag tn cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: twee tot negen min. temp.: omstreeks normaal: max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: zeventig procent; kans op een geheel droog etmaal: veertig procent. Dameshockeyteam tegen Wales DEN HAAG Het Nederlandse da- meshockeyelftal, dat zaterdag in Amstel- tegen Wales speelt, is als volgt oei: Helma Hoegen (HBS); achter: Anneke Staring (BDHC) en "Marijke Alsbach (Laren); midden: (Rapidity); (Quick). C), Heieen der Oord van 't Hek (Gooische Rooy (Voordaan), Els Geel) en Riet Küper ('s-Hertogenbosch). „Seriese" met acht karateka's in titelstrijd DEN HAAG Tweeëndertig karateka s dingen zondag in „Amicltta" naar de Ne derlandse titels in het eerste toernooi sinds vier karatebonden zich bij de NJJB hebben aangesloten. Van dit aantal ko men er negen uit Den Haag en van die negen weer acht van de karateschool Seriese. die is aangesloten bij de Neder landse Karate Unie. een van de bonden In de sectie karate NJJB. De helft van deze karateka's nam vorig jaar deel aan de Europese kampioenschappen in We nen. die toen alleen werden georganiseerd voor bij de Shotokan aangesloten bonden. In Wenen weid een derde plaats behaald, v Het team van „Seriese", dat zondag deelneemt bestaat uit de zwarte banden Walter de Mooy. Erik Binnendijk. Ray mond Poeteray en Jaap v. d. Willigen en de bruine banden Harry van Veen. K. Nahar. Tan Huurman en Roy Poeteray. ten vand elessen tot vanavond. De colleges waar de lessen gedeeltelijk of geheel stopgezet zijn omvatten meer dan 25.000 studenten. De commissaris (van de koningin) vertelt: r>r> benoeming". Hij was het volledig met de inspraak, die de gemeentera den willen hebben bij het benoemen van burgemeesters. „Het behoort niet tot mijn officiële instructies, maar als er een vakature is dan heb ik de ge woonte toch met de betrokken ge meenteraad te praten om te horen welke wensen er bestaan. Wettelijk hoef ik niet meer te doen dan 'n lijst- 20dLpartijpunten-a"S 'DICUs iller (W.-Dld.) 4 14; 4. Roo- Militairen misten schot in hockeyinterland DEN HAAG Het Nederlandse militaire hockey-elftal heeft gistermiddag op het H.D.M.-terredn te Den Haag doelpuntloos gelijkgespeeld tegen de Belgische militairen. i op l :ellei inspraak van de gemeenteraden be perkt zich tot het aangeven van het type burgemeesteribouwer, repre sentatief figuur en dergelijke) dat men wenst. Velen willen echter ook in spraak hebben in de te benoemen personen. Als er zo'n veertig sollicitanten zijn dan wordt dat natuurlijk wel lastig. Dan zouden ze alle veertig bij zo'n gemeenteraad moeten komen opdra ven, waarbij hun gehele doopceel wordt gelicht. Op zo'n manier kennen binnenkort duizend raadsleden het he le hebben en houden van d« toekom stige burgemeesters. Geen mens die er dan nog burgemeester wil worden" De commissaris zag zichzelf als een artisjok; „Van buiten lijkt het alle maal erg indrukwekkend, maar als je al blaadjes plukkende tot de kern komt dan valt het nogal mee en zeg je: is dat nou alles? Merkwaardig is dat de buitenwacht vaak meent dat een commissaris van de koningin veel tijd heeft. In de praktijk valt dat zwaar tegen. Zo heb ik diverse soor ten functies; functies die niets met het ambt te maken hebben (voorzit ter Prinses Beatrix Fonds, lid dage lijks bestuur Rode Kruis, voorzitter Alg. Emigratie Centrale), functies in opdracht van de regering (voorzitter B r and weerr aad van Zuid-Holland, voorzitter Ned. Brandpreventie Insti tuut) en functies dis aan het ambt zoals voorzitter Carnegie Heldenfonds (zo krijg je alle kran teknipsels van ledereen die in het water gelegen heeft), voorzitter Prov. Raad voor de Volksgezondheid en voorzitter Prov. Stichting Maat schappelijk Opbouwwerk)". De commissaris bleek daarnaast nog hebben voor het eigenlij- iIs het brengen van werk- in de gemeenten; totaal 'oorzitterschap Provincia- Staten: „Een veel te lijdelijke func- bejegend door de statenleden, hartstochtelijk roker krijg je de ki bels als zo'n lid in de deuropen naar de koffiekamer gaat staan een grote sigaar in z'n mond. ten je zelf niet-rokend ORDE VAN ORANJE-NASSAU ORDE VAN DE NEDERL LEEUW ingesteld in 1892 Orde bestaat uit 5 klassen (Ordeteken &sr:ï?,4!tes?> Spreuk" JeMaintien- drai" en "God zij met ons Kleuren: blauw,wit, ,3 klassen Spreuk'Virh» Nobilitat" Kleuren:wit,goud, blauw Imt: blauw, ownje aual „Jaarlijks zo'n 2500, dat kost blijv. zittei In anderd of aangevuld worden, maar er zijn nogal wat mannen vooral ambtenoren die hun beroep „bij houden". Als ze gepromoveerd worden van commies tot hoofdcommies dan willen ze dat „hoofd" er wel eens zelf bijschrijven. Triest Vrouwen hebben vaak de neiging hun leeftijd te veranderen, maar we ont dekken het altijd en het smoesje van De koninklijke onderscheidingen kwa men ook aan bod. „Jaarlijks zo'n 2500, dat kost heel wat werk. Volgend laar wordt dat gelukkig allemaal an ders. Soms maak je toch wel trieste dingen mee. Die onderscheidingen worden alleen maar uitgereikt als be trokkene zich niet alleen voorbeeldig in z'n wrkkring heeft gedragen, maai daarnaast ook nog verdiensten heeft op maatschappelijk gebied. Hierdoor komen bijvoorbeeld medici, predikan ten en geestelijken dikwijls niet in aanmerking voor een onderscheiding, omdat ze gewoon geen tijd hebben voor nevenactiviteiten". Na de pauze werden er vragen gesteld. Daarbij kwam onder meer het onder werp wettelijke regeling van gewes ten ter sprake. De commissaris zag die gewesten ook zonder wettelijke re geling. „Kijk maar naar het Westland, de Hoekse Waard, de Haagse agglo meratie etc. Zulke dingen groeien spontaan; ik heb niet zoveel behoefte veel hun gang laten gaan anders krijg je over een tijdje de „Bandstad Holland" met een aan- uengebouwde stad Rotterdam-Delft- Den Haag-Wassenaar-Leiden. Tenslotte wees de commissaris erop ..dat er alleen dan goed bestuurd kan worden als burgerij daadwerkelijk be langstelling heeft, dus politieke be langstelling. Zo worden de politieke partijen in staat gesteld goede afge vaardigden af te leveren. Te veel waardevolle krachten blijken steeds minder bereid bestuurlijke functies te aanvaarden". Daartoe uitgenodigd in

Leidse Courant | 1969 | | pagina 17