^oor kinderen van voogdij niet genoeg gezinnen EUROPESE RAAM-CAO'S MET NATIONALE UITWERKINGEN MINISTER OM VEEL GELD GEVRAAGD Bonn vraagt geen verbod van NPD Nederland met vele exposanten naar Messe in Hannover JAPANSE TEGENVOETER VAN HILTON IN A'DAM Uitspraak in brugzaak op 21 mei Pier Angeli in bed van kinderkamer ,Mijn benedenbuurvrouw op n gulden' bepleit: NV V-voorzitter Kloos Onrecht in verhouding inkomens Verjaringswet in Duitsland afgeschalt DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justi- heeft gistermiddag in de Tweede r gezegd te betreuren, dat het pleeggezinnen voor voogdijkinderen rugloopt. Hij gaf bij de behandeling a bet beleid inzake de kbidérbescber- tlof te kennen, dat naast het werk vai eroepskrachten de medewerking vai irticulieren onmogelijk kan worden ge- 1st. Laat ons volk zijn eigen kinderen et vergeten. We mogen het werk niet i leen aan de beroepskrachten overla- d, zei de minister. De minister wees erop, dat het aantal ezichthouders daalt. Daar staat tegen- dat het aantal kinderen, dat buiten huizen zou moeten worden geplaatst, eneemt. De verenigingen op het gebied van kinderbescherming hebben tezamen i] de minister een verlanglijstje inge- end, dat een bedrag van 24 V« miljoen doopt. Verwezenlijking van de we Geen vuurwerk voor geboorte van nertsen NIJKERK (ANP) In Nijkerker- veen zal men dit jaar geen vuur werk afsteken om uiting te geven aan de feestvreugde 'op de ver jaardag van onze vorstin. Op gezinsuitbreiding wachtende nertsen hebben hier een stokje voor gestoken. De eigenaar van het nertsenbedrijf heeft de Oranje vereniging in Nijkerkerveen erop gewezen, dat de nu nog in het embryonale stadium verkerende nertsen niet levend ter wereld zou den kunnen komen. Wanneer de moederdieren namelijk erg schrik ken, is deze krans groot. Het is al eens voorgekomen, dat er door hevig schrikken voor ruim veertig mille schade is aan gericht onder de nertsstapel. Daar de Oranjevereniging de aanspra kelijkheid van een dergelijk be drag niet kan dragen, werd het afsteken van het vuurwerk niet toegestaan. In overleg met het ge meentebestuur van Nijkerk, zal het vuurwerk nu worden uitge steld tot de bevallingen van de nertsen achter de rug zijn. Het door de Oranjevereniging al aan gekochte vuurwerk zal door de gemeente zolang worden opgeslaL BONN (DPA) De Westduitse rege- °g heeft er van afgezien bij het fe- erale hof voor grondwetszaken in Karls- ihe een aanvraag in te dienen tot ver- od van de rechtsradicale nationaala de- 'ocratische partij, NPD. Naar verluidt aren de kabinetsleden van mening dat beslissing over het lot van de NPD oorbehouden dient te blijven aan de kie- ers die op 28 september hun stem zul- öi uitbrengen bij de lgemene verkie- Ingen. is afhankelijk van de ruimte, die de be groting de komende jaren biedt. De minister had begrip voor de wens van enige Kamerleden, om de kinderbe scherming van het ministerie van Justi tie over te hevelen naar het ministerie van Maatschappelijk Werk, maar, voer de hij hier tegen aan, minister Klompé heeft al een uitgebreid werkterrein met zeer uiteenlopende taken. De huidige de partementale indeling leek de minister dan ook de beste. De opleiding van beroepskrachten geeft, aldus de minister geen gunstig beeld te zien. Er komen onvoldoende ge schoolde krachten ter beschikking. Een motie van mr. Daams (P.v.d.A.) ter ver betering van de pensioenen, achtte hij overbodig, omdat mej. Kok (K.V..P) bij de behandeling van de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk al een soortgelijke motie had inge diend en deze zaak thans onderwerp van kabinetsberaad is. De minister zegde op wens van ver- scheidenen Kamerleden toe, te bekijken of de subsidiëring van de bouw van te huizen kan worden aangepast. Mr. Daams diende een motie in, waarin er voor wordt gepleit, dat er voor de ver schillende inrichtingen op 't terrein van de volksgezondheid en van de kinderbe scherming, die onder verschillende mi nisteries vallen, een uniform systeem voor de bouwsubsidies wordt toegepast. De heer Daams drong er op aan in een andere motie om gelden beschikbaar te stellen voor het geven van onregelmatig heidstoeslagen aan medewerkers in par ticuliere voogdijhuizen. In de rijksin richtingen worden deze toeslagen al ge geven. Minister Polak keurde aanne ming van biede moties af. (Van onze correspondent) HANNOVER. De Hannover Messe, die zaterdag door de Westduitïe minister van Economische Zaken prof. dr. K. Schiller,, geopend wordt, trekt ook dit j'rtar weer een groter aantal exposanten ul't Nederland, te weten 74 met een eigen stand en 20 die zich laten vertegenwoor ditven. Bij de inzendingen uit Nederland ligt de nadruk op de kantoorbranche (machi nes, meubelen en benodigdheden), de elektrotechniek, de werktuigbouw en op verbruiksgoederen, zoals aardewerk, por- celein, glas, metaalwaren, bestekken, sieraden, horloges en zilverwaren. Ook tijden:? deze Messe geopend tot 4 mei verwacht men dat Nederland, evenals in voorgaande jaren, weer de meeste buitenlandse bezoekers zal leveren. Voor ons larnd is West-Duitsland immers de voornaamste handelspartner (ongeveer 24 pet van onze export gaat naar Duits land, terwijl onze import 23 pet uit Duitsland betreft). Alles bijeen heeft het gezamenlijk handelsverkeer tussen Ne derland en West-Duitsland een waarde van ruim 20 miljard Mark. In West- Europa is de Hannover Messe veruit de grootste en waarschijnlijk ook wel de belangrijkste. Zij heeft de Leipziger Messe, eens* Duitslands grootste beurs, al lang overvleugeld. De sterke groei van de handel tussen de E.E.G.-landen onderling vindt ook haar weerspiegeling op de Hannover Messe. Uit Frankrijk komen nog alfijd de meeste buitenlandse exposanten vo<or Hannover, namelijk 269. Sterk in opmars is echter Italië dat in een jaar oprukte van de zesde naar de derde plaats niet ln totaal 146 expo santen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Over 27 maanden zal Nederland een Europese primeur rijker zijn. Dan opent in Amsterdam het 900 bedden tellende hotel Okura de Aziatische tegenvoeter van het Ame rikaanse Hilton met wie het slechts de prijzen gemeen zal hebben. Burge meester Samkalden sloeg gisteren in de hoofdstad de eerste paal voor het com plex, dat 77 meter hoog gaat worden (en daarmee het hoogste bouwwerk in Amsterdam) en dertig miljoen gulden gaat kosten. Het Japanse hotelconcern „Hotel Okura International" heeft reeds luxu euze vestigingen in Tokio en nog twee andere plaatsen in Japan. Ook in Indo nesië bezit het twee hotels. Het hotel Okura Amsterdam is het eerste hotel van de groep in Europa. Verwacht wordt dat Nederland voor de Japanners een experiment is en dat de komende jaren nieuwe bedrijven in Europa en Zuidoost- Azijë aan de hotelketen zullen gorden toegevoegd. Hotel Okura verrijst achter de oude R.A.I., aan het toekomstige plein, dat ook het nieuwe operagebouw gaat huis vesten, waarmee het in architectonische wisselwerking zal staan. Er komen 400 personeelsleden te werken één voor elke twee gasten onder wie 180 ser veersters in Japanse klederdracht. (Van c correspondent BRUSSEL Pae op 21 mei zal de Ant werpse reohtbank vonnis vellen in de zaak van de Ingestorte autowegbrug van Pulie. Na het requisitoir van de aanklager hij hekelde vooral de administratieve rompslomp en de zorgeloosheid van de twee aangeklaagde ambtenaren vroeg de verdediging vrijspraak: de aangehou denen zijn respectievelijk de ingenieur, verantwoordelijk voor het toezicht bij de bouw van de brug en de ingenieur ver antwoordelijk voor het verdere onderhoud. WASSENAAR Indien u er over denkt uw villa tijdens uw vakantie aan een filmploeg te verhuren, kom dan niet onverwacht terug. U zult uw woning nauwelijks meer herkennen, doch u in een echte studio wanen met zware elektriciteitskabels over de vloer en schijn werpers overal aan de zoldering geklemd. Daar tussen door bewegen zich allerlei artistiek uit ziende figuren, die schijnbaar doelloos door het huis slenteren, maar bij nader inzien toch alle maal een functie hebben in het raderwerk, dat filmproduktie heet. Dat was onze eerste* indruk, toen wij op de anders 'zo rustige hoek van de Bloemcamplaan arriveerden, die nu een druk gefrequenteerd parkeerterrein leek. Sedert ruim een week is men er bezig met de binnenopnamen van de film „Addio Alexandra", waarin onze landgenoot Roel Bos, in filmwereldkringen beter bekend als Glenn Saxson, de mannelijke hoofd rol vervult naast Pier Angeli en Colette Dea- combes. Italiaanse filmploeg nam bezit van villa in Wassenaar In een ruimte, die eens zitkamer was, troffen we de Rotterdamse zakenman N. J. de Wit, die zich „voor zijn ge noegen" eens in de filmproduktie heeft gewaagd, tussen stapels papieren en werkfoto's. De lichtspots aan de zol dering en een groot aantal familie portretten met Pier Angeli als bruid, echtgenote en moeder wezen erop, dat ook in dit vertrek al opnamen voor de film waren gemaakt. Pier in bed Men was nu op de eerste verdieping bezig, in de kinderkamer. Daar troffen we Pier Angeli in bed. Niets ernstigs, want het gold hier een scene, waarin de vrouw des huizes Alexandra, ge vlucht in de kinderkamer over haar verleden, haar huwelijk en haar kin deren nadenkt. Een zwijgende scene dus met 'n eenzaam mediterende vrouw. Hoe bedriegelijk als men bedenkt, dat er op dat moment acht man in het kleine kamertje om haar heen staan. De camera zoèmt en regisseur Enzo Bat- taglia heeft snel wat speelgoed van een laag krukje geveegd om vanaf deze nederige zetel zijn actrice voortdurend aanwijzingen te geven in rap Italiaans. Naar ons gevoel is Pier volmaakt de met herinneringen spelende vrouw, maar Enzo Battaglia meent, dat het nog beter kan. De lichten doven en Pier BI3UW6 Ql06u Een lachende Pier Angeli met regisseur Enzo Battaglia tijdens een pauze onder de opnamen van „Adio Alexandra". Op de achtergrond de grote ramen, die de Jan Oonk zulke problemen bezorgden. uit bed, terwijl cameraman Jan Oonk zich gereed maakt voor een volgende instelling: een panoramashot als Glenn Saxson om de hoek van de deur komt pakt een grote handspiegel c critisch te kijken of haar make-up nog goed zit. Ze haalt met een elegant ge baar een kam door haar lange haren en de scene gaat opnieuw. Terwijl de wind het halfgeopende raam doet klap peren snort de camera. Dit keer ver loopt de scene tot volle tevredenheid van de regisseur en mag Pier Angeli We maken van de gelegenheid gebruik om even een praatje te maken. De opnamen verlopen vlot en de dag achterstand in het begin opgelopen is bijna verdwenen. De eerste dagen had men moeilijkheden met het daglicht, dat door de grote ramen naar binnen drong en in deze kleurenfilm een blauwige gloed kreeg. Met filters is HAGENAAR GLENN SAXON „Ik speel tenslotte goed gefrustreerde jongeman" dit euvel nu verholpen. Enzo Battaglia heeft veel vertrouwen in cameraman Jan Oonk, met wie hij tijdens diens Italiaanse studietijd al eens samen werkte. Oonk zal echter, daar het hier een Italiaanse produktie betreft niet in de film genoemd mogen worden. Glenn Saxson en Colette Descombes in een „moeilijke" scene. „Ik speel een nogal gefrustreerde jongeman", zegt Glenn alias de Hagenaar Roel Bos. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG N. V. V.-voorzitter André Kloos is van mening, dat het loon- en prijspeil in de E. E. G. al zover naar elkaar zijn toegegroeid, dat de vraag kan worden opgeworpen of het langza merhand niet tijd wordt over Europe se raam-C. A. O.'s per bedrijfstak of per concern te onderbandelen. Deze con tracten zouden dan eventueel per natlo- le onderneming uitgewerkt kunnen w Hij zei dit vanmorgen tijdens het congres van het Europese vakbewegings secretariaat. In deze organisatie wer ken de socialistische vakverbonden var de zes Euromarkt-landen samen. Zij ver gadert thans in het Haagse congresge bouw om aan die samenwerking andere organisatiestructuur te geven en om het gemeentelijk beleid uit te zet ten. In zijn rede liet de heer Kloos blij ken, dat de opzet eigenlijk te beperkt is om effectief te zijn: ook de andere, met najne de christelijke vakverbonden zouden bij de nieuwe organisaties aan gesloten moeten zijn. Voor Nederland >zou dit geen probleem vormen. In naai vlak al niet s De heer Kloos zei vanmorgen, dat de ondernemingen eendrachtig kans zien kanalen te vinden, waarlangs zij invloed kunnen uitoefenen op de inhoud van in ternationale overeenkomsten, die het handelsverkeer, het kapitaalverkeer, het cuncurrentiebeleid e.d. regelen. De na tionale politieke organen hebben hierop niet zoveel greep. In plaats van de broodnodige eenheid in beleid, die de nationale regeringen de mogelijkheid opent gezamenlijk tegenwicht te bieden voor de groeiende machtsconcentraties, beconcurreren de regeringen elkaar en trachten zij elkaar de loef af te steken bij het aantrekken van nieuwe vestign- Ook het sociaal- en inkomstenbeleid in de E. E. G. vragen dringend de aan dacht. Aan deze eisen afgemeten blijft het huidige E. E. G.-beleid ver onder de maat. Er bestaat een neiging oir verantwoordelijkheid daarvoor toe schuiven naar Frankrijk, naar de Gaul le in het bijzonder met zijn nationalis tisch denken. Maar het is dan toch maai een feit, aldus de heer Kloos, dat de Franse arbeiders, doordat zij in vakbonden zijn verdeeld, de Gaulle de kaart spelen. Ook in andere E. E. G.- landen is helaas niet altijd sprake van een eensgezinde en ongedeeld vakbe- weglngspolitiek. Een aangezien van de coördinatie en samenwerking op E. E. Q. -niveau liggen de vakorganisaties ten achter bij de ontwikkelingen in het be drijfsleven. „De vakbeweging ontkomt er dan ook niet aan om ten aanzien van de huidi ge stagnatie in de E. E. G. de hand in eigen boezem te steken, als het haar werkelijk ernst is, een verdergaande Europese integratie te bevorderen en als zij een antwoord wil geven op de steeds groeiende macht van ondernemerszijde door fusies en concentraties, dan zal zij in de eerste plaats zelf moeten komen tot een samenbundeling van krachten. De Europese vakbeweging zou zich op drie hoofdpunten moeten richten bij haar beleid: het tot stand komen van een Europese inkomenspolitiek, het cre- eren van een Europese vermogenspoli- tiek en het democratiseren van de machtsverhoudingen in de ondernemin gen. Een Europese inkomstenpolitiek, instrument om de algemene sche doelstellingen te realiseren er de bestaande inkomstenverdeling te beteren, is te meer noodzakelijk nu door de toenemende vervlechting var tionale economieën de inkomsten-ont wikkeling in het ene land gevolgen op roept voor de inkomstenontwikkeling ir andere landen. Die inkomenspolitiek, zc vervolgde de heer Kloos, moet alle ca tegorieën inkomstentrekkers te omvatten. Het is voor de vakbeweging ten male onaanvaardbaar, dat de inko mensontwikkeling van de loontrekkers alleen telkens mag worden aangegrepen om een ontspoorde economie weer in de rails te brengen, zoals politici en onder nemers veelal menen. Sprekende over Europese O. A. O.'s zei de heer Kloos, dat deze de loon kostenontwikkeling in de lld-staten ge lijkmatiger kunnen doen verlopen. Nauw verband hiermee houdt de vermogens- politiek op Europees niveau. Immers, het inkomen is via de besparingen de directe bron tot vermogensvorming, ter wijl het aldus gevormde vermogen aan leiding geeft tot nieuw inkomen. De huidige ongelijke vermogensverhou dingen zijn dan ook in belangrijke mate de oorzaak van onrechtvaardigheden in de bestaande inkomstenverdeling, bron voor het ontstaan en de groei vermogen moet gezocht worden in de ondernemingen, waar grote delen va winsten ingehouden worden. Die ve gensaccumulatie komt nu slechts de ju ridische eigenaren van de onderneming, de aandeelhouders, ten goede. De werk nemers kunnen evenzeer aanspraak ma ken op een deel van de ingehouden digers voor rassenmoord en moord zul len in West-Duitsland blijven doorgaan, maar er zal een groter onderscheid ge maakt worden tussen degenen die den alleen maar om te doden en hen die geen andere keus hadden dan bevelen van hogerhand op te volgen. Dit komt voort uit het besluit van de bondsregering om de verjaringswet af te schaffen. Zoals de zaken er voor stonden hadden aan het eind van dit jaar geen nieuwe processen op beschuldiging vai moord tijdens da nazi tijd geopend kun nen worden. Door de verjaringswet 20 jaar in geval van rassenmoord en moord zouden nieuw ingestelde onderzoeken geen nut meer gehad hebben. Er wordt gewerkt met 16mm-film, dat later tot 35 mm zal worden opgeblazen. Behalve een beter hanteerbare camera heeft dit systeem het voordeel, dat de produktiekosten met 30 40.000 gulden worden gedrukt, verzekert Glenn Saxson ons en, mits in Parijs, Londen of Rome ontwikkeld en afgedrukt, zal er niets van te zien zijn. „Claude Lelouch werkt niet anders". Dubbele functie Saxson, medeproducent van de film, heeft die dag nog niets anders gedaan dan kwitanties uitgeschreven, lires in guldens omgerekend en boodschappen lijstjes opgesteld. Straks zal hij pas als acteur aan bod komen. De dubbele functie producent-hoofdholspeler hin dert hem niet. „Het helpt me zelfs de spanning op te brengen, die men rol vereist. Ik speel tenslotte een goed gefrustreerde jongeman", zegt hij lachend. Saxsons visie op filmproduktie is zeer reëel. „Om je film in het buitenland kwijt te raken, moet je er een paar bekende sterren in laten spelen. Die heeft Nederland niet voor de wereld markt, dus zal je, wil je ooit tot een Italiaans-Nederlandse coproduktie ko men, je mensen voor zeventig tach tig procent in Italië moeten zoeken". In „Adio Alexandra" wordt Engels gesproken, maar de stemmen zullen niet die van de hoofdrolvertolkers zijn. „Wil je je film verkopen, dan moet de uitspraak perfect zijn. Zo in een ge sprek lijkt het of ik dat best zou kun nen, maar in Rome zit een team specialisten, dat niets anders doet dan films nasynchroniseren. Zij kunnen het altijd beter". Of het niet vreemd is om jezelf op het doek te zien met an dermans stem, is onze vraag. „Och, soms wel. Je probeert zelf iets van je rol in de intonatie van de dialoog te leggen. Het levert soms ook wel eens awt moeilijkheden op, als we tijdens de opnamen een kleine wijziging aan brengen omdat het beter klinkt. Pier Angeli doet dat nog wel eens". Benedenbuurvrouw Daarmede is het gesprek op Pier Angeli gekomen, die inmiddels een lichtblauwe kamerjas heeft aangetrok ken en met opgetrokken knieën op de vensterbank van de eetkamer zittend zich de koers van de gulden in lires laat uitleggen, geen notitie nemend van de fotograaf, die om haar heen sluipt om een ongedwongen werkfoto te maken. Zij houdt een zilveren gulden omhoog. Daar staat het portret op van haar benedenburrvrouw in Porte Ercole; koningin Julian. Lachend ver telt ze over haar belevenissen met onze koninklijke familie, over de avonden, dat zij samen uit vissen gingen en de ongedwongen feestjes. „Heel vaak in mijn appartement, omdat dat groter is. Zo vaak zelfs dat de toeristen mijn woning voor dat van uw koningin gingen aanzien". De secretaresse van koningin Juliana heeft haar zojuist op gebeld en uitgenodigd op koninginne dag naar Soestdijk te komen. „Maar ik weet niet of dat kan", voegt ze eraan Inmiddels is de eetkamer volgelopen. Men pakt een biertje of neemt een broodje uit de mand, die op een tafel staat, die nog duidelijk de sporen van een uitvoerige spaghettimaaltijd draagt. Colette Descambes bekijkt de scene- foto's aandachtig. Op één ervan ontdekt zij, dat er iets aan haar make-up man keert en gewapend met de bewuste foto verdwijnt zij naar boven. Daar is men Inmiddels zover, dat er met een volgende instelling kan wor den gewerkt. Pier Angeli duikt het bed weer in, waar men haar nog wat bij- schminkt. Regisseur Enzo Battaglia doet Jan Oonk voor hoe hij Glenn Saxson nu in het beeld wil hebben. Saxson zelf heeft «en korte badjas aangeschoten en bestudeert nog even zijn rol. Dan: opname Glenn Saxson gluurt om de deur van Pier Angeli's kamertje. Wij vluchten. Het wordt ons nu echt te vol en we voelen, dat we rn de weg staan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13